Zbulohet ylli me temperaturën verore si të tokës - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet ylli me temperaturën verore si të tokës

Zbulohet ylli me temperaturën verore si të tokës

· 1 · 574

  • Postime: 27931
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 23-10-2011, 19:37:33
Ylli WD 0806-661 B të cilin shkencëtarët e kanë zbuluar kohë më parë, është ylli më i ftohtë i zbuluar ndonjëherë, me temperaturën normale që përputhet me atë të një ditë me diell në Sevila.
Profesori Kevin Luman i cili e ka vërejtur këtë yll përmes teleskopit të NASA-s, tha se ai ndodhet rreth 64 milion vite drite larg nga planeti ynë.

“Ky është me të vërtetë një yll i vogël, me temperaturën e atmosferës që është e ngjashme me atë të tokës, prej 27 deri në 80 shkallë Celzius”, tha shkencëtari.

Edhe pse ndodhet 63 milion vite drite larg nga Toka, profesori Kevin Luman tha se kjo është mjaftë afër, nëse krahasohet me largësinë e yjeve tjerë nga planeti ynë. /Telegrafi/

Temat e fundit