Zbulohet ylli që nuk duhej të ekzistonte! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet ylli që nuk duhej të ekzistonte!

Zbulohet ylli që nuk duhej të ekzistonte!

· 1 · 598

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 02-09-2011, 16:27:50
Një grup astronomësh francez dhe gjermanë kanë zbuluar një yll të vjetër 13 miliardë vjet në Rrugën e Qumështit, që nuk duhej të ekzistonte, sipas ligjeve të fizikës.

Shkencëtarët  kanë thënë për Digital Journal, se ylli përbëhet nga heliumi dhe hidrogjeni, dhe se gjendet në ‘zonën e ndaluar’ të formimit të yjeve.

Ylli përbëhet nga retë e gazit të dendur të ftohtë molekular, i cili është dashur që të bie dhe të rritet dendësia. Një gjë e tillë ndodh kur një re e tillë ndeshet me një tjetër si motër ose me një supernovë gjigante.

Shkencëtarët francezë dhe gjermanë, të cilët kanë zbuluar yllin SDSS J102915+172927, ekzistenca e të cilët është për momentin e pashpjegueshme, është në tërësi i përbërë nga hidrogjeni dhe heliumi, ndërkohë që përmasa e ti është 200 milionë herë më të vogël se sa Dielli ynë dhe ndodhet në plejadën e Luanit në galaktikën tone.

Astronomët besojnë se hidrogjeni, heliumi dhe litiumi janë krijuar pak kohë pas shpërthimit të madh, Bing Bang.

Pas analizës së karakteristikave u konkludua se ylli ka pak litium, që është befasuese, pasi yjet e vjetra sikur ky do të duhej të kenë më shumë elemente, ndërsa pjesa e litiumit është 50 herë më e vogël se sa pritej. Po ashtu, ylli është dashur të përmbajë më shumë metale të ndryshme, thonë shkencëtarët.

Sipas shkencëtarëve, është befasuese prania për herë të parë e një ylli në ‘zonën e ndaluar’, që nënkupton se shkencëtarët duhet që serish të studiojnë disa nga modelet e formimit të yjeve.
(e.m/BalkanWeb)

Temat e fundit