×
Hyrja
Profili

Biologji dhe Kimi

Pergjigje nga: Lajmet, eva xhallari, erlehta
Metalet dhe aliazhet

Pergjigje nga: erlehta, steriotipi B, olti
Kimia organike

Pergjigje nga: olti, ~AnnA~, SYKA
Evolucioni - Teoria e evolucionit

Pergjigje nga: erand81, darknet02, blertuthka
TITRIMI!!
Berni
ne: 16-12-2011, 10:04:57
Çka janë prokariotet?

Biologji / Kimi

Prokariotet janë një grup organizmash të cilat nuk kanë bërthamë qelizore (karioni), si dhe nuk kanë organe qelizore të mbështjellë nga membrana. Janë të ndryshme nga eukariotet, të cilat kanë bërthamë qelizore.

M A X
ne: 22-11-2011, 23:08:07
Një peshk Ton me peshë 400 kg

Biologji / Kimi

Kur peshkatari Carlos Rafael, doli në det të hapur në SHBA me peshkarexhën e tij të vogël, asnjëherë nuk e kishte menduar se atë ditë do të kapte një peshk me vlerë 500 mijë dollarë. Në rrjetat e peshkatarit, atë ditë, ngeci peshku më i madh i kapur ndonjëherë në historinë e njerëzimit, një ton ...


M A X
ne: 10-09-2011, 10:10:55
Virusi qe transformon fluturat në zombi

Biologji / Kimi

Është shkruar në ADN “magjia” që i jep mundësi një virusi të hipnotizojë vemjet e fluturave duke i transformuar në “zombi” gati për vetëvrasje. Falë një geni të quajtur “egt”, virusi merr kontrollin total të viktimës së tij, duke e detyruar të hajë natë e ditë derisa ngordh, duke infektuar edhe ...

Pergjigje nga: adem hasanaj, lirkaa
Vepra e Luan Memushit.


M A X
ne: 28-02-2011, 14:00:02
Botë dhe specie të panjohura

Biologji / Kimi

Toka është ende e pasur me vende të pazbuluara, kështu sipas një kërkimi të BE dhe Bankës Botërore rreth 30 përqind e planetit është e paarritshme nga njerëzit dhe çdo vit zbulohen 18 mijë specie të rejaBotë dhe specie të panjohuraKafshë që nuk janë parë kurrë më parë dhe qytetë...

Pergjigje nga: Bedri thaqi, erlehta, ajmone
Biologji dhe Kimi!

Pergjigje nga: shehribane, abdel, monki
Sistemi Periodik i Elementeve!

M A X
ne: 24-10-2010, 23:02:25
Alarmi i biodiversitetit, planeti Tokë po vdes

Biologji / Kimi

Historia e jetës jo njerëzore në planetin Tokë gjatë dekadave të fundit, teksa gjenden gjithnjë e më pak vende të gjelbëra, mund të përmblidhet më së miri me një fjalë të vetme: humbjeAlarmi i biodiversitetit, planeti Tokë po vdesHistoria e jetës jo njerëzore në planetin Tokë gj...

Pergjigje nga: alegri, ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡, Ilir Selmani
Kali me i vogel ne bote


Pergjigje nga: ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡, xhana, MARION SELMANI
BIOTEKNOLOGJI*
RKGuitar
ne: 11-07-2010, 15:07:22
Zbulohen antitrupa për parandalimin e SIDES

Biologji / Kimi

Shkencëtarë të qeverisë amerikane kanë bërë të njohura sot përparime që mund të çojnë në përgatitjen e një vaksine kundër sidësHulumtuesit nga Instituti Kombëtar i Shëndetit thonë se kanë zbuluar dy antitrupa të fuqishëm që pengojnë infektimin e njerëzve nga shumica e llojeve të virusit HIV, i c...

Berni
ne: 05-07-2010, 16:18:34
Zbulohet rasti më i shpejtë i evolucionit të njeriut tek tibetianët

Biologji / Kimi

Tibetianët jetojnë në lartësi prej 4 mijë metrash, duke marrë frymë me 40 për qind më pak oksigjen në krahasim me atë që ndodh në nivelin e detit, por gjithsesi vuajnë më pak nga sëmundjet e maleve. Arsyeja, sipas një grupi biologësh në Kinë, është evolucioni njerëzor, në atë që mund të jetë më ...

M A X
ne: 26-06-2010, 00:42:24
Çfarë po i ndodh njerëzimit nga ushqimet OMGJ

Biologji / Kimi

Njeriu është ai çka ha ose më saktë, më thuaj çfarë ha të të them si duhet të jesh me shëndet. Këto përbënin filozofinë bazë të kohës së Hipokratit, në periudhën e Greqisë së lashtëÇfarë po i ndodh njerëzimit nga ushqimet OMGJMe OMGJ (Organizëm i Modifikuar Gjenetikisht) nënku...

*
blertuthka
ne: 19-06-2010, 19:52:23
Proceset endotermike edhe ekzotermike? (jepni shembuj)

Biologji / Kimi

Me duhet shum me dit per kto dy procese. Te henen kam test..:(

M A X
ne: 19-06-2010, 16:27:43
Organgutangët komunikojnë përmes gjesteve

Biologji / Kimi

Organgutangët flasin përmes gjesteve që korrespondojnë me kërkesa specifike përballë bashkëbiseduesit.Falë një studimi të publikuar në revistën Animal Cognition, shkencëtarët kanë arritur të deshifrojnë alfabetin e tyre të gjesteve, me anë të të cilit shkëmbejnë informacion të saktë.Studimi ësht...


M A X
ne: 23-04-2010, 23:51:26
Ne Borneo te Indonezise zbulohen 123 forma të reja jete

Biologji / Kimi

Ishulli i Borneos është i treti më i madh në planet me një biodiversitet të madh.3 mijë lloje pemësh, 200 gjitarë dhe 420 lloje zogjsh është shumllojshmëria që paraqet ky ishull, i cili është vënë në qëndër të vëmendjes së shkencëtarëve të “World Wildlife Fund”. Malajzia, Indonezia dhe Brunei ja...

M A X
ne: 20-04-2010, 02:32:30
Truri i maces mund edhe kompjuterin

Biologji / Kimi

Macja e mund kompjuterin në të gjitha aspektet ku bëhet fjalë për përpunimin e informacioneve.Këtë e kanë zbuluar një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Miciganit që kërkon të prodhojë një gjeneratë të re mikrocipesh të bazuar në modelin e felinëve. “Ajo që duam të bëjmë është të krijojmë një...

M A X
ne: 19-04-2010, 13:17:53
Oqeanet jane plot me mikrobe

Biologji / Kimi

Oqeanet plot me mikrobeOqeanët në të gjithë botën janë të mbipopulluara me mikrobe, që përllogariten deri në miliard, për cdo litër ujë.Kjo normë është shumë më tepër nga ajo që mendohej.Kërkuesit, që marrin pjesë në International Census of Marine Microbes,një pjesë e projektit tëCensus of Mar...


Pergjigje nga: darknet02, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, klaudja mehmeti
FrymemarrjaM A X
ne: 26-11-2009, 14:27:29
Gjurme jete ne meteorin marsian

Biologji / Kimi

[html] Gjurme jete ne meteorin marsian


*
euro pc
ne: 11-10-2009, 12:02:00
gjembat e kaktusit

Biologji / Kimi

si janë krijuar gjembat e kaktusit

Pergjigje nga: drugzani, albana01, dugi
Alkoolet
*

Pergjigje nga: drugzani, Trendafili i kuq, shqiprimi14
Kanceret
*


Pergjigje nga: olti, shkurteks, Belinaa
Kimia
Pergjigje nga: T. Kellici, baboci
Ligjet e Kimise!

Elisi
ne: 04-06-2009, 14:53:19
me nevojitet tekst biologjie dhe kimie. formati PDF ose DOC

Biologji / Kimi

me nevojiten tekste te bıologjıse se (kapıtullıt mıkrobıologjıa),dhe tekst ı kımıse(organıke dhe ınorganıke). ghuha=shqip.

*
leonmorina
ne: 26-05-2009, 19:15:23
nje sygjerim per gjith zeristat?

Biologji / Kimi

pershendetjete gjith desha tju sygjeroi diqka ?  a kishi mujt qe te me postoj dikushca pyetje dhe pergjigjie nga biologjia dhe kimia lishur se qkamujn me ra ne test per regjistrimin ne fakultetin e mjeksis? um kishi ndihmu shumnese ndokush iposton ne ket forum ? ju pershendes te gjithve?

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, ardita palushi
Zemra

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board