Biologji / Kimi - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me biologjine dhe kimine.

M A X
20-01-2009, 23:21:15

Zbulohet nje bote e panjohur nenujore ne Australi

Nje bote fantastike nenujore eshte zbuluar nga nje grup biologesh me ndihmen e nje roboti ne brigjet australiane.Roboti i pajisur me telekamer nenujore ka zbuluar specie te reja kafshesh ujore per te cilat nuk dihej asgje me pare. Sipas biologeve, aty ku drita nuk arrin, jetojne...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: gazmir shoshi, premtoni, vlora.

A NA KUPTOJNË BIMËT?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

lauraa
04-11-2008, 11:12:57

Delja dolli vuan nga Artriti

Delja Dolli vuan nga artritiGjitari i parë në botë i klonuar nga qeliza të rritura, delja Dolli, është prekur nga sëmundja e artritit në moshën pesë vjeç.Një nga shkencëtarët e përshirë në krijimin e Dollit, profesori Ian Wilmut, tha se nuk ishte e mundur të kuptohej nëse sëmundja ishte pasojë e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
30-10-2008, 11:30:58

Spenser dhe mendimet e tij rreth Evolucionit!

H.Spenser, studioz i famshëm, është ndër radhet e atyre dijetarëve që menduan t’i aplikonin evolucionizmin darvinian shoqërisë, e jo pak veta e kane kritikuar si njëri nga nismëtarët e teorive rraciste të ‘800 I njohur, mbi të gjitha prej Principeve të sociologjisë, ishte i idesë se meqë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Sociologu03
20-08-2008, 00:20:47

Cdo gje eshte e shkruar.

--- Art-Cafe: Kafeja virtuale e shqiptareve ---A.B. New YorkPrej vitesh shkencetare amerikane dhe kanadeze ne mjeksi, kane punuar per te gjetur disa enigma qe i mundojne ata dhe gjithe njerzmin, si psh, pse disa njerez jane te predispozuar te preken me shume nga semundjet dhe disa jane me te imu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Altruisti
14-08-2007, 22:17:30

Formula joshkencore e darvinizmit

FORMULA JOSHKENCORE E DARVINIZMIT Nga anglishtja: Arsim JONUZIhttp://drejtEsia.blogspot.com
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

jani77
13-02-2007, 10:31:06

Gjithqka rreth CO2 (dioksidkarboni)

Forumist te nderuare e hapa ket tem se mendoj se esht shum me rendesi per gjith rruzullin toksor e sidomos ne trojet Shqiptare qe te bisedohet rreth CO2 (dioksidkarbonit),dhe ju kisha lut sidomos Kimistave qe ti japin idet se a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: agnesa, erlehta

"Hamster" dhe njeriu!

agnesa
02-01-2007, 20:19:07
interesant
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-09-2006, 14:42:30

Si u zbuluan mikrogjallesat!

Zbulimi i Mikroskopit ne fillim te shek te 17-te, shenoi arritje të reja për Biologjine. Me anë te tij u bene te dukshme shumë struktura te vogla te gjallesave, madje dhe organe.. Mikroskopi ishte gjithashtu një domozdoshmeri për zbulimin e gjallesave shumë shumë te vockla, Animalcules ose siç n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hipi
18-12-2005, 21:08:43

Shkenca dhe populli mbi "Bimët"

A dini emërtime tjera nga rrethi juajë për këto bimë (për t i u shmangur dyfishimeve janë shkruar klasifikimi latinisht). Nëse ju nevojien foto i gjeni në linkun http://sq.wikipe...

Parloté
20-09-2005, 17:10:32

Kimi e dashurise

10 gjera qe mbase nuk i dinim mbi hormonet1-DHEA-Hormon te cilin e posedojme me shume.Meshkujt e femrat mund qe kete hormon ta rikualifikojne gati ne te gjitha hormonet tjera.Perforcon deshiren per seks dhe mbase ka influence(ndikim) se prej kuj terhiqemi me teper.Sasi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe