Biologji / Kimi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me biologjine dhe kimine.

Pergjigje nga: olti, Lajmet, eva xhallari

Metalet dhe aliazhet

M A X
16-03-2021, 19:58:28
FB_IMG_1657719336222.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, ~AnnA~, SYKA

Evolucioni - Teoria e evolucionit

M A X
22-12-2019, 23:24:46
 
teoria evolucionit evolucioni evolution.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
22-11-2011, 23:08:07

Një peshk Ton me peshë 400 kg

Kur peshkatari Carlos Rafael, doli në det të hapur në SHBA me peshkarexhën e tij të vogël, asnjëherë nuk e kishte menduar se atë ditë do të kapte një peshk me vlerë 500 mijë dollarë. Në rrjetat e peshkatarit, atë ditë, ngeci peshku më i madh i kapur ndonjëherë në historinë e njerëzimit, një ton ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-09-2011, 10:10:55

Virusi qe transformon fluturat në zombi

Është shkruar në ADN “magjia” që i jep mundësi një virusi të hipnotizojë vemjet e fluturave duke i transformuar në “zombi” gati për vetëvrasje. Falë një geni të quajtur “egt”, virusi merr kontrollin total të viktimës së tij, duke e detyruar të hajë natë e ditë derisa ngordh, duke infektuar edhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: adem hasanaj, lirkaa

Vepra e Luan Memushit.

adem hasanaj
01-05-2011, 23:22:32
Kerkoj vepren e Luan Memushit Biollogjia  Humane
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 14:00:02

Botë dhe specie të panjohura

Toka është ende e pasur me vende të pazbuluara, kështu sipas një kërkimi të BE dhe Bankës Botërore rreth 30 përqind e planetit është e paarritshme nga njerëzit dhe çdo vit zbulohen 18 mijë specie të rejaBotë dhe specie të panjohuraKafshë që nuk janë parë kurrë më parë dhe qytetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 23:02:25

Alarmi i biodiversitetit, planeti Tokë po vdes

Historia e jetës jo njerëzore në planetin Tokë gjatë dekadave të fundit, teksa gjenden gjithnjë e më pak vende të gjelbëra, mund të përmblidhet më së miri me një fjalë të vetme: humbjeAlarmi i biodiversitetit, planeti Tokë po vdesHistoria e jetës jo njerëzore në planetin Tokë gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡, xhana, MARION SELMANI

BIOTEKNOLOGJI

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
RKGuitar
11-07-2010, 15:07:22

Zbulohen antitrupa për parandalimin e SIDES

Shkencëtarë të qeverisë amerikane kanë bërë të njohura sot përparime që mund të çojnë në përgatitjen e një vaksine kundër sidësHulumtuesit nga Instituti Kombëtar i Shëndetit thonë se kanë zbuluar dy antitrupa të fuqishëm që pengojnë infektimin e njerëzve nga shumica e llojeve të virusit HIV, i c...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 16:18:34

Zbulohet rasti më i shpejtë i evolucionit të njeriut tek tibetianët

Tibetianët jetojnë në lartësi prej 4 mijë metrash, duke marrë frymë me 40 për qind më pak oksigjen në krahasim me atë që ndodh në nivelin e detit, por gjithsesi vuajnë më pak nga sëmundjet e maleve. Arsyeja, sipas një grupi biologësh në Kinë, është evolucioni njerëzor, në atë që mund të jetë më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 00:42:24

Çfarë po i ndodh njerëzimit nga ushqimet OMGJ

Njeriu është ai çka ha ose më saktë, më thuaj çfarë ha të të them si duhet të jesh me shëndet. Këto përbënin filozofinë bazë të kohës së Hipokratit, në periudhën e Greqisë së lashtëÇfarë po i ndodh njerëzimit nga ushqimet OMGJMe OMGJ (Organizëm i Modifikuar Gjenetikisht) nënku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
blertuthka
19-06-2010, 19:52:23

Proceset endotermike edhe ekzotermike? (jepni shembuj)

Me duhet shum me dit per kto dy procese. Te henen kam test..:(
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-06-2010, 16:27:43

Organgutangët komunikojnë përmes gjesteve

Organgutangët flasin përmes gjesteve që korrespondojnë me kërkesa specifike përballë bashkëbiseduesit.Falë një studimi të publikuar në revistën Animal Cognition, shkencëtarët kanë arritur të deshifrojnë alfabetin e tyre të gjesteve, me anë të të cilit shkëmbejnë informacion të saktë.Studimi ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-04-2010, 23:51:26

Ne Borneo te Indonezise zbulohen 123 forma të reja jete

Ishulli i Borneos është i treti më i madh në planet me një biodiversitet të madh.3 mijë lloje pemësh, 200 gjitarë dhe 420 lloje zogjsh është shumllojshmëria që paraqet ky ishull, i cili është vënë në qëndër të vëmendjes së shkencëtarëve të “World Wildlife Fund”. Malajzia, Indonezia dhe Brunei ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-04-2010, 02:32:30

Truri i maces mund edhe kompjuterin

Macja e mund kompjuterin në të gjitha aspektet ku bëhet fjalë për përpunimin e informacioneve.Këtë e kanë zbuluar një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Miciganit që kërkon të prodhojë një gjeneratë të re mikrocipesh të bazuar në modelin e felinëve. “Ajo që duam të bëjmë është të krijojmë një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2010, 13:17:53

Oqeanet jane plot me mikrobe

Oqeanet plot me mikrobeOqeanët në të gjithë botën janë të mbipopulluara me mikrobe, që përllogariten deri në miliard, për cdo litër ujë.Kjo normë është shumë më tepër nga ajo që mendohej.Kërkuesit, që marrin pjesë në International Census of Marine Microbes,një pjesë e projektit tëCensus of Mar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: darknet02, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, klaudja mehmeti

Frymemarrja

DiniL
13-01-2010, 01:46:01
shumë e sunqert
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2009, 14:27:29

Gjurme jete ne meteorin marsian

[html] Gjurme jete ne meteorin marsian
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
euro pc
11-10-2009, 12:02:00

gjembat e kaktusit

si janë krijuar gjembat e kaktusit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, shkurteks, Belinaa

Kimia

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Elisi
04-06-2009, 14:53:19

me nevojitet tekst biologjie dhe kimie. formati PDF ose DOC

me nevojiten tekste te bıologjıse se (kapıtullıt mıkrobıologjıa),dhe tekst ı kımıse(organıke dhe ınorganıke). ghuha=shqip.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
leonmorina
26-05-2009, 19:15:23

nje sygjerim per gjith zeristat?

pershendetjete gjith desha tju sygjeroi diqka ?  a kishi mujt qe te me postoj dikushca pyetje dhe pergjigjie nga biologjia dhe kimia lishur se qkamujn me ra ne test per regjistrimin ne fakultetin e mjeksis? um kishi ndihmu shumnese ndokush iposton ne ket forum ? ju pershendes te gjithve?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe