Argoni-gaz për mbushjen e llambave - Biologji / Kimi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Argoni-gaz për mbushjen e llambave

Argoni-gaz për mbushjen e llambave

· 2 · 1107

  • Postime: 244
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 15-10-2008, 11:11:35
[/b]Argoni (greq. 'αργό) është një element kimik i cili në sistemin periodik e gjejmë me simbolin Ar dhe me numrin rendor 18.

Argoni është gaz i plogët, i rrallë, pa ngjyrë e pa erë (aromë), i cili gjendet në ajrin e atmosferës (1% e ajrit) dhe zakonisht përdoret për mbushjen e llambave elektrik.

Kush e zbuloi Argonin?

Argoni u zbulua nga Lord Rayleigh dhe Sir William Ramsay më vitin 1894. Zbulimi i këtij elementit nis që nga viti 1785 duke u bazuar në zbulimet e mëparshme të Henry Cavendish.


Karakteristikat

Argoni tretet shumë mirë në ujë, njejt sikur Oksigjeni (O). Shkrirje me metale nuk është i patretshëm. Varësisht nga ngarkimi i gazrave dhe presionit të brendshëm të tyre, argoni shkëlqen në ngjyra të ndryshme, siç janë vjollce, kaltër ose kaltër ngjyrë qielli. Për shkak të valencës së saj që ka, pothuajse nuk reagon aspak me elementet e tjera.
[/b]

  • Postime: 244
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 15-10-2008, 11:12:35
Vetit Fizike te Argonit

Faza gaz (Në temperatur të dhomës)
Dendësia (0 °C, 101.325 kPa)
1.784 g/L
Pika e shkrirjes 83.80 K
(−189.35 °C, −308.83 °F)
Pika e vlimit 87.30 K
(−185.85 °C, −302.53 °F)
Pika e trefishimit 83.8058 K (-189°C), 69 kPa
Pika kritike 150.87 K, 4.898 MPa
Nxehtësia e shkrirjes 1.18 kJ·mol−1
Nxehtësia e avullimit 6.43 kJ·mol−1
Kapaciteti i nxehtësisë (25 °C) 20.786 J·mol−1·K−1

Vetit Atomike

Struktura kristalore faqe kubike me qendër
Gjendja e oksidimit 0
Elektronegativiteti s'ka të dhëna (shkalla Pauling)
Energjia e jonizmit
(më shumë) 1st: 1520.6 kJ·mol−1
2nd: 2665.8 kJ·mol−1
3rd: 3931 kJ·mol−1
Radiusi atomik 71 pm
Radiusi atomik (kalk.) 71 pm
Radiusi kovalent 97 pm
Radiusi i Van der Waal-it 188 pm

Temat e fundit