Ari(Au) dhe Argjendi (Ag) - Biologji / Kimi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ari(Au) dhe Argjendi (Ag)

Ari(Au) dhe Argjendi (Ag)

· 2 · 2874

  • Postime: 244
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 15-10-2008, 11:09:44
Ari

Ari apo Floriri është një element kimik me simbolin Au (nga latinishtja aurum) dhe numrin atomik 79. Ari po ashtu është edhe çmimi/medalja më e lartë në lojërat olimpike dhe konkurrimet e tjera sportive. Ari ka edhe një vlerë të madhe, për disa shekuj ari u përdor si para. Si dhe është përcjellësi më i mirë i elektricitetit të nxehtësisë, por për shkak të çmimit të lartë pothuajse fare pak gjen përdorim në jetën e përditshme.


Argjendi

Argjendi është një element kimik i cili në sistemin periodik e gjejmë me simbolin Ag dhe me numër rendor 47. Emri argjend rrjedh nga gjuha latine argentum.

Është metal i rrallë dhe i çmuar, me ngjyrë të bardhë të shkëlqyer, që punohet lehtë dhe që përdoret për të bërë sende zbukurimi, monedha, medalje argjendi, punime argjendi, stoli, etj. etj.


Historia e Argjendit

Argjendi është përpunuar prej njerëzve që nga shekulli i 5 para Krishtit. Është përdorur shumë prej asirianët, gotët, grekët, romakët, egjiptianët dhe germanët. Një kohë argjendi ka qenë edhe më çmueshëm se ari. Kryesisht argjendi vinte nga minierat e Laurion, diku 50 km në largësi prej Athinës. Tek Egjiptianët, argjendi ishte i njohur edhe si metal i hënës.

Më vonë një sasi e madhe e argjendit u soll prej Amerikës në Evropë, nga ana e spanjollëve, gjegjësisht të mara nga minierat Potosi. Po ashtu edhe Japonezët gjatë shekullit të 16 ishin eksportues të argjendit. Dhe nga kunkurenca e madhe anë e kënd botës, argjendi humbi vleftën e vjetër që kishte.

  • Postime: 410
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 26-09-2010, 11:30:29
Ari dhe argjenti kane nje rezistence dhe fuqi shume me te madhe te gjithe komponimeve te perdoruara ne pergjithesi sot , bazuar ne polimere . E keto gjejne avantazh e perdorim te gjere edhe ne odontologji .

Temat e fundit