Grupet e Gjakut - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Grupet e Gjakut

Grupet e Gjakut

· 36 · 42218

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 24-10-2005, 16:09:38
Grupet e Gjakut, Përcaktimi i Grupeve të Gjakut dhe Transfuzioni i Gjakut
Zbulimi i Grupeve të Gjakut


Eksperimentet me Transfuzionin e Gjakut, transferimi i gjakut apo komponenteve të gjakut nga një person në tjetrin, ka qenë një brengë e madhe pë qindra vjet. Shumë pacient kanë vdekur, por kjo ka ndodhur vetëm deri në vitin 1901, kur shkencëtari Austrian Karl Landsteiner zbuloi grupet e gjakut të njerëzve, me të cilat transfuzionet e gjakut kanë qenë më të sigurta.
Përzierja e gjakut të dy njerëzve mund të shkaktoj bllokimin dhe aglutimin e gjakut. Kjo mund të shkaktoj reaksione toksike dhe mund të ketë reaksione me pasoja fatale. Karl Landsteiner zbuloi se ky është një reaksion imunologjik, i cili ndodh kur marrësi i gjakut ka antitrupa kundër qelizave të gjakut të dhuruesit.
Puna e Karl Landsteinerit e bëri të mundshme të përcaktohen grupet e gjakut dhe kjo e shtroi rrugën që transfuzioni i gjakut të jetë i sigurtë. Për këtë zbulim ai u shpërblye me çmimin Nobel në Mjekësi në vitin 1930.
 
« Editimi i fundit: 18-10-2020, 14:59:56 nga M A X »

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 24-10-2005, 16:10:35
Cila është përbërja e gjakut?

Njeriu i rritur në qarkullimin e gjakut ka rreth 6 litra gjak në trup. Në mes tjerash, gjaku bën transportimin e Oksigjenit në të gjitha pjesët e trupit.
Gjaku përmban disa tipe të qelizave, të cilat notojnë nëpër lëngun e quajtur Plazma.

Eritrocitet (Qelizat e kuqe të gjakut) përmbajnë hemoglobinë, një proteinë e cila e lidh oksigjenin. Qelizat e kuqe të gjakut transportojnë oksigjenin dhe e largojnë dioksidin e karbonit nga indet e trupit.

Leukocitet (Qelizat e bardha të gjakut) i luftojnë infeksionet e ndryshme.

Trombocitet bëjnë mpiksjen e gjakut, p.sh. kur shkaktohet ndonje plagë me gjakderdhje.

Plazma përmbanë kripëra dhe proteina të ndryshme.

 
« Editimi i fundit: 20-10-2020, 08:15:41 nga M A X »

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 24-10-2005, 16:11:42
Cilat janë grupet e gjakut?

Dallimet në gjakun e njeriut janë në prezencën ose mosprezencën e molekulave të caktuara proteinike të quajtura antigjene dhe antitrupa. Antigjenet janë të lokalizuara në sipërfaqe të qelizave të kuqe të gjakut (eritrocite), ndërsa antitrupat janë në plazmë të gjakut. Individët kanë tipe dhe kombinime të ndryshme të këtyre molekulave. Grupi i gjakut, të cilit ju i përkisni, varet nga trashëgimia prindërore.
Janë rreth 20 sisteme gjenetike të grupeve të gjakut të njohura deri më sot, por sistemi ABO dhe Rh i grupeve të gjakut është më i rëndësishmi i shfrytëzuar për transfuzionet e gjakut. Jo të gjitha grupet e gjakut janë kompatibile me njëra-tjetrën. Përzierja e grupeve jokompatibile të gjakut shkakton aglutinimin e gjakut, i cili mund ta rrezikoj jetën e pacientit.
Laureati i çmimit Nobel, Karl Landsteiner ishte i përfshirë në zbulimin e të dy sistemeve të grupeve të gjakut ABO dhe Rh.


 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 24-10-2005, 16:12:22
Sistemi ABO i grupeve të gjakut

Në pajtim me sistemin ABO të grupeve të gjakut, janë katër grupe të ndryshme të gjakut: A, B, AB apo 0 (zero).

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 24-10-2005, 16:13:34
Grupi i Gjakut A

Nëse ju i takoni grupit A të gjakut, atëherë ju keni A antigjenet ne sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut dhe B antitrupat në plazmën tuaj të gjakut.

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 24-10-2005, 16:14:38
Grupi i gjakut B

Nëse ju i takoni grupit B të gjakut, atëherë ju keni B antigjenet ne sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut dhe A antitrupat në plazmën tuaj të gjakut.

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 24-10-2005, 16:15:38
Grupi i Gjakut AB

Nëse ju i takoni grupit AB të gjakut, atëherë ju keni të dy A dhe B antigjenet ne sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut ndërsa nuk keni as A as B antitrupat në plazmën tuaj të gjakut

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 24-10-2005, 16:16:28
Grupi i gjakut 0

Nëse ju i takoni grupit O (zero) të gjakut, atëherë ju nuk keni as A as B antigjenet ne sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut,por ju keni të dy A dhe B antitrupat në plazmën tuaj të gjakut.

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 24-10-2005, 16:17:32
Transfuzionet e gjakut – kush mund të pranoj gjak nga kush?
 
 
Natyrisht çdoherë mund ti dhurohet gjak i grupit A personit që e ka grupin A të gjakut, gjakun e grupit B personit që e ka grupin B të gjakut dhe kështu me radhë. Por nganjëherë pacienti mund të merr gjak edhe të ndonjë grupi tjetër.

Një transfuzion do të ishte i sukseshëm nëse një person, i cili do të merr gjak e ka një grup të gjakut që nuk ka asnjë antitrup kundër antigjeneve të gjakut të dhuruesit. Por në të kundërtën mund të ketë pasoja për pacientin.

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 09-04-2006, 10:51:42
  GJAKU-roli i tij

 
-Gjaku eshte ind i lenget i cili me qarkullimin e vet te panderprere siguron lidhjen humorale ne mes te organeve te organizmit tone.Qarkullimi i gjakut ne sistemin e eneve te gjakut eshte mundesuar me punen e drejt dhe punen ritmike te zemres,integritetin dhe elasticitetin e eneve te gjakut.Roli kryasore i gjakut eshte t'ua mundesoje jeten qelizave,njesive themelore,anatomike dhe funkisonale te oragnizmit tone.
Vellimi-Vellimi i gjithembarshem i gjakut te njeriut te rritur me pesh 70kg perafersishte arrine 5 litra.Nese njeriu eshte i trash,vellimi i gjakut eshte me i vogel,sepse ind vjamor ka fare pak ne enet e gjakut.Rritja e vellimit te gjakut (deri 30%) manifestohet gjate shtatzanise,edhe kjo ne tre muajt e fundit.Kjo rritje me te vertet kontribone qe lehona ti perballoje mire edhe humbjes se madhe te gjakut gjate lindjes.Nese humbja e gjakut eshte me e madhe se sa 30%,e sasise se tersishme te gajkut,atehere paraqiten simptomat e "shokut" psthemorragjike.
-Gjaku pra ka ngjyre te kuqe ne te cilin notpjne qelizat e gjakut.Pamja e gjakut nvaret prej perqindjes se oksigjenit d.m.tm sasise se oksigjenit (HEMOGLOBINES),qe eshte e vendosur ne qelizat e kuqe.
Peberja-gjaku ndahet ne dy pjese perberese te veta:plazmen e gjakut dhe qelizat e gjakut.-Plazma e gjakut perben pjesen e lenget te gjakut.
Qelizat e gjakut-Ekzistojne disa tri lloje te qelizave:
     ERITROCITET-(qelizat e kuqe)-paraqesin numrin me te madh te qelizave ne organizem.Numri i tyre eshte me i madh te meshkujt por numri i tyre mund te ndryshoje edhe ne kushte fiziologjike (rritja e punes muskulore,jeta ne lartesi te medha,klima etj)nderkaq ndikim me ta madh ka mosha e organizmit.
  funksioni-me i rendesishme i qelizave te kuqe te organizmit eshte se bejne bartjen e oksigjenit prej mushkerive e deri ne inde,dhe bartjen e karbondioksidit pj indeve ne mushkeri.(hemoglobina)
    LEUKOCITET-apo qelizat e bardha te organizmit,ndahen ne grupe te ndryshme te cilat ne menyra te caktuar marrin pjese ne mbrojtjen e organizmit.Deri te rritja e numrit te Leukociteve mund te vie ( ne kushte fiziologjike:gjat puneve te renda fizike,gjate shtatzanise etj.Leukocotet ne gjak jetojne 3-5 dite.
   TROMBOCITET-apo pllakezat e gjakut,jane elementet me te imta te gjakut.Jeta e tyre eshte 4-8 dite.Ne organizem kane role shume te rendesishme,prej te cilave me i rendesishmi eshte roli ne pengimin e gjakederdhjes pas lendimit.

 • Postime: 183
 • Karma: +3/-6
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 09-04-2006, 23:42:05
Ju lumte per kto gjera qe po na i perkujtoni.
A kishit mujt me na tregu dicka me teper per grupin e gjakut RH Negativ.

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 10-04-2006, 01:32:44
Nje kuriozitet: 53% e popullsise ne Shqiperi e kane grupin e gjakut 0(+) (zero pozitiv).

#12 ne: 14-04-2006, 11:54:12
Une vallahi se di si e kam te timin.100 here kam bere analiza dhe kurre skam pyetur:)

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 04-05-2006, 04:40:37
Grupi i gjakut zbulon karakterinMashkulli «0» dhe femra «AB»

Ajo ka nevojë për vendosmërinë dhe për fuqinë e karakterit të tij. Nëse nuk është tepër sipërfaqësor, ajo do ta dashurojë pa ndonjë kusht. Mashkulli me grupin e gjakut 0 Rh pozitiv dhe femra me grup të gjakut AB Rh negativ të thuash se janë çift ideal. Pasioni, arsyeja, emocionet, të gjitha janë të përsosura dhe të ekuilibruara. Me kusht që ajo t'ia dhurojë besimin e vet. Por kjo nuk ndodh shpesh!

Mashkulli «A» dhe femra «0»

Martesë apo bashkësi ideale. Në mënyrë të përsosur pajtohen. Ajo është e mirë dhe me karakter, kurse ai njëkohësisht shpirtbutë dhe i fuqishëm. E vetmja gjë që mund t'i ndajë është pakënaqësia e tij ndaj punës. Duket sikur faktori rezus nuk është i rëndësishëm për këtë kombinim.

Mashkulli «A» dhe femra «A»

Fort bukur po të ndodhte në realitet! E njëjta shije dhe të njëjtat prirje, jeta pa ankthe dhe pa konflikte, shtëpia e ardhur dhe komfore, fëmijët të edukuar mirë... Sidomos meshkujt e grupit të gjakut A Rh pozitiv dhe femrat e grupit të gjakut A Rh negativ përbëjnë bashkësinë harmonike mbi themelet solide. Megjithatë, shpesh ndodh që të largohen njëri nga tjetri, sidomos nëse nuk janë të të njëjtit profesion apo nuk kanë ndonjë hobi të përbashkët.

Mashkulli «A» dhe femra «B»

Ky çift përbën bashkësi të shkëlqyeshme, që mund të ketë jetë të gjatë, me kusht që ajo t'i besojë dhe në mënyrë që ai vërtet e meriton atë besim. Qetësi, harmoni, butësi, ata e duan njëri-tjetrin...

Mashkulli «A» dhe femra «AB»

Ky çift krijon bashkësi të qetë, përplot me butësi dhe me mirëkuptim, edhe pse ngapak të papërcaktuar. Edhe njëri edhe tjetri kërkojnë siguri dhe lehtë e identifikojnë atë. Nuk kanë nevojë për epshe të shfrenuara për të qenë të lumtur. Rreziku kanoset nga mërzia dhe rutina, e cila i largon edhe zemrat më të dashuruara. Kombinimi më i mirë: mashkulli A Rh negativ dhe femra AB Rh poztiv.

Mashkulli «B» dhe femra «0»

Ajo për së tepërmi është në sped, së tepërmi ekskulzive për shijen e tij. Kjo gjë mund ta dërrmojë tërësisht ose ta argëtojë marrëzisht. Duhet t'i ofrojë kënaqësi seksuale, se përndryshe për të do të jetë i huaj ose tiran. Kjo bashkësi është eksplozive, përpos në rastet kur ndodh që të dytë të jenë Rh pozitivë.

Mashkulli «B» dhe femra «B»

Dy qenie të ngjashme, të cilat një kohë të gjatë kanë nevojë të mësohen njëri me tjetrin, me ç'rast investojnë shumë më tepër mund sesa në të vërtetë ka nevojë. Shumë më të mirë janë si miq, sesa si dashnorë. Po e gjetën mënyrën që t'i harmonizojnë emocionet e veta, do të funksionojnë mirë. Ky çift nuk paraqet kombinim ideal, përpos në rastet kur i kanë faktorët Rh të ndryshëm.

Mashkulli «B» dhe femra «AB»

E respektojnë dhe e kuptojnë reciprokisht njëri-tjetrin. Më shumë janë vëlla e motër sesa burrë e gura. Jeta e tyre e përbashkët kryesisht është në harmoni. Por kjo është harmoni e brishtë. Mashkulli «B» me shumë takt shumë lehtë mund ta bëjë femrën «AB» që ta konsiderojë si bashkëshort të mirë. Në të kundërtën ajo shqetësimet seksuale do t'i kërkojë dikund gjetkë. Nëse mashkulli dhe femra janë Rh negativë, ky kombinim në 50 për qind të rasteve është i suksesshëm.

Mashkulli «AB» dhe femra «0»

çift ekskluziv dhe tejet interesant, sidomos nëse e kanë të ndarë jetën profesionale. Nëse pos kësaj edhe merren vesh intimisht, do të jenë çift ideal. Në të kundërtën, bëhet kiameti. Faktorët Rh nuk lozin rëndësi për këtë kombinim.

Mashkulli «AB» dhe femra «A»

Ai është i gatshëm të ofrojë ndihmë vetëm kur të lahen enët! Ajo e merr me bezdi pasivitetin e tij rreth kryerjes së punëve të shtëpisë. Nuk ia fal pasivitetin dhe duhet të bëjë përpjekje të mëdha në çdo hap, sidomos që t'i pranojë fantazitë e tij, të cilat, përndryshe, janë fare të padjallëzishme. Më mirë pajtohen nëse janë të faktorëve Rh të ndryshëm.

Mashkulli «AB» dhe femra «B»
 
çift harmonik, stabil dhe i ekuilibruar, i cili i bashkon me mjeshtëri ndjenjat dhe kënaqësitë trupore, jetën intime dhe shoqërore. Është gjë paradoksale ajo se nuk kanë asgjë të përbashkët. Ata e duan njëri-tjetrin dhe kaq. Dhe kjo është gjë e mrekullueshme!

Mashkulli «AB» dhe femra «AB»

Dy qenie identike. Shije, ide, plane të njëjta, mënyra e zbavitjes e njëjtë... nuk është kjo punë për t'u qeshur. Nëse arrijnë, pos kësaj, ta realizojnë fantazinë e vet nën jorgan, do të shkaktohet zjarr i vërtetë. Rrezik në parajsë paraqesin adhuruesit e saj, kurse sa i takon mashkullit të ngopurit me jetën profesionale. Faktorët Rh nuk luajnë farë rëndësie në këtë kombinim.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 09-01-2007, 21:09:13
Transfuzionet e gjakut – kush mund të pranoj gjak nga kush?
 
 
Natyrisht çdoherë mund ti dhurohet gjak i grupit A personit që e ka grupin A të gjakut, gjakun e grupit B personit që e ka grupin B të gjakut dhe kështu me radhë. Por nganjëherë pacienti mund të merr gjak edhe të ndonjë grupi tjetër.

Një transfuzion do të ishte i sukseshëm nëse një person, i cili do të merr gjak e ka një grup të gjakut që nuk ka asnjë antitrup kundër antigjeneve të gjakut të dhuruesit. Por në të kundërtën mund të ketë pasoja për pacientin.


Apo ndryshe, grupi i gjakut AB+(pozitiv) është pranues standard sepse i ka antigjenet A dhe B dhe nuk ka asnjë antitrupth ne plazme, qe do të krijoheshin nga një grup gjaku tjetër.Ndërsa grupi i gjakut 0-(negativ) është dhenes standard sepse nuk ka antigjene qe dote krijonin antitruptha tek grupet tjera te gjakut.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 10-01-2007, 20:16:21
Është shkruar me herët për grupet e gjakut, por unë do të vazhdoj me disa informacione tjera, me gjeresisht.

Sistemet e grupeve te gjakut me te rëndësishme dhe kontrolla e tyre gjenetike.

Sistem i grupit
te gjakut


Llojet e eritrocyteve
ABO
MNSs
P
Rhesus (RH)
Lutheran (LU)
Kell (K)
Lewis (LE)
Duffy (FY)
Kidd (JK)

Llojet e leukocyteve
Sistemi HLA

Llojet e trombocyteve
HPA 1-10

Gjenet e lokalizuara
ne kromozom nr:9
4
22
1
19
7
19
1
18


16


     ne me shumë kromozome

E vendosa listen ne një tabele.
« Editimi i fundit: 10-01-2007, 21:40:37 nga Syrgjyn »

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 10-01-2007, 20:53:06
Per te mos u perseritur me postimet e mehershme, po shtoj:

ERITROCITET -
Ne 1 l gjak gjenden afer 5x10(12) eritrocite.

LEUKOCITET -
Perfshijne Lymfocitet, Monocitet dhe Granulocitet .

Lymfocitet - ndahen ne:

T-lymfocite, qe perfshijne imunitetin e lidhur per qeliza, te cilat vazhdojne te ndahen ne T-qeliza ndihmese (CD4+) dhe T-qeliza supresore (CD8+). Gjate stimulimit, keta dy lloje lymfocitesh do te leshojne truptha sinjalesh te ngjajshme me hormonet, te cilet i fillojne apo ndalojne reaksionet imunologjike.

B-lymfocite, funksioni i te cilave eshte te prodhojne antitruptha. Gjate stimulimit, behet transformimi i tyre ne plazma-qeliza, te cilat prodhojne imunglobilnat (IgM, IgG, IgA, IgE dhe IgD).


Monocitet - luajne gjithashtu rol te rendesishem ne sistemin imun, sepse bejne fagocitoze(gelltitje) te mikroorganizmave qe depertojne ne trup te njeriut dhe me vone i prezentojne para sistemit imun.


Granulocitet - bejne gjithashtu fagocitoze(gelltitje)te mikroorganizmave dhe kane nje varg sistemesh te enzimeve qe i shkatrojne apo gelltisin bakteriet e fagocituara.

Numri i leukociteve ne gjakun perifer eshte 4-10x10(9) ne 1 l gjak.


TROMBOCITET -
Trombociti i aktivizuar i influencon faktoret e ndryshem te koagullimit te cilet gjenden ne Plazme.
 Numri i trombociteve eshte afer 300-700x10(9) ne 1 l gjak.


 

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 10-01-2007, 21:33:00
Ndodhi te rendesishme gjate zhvillimit te transfuzionit te gjakut:

1628: De Mortu Cordis - William Harvey

1665: Transfuzion gjaku prej qenve - Royal Society, Londer

1667: Transfuzion gjaku kafshesh tek njerezit - J. Denis, Paris

1818: Transfuzion gjaku njeri-njeri - James Blundell

1900: Zbulimi i grupit te gjakut/sistemit ABO - Karl Landsteiner, Vjene

1914: Antikoagullimi i gjakut - Lewisohn, etj. SHBA

1930: Behet pershkrimi i sistemeve tjera te gjakut

1940: Grupi i gjakut Rhesus(RH) - Wiener dhe Langsteiner, SHBA

1943: Behet ruajtja e gjakut te donuar ne tretje ACD - Loutit, Angli

1960: Gjaku ne qese plastike.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 11-01-2007, 21:33:49
Grupi i gjakut zbulon karakterin

Mashkulli «A» dhe femra «0»

Martesë apo bashkësi ideale. Në mënyrë të përsosur pajtohen. Ajo është e mirë dhe me karakter, kurse ai njëkohësisht shpirtbutë dhe i fuqishëm. E vetmja gjë që mund t'i ndajë është pakënaqësia e tij ndaj punës. Duket sikur faktori rezus nuk është i rëndësishëm për këtë kombinim.


E vecova këtë kombinim nga qe unë kam grup 0 Rh negativ, ndërsa shoku im ka grup A Rh pozitiv.

Atë qe do të shkruaj me poshtëë vlen për të gjitha kombinimet kur mashkulli është Rh pozitiv, ndërsa femra Rh negativ.
Problemet fillojnë kur cifti vendos te shtoje familjen, pra te lindin beba.
Nëse gjatë shtatzenise se pare dhe te tjerave femija ka rezus negativ, nuk është problematike. Mirëpo nëse femija ka rezus pozitiv, fillojnë problemet. Nëna qe është bartese e rezusit pozitiv nuk mund te demtoje embrionin, fetusin, pasi qe imunglobulina/antitrupthat IgM kanë një madhësi qe nuk lejon qe ata te kalojne placenten dhe te depertojne ne gjakun e femijes.
Gjatë lindjes( gjatë gjakderdhjes), një pjesë e gjakut te foshnjes përzihet me gjakun e te se emes dhe ne këtë mënyrë brenda një kohe te shkurte nëna fillon te krijoje antitruptha ndaj rezusit pozitiv.
Gjatë shtatzanise tjetër (kur femija është rezus pozitiv), Antitrupthi i krijuar do të reagoje dhe do të shkateroje qelizat Rh+ te femijes dhe krijohet eritroblastoze. Kjo shpie ne abort spontan apo lindje te një fëmijë me te meta.
Ky zbulim bëri qe nenave tu afrohen tretmane profilaktike me Anti RhD imunglobulina, pak ore pas lindjes. Tretmani i tillë jepet si injeksion i.m.(intra muscular) dhe parandalon krijimin e antitrupthave.

 • Postime: 57
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 02-02-2008, 13:09:03
GRUPE TE TJERA GJAKU.
Janë shume grupe te tjerë gjaku qe njihen, por është tepër e rralle mundësia qe ato te shkaktojnë probleme, ne çfarëdo lloj mënyre. Kemi grupet M dhe N e S dhe P e shume te tjerë, disa e kane marre emrin nga pacientet e pare ne te cilin janë zbuluar - një mode mjekësore moderne kjo.
Rëndësia kryesore ne studimin e këtyre grupeve dhe shume te tjerëve është ne Etnologji - studimet sociale dhe te origjinës fisnore ashtu si dhe ne mjekësinë ligjore, përdoret ne rastet e përcaktimit te atësisë se fëmijës; por kurrë nuk mund ta provoje atë me ekzaktësi - sot për këtë problem përdoret testi i DNA, POR NE ANËN TJETËR KA FUNKSION PËRJASHTUES - P.SH MUND TE PROVOJE ME SAKTËSI QE NJË PERSON NUK ËSHTË BABAI I FËMIJËS - NE DISA KOMBINIME GRUPESH.

#20 ne: 07-03-2008, 09:00:41
 ju lutem me tregoni nese do te ket probleme ne shtatzanine time sepse une dhe burri kemi grupin e gjakut A-Rh+, ne femiun e pare kam pasur abort spontan ,
ju  luitem me tregoni a ka ndonje efekt negativ ne fshonjen qe sot e mbaj ( 3 javeshe ), dhe a kam nevpje per ndonje ineksion kunder antitrupave
Faleminderit !
 pres pergjegje te shpejt nga ju ,  

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 09-03-2008, 00:16:14
ju lutem me tregoni nëse do të ket probleme ne shtatzanine time sepse unë dhe burri kemi grupin e gjakut A-Rh+, ne femiun e pare kam pasur abort spontan ,
ju  luitem me tregoni a ka ndonjë efekt negativ ne fshonjen qe sot e mbaj ( 3 javeshe ), dhe a kam nevpje për ndonjë ineksion kundër antitrupave
Faleminderit !
 pres pergjegje te shpejt nga ju ,  

E nderuara Ganimete.
Do të mundohem te shpjegoj pak mbi abortin spontan (edhepse ti mbase je e informuar  me shumë).
Me sa kam njohuri unë, aborti spontan është i zakonshem ne 40-60% te rasteve. Zakonisht bëhet fjale për gabime apo crregullime te kromozomeve.Embrion i nuk është i aftë për mbijetese, prandaj trupi i femres reagon duke e larguar atë - pra abort.
Një arsye tjetër është edhe crregullimi i qafes se mitres.Eventualisht ndonjë infeksion qe rezulton ne abort, alkoholi,duhani si dhe disa semundje kronike.
Do te te sugjeroja te kontaktosh mjekun(gjinekologun) për me shumë informacione.
Mbetshe e pershendetur.

#22 ne: 04-03-2009, 20:08:22
jan 4  grupe gjaku A,AB,B,0 edhe rh-,rh+ hmmmmm:

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 22-12-2010, 12:02:33

Grupet e gjakut me kuptimin që njohim ne sot janë zbuluar rreth viteve 1940 kur është parë se jo të gjithë organizmat e të sëmurëve pranonin të njëjtin gjak. Shpesh herë ata e refuzonin atë duke u bërë shkak i një sërë reaksionesh që lindin prej këtij fenomeni. Është vënë re se në gjakun e njeriut krijohen antikorpe kundër çdo lloj antigjeni që nuk gjendet tek vetja.

Kur ju merrni një gjak tek i cili ka qeliza që transportojnë antigjene të cilat trupi juaj nuk i njeh atëherë antitrupat tuaj do ti sulmojnë ato qeliza. Grupi juaj i gjakut ka të bëjë me atë se cilat antigjene transportojnë rruazat tuaja të kuqe. Ka katër lloj grupe gjaku A, B, AB dhe O. Çdo grup ndahet edhe në dy nën grupe Rh + dhe Rh-. Këto grupe trashëgohen prej prindërve tek fëmija.

Në ditët e sotme për të shmangur problemet gjatë dhënies së gjakut kryhet analiza e gjakut mes dhënësit dhe marrësit të tij. Grupi O mund tu japi të gjitha grupeve të tjera por nuk merr dot prej tyre veçse prej vetes. Grupi AB mund të marri prej të gjithëve por nuk i jep dot askujt veç vetes.
Grupi A mund të marri nga A dhe O dhe mund ti japi vetëm A dhe AB. Grupi B mund të marri nga B dhe O por mund ti japi vetëm B dhe AB. Nëse gjaku juaj është Rh(-) kjo do të thotë që transportoni një faktor të quajtur Rhesus. Por ju nuk mund të krijoni vetvetiu antitrupa karshi këtij antigjeni. Nëse jeni femër ky faktor ka një rëndësi të veçantë pasi kur të jeni shtatzënë me fëmijën tuaj të parë kur të përballeni me gjak Rh+ edhe ju do të formoni këto antitrupa të cilat tek fëmija i dytë mund të shkaktojnë një reaksion shumë të rrezikshëm. Por ky problem mund të parandalohet. Konsultohuni me gjinekologun tuaj nëse duhet. Ka dhe nën grupe të tjera gjaku por ato marrin rëndësi në raste të veçanta si p.sh transplantet

#24 ne: 18-03-2011, 23:38:16
Shtatzënia dhe grupi i gjakut

Verifikimi i grupit të gjakut është një nga testet që janë kryer në fillim të shtatzënisë. Në fakt, kur prindërit e ardhshëm të ketë grupe të ndryshme gjaku, në qoftë se fetusi trashëgon grupin e të atit, nëna mund të zhvillohet një përgjigje imune (që prodhojnë antitrupa) kundër qelizave të kuqe të fetusit, trupin e nënës identifikon si të huaj, sepse se e saj. Antitrupat e nënës sulmuar dhe shkatërruar qelizat e kuqe të gjakut të fetusit, pasojë e mundshme të kësaj është një anemi e njohur si sëmundje hemolitik të fetusit, i cili në raste të rënda mund të çojë në vdekje në utero.
Ky rast ka të bëjë me relativisht më të zakonshme dhe ndodh kur grupi i gjakut Rh e nënës Rh negative dhe është babai është pozitiv Rh, trupin e nënës mund të zhvillojë antitrupa quhet anti-D. Në mënyrë tipike, kjo nuk ndodh gjatë shtatzënisë së parë, por në shtatzënitë pasuese, sepse pjesa më e madhe e rasteve të trupit të nënës zhvillon antitrupat gjatë lindjes së fëmijës. Sot ekziston një terapi efektive, profilaksia quhet anti-D, të cilat mund të pengojë ose ndryshe të minimizuar rreziqet e mundshme për fëmijën. Me këtë profilaksi, anemi të papajtueshmërisë Rh ndodh në rreth 6-7 foshnje per 1000, por para se futja e tij në fund të viteve pesëdhjetë i shqetësuar për 1 fëmijë në 100, dhe 1 në 2200, duke çuar në vdekje e fetusit.

1. Përveç papajtueshmërinë faktorit Rh, sëmundje hemolitik i fetusit mund të ndodhë në raste të tjera?
Kjo mund të ndodhë edhe kur prindërit kanë me çdo lloj gjaku O, A, B, AB ose të ndryshme: ky është quajtur ABO papajtueshmëri. Në këto raste, përgjigje imune të nënës për të fetusit ndodh më rrallë, zakonisht në një më të butë dhe vetëm rrallë mund të ketë efekte të ngjashme me atë për shkak të faktorit Rh. Për papajtueshmërinë ABO nuk ekziston në terapi kohë për parandalimin.
Ajo është gjithashtu e mundur që nëna zhvillon antitrupa të fetusit për faktorë të tjerë në lidhje me të vogla ABO grupit të gjakut dhe faktorit Rh. Këto raste janë të rralla dhe në këtë rast nuk ka terapi parandaluese.

2. Kur nëna mund të zhvillojë antitrupa kundër gjakut të fetusit?
Ajo mund të zhvillohet sa herë që ka kontakt në mes të gjakut të nënës dhe të fetusit. Kjo mund të ndodhë edhe gjatë shtatzënisë dhe më shpesh pas lindjes.
Gjatë shtatzënisë mund të zhvillojë antitrupa për shkak të procedurave invazive, ose ngjarje të veçanta të tilla si amniocentesis, chorionic villus marrjen e mostrave, cordocentesis, gjakderdhje, trauma barkut, kërcënimet e abortit, manovrat obstetrik për versionin e fetusit cephalic, etj.
Ose ju mund të zhvillohet pas lindjes, pas dështimit të fëmijës, në rastin e shtatzanisë jashtë mitrës apo lindje e frytit të vdekur.

3. Si për të kontrolluar nëse ka pasur një përgjigje imune të nënës?
Me test indirekt Coombs, e cila zbulon praninë e anti-D - e cila zhvillohet si rezultat i mospajtimit ndërmjet Rh -, por edhe antitrupa të tjera (p.sh. anti-Kell, anti-c, anti-E, etj.) që janë prodhuar në rastin e papajtueshmëri të tjera (ABO, etj) .. Prania e antitrupave është një shqetësim i vetëm në disa raste dhe vetëm në qoftë se ai i kalon nivele të caktuara, do të jetë mjeku i cili, nëpërmjet vlerësimit të rastit, do të ofrojë informatat e nevojshme.
Test indirekt Coombs është përshkruar zakonisht për të gjitha gratë në fillim të shtatzënisë (para të javës 16). Në Rh gratë pozitive të përsëritet në tremujorin e tretë të shtatzënisë tek gratë Rh negativ është përsëritur çdo muaj.

4. Anti-D profilaksi: çfarë do të thotë?
Kjo është një imunoglobulinë injeksion me bazë anti-D që është kryer mbi supe intramuskulare. Administrimin e këtyre imunoglobulinave parandalon formimin e antitrupave të nënës ndaj fëmijës së qelizave të kuqe të gjakut.

5. Kush duhet të bëjë profilaksinë anti-D?
Ata kanë të bëjnë profilaksi anti-D brenda 72 orëve të shpërndarjes për të gjitha gratë që kanë Rh negative. Profilaksi anti-D duhet të kryhet edhe në rastet e abortit (spontane apo të detyruar), gjithmonë brenda 72 orëve, me përjashtim të aborteve spontane që ndodhin para të javës 13-të, pa një operacioni rishikim të mëvonshëm të mitrës (curettage).
Profilaksi anti-D është treguar gjatë shtatzënisë për gratë Rh negativ në qoftë se ekziston një rrezik i kontaktit në mes të gjakut të nënës dhe të fetusit. Në veçanti, është e rekomandueshme, pasi aminiocentesi, marrjen e mostrave chorionic villus ose cordocentesis. Kjo mund të jetë e kujdesshme për të drejtuar edhe në qoftë se shtatzënia ektopike, të kërcënuar abort, gjakderdhje, trauma barkut, vdekja e fetusit, procedurave obstetrike, të tilla si manovrat për versionin e fetusit cephalic.

6. Profilaksi anti-D është efektive?
Po, por efektshmëria e tij është vendimtare për të bërë në kohën e duhur dhe që doza është adekuate. Në fakt, duhet të kryhet pas më shumë se 72 orë e lindjes apo ngjarje të tjera potencialisht sensibilizuese të tilla si abort shtatzënisë, jashtë mitrës, amniocentesis, chorionic villus marrjes së mostrave (shih përgjigjen 5).
Për më tepër, në disa raste të nënës mund të shqyrtohet në mënyrë që të verifikojë se doza është adekuate. Ky kontroll është veçanërisht e dobishme kur: seksion cesarean ose ofrimit operative (dmth ku ju përdorni forseps ose thithje), shtatzënisë binjake, vdekja e fetusit, sipas manualit.

7. Rreziqet e anti-D profilaksi?
Nuk ka pasur efekte anësore të raportuara në fëmijën para ose pas lindjes. Ka disa raste të dokumentuara të reaksion alergjik të nënës.
Sepse profilaksi kryhet duke injektuar imunoglobulinë, e cila është një produktit të gjakut (p.sh. të derivuara nga gjaku), ekziston rreziku i bartjes së sëmundjeve virale. Në fakt, donatorët u nënshtrohen kontrolleve të rrepta dhe rrezikun e transmetimit të sëmundjeve virale është jashtëzakonisht i ulët, duke arritur në 1 në 10.000 miliardë doza injektuar.

8. Çfarë është rutinë anti profilaktike-D?
Ka flasim e rutinë profilaktik anti-D kur ajo është e kryer mbi të gjitha gratë Rh negative gjatë shtatzënisë së saj të parë, pavarësisht nga kushtet dhe faktin se nuk mund të jetë një ngjarje e sensibilizuese (shih përgjigjen 6).
Disa studime kanë treguar se në fakt ka efekte pozitive në bërjen e profilaksisë rutinë anti-D: është reduktuar më tej rrezikun e zhvillimit të anti-D gjatë shtatzënisë apo menjëherë pas lindjes (rrezikun në rritje nga 1 në 100-2 raste për 1000), me një përfitim të cilat kryesisht ndikon në shtatzëni, pasi i pari. Në rastin e rutinë anti profilaktike-D, injeksion duhet të bëhet në javën e 28. Aktualisht në Itali profilaksisë anti-D është ofruar në mënyrë rutinore në disa qendra.

Temat e fundit