×
Hyrja
Profili

Bota e punes dhe biznesit

M A X
ne: 28-07-2011, 11:33:56
Pavarësia energjetike: Një debat fals

Leku

Koncepti i pavarësisë energjetike është shumë ambig: I bërë shumë popullor nga krizat e naftës të viteve Shtatëdhjetë, mbështetet mbi themele të dobëta. Pavarësia energjitike është dhe do të jetë gjithmonë diçka e pamundurPavarësia energjetike: Një debat falsKërkimi i shprehjes ...

M A X
ne: 26-07-2011, 01:48:24
Goditje spekulative ndaj lekut

Leku

Gjatë javës së fundit u regjistruan shitblerje mbi kuotën mesatareLeku shqiptar duket se po pëson goditje të vazhdueshme spekulative që synojnë ta kthejnë kursin mbi kuotën 140 lekë për euro, ndërkohë që monedha shqiptare tashmë prej një jave kuotohet në rreth 139 lekë, vlera më e lartë e shënua...

M A X
ne: 26-07-2011, 01:47:22
Mishi i importit po zhduk bagëtinë në Shqipëri

Leku

Numri i lopëve është aktualisht më i ulëti i regjistruar që nga viti 1983Numri i lopëve në Shqipëri është aktualisht në nivelin më të ulët në gati tri dekada, si pasojë e presionit të krijuar nga importimi i mishit të lirë nga vendet e Amerikës Latine, bëhet e ditur nga ekspertë të fushës. Në fu...

M A X
ne: 23-07-2011, 12:34:52
Shqipëria si nyje e rrjeteve të gazit

Leku

Te gjithe e dime se energjia eshte ajo qe drejton boten. Ne ditet e globalizmit ku teknologjia e informaconit, industria bejne hapa galopante drejt kufijve te rinj nevoja per energa s ijvjen dhe rritet ne cdo vend. Kerkesa per te diferfiiskuar burimet e energjise dhe per te aksesuar energji me k...


M A X
ne: 22-07-2011, 19:49:22
Projekte të reja turistike

Leku

Bordi i Agjensise Shqiptare për Investime dhe Zhvillim, e ngritur pak kohë më parë me qëllim ndjekjen e investimeve vendase dhe të huaja, nën dejtimin e kryeministrit Sali Berisha ka miratuar procedurat për realizimin e dy projekteve për zhvillimin e resorteve turistike në bregdetin e rrethit të...

Berni
ne: 19-07-2011, 08:41:20
Sa ka ndikuar liberalizimi i vizave në ekonominë vendase?

Leku

Fluksi i udhëtimeve të shqiptarëve jashtë vendit është rritur 25%, ndërkohë që agjencitë konfirmojnë rritje minimale të turistëve Kur kanë kaluar rreth 7 muaj nga hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të Shqipërisë me vendet “Shengen”, po shihen edhe efektet reale në ekonominë vendase. Të dhën...

M A X
ne: 09-07-2011, 19:26:57
Në 1 janar hiqet tarifa doganore për veshjet e blera në BE

Leku

Cmimet e veshjeve të gatshme në tregun e brendshëm pritet të ulen, pasi qeveria ka pranuar të heqë tarifën doganore për këto produkte.Masa e cila do të votohet me paketën e re fiskale, por që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit të ardhshëm e bën tarifën doganore për veshjet e importuara nga ...

ByOne
ne: 07-07-2011, 00:49:15
Dallimet në mes menaxherit dhe ndërmarrësit

Leku

Meqense ky Portal Ekonomik Menaxherat.com I detikohet Materialeve Ekonomike, ne do te sjellim dallimin mes ndërmarrësve dhe Menaxherave. Shume persona mendojne se ndërmarrësi eshte vet menaxher I firmes. Ne postimet e radhës do te mund të vlersoni edhe veten tuaj përmes nje testi ku do të indent...

M A X
ne: 06-07-2011, 14:05:17
Borxhet e Greqisë

Leku

Bankat më të mëdha të Eurozonës pritet të takohen sërish në Paris sot, në një përpjekje për të kapërcyer mosmarrëveshjet me autoritetet politike të kontinentit mbi mënyrat dhe përmasat e pjesëmarrjes së sektorit privat në një plan shpëtimi për Greqinë. Sipas planit aktual, bankat do të pranojnë ...

M A X
ne: 03-07-2011, 13:21:03
Rritje pagash dhe pensionesh

Leku

Qeveria u mblodh për herë të dytë brenda kësaj jave, një mbledhje që përkonte me Asamblene Kombëtare të Partisë Socialiste, për të vendosur rritjen e pagave dhe pensioneve.Sipas kryeministrit Sali Berisha ky vendim, qe merret per te gjashtin vit rresht, shkon ne kundrarryme me politikat e uljes ...

M A X
ne: 02-07-2011, 19:29:29
Emigrantët shqiptarë largohen në mënyrë masive nga Greqia

Leku

Nga Linda KaradakuMarrë nga SE Times
Një nga pasojat e krizës ekonomike të Greqisë është numri i emigrantëve shqiptarë që zgjedhin të largohen prej saj për në shtëpitë e tyre.Tola, një mësuese e gjuhës shqipe dhe burri i saj Gramozi, një oficer policie, u lar...

M A X
ne: 02-07-2011, 10:47:56
Një i mërzitshëm, më i rëndësishmi i botës

Leku

Kjo është një nga çështjet më të ngutshme për të gjithë europianët. Tashmë fati ekonomik i të gjithë Eurozonës është tërësisht në duart e një bankieri italian që nuk parapëlqen të bjerë në syNjë i mërzitshëm, më i rëndësishmi i botësDebatet më të nxehta të liderëve europianë të ...

Berni
ne: 01-07-2011, 15:29:41
EUROSTAT: Shqipëria dhe Maqedonia me çmimet më të ulëta në Europë

Leku

Maqedonia dhe Shqipëria paraqiten me nivelin më të ulët të çmimeve në Europë. Lajmi jepet nga Eurostat, instituti Europian i Statistikave në raportin për indeksin e çmimeve në 37 vende të Europës për vitin 2010. Sipas Eurostat, Shqipëria dhe Maqedonia i kanë çmimet rreth 40 për qind më të ulta s...

M A X
ne: 30-06-2011, 00:25:46
Christine Lagarde - Shefja e re e FMN-së

Leku

Nga Anne-Christine Heckmann & Ina VerbicaMarrë nga Deutsche Welle
Ministrja franceze e Ekonomisë dhe e Financave, Christine Lagarde, është emëruar të martën në mbrëmje (28.6.) shefe e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).Kush është Lagarde dhe si do ta drejtojë ...

M A X
ne: 29-06-2011, 16:59:58
Nëse Greqia fundoset…

Leku

Nëse Greqia fundoset…BE duket se ka adoptuar një rregull të ri: nëse një plan nuk funksionon, mos iu ndaj. Pavarësisht mijëra protestuesve në Athinë, pavarësisht spazmave të tregjeve, udhëheqësit europianë kanë një program të detajuar për zgjidhjen e probleme të eurozonës. Këtë ...

M A X
ne: 27-06-2011, 00:07:27
Reklamimi në TV vs. Internet

Leku

Një vit më parë, po shkruaja një artikull po në këtë blog, dhe atë artikull e fillova më thënien e Steuart Henderson Britt:“Të bësh biznes pa marketing, është sikurse t’ia bësh me sy një vajze në errësirë. Ju e dini çfarë jeni duke bërë, por të tjerët jo.”dhe me pelqen të filloj këtë artikull pë...


ByOne
ne: 25-06-2011, 04:24:25
Si duhet shfrytezuar Konkurentin ?

Leku

Kompnia juaj ofron produkt te mire ne treg, dhe I gjithe tregu blen produktin tuaj. Produkti juaj ne kete rast eshte Wiski. Nje gote Wiski ju e shisni per 10 €. Tani keni fituar edhe nje Goodwill te mire ne treg.Nje dite nje kompani hapet afer jush me veprimari te njet por kjo kompani ofron nje ...


M A X
ne: 22-06-2011, 01:36:00
Lojë me zjarrin grek

Leku

Lojë me zjarrin grekDeri kohët e fundit, Bashkimi Europian ishte i kënaqur ta shkelmonte kanaçen e krizës së Eurozonës teposhtë rrugës, duke e shtyrë me tre vite. Është një shenjë se sa shumë janë përkeqësuar gjërat, fakti që tashmë shtyrja kërkohet me vetëm tre muaj. Madje, në ...

M A X
ne: 19-06-2011, 19:26:43
Turizmi, dyndje drejt Valbonës dhe Thethit

Leku

SHKRUAN: Sabina Veizaj18-06-2011 10:36Pushuesit, të cilët preferojnë më shumë klimën malore, tanimë nuk do të kenë problem se si do të organizojnë pushimet e tyre. Agjencitë turistike në kryeqytet kanë menduar dhe për ata që duan fort malin për pushimet e verës. Ato kanë nisur të përgatisin pa...

M A X
ne: 14-06-2011, 00:49:09
Pasojat globale të kolapsit të Eurozonës

Leku

Ashtu siç e kanë vërejtur edhe shumë analistë, eksperimenti euro është në udhëkryq. Ose Eurozona do të thellohet në një rreth fiskal, ose anëtarët e dobët do të detyrohen të tërhiqen.Shtrohet pyetja nëse nipërit tanë do të trashëgojnë një botë me një numër të madh të monedhave kombëtare, apo me ...

M A X
ne: 04-06-2011, 16:07:40
Produktet shqiptare nuk konkurrojnë fqinjët

Leku

Në vitin 2007 Shqipëria dhe 6 vende të tjera të rajonit nënshkruan një marrëveshje të përbashkët të tregtisë së lirë, që u pagëzua me emrin CEFTA.Marrëveshja e mbështetur fort nga Bashkimi Europian po i jep hov tregtisë në rajon dhe ka rritur shume shkëmbimet tregtare. Por sa po përfiton ekonomi...


M A X
ne: 19-05-2011, 16:12:06
FMN pas arrestimit të kreut Dominik Stros-Kan

Leku

FMN pas arrestimit të kreut Dominik Stros-KanDominik Stros-Kan, duket qartë se nuk do të vazhdojë të jetë edhe për shumë kohë kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar. Sekretari amerikan i Thesarit, Timoti Gaitner, i bëri thirrje FMN-së të emërojë një drejtor të përkohshëm, ndërsa zot...

M A X
ne: 18-05-2011, 16:29:07
Turizmi 2011 - 25% kontrata më shumë se vjet

Leku

Turistët e huaj kanë vijuar të vizitojnë normalisht Shqipërinë edhe gjatë periudhës zgjedhore.Operatorët turistikë konfirmojnë faktin se të gjitha prenotimet dhe kontratat e bëra më parë janë realizuar dhe nuk janë anuluar.Kontrata e lidhura për këtë vit me tur-operatorët e huaj, janë 25 për qin...

M A X
ne: 16-05-2011, 15:30:32
Roli i bankave në krizën financiare

Leku

27 marsi 2009 qe një ditë e bukur në Washington, por jo për ekonominë globale. Bursa e Shteteve të Bashkuara kishte rënë me 40 përqind vetëm në 7 muaj, ndërsa ekonomia amerikane kishte humbur 4.1 milionë vende puneRoli i bankave në krizën financiarePse sistemi financiar ra në ko...

M A X
ne: 11-05-2011, 14:31:16
Pse Greqia duhet të tërhiqet nga Eurozona?

Leku

Ndonjëherë tregjet përfshihen nga kaosi, sepse një qeveri kërcënon të bëjë atë që është më e mira për qytetarët e saj. Kjo u ilustrua javën e shkuar në Europë, kur revista gjermane ‘Der Spiegel’ raportoi se qeveria greke po kërcënonte se do t’i jepte fund përdorimit të euros. Euro pa zhvlerësimi...

M A X
ne: 02-05-2011, 12:51:15
Skema, si do zhbllokohen 60 mijë hipoteka në Tiranë

Leku

Kandidati demokrat për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha, sqaroi dje skemën se si do të bëjë të mundur zhbllokimin e hipotekave të banesave në Tiranë.Këtë deklaratë Basha e bëri gjatë emisionit “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani, në Vizion Plus. Sipas kandidatit për kryetar bashkie, një grup p...

M A X
ne: 01-05-2011, 10:41:36
Spanjë dhe Portugali, kthim në të ardhmen

Leku

Madridi dhe Lisbona dukej se e kishin kryer atë rrugëtim afrimi me Europën, të filluar me fundin e diktaturave. Një rrugëtim, i bërë i mundshëm nga një shi fondesh strukturoreSpanjë dhe Portugali, kthim në të ardhmenEkonomitë e gadishullit iberik, në gjunjë prej krizës, rrezikoj...

M A X
ne: 24-04-2011, 20:17:37
Bye bye America!

Leku

Bye bye America! Standard&Poor e ka zbritur në "negative" perspektivën e Shteteve të Bashkuara, duke e motivuar me rrezikun serioz nëse nuk gjendet një marrëveshje për të ngritur tavanin e borxhit"Mashtrimi" i madh prapa krizës së Shteteve të BashkuaraBye bye America! Standard&Poor e ka zbritur ...

M A X
ne: 01-04-2011, 01:12:27
Qeveria u heq taksën fasonëve, këta biznesmenë që rrjepin shqiptarët

Leku

Ca më keq, disa biznesmenë bastardë italianë, po shfrytëzojnë shqiptarët duke i punësuar me orare rraskapitëse, ditën dhe natën, në call center. Këtu skema është dhe më e rëndë sepse mbizotëron mashtrimi: Punonjësit shqiptarë detyrohen nga këta fasonë që kaq shumë po përkëdhelen nga shteti, që t...

M A X
ne: 30-03-2011, 16:46:47
Punësimi sezonal në Itali

Leku

Punësimi sezonal në ItaliSHKRUAN: Jonida Tashi 29-03-2011 13:14Ndarja e 60 mijë kuotave për çdo krahinëNjë javë pas nisjes së kërkesave për punësimin sezonal në Itali, Ministria Italiane e Punës nxjerr shpërndarjen e 60 mijë kuotave sipas krahinave. Kush është tashmë në Itali, a...

M A X
ne: 30-03-2011, 16:45:50
Rriten investimet dhe eksportet, bien turizmi dhe emigrantët

Leku

Rriten investimet dhe eksportet, bien turizmi dhe emigrantëtSHKRUAN: Blerina Hoxha 29-03-2011 12:57Të ardhurat nga emigrantët dhe turizmi në ekonominë vendase kanë rënë gjatë vitit që shkoi, ndërsa kanë pësuar rritje të ndjeshme të ardhurat nga eksportet dhe investimet e huaja direkte. Të dhënat...

M A X
ne: 23-03-2011, 23:55:15
Në pritje të tsunamit ekonomik botëror

Leku

Natyra dhe dinamikat e globalizimit janë duke shkuar drejt procesit të transformimit si pasojë e presioneve "nëntokësore", që janë ndërtuar prej vitesh, por thjesht nuk kanë dalë ende në sipërfaqeNë pritje të tsunamit ekonomik botërorEra e papritur dhe e paprecedent e ndryshimt ...

M A X
ne: 17-03-2011, 00:32:08
Si të përgjigjemi ndaj “Është shumë shtrenjtë”

Leku

Dan Ilicic Wow BrandingNë propozimet që bëjmë paraqesim gjithmonë tre opsione me cmime. Nëse ato akoma thonë që është shumë shtrenjtë, kjo do të thotë që nuk e kemi treguar mirë vlerën e asaj cfarë po bëjmë. Asgjë nuk është e shtrenjtë nëse të jep dicka më të medhe sesa kostoja që po paguan për ...

M A X
ne: 17-03-2011, 00:31:09
Konceptet bazë të një bilanci

Leku

Një bilanc është një “foto” e gjendjës financiare të një biznesi në një moment specific kohor, zakonisht në mbyllje të një periudhe llogarie. Një bilanc përbehet nga asetet, huatë(borxhet) dhe zotëruesit e aksioneve. Asetet dhe borxhet ndahen në detyrime afatgjata dhe afatshkurta duke përfshirë ...

M A X
ne: 17-03-2011, 00:29:10
Cfarë të bëj që klientët të më paguajnë më shpejt?

Leku

Për këtë pyetje nuk ka ndonjë përgjigje magjike. Një artikull që shkrova dikur, për një revistë mbulonte një sërë hapash të përqëndruara specifikisht në cështjen e klientëve që paguajnë shumë vonë, dhe ofrova këshillën e mëposhtme. Është gjithmonë epoka e teknikave të vjetra e ofrimit të një ulj...

M A X
ne: 17-03-2011, 00:26:54
Si të vendosim cmimet e shërbimeve

Leku

Këshilla për biznese të vogla se si të menaxhojnë strategjitë e cmimeve duke llogaritur kostot në bazë të modeleve të ndryshme cmimesh, dhe duke përcaktuar sjelljen e klientit dhe konkurentit.Arsyeja pse I hytë një biznesi për shitjen e shërbimeve të klientëve është sigurisht për të bërë fitim. ...

M A X
ne: 17-03-2011, 00:25:58
Si të krijoni pasqyrat tuaja financiare

Leku

Nëse zotëroni një biznes tuaj, ose jeni I vetëpunësuar, kjo miniguidë do t’ju ndihmojë të “ndiqni” të ardhurat dhe shpenzimet tuaja rregullishtBiznesmenë të ndryshëm dëshirojnë të krijojnë pasqyrat financiare personale, vetë, për dy arsye. Ose I pëlqejnë shumë numrat dhe kanë dëshirë të jenë në ...

M A X
ne: 16-03-2011, 00:31:47
Tsunami trondit bursat ndërkombëtare

Leku

Pasojat e tërmetit dhe tsunamit tashme janë bërë të dukshme edhe në tregjet financiare ndërkombëtare, ku përhapen “valët sizmike” që fillimisht goditën rëndë bursën e Nikkei të Tokios.Bursa e Londres është hapur me minus, po kështu ajo e Frankfurtit dhe e Parisit. Në Japoni, rënia që nisi të hën...M A X
ne: 08-03-2011, 00:21:02
Greqia, kombi i mashtruesve financiarë

Leku

Rreth 30 miliardë dollarë në vit është evazioni fiskal në Greqi, një shumë jashtëzakonisht e lartë, e cila nëse do të mblidhej nga shteti, do të shërbentë për të nxjerrë vendin nga kriza brenda pak kohe.Megjithatë, sipas revistës italiane “Oggi”, mosdeklarimi i të ardhurave, evazioni dhe mashtri...


M A X
ne: 02-03-2011, 14:35:57
Berisha: Shqipëria, sukses ekonomik

Leku

Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se Shqipëria ka shënuar një sukses ekonomik në dy muajt e parë të 2011-ës, në krahasim me të njëjtën periudhë të një vit më parë.Ai ka theksuar në mbledhjen e qeverisë se eksportet janë rritur me 152 përqind dhe se industria është zëri kryesor që ka çuar në...

M A X
ne: 02-03-2011, 10:59:02
Konkurrenca: Tregjet të dominuara

Leku

Rikthimi i krizës së çmimeve ka ndezur edhe njëherë debatin shumë të ndjeshëm për publikun, mbi atë se cilat janë shkaqet dhe si mund të administrohet kjo situatë për të mbrojtur qytetarët.Përtej akuzave politike, fakt është se tregjet më të ndjeshme në vend kanë probleme të mëdha me mungesën e ...

M A X
ne: 28-02-2011, 11:20:56
Biznesi i vogël me kasa fiskale, afati i fundit për rimbursim

Leku

Sot është afati i fundit për bizneset e vogla që të bëjnë pagesën e blerjes së kasës fiskale dhe ajo të rimbursohet nga shteti.Kasat fiskale duhet të blihen në shoqëritë e autorizuara nga ministria e Financave dhe sipas kontratës përkatëse, biznesit do t'u rimbursohet kjo pagesë deri në shumën 4...

ßåßy ღ
ne: 14-02-2011, 11:44:30
Deficiti i Kosovës i afrohet 2 miliardshit

Leku

Sipas të dhënëve të publikuara nga Enti i Statistikave në bazë mujore gjatë vitit 2010, importet e Kosovës kishin vlerën e 2 miliardë e 139 milionë e 504 mijë euro. Ndërsa vlera e eksporteve të Kosovës gjatë vitit 2010 ka qenë 294 milionë e 31 mijë euro. Në bazë të këtyre të dhënave del që defic...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board