Leku - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

M A X
02-08-2011, 04:14:27

Luftërat tregtare në Ballkan

Luftërat tregtare në BallkanNga Denis MekshejnMarrë nga Gazeta Shekulli
Serbët janë të ashpër kur bëhet fjalë për të shtëna ndaj kosovarëve, megjithëse duket se ikin tinëzisht kur iu duhet përballur me ushtarë të vërtetë. Ballkani sërish po e paguan çmimin e indiferencës së Evropës nda...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2011, 04:13:09

Kriza, çmimet e apartamenteve bien në minimum në Tiranë e rrethe

Kriza, çmimet e apartamenteve bien në minimum në Tiranë e rretheNga Shqip Online
Apartamente në qendër të Tiranës për 800 euro metri katror, apo apartamente në qendër të Sarandës për 300 euro metri katror, tre vjet më parë ishin të paimagjinueshme. Sot, jo më. Mediumet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-07-2011, 15:31:14

SHBA-ja me xhepa bosh

SHBA-ja me xhepa bosh, dhe Apple ka më shumëKriza e borxheve ka lënë geverinë amerikane me xhepa bosh. Tashmë, kompania Apple ka më shumë para se ajo. Të dhënat zyrtare tregojnë se thesari i SHBA-së ka 51.2 miliard euro kesh ndërsa Apple ka 52.9 miliard euro.Një bloger bën ironi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 15:23:24

Punësimi sezonal në Itali, procedurat që ndiqen

Pas fitimit të punës do të duhen edhe 4 deri në 6 muaj për përfundimin e dokumentevePunësimi sezonal në Itali, procedurat që ndiqenMiratimi për punësim si punëmarrës ka vlefshmëri deri në 6 muaj nga data e lëshimit, gjatë të cilave punëtori shqiptar duhet të kërkojë vizën e hyrj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 11:36:01

Fenomeni i zaptimit dhe ndërtimit në tokë bujqësore

Mentor Kikia
 Qeveria iu rikthye të mërkurën idesë së Enver Hoxhës për të shndërruar në toka bujqësore kodrat dhe malet. “Tu qepemi kodrave e maleve dhe ti bëjmë ato pjellore si edhe fushat” – kjo ishte direktiva e famshme politike e Hoxhës në fund të viteve ’70, e cila bëri që kodrat ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 11:33:56

Pavarësia energjetike: Një debat fals

Koncepti i pavarësisë energjetike është shumë ambig: I bërë shumë popullor nga krizat e naftës të viteve Shtatëdhjetë, mbështetet mbi themele të dobëta. Pavarësia energjitike është dhe do të jetë gjithmonë diçka e pamundurPavarësia energjetike: Një debat falsKërkimi i shprehjes ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 01:48:24

Goditje spekulative ndaj lekut

Gjatë javës së fundit u regjistruan shitblerje mbi kuotën mesatareLeku shqiptar duket se po pëson goditje të vazhdueshme spekulative që synojnë ta kthejnë kursin mbi kuotën 140 lekë për euro, ndërkohë që monedha shqiptare tashmë prej një jave kuotohet në rreth 139 lekë, vlera më e lartë e shënua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 01:47:22

Mishi i importit po zhduk bagëtinë në Shqipëri

Numri i lopëve është aktualisht më i ulëti i regjistruar që nga viti 1983Numri i lopëve në Shqipëri është aktualisht në nivelin më të ulët në gati tri dekada, si pasojë e presionit të krijuar nga importimi i mishit të lirë nga vendet e Amerikës Latine, bëhet e ditur nga ekspertë të fushës. Në fu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 12:34:52

Shqipëria si nyje e rrjeteve të gazit

Te gjithe e dime se energjia eshte ajo qe drejton boten. Ne ditet e globalizmit ku teknologjia e informaconit, industria bejne hapa galopante drejt kufijve te rinj nevoja per energa s ijvjen dhe rritet ne cdo vend. Kerkesa per te diferfiiskuar burimet e energjise dhe per te aksesuar energji me k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:49:22

Projekte të reja turistike

Bordi i Agjensise Shqiptare për Investime dhe Zhvillim, e ngritur pak kohë më parë me qëllim ndjekjen e investimeve vendase dhe të huaja, nën dejtimin e kryeministrit Sali Berisha ka miratuar procedurat për realizimin e dy projekteve për zhvillimin e resorteve turistike në bregdetin e rrethit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-07-2011, 08:41:20

Sa ka ndikuar liberalizimi i vizave në ekonominë vendase?

Fluksi i udhëtimeve të shqiptarëve jashtë vendit është rritur 25%, ndërkohë që agjencitë konfirmojnë rritje minimale të turistëve Kur kanë kaluar rreth 7 muaj nga hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të Shqipërisë me vendet “Shengen”, po shihen edhe efektet reale në ekonominë vendase. Të dhën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 19:26:57

Në 1 janar hiqet tarifa doganore për veshjet e blera në BE

Cmimet e veshjeve të gatshme në tregun e brendshëm pritet të ulen, pasi qeveria ka pranuar të heqë tarifën doganore për këto produkte.Masa e cila do të votohet me paketën e re fiskale, por që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit të ardhshëm e bën tarifën doganore për veshjet e importuara nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ByOne
07-07-2011, 00:49:15

Dallimet në mes menaxherit dhe ndërmarrësit

Meqense ky Portal Ekonomik Menaxherat.com I detikohet Materialeve Ekonomike, ne do te sjellim dallimin mes ndërmarrësve dhe Menaxherave. Shume persona mendojne se ndërmarrësi eshte vet menaxher I firmes. Ne postimet e radhës do te mund të vlersoni edhe veten tuaj përmes nje testi ku do të indent...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2011, 14:05:17

Borxhet e Greqisë

Bankat më të mëdha të Eurozonës pritet të takohen sërish në Paris sot, në një përpjekje për të kapërcyer mosmarrëveshjet me autoritetet politike të kontinentit mbi mënyrat dhe përmasat e pjesëmarrjes së sektorit privat në një plan shpëtimi për Greqinë. Sipas planit aktual, bankat do të pranojnë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-07-2011, 13:21:03

Rritje pagash dhe pensionesh

Qeveria u mblodh për herë të dytë brenda kësaj jave, një mbledhje që përkonte me Asamblene Kombëtare të Partisë Socialiste, për të vendosur rritjen e pagave dhe pensioneve.Sipas kryeministrit Sali Berisha ky vendim, qe merret per te gjashtin vit rresht, shkon ne kundrarryme me politikat e uljes ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 19:29:29

Emigrantët shqiptarë largohen në mënyrë masive nga Greqia

Nga Linda KaradakuMarrë nga SE Times
Një nga pasojat e krizës ekonomike të Greqisë është numri i emigrantëve shqiptarë që zgjedhin të largohen prej saj për në shtëpitë e tyre.Tola, një mësuese e gjuhës shqipe dhe burri i saj Gramozi, një oficer policie, u larguan nga Shqipëria më 1999 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 10:47:56

Një i mërzitshëm, më i rëndësishmi i botës

Kjo është një nga çështjet më të ngutshme për të gjithë europianët. Tashmë fati ekonomik i të gjithë Eurozonës është tërësisht në duart e një bankieri italian që nuk parapëlqen të bjerë në syNjë i mërzitshëm, më i rëndësishmi i botësDebatet më të nxehta të liderëve europianë të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2011, 15:29:41

EUROSTAT: Shqipëria dhe Maqedonia me çmimet më të ulëta në Europë

Maqedonia dhe Shqipëria paraqiten me nivelin më të ulët të çmimeve në Europë. Lajmi jepet nga Eurostat, instituti Europian i Statistikave në raportin për indeksin e çmimeve në 37 vende të Europës për vitin 2010. Sipas Eurostat, Shqipëria dhe Maqedonia i kanë çmimet rreth 40 për qind më të ulta s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe