Leku - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

M A X
02-08-2011, 04:13:09

Kriza, çmimet e apartamenteve bien në minimum në Tiranë e rrethe

Kriza, çmimet e apartamenteve bien në minimum në Tiranë e rretheNga Shqip Online
Apartamente në qendër të Tiranës për 800 euro metri katror, apo apartamente në qendër të Sarandës për 300 euro metri katror, tre vjet më parë ishin të paimagjinueshme. Sot, jo më. Mediumet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-07-2011, 15:31:14

SHBA-ja me xhepa bosh

SHBA-ja me xhepa bosh, dhe Apple ka më shumëKriza e borxheve ka lënë geverinë amerikane me xhepa bosh. Tashmë, kompania Apple ka më shumë para se ajo. Të dhënat zyrtare tregojnë se thesari i SHBA-së ka 51.2 miliard euro kesh ndërsa Apple ka 52.9 miliard euro.Një bloger bën ironi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 15:23:24

Punësimi sezonal në Itali, procedurat që ndiqen

Pas fitimit të punës do të duhen edhe 4 deri në 6 muaj për përfundimin e dokumentevePunësimi sezonal në Itali, procedurat që ndiqenMiratimi për punësim si punëmarrës ka vlefshmëri deri në 6 muaj nga data e lëshimit, gjatë të cilave punëtori shqiptar duhet të kërkojë vizën e hyrj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 11:36:01

Fenomeni i zaptimit dhe ndërtimit në tokë bujqësore

Mentor Kikia
 Qeveria iu rikthye të mërkurën idesë së Enver Hoxhës për të shndërruar në toka bujqësore kodrat dhe malet. “Tu qepemi kodrave e maleve dhe ti bëjmë ato pjellore si edhe fushat” – kjo ishte direktiva e famshme politike e Hoxhës në fund të viteve ’70, e cila bëri që kodrat ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 11:33:56

Pavarësia energjetike: Një debat fals

Koncepti i pavarësisë energjetike është shumë ambig: I bërë shumë popullor nga krizat e naftës të viteve Shtatëdhjetë, mbështetet mbi themele të dobëta. Pavarësia energjitike është dhe do të jetë gjithmonë diçka e pamundurPavarësia energjetike: Një debat falsKërkimi i shprehjes ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 01:48:24

Goditje spekulative ndaj lekut

Gjatë javës së fundit u regjistruan shitblerje mbi kuotën mesatareLeku shqiptar duket se po pëson goditje të vazhdueshme spekulative që synojnë ta kthejnë kursin mbi kuotën 140 lekë për euro, ndërkohë që monedha shqiptare tashmë prej një jave kuotohet në rreth 139 lekë, vlera më e lartë e shënua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 01:47:22

Mishi i importit po zhduk bagëtinë në Shqipëri

Numri i lopëve është aktualisht më i ulëti i regjistruar që nga viti 1983Numri i lopëve në Shqipëri është aktualisht në nivelin më të ulët në gati tri dekada, si pasojë e presionit të krijuar nga importimi i mishit të lirë nga vendet e Amerikës Latine, bëhet e ditur nga ekspertë të fushës. Në fu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 12:34:52

Shqipëria si nyje e rrjeteve të gazit

Te gjithe e dime se energjia eshte ajo qe drejton boten. Ne ditet e globalizmit ku teknologjia e informaconit, industria bejne hapa galopante drejt kufijve te rinj nevoja per energa s ijvjen dhe rritet ne cdo vend. Kerkesa per te diferfiiskuar burimet e energjise dhe per te aksesuar energji me k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:49:22

Projekte të reja turistike

Bordi i Agjensise Shqiptare për Investime dhe Zhvillim, e ngritur pak kohë më parë me qëllim ndjekjen e investimeve vendase dhe të huaja, nën dejtimin e kryeministrit Sali Berisha ka miratuar procedurat për realizimin e dy projekteve për zhvillimin e resorteve turistike në bregdetin e rrethit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-07-2011, 08:41:20

Sa ka ndikuar liberalizimi i vizave në ekonominë vendase?

Fluksi i udhëtimeve të shqiptarëve jashtë vendit është rritur 25%, ndërkohë që agjencitë konfirmojnë rritje minimale të turistëve Kur kanë kaluar rreth 7 muaj nga hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të Shqipërisë me vendet “Shengen”, po shihen edhe efektet reale në ekonominë vendase. Të dhën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 19:26:57

Në 1 janar hiqet tarifa doganore për veshjet e blera në BE

Cmimet e veshjeve të gatshme në tregun e brendshëm pritet të ulen, pasi qeveria ka pranuar të heqë tarifën doganore për këto produkte.Masa e cila do të votohet me paketën e re fiskale, por që do të hyjë në fuqi nga 1 janari i vitit të ardhshëm e bën tarifën doganore për veshjet e importuara nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ByOne
07-07-2011, 00:49:15

Dallimet në mes menaxherit dhe ndërmarrësit

Meqense ky Portal Ekonomik Menaxherat.com I detikohet Materialeve Ekonomike, ne do te sjellim dallimin mes ndërmarrësve dhe Menaxherave. Shume persona mendojne se ndërmarrësi eshte vet menaxher I firmes. Ne postimet e radhës do te mund të vlersoni edhe veten tuaj përmes nje testi ku do të indent...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2011, 14:05:17

Borxhet e Greqisë

Bankat më të mëdha të Eurozonës pritet të takohen sërish në Paris sot, në një përpjekje për të kapërcyer mosmarrëveshjet me autoritetet politike të kontinentit mbi mënyrat dhe përmasat e pjesëmarrjes së sektorit privat në një plan shpëtimi për Greqinë. Sipas planit aktual, bankat do të pranojnë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-07-2011, 13:21:03

Rritje pagash dhe pensionesh

Qeveria u mblodh për herë të dytë brenda kësaj jave, një mbledhje që përkonte me Asamblene Kombëtare të Partisë Socialiste, për të vendosur rritjen e pagave dhe pensioneve.Sipas kryeministrit Sali Berisha ky vendim, qe merret per te gjashtin vit rresht, shkon ne kundrarryme me politikat e uljes ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 19:29:29

Emigrantët shqiptarë largohen në mënyrë masive nga Greqia

Nga Linda KaradakuMarrë nga SE Times
Një nga pasojat e krizës ekonomike të Greqisë është numri i emigrantëve shqiptarë që zgjedhin të largohen prej saj për në shtëpitë e tyre.Tola, një mësuese e gjuhës shqipe dhe burri i saj Gramozi, një oficer policie, u larguan nga Shqipëria më 1999 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 10:47:56

Një i mërzitshëm, më i rëndësishmi i botës

Kjo është një nga çështjet më të ngutshme për të gjithë europianët. Tashmë fati ekonomik i të gjithë Eurozonës është tërësisht në duart e një bankieri italian që nuk parapëlqen të bjerë në syNjë i mërzitshëm, më i rëndësishmi i botësDebatet më të nxehta të liderëve europianë të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2011, 15:29:41

EUROSTAT: Shqipëria dhe Maqedonia me çmimet më të ulëta në Europë

Maqedonia dhe Shqipëria paraqiten me nivelin më të ulët të çmimeve në Europë. Lajmi jepet nga Eurostat, instituti Europian i Statistikave në raportin për indeksin e çmimeve në 37 vende të Europës për vitin 2010. Sipas Eurostat, Shqipëria dhe Maqedonia i kanë çmimet rreth 40 për qind më të ulta s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-06-2011, 00:25:46

Christine Lagarde - Shefja e re e FMN-së

Nga Anne-Christine Heckmann & Ina VerbicaMarrë nga Deutsche Welle
Ministrja franceze e Ekonomisë dhe e Financave, Christine Lagarde, është emëruar të martën në mbrëmje (28.6.) shefe e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).Kush është Lagarde dhe si do ta drejtojë ajo FMN?Christine Lagarde k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2011, 16:59:58

Nëse Greqia fundoset…

Nëse Greqia fundoset…BE duket se ka adoptuar një rregull të ri: nëse një plan nuk funksionon, mos iu ndaj. Pavarësisht mijëra protestuesve në Athinë, pavarësisht spazmave të tregjeve, udhëheqësit europianë kanë një program të detajuar për zgjidhjen e probleme të eurozonës. Këtë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2011, 00:07:27

Reklamimi në TV vs. Internet

Një vit më parë, po shkruaja një artikull po në këtë blog, dhe atë artikull e fillova më thënien e Steuart Henderson Britt:“Të bësh biznes pa marketing, është sikurse t’ia bësh me sy një vajze në errësirë. Ju e dini çfarë jeni duke bërë, por të tjerët jo.”dhe me pelqen të filloj këtë artikull pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ByOne
25-06-2011, 04:24:25

Si duhet shfrytezuar Konkurentin ?

Kompnia juaj ofron produkt te mire ne treg, dhe I gjithe tregu blen produktin tuaj. Produkti juaj ne kete rast eshte Wiski. Nje gote Wiski ju e shisni per 10 €. Tani keni fituar edhe nje Goodwill te mire ne treg.Nje dite nje kompani hapet afer jush me veprimari te njet por kjo kompani ofron nje ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:36:00

Lojë me zjarrin grek

Lojë me zjarrin grekDeri kohët e fundit, Bashkimi Europian ishte i kënaqur ta shkelmonte kanaçen e krizës së Eurozonës teposhtë rrugës, duke e shtyrë me tre vite. Është një shenjë se sa shumë janë përkeqësuar gjërat, fakti që tashmë shtyrja kërkohet me vetëm tre muaj. Madje, në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-06-2011, 19:26:43

Turizmi, dyndje drejt Valbonës dhe Thethit

SHKRUAN: Sabina Veizaj18-06-2011 10:36Pushuesit, të cilët preferojnë më shumë klimën malore, tanimë nuk do të kenë problem se si do të organizojnë pushimet e tyre. Agjencitë turistike në kryeqytet kanë menduar dhe për ata që duan fort malin për pushimet e verës. Ato kanë nisur të përgatisin pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-06-2011, 00:49:09

Pasojat globale të kolapsit të Eurozonës

Ashtu siç e kanë vërejtur edhe shumë analistë, eksperimenti euro është në udhëkryq. Ose Eurozona do të thellohet në një rreth fiskal, ose anëtarët e dobët do të detyrohen të tërhiqen.Shtrohet pyetja nëse nipërit tanë do të trashëgojnë një botë me një numër të madh të monedhave kombëtare, apo me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:07:40

Produktet shqiptare nuk konkurrojnë fqinjët

Në vitin 2007 Shqipëria dhe 6 vende të tjera të rajonit nënshkruan një marrëveshje të përbashkët të tregtisë së lirë, që u pagëzua me emrin CEFTA.Marrëveshja e mbështetur fort nga Bashkimi Europian po i jep hov tregtisë në rajon dhe ka rritur shume shkëmbimet tregtare. Por sa po përfiton ekonomi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:12:06

FMN pas arrestimit të kreut Dominik Stros-Kan

FMN pas arrestimit të kreut Dominik Stros-KanDominik Stros-Kan, duket qartë se nuk do të vazhdojë të jetë edhe për shumë kohë kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar. Sekretari amerikan i Thesarit, Timoti Gaitner, i bëri thirrje FMN-së të emërojë një drejtor të përkohshëm, ndërsa zot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-05-2011, 16:29:07

Turizmi 2011 - 25% kontrata më shumë se vjet

Turistët e huaj kanë vijuar të vizitojnë normalisht Shqipërinë edhe gjatë periudhës zgjedhore.Operatorët turistikë konfirmojnë faktin se të gjitha prenotimet dhe kontratat e bëra më parë janë realizuar dhe nuk janë anuluar.Kontrata e lidhura për këtë vit me tur-operatorët e huaj, janë 25 për qin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:30:32

Roli i bankave në krizën financiare

27 marsi 2009 qe një ditë e bukur në Washington, por jo për ekonominë globale. Bursa e Shteteve të Bashkuara kishte rënë me 40 përqind vetëm në 7 muaj, ndërsa ekonomia amerikane kishte humbur 4.1 milionë vende puneRoli i bankave në krizën financiarePse sistemi financiar ra në ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-05-2011, 14:31:16

Pse Greqia duhet të tërhiqet nga Eurozona?

Ndonjëherë tregjet përfshihen nga kaosi, sepse një qeveri kërcënon të bëjë atë që është më e mira për qytetarët e saj. Kjo u ilustrua javën e shkuar në Europë, kur revista gjermane ‘Der Spiegel’ raportoi se qeveria greke po kërcënonte se do t’i jepte fund përdorimit të euros. Euro pa zhvlerësimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2011, 12:51:15

Skema, si do zhbllokohen 60 mijë hipoteka në Tiranë

Kandidati demokrat për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha, sqaroi dje skemën se si do të bëjë të mundur zhbllokimin e hipotekave të banesave në Tiranë.Këtë deklaratë Basha e bëri gjatë emisionit “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani, në Vizion Plus. Sipas kandidatit për kryetar bashkie, një grup p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 10:41:36

Spanjë dhe Portugali, kthim në të ardhmen

Madridi dhe Lisbona dukej se e kishin kryer atë rrugëtim afrimi me Europën, të filluar me fundin e diktaturave. Një rrugëtim, i bërë i mundshëm nga një shi fondesh strukturoreSpanjë dhe Portugali, kthim në të ardhmenEkonomitë e gadishullit iberik, në gjunjë prej krizës, rrezikoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-04-2011, 20:17:37

Bye bye America!

Bye bye America! Standard&Poor e ka zbritur në "negative" perspektivën e Shteteve të Bashkuara, duke e motivuar me rrezikun serioz nëse nuk gjendet një marrëveshje për të ngritur tavanin e borxhit"Mashtrimi" i madh prapa krizës së Shteteve të BashkuaraBye bye America! Standard&Poor e ka zbritur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-04-2011, 01:12:27

Qeveria u heq taksën fasonëve, këta biznesmenë që rrjepin shqiptarët

Ca më keq, disa biznesmenë bastardë italianë, po shfrytëzojnë shqiptarët duke i punësuar me orare rraskapitëse, ditën dhe natën, në call center. Këtu skema është dhe më e rëndë sepse mbizotëron mashtrimi: Punonjësit shqiptarë detyrohen nga këta fasonë që kaq shumë po përkëdhelen nga shteti, që t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-03-2011, 16:46:47

Punësimi sezonal në Itali

Punësimi sezonal në ItaliSHKRUAN: Jonida Tashi 29-03-2011 13:14Ndarja e 60 mijë kuotave për çdo krahinëNjë javë pas nisjes së kërkesave për punësimin sezonal në Itali, Ministria Italiane e Punës nxjerr shpërndarjen e 60 mijë kuotave sipas krahinave. Kush është tashmë në Itali, a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-03-2011, 16:45:50

Rriten investimet dhe eksportet, bien turizmi dhe emigrantët

Rriten investimet dhe eksportet, bien turizmi dhe emigrantëtSHKRUAN: Blerina Hoxha 29-03-2011 12:57Të ardhurat nga emigrantët dhe turizmi në ekonominë vendase kanë rënë gjatë vitit që shkoi, ndërsa kanë pësuar rritje të ndjeshme të ardhurat nga eksportet dhe investimet e huaja direkte. Të dhënat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:55:15

Në pritje të tsunamit ekonomik botëror

Natyra dhe dinamikat e globalizimit janë duke shkuar drejt procesit të transformimit si pasojë e presioneve "nëntokësore", që janë ndërtuar prej vitesh, por thjesht nuk kanë dalë ende në sipërfaqeNë pritje të tsunamit ekonomik botërorEra e papritur dhe e paprecedent e ndryshimt ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:32:08

Si të përgjigjemi ndaj “Është shumë shtrenjtë”

Dan Ilicic Wow BrandingNë propozimet që bëjmë paraqesim gjithmonë tre opsione me cmime. Nëse ato akoma thonë që është shumë shtrenjtë, kjo do të thotë që nuk e kemi treguar mirë vlerën e asaj cfarë po bëjmë. Asgjë nuk është e shtrenjtë nëse të jep dicka më të medhe sesa kostoja që po paguan për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:31:09

Konceptet bazë të një bilanci

Një bilanc është një “foto” e gjendjës financiare të një biznesi në një moment specific kohor, zakonisht në mbyllje të një periudhe llogarie. Një bilanc përbehet nga asetet, huatë(borxhet) dhe zotëruesit e aksioneve. Asetet dhe borxhet ndahen në detyrime afatgjata dhe afatshkurta duke përfshirë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:29:10

Cfarë të bëj që klientët të më paguajnë më shpejt?

Për këtë pyetje nuk ka ndonjë përgjigje magjike. Një artikull që shkrova dikur, për një revistë mbulonte një sërë hapash të përqëndruara specifikisht në cështjen e klientëve që paguajnë shumë vonë, dhe ofrova këshillën e mëposhtme. Është gjithmonë epoka e teknikave të vjetra e ofrimit të një ulj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:28:08

Si të shkruani një njoftim për pushim nga puna

Të pushosh dikë nga puna nuk është asnjëherë e lehtë. Në fakt, disa menaxherë thonë se kjo është puna më e vështirë me të cilën duhet të hasen. Vetë procesi është shumë I ndërlikuar. Nëse jeni I ri në menaxhim, konsultohuni me departmanentin e burimeve njerëzore në lidhje me standartet e kompani...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:26:54

Si të vendosim cmimet e shërbimeve

Këshilla për biznese të vogla se si të menaxhojnë strategjitë e cmimeve duke llogaritur kostot në bazë të modeleve të ndryshme cmimesh, dhe duke përcaktuar sjelljen e klientit dhe konkurentit.Arsyeja pse I hytë një biznesi për shitjen e shërbimeve të klientëve është sigurisht për të bërë fitim. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-03-2011, 00:25:58

Si të krijoni pasqyrat tuaja financiare

Nëse zotëroni një biznes tuaj, ose jeni I vetëpunësuar, kjo miniguidë do t’ju ndihmojë të “ndiqni” të ardhurat dhe shpenzimet tuaja rregullishtBiznesmenë të ndryshëm dëshirojnë të krijojnë pasqyrat financiare personale, vetë, për dy arsye. Ose I pëlqejnë shumë numrat dhe kanë dëshirë të jenë në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2011, 00:31:47

Tsunami trondit bursat ndërkombëtare

Pasojat e tërmetit dhe tsunamit tashme janë bërë të dukshme edhe në tregjet financiare ndërkombëtare, ku përhapen “valët sizmike” që fillimisht goditën rëndë bursën e Nikkei të Tokios.Bursa e Londres është hapur me minus, po kështu ajo e Frankfurtit dhe e Parisit. Në Japoni, rënia që nisi të hën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-03-2011, 00:21:02

Greqia, kombi i mashtruesve financiarë

Rreth 30 miliardë dollarë në vit është evazioni fiskal në Greqi, një shumë jashtëzakonisht e lartë, e cila nëse do të mblidhej nga shteti, do të shërbentë për të nxjerrë vendin nga kriza brenda pak kohe.Megjithatë, sipas revistës italiane “Oggi”, mosdeklarimi i të ardhurave, evazioni dhe mashtri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe