×
Hyrja
Profili

Bota e punes dhe biznesit*
paqarizi
ne: 17-01-2011, 19:42:01
Biznesmenet Kosovar (Matrapzet)

Leku

Biznesmentet e vet quajtur Kosovar, qe luajn me tërë popullin dhe me fukaran e ngrat hmmmmm:, qe shfrytzojn kohen dhe gjendjen, luajn me nje popullin pergjthsi ne dy aspektet ; 1) bejn eva...


M A X
ne: 10-01-2011, 01:01:44
Spekulimi i gjelbër ndryshon financën globale

Leku

Kapitalizmi menaxherial është në limitet ekstreme, megjithatë kapitalizmi në përgjithësi nuk ka qenë asnjëherë kaq mirë: Ndryshon lëkurë dhe rikuperon një të re falë ekonomisë së "gjelbër"Spekulimi i gjelbër ndryshon financën globaleFuqitë e mëdha pranë dhe kundër njëra-tjetrësK...

M A X
ne: 06-01-2011, 00:44:44
Gjallërohet kredia

Leku

Kredia për ekonominë ka dhënë shenja shprese në nëntor, kur ka shënuar një rritje historike më të lartën në më shumë se dy vjet.Të dhënat zyrtare të Bankës së Shqipërisë tregojnë se kredia në muajin nëntor u rrit me rreth 136 milionë dollarë, rritja më e madhe që nga qershori i vitit 2008.Edhe p...

Berni
ne: 03-01-2011, 16:18:26
Katari me rritje rekorde ekonomike

Leku

Ekonomia e Katarit shënoi një rritje rekord prej 16 për qind gjatë vitit 2010, shifër shumë më e lartë se rritja mesatarja prej 4.7 për qind globalisht.Në vendin e dytë u rendit Singapori, me një rritje të paprecedent për vendin prej 14.7 për qind, raporton BBC.Arritja e Singaporit, ndikuar nga ...

M A X
ne: 03-01-2011, 15:20:38
Newfoundland and the Global Debt Crisis

Leku

Critics of the IMF claim that its financial aid package conditions impinge on the sovereignty of borrowing countries. But today’s Argentinas and Indonesias are not the first countries to get into financial trouble. Looking back in history, these countries may discover that they are lucky...

M A X
ne: 13-12-2010, 00:06:15
A duhet fajësuar Gjermania për krizën e Eurozonës?

Leku

Trazira financiare në Eurozonë është duke paralajmëruar një tjetër problem të frikshëm potencial, që mund të amplifikojë më tej krizën e borxheve të Europës: Inat dhe zemërim kundrejt GjermanisëA duhet fajësuar Gjermania për krizën e Eurozonës?Trazira financiare në Eurozonë ësht...

M A X
ne: 06-12-2010, 10:37:56
Genjeshtrat e Globalizmit

Leku

GENJESHTRAT E KAPITALIZMIT (GLOBALIZIMIT)Sipas te gjithe ekonomisteve moderne liberalizmi ekonomik ose Kapitalizmi eshte forma ideale e organizimit social-ekonomike per nje vend. Filozofia baze e Kapitalizmit eshte ajo e nje progresi te vazhdueshem, ekstensif ne te gjithe ekzistencen sociale, ne...

M A X
ne: 03-12-2010, 01:09:35
Kriza e eurozonës dhe rrënjët e saj të thella

Leku

Ribashkimi i Gjermanisë funksionoi, si katalizatori për të vendosur një monedhë të përbashkët. Pavarësisht suksesit të madh të kësaj arritjeje, u mbollën edhe farat e paevitueshme, të cilat shpërthyen në krizën e vitit 2010Kriza e eurozonës dhe rrënjët e saj të thellaLeksionet e...

M A X
ne: 02-12-2010, 16:06:30
Shqipëria, vendi i shtrenjtë për ushqim

Leku

Shqipëria është një nga vendet me koston më të lartë të jetesës në rajon. Të dhënat e publikuara nga EUROSTAT, që krahasojnë cmimet në 27 vendet e BE-së dhe 4 vendeve kandidate të Ballkanit Perëndimor, tregojnë se për produktet bazë, shqiptarët paguajnë më shumë se fqinjët me ekonomi të ngjashme...


M A X
ne: 26-11-2010, 00:31:15
SUPERBUXHET 409 MILIARDE

Leku

Një buxhet për qytetarëtSALI BERISHAShpreh kënaqësinë time që paraqitem sot në këtë aulë për buxhetin e vitit 2011, buxhetin më të madh në historinë e këtij vendi, buxhetin e një ekonomie, e cila renditet në 4-5 ekonomitë e botës me rritje ekonomike në kulmin e krizës, buxhetin e një ekonomie, e...

ßåßy ღ
ne: 21-11-2010, 09:10:55
Për biznesin shqiptar, 30 milionë euro kredi nga Italia

Leku

Qeveria italiane vazhdon të jetë e interesuar të financojë sektorin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme (SME) në Shqipëri.Pas dy vjetësh nga fillimi i projektit për mbështetjen e kësaj kategorie, duket se dy qeveritë po e shikojnë gjithnjë e më shumë nevojën që ka sektori më delikat në vend për...

M A X
ne: 15-11-2010, 00:46:03
Përse Koreja e Jugut është mrekullia e Azisë

Leku

Tridhjetë vjet më parë, Korea ishte më e varfër se Malajzia apo Meksika. Që atëherë, GDP-ja është rritur me një faktor 10, duke shkuar në 17.000 dollarë, më shumë se dyshifi i nivelit në këto vendePërse Koreja e Jugut është mrekullia e AzisëMichael SchumanKur u zhvendosa nga New...

M A X
ne: 07-11-2010, 18:40:45
Tri skenarë për zhvillimin e bujqësisë

Leku

Bujqësia është një sektor shumë i rëndësishëm i ekonomisë shqiptare, jo vetëm për shkak të kontributit në Prodhimin e Përgjithshëm Bruto, i cili është rreth 17% e PPB, por më shumë për faktin se gjysma e popullsisë siguron bazën e të ardhurave nëpërmjet këtij sektori. Në këtë kontekst, zhvillimi...

M A X
ne: 05-11-2010, 16:07:32
Qeveria nuk ul borxhin

Leku

Përkundër zotimeve se do të stabilizojë financat publike, qeveria ka vendosur të mos e ulë borxhin publik as vitin e ardhshëm.Sipas relacionit zyrtar të projektbuxhetit, borxhi i Shqipërisë do qëndrojë në nivelin 59 për qind e produktit të brendshëm bruto edhe në vitin 2011.Pas mbarimit të zgjed...

M A X
ne: 02-11-2010, 14:37:50
Bankat e Zvicrës, bartëset e thesarit botëror

Leku

Neutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohur prej kohësh nga kombet e tjera, ka krijuar një mjedis të qëndrueshëm e të sigurtë, ku sektori bankar ka mundur të lulëzojëBankat e Zvicrës, bartëset e thesarit botërorNeutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohu...

M A X
ne: 31-10-2010, 00:45:13
Konfindustria: Amnisti fiskale, se do zhvleresohet leku

Leku

Konfindustria: Amnisti fiskale, se do zhvleresohet lekuNdërmarrja e amnistisë fiskale në kushtet kur shumë shpejt do të ndodhë procesi i liberalizimit të vizave është mëse e domosdoshme, pasi pritet një zhvlerësim i monedhës vendase, lekut, vlerësoi sot Konfederata e Industrive të Shqipërisë, Ko...

M A X
ne: 24-10-2010, 23:04:33
Momenti për të vepruar

Leku

Momenti për të vepruarPaul KrugmanNjerëzit e mirë kanë mbetur të tmerruar nga votimi i 29 shtatorit në Kongres në Uashington. Një shumicë e madhe dypartiake miratoi një ligj të paraqitur nga deputeti Sander Levin. Një ngjarje që mund të krijojë kushtet për sanksione kundër Kinës...

M A X
ne: 14-10-2010, 20:07:02
Ekonomia indiane përballë asaj kineze

Leku

 Në krahasimin e paevitueshëm që ekonomistët dhe njerëzit e biznesit bëjnë midis dy gjigantëve të mëdhenj të Azisë, Kina dhe India, - Kina pothuajse gjithnjë del në krye për disa arsye të ndryshmeEkonomia indiane përballë asaj kinezeNë krahasimin e paevitueshëm që ekonomistët dh...

Berni
ne: 11-10-2010, 00:58:18
Një shtëpi në Tiranë? Sa kushton…

Leku

Çmimet variojnë nga 400 euro në periferi në 2000 euro për metër katror në zonat e preferuara.Dy të ditë më parë, Instituti i Statistikave njoftoi se gjatë këtij viti sektori i ndërtimit pësoi një rënie prej 29 për qind kundrejt vitit të kaluar. Një shifër që nëse do të analizohej, të çon në përf...

M A X
ne: 06-10-2010, 13:56:38
Modeli i ri ekonomik për Shqipërinë?

Leku

Në radhët e ekspertëve dhe studiuesve të ekonomisë në Shqipëri ditët e fundit ka nisur të zhvillohet një debat në shkallë të gjerë nëse do të duhet të ndërtohet një model i ri ekonomik në vend. Opinione pro dhe kundër.Pikënisja për diskutimin mbi nevojën e një modeli të ri ekonomik për Shqipërin...

M A X
ne: 03-10-2010, 13:10:37
Parajsat fiskale dhe financiare në xhunglën e ekonomisë botërore

Leku

 Këto kohët e fundit dëgjojmë shpesh të flitet për "parajsa" fiskale apo bankare, shprehje që për nga efikasiteti dhe sugjestionimi i padyshimtë ka hyrë tashmë e është bërë pjesë e leksikut të zakonshëmParajsat fiskale dhe financiare në xhunglën e ekonomisë botëroreKëto kohët e ...

Berni
ne: 28-09-2010, 13:29:27
Zbulohen 3 miliardë dollarë naftë në Shqipëri

Leku

Studimi i Sky Petroleum.Inc u publikua dy ditë më parë në disa agjenci lajmesh për biznesin. Kompania thotë se mund të nxjerrë një sasi prej 870 milionë fuçi nafte në tri zona naftëmbajtëse në Jug dhe Dumre.Zbulimi i 2 viteve më parë i Manas Petroleum për një rezervë nafte në Veri të Shqipërisë ...


Berni
ne: 11-08-2010, 15:35:36
Turizmi, sektori me fitimprures per shqiptaret

Leku

Kryeministri Sali Berisha "nderpret" pushimet per te vene ne dukje, rritjen e turizmit ne vend, si nje nga deget kryesore te ekonomise. Nderkohe qe fton opoziten te mos mohoje realitetin. Pasi vizitoi kalane e Himares, nje prej kalave me te vjetra ne vend, kreu i ekzekutivit tha se turizmi ne nj...

M A X
ne: 09-08-2010, 00:24:06
Parajsat fiskale, bumi s'është ndalur!

Leku

Parajsat fiskale, bumi s'është ndalur!Fjalëve nuk dëshiron t'u besojë më askush. Udhëheqës qeverish dhe ministra thesari pohojnë me zë të lartë, se do të donin t'i shihnin të mbylleshin. Të eliminoheshin. Aq sa për t'u treguar shteteve respektivë se sa të zotë janë në luftën kundër evazionit. Po...

M A X
ne: 09-08-2010, 00:22:59
Bankat e sëmura, i ka kapur paniku

Leku

 Bankat e sëmura, i ka kapur panikuImagjinoni skenën. Një gazetar financiar vendos që ka ardhur momenti të blejë shtëpi në Nju Jork dhe shkon në bankë të marrë një hua. Pas kontrolleve të zakonshëm (paga, taksat, prona të tjera), zonjusha kthehet me një buzëqeshje dhe oferta që i bën gazetarit, ...

M A X
ne: 04-08-2010, 00:14:32
Reklamuesit më të mëdhenj në televizionet Shqiptare

Leku

Një studim i Idra Media  tregon se për muajin prill 2010 ...Berni
ne: 27-07-2010, 00:20:16
Industria, sektori me rritjen më të madhe këtë vit

Leku

Instituti i Statistikave konstaton se gjatë tremujorit të parë të këtij viti grupi i industrive shënoi një rritje prej 27.5 për qind kundrejt të njëjtës periudhë të vitit të kaluar.Kohërat e këqija për industrinë tashmë janë larg. Gjatë këtij viti ky sektor jo vetëm që është rimëkëmbur, por ka s...

Berni
ne: 20-07-2010, 17:02:00
Historia e bankave të Zvicrës dhe përse depozitohen aty thesaret e botës

Leku

Neutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohur prej kohësh nga kombet e tjera, ka krijuar një mjedis të qëndrueshëm e të sigurt, ku sektori bankar ka mundur të lulëzojë. Edhe pse është thuajse në qendër të Evropës gjeografikisht, Zvicra ruajti neutralitetin në të dy Luftërat Botërore. ...

M A X
ne: 18-07-2010, 11:25:11
Shtetet evropiane që do të braktisin euron

Leku

Berlini mund të rilançojë dojçmarkën ose Greqia të dalë nga euro: dy hipoteza që shpjegojnë sesa e rëndë është kriza e monedhës unike dhe çfarë pasojash mund të përcaktohen prej sajShkëputja monetare? Skenarët e mundshëmShtetet evropiane që do të braktisin euronPavarësisht përpjekjeve më të mi...

Berni
ne: 15-07-2010, 00:21:49
Autostrada Tiranë-Elbasan, Boshti i Jugut dhe Rruga e Arbrit, financim nga......

Leku

Qeveria, 3.2 miliardë euro për tre projekte të mëdhaKryeministri Berisha ka kërkuar nga BERZH financimin e linjës hekurudhore që do të lidhë Tiranën me PrishtinënKëshilli i Ministrave miratoi dje një paketë marrëveshjesh të rëndësishme financiare, evropiane dhe ndërkombëtare me ...

Berni
ne: 12-07-2010, 17:30:26
35 mijë biznese shqiptare në Itali

Leku

Zef Bushati, numri 2 i diplomacisë shqiptare në Itali flet për prezencën në rritje të bizneseve shqiptare në fqinjin e fuqishëm, përtej Adriatikut.“Gjate takimeve me faktore te rendesishem te biznesit italian, tani kemi se cfare permendim; konkretisht duke filluar qe nga sistemi bankar, nepermje...

Berni
ne: 01-07-2010, 15:32:37
Mallrat “Made in Albania” rrisin praninë në tregjet evropiane

Leku

Në maj janë eksportuar 17.6 miliardë lekë mallra, importohen 41.4 miliardë lekëShqipëria ka eksportuar gjatë muajit maj afro 17.6 miliardë lekë mallra në tregjet e huaja, kryesisht ato evropiane. Peshën më të madhe të shkëmbimeve tregtare e zënë vendet e Evropës me 62%. Një pesh...

Berni
ne: 29-06-2010, 10:28:58
TV AMERIKAN CNBC: Shqipëria midis vendeve më tërheqëse për investime

Leku

Shqipëria renditet midis vendeve më atraktive në botë në tërheqjen e investitorëve të huaj.Televizioni i njohur amerikan CNBC i bëri jehonë pak ditë më parë, studimit vjetor të një prej kompanive më të njohura të konsulencës ekonomike në botë, "A.T. Kearney" mbi mundësitë e inve...

M A X
ne: 29-06-2010, 00:51:46
Biznesi i makinave në “lulëzim”

Leku

Shqiptarët nuk kursejnë te makinat edhe në kohë të vështira financiare. Për këtë arsye tregtia dhe riparimi i automjeteve është një ndër bizneset që lulëzon në Shqipëri. Instituti i Statistikave ka konstatuar se gjatë 3 mujorit të parë të këtij viti, indeksi i volumit të shitjeve me pakicë në gr...

M A X
ne: 26-06-2010, 00:39:52
Euro po vallëzon në buzë të humnerës

Leku

 Sulmi financiar i ndërmarrë kundër Greqisë, për shkak të borxhit sovran të saj dhe i pamundësisë potenciale për ta shlyer nga ana e saj, shpejt ka rezultuar të jetë, në fakt, një ofensivë kundër eurosEuro, hipoteza e më të keqesEuro po vallëzon në buzë të humnerësKriza greke e ...

Berni
ne: 25-06-2010, 16:07:25
Faqe nga Historia e "Bankes Kombetare te Shqiperise"

Leku

1. Parahistoria e Bankës Kombëtare të ShqipërisëLufta e Parë Botërore i bëri të pavlefshme të gjitha vendimet, praktikat dhe projektet që ishin marrë ose hartuar më parë në lidhje me ngritjen e një banke emetimi dhe krediti në Shqipëri. Nga e kaluara mbetën të paprekura vetëm dy...

M A X
ne: 16-06-2010, 00:24:43
Lirohet Madoff. Një vit në burg për 65 miliardë zhvatje

Leku

Qysh ditën që Bernard Lawrence Madoff, i burgosuri Nr. 61727-054, arriti në oborrin e dy ndërtesave të sigurisë mesatare të Butner në pranga dhe zinxhirë, me barkun e njeriut të pasur të rënë, ai qe njeri i famshëm, edhe pse admiruesit e tij tani qenë vrasësLirohet Madoff, i burgosuri më i famsh...


M A X
ne: 07-06-2010, 16:44:10
Pagat në Kosovë 30 euro më shumë se në Shqipëri

Leku

Paga mesatare në Kosovë gjatë muajit të tretë të këtij viti ka arritur në 272 euro, njoftoi Enti i Statistikave i Kosovës.Sipas të dhënave statistikore, pagën mesatare prej 272 eurove e marrin 75.886 të punësuar.Të dhënat zyrtare nga vendet e rajonit tregojnë se Kosova mund të krahasohet për niv...

M A X
ne: 22-05-2010, 21:32:26
Edhe Spanja në prag të kolapsit

Leku

 Eurogrupi i ka vendosur një shkurtim prej 15 miliardë eurosh shpenzimit publik spanjoll dhe shumë ekonomistë i kanë frikën rënies së të gjithë sistemit ekonomik të SpanjësEdhe Spanja në prag të kolapsitDisa ditë më parë Eurogrupi i ka vendosur një shkurtim prej 15 miliardë euro...

M A X
ne: 22-05-2010, 21:31:35
Shefet e reja të Wall Street-it

Leku

Ato kanë pozicionet drejtuese më të rëndësishme, janë të nënvlerësuara vazhdimisht nga burrat por femrat që do të rimodelojnë sistemin bankar të gjeneratës së re, Bair, Schapiro dhe Warren, nuk pranojnë një "jo" si përgjigjeShefet e reja të Wall Street-itTë jesh kreu i një ind...

M A X
ne: 22-05-2010, 11:09:05
Ndertimi, renie masive e investimeve

Leku

Ekonomia shqiptare investoi 70 miliarde leke ne ndertimtari (rreth 520 milione euro) gjate vitit 2009, me renie 20 per qind kundrejt vitit te kaluar, sipas shifrave te publikuara se fundmi nga Instituti i Statistikave.Vlera e punimeve sipas lejeve te ndertimit ka ardhur ne renie, pavaresisht vol...

M A X
ne: 19-05-2010, 01:13:53
5 biznesmenët "më të frikshëm" të historisë

Leku

Biznesmenët shpeshherë janë edhe të frikshëm. "Të frikshëm" për vetë ndryshimet që sjellin në botë. Duke ushtruar një kontroll absolut ndaj parasë arrijnë të ndryshojnë financat, madje edhe të gjithë historinë5 biznesmenët "më të frikshëm" të historisëNë vendin e pestë - Bill Ga...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board