Leku - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

M A X
02-03-2011, 14:35:57

Berisha: Shqipëria, sukses ekonomik

Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se Shqipëria ka shënuar një sukses ekonomik në dy muajt e parë të 2011-ës, në krahasim me të njëjtën periudhë të një vit më parë.Ai ka theksuar në mbledhjen e qeverisë se eksportet janë rritur me 152 përqind dhe se industria është zëri kryesor që ka çuar në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2011, 10:59:02

Konkurrenca: Tregjet të dominuara

Rikthimi i krizës së çmimeve ka ndezur edhe njëherë debatin shumë të ndjeshëm për publikun, mbi atë se cilat janë shkaqet dhe si mund të administrohet kjo situatë për të mbrojtur qytetarët.Përtej akuzave politike, fakt është se tregjet më të ndjeshme në vend kanë probleme të mëdha me mungesën e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 11:20:56

Biznesi i vogël me kasa fiskale, afati i fundit për rimbursim

Sot është afati i fundit për bizneset e vogla që të bëjnë pagesën e blerjes së kasës fiskale dhe ajo të rimbursohet nga shteti.Kasat fiskale duhet të blihen në shoqëritë e autorizuara nga ministria e Financave dhe sipas kontratës përkatëse, biznesit do t'u rimbursohet kjo pagesë deri në shumën 4...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-02-2011, 11:44:30

Deficiti i Kosovës i afrohet 2 miliardshit

Sipas të dhënëve të publikuara nga Enti i Statistikave në bazë mujore gjatë vitit 2010, importet e Kosovës kishin vlerën e 2 miliardë e 139 milionë e 504 mijë euro. Ndërsa vlera e eksporteve të Kosovës gjatë vitit 2010 ka qenë 294 milionë e 31 mijë euro. Në bazë të këtyre të dhënave del që defic...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
17-01-2011, 19:42:01

Biznesmenet Kosovar (Matrapzet)

Biznesmentet e vet quajtur Kosovar, qe luajn me tërë popullin dhe me fukaran e ngrat hmmmmm:, qe shfrytzojn kohen dhe gjendjen, luajn me nje popullin pergjthsi ne dy aspektet ; 1) bejn eva...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:01:44

Spekulimi i gjelbër ndryshon financën globale

Kapitalizmi menaxherial është në limitet ekstreme, megjithatë kapitalizmi në përgjithësi nuk ka qenë asnjëherë kaq mirë: Ndryshon lëkurë dhe rikuperon një të re falë ekonomisë së "gjelbër"Spekulimi i gjelbër ndryshon financën globaleFuqitë e mëdha pranë dhe kundër njëra-tjetrësK...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2011, 00:44:44

Gjallërohet kredia

Kredia për ekonominë ka dhënë shenja shprese në nëntor, kur ka shënuar një rritje historike më të lartën në më shumë se dy vjet.Të dhënat zyrtare të Bankës së Shqipërisë tregojnë se kredia në muajin nëntor u rrit me rreth 136 milionë dollarë, rritja më e madhe që nga qershori i vitit 2008.Edhe p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-01-2011, 16:18:26

Katari me rritje rekorde ekonomike

Ekonomia e Katarit shënoi një rritje rekord prej 16 për qind gjatë vitit 2010, shifër shumë më e lartë se rritja mesatarja prej 4.7 për qind globalisht.Në vendin e dytë u rendit Singapori, me një rritje të paprecedent për vendin prej 14.7 për qind, raporton BBC.Arritja e Singaporit, ndikuar nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-01-2011, 15:20:38

Newfoundland and the Global Debt Crisis

Critics of the IMF claim that its financial aid package conditions impinge on the sovereignty of borrowing countries. But today’s Argentinas and Indonesias are not the first countries to get into financial trouble. Looking back in history, these countries may discover that they are lucky...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2010, 00:06:15

A duhet fajësuar Gjermania për krizën e Eurozonës?

Trazira financiare në Eurozonë është duke paralajmëruar një tjetër problem të frikshëm potencial, që mund të amplifikojë më tej krizën e borxheve të Europës: Inat dhe zemërim kundrejt GjermanisëA duhet fajësuar Gjermania për krizën e Eurozonës?Trazira financiare në Eurozonë ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-12-2010, 10:37:56

Genjeshtrat e Globalizmit

GENJESHTRAT E KAPITALIZMIT (GLOBALIZIMIT)Sipas te gjithe ekonomisteve moderne liberalizmi ekonomik ose Kapitalizmi eshte forma ideale e organizimit social-ekonomike per nje vend. Filozofia baze e Kapitalizmit eshte ajo e nje progresi te vazhdueshem, ekstensif ne te gjithe ekzistencen sociale, ne...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:09:35

Kriza e eurozonës dhe rrënjët e saj të thella

Ribashkimi i Gjermanisë funksionoi, si katalizatori për të vendosur një monedhë të përbashkët. Pavarësisht suksesit të madh të kësaj arritjeje, u mbollën edhe farat e paevitueshme, të cilat shpërthyen në krizën e vitit 2010Kriza e eurozonës dhe rrënjët e saj të thellaLeksionet e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2010, 16:06:30

Shqipëria, vendi i shtrenjtë për ushqim

Shqipëria është një nga vendet me koston më të lartë të jetesës në rajon. Të dhënat e publikuara nga EUROSTAT, që krahasojnë cmimet në 27 vendet e BE-së dhe 4 vendeve kandidate të Ballkanit Perëndimor, tregojnë se për produktet bazë, shqiptarët paguajnë më shumë se fqinjët me ekonomi të ngjashme...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2010, 00:31:15

SUPERBUXHET 409 MILIARDE

Një buxhet për qytetarëtSALI BERISHAShpreh kënaqësinë time që paraqitem sot në këtë aulë për buxhetin e vitit 2011, buxhetin më të madh në historinë e këtij vendi, buxhetin e një ekonomie, e cila renditet në 4-5 ekonomitë e botës me rritje ekonomike në kulmin e krizës, buxhetin e një ekonomie, e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-11-2010, 09:10:55

Për biznesin shqiptar, 30 milionë euro kredi nga Italia

Qeveria italiane vazhdon të jetë e interesuar të financojë sektorin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme (SME) në Shqipëri.Pas dy vjetësh nga fillimi i projektit për mbështetjen e kësaj kategorie, duket se dy qeveritë po e shikojnë gjithnjë e më shumë nevojën që ka sektori më delikat në vend për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:46:03

Përse Koreja e Jugut është mrekullia e Azisë

Tridhjetë vjet më parë, Korea ishte më e varfër se Malajzia apo Meksika. Që atëherë, GDP-ja është rritur me një faktor 10, duke shkuar në 17.000 dollarë, më shumë se dyshifi i nivelit në këto vendePërse Koreja e Jugut është mrekullia e AzisëMichael SchumanKur u zhvendosa nga New...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2010, 18:40:45

Tri skenarë për zhvillimin e bujqësisë

Bujqësia është një sektor shumë i rëndësishëm i ekonomisë shqiptare, jo vetëm për shkak të kontributit në Prodhimin e Përgjithshëm Bruto, i cili është rreth 17% e PPB, por më shumë për faktin se gjysma e popullsisë siguron bazën e të ardhurave nëpërmjet këtij sektori. Në këtë kontekst, zhvillimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-11-2010, 16:07:32

Qeveria nuk ul borxhin

Përkundër zotimeve se do të stabilizojë financat publike, qeveria ka vendosur të mos e ulë borxhin publik as vitin e ardhshëm.Sipas relacionit zyrtar të projektbuxhetit, borxhi i Shqipërisë do qëndrojë në nivelin 59 për qind e produktit të brendshëm bruto edhe në vitin 2011.Pas mbarimit të zgjed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2010, 14:37:50

Bankat e Zvicrës, bartëset e thesarit botëror

Neutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohur prej kohësh nga kombet e tjera, ka krijuar një mjedis të qëndrueshëm e të sigurtë, ku sektori bankar ka mundur të lulëzojëBankat e Zvicrës, bartëset e thesarit botërorNeutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 00:45:13

Konfindustria: Amnisti fiskale, se do zhvleresohet leku

Konfindustria: Amnisti fiskale, se do zhvleresohet lekuNdërmarrja e amnistisë fiskale në kushtet kur shumë shpejt do të ndodhë procesi i liberalizimit të vizave është mëse e domosdoshme, pasi pritet një zhvlerësim i monedhës vendase, lekut, vlerësoi sot Konfederata e Industrive të Shqipërisë, Ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 23:04:33

Momenti për të vepruar

Momenti për të vepruarPaul KrugmanNjerëzit e mirë kanë mbetur të tmerruar nga votimi i 29 shtatorit në Kongres në Uashington. Një shumicë e madhe dypartiake miratoi një ligj të paraqitur nga deputeti Sander Levin. Një ngjarje që mund të krijojë kushtet për sanksione kundër Kinës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2010, 20:07:02

Ekonomia indiane përballë asaj kineze

 Në krahasimin e paevitueshëm që ekonomistët dhe njerëzit e biznesit bëjnë midis dy gjigantëve të mëdhenj të Azisë, Kina dhe India, - Kina pothuajse gjithnjë del në krye për disa arsye të ndryshmeEkonomia indiane përballë asaj kinezeNë krahasimin e paevitueshëm që ekonomistët dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-10-2010, 00:58:18

Një shtëpi në Tiranë? Sa kushton…

Çmimet variojnë nga 400 euro në periferi në 2000 euro për metër katror në zonat e preferuara.Dy të ditë më parë, Instituti i Statistikave njoftoi se gjatë këtij viti sektori i ndërtimit pësoi një rënie prej 29 për qind kundrejt vitit të kaluar. Një shifër që nëse do të analizohej, të çon në përf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2010, 13:56:38

Modeli i ri ekonomik për Shqipërinë?

Në radhët e ekspertëve dhe studiuesve të ekonomisë në Shqipëri ditët e fundit ka nisur të zhvillohet një debat në shkallë të gjerë nëse do të duhet të ndërtohet një model i ri ekonomik në vend. Opinione pro dhe kundër.Pikënisja për diskutimin mbi nevojën e një modeli të ri ekonomik për Shqipërin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2010, 13:10:37

Parajsat fiskale dhe financiare në xhunglën e ekonomisë botërore

 Këto kohët e fundit dëgjojmë shpesh të flitet për "parajsa" fiskale apo bankare, shprehje që për nga efikasiteti dhe sugjestionimi i padyshimtë ka hyrë tashmë e është bërë pjesë e leksikut të zakonshëmParajsat fiskale dhe financiare në xhunglën e ekonomisë botëroreKëto kohët e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-09-2010, 13:29:27

Zbulohen 3 miliardë dollarë naftë në Shqipëri

Studimi i Sky Petroleum.Inc u publikua dy ditë më parë në disa agjenci lajmesh për biznesin. Kompania thotë se mund të nxjerrë një sasi prej 870 milionë fuçi nafte në tri zona naftëmbajtëse në Jug dhe Dumre.Zbulimi i 2 viteve më parë i Manas Petroleum për një rezervë nafte në Veri të Shqipërisë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-08-2010, 15:35:36

Turizmi, sektori me fitimprures per shqiptaret

Kryeministri Sali Berisha "nderpret" pushimet per te vene ne dukje, rritjen e turizmit ne vend, si nje nga deget kryesore te ekonomise. Nderkohe qe fton opoziten te mos mohoje realitetin. Pasi vizitoi kalane e Himares, nje prej kalave me te vjetra ne vend, kreu i ekzekutivit tha se turizmi ne nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:24:06

Parajsat fiskale, bumi s'është ndalur!

Parajsat fiskale, bumi s'është ndalur!Fjalëve nuk dëshiron t'u besojë më askush. Udhëheqës qeverish dhe ministra thesari pohojnë me zë të lartë, se do të donin t'i shihnin të mbylleshin. Të eliminoheshin. Aq sa për t'u treguar shteteve respektivë se sa të zotë janë në luftën kundër evazionit. Po...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:22:59

Bankat e sëmura, i ka kapur paniku

 Bankat e sëmura, i ka kapur panikuImagjinoni skenën. Një gazetar financiar vendos që ka ardhur momenti të blejë shtëpi në Nju Jork dhe shkon në bankë të marrë një hua. Pas kontrolleve të zakonshëm (paga, taksat, prona të tjera), zonjusha kthehet me një buzëqeshje dhe oferta që i bën gazetarit, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
27-07-2010, 00:20:16

Industria, sektori me rritjen më të madhe këtë vit

Instituti i Statistikave konstaton se gjatë tremujorit të parë të këtij viti grupi i industrive shënoi një rritje prej 27.5 për qind kundrejt të njëjtës periudhë të vitit të kaluar.Kohërat e këqija për industrinë tashmë janë larg. Gjatë këtij viti ky sektor jo vetëm që është rimëkëmbur, por ka s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-07-2010, 17:02:00

Historia e bankave të Zvicrës dhe përse depozitohen aty thesaret e botës

Neutraliteti i Zvicrës dhe sovraniteti kombëtar i njohur prej kohësh nga kombet e tjera, ka krijuar një mjedis të qëndrueshëm e të sigurt, ku sektori bankar ka mundur të lulëzojë. Edhe pse është thuajse në qendër të Evropës gjeografikisht, Zvicra ruajti neutralitetin në të dy Luftërat Botërore. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:25:11

Shtetet evropiane që do të braktisin euron

Berlini mund të rilançojë dojçmarkën ose Greqia të dalë nga euro: dy hipoteza që shpjegojnë sesa e rëndë është kriza e monedhës unike dhe çfarë pasojash mund të përcaktohen prej sajShkëputja monetare? Skenarët e mundshëmShtetet evropiane që do të braktisin euronPavarësisht përpjekjeve më të mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-07-2010, 00:21:49

Autostrada Tiranë-Elbasan, Boshti i Jugut dhe Rruga e Arbrit, financim nga......

Qeveria, 3.2 miliardë euro për tre projekte të mëdhaKryeministri Berisha ka kërkuar nga BERZH financimin e linjës hekurudhore që do të lidhë Tiranën me PrishtinënKëshilli i Ministrave miratoi dje një paketë marrëveshjesh të rëndësishme financiare, evropiane dhe ndërkombëtare me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-07-2010, 17:30:26

35 mijë biznese shqiptare në Itali

Zef Bushati, numri 2 i diplomacisë shqiptare në Itali flet për prezencën në rritje të bizneseve shqiptare në fqinjin e fuqishëm, përtej Adriatikut.“Gjate takimeve me faktore te rendesishem te biznesit italian, tani kemi se cfare permendim; konkretisht duke filluar qe nga sistemi bankar, nepermje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2010, 15:32:37

Mallrat “Made in Albania” rrisin praninë në tregjet evropiane

Në maj janë eksportuar 17.6 miliardë lekë mallra, importohen 41.4 miliardë lekëShqipëria ka eksportuar gjatë muajit maj afro 17.6 miliardë lekë mallra në tregjet e huaja, kryesisht ato evropiane. Peshën më të madhe të shkëmbimeve tregtare e zënë vendet e Evropës me 62%. Një pesh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-06-2010, 10:28:58

TV AMERIKAN CNBC: Shqipëria midis vendeve më tërheqëse për investime

Shqipëria renditet midis vendeve më atraktive në botë në tërheqjen e investitorëve të huaj.Televizioni i njohur amerikan CNBC i bëri jehonë pak ditë më parë, studimit vjetor të një prej kompanive më të njohura të konsulencës ekonomike në botë, "A.T. Kearney" mbi mundësitë e inve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 00:51:46

Biznesi i makinave në “lulëzim”

Shqiptarët nuk kursejnë te makinat edhe në kohë të vështira financiare. Për këtë arsye tregtia dhe riparimi i automjeteve është një ndër bizneset që lulëzon në Shqipëri. Instituti i Statistikave ka konstatuar se gjatë 3 mujorit të parë të këtij viti, indeksi i volumit të shitjeve me pakicë në gr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 00:39:52

Euro po vallëzon në buzë të humnerës

 Sulmi financiar i ndërmarrë kundër Greqisë, për shkak të borxhit sovran të saj dhe i pamundësisë potenciale për ta shlyer nga ana e saj, shpejt ka rezultuar të jetë, në fakt, një ofensivë kundër eurosEuro, hipoteza e më të keqesEuro po vallëzon në buzë të humnerësKriza greke e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-06-2010, 16:07:25

Faqe nga Historia e "Bankes Kombetare te Shqiperise"

1. Parahistoria e Bankës Kombëtare të ShqipërisëLufta e Parë Botërore i bëri të pavlefshme të gjitha vendimet, praktikat dhe projektet që ishin marrë ose hartuar më parë në lidhje me ngritjen e një banke emetimi dhe krediti në Shqipëri. Nga e kaluara mbetën të paprekura vetëm dy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2010, 00:24:43

Lirohet Madoff. Një vit në burg për 65 miliardë zhvatje

Qysh ditën që Bernard Lawrence Madoff, i burgosuri Nr. 61727-054, arriti në oborrin e dy ndërtesave të sigurisë mesatare të Butner në pranga dhe zinxhirë, me barkun e njeriut të pasur të rënë, ai qe njeri i famshëm, edhe pse admiruesit e tij tani qenë vrasësLirohet Madoff, i burgosuri më i famsh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe