Leku - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

M A X
07-06-2010, 16:44:10

Pagat në Kosovë 30 euro më shumë se në Shqipëri

Paga mesatare në Kosovë gjatë muajit të tretë të këtij viti ka arritur në 272 euro, njoftoi Enti i Statistikave i Kosovës.Sipas të dhënave statistikore, pagën mesatare prej 272 eurove e marrin 75.886 të punësuar.Të dhënat zyrtare nga vendet e rajonit tregojnë se Kosova mund të krahasohet për niv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-05-2010, 21:32:26

Edhe Spanja në prag të kolapsit

 Eurogrupi i ka vendosur një shkurtim prej 15 miliardë eurosh shpenzimit publik spanjoll dhe shumë ekonomistë i kanë frikën rënies së të gjithë sistemit ekonomik të SpanjësEdhe Spanja në prag të kolapsitDisa ditë më parë Eurogrupi i ka vendosur një shkurtim prej 15 miliardë euro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-05-2010, 21:31:35

Shefet e reja të Wall Street-it

Ato kanë pozicionet drejtuese më të rëndësishme, janë të nënvlerësuara vazhdimisht nga burrat por femrat që do të rimodelojnë sistemin bankar të gjeneratës së re, Bair, Schapiro dhe Warren, nuk pranojnë një "jo" si përgjigjeShefet e reja të Wall Street-itTë jesh kreu i një ind...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-05-2010, 11:09:05

Ndertimi, renie masive e investimeve

Ekonomia shqiptare investoi 70 miliarde leke ne ndertimtari (rreth 520 milione euro) gjate vitit 2009, me renie 20 per qind kundrejt vitit te kaluar, sipas shifrave te publikuara se fundmi nga Instituti i Statistikave.Vlera e punimeve sipas lejeve te ndertimit ka ardhur ne renie, pavaresisht vol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:13:53

5 biznesmenët "më të frikshëm" të historisë

Biznesmenët shpeshherë janë edhe të frikshëm. "Të frikshëm" për vetë ndryshimet që sjellin në botë. Duke ushtruar një kontroll absolut ndaj parasë arrijnë të ndryshojnë financat, madje edhe të gjithë historinë5 biznesmenët "më të frikshëm" të historisëNë vendin e pestë - Bill Ga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-05-2010, 10:13:14

Greqia merr sot këstin e parë të borxhit 30 mld euro

 Greqia do të marrë sot pjesën e pare te borxhit te akorduar nga Bashkimi Europian. Shuma prej 14,5 miliard euro, nga 30 miliardë që vendet e eurozonës janë angazhuar të derdhin gjatë vitit 2010, do të mbërrijë sot përmes Bankës Qendrore Europiane.Lajmin e konfirmoi një zëdhënës në Bruksel, sipa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2010, 13:11:58

Emigrantët po braktisin Greqinë

ATHINE - Kriza financiare në Greqi duket se ka prekur fort edhe emigrantët. Një nga gazetat më të mëdha nëGreqi, “Kathimirini”, raportoi sot se shumë emigrantë, të cilët ishin vendosur me banim dhe me punë në Greqi prej shumë vitesh, po e braktisin këtë shtet për shkak të krizës së vështirë fina...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-05-2010, 15:49:25

SHBA, hetohen 8 superbankat

Kryeprokurori i New Yorkut Andrew Cuomo ka nisur nje hetim per 8 bankat me te medha ne bote.Sipas “New York Times”, nën hetim janë vënë Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Credit Agricole dhe Merrill Lynch.Ato dyshohet se kane kryer nje supermashtrim fina...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-05-2010, 08:56:25

Kriza, BE paketë 750 mld euro për të evituar frikën

Bashkimi Europian ka hartuar një paketë 750 miliardë euro për të evituar rrezikun e sulmeve të ndryshme spekulative duke evituar edhe hijet e dyshimit mbi vendet që rrezikojnë të zhyten në krizë ashtu si Greqia.Paketa është miratuar pas 10 orë bisedimesh mes ministrave të Financave të BE-së, të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
04-05-2010, 23:26:16

Politikën bën populli kurse politikanet bëjn biznesin

Përshndetje, dhe sa do të shkoj kjo kohë kështu , ku politiken e bën populli dhe vuan mjerisht kurse politikanet bëjn biznes të gjtha llojve si Kosovë ashtu edhe Shçipri, ku as një nga politikane nuk merret me hallet e popullates por vetem shikojn se si mund të pasurohen mbrenda një kohe të shku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2010, 19:38:11

Arroganca vizionare provokoi krizën euro-greke

Kriza e borxhit grek dhe kërcënimi i falimentimit kombëtar e ka testuar keq Bashkimin Europian dhe monedhën e përbashkët të tijArroganca vizionare provokoi krizën euro-grekeKriza e borxhit grek dhe kërcënimi i falimentimit kombëtar e ka testuar keq Bashkimin Europian dhe moned...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-04-2010, 16:02:33

Shtyhet për javën tjetër emetimi i eurobondeve

Ekspertët ndërkombëtarë analizojnë situatën e bondeve sovrane në kuadër të krizësRritja e shpejtë e interesave të borxhit grek duket se ka bindur qeverinë shqiptare të shtyjë me një javë emetimin e eurobondeve shqiptare, njoftoi dje agjencia “Reuters”, duke cituar një burim bankar nga Britania e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 12:31:19

Kush fiton nga kriza greke

Kush fiton nga kriza grekeRolf WENKELDy tema minuan takimin e pranverës së FMN-së dhe të Bankës Botërore në Uashington. Mediat u përqendruan tek fakti që, me rastin e Greqisë FMN-ja i ndihmon për herë të parë në historinë e saj një vendi të BE-së dhe të eurozonës. Ekspertët pat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 02:37:09

Ekonomia shqiptare në ngërç

Apelet e shpeshta të guvernatorit ndaj bankave për të rifilluar kreditimin e ekonomisë nuk kanë mjaftuar për të cliruar kredinë nga ngërci.Të dhënat e fundit zyrtare të Bankës së Shqipërisë dëshmojnë se kredia për ekonominë mbetet e shtrënguar.Rritja eshteminimale, disa herë më e ulët se sa me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 14:00:48

Kriza greke rrezikon rajonin

Banka Botërore ngre për herë të parë zyrtarisht shqetësimin se kriza greke mund të godasë vendet fqinje, kryesisht përmes efekteve në tregti, sektorin bankar dhe tkurrjes së dërgesave.Filip lë Heru, zëvendëspresidenti i Bankës Botërore për Europën dhe Azinë Qendrore deklaroi përpara takimit të p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-03-2010, 20:10:41

Ja sa kushton një apartament në 32 zonat e kryeqytetit

Tabela në euro për çmimet e banesave në TiranëSa kushton një apartament në kryeqytetKriza që ka mbërthyer sektorin e ndërtimit, nuk ka ndikuar në uljen e çmimeve të apartamente në kryeqytet. Sipas agjencive të imobilare, shitjet më të shumta dhe kërkesat e qytetarëve për të bler...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-02-2010, 11:45:39

Shqiperia borxhi rekord!

06/02/2010 15:30Te dhenat me te fundit te Ministrise se Financave tregojne se kriza po godet fort financat publike te vendit. Treguesi i borxhit dhe ai i interesave kane kapercyer cdo parashikim te qeverise duke arritur ne nivele te larta te pashenuara prej vitesh. Sipas te dhenave ne fund te vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-02-2010, 16:18:11

Leku vazhdon Zhvleresimin!

Pas zhvleresimit te forte ndaj Euros, Leku ka filluar muajt e fundit te dobesohet me shpejtesi edhe ndaj dollarit amerikan. Sipas te dhenave zyrtare te Bankes se Shqiperise, kete te premte dollari ka arritur per here te pare qe nga marsi i vitit te kaluar piken mete larte ndaj lekut duke kaper...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2010, 14:27:41

Tarifat celulare, më të shtrenjtat në rajon

Shqiptarët vijojnë të paguajnë më shumë se çdo vend tjetër pavarësisht ofertaveTregu i shërbimit celular në Shqipëri është zhvilluar shumë, sidomos në dy vitet e fundit, me rritjen e konkurrencës, ndërsa përdoruesit janë mbi 3 milionë abonentë. Megjithatë, edhe pse me një luftë të madhe ofertash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-01-2010, 09:14:35

Tregtia e jashtme, 2009 mbyllet me bilanc negativ!

Viti 2009 u mbyll me renie 9 per qind ne volumin total te importeve dhe 14 per qind ne vleren e eksporteve, duke shenuar performancen me te keqe qe nga viti 1997. Lajmi behet i ditur nga te dhenat e publikuara dje nga Banka e Shqiperise. Gjate dekades se fundit, tregtia e jashtme e Shqiperise ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2010, 11:46:23

Liria ekonomike, Shqiperia e 53-ta ne 183 vende

Liria ekonomike, Shqiperia e 53-ta ne 183 vendeBlerina HoxhaE Enjte, 21 Janar 2010Indeksi per lirine ekonomike e ka ngjitur Shqiperine kete vit ne vendin e 53 ne bote nga 183 vende te marra ne studim nga hartuesit e pervitshem te raportit, fondacionit "Heritage" dhe "Wall Street...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-01-2010, 11:00:45

Qeveria dorezohet para krizes ekonomike!

Ministria e Financave pranon efektet qe po jep kriza ekonomike dhe propozon ulje te buxhetit 2010, deri ne masen 40 miliarde leke. Ne shkresen derguar Kryeministrit Berisha, ministri i Financave jep argumentet e reduktimit te buxhetit, si dhe variantet per te dale nga kriza, deri ne vitin 2013. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2010, 01:09:11

Biznesi: 2010-a, viti i amnistisë fiskale

Biznesi shikon si rrugëdalje nga kriza ekonomike vetëm amnistinë fiskale. Paketa e propozimeve po studiohet me kujdes dhe do t’i paraqitet qeverisë, në mënyrë që t’i jepet zgjidhje ngërçit kryesor në ekonominë shqiptare: informalitetit. Shumë subjekte private po lëshojnë sinjalin e alarmit të fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-01-2010, 01:02:46

2010 - viti i bursës shqiptare?

2009 ishte viti kur kapitalizmi nuk u dorëzua. Në vend të kapitullimit ai vendosi të reformohet dhe t’i përshtatet kushteve të reja. Por, përkundër entuziazmit të mundshëm, më e keqja nuk ka kaluar krejt akoma. Viti i Ri 2010 nuk do të jetë vit i festimeve sepse për shkak të djegies së buzëve pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-01-2010, 16:11:26

Kriza ekonomike globale, Shqiperia sfidon me rritje ekonomike

Kriza ekonomike globale, Shqiperia sfidon me rritje ekonomikeE Merkure, 30 Dhjetor 2009Ne nje vit krize te thelle ekonomike globale, ekonomia e Shqiperise u perball me sukses sipas vleresimit te faktoreve vendas te financave, por edhe atyre nderkombetare. Keshtu perballe zhvilli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-01-2010, 12:59:22

Bota po del nga kriza ekonomike

Ndërsa po fillon Viti i Ri 2010, duket se ekonomia botërore po e merr veten nga recesioni i saj më i rëndë që nga vitet 1930-të.Por shumë ekonomistë thonë se mund të kishte qenë shumë më keq.Ekzistonte me të vërtetë frika e përsëritjes së një situate të ngjashme me Depresionin e Madh në vitet 19...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2009, 01:53:31

Çfarë ndodh në botën e egër të Wall Street-it

Një prej dyzimeve më të mëdha sot në Wall Street është midis mënyrës sesi Goldman Sachs shikon vetveten (ata janë më të zgjuarit) dhe mënyrës sesi kushdo tjetër e shikon Goldman (ata janë më të zgjuarit, më të pangopurit dhe më të rrezikshmit)Çfarë ndodh në botën e egër të Wall Street-it...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2009, 13:37:55

Sistem ekonomik lopesh

E di qe si teme eshte e vjeter dhe klasike, po sidoqofte sa per te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2009, 11:21:04

"Financial Times": Shqiperia dyfishon investimet e huaja

"Financial Times": Shqiperia dyfishon investimet e huajaE Marte, 08 Dhjetor 2009Ekonomia shqiptare e ka perballuar me qendrueshmeri krizen ekonomike globale, shkroi dje gazeta ekonomike prestigjioze "Financial Times". Gjithashtu gjate ketij viti Shqiperia ka dyfishuar investimev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2009, 00:08:07

“Wall Street Journal”: Rajoni eshte rigjalleruar

[html] “WallStreet Journal”: Rajoni eshte rigjalle...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2009, 02:12:39

Një rend ekonomik botëror i ri

Një rend ekonomik botëror i ri/Ekonomia perëndimore, rënie apo transformim?Për më shumë se gjysëm shekulli, Shtetet e Bashkuara dhe Europa kanë qenë dy lokomotivat e rritjes botërore dhe të krijimit të pasurisë, motorët e konsumit, të rinovimit e të konkurrencës dhe kanë përfaqësuar një kuotë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:10:54

Si po i shpëton Kina krizës botërore

 5 gjërat që amerikanët duhet t'i mësojnë nga kinezëtSi po i shpëton Kina krizës botëroreBill PowellNë pasditen e 15 nëntorit, Presidenti Barack Obama, lideri i ri i një prej vendeve më të mëdha të botës, filloi vizitat e tij në Kinë, një nga shoqëritë më të vjetra të botës. Oba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 17:22:24

Sa shpenzohet në reklama?

Sa shpenzohet në reklama?Microsoft, Dell, Apple e RIM janë prodhuesit udhëheqës për shumat e parave të shpenzuara vjetore në reklamim.Në faqet e internetit të CNN janë publikuar shumat të cilat kompanitë e mëdha në industrinë e teknologjisë së komunikimit dhe informimit shpenzoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-10-2009, 12:38:59

10 miliarde Euro kapital Italian per Shqiperine

10 mld Euro kapital Italian per Shqiperine  TIRANË, 14 TET - Dhjete miliarde euro do te investohen gjate tre viteve qe do te vijne prej sipermarrjeve italiane ne Shqiperi. Kjo ishte deklarata qe i referohet zv/ministrit te Ministrise te Zhvillimit Ekonomik italian, Adolfo Urso, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2009, 12:57:11

Perandoria Rokfeler, sot më e madhe se kurrë

"Që kur të hyni në botën e Rokfelerëve dhe kur të mësoni diçka për të, do të kuptoni se sa gjëra ka që nuk i dini. Ne do të kemi drejtori botërore doni apo nuk doni ju - nëpërmjet pushtimit ose pajtimit"Perandoria Rokfeler, sot më e madhe se kurrë"Që kur të hyni njëherë në botën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-10-2009, 19:51:27

Psikopatologjia e krizës ekonomike

Federal Reserve, nëpërmjet gojës së Presidentit të saj, Ben Bernanke, thotë se më e keqja ka kaluar. Mjafton fjala? Megjithatë numrat, që të vetëm nuk i kanë shpjeguar katastrofat, të vetëm nuk mjaftojnë për ta zgjidhurPsikopatologjia e krizësNë mënyrë formale, kriza financiar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-10-2009, 10:10:30

FMN: Rimekembja do te jete e ngadalte

Fondi Monetar Nderkombetar ka shperndare raportin mbi situaten ekonomike boterore, lidhur me te cilen nuk shprehet shume optimist.“Rimekembja e ekonomise pas krizes ka filluar, por ajo do te jete e ngadalte”, thuhet ne raportin e FMN.Sipas ketij institucioni, tani qeverite e vendeve te ndryshme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2009, 23:42:42

New York, Berisha viziton bursen Nasdaq

Imazhe turistike te Shqiperise dhe flamuri shqiptar u shfaqen ne ekranin gjigant te burses Nasdaq, ne sheshin e famshem te New York, Times Square.

M A X
23-09-2009, 13:27:38

Përse u lejua të falimentojë Lehman Brothers

Një vit më parë, bota financiare u trondit në themele kur banka ndërkombëtare e investimeve falimentoiPërse u lejua të falimentojë Lehman BrothersFati i Lehman u bë i qartë brenda një fundjave të jashtëzakonshme. Zyrtarë të qeverisë dhe Rezervës Federale u munduan të gjejnë një zgjidhje. Ata v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2009, 14:38:44

Obama: Ekonomia po fillon të rritet përsëri

Presidenti amerikan tha se, sfida madhore do të jetë rikuperimi i të gjitha vendeve të punësObama: Ekonomia po fillon të rritet përsëriPresidenti amerikan Barak Obama thotë, se të gjitha shenjat tregojnë se ekonomia po fillon të rritet përsëri. Ai tha se, tregjet financiare po f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-09-2009, 11:48:44

Në katërshen më të mirë për investime

E ardhmja e afërt, Shqipëria vendi me prodhim 100% të energjisë nga HEC-etNë katërshen më të mirë për investimeBrazili, Shqipëria, Kosova dhe Katari cilësohen katërshja më e mirë e vendeve në botë për të investuar. Në këtë konkluzion arrin dhe hulumtimi më i fundit i "AFIRE", Shoqatës për "Real ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2009, 12:03:16

Shqipëria, një nga burimet më të mëdha të naftës në Europë

Shqipëria, një nga burimet më të mëdha të naftës në EuropëVocus Press ReleaseZvicërNjë nga burimet më të mëdha të naftës, me mbi 2 miliard fuçi ndodhet në Patoz Marinëz në Shqipëri. Por duket se, rezervat potenciale të vendit mund të jenë shumë më të mëdha. Një nga fushat më të mëdha të rezerv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe