×
Hyrja
Profili

Bota e punes dhe biznesit

M A X
ne: 23-08-2009, 23:27:27
Sekretet e bankave

Leku

Prej shumë e shumë vitesh ekziston një institucion që quhet bankë, e cila me anë të trilleve ekonomike dhe me premtimet për pasurim, të bën të mendosh se paratë e tua janë më të sigurta në duart e tyreSekretet e bankaveSekreti I: Për shumë banka klientët më të vlefshëm nuk janë shtresa e pasur, ...

ßåßy ღ
ne: 06-08-2009, 10:38:27
Buxheti i vitit 2010!

Leku

Buxheti i vitit 2010 do të ketë prioritet arsimin, shëndetësinë, bujqësinë, si dhe investimet publikeProjektbuxheti i 2010 pritet t'i kalojë Kuvendit në muajin tetorProjektbuxheti i vitit 2010 pritet të kalojë për shqyrtim në Kuvend brenda gjysmës së parë të muajit tetor. Burime...

ßåßy ღ
ne: 03-08-2009, 16:05:45
Bie prodhimi.

Leku

Kriza po thellon efektet ne ekonomine reale te vendit dhe te dhenat tregojne se tashme ajo ka filluar te preke edhe prodhimin vendas ne te gjithe sektoret kyc te ekonomise. Nje vezhgim i fundit i Bankes se Shqiperise, tregoi se ekonomia i ka ulur kapacitetet e shfrytezuara ne tremujorin e pare n...

*
prostudio
ne: 30-07-2009, 16:03:39
Te besh para online!

Leku

Te perfitosh nga bonuset e kazinove online eshte nje menyre shume efikase dhe teper fitimprurese!Ju ftoj te vizitoni websitin tim per informacione me te detajuara dhe mirepres gjithashtu komentet tuaja!Falemnderit!Formoje kete website dhe fillo rrugen tende drejt suksesit!

M A X
ne: 26-07-2009, 21:12:44
Një dështim i shtetit - Pasojat e dhimbshme të flluskës spekullative

Leku

Herbert Hoover, 1932: Në çdo epokë, popullsia jonë ka nevojë për besimin që vjen nga posedimi i shtëpisë tëndeNjë dështim i shtetit/Pasojat e dhimbshme të flluskës spekullativeFlluska spekulative e tregut imobiliar ka qenë përgjigja, plotësisht racionale e një serie deformimesh të krijuara kry...

ßåßy ღ
ne: 19-07-2009, 13:18:49
Shqiperia e lire!

Leku

Instituti Europian i Statistikave e ka klasifikuar Shqiperine si vendin e dyte ne Europe me nivelin me te ulet te cmimeve ne treg, duke qene pas vetem fqinjit lindor, Maqedonise. Ne nje raport te hollesishem ku krahasohen nivelet e cmimeve ne 27 vendet e Bashkimit Europian, por edhe vendeve qe a...

ßåßy ღ
ne: 08-07-2009, 20:24:39
FMN: Kriza drejt fundit, Shqiperia pak ndryshime!

Leku

Fondi Monetar Nderkombetar ka deklaruar per here te pare se ekonomia boterore ka filluar te dale nga kriza e paprecedente qe e mbertheu ate vitin e kaluar. FMN thote se ekonomia po permiresohet me shpejt nga parashikimet dhe se rritja ekonomike pergjate vitit 2009 dhe atij 2010 do te jete 0.5 pi...

M A X
ne: 25-06-2009, 10:43:26
Shqipëria, rritje ekonomike më të madhe se Evropa dhe Azia Qendrore

Leku

Sipas raportit të BB, ekonomia shqiptare do të jetë e vetmja që do të rezultojë me një rritje ekonomikeShqipëria, rritje ekonomike më të madhe se Evropa dhe Azia QendroreBanka Botërore, në një prej raporteve të saj më të fundit, vlerëson se këtë vit, ekonomia shqiptare ...

ßåßy ღ
ne: 12-06-2009, 21:19:46
Rritje interesi, 15% per individed 40% per bizneset!

Leku

Te gjithe ata individe qe kane nje overdraft ne banke paguajne tani interesa mbi 15 per qind me te larta se ne fillim te vitit. Te dhenat me te fundit zyrtare, te publikuara nga vete shoqata e bankave, tregojne se interesat e overdraftit ne leke kane pesuar nje rritje te forte ne 4 mujorin e par...

ßåßy ღ
ne: 08-06-2009, 10:33:38
BSH te shtrengoj kontrollin per kredite!

Leku

Banka e Shqiperise pritet te vendose rregulla te reja shtrenguese per bankat mbi menaxhimin e rrezikut, pas te dhenave shqetesuese per rritjen e shpejte te kredive te keqija ne vend. Ne mbledhjen e Keshillit Mbikeqyres qe pritet te zhvillohet te merkuren, do te ndryshohen rregullorja e “Administ...

M A X
ne: 06-06-2009, 10:08:03
Bode: Rritje ekonomike deri në 4.2 përqind

Leku

Shqipëria, më e sigurt se kurrë, nuk është në krizë ekonomikeBode: Rritje ekonomike deri në 4.2 përqindRritja ekonomike në Shqipëri do të jetë më e madhe se në vendet e tjera. Konfirmimi ka ardhur edhe një herë nga ministri i Financave, Ridvan Bode, sipas të cilit "rritja ekonom...

M A X
ne: 05-06-2009, 09:08:57
Shtypi italian: "Petrolifera" largon Vlorën nga skafet

Leku

Ky është investimi më i madh në kompleks, realizuar nga një kompani italiane në Shqipëri deri më sot", - shkruante dje agjencia e lajmeve 'ANSA' lidhur me përfundimin e terminalit të gazit e naftës të "Petroliferas", në Vlorë. Terminali "hap faktikisht tregun energjetik të Shqipërisë ndaj ndërma...

M A X
ne: 04-06-2009, 15:08:50
Hija e krizës botërore ekonomike ka kaluar plotësisht

Leku

Kjo konfirmohet nga Banka e Shqipërisë, sipas së cilës gjatë tremujorit të parë të vitit 2009, të ardhurat nga akciza kanë pësuar një rritje vjetore prej 6% duke rregjistruar kështu, rënien më të ulët të shtatë viteve të fundit. Sipas ekspertëve bankarë, rënia e të ardhurave nga...

M A X
ne: 02-06-2009, 14:42:03
Shqipëria, rritje ekonomike rekord në të gjithë Europën

Leku

Raportet ndërkombëtare e vlerësojnë Shqipërinë si "nxënësin më të mirë të klasës në Evropë për vitin 2009 në fushën e rritjes ekonomike"Shqipëria, rritje ekonomike rekord në të gjithë EuropënShqipëria etiketohet si vendi surprizë në ekonominë botërore me demokraci të maturuar ...

M A X
ne: 31-05-2009, 15:18:19
Bota arabe dhe kriza botërore

Leku

Edhe vendet arabe, bursat e të cilëve akumulojnë humbje të konsiderueshme, njëlloj me ato të europianëve, të amerikanëve dhe të aziatikëve, vuajnë krizën ekonomike botërore. Rrugëdalja është në integrimin ekonomikBota arabe dhe kriza botëroreEdhe vendet arabe, bursat e të cilëve...

M A X
ne: 31-05-2009, 13:57:27
Ridvan Bode: Do u kthejmë taksat qytetarëve, si në sistemin amerikan

Leku

Ministria e Financave ka gati një paketë surprizë për sistemin fiskal. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Ministri i Financave, Ridvan Bode jep detajet e strategjisë së re fiskale. Sipas Bodes, brenda vitit 2010, qeveria do të implementojë metodën amerikane të rimbursimit...

M A X
ne: 24-05-2009, 09:07:41
Të ardhurat për frymë në vitin 2008 arritën në 4102 dollarë

Leku

Gjatë tre viteve të fundit rritja ekonomike në Shqipëri, mesatarisht ka qenë mbi 6 përqind në vitTë ardhurat për frymë në vitin 2008 arritën në 4102 dollarëEfektet e politikës fiskale janë përmbledhur në dy arritje madhore: ulje e nivelit të varfërisë dhe rritje e lartë ekonomike. Gjatë tre vite...

M A X
ne: 23-05-2009, 15:39:42
Kur Amerika ka zili modelin evropian

Leku

Pavarësisht recesionit, ndryshe nga amerikanët, evropianët vazhdojnë të jetojnë pa ankthKur Amerika ka zili modelin evropianKriza tregoi se kush ecën ngadalë dhe i sigurt, i bën ballë stuhisë.Sipas fabulës së famshme të La Fontenit, në fund të garës mes breshkës dhe lepurit, ajo që pretendon se ...


M A X
ne: 09-05-2009, 10:26:27
Rindërtimi i një Ekonomie të Saktë

Leku

Çfarë do të kishte ndodhur në botë nëse jo vetëm vlerat morale do të ishin ndryshe, por gjithashtu dhe tipi i prodhimit dhe i konsumit?Rindërtimi i një Ekonomie të SaktëDuhet të imagjinojmë se çfarë do të kishte ndodhur në botë nëse jo vetëm vlerat morale do të ishin ndryshe, por gjithashtu dhe ...

xhavo
ne: 08-05-2009, 00:42:14
Zona ekonomike arberore!

Leku

Projektimi i integrimit ekonomik ndershqiptarSipas studimeve te ekonomisteve me te medhenj boteror eshte vertetuar se nje shtet per te arritur zhvillim te shpejt ekonomik, e veçanarisht industrial duhet te kete nje numer goxha te madh te banoreve dhe organizim te mirefillt. Shqiperia, Kosova etj...


Shej
ne: 23-04-2009, 10:34:05
FMN: Recesioni ekonomik, më i rëndë se sa parashikohej

Leku

Recesioni ekonomik, më i rëndë se sa parashikohejBarry Wood Kryeekonomisti i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Olivie Blanchar thotë se bota po pëson një tronditje të jashtëzakonshme nga kriza financiare dhe nga recesioni që filloi në Shtetet e Bashkuara në vitin 2007. Zoti Blanchar paraqiti një të...

M A X
ne: 16-04-2009, 15:20:52
Bujqësia, receta shqiptare antikrizë

Leku

Lavdosh Ferruni Tani po bien më fortë kambanat e krizës në vend. Qeveria duke imituar qeveritë e vendeve të zhvilluara e më të prekura nga kriza, po përpiqet të krijojë një fond financimi me destinacion mbulimin e efekteve të krizës, por pa u sikletosur për gjetjen e recetës shëruese ndaj kësaj ...

Berni
ne: 11-04-2009, 22:25:04
Mentaliteti i huamarrjes po çon drejt shkatërrimit

Leku

Ekonomistët e analizojnë shumë saktë këtë dukuri: "Sot, njerëzit blejnë gjëra që nuk iu nevojiten, me para që nuk i kanë"Një çështje e rëndësishme, e cila është e lidhur ngushtë me kapitalizmin dhe shoqërinë është mentaliteti i gabuar i shumë njerëzve, që sigurojnë bazat për zhv...

M A X
ne: 10-04-2009, 15:01:29
G20-a ka përpiluar "listën e zezë" të parajsave fiskale

Leku

 "Era e sekretit ka mbaruar", është një lajm fallso ai që thotë se G20-a ka përpiluar "listën e zezë" të parajsave fiskaleDritë dhe hije të samitit londinezËshtë lajm jo i saktë ai që G20-a ka përpiluar "listën e zezë" të parajsave fiskale. "Era e sekretit ka mbaruar", ka shpall...

M A X
ne: 10-04-2009, 14:54:02
Shqipëria në krye të listës për investime afatgjata

Leku

Shqipëria në krye të listës për investime afatgjata"Property Wire"Shqipëria dhe Panamaja janë dy vendet që kryesojnë listën për investime afatgjata, për investime në fushën e pronave, sipas një studimi nga analistët ndërkombëtarë. Organizata Ndërkombëtare "David Stenli Redferd...

M A X
ne: 02-04-2009, 23:22:46
1.1 trilionë dollarë për të luftuar krizën globale

Leku

"G20": 1.1 trilionë dollarë për të luftuar krizën globaleLiderët e vendeve anëtare të grupit të 20 vendeve më të zhvilluara, kanë ofruar 1.1 trilionë dollarë për të luftuar krizën botërore financiare, shume kjo që do të jepet e gjitha deri në fund të vitit 2010. Në sami...


Berni
ne: 22-03-2009, 10:47:56
Kriza ndërkombëtare dhe emigrantë

Leku

Forumi Ekonomik dhe Ambiental i 17-të i OSCE-së: "Menaxhimi i emigracionit dhe lidhjet e tij me politikat ekonomike, ambientale dhe sociale në ndihmë të stabilitetit dhe sigurisë së rajonit të OSCE-së"Thuhet shpesh se emigrantët, ashtu si punëtorët nga minoritetet etnike, punësohen të fundit dhe...

M A X
ne: 21-03-2009, 01:14:03
Shqiperia e Azerbajxhani, nje shprese per rajonin

Leku

Shqiperia e Azerbajxhani, nje shprese per rajonin
Nga Stefan WagstylE Premte, 20 Mars 2009
Evropa Qendrore dhe Lindore, nuk mund t'i shpetojne dot veshtiresive. Ky rajon eshte i destinuar per renien me te keqe qe prej rrezimit te Bashkimit Sov...

M A X
ne: 11-03-2009, 15:13:39
FMN: Shqiperia një prej shteteve të pakta ku shihet rritje pozitive për këtë vit

Leku

Fondi Monetar Ndërkombëtar: Jeni një prej shteteve të pakta ku shihet rritje pozitive për këtë vitFMN: Shqipëria nuk është prekur nga kriza, rritje ekonomike për vitin 2009Fondi Monetar Ndërkombëtar ka thënë se kriza globale financiare po i godet shumë vendet e varfëra. Kreu i F...M A X
ne: 02-03-2009, 00:33:00
Qeveria vendos te ule TVSH-ne

Leku

Qeveria vendos te ule TVSH-ne
Blerina Hoxha
Qeveria pritet te beje hapin e madh ne politikat fiskale gjate ketij viti te cilat duket se, do te kulmojne me uljen e Tatimit mbi Vleren e Shtuar (TVSH). Tatimi deri me tani i "paprekshem" eshte per...

*
paqarizi
ne: 26-02-2009, 13:03:04
Dështimi i tregut në Kosovë

Leku

Kur flasim për rezultatet e pritura nga shoqeria, kemi para se gjithash alokimin optimal të burimeve, pra edhe sigurimin e një strukture optimale të produktit te prodhuar, sigurimin e drejtesise në shperndarje, përdorimin e plotë të burimeve (punëzënie e plotë) dhe stabilitetin e çmimit.Deshtimi...

M A X
ne: 21-02-2009, 23:34:25
Kur shtetezohet kapitalizmi

Leku

KUR SHTETEZOHET KAPITALIZMIMajlind LazimiSot, më tepër se kurdoherë, memoria kolektive amerikane po asocion këtë krizë globale me atë të Depresionit të Madh të viteve ‘30. Në fakt, ndryshimi rrënjësor mes të dyjave qëndron në faktin se, sot, kriza financiare globale i parapriu n...*
paqarizi
ne: 03-02-2009, 17:42:48
Ndikimi i krizes globale ne Shqiperi dhe Kosove

Leku

NDIKIMI KRIZES FINANCJARE ASHTË I MADH SI KOSOVË ASHTU DHE SHQIPRIJ NE SHUM ASPEKTE SI NE KERKESEN AGREGATE DUKE FILLUAR NGA KONSUMI, INVESTIMET E HAJA NE VENDET TONA .PER SHKAK SE JEMI VENDE TRANZICJON DHE MVAREMI ENDE NGA TE ARDHURAT E BASHK ATHETARVE TON NE PERENDIM SI HUMBJET E NJE PAS NJË S...

M A X
ne: 10-01-2009, 15:43:21
Drejt një kapitalizmi të ri?

Leku

Adrian CIVICI
Në kulmin e shqetësimeve për përmasat dhe efektet e krizës ekonomiko-financiare aktuale, në valën e një sërë reformash e ndërhyrjesh energjike për përballimin e saj, në horizont duket se po profilizohet dhe një debat tjetër fondamental. Vendet ...

M A X
ne: 09-01-2009, 00:34:42
Shqiptarët, drejt bashkimit ekonomik

Leku

Shqiptarët, drejt bashkimit ekonomikGjatë ditës së nesërme pritet të bëhet nënshkrimi i memorandumit të bashkëpunimit në mes të Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore dhe Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë.“ Ju informojmë se në kuad...

M A X
ne: 09-01-2009, 00:33:36
Kriza nuk i godet vendet në krizë!

Leku

Ekonomia e Kosovës, edhe pa daljen në skenë të krizës globale financiare, ka pasur vështirësi të mëdha dhe ka qenë e “goditur”.Progresi ekonomik i Kosovës është pothuaj i pahetueshëm në përllogaritjet e fundvitit dhe ky segment tash e disa vjet është në të ashtuquajturën fazë emergjente, që ka p...


M A X
ne: 01-01-2009, 15:05:18
Festat vijnë me çmime të ulëta

Leku

Tregtarët ankohen se kërkesa për produktet ushqimore ka rënë ndjeshëm. Çmimet e disa produkteve në rënieKjo mund të konsiderohet hera e parë që çmimet e ushqimeve nuk pësojnë rritje për festat e fundvititTIRANË- Ndryshe nga vitet e kaluara, ku në prag të festave të fundvitit tre...


M A X
ne: 19-12-2008, 14:07:57
Qeveria do te kerkoje 250 milionë euro kredi tregtare

Leku

Qeveria hap ankandin për kredi tregtare. Shuma do përdoret për premtimet e parealizuaraQeveria ka nevojë për fonde shtesë, në mënyrë që të përballojë realizimin e premtimeve të dhëna në shtator 2005, të cilat lidhen më shumë me infrastrukturën. Plani për të marrë kredi tregtare ...

M A X
ne: 17-12-2008, 13:54:14
Madoff, si i mori 50 miliardë dollarë

Leku

Deri para pak ditësh Bernard Madoff i përkiste qarqeve më të nderuara të Wall Street. Tani, FBI e akuzon për ndërtimin e një firme piramidale. Firma e tij e investimeve "Bernard L. Madoff Securities LLC" kishte klientë kompani të mëdha si psh. General Electric dhe Citigroup. Vet...


M A X
ne: 12-12-2008, 11:35:58
Kriza sipas Bankës Botërore

Leku

Ngadalësimi drastik ka bërë që çmimet e mallrave të bien dukshëm duke sjellë edhe fundin e një zhvillimi historik 5- vjeçar.Sipas Perspektiva Ekonomike Globale (PEG) 2009, botuar sot, ekonomia globale po kalon një tranzicion nga një periudhë afatgjatë rritjeje, të kryesuar nga vendet në zhvillim...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board