Leku - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

M A X
16-09-2009, 11:51:11

Sarkozy kërkon futjen e një sistemi të ri për matjen e zhvillimit të ekonomisë

Një grup pune i angazhuar nga Presidenti francez Sarkozy, ka paraqitur propozime për një sistem të ri për matjen e rritjes së ekonomisë së një vendi. Në të rritja shihet në një kuptim më të gjerë.Sarkozy synon të kritikojë "adhurimin" e treguesit të deritanishëm të rritjes ekono...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2009, 14:08:18

Shqipëria në 10 vendet e para në botë për taksat dhe lehtësirat ndaj biznesit

Instituti Fraser publikon raportin vjetor për lirinë ekonomike në të cilin Shqipëria renditet në vendin e 65-tëShqipëria në 10 vendet e para në botë për taksat dhe lehtësirat ndaj biznesitShqipëria ka ruajtur edhe gjatë këtij viti pozitën e saj pozitive për liritë eko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2009, 13:55:58

Obama paralajmëron: Reformë në financën botërore

Obama paralajmëron: Reformë në financën botëroreSituata po përmirësohet, por "ekonomia" do kohë të shërohet"Stuhia ekonomike më e keqe se Depresioni i Madh, që preku Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka nisur të zbutet, ndërsa retë e errëta të së kaluarës kanë nisur të shpërbëhen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-09-2009, 11:25:46

Ferro-kromi, Shqipëria, ndër furnizuesit kryesorë në tregun e çeliqeve

DCM beson në rigjallërimin e tregut të çeliqeveShtypi austriak: Furra e shkrirjes në Elbasan, nga më të mëdhatë në botëInvestimi i bërë në Shqipëri në industrinë e shkrirjes së metalit, pikërisht në Elbasan në Uzinën e Ferro-kromit, do ta kthejë vendin tonë një ndër furnizuesit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
26-08-2009, 00:06:55

Antarsimi kosoves ne CEFTË

Antarsimi Kosoves par kohen ne CEFTA i ka shkaktur humbje te mdhaja bugjetit te konsiledur te kosoves per arsyje te neglizhences Qeversi te Kosoves , se me antarsimin ne ate organizat rajonale doganat jan ulur ne 1% per mallrat te prodhura ne vendet qe jan antare te asaj organizate dhe te cilat ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2009, 23:27:27

Sekretet e bankave

Prej shumë e shumë vitesh ekziston një institucion që quhet bankë, e cila me anë të trilleve ekonomike dhe me premtimet për pasurim, të bën të mendosh se paratë e tua janë më të sigurta në duart e tyreSekretet e bankaveSekreti I: Për shumë banka klientët më të vlefshëm nuk janë shtresa e pasur, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-08-2009, 10:38:27

Buxheti i vitit 2010!

Buxheti i vitit 2010 do të ketë prioritet arsimin, shëndetësinë, bujqësinë, si dhe investimet publikeProjektbuxheti i 2010 pritet t'i kalojë Kuvendit në muajin tetorProjektbuxheti i vitit 2010 pritet të kalojë për shqyrtim në Kuvend brenda gjysmës së parë të muajit tetor. Burime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-08-2009, 16:05:45

Bie prodhimi.

Kriza po thellon efektet ne ekonomine reale te vendit dhe te dhenat tregojne se tashme ajo ka filluar te preke edhe prodhimin vendas ne te gjithe sektoret kyc te ekonomise. Nje vezhgim i fundit i Bankes se Shqiperise, tregoi se ekonomia i ka ulur kapacitetet e shfrytezuara ne tremujorin e pare n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
prostudio
30-07-2009, 16:03:39

Te besh para online!

Te perfitosh nga bonuset e kazinove online eshte nje menyre shume efikase dhe teper fitimprurese!Ju ftoj te vizitoni websitin tim per informacione me te detajuara dhe mirepres gjithashtu komentet tuaja!Falemnderit!Formoje kete website dhe fillo rrugen tende drejt suksesit!

M A X
26-07-2009, 21:12:44

Një dështim i shtetit - Pasojat e dhimbshme të flluskës spekullative

Herbert Hoover, 1932: Në çdo epokë, popullsia jonë ka nevojë për besimin që vjen nga posedimi i shtëpisë tëndeNjë dështim i shtetit/Pasojat e dhimbshme të flluskës spekullativeFlluska spekulative e tregut imobiliar ka qenë përgjigja, plotësisht racionale e një serie deformimesh të krijuara kry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-07-2009, 13:18:49

Shqiperia e lire!

Instituti Europian i Statistikave e ka klasifikuar Shqiperine si vendin e dyte ne Europe me nivelin me te ulet te cmimeve ne treg, duke qene pas vetem fqinjit lindor, Maqedonise. Ne nje raport te hollesishem ku krahasohen nivelet e cmimeve ne 27 vendet e Bashkimit Europian, por edhe vendeve qe a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-07-2009, 20:24:39

FMN: Kriza drejt fundit, Shqiperia pak ndryshime!

Fondi Monetar Nderkombetar ka deklaruar per here te pare se ekonomia boterore ka filluar te dale nga kriza e paprecedente qe e mbertheu ate vitin e kaluar. FMN thote se ekonomia po permiresohet me shpejt nga parashikimet dhe se rritja ekonomike pergjate vitit 2009 dhe atij 2010 do te jete 0.5 pi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-06-2009, 10:43:26

Shqipëria, rritje ekonomike më të madhe se Evropa dhe Azia Qendrore

Sipas raportit të BB, ekonomia shqiptare do të jetë e vetmja që do të rezultojë me një rritje ekonomikeShqipëria, rritje ekonomike më të madhe se Evropa dhe Azia QendroreBanka Botërore, në një prej raporteve të saj më t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-06-2009, 21:19:46

Rritje interesi, 15% per individed 40% per bizneset!

Te gjithe ata individe qe kane nje overdraft ne banke paguajne tani interesa mbi 15 per qind me te larta se ne fillim te vitit. Te dhenat me te fundit zyrtare, te publikuara nga vete shoqata e bankave, tregojne se interesat e overdraftit ne leke kane pesuar nje rritje te forte ne 4 mujorin e par...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-06-2009, 10:33:38

BSH te shtrengoj kontrollin per kredite!

Banka e Shqiperise pritet te vendose rregulla te reja shtrenguese per bankat mbi menaxhimin e rrezikut, pas te dhenave shqetesuese per rritjen e shpejte te kredive te keqija ne vend. Ne mbledhjen e Keshillit Mbikeqyres qe pritet te zhvillohet te merkuren, do te ndryshohen rregullorja e “Administ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2009, 10:08:03

Bode: Rritje ekonomike deri në 4.2 përqind

Shqipëria, më e sigurt se kurrë, nuk është në krizë ekonomikeBode: Rritje ekonomike deri në 4.2 përqindRritja ekonomike në Shqipëri do të jetë më e madhe se në vendet e tjera. Konfirmimi ka ardhur edhe një herë nga ministri i Financave, Ridvan Bode, sipas të cilit "rritja ekonom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2009, 09:08:57

Shtypi italian: "Petrolifera" largon Vlorën nga skafet

Ky është investimi më i madh në kompleks, realizuar nga një kompani italiane në Shqipëri deri më sot", - shkruante dje agjencia e lajmeve 'ANSA' lidhur me përfundimin e terminalit të gazit e naftës të "Petroliferas", në Vlorë. Terminali "hap faktikisht tregun energjetik të Shqipërisë ndaj ndërma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2009, 15:08:50

Hija e krizës botërore ekonomike ka kaluar plotësisht

Kjo konfirmohet nga Banka e Shqipërisë, sipas së cilës gjatë tremujorit të parë të vitit 2009, të ardhurat nga akciza kanë pësuar një rritje vjetore prej 6% duke rregjistruar kështu, rënien më të ulët të shtatë viteve të fundit. Sipas ekspertëve bankarë, rënia e të ardhurave nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-06-2009, 14:42:03

Shqipëria, rritje ekonomike rekord në të gjithë Europën

Raportet ndërkombëtare e vlerësojnë Shqipërinë si "nxënësin më të mirë të klasës në Evropë për vitin 2009 në fushën e rritjes ekonomike"Shqipëria, rritje ekonomike rekord në të gjithë EuropënShqipëria etiketohet si vendi surpr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 15:18:19

Bota arabe dhe kriza botërore

Edhe vendet arabe, bursat e të cilëve akumulojnë humbje të konsiderueshme, njëlloj me ato të europianëve, të amerikanëve dhe të aziatikëve, vuajnë krizën ekonomike botërore. Rrugëdalja është në integrimin ekonomikBota arabe dhe kriza botëroreEdhe vendet arabe, bursat e të cilëve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 13:57:27

Ridvan Bode: Do u kthejmë taksat qytetarëve, si në sistemin amerikan

Ministria e Financave ka gati një paketë surprizë për sistemin fiskal. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Ministri i Financave, Ridvan Bode jep detajet e strategjisë së re fiskale. Sipas Bodes, brenda vitit 2010, qeveria do të implementojë metodën amerikane të rimbursimit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2009, 09:07:41

Të ardhurat për frymë në vitin 2008 arritën në 4102 dollarë

Gjatë tre viteve të fundit rritja ekonomike në Shqipëri, mesatarisht ka qenë mbi 6 përqind në vitTë ardhurat për frymë në vitin 2008 arritën në 4102 dollarëEfektet e politikës fiskale janë përmbledhur në dy arritje madhore: ulje e nivelit të varfërisë dhe rritje e lartë ekonomike. Gjatë tre vite...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-05-2009, 15:39:42

Kur Amerika ka zili modelin evropian

Pavarësisht recesionit, ndryshe nga amerikanët, evropianët vazhdojnë të jetojnë pa ankthKur Amerika ka zili modelin evropianKriza tregoi se kush ecën ngadalë dhe i sigurt, i bën ballë stuhisë.Sipas fabulës së famshme të La Fontenit, në fund të garës mes breshkës dhe lepurit, ajo që pretendon se ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-05-2009, 10:26:27

Rindërtimi i një Ekonomie të Saktë

Çfarë do të kishte ndodhur në botë nëse jo vetëm vlerat morale do të ishin ndryshe, por gjithashtu dhe tipi i prodhimit dhe i konsumit?Rindërtimi i një Ekonomie të SaktëDuhet të imagjinojmë se çfarë do të kishte ndodhur në botë nëse jo vetëm vlerat morale do të ishin ndryshe, por gjithashtu dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

xhavo
08-05-2009, 00:42:14

Zona ekonomike arberore!

Projektimi i integrimit ekonomik ndershqiptarSipas studimeve te ekonomisteve me te medhenj boteror eshte vertetuar se nje shtet per te arritur zhvillim te shpejt ekonomik, e veçanarisht industrial duhet te kete nje numer goxha te madh te banoreve dhe organizim te mirefillt. Shqiperia, Kosova etj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
23-04-2009, 10:34:05

FMN: Recesioni ekonomik, më i rëndë se sa parashikohej

Recesioni ekonomik, më i rëndë se sa parashikohejBarry Wood Kryeekonomisti i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Olivie Blanchar thotë se bota po pëson një tronditje të jashtëzakonshme nga kriza financiare dhe nga recesioni që filloi në Shtetet e Bashkuara në vitin 2007. Zoti Blanchar paraqiti një të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-04-2009, 15:20:52

Bujqësia, receta shqiptare antikrizë

Lavdosh Ferruni Tani po bien më fortë kambanat e krizës në vend. Qeveria duke imituar qeveritë e vendeve të zhvilluara e më të prekura nga kriza, po përpiqet të krijojë një fond financimi me destinacion mbulimin e efekteve të krizës, por pa u sikletosur për gjetjen e recetës shëruese ndaj kësaj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-04-2009, 22:25:04

Mentaliteti i huamarrjes po çon drejt shkatërrimit

Ekonomistët e analizojnë shumë saktë këtë dukuri: "Sot, njerëzit blejnë gjëra që nuk iu nevojiten, me para që nuk i kanë"Një çështje e rëndësishme, e cila është e lidhur ngushtë me kapitalizmin dhe shoqërinë është mentaliteti i gabuar i shumë njerëzve, që sigurojnë bazat për zhv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2009, 15:01:29

G20-a ka përpiluar "listën e zezë" të parajsave fiskale

 "Era e sekretit ka mbaruar", është një lajm fallso ai që thotë se G20-a ka përpiluar "listën e zezë" të parajsave fiskaleDritë dhe hije të samitit londinezËshtë lajm jo i saktë ai që G20-a ka përpiluar "listën e zezë" të parajs...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2009, 14:54:02

Shqipëria në krye të listës për investime afatgjata

Shqipëria në krye të listës për investime afatgjata"Property Wire"Shqipëria dhe Panamaja janë dy vendet që kryesojnë listën për investime afatgjata, për investime në fushën e pronave, sipas një studimi nga analistët ndërkombët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-04-2009, 23:22:46

1.1 trilionë dollarë për të luftuar krizën globale

"G20": 1.1 trilionë dollarë për të luftuar krizën globaleLiderët e vendeve anëtare të grupit të 20 vendeve më të zhvilluara, kanë ofruar 1.1 trilionë dollarë për të luftuar krizën botërore financiare, shume kjo që do të jepet e gjitha deri në fund të vitit 2010. Në sami...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-03-2009, 10:47:56

Kriza ndërkombëtare dhe emigrantë

Forumi Ekonomik dhe Ambiental i 17-të i OSCE-së: "Menaxhimi i emigracionit dhe lidhjet e tij me politikat ekonomike, ambientale dhe sociale në ndihmë të stabilitetit dhe sigurisë së rajonit të OSCE-së"Thuhet shpesh se emigrantët, ashtu si punëtorët nga minoritetet etnike, punësohen të fundit dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2009, 01:14:03

Shqiperia e Azerbajxhani, nje shprese per rajonin

Shqiperia e Azerbajxhani, nje shprese per rajonin
Nga Stefan WagstylE Premte, 20 Mars 2009
Evropa Qendrore dhe Lindore, nuk mund t'i shpetojne dot veshtiresive. Ky rajon eshte i destinuar per renien me te keqe qe prej r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2009, 15:13:39

FMN: Shqiperia një prej shteteve të pakta ku shihet rritje pozitive për këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar: Jeni një prej shteteve të pakta ku shihet rritje pozitive për këtë vitFMN: Shqipëria nuk është prekur nga kriza, rritje ekonomike për vitin 2009Fondi Monetar Ndërkombëtar ka thënë se kriza globale fin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2009, 00:33:00

Qeveria vendos te ule TVSH-ne

Qeveria vendos te ule TVSH-ne
Blerina Hoxha
Qeveria pritet te beje hapin e madh ne politikat fiskale gjate ketij viti te cilat duket se, do te kulmojne me uljen e Tatimit mbi Vleren e Shtuar (TVSH). Tatimi deri me tani i "paprekshem" eshte perfshire ne procedura konsult...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
26-02-2009, 13:03:04

Dështimi i tregut në Kosovë

Kur flasim për rezultatet e pritura nga shoqeria, kemi para se gjithash alokimin optimal të burimeve, pra edhe sigurimin e një strukture optimale të produktit te prodhuar, sigurimin e drejtesise në shperndarje, përdorimin e plotë të burimeve (punëzënie e plotë) dhe stabilitetin e çmimit.Deshtimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-02-2009, 23:34:25

Kur shtetezohet kapitalizmi

KUR SHTETEZOHET KAPITALIZMIMajlind LazimiSot, më tepër se kurdoherë, memoria kolektive amerikane po asocion këtë krizë globale me atë të Depresionit të Madh të viteve ‘30. Në fakt, ndryshimi rrënjësor mes të dyjave qëndron në faktin se, sot, kriza financiare globale i parapriu n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
paqarizi
03-02-2009, 17:42:48

Ndikimi i krizes globale ne Shqiperi dhe Kosove

NDIKIMI KRIZES FINANCJARE ASHTË I MADH SI KOSOVË ASHTU DHE SHQIPRIJ NE SHUM ASPEKTE SI NE KERKESEN AGREGATE DUKE FILLUAR NGA KONSUMI, INVESTIMET E HAJA NE VENDET TONA .PER SHKAK SE JEMI VENDE TRANZICJON DHE MVAREMI ENDE NGA TE ARDHURAT E BASHK ATHETARVE TON NE PERENDIM SI HUMBJET E NJE PAS NJË S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2009, 15:43:21

Drejt një kapitalizmi të ri?

Adrian CIVICI
Në kulmin e shqetësimeve për përmasat dhe efektet e krizës ekonomiko-financiare aktuale, në valën e një sërë reformash e ndërhyrjesh energjike për përballimin e saj, në horizont duket se po profilizohet dhe një debat tjetër fondamental. Vendet më të zhvilluara të botës, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-01-2009, 00:34:42

Shqiptarët, drejt bashkimit ekonomik

Shqiptarët, drejt bashkimit ekonomikGjatë ditës së nesërme pritet të bëhet nënshkrimi i memorandumit të bashkëpunimit në mes të Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore dhe Dhomës së Tregtisë dhe Industris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-01-2009, 00:33:36

Kriza nuk i godet vendet në krizë!

Ekonomia e Kosovës, edhe pa daljen në skenë të krizës globale financiare, ka pasur vështirësi të mëdha dhe ka qenë e “goditur”.Progresi ekonomik i Kosovës është pothuaj i pahetueshëm në përllogaritjet e fundvitit dhe ky segment tash e disa vjet është në të ashtuquajturën fazë emergjente, që ka p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe