×
Hyrja
Profili

Bota e punes dhe biznesit

Berni
ne: 14-02-2008, 11:47:39
Administrata, hapen 3 mijë vende pune

Leku

Gjatë vitit 2008, në administratën shtetërore do të hapen rreth 3 mijë vende pune. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. Dieta e qeverisë përballë votës së elektoratit në zgjedhjet e 2009-ës do të marrë fund. Të pakënaqurit për papunësi do të kenë mundësi që të përfitoj...M A X
ne: 27-01-2008, 01:16:54
Rrjeti i gazsjellësve europianë, para dhe pas kuintave

Leku

Rrjeti i gazsjellësve europianë, para dhe pas kuintaveSofje, 18 janar 2008: marrëveshje midis Bullgarisë dhe kolosit të gazit rus Gazprom lidhur me kalimin e gazsjellësit South Stream në territorin bullgar. Detajet e marrëveshjes parashikojnë një bashkëpronësi paritare me nga ...

Berni
ne: 23-01-2008, 13:33:35
Kush i varfëron konsumatorët dhe pse bie fuqia blerëse në Shqipëri?

Leku

Inflacioni si "natyrshmëri" dhe mungesa e teknologjisë për administrimin e tij Edhe pse në raport me zhurmën që e shoqëroi disa muaj më parë niveli i inflacionit duket se nuk përbën më ndonjë shqetësim dhe aq serioz në Shqipëri, e vërteta është se rreziku i kërcënimit të tij ës...

Berni
ne: 22-01-2008, 11:42:59
Termet ne bursa

Leku

E hene e zeze per bursatFrika per recension shkakton nje termet. Ne Evrope “digjen” 437 miliarde euro, ndersa Azia peson rreshqitjen me te madhe prej 11 shtatorit 2001Termet ne bursa, ndersa dita e djeshme mund te cilesohet si “e hena e zeze”. Frika per recension te ekonomise am...

bilderberg
ne: 20-01-2008, 20:23:32
Rezerva nafte ne Shqiperi

Leku

Keto depozita nafte jane ne gjendje të prodhojnemë shume se 3 miliarde fuci me nafte, dhe keto puse të pasura do të shfrytezohen nga Kompanjia Petrolifere Zvicerane Manas Corporation, ne vend qe të shfrytezohen nga kompani shqiptare të naftes .

Berni
ne: 16-01-2008, 11:45:59
Mbërrin investimi i parë me 1 euro

Leku

Një fabrikë çimentoje mund të jetë investimi i parë që do përfitojë nga nisma e Kryeministrit Berisha Më shumë se 1 vit e gjysmë pas lançimit të nismës së Kryeministrit Berisha, "Shqipëria 1 euro", qeveria po bëhet gati të miratojë projektin e parë të kësaj nisme. Kreu i qeveris...

Berni
ne: 14-01-2008, 16:07:48
Rritja ekonomike, Shqiperia kryeson rajonin

Leku

Shqiperia, Mali i Zi dhe Rumania kane qene vendet me ritmet me te larta te rritjes ne rajonin e Ballkanit, sipas shifrave te Bankes Boterore dhe Fondit Monetar Nderkombetar. Kjo per faktin se ne vendin tone kerkesa e brendshme konsum eshte mbeshtetur fuqishem vitet e fundit nga rritja e kredise ...

Berni
ne: 11-01-2008, 00:02:57
Banka Botërore, Ekonomia e Shqipërisë ne rritje

Leku

Raporti parashikon një ngadalësim të rritjes së GDP-së në ekonomitë europiane. Vetëm Shqipëria, Hungaria dhe Turqia bëjnë përjashtimBB: Shqipëria, rritje ekonomike edhe për 2008 Banka Botërore publikoi dje raportin e perspektivës e rritjes globale të ekonomisë për vitin 2008, në...

M A X
ne: 10-01-2008, 01:08:46
Projekt 400 milion euro për investime në energjetikë

Leku

Parashikohet ngritja e një parku për prodhimin e energjisë nga era, me një kapacitet 290 MW në BalldrenProjekt 400 milion euro për investime në energjetikëNjë grup industrial italo-shqiptar "Green Energy" dhe "Marseglia Group", prezantuan dje projektin e tyre për një investim 40...

M A X
ne: 02-01-2008, 22:57:33
Prona publike vs. asaj private

Leku

……kemi 17 vite që përpiqemi të kalojmë nga një ekonomi krejtësisht e shtetëzuar në ekstremin tjetër, një ekonomi 100% private. A s’ka vend për shtetin në ekonomi?….KESH-i dhe shërbimi që s’ofrohetNja dy javë më parë gjatë një të diele u shkëput energjia në orën 12 të drekës. E m...

arbias
ne: 02-01-2008, 00:51:28
Anversè-Antverpen-Belgjik

Leku

AnversëQyteti i Anversës në Belgjikë ka qënë për shekuj vendi i një industrie të zhvilluar diamantësh. Tradicionalisht, punishtet e diamantëve i përkistin komunitetit hebraik të qytetit. Por suksesi i firmave indiane në Anversë, kostoja e ulët e punës në Azi dhe vendimi i vendeve afrikane për të...

M A X
ne: 07-12-2007, 00:11:05
Italia, Shqipëria dhe tymi i qymyrit në mes

Leku

Italia, Shqipëria dhe tymi i qymyrit në mesNga Vehap Kola*Vizita e kryeministrit italian, Romano Prodi, në Shqipëri ishte vërtet e rëndësishme, sidomos parë në këndin politik, kur Kosova është në prag të vetëpavarësimit, ndërsa Shqipëria përgatitet të marrë ftesën për anëtarësi ...

Berni
ne: 01-12-2007, 09:46:42
Nje Port i madh do ndertohet ne Shqiperi !

Leku

Berisha: Pas Durres-Kukes, nje port i madh per ShqiperineNe nje interviste per nje televizion, kryeministri Berisha eshte shprehur se pas Durres-Kukes nje veper tjeter e madhe pritet te ndertohet ne Shqiperi. Pas përfundimit të rrugës Durrës- Kukës-Morinë, në Shqipëri pritet të ...

Berni
ne: 23-11-2007, 09:33:29
Shqiperia, ne ethet e qendrave tregtare !

Leku

Miliona euro jane ne plan per t’u investuar me qellim ngritjen e qendrave tregtare ne vend. Burime te konfirmuara pohojne se brenda 2 viteve ne vijim, siperfaqja e qendrave tregtare ne Shqiperi pritet te arrije shifren marramendese prej 250 mije metrash katrore, ne total. Ne gare per keto hapesi...

Berni
ne: 21-11-2007, 09:54:14
Kuvendi miraton buxhetin 2008 e investimeve, stabilitetit dhe rritjes ekonomike

Leku

Kuvendi miratoi dje, me shumicë votash, buxhetin e investimeve gjigande në infrastrukturë, rritjen e pagave dhe pensioneve, si dhe shtimin e investimeve në shërbimet publike. Segmente rrugore kombëtare dhe rurale, në të gjithë vendin, parashikohen të mbështeten nga ky buxhet, i cili kap shifrën ...Berni
ne: 10-09-2007, 14:49:39
Emigracioni, të ardhurat që mbajnë “frymën” e Shqipërisë !

Leku

Shqiptarët, pa përjashtim, edhe nëzonat më periferike të vendit janë njohëstë shkëlqyer të valutave, imazhitdhe vlerës së tyre. Dollari, euro dhepaundi janë po aq familjarë, sa edheleku për familjet shqiptare, e kjo, përshkakun se, të ardhurat kryesore të buxhetevetë tyre janë nga emigrantët. Kj...

Berni
ne: 29-08-2007, 07:18:10
Rinas, vijnë dy kompani ajrore të reja !

Leku

Aegean Airlines dhe WizzAir, kërkesë DPAC-sëShqipëria vazhdon të tërheqëvëmendjen e kompanive ajrorendërkombëtare, të cilat kërkojn...

Berni
ne: 28-08-2007, 08:47:26
Euromax, me “boom” supermarketesh ne Shqiperi !

Leku

Hipermarketi ka projektuar hapjen e 38 dyqaneve të reja brenda 2008-ës.Vetëm gjatë katër muajve në vijim hapen 12 pika të rejashitjeje në kryeqytete dhe qytetet Elbasan, Fier, Shkodër,Krujë dhe gjetkë.Euromax projekton zgjerim të aktivitetit të vet nëdisa prej qyteteve kryesoret...Berni
ne: 11-07-2007, 16:56:54
BE-ja i jep vizë Shengen peshkut Made in Albania !

Leku

Kompanitë shqiptare të peshkimit lejohen të eksportojnë peshk në tregjet europiane vetëm në rastet kur ato kryejnë analizën e Histaminës në Itali. Kështu ka deklaruar grupi i ekspertëve të Misionit të Bashkimit Europian në raportin e publikuar së fundi mbi rezultatet e inspektimit për stabilimen...

Berni
ne: 03-07-2007, 15:18:23
Heineken-McDonald investime ne Shqiperi !

Leku

Kryeministri Berisha takoi sot paradite në zyrën e tij pranë Këshillit të Ministrave përfaqësues të lartë të dy kompanive të mëdha Heineken dhe McDonald’s Kryeministri Berisha takoi sot paradite në zyrën e tij pranë Këshillit të Ministrave përfaqësues të lartë të dy kompanive t...

Berni
ne: 26-04-2007, 06:36:52
Leku i lë vendin Euros në 2009

Leku

Pas përfundimit të marrëveshjes PRGF dhe EFF me Fondin Monetar Ndërkombëtar në mesin e 2009, Shqipëria i ka mundësitë për të aplikuar përdorimin e Euros në vend të monedhës Lek. Kjo risi doli dje nga deklarata e guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullanit. Duke raportuar në komisionin ...

Berni
ne: 23-04-2007, 04:19:48
Këshilla për mos rënë preh e eurove false !

Leku

Banka Evropiane tregon cilat prerje të kartëmonedhave janë më shumë të falsifikuara Banka Qendrore Evropiane jep alarmin se për vitin 2006, më i falsifikuar ishte 20 euro-shi, me 565 mijë kartëmonedha të nxjerra nga qarkullimi. Sipas agjencisë “Hermes”, medaljen e argjendtë e ka...

Berni
ne: 16-04-2007, 02:36:38
Ekonomia botërore në rritje !

Leku

Zyrtarë të Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) gjatë prezantimit të prognozës së fillim vitit, deklaruan se rritja e ekonomisë botërore për këtë vit dhe vitin e ardhshëm pritet të kapë shifrën 4,9 për qind. Gjithashtu ekspertët e FMN-së janë të shqetësuar nga një destabilizim i mundshëm i tregjeve ...


MR.DETI
ne: 26-03-2007, 01:41:16
MBIJETESA SA ME E GJATE NE TREG ,NJE LOGJIK E PALOGJIKSHME

Leku

Mbijetesa sa më e gjatë në treg , një logjikë e palogjikshme! !!Hamdi NuhijuNjeriu është i prirur që të kërkojë të vërtetën , të hulumtoj , gjurmojë dhe në fund të vijë në konstatim të pastërt dhe të qartë. Ky konstatim do të arrihej vetëm me një statisfaksion të këndshëm dhe të realtë në botën ...

*
filia
ne: 24-03-2007, 06:27:30
Landmark Education Business Development

Leku

Very nice site, I love it! I have come across this Landmark Education Business Development (LEBD), it provides business consulting, advice and analysis. Whether it is your business that needs improvemen...


Berni
ne: 12-03-2007, 12:50:27
Financat shqiptaro-italiane, në një libër !

Leku

Historia dhe marrëdhëniet financiare të Shqipërisë dhe Italisë gjatë periudhës së fashizmit, pas një kohe të gjatë studimore janë botuar në një libër nga një bankier italian. Autor i tij është dr. Alessandro Roselli, drejtor i Bankës Kombëtare Italiane për degën e Londrës. Libri "Shqipëria dhe I...

Berni
ne: 10-03-2007, 17:39:51
Ekonomia shqiptare, që para 167 vitesh me ligjet e Francës !

Leku

Që nga periudha e sundimit osman e deri në vitet e Monarkisë së Zogut (jo vetëm kur vendi ynë ishte nën perandorinë turke, por edhe pas shpalljes së pavarësisë në 1912-ën), të gjitha degët e ekonomisë së Shqipërisë si: industria, bujqësia, tregtia, doganat, telekomunikacioni, transportet, minier...

Berni
ne: 07-03-2007, 11:59:57
Kredi për SME deri në 10 mijë euro !

Leku

Fondi i investimeve, ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme Klaus Maurer: Version modern i planit “Marshall” të shekullit 21Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme shumë shpejt do të mund të marrin kredi për biznesin e tyre pranë Fondit Evropian për Evropën Juglindore (EFSE). Shum...

Berni
ne: 04-03-2007, 17:59:27
Telefonia celulare, rekord të ardhurash !

Leku

Mbetja pezull e privatizimit të Albtelekomit i ka krijuar kushte favorizuese telefonisë celulare    Tregu i telefonisë mbetet problematik, përsa i përket sjelljes së operatorëve, si për telefoninë fikse ashtu edhe për atë të lëvizshme. Albtelekom është monopol në fushën e shër...

erlehta
ne: 03-03-2007, 12:24:23
Rritje çmimesh në 2007

Leku

Julian Llupo02-03-2007Muaji janar ka sjellë çmime të kripura për konsumatorët, kryesisht për mallrat e konsumit, por rritje të ndjeshme ka pasur edhe në sektorin e ndërtimit. Sipas të dhënave të bëra publike nga INSTAT, rritja vjetore e çmimeve për muajin e parë të këtij viti ka...


Pergjigje nga: albnobody, PetritKola, kelmendi
Pavarsi Ekonomike?M A X
ne: 25-07-2006, 19:45:24
Gazeta Biznesi vetëm biznes s'di te bëj!

Leku

Lexova një shkrim interesant ne faqen dollani.com dhe mendova ta ve këtu qe ta ndaj dhe me lexuesit e Zeri YT! Ne fakt përtej interesantes ne këtë opinion te këtij personit qe e ka shkruar atë, tregohet niveli i vërtetë se ku ndodhet sot ajo qe quhet media me e fuqishme ekonomike shqiptare.<...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board