Leku - 8

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

Berni
11-03-2008, 11:10:25

"Kosova e Shqipëria të ‘shkrihen‘ ekonomikisht"

Rekomandimet e ekspertëve: Të fillohet urgjent me bashkëpunim agresiv ekonomikQeveria shqiptare dhe ajo e Kosovës duhet të lëvizin urgjentisht për të hedhur themelet e një bashkëpunimi agresiv ekonomik, që në këtë pikë është bërë i domosdoshëm për krijimin e një tregu të përbash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-03-2008, 10:23:53

Dhjetë "zotët" e botës

Ja kush i ka në dorë tregjet dhe fatet e planetitNga meksikani Slim, te sheiku al-Nahyan, indiani i çelikut, Mittal..Vetëm disa vjet më parë, bankierët e fuqishëm, fluturonin drejt Nju-Jorkut, Londrës dhe Frankfurtit për të propozuar biznese të reja, mënyra të reja blerjesh dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-02-2008, 10:50:15

Lihtenshtajni, parajsa e evazionit fiskal që po "tërbon" Gjermaninë

Qeveria e Merkelit sulmon principatën e vogël alpine: Financat "mbajnë erë" Nëse shkel në Lihtenshtajn për herë të parë, ka dy gjëra që të impresionojnë më shumë janë plehu organik dhe paratë. Era e plehut organik vjen nga fermat që rrethojnë këtë principatë rurale ndërsa paratë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-02-2008, 08:42:54

Ekonomitë e Evropës - Rreziqe në horizont

Pavarësisht se të gjithë kanë ngulur vështrimin nga telashet e Amerikës, eurozona duket gjithnjë e më e brishtë dhe rënia e kërkesës së brendshme është përgjegjësja kryesore Është brishtësia e dukshme e ekonomisë së brendshme që shkakton më shumë dhimbje koke sot. Shumë gjëra do të varen nga mun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-02-2008, 11:47:39

Administrata, hapen 3 mijë vende pune

Gjatë vitit 2008, në administratën shtetërore do të hapen rreth 3 mijë vende pune. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e Këshillit të Ministrave. Dieta e qeverisë përballë votës së elektoratit në zgjedhjet e 2009-ës do të marrë fund. Të pakënaqurit për papunësi do të kenë mundësi që të përfitoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2008, 01:16:54

Rrjeti i gazsjellësve europianë, para dhe pas kuintave

Rrjeti i gazsjellësve europianë, para dhe pas kuintaveSofje, 18 janar 2008: marrëveshje midis Bullgarisë dhe kolosit të gazit rus Gazprom lidhur me kalimin e gazsjellësit South Stream në territorin bullgar. Detajet e marrëvesh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-01-2008, 13:33:35

Kush i varfëron konsumatorët dhe pse bie fuqia blerëse në Shqipëri?

Inflacioni si "natyrshmëri" dhe mungesa e teknologjisë për administrimin e tij Edhe pse në raport me zhurmën që e shoqëroi disa muaj më parë niveli i inflacionit duket se nuk përbën më ndonjë shqetësim dhe aq serioz në Shqipëri, e vërteta është se rreziku i kërcënimit të tij ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-01-2008, 11:42:59

Termet ne bursa

E hene e zeze per bursatFrika per recension shkakton nje termet. Ne Evrope “digjen” 437 miliarde euro, ndersa Azia peson rreshqitjen me te madhe prej 11 shtatorit 2001Termet ne bursa, ndersa dita e djeshme mund te cilesohet si “e hena e zeze”. Frika per recension te ekonomise am...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
20-01-2008, 20:23:32

Rezerva nafte ne Shqiperi

Keto depozita nafte jane ne gjendje të prodhojnemë shume se 3 miliarde fuci me nafte, dhe keto puse të pasura do të shfrytezohen nga Kompanjia Petrolifere Zvicerane Manas Corporation, ne vend qe të shfrytezohen nga kompani shqiptare të naftes .

Berni
16-01-2008, 11:45:59

Mbërrin investimi i parë me 1 euro

Një fabrikë çimentoje mund të jetë investimi i parë që do përfitojë nga nisma e Kryeministrit Berisha Më shumë se 1 vit e gjysmë pas lançimit të nismës së Kryeministrit Berisha, "Shqipëria 1 euro", qeveria po bëhet gati të miratojë projektin e parë të kësaj nisme. Kreu i qeveris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-01-2008, 16:07:48

Rritja ekonomike, Shqiperia kryeson rajonin

Shqiperia, Mali i Zi dhe Rumania kane qene vendet me ritmet me te larta te rritjes ne rajonin e Ballkanit, sipas shifrave te Bankes Boterore dhe Fondit Monetar Nderkombetar. Kjo per faktin se ne vendin tone kerkesa e brendshme konsum eshte mbeshtetur fuqishem vitet e fundit nga rritja e kredise ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-01-2008, 00:02:57

Banka Botërore, Ekonomia e Shqipërisë ne rritje

Raporti parashikon një ngadalësim të rritjes së GDP-së në ekonomitë europiane. Vetëm Shqipëria, Hungaria dhe Turqia bëjnë përjashtimBB: Shqipëria, rritje ekonomike edhe për 2008 Banka Botërore publikoi dje raportin e perspektivës e rritjes globale të ekonomisë për vitin 2008, në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2008, 01:08:46

Projekt 400 milion euro për investime në energjetikë

Parashikohet ngritja e një parku për prodhimin e energjisë nga era, me një kapacitet 290 MW në BalldrenProjekt 400 milion euro për investime në energjetikëNjë grup industrial italo-shqiptar "Green Energy" dhe "Marseglia Group", ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-01-2008, 22:57:33

Prona publike vs. asaj private

……kemi 17 vite që përpiqemi të kalojmë nga një ekonomi krejtësisht e shtetëzuar në ekstremin tjetër, një ekonomi 100% private. A s’ka vend për shtetin në ekonomi?….KESH-i dhe shërbimi që s’ofrohetNja dy javë më parë gjatë një të diele u shkëput energjia në orën 12 të drekës. E m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
02-01-2008, 00:51:28

Anversè-Antverpen-Belgjik

AnversëQyteti i Anversës në Belgjikë ka qënë për shekuj vendi i një industrie të zhvilluar diamantësh. Tradicionalisht, punishtet e diamantëve i përkistin komunitetit hebraik të qytetit. Por suksesi i firmave indiane në Anversë, kostoja e ulët e punës në Azi dhe vendimi i vendeve afrikane për të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2007, 00:11:05

Italia, Shqipëria dhe tymi i qymyrit në mes

Italia, Shqipëria dhe tymi i qymyrit në mesNga Vehap Kola*Vizita e kryeministrit italian, Romano Prodi, në Shqipëri ishte vërtet e rëndësishme, sidomos parë në këndin politik, kur Kosova është në prag të vetëpavarësimit, ndërsa ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-12-2007, 09:46:42

Nje Port i madh do ndertohet ne Shqiperi !

Berisha: Pas Durres-Kukes, nje port i madh per ShqiperineNe nje interviste per nje televizion, kryeministri Berisha eshte shprehur se pas Durres-Kukes nje veper tjeter e madhe pritet te ndertohet ne Shqiperi. Pas përfundimit të rrugës Durrës- Kukës-Morinë, në Shqipëri pritet të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-11-2007, 09:33:29

Shqiperia, ne ethet e qendrave tregtare !

Miliona euro jane ne plan per t’u investuar me qellim ngritjen e qendrave tregtare ne vend. Burime te konfirmuara pohojne se brenda 2 viteve ne vijim, siperfaqja e qendrave tregtare ne Shqiperi pritet te arrije shifren marramendese prej 250 mije metrash katrore, ne total. Ne gare per keto hapesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-11-2007, 09:54:14

Kuvendi miraton buxhetin 2008 e investimeve, stabilitetit dhe rritjes ekonomike

Kuvendi miratoi dje, me shumicë votash, buxhetin e investimeve gjigande në infrastrukturë, rritjen e pagave dhe pensioneve, si dhe shtimin e investimeve në shërbimet publike. Segmente rrugore kombëtare dhe rurale, në të gjithë vendin, parashikohen të mbështeten nga ky buxhet, i cili kap shifrën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-09-2007, 14:49:39

Emigracioni, të ardhurat që mbajnë “frymën” e Shqipërisë !

Shqiptarët, pa përjashtim, edhe nëzonat më periferike të vendit janë njohëstë shkëlqyer të valutave, imazhitdhe vlerës së tyre. Dollari, euro dhepaundi janë po aq familjarë, sa edheleku për familjet shqiptare, e kjo, përshkakun se, të ardhurat kryesore të buxhetevetë tyre janë nga emigrantët. Kj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-08-2007, 07:18:10

Rinas, vijnë dy kompani ajrore të reja !

Aegean Airlines dhe WizzAir, kërkesë DPAC-së
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-08-2007, 08:47:26

Euromax, me “boom” supermarketesh ne Shqiperi !

Hipermarketi ka projektuar hapjen e 38 dyqaneve të reja brenda 2008-ës.Vetëm gjatë katër muajve në vijim hapen 12 pika të rejashitjeje në kryeqytete dhe qytetet Elbasan, Fier, Shkodër,Krujë dhe gjetkë.Euromax projekton zgjerim të aktivitetit të vet nëdisa prej qyteteve kryesoret...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-07-2007, 16:56:54

BE-ja i jep vizë Shengen peshkut Made in Albania !

Kompanitë shqiptare të peshkimit lejohen të eksportojnë peshk në tregjet europiane vetëm në rastet kur ato kryejnë analizën e Histaminës në Itali. Kështu ka deklaruar grupi i ekspertëve të Misionit të Bashkimit Europian në raportin e publikuar së fundi mbi rezultatet e inspektimit për stabilimen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-07-2007, 15:18:23

Heineken-McDonald investime ne Shqiperi !

Kryeministri Berisha takoi sot paradite në zyrën e tij pranë Këshillit të Ministrave përfaqësues të lartë të dy kompanive të mëdha Heineken dhe McDonald’s Kryeministri Berisha takoi sot paradite në zyrën e tij pranë Këshillit të Ministrave përfaqësues të lartë të dy kompanive t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-04-2007, 06:36:52

Leku i lë vendin Euros në 2009

Pas përfundimit të marrëveshjes PRGF dhe EFF me Fondin Monetar Ndërkombëtar në mesin e 2009, Shqipëria i ka mundësitë për të aplikuar përdorimin e Euros në vend të monedhës Lek. Kjo risi doli dje nga deklarata e guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullanit. Duke raportuar në komisionin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-04-2007, 04:19:48

Këshilla për mos rënë preh e eurove false !

Banka Evropiane tregon cilat prerje të kartëmonedhave janë më shumë të falsifikuara Banka Qendrore Evropiane jep alarmin se për vitin 2006, më i falsifikuar ishte 20 euro-shi, me 565 mijë kartëmonedha të nxjerra nga qarkullimi. Sipas agjencisë “Hermes”, medaljen e argjendtë e ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-04-2007, 02:36:38

Ekonomia botërore në rritje !

Zyrtarë të Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) gjatë prezantimit të prognozës së fillim vitit, deklaruan se rritja e ekonomisë botërore për këtë vit dhe vitin e ardhshëm pritet të kapë shifrën 4,9 për qind. Gjithashtu ekspertët e FMN-së janë të shqetësuar nga një destabilizim i mundshëm i tregjeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
26-03-2007, 01:41:16

MBIJETESA SA ME E GJATE NE TREG ,NJE LOGJIK E PALOGJIKSHME

Mbijetesa sa më e gjatë në treg , një logjikë e palogjikshme! !!Hamdi NuhijuNjeriu është i prirur që të kërkojë të vërtetën , të hulumtoj , gjurmojë dhe në fund të vijë në konstatim të pastërt dhe të qartë. Ky konstatim do të arrihej vetëm me një statisfaksion të këndshëm dhe të realtë në botën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
filia
24-03-2007, 06:27:30

Landmark Education Business Development

Very nice site, I love it! I have come across this Landmark Education Business Development (LEBD), it provides business consulting, advice and analysis. Whether it is your business that needs improvemen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-03-2007, 12:50:27

Financat shqiptaro-italiane, në një libër !

Historia dhe marrëdhëniet financiare të Shqipërisë dhe Italisë gjatë periudhës së fashizmit, pas një kohe të gjatë studimore janë botuar në një libër nga një bankier italian. Autor i tij është dr. Alessandro Roselli, drejtor i Bankës Kombëtare Italiane për degën e Londrës. Libri "Shqipëria dhe I...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-03-2007, 17:39:51

Ekonomia shqiptare, që para 167 vitesh me ligjet e Francës !

Që nga periudha e sundimit osman e deri në vitet e Monarkisë së Zogut (jo vetëm kur vendi ynë ishte nën perandorinë turke, por edhe pas shpalljes së pavarësisë në 1912-ën), të gjitha degët e ekonomisë së Shqipërisë si: industria, bujqësia, tregtia, doganat, telekomunikacioni, transportet, minier...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-03-2007, 11:59:57

Kredi për SME deri në 10 mijë euro !

Fondi i investimeve, ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme Klaus Maurer: Version modern i planit “Marshall” të shekullit 21Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme shumë shpejt do të mund të marrin kredi për biznesin e tyre pranë Fondit Evropian për Evropën Juglindore (EFSE). Shum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-03-2007, 17:59:27

Telefonia celulare, rekord të ardhurash !

Mbetja pezull e privatizimit të Albtelekomit i ka krijuar kushte favorizuese telefonisë celulare    Tregu i telefonisë mbetet problematik, përsa i përket sjelljes së operatorëve, si për telefoninë fikse ashtu edhe për atë të lëvizshme. Albtelekom është monopol në fushën e shër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
03-03-2007, 12:24:23

Rritje çmimesh në 2007

Julian Llupo02-03-2007Muaji janar ka sjellë çmime të kripura për konsumatorët, kryesisht për mallrat e konsumit, por rritje të ndjeshme ka pasur edhe në sektorin e ndërtimit. Sipas të dhënave të bëra publike nga INSTAT, rritja vjetore e çmimeve për muajin e parë të këtij viti ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe