×
Hyrja
Profili

Bota e punes dhe biznesit

M A X
ne: 30-01-2012, 11:58:26
Nuk ka dalë ndonjë model më i mirë se kapitalizmi

Leku

Nuk ka dalë ndonjë model më i mirëAlan GreenspanEksperimentet e kontrolluara nuk janë fizibël në ekonomi. Por ne iu afruam shumë me konkurrencën mes Lindjes dhe Perëndimit në Gjermani pas Luftës së Dytë Botërore. Të dy vendet e nisën me të njëjtën kulturë, gjuhë, histori dhe të ...


M A X
ne: 16-01-2012, 14:26:42
Greqi, 70% pushime nga puna në 6 muajt e ardhshëm

Leku

E ardhme e pasigurt për mijëra punëtorë, pasi 70% prej tyre rrezikohen nga shkurtimet në gjashtë muajt e ardhshëm, ndërsa të tjerët do të kenë një rrogë të reduktuar deri në 30%. Nga hulumtimet e kryera nga HR Pulse e ICAP People Solutions, rezulton se kompanitë dhe bisneset po studiojnë masa dr...
M A X
ne: 28-12-2011, 19:12:41
Dy palë etiketa, njëra për bashkinë, tjetra për blerësit

Leku

Ashtu si në cdo prag feste cmimet e produkteve ushqimore janë rritur sërish.Në tregun e fruta perimeve në ish-Uzinen Dinamo, ku dhe furnizohen një pjesë e mirë e qytetarëve për shkak të cmimeve më të lira ka një rritje prej 20 deri ne 30 lekë per cdo artikull. Bashkia e Tiranes ka inspektuar rre...M A X
ne: 26-12-2011, 15:02:28
Modeli ekonomik gjerman

Leku

Në arenën ndërkombëtare, produktet gjermane kanë një reputacion të shkëlqyer. Ato përfaqësohen nga mbishkrimi "Made in Germany", e njohur si një “vulë” e cilësisë së lartë në të gjithë botën Ekonomia gjermane është e karakterizuar nga inovacioni, cilësia e lartë dhe zbatimi i teknologjisë më të ...

M A X
ne: 26-12-2011, 14:58:53
Brazili, ekonomia e gjashtë në botë

Leku

Ekonomia braziliane kaperceu per nga prodhimi ate britanike duke u renditur e gjashta ne bote. Qendra Kerkimore e Biznesit CEBR ka vene re ne tabelen e te dhenave te fundit ekonomike ne rang global se vendet e Azise po bejne perpara, ndersa tek shtetet europiane, diktohet nje lloj terheqjeje. I ...

M A X
ne: 20-12-2011, 13:55:25
Qeveria emeton bono thesari në euro

Leku

Banka e Shqipërisë pritet të emetojë sot (e martë) 10 milionë euro bono thesari, një fenomen i rrallë ky, i kryer vetëm në rastet kur vërehet mungesë likuiditeti në lekë në sistemin bankar. Sipas gazetës "Shqip", bonot e thesarit emetohen gjithmonë në lekë, por gjatë dy viteve të fundit janë shë...

ByOne
ne: 04-12-2011, 23:47:05
Mjedisi i brendshëm i biznesit

Leku

Mjedisi i brendshëm përfshinë faktorët e brendshëm të biznesit të cilët mund të kontrollohen nga ta dhe i referohet mjedisit brenda organizatës.Ky mjedis përfshinë: objektivat e biznesit, politikat menaxheriale, departamentet e ndryshme të organizatave, menaxhmentin dhe të punësuarit në organiza...

M A X
ne: 30-11-2011, 00:10:14
Ekonomia shqiptare, konkuruese në kohë krize

Leku

Ekonomia shqiptare, konkuruese në kohë krizeMinistri i Financave Ridvan Bodo deklaroi sot në emsionin “5 pyetje nga Babaramo”, se Shqipëria ka një ekonomi konkuruese në kohë krize. "U rritën eksportet, ekonomia u mbajt gjallë nëpërmjet eksporteve. Ekonomia shqiptare e shpërbleu politikën fiskale...

M A X
ne: 28-11-2011, 10:14:16
Ekonomia 99 vjet

Leku

Në 99 vjet që nga viti 1912, standardet e jetesës së shqiptarëve janë përmirësuar me 4 herë, por fqinjët tanë kanë njohur përmirësime edhe më të mëdha. Statistikat historike të grumbulluara nga Angus Maddison, një historian ekonomik i Universitetit të Groningenit, në Holandë, tregojnë se shqipta...

M A X
ne: 25-11-2011, 23:50:46
Bankat transferuan 1 mld euro jashtë kufijve

Leku

Bankat transferuan 1 mld euro jashtë kufijveSHKRUAN: Sabina Veizaj25-11-2011 12:45Të dhënat e Bankës Qendrore raportojnë për rreth 125 miliardë lekë, që bankat që operojnë në vendin tonë i kanë investuar jashtë. Kjo ka si shkak krizën, ku bankat bija në Shqipëri u kanë shërbyer mbi të gjitha b...

M A X
ne: 25-11-2011, 16:22:19
Ballkani në rrezik recesioni

Leku

Rreziku i një recesioni tjetër në Ballkan është shumë i madh, pasi vendet e tij janë tejet të ekspozuara ndaj krizës në Eurozonë. Fakti qe bankat greke dhe italiane jane te pranishme ne numer ne rajon e rrit kete rrezik. "Kjo krize po demton perspektiven e anetaresimit ne BE te vendeve te Ballka...

M A X
ne: 23-11-2011, 15:21:16
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë dhe kanë rëndësi strategjike

Leku

Katër hidrocentralet kanë jetëgjatësi prej 200-300 vjet, vlerësohen si “pasuri kombëtare”Katër hidrocentralet që qeveria dëshiron të privatizojë për 100-150 milionë euro, mund të kushtojnë dy herë më shumë në rast se do të ndërtohen tani dhe kanë një jetëgjatësi prej së paku 250-300 vjet, bëjnë ...

M A X
ne: 20-11-2011, 00:21:27
Rritet me 3.7% kreditimi i biznesit

Leku

Shoqata e bankave: Rritet me 3.7% kreditimi i biznesitRritja e kredive me probleme deri në nivelin 18.4 për qind në shtator nuk përbën asnjë rrezik për bankat. Kjo pasi sistemi bankar vendas vijon të jetë likuid dhe i mirëkapitalizuar, duke financuar ekonominë shqiptare. Shoqata e bankave ka pub...

M A X
ne: 18-11-2011, 16:05:48
Kriza e borxhit prek Spanjën e Francën

Leku

Kriza e borxhit evropian është shtrirë, duke prekur së fundmi edhe Spanjen e Francën. Të dyja këto vende u detyruan të paguajnë më shumë për të financuar qeveritë e tyre. Spanja, ekonomia e katërt më e madhe në Evropë, pagoi koston më të lartë të huasë që nga viti 1997 duke shitur gati 5 miliard...

M A X
ne: 16-11-2011, 16:04:55
A mjaftojnë teoritë e ekonomisë në universitete në kohën e krizës?

Leku

A mjaftojnë teoritë e ekonomisë në universitete në kohën e krizës?Në fillim u lëkundën bankat, tani po lëkunden shtete të tëra. Prej vitesh, bota e financave ndodhet në atmosferë krize permanente. Kjo ka pasoja për shkencën.Kush ka studiuar ekonomi dhe administrim biznesi dhjetë vjet me parë, ka...

M A X
ne: 06-10-2011, 11:27:22
Shtetet më të mira për biznes

Leku

Gjatë garës elektorale në SHBA për presidencë, amerikanë të shumtë kanë kërcënuar se do të shkojnë në Kanada nëse kandidati i tyre i preferuar nuk arrin të fitoj. Natyrisht sipas Forbes, pak do të veprojnë në këtë formë.Sipas Forbes në listën e saj vjetore për “Shtetet më të mira për Biznes” në ...

M A X
ne: 05-10-2011, 12:26:23
FMN s’përjashton një recesion në nivel botëror në 2012

Leku

 Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) paralajmëroi sot se nuk përjashtonte një recesion në nivel botëror në vitin 2012, përballë një tkurrjeje të mundshme të aktivitetit ekonomik. "Ne vazhdojmë të parashikojmë një rritje për vitin 2012, edhe pse tepër modeste, por aktiviteti ekonomik mund të pësojë ...

M A X
ne: 29-09-2011, 12:25:46
Ngjitja e parasë

Leku

Ngjitja e parasëEshtë mëngjes i vonë kur mbërrij në katin e sipërm të galerisë Tate Modern në Bregun Jugor të Londrës. Në një ditë me diell si kjo është një panoramë idilike, me dritaret e mëdha që ofrojnë pamje të mrekullueshme të Tamizit. Jam këtu për të takuar një prej historianëve më të mirë...

M A X
ne: 15-09-2011, 12:23:21
Zviceranët populli më i pasur në botë

Leku

Zviceranët janë më të pasurit në botë, duke lënë pas në këtë mënyrë SHBA dhe Japoninë. Sipas studimit më të fundit rritja e pasurisë ka qenë më e fortë në vendet në zhvillim, ku akoma më shumë persona po bëhen pjesë e klasit të mesëm.Zviceranët kanë mbledhur në vitin 2010 të ardhura financiare b...

M A X
ne: 13-09-2011, 12:21:34
Apartamentet “…që të mos blesh belanë më paratë e tua”

Leku

Emirjon SenjaBlerja e një shtëpie është një investim që më parë kërkon një studim të detajuar të mundësive financiare, asaj ç’ka të nevojitet dhe asaj ç’ka ofron tregu. Secili vendos balancën e tij midis të gjitha këtyre. Janë një mori gjërash që duhet parur parasysh para marrjes së një apartame...

M A X
ne: 12-09-2011, 23:19:30
Të goditur nga kriza ekonomike, emigrantët shqiptarë po kthehen në shtëpi

Leku

Ekathimerini: Të goditur nga kriza ekonomike, emigrantët shqiptarë po kthehen në shtëpiSHKRUAN: Sabina Veizaj12-09-2011 12:04Papunësia e nxitur nga kriza greke ka detyruar emigrantët shqiptarë të kthehen në masë në vendin e tyre. Agjencia greke e lajmeve, Ekathimerini shpërfaq në një reportazh...

M A X
ne: 12-09-2011, 23:06:09
10 punëdhënëset më të mëdha në botë

Leku

Dhimbja më e madhe për politik bërësit në shumë vende të pasura ka qenë se si të krijojnë vende punë në një kohë kur shkurtime të shpenzimeve dhe një ekonomi anemike. Sektori privat ka qenë i dobët në gjenerimin e vendeve të reja të punës gjithashtu dhe shkurtimet e shpenzimeve është pasur me sh...

Berni
ne: 12-09-2011, 15:54:40
Bie çmimi i makinave, importohen çdo ditë 100 makina pa doganë

Leku

Kanë kaluar më shumë se dy javë që kur ligji për taksat e makinave të përdorura hyri në fuqi.Mësohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave se mesatarisht në ditë futen 100 mjete transporti pa paguar taksën e importit. Dogana e Durrësit regjistron numrin më të madh të mjeteve të importuara, ku ...

M A X
ne: 11-09-2011, 23:50:45
Fundi i rritjes ekonomike

Leku

Kriza ekonomike që filloi në vitin 2007-2008 ka qenë sa e parashikueshme aq dhe e pashmangshme. Kjo krizë shënon një kthesë të thellë, të përhershme pas disa dekadash zhvillim- pas një periudhe kur ekonomistët përhapën mendësinë e gabuar se rritja ekonomike e vazhdueshme është e nevojshme dhe e ...

M A X
ne: 11-09-2011, 20:50:50
Shtator, rriten 20% kërkesat për të udhëtuar jashtë

Leku

Shtator, rriten 20% kërkesat për të udhëtuar jashtëSHKRUAN: Sabina Veizaj 11-09-2011 10:31Shtatori ka çmendur dëshirën e pushuesëve shqiptarë për të flutuar jashtë vendit. Parashikuesit e mirë të motit i kanë lënë pushimet për në muajin shtator ku edhe çmimet e paketave turistike për jashtë ku...

M A X
ne: 06-09-2011, 11:46:37
Ekonomia nuk rritet duke punuar më tepër

Leku

Fareed Zakaria, ish-drejtor i Newsweek International, tregon në një artikull për CNN se pushimet nuk dëmtojnë ekonominë e një vendi dhe anasjelltë, pushime më të shkurtra nuk garantojnë asnjë rritje për një shtet. Zakaria krahason numrin e ditëve të pushimeve që i takon punëtorëve amerikanë me a...

M A X
ne: 02-09-2011, 10:24:12
17 arsye që profetizojnë kolapsin ekonomik

Leku

Një apo dy tituj e gazetash si “rezultate më të mira se parashikimet”, të cilat maskojnë realitetin e hidhur të ekonomisë në shkatërrim, na bëjnë të harrojmë lehtë situatën në të cilën ndodhemi. Një përmirësim i mirë por i përkohshëm i disa titujve në bursë nuk do të thotë detyrimisht se kemi da...

M A X
ne: 02-09-2011, 10:23:33
Gënjeshtra dhe të vërteta mbi stabilitetin e Greqisë

Leku

Në krahasim dy deklarata: E para nga Reuters – “Borxhi grekë ka dal jashtë kontrolli dhe masat e marra nga qeveria po dështojnë për të sistemuar financat, shkruan një grup parlamentar indipendent ekspertësh në një raport të lëshuar të mërkurën.” E dyta nga Bloomberg: Borxhi grekë është në një rr...

M A X
ne: 29-08-2011, 14:18:43
Startup Weekend po vjen në Prishtinë!

Leku

Startup Weekend është një veprimtari 54 orëshe ku zhvillues, dizajner, njerëz të marketingut, menaxher produktesh e entuziastë të startups takohen për të shkëmbyer ide, për të formuar ekipe, për të krijuar produkt dhe për të themeluar startups.

M A X
ne: 25-08-2011, 01:45:57
BSH: Rritja ekonomike, pranë vlerës 3.4%

Leku

Rritja ekonomike për gjysmën e dytë të vitit pritet të jetë në nivele të ngjashme me gjysmën e parë. Banka e Shqipërisë prezantoi sot, pa praninë e kamerave, Raportin e Politikës Monetare për 6-mujorin e parë të vitit 2011. Nëse në pjesën e parë të vitit, rritja ishte nxitur kryesisht nga stimul...

M A X
ne: 25-08-2011, 01:44:25
INSTAT: Eksportet “Made in Albania” në Korrik, në rritje

Leku

Eksportet shqiptare njohën rritje gjatë muajit Korrik. Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga INSTAT, gjatë muajit Korrik u eksportuan 17,827 miliardë lekë mallra, me rritje 7.7 % krahasuar me Qershorin dhe rritje me 32.4 % krahasuar me Korrikun 2010. Gjatë këtij muaji u importuan 47,773 m...M A X
ne: 12-08-2011, 23:50:03
Shqipëria, partneri i tretë i Kosovës

Leku

Bllokada tregtare me Serbinë ka rritur fort eksportet shqiptare drejt Kosovës. Të dhënat më të fundit që raporton biznesi kanë tejkaluar edhe pritshmëritë më optimiste."Shqipëria në të kaluarën ka qenë në vend të shtatë dhe të tetë, përsa i përket shkëmbimeve tregtare me Kosovën dhe tani del e t...

M A X
ne: 09-08-2011, 13:21:13
18 të fundit e “AAA”

Leku

Të premten në mbrëmje agjencia e klasifikimit Standart & Poor e uli klasifikimin e borxhit publik afat gjatë për Amerikën nga AAA në AA+, për herë të parë në histori duke lënë vetëm 18 shtete me vlerësimin maksimal AAA. Provojmë ti listojmë këto shtete duke zbuluar karakteristikat ekonomike krye...

M A X
ne: 08-08-2011, 12:19:36
Cfarë është recesioni “double dip”?

Leku

Për të dhe për rrezikun që përbën për SHBA, janë duke folur shumë të përditshme, si New York Times dhe Economist.New York Times erdhi dje me titullin: Mund të kthehet një recesion “double dip”. Ndërsa Economist: Kohët e “double dip”. Shoqëruar nga një fotografi ku një notare tepër e sigurt në ve...

M A X
ne: 05-08-2011, 16:41:45
Gjermania mund të gjendet në rrezik recesioni

Leku

Asnjë nuk guxon të vërë në diskutim fuqinë ekonomike të Gjermanisë. Ajo është muri mbajtës i komunitetit evropian. Gjermania do të nxjerrë nga kriza europën. Por një analizë e shkurtër nuk do të bënte keq. Duhet të kemi parasysh që Gjermania, sado e fuqishme ekonomikisht në këto momente, ka një ...

M A X
ne: 05-08-2011, 16:08:20
Ekonomia amerikane drejt recesionit të dytë

Leku

Në politikën amerikane, Uashingtoni eshte në një gjendje rimëkëmbjeje pas një beteje të vështirë lidhur me ngritjen e tavanit të borxhit. Presidenti Barak Obama nënshkroi të martën një kompromis në ligj, duke bërë të mundur që qeveria të marrë më shumë borxhe për të përmbushur detyrimet e saj fi...


M A X
ne: 02-08-2011, 04:14:27
Luftërat tregtare në Ballkan

Leku

Luftërat tregtare në BallkanNga Denis MekshejnMarrë nga Gazeta Shekulli
Serbët janë të ashpër kur bëhet fjalë për të shtëna ndaj kosovarëve, megjithëse duket se ikin tinëzisht kur iu duhet përballur me ushtarë të vërtetë. Ballkani sërish po e paguan çmimin e ...

M A X
ne: 02-08-2011, 04:13:09
Kriza, çmimet e apartamenteve bien në minimum në Tiranë e rrethe

Leku

Kriza, çmimet e apartamenteve bien në minimum në Tiranë e rretheNga Shqip Online
Apartamente në qendër të Tiranës për 800 euro metri katror, apo apartamente në qendër të Sarandës për 300 euro metri katror, tre vjet më parë ishin të paimagjinu...

M A X
ne: 30-07-2011, 15:31:14
SHBA-ja me xhepa bosh

Leku

SHBA-ja me xhepa bosh, dhe Apple ka më shumëKriza e borxheve ka lënë geverinë amerikane me xhepa bosh. Tashmë, kompania Apple ka më shumë para se ajo. Të dhënat zyrtare tregojnë se thesari i SHBA-së ka 51.2 miliard euro kesh ndërsa Apple ka 52.9 miliard euro.Një bloger bën ironi...

M A X
ne: 29-07-2011, 15:23:24
Punësimi sezonal në Itali, procedurat që ndiqen

Leku

Pas fitimit të punës do të duhen edhe 4 deri në 6 muaj për përfundimin e dokumentevePunësimi sezonal në Itali, procedurat që ndiqenMiratimi për punësim si punëmarrës ka vlefshmëri deri në 6 muaj nga data e lëshimit, gjatë të cilave punëtori shqiptar duhet të kërkojë vizën e hyrj...

M A X
ne: 29-07-2011, 11:36:01
Fenomeni i zaptimit dhe ndërtimit në tokë bujqësore

Leku

Mentor Kikia
 Qeveria iu rikthye të mërkurën idesë së Enver Hoxhës për të shndërruar në toka bujqësore kodrat dhe malet. “Tu qepemi kodrave e maleve dhe ti bëjmë ato pjellore si edhe fushat” – kjo ishte direktiva e famshme politike e Hoxhës në fund të viteve ...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board