Leku - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

M A X
28-12-2011, 19:12:41

Dy palë etiketa, njëra për bashkinë, tjetra për blerësit

Ashtu si në cdo prag feste cmimet e produkteve ushqimore janë rritur sërish.Në tregun e fruta perimeve në ish-Uzinen Dinamo, ku dhe furnizohen një pjesë e mirë e qytetarëve për shkak të cmimeve më të lira ka një rritje prej 20 deri ne 30 lekë per cdo artikull. Bashkia e Tiranes ka inspektuar rre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2011, 15:02:28

Modeli ekonomik gjerman

Në arenën ndërkombëtare, produktet gjermane kanë një reputacion të shkëlqyer. Ato përfaqësohen nga mbishkrimi "Made in Germany", e njohur si një “vulë” e cilësisë së lartë në të gjithë botën Ekonomia gjermane është e karakterizuar nga inovacioni, cilësia e lartë dhe zbatimi i teknologjisë më të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2011, 14:58:53

Brazili, ekonomia e gjashtë në botë

Ekonomia braziliane kaperceu per nga prodhimi ate britanike duke u renditur e gjashta ne bote. Qendra Kerkimore e Biznesit CEBR ka vene re ne tabelen e te dhenave te fundit ekonomike ne rang global se vendet e Azise po bejne perpara, ndersa tek shtetet europiane, diktohet nje lloj terheqjeje. I ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 13:55:25

Qeveria emeton bono thesari në euro

Banka e Shqipërisë pritet të emetojë sot (e martë) 10 milionë euro bono thesari, një fenomen i rrallë ky, i kryer vetëm në rastet kur vërehet mungesë likuiditeti në lekë në sistemin bankar. Sipas gazetës "Shqip", bonot e thesarit emetohen gjithmonë në lekë, por gjatë dy viteve të fundit janë shë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ByOne
04-12-2011, 23:47:05

Mjedisi i brendshëm i biznesit

Mjedisi i brendshëm përfshinë faktorët e brendshëm të biznesit të cilët mund të kontrollohen nga ta dhe i referohet mjedisit brenda organizatës.Ky mjedis përfshinë: objektivat e biznesit, politikat menaxheriale, departamentet e ndryshme të organizatave, menaxhmentin dhe të punësuarit në organiza...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:10:14

Ekonomia shqiptare, konkuruese në kohë krize

Ekonomia shqiptare, konkuruese në kohë krizeMinistri i Financave Ridvan Bodo deklaroi sot në emsionin “5 pyetje nga Babaramo”, se Shqipëria ka një ekonomi konkuruese në kohë krize. "U rritën eksportet, ekonomia u mbajt gjallë nëpërmjet eksporteve. Ekonomia shqiptare e shpërbleu politikën fiskale...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2011, 10:14:16

Ekonomia 99 vjet

Në 99 vjet që nga viti 1912, standardet e jetesës së shqiptarëve janë përmirësuar me 4 herë, por fqinjët tanë kanë njohur përmirësime edhe më të mëdha. Statistikat historike të grumbulluara nga Angus Maddison, një historian ekonomik i Universitetit të Groningenit, në Holandë, tregojnë se shqipta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 23:50:46

Bankat transferuan 1 mld euro jashtë kufijve

Bankat transferuan 1 mld euro jashtë kufijveSHKRUAN: Sabina Veizaj25-11-2011 12:45Të dhënat e Bankës Qendrore raportojnë për rreth 125 miliardë lekë, që bankat që operojnë në vendin tonë i kanë investuar jashtë. Kjo ka si shkak krizën, ku bankat bija në Shqipëri u kanë shërbyer mbi të gjitha b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 16:22:19

Ballkani në rrezik recesioni

Rreziku i një recesioni tjetër në Ballkan është shumë i madh, pasi vendet e tij janë tejet të ekspozuara ndaj krizës në Eurozonë. Fakti qe bankat greke dhe italiane jane te pranishme ne numer ne rajon e rrit kete rrezik. "Kjo krize po demton perspektiven e anetaresimit ne BE te vendeve te Ballka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2011, 15:21:16

HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë dhe kanë rëndësi strategjike

Katër hidrocentralet kanë jetëgjatësi prej 200-300 vjet, vlerësohen si “pasuri kombëtare”Katër hidrocentralet që qeveria dëshiron të privatizojë për 100-150 milionë euro, mund të kushtojnë dy herë më shumë në rast se do të ndërtohen tani dhe kanë një jetëgjatësi prej së paku 250-300 vjet, bëjnë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2011, 00:21:27

Rritet me 3.7% kreditimi i biznesit

Shoqata e bankave: Rritet me 3.7% kreditimi i biznesitRritja e kredive me probleme deri në nivelin 18.4 për qind në shtator nuk përbën asnjë rrezik për bankat. Kjo pasi sistemi bankar vendas vijon të jetë likuid dhe i mirëkapitalizuar, duke financuar ekonominë shqiptare. Shoqata e bankave ka pub...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2011, 16:05:48

Kriza e borxhit prek Spanjën e Francën

Kriza e borxhit evropian është shtrirë, duke prekur së fundmi edhe Spanjen e Francën. Të dyja këto vende u detyruan të paguajnë më shumë për të financuar qeveritë e tyre. Spanja, ekonomia e katërt më e madhe në Evropë, pagoi koston më të lartë të huasë që nga viti 1997 duke shitur gati 5 miliard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 16:04:55

A mjaftojnë teoritë e ekonomisë në universitete në kohën e krizës?

A mjaftojnë teoritë e ekonomisë në universitete në kohën e krizës?Në fillim u lëkundën bankat, tani po lëkunden shtete të tëra. Prej vitesh, bota e financave ndodhet në atmosferë krize permanente. Kjo ka pasoja për shkencën.Kush ka studiuar ekonomi dhe administrim biznesi dhjetë vjet me parë, ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2011, 11:27:22

Shtetet më të mira për biznes

Gjatë garës elektorale në SHBA për presidencë, amerikanë të shumtë kanë kërcënuar se do të shkojnë në Kanada nëse kandidati i tyre i preferuar nuk arrin të fitoj. Natyrisht sipas Forbes, pak do të veprojnë në këtë formë.Sipas Forbes në listën e saj vjetore për “Shtetet më të mira për Biznes” në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2011, 12:26:23

FMN s’përjashton një recesion në nivel botëror në 2012

 Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) paralajmëroi sot se nuk përjashtonte një recesion në nivel botëror në vitin 2012, përballë një tkurrjeje të mundshme të aktivitetit ekonomik. "Ne vazhdojmë të parashikojmë një rritje për vitin 2012, edhe pse tepër modeste, por aktiviteti ekonomik mund të pësojë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2011, 12:25:46

Ngjitja e parasë

Ngjitja e parasëEshtë mëngjes i vonë kur mbërrij në katin e sipërm të galerisë Tate Modern në Bregun Jugor të Londrës. Në një ditë me diell si kjo është një panoramë idilike, me dritaret e mëdha që ofrojnë pamje të mrekullueshme të Tamizit. Jam këtu për të takuar një prej historianëve më të mirë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe