Leku

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e punes dhe biznesit. Tema informative dhe diskutime.

Ωμέγα
15-03-2021, 23:50:29

Kur jemi më efikasë në punë: Natën apo herët në mëngjes?

Ata që punojnë shumë dhe flenë pak orë gjatë natës janë më pak efikas në punë. Kjo sipas një studimi vëzhgimor të kryer mbi mijëra finlandezë dhe të botuar së fundmi në “Occupational & Environmental Medicine.Ata që ngrihen herët në mëngjes si laureshaTë ashtuquajturit “lauresha”, ose kronotipat ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
12:51
18-10-2020, 19:27:08

Si “meritokracia” e maskon mediokritetin

Duket se është koha për një raund tjetër sulmesh ndaj konceptit të meritokracisë. Vetë termi u shpik nga një prej kritikëve të tij, Majkëll Jang, në librin e tij “Ngritja e meritokracisë”. Por herë pas here dikush do të synojë të lëshojë një shigjetë ndaj saj, sikurse bën Lani Ginier me librin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-05-2020, 22:30:03

Lufta për ‘Duty Free’ u kthye në test lakmues për klimën e investimeve të huaja

Edhe pse nuk ka një kontratë qiraje që nga gushti i vitit 2019, kompania “Albania Duty Free Distribution”, ADFD – në pronësi të bashkëshortes së gjyqtarit të Apelit të Tiranës, Gjin Gjoni vazhdon të ushtrojë aktivitetin si magazinë doganore në Rinas; megjithë kundërshtimin e koncesionarit të aer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
10-04-2020, 11:06:47

FMN-ja paralajmëron depresionin më të thellë që nga vitet ’30

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva deklaroi se pandemia e koronavirusit mund të shkaktojë krizën më të thellë ekonomike që nga viti 1930.Georgieva tha se koronavirusi mund të ndikojë në një ngadalësim ekonomik “të frikshëm”. Ajo shtoi se bota mund të përballet me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bota neser.jpg
stocks plunge down.jpg


2F8E2EF7-83B1-4AC9-8643-7DFD7AB620E9.jpg
njerezit e suksesshem.jpg


M A X
23-06-2019, 12:23:24

Shpenzimet/ Çfarë u rëndon shqiptarëve, ballkanasve dhe europianëve

Shqiptarët shpenzojnë më shumë për ushqime dhe arsim, europianët për banesë dhe argëtim. Shpenzimet për ushqime, arsim dhe komunikim u rëndojnë më shumë familjeve shqiptare në krahasim me një familje europiane…Ushqimi është nevojë bazike e njeriut që të mbijetojë. Kur vjen puna te shpenzimet e f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
20-06-2019, 22:18:36

Planmanexhimi per buxhetin familjar/shtepiak

Si ta manexhoni buxhetin shtëpiak? 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2019, 22:15:08

Paga minimale ne Shqiperi me e uleta ne rajon

Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse në vlerë absolute, paga minimale në Shqipëri është sa 89% e asaj në Maqedoni, një individ me një pagë minimale në Shqipëri, mund të blejë vetëm sa 75% e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
28-03-2012, 23:38:35

Greqi, më shumë se 1,5 milionë grekë i rikthehen Bujqësisë

Kriza ekonomike dhe financiare ka bërë që grekët t'i drejtohen fshatit. Më shumë se një milionë e gjysmë prej tyre mendojnë të largohen nga qyteti për të jetuar në provincë, sipas rezultateve nga instituti i sondazheve ''Kapa research'' për Ministrinë e Bujqësisë. Më shumë se 68 për qind e perso...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-03-2012, 10:51:42

Albpetrol, dritë-hijet e një privatizimi

Albpetrol, dritë-hijet e një privatizimiNga Ervin QafmollaKompania shqiptare e naftës po i afrohet gjithnjë e më shumëmomentit tëpakthyeshëm tëshitjes. Shumë detaje, në nivel strategjik apo teknik, mbeten të paqarta, ndërkohë që për 2800 punonjësit e Albpetrolit nuk dihet se ç’fat i pret. Ndërko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-02-2012, 23:51:22

Kriza greke: Sa ndikon te Shqiptarët

Prej dy vitesh ekonomia greke ndodhet në kolaps për shkak të krizës së rëndë financiare që ka përfshirë vendin. Falimenton, nuk falimenton kanë qenë termat që kanë qarkulluar më së shumti në mediat, qarqet ekonomike dhe politike jo vetëm europiane, por mbarëbotërore. Shumë sektorë të ekonomisë h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe