Bizneset shqiptare po i zëvendësojnë vendet e punës të mbetura bosh me imigrante - Leku

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bizneset shqiptare po i zëvendësojnë vendet e punës të mbetura bosh me imigrante

Bizneset shqiptare po i zëvendësojnë vendet e punës të mbetura bosh me imigrante

· 7 · 1049

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 30-01-2020, 09:00:35
 

Chandra Selli ka pak javë që ka lënë vendlindjen për të punuar si kamariere në Tiranë. Bashkëshorti i saj është zhvendosur në Itali, ndërsa pjesa tjetër e familjes vijon të jetojë në Sri Lanka.

“Kam pak që kam ardhur në Tiranë dhe më pëlqen vërtetë shumë. Njerëzit më flasin, më përshëndesin. Tani kam filluar punë si kamariere për pak kohë. Së shpejti do të punoj si sanitare në një familje. E lashë vendin tim sepse atje nuk munda do të gjej një punë, ndërkohë që kam edhe dy djem për të cilët duhet të kujdesem. Më pëlqen shumë këtu dhe besoj do të rri gjatë në vendin tuaj”, tha ajo për “Monitor Ekonomi”.

Njësoj si Chandra, në Tiranë sapo ka mbërritur edhe Stanley Akoma nga Nigeria i cili është në pritje të ditës së parë të punës në një kompani private security.

Chandra Selli Nga Sri lanka punon kamariere në Tiranë “Unë vij nga Nigeria, nga një vend i varfër ku vështirë të gjeja punë, ndërkohë që më duhet të kujdesem për familjen time. Në fillim emigrova në Turqi, por atje gjeja punë të përkohshme, 1 javore apo 1 mujore. Këtu në Shqipëri komunikova me disa agjenci punësimi dhe arrita të mbyll një kontratë me një kompani sigurie. Do të punoj security për ta me një rrogë të kënaqshme. Tirana më pëlqen shumë, sidomos njerëzit që janë të sjellshëm me mua kudo ku shkoj”, thotë ai.

Emigracioni i lartë nuk përbën ndonjë të re për Shqipërinë. Profesionistët me eksperiencë në fusha të ndryshëme, i janë drejtuar Evropës për të punuar dhe kjo ka sjellë që kompanitë vendase, të kenë vështirësi në gjetjen e puntorëve, duke e kaluar në plan të dytë kualifikimin e tyre.


Chandra Selli nga Sri Lanka punon si kamariere në Tiranë

Ermal Jauri, drejtues i kompanisë së punësimit “Europe Agency”, pohon se “kërkesat e kompanive janë që në të ardhmen të zëvendësojnë personelin shqiptar me atë të huaj. Edhe pse në realitet kjo nuk është diçka e mirë, por në fakt është e vetmja zgjidhje që kanë kompanitë. Në momentin që flasim kemi kërkesë për 120 veta staf të huaj, që i kemi sot në zyrë gati për të filluar punë pas mbylljes së procedurave. Kërkesat janë në të gjithë sektorët, por sektorët e shërbimit janë ato që kërkojnë më shumë në shifra. Kemi kompani prodhimi që kërkojnë krah pune dhe punonjës të pakualifikuar. Kemi kompani të cilat janë në fushën e teknologjisë dhe informacionit që kërkojnë programues, IT dhe kërkojnë në shifra të frikshme. Nuk ka më rëndësi që stafi të jetë i kualifikuar sesa stafi, i cili ka qëndrueshmëri në punë. Shumë kompani janë të gatshme t’i trajnojnë vetë punonjësit e tyre vetëm me qëllim që të kenë një kontratë afatgjatë të parashikuar dhe të besueshme, që nëse do të marrin dikë në punë sot dhe do të investojnë në trajnimin e tij e ka të sigurt që për aq sa ka kontratën do ta ketë në punë”.


Stanley Akoma nga Nigeria do fillojë punë si roje sigurie

Sipas agjencive të punësimit çdo muaj hapen kontrata të reja me kompani, të cilat do të sjellin punëtorë nga Afrika dhe Azia. Sipas tyre, punonjësit që vijnë nga këto vende kanë kosto të ulët, nuk kanë shumë pritshmëri page kur vijnë dhe janë të gatshëm për çdo lloj pune. Për më tepër që janë më të shumtë në numër si aplikantë, sepse kane vështirësi të gjejnë punë në vendet e tyre të origjinës.

Vendet e punës të cilët po plotësohen nga punonjës nga Azia dhe Afrika janë në sektorin e shërbimit, si shitës, kamarier, banakier, security, dado femijësh, lavazh, shofer etj, në prodhim (servise makinash psh), apo dhe punonjës ndërtimi. Jauri thotë se kërkesë të larte ka për IT (programues).

Shqiptarët po ikin

Sipas agjencive të punësimit çdo muaj hapen kontrata të reja me kompani, të cilat do të sjellin punëtorë nga Afrika dhe Azia.

Braktisjen masive të burimeve njerëzore e kanë ndjerë edhe ndërmarrjet fasone. Gjergji Gjika, kreu i dhomës së fasonëve pohon se “çdo ndërmarrjeje, nuk ka muaj që të mos i ikin 4 apo 5 punonjës të cilët nuk zëvendësohen. Dikur iknin, por gjendej dikush që t’i zëvendësonte, edhe punonjëse e pakualifikuar, por të paktën gjendej brenda muajit, ne tani nuk kemi më njerëz. Në 2019 kemi pasur një shifër rreth 5% mesatarisht largime të personelit. Pra në një kompani me 100 punonjës, pothuajse në fund të vitit në mos përgjysmohet arrin në 60 punonjës, kjo është alarmante. Deri tani nuk kemi kontrata me kompani të huaja për punonjës të huaj, por nuk shmanget si alternativë përderisa shqiptarët po ikin jashtë, do pranojmë dhe të huajt këtu”.

Emigracioni i shqiptarëve, sidomos në disa qarqe të caktuara po bie si kambanë alarmi. Sipas një sondazhi të EPPC shqiptarët largohen nga vendet e punës pasi nuk ndihen të vlerësuar. Konkretisht 60% e të pyeturve thonë se ndihen të pakënaqur në vendin e tyre të punës. Arsye të tjera renditen paga, mungesa e motivimit, puna e pa paguar jashtë orarit dhe mundësia e ulët për të bërë karrierë.  Këto arsye bëjnë që zgjidhja dhe mundësia për një jetesë më të mirë të kërkohen jashtë kufirit. /Monitor
 

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-01-2020, 10:12:30
@Passion , Te kujtohet biseda, qe problemi nuk do jete krahu i punes per tu zavendesuar, por menyra e pageses.

Ja ku behet realitet :D

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 30-01-2020, 12:40:13
Bëre Zot ëndërr  :(

 • Postime: 728
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 30-01-2020, 14:42:32
Bëre Zot ëndërr  :(
Nese lut Zotin, ta dish qe Atij i perket toka dhe nese njerezit qe jane aty nuk punojne apo nuk lindin, normal qe do vijne te tjere qe e bejne punen. Masanej, ku qendron e keqja, sepse jane njerez me ngjyre?!
Dhe ne vendet ku jetojme e kane kaluar prej dekadash kete faze. Dhe pikerisht ne qe duam te na pranojne kendej nuk duhet te jemi paragjykues te te tjereve per shkak te ngjyres se lekures.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 31-01-2020, 07:41:18

Nese lut Zotin, ta dish qe Atij i perket toka dhe nese njerezit qe jane aty nuk punojne apo nuk lindin, normal qe do vijne te tjere qe e bejne punen. Masanej, ku qendron e keqja, sepse jane njerez me ngjyre?!
Dhe ne vendet ku jetojme e kane kaluar prej dekadash kete faze. Dhe pikerisht ne qe duam te na pranojne kendej nuk duhet te jemi paragjykues te te tjereve per shkak te ngjyres se lekures.


E kuptoj paragjykimin tënd, sepse ato pak fjalë që kam shkruar mund të perceptohet edhe si të tilla.  :)
Lutja ime te Zoti është keqardhje për ndodhitë e fundit, nuk kanë të bëjnë me ngjyrën e njerëzve (mund të jem nacionaliste vetëm nëse flas për shijen time personale). Të njëjtën do e postoja edhe sikur të ishin njerëz me gjene 100 % ariane.

 • Postime: 234
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 31-01-2020, 13:19:56
@Passion , Te kujtohet biseda, qe problemi nuk do jete krahu i punes per tu zavendesuar, por menyra e pageses.

Ja ku behet realitet :D
Hahahaha

Je coperz profeti  :D

Kam njeren nder kureshtjet me te medha ne jeten time,se si do jete ky vend pas 30 vitesh?
  :S

 • Postime: 728
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 01-02-2020, 21:33:44
Ok @Parloté paska qene keqkuptim👍🤗

Temat e fundit