×

Cfare duhet te dini para se te investoni?

Vizitor · 2 · 152

Cfare duhet te dini para se te investoni?

Vizitor · 2 · 152
albinalban
ne: 07-05-2020, 14:57:09
Nese keni menduar ndonjehere qe te investoni ne burse apo ne skema si psh ETF (exchange-traded fund), por edhe ne cdo lloj tjeter investimij jane disa rregulle baze, qe eshte shume me rendesi t'i ndiqni.

1. Investo aq sa mune te humbesh. Kjo do te thote: mos investo gjithe parate qe ke, qe nese neser shkon puna keq fare dhe ato aksione qe bleve marrin vleren zero dhe ti mbesh pa buke pastaj.

2. Mos investo me para borxh. Kjo do te thote: mos merr kredi ne banke apo borxh nga dikush qe eshte gati te te jape para, per te investuar ne burse apo diku tjeter.

3. Beje investimin afatgjate. Kjo do te thote: mos investo sot dhe mos prit qe pas disa muajsh te behesh parelli. Pregatitut qe fitimin ta marresh pas disa vitesh; te pakten 3-5 vjet. Mos mendo se fitimet vijne shpejt e shpejt.

Keto jane tre rregullat baze dhe gjerat e vogla ndermjet i mesoni me kohen duke i kushtuar kohen dhe vullnetin e duhur.

  • Postime: 7049
  • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 15-05-2020, 10:57:46
Investimet në këtë periudhë janë më pikëpyetje
 

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk hani pas stërvitjes

Nisur nga InfoZRubrika Fitness

Postimi i fundit 04-06-2020, 07:47:14
nga InfoZ
Çfarë pëlqejnë gratë te një burrë?

Nisur nga InfoZRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 26-05-2020, 12:29:47
nga InfoZ
Kush dhe cfare jane Jexhuxh - Maxhuxhet?

Nisur nga M A XRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 07-05-2020, 13:59:31
nga M A X
Çfarë është sëmundja ‘Kawasaki’ dhe si lidhet me COVID-19

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 12-05-2020, 08:56:22
nga M A X
Cfare ishte nje Kurtizane?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 28-04-2020, 19:51:43
nga M A X