Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: erlehta
« ne: 15-05-2020, 10:57:46 »

Investimet në këtë periudhë janë më pikëpyetje
Postuar nga: albinalban
« ne: 07-05-2020, 14:57:09 »

Nese keni menduar ndonjehere qe te investoni ne burse apo ne skema si psh ETF (exchange-traded fund), por edhe ne cdo lloj tjeter investimij jane disa rregulle baze, qe eshte shume me rendesi t'i ndiqni.

1. Investo aq sa mune te humbesh. Kjo do te thote: mos investo gjithe parate qe ke, qe nese neser shkon puna keq fare dhe ato aksione qe bleve marrin vleren zero dhe ti mbesh pa buke pastaj.

2. Mos investo me para borxh. Kjo do te thote: mos merr kredi ne banke apo borxh nga dikush qe eshte gati te te jape para, per te investuar ne burse apo diku tjeter.

3. Beje investimin afatgjate. Kjo do te thote: mos investo sot dhe mos prit qe pas disa muajsh te behesh parelli. Pregatitut qe fitimin ta marresh pas disa vitesh; te pakten 3-5 vjet. Mos mendo se fitimet vijne shpejt e shpejt.

Keto jane tre rregullat baze dhe gjerat e vogla ndermjet i mesoni me kohen duke i kushtuar kohen dhe vullnetin e duhur.