×
Hyrja
Profili

“Shell”, gërmime për naftë në Shqipëri

“Shell”, gërmime për naftë në Shqipëri

· 1 · 561

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 13-02-2012, 23:46:26
Kompania e dytë më e madhe në botë në fushën e energjisë, kompania “Shell”, është përfshirë me 50% të aksioneve në kompanine kanadeze “Petronamas” për të nisur në mars shpimin për kërkimin e naftës në tre zona në Shqipëri.

Planin e veprimit përfaqësuesit e dy kompanive ia kanë prezantuar kryeministrit Sali Berisha, duke e njohur atë me eksplorimet që do të kryejnë me shpimin e puseve në Juban të Shkodres, në Shpirag të Beratit dhe në Paper të Elbasanit.

Në fazën e parë të eksplorimit, kompania “Shell” do të mobilizojë rreth gjysmën e investimit prej 51 milionë dollarësh, që parashikohet të ndërmerret gjatë këtij viti.

Vendimin për t’u përfshirë në këtë projekt, kompania “Shell” e mori pas një studimi nga i cili ka rezultuar se rezervat e naftës në Shqipëri janë të konsiderueshme dhe në thellësi jo shumë të mëdha.

Kompania “Shell” informoi kryeministrin Berisha se është përgatitur për një fazë të dytë kërkimesh deri në 8 mijë metra nën tokë, si dhe për nisjen e një studimi sizmik të zonës dhe dixhitalizimin e të dhënave, në kuadrin e një studimi rajonal që po zhvillon kjo kompani. /top channel
 

Adoptimi/biresimi ne Shqiperi

Nisur nga EtainRubrika Këndi i Prindërve

Postimi i fundit 08-06-2020, 14:03:27
nga InfoZ
Interneti dhe rrjetet sociale në Shqipëri, si një instrument i qeverisë

Nisur nga M A XRubrika Tech

Postimi i fundit 30-05-2020, 16:21:22
nga M A X
Vlorë - Shqiperi

Nisur nga M A XRubrika Trojet Shqiptare

Postimi i fundit 26-05-2020, 08:22:42
nga M A X
GoFundMe Shqiperi

Nisur nga InfoZRubrika Mix

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:26:51
nga InfoZ
kalaja me e vjeter ne shqiperi

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 00:57:03
nga InfoZ