Bota Sot - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

erlehta
30-04-2012, 23:47:00

Strategjia e Sarkozy

Strategjia e SarkozyAndreas NOLLSocialisti François Hollande, siç edhe pritej, është fituesi i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë para Sarkozy. Edhe më shumë ka zgjuar interesim numri i madh i votave që ka fituar Fronti Nacional.Fitorja e François Hollande ish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-04-2012, 23:41:17

Zgjedhjet serbe të paparashikueshme

Zgjedhjet serbe të paparashikueshme"The Economist"Më 6 maj, Franca voton për presidentin, ndërsa grekët dhe armenët për parlamentet. Për serbët, kjo datë është një krismë më e madhe: ata do të votojnë për presidentin, parlamentin, pushtetet lokale, në Vojvodinë dhe për asamblenë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
03-04-2012, 21:42:28

NIS HULUMTIMI I VARREZËS MASIVE NË SANXHAK

Përgatitjet për rekonstruimin e varrezës masive në Haxhet, lagje e Pazarit të Ri rreth së cilës para dy viteve shpërthyen përleshjet për shkak të ndërtimit të çerdhës së fëmijëve, kanë filluar, dhe pritet deri në verën e këtij viti të fillojë zhvarrimin në këtë lokalitet.Haxheti, përndryshe ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
02-04-2012, 22:48:30

U miratua deklarata për Vojvodinën Republikë

Gjashtë partitë e vogla të cilat angazhohen për autonomimiratuan Deklaratën përthemelimin e "Republikës Federale të Serbisë", e cila, sipas tyre, duhet të jetë e përbërë nga dy republika: Serbia dhe Vojvodina. Gjashtëpartitë e vogla të cilat angazhohen për autonominë e Vojvodinëstë udhëh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
22-03-2012, 17:52:15

GORANËT ASIMILOHEN NGA BULLGARËT!

 “Në Shqipëri ka 300 mijë bullgarë, por në shkallë të ndryshme janë të asimiluar”. Kjo është deklarata e historianit Bozhidar Dimitrov, një ish-ministër dhe momentalisht drejtor i Muzeut Kombëtar të Historisë në Bullgari.Ai shpjegoi se bëhet fjalë për popullatën e vjetër bullgare që nga koha kur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2012, 19:07:48

Loja e madhe e re tani kalon nëpër Baku

Bollëku i resurseve natyrore të rajonit dhe hyrja e këtij të fundit në ekonominë e tregut kanë stimuluar gjatë këtyre dy dekadave të fundit ndërtimin e një rrjeti të konsiderueshëm naftësjellësish dhe gazsjellësishLoja e madhe e re tani kalon nëpër BakuVendndodhja gjeografike e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:21:28

Presidencializmi, sëmundja franceze

Axhendat ngushtësisht kombëtare të kandidatëve presidencialë francezë e dëmtojnë procesin demokratik dhe ecin kundër interesave franceze ndërkombëtarisht, argumenton Daniel Cohn-Bendit Presidencializmi, sëmundja franceze- Esprit: Në mjaft raste ju e keni kritikuar sistemin polit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:21:00

Brazili Superfuqi - Projektet e shekullit të ri brazilian

Përpjekjet braziliane po e kthejnë vendin në superfuqi botërore. Reformatorët kryesorë të këtyre përpjekjeve të reja janë Presidentja Dilma Rousseff dhe ministri i saj i Punëve të Jashtme, Antonio PatriotaProjektet e shekullit të ri brazilianNdërkohë që rruga e vështirë e Amerik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:17:44

Lufte e Ftohtë në Lindjen e Mesme

Lufte e Ftohtë në Lindjen e MesmeNë Lindjen e Mesme është duke u përvijuar një Luftë e Ftohtë në kuptimin e plotë të kësaj fjale, mes dy superfuqive ushtarake të zonës, Izraeli dhe Irani, një fërkim ky që shkakton shqetësim të madh në të gjithë botën. Në muajt e fundit, Izraeli ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-02-2012, 21:29:41

“Armiqtë e Athinës”

Demokracia greke është duke u shkatërruar, jo nga ushtarët që marshojnë me parulla të cmendura të dala nga gojët e tyre për triumfin e pashmangshëm të racës superiore gjermane, proletariati ndërkombëtar apo xhihadi global, por nga burra e gra të moderuar të cilët mendojnë se janë të imunizuar ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-02-2012, 21:15:44

6 mite rreth "armiqve" të Amerikës

Harxhoni 5 minuta duke dëgjuar politikanët dhe ekspertët që flasin rreth vendeve si Irani dhe Koreja e Veriut dhe largoheni duke menduar se bota është një vend i frikshëm6 mite rreth "armiqve" të AmerikësHarxhoni 5 minuta duke dëgjuar politikanët dhe ekspertët që flasin rreth ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-02-2012, 21:15:13

Amr Moussa, zëvendësi i Mubarakut

Amr Moussa doli pas revolucionit të suksesshëm egjiptian si kandidat kryesor për zgjedhjet e rëndësishme presidenciale. Ai ka qenë ministër i Jashtëm nën regjimin e Hosni Mubarakut dhe më pas sekretar i Përgjithshëm i Ligës ArabeAmr Moussa, zëvendësi i MubarakutAmr Moussa doli p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-02-2012, 21:54:26

Europa, sistemi ndërkombëtar dhe spostimi breznor

Tiparet themelore të dominimit europian rezistuan për 500 vjet. Kjo epokë e historisë përfundoi në vitin 1991, kur Bashkimi Sovjetik - e fundit prej perandorive të mëdha europiane - u kolapsua me pasoja globaleEuropa, sistemi ndërkombëtar dhe spostimi breznorNdryshimi në sistemi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-02-2012, 21:53:30

Enigma e Iranit

"Nëqoftëse al-Assad mbijeton dhe nëqoftëse situata në Irak procedon siç ka proceduar, atëherë Irani është duke krijuar një realitet që do ta përkufizojë rajonin"Enigma e IranitEmbargoja e naftës e Bashkimit Europian që ka goditur kohët e fundit Iranin dhe kërcënimet e shprehura ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-02-2012, 00:03:49

Kush udhëheq vallë në Europë?

Kush udhëheq vallë në Europë?Bernd RIEGERTKancelarja Angela Merkel përfaqëson në samitin e BE në Bruksel të vetmin vend të madh në eurozonë, që merr një vlerësim optimal nga agjencitë e ratingut. Gjermania është lokomotiva e zhvillimit ekonomik në Evropë, edhe pse këtë vit në ni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-01-2012, 12:00:15

Një Greqi antiperëndimore?

Historikisht, duke e pozicionuar veten midis një popullsie të pabindur orientale dhe fuqive perëndimore, qysh nga 1981 elitat greke kanë kanalizuar fondet europiane në një sektor publik të fryrë, duke favorizuar korrupsioninGreqia: Historia prapa kolapsit/Një Greqi antiperëndimore?Kriza ekonomik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-01-2012, 11:59:37

Çfarë duhet të mësojë Egjipti nga Turqia

Gjatë vitit të trazuar të Pranverës Arabe në Lindjen e Mesme, një histori shumë pak e treguar ka qenë një nga zhvillimet më domethënëse që shumë vende që synojnë demokracinë në rajon, duhet ta marrin si modelÇfarë duhet të mësojë Egjipti nga TurqiaGjatë vitit të trazuar të Pranv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-01-2012, 11:56:05

Luftërat e reja të naftës

Luftërat e reja të naftësMichael T. Klare Mirësevini në botën nervoze, ku një incident i vetëm në një pikë nevralgjike të planetit rrezikon të fusë në krizë një rajon të tërë, të provokojë përplasje të përgjakshme, të çojë në qiell çmimin e naftës dhe të vërë në rrezik ekonominë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2012, 14:25:02

"Funerali i Greqisë" në Maqedoni

 Me shpalljen e "vdekjes" së Greqisë dhe “funeralin" e saj, i kanë festuar maqedonasit këtë vit karnavalet.Kështu u kryen festimet me rastin e Vitit të ri, sipas Kalendarit Julian, në komunen Vevtsani, në Maqedoni. Me arkivol, me shpallje vdekjeje, me kryq dhe prift, pjesëmarrësit në festë kanë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2012, 14:23:45

Emri i Maqedonisë

-Në Nju Jork sot pritet të vazhdojë raundi i radhës i negociatave midis palës greke dhe maqedonase për ceshtjen e emrit të Maqedonisë. Ndërmjetësi special i OKB-së për emrin, Metju Nimic sot dhe nesër do të takojë të dyja palët në selinë e OKB-së në Nju Jork, ku janë ftuar negociatorët Zoran Jol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-01-2012, 21:00:16

Lufta SHBA-Iran është e afërt

Një luftë midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit ka shumë gjasa që të fillojë shumë shpejt, vlerësoi ish-kreu i Shërbimeve Sekrete Ruse. Në një intervistë për Agjensinë e Lajmeve “Interfax”, Nikolai Patrushev, u shpreh se: “Uashingtoni është i vendosur që të ndërrojë me çdo kusht reg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2012, 00:08:58

Sukseset më të mëdha të Obamës

Ndoshta dobësia më e madhe e administratës Obama është paaftësia për të marrë meritat e vetë sukseseve të saj. Kjo paaftësi mund të ndikojë edhe në rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit të këtij viti Sukseset më të mëdha të ObamësNdoshta dobësia më e madhe e administratës Obama është paaftësia e s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 15:02:32

Çfarë na pret në vitin 2012?

Duke qenë se ky vit ka kaluar aq shpejt sa ethet në pranverë, sfida më e madhe do të ishte krijimi i një liste për eventet më të mëdha që mund të shënojnë politikën e jashtme të vitit 2012Çfarë na pret në vitin 2012...Nëse do t'ju kërkohej që të përmendnit historitë më kyçe të politikës së jasht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, Mishel Forever, regrets

Përse Anglia kundërshton rregullat e BE-së

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 12:07:53

Plasaritja e regjimit rus

Nga "The Economist"Zgjedhjet në Rusi nuk janë të destinuara të prodhojnë befasi. As rrugët e saj nuk janë menduar të tubojnë njerëz për t’iu fishkëlluar liderëve politikë. “Demokracia e menaxhuar” e vendit, me media të heshtura, është projektuar të sjellë fitore të mëdha për Vladimir Putinin dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 10:45:18

Konferenca në Durban

Konferenca në Durban: Mirë, por jo sa duhet!Përfundoi në Durban të Afrikës së Jugut konferenca për klimën dhe ngrohjen globale. Negociatat dramatike përfunduan me një marrëveshje, por shumë dyshojnë se kjo mjafton për të shpëtuar globinEdhe një herë tjetër u bë e qartë se botës i mungon vullneti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2011, 15:00:23

Pse Europa nuk është Amerika

Pse Europa nuk është AmerikaMartin FeldsteinEuropa po vuan pasojat, pashmangshëm antagoniste, të politikës së një monedhe të vetme për një koleksion tejet heterogjen vendesh. Por krizat e buxhetit në Greqi dhe rreziku i falimentimit në Itali e Spanjë janë vetëm një pjesë e problemit shkaktuar ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:17:09

Globalizmi, Ballkani dhe shqiptarët

Globalizmi, Ballkani dhe shqiptarëtLibri i ri: “Faktori shqiptar dhe siguria rajonale - Aspekte globale”, i prof. dr. Bashkim RamaNgjarjet e fundviteve ’80 e fillimviteve ‘90 të shekullit që kemi lënë pas e vunë rajonin e Ballkanit, e sidomos Shqipërinë, përballë një morie procesesh të reja në f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 15:10:17

Shqiptarët dhe Palestina

Shqiptarët dhe PalestinaDuke mbajtur qëndrim përkrahës “në parim” ndaj shtetit palestinez, Shqipëria dhe shqiptarët janë vënë në një pozicion moralisht, politikisht - dhe historikisht të gabueshëm1.Vizita e kryeministrit Berisha në Izrael, si dhe qëndrimi i mbajtur i Shqipërisë gjatë fillimit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 00:18:42

Gjermanofobia po prek gjithë Europën

Nga ky vakuum, pavarësisht se pa dëshirë, ka dalë në dritë Angela Merkel, kështu që sot po jetojmë në një Europë të dominuar nga Gjermania. Kjo është diçka që vetë projekti europian supozohej të parandalonteGjermanofobia po prek gjithë EuropënAnëtari britanik i Parlamentit Europ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 00:18:13

Paneuropa, strategjia e mbijetesës

Që Europa është ekonomikisht një fuqi botërore, kjo nuk ka dyshim. Që Europa nga pikëpamja e politikës së sigurisë nuk është fuqi botërore, fatkeqësisht nuk ka njëlloj dyshimPaneuropa, strategjia e mbijetesës Karl von Habsburg është kreu i familjes së shtëpisë arqidukore nga vit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-11-2011, 20:24:08

Daçiç: Për Kosovën mund të shkojmë edhe në luftë

- Zv.kryeministri dhe Ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiç reagon ashpër pas heqjes së disa barrikadave serbe në Veri.Ai deklaron se me këtë veprimë nuk janë sulmuar vetëm serbët e Kosovës por edhe Beogradi. Sic raporton portali serb B92, Daçiç ka deklaruar se për “Kosovën mund të shkojmë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2011, 23:33:27

Berluskoni dhe revolucioni

Berluskoni dhe revolucioniTë gjitha karrierat politike përfundojnë me dështim, ka thënë dikur një politikan britanik. Megjithatë, politikanët rrallë herë dështojnë në mënyrë kaq spektakolare si Silvio Berluskoni, i cili dha dorëheqjen natën e së shtunës, për gëzimin e bashkatdhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2011, 23:32:04

Kush janë rivalët e Obamës?

Të bësh parashikime për gjëra që do të ndodhin vitin e ardhshëm është e rrezikshme, por deri tani kandidati më i mundshëm si President i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara është Presidenti i Shteteve të BashkuaraKush janë rivalët e Obamës?Duke analizuar debatet presidenciale të re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2011, 23:31:34

Sekretet e revolucioneve arabë

Sekretet e revolucioneve arabëHernando de SotoDisa javë më parë takova Salem, vëllai më i vogël i frutashitësit guximtar tunizian, i cili kur i vuri zjarrin vetes ndezi njëkohësisht shkëndijën e kryengritjeve arabe. Kur e pyeta se çfarë do të thoshte vëllai i tij atje lart nëse ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2011, 16:26:09

Lufta sekrete e spiunazhit Kinë-SHBA

Ndërsa beteja e inteligjencës Lindje-Perëndim luhej në kafenetë e Vjenës, vëmendje jo e duhur iu kushtua operacioneve të spiunazhit të një fuqie globale në ngjitje - KinësLufta sekrete e spiunazhit Kinë-SHBAKapitulli i 1-rë1000 kokrra rërePër pothuajse gjysmë shekulli gjatë Luft...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2011, 16:34:17

Loja e vështirë e demokracisë në Afrikën e Veriut

Loja e vështirë e demokracisë në Afrikën e VeriutPak ditë më parë në Tunizi u mbyll faza e parë të një procesi politik të rëndësishëm për Afrikën e Veriut. Aty u mbajtën zgjedhjet e para demokratike dhe duket se procesi u mbyll pa probleme të mëdha. Tunizia ishte fillimi i fundi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 15:17:48

Monti zyrtarisht kryeministër

Itali, Monti zyrtarisht kryeministër, prezanton qeverinë teknikeMerr jetë qeveria e re eItalisë, e përbërë vetëm nga teknikë, pa asnjë politikan. Pas përfundimit të takimit me Napolitanon, rreth orës 13:00 të mesditës, Mario Monti pranoi zyrtarisht postin e kryeministrit të Italisë dhe atë të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 14:31:55

Kina dhe SHBA, në garën e supermacisë

Libri i profesorit Aron Fridberg, "Gara e Supermacisë" ka për qëllim që të shkundë themelet e elitës së politikës së jashtmeKina dhe SHBA, në garën e supermacisëNë parathënien e librit "Gara e Supermacisë: Kina, Amerika dhe lufta për zotërimin e Azisë", Aron Fridberg, një profes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 14:31:27

Sarkozi, si e ka ndryshuar politikën franceze

Kasvier Durringer flet për filmin mbi Nikolas Sarkozi. Ngjitja e tij në pushtet nga ministër në president, mënyra se si politika ka ndryshuar në Francë dhe se si ka ndryshuar në duart e Sarkozisë Sarkozi, si e ka ndryshuar politikën francezeMe personalitetin e tij të fortë, stil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 14:30:57

Shtatë arsyet e krizës italiane

Shumë analistë janë të bindur se ekonomia e tetë më e madhe në botë është thjesht tepër e madhe për t'u shpëtuar në rast falimentimi. Problemet e Italisë i kanë rrënjët më të thella se qeveria e saj e lëkundurShtatë arsyet e krizës italianeTashmë ndodhemi në momentet më të vësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2011, 13:28:35

Ikën Berluskoni

Itali, ikën Berluskoni, Napolitano konsultime për qeverinë e re Presidenti i Italisë, Xhorxhio Napolitano, pritet të zhvillojë gjatë ditës konsultime me forcat kryesore politike të vendit. Konsultimet vijnë para nominimit të një kandidati për udhëheqjen e kabinetit tranzicional që pason dorëheqj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 11:51:50

Rruga drejt Persisë, strategjia amerikane në Iran

Shtetet e Bashkuara nuk duan ta pushtojnë Iranin. Pas frustrimit dhe kostos së luftërave në Afganistan dhe në Irak, pak amerikanë kanë dëshirë për një luftë tjetër në Lindje të MesmeRruga drejt Persisë, strategjia amerikane në Iran/Në pritje të provokimit iranianKapitulli IIIPërpara me të gjithë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 11:51:16

A është e mundur Europa?

Sot, "Europa" si nocion apo ide është barazuar pothuajse krejtësisht me Bashkimin Europian; anëtarësimi në Bashkimin Europian është mjeti kryesor për modelimin e gjeografisë së re simbolike të kontinentitTë mendosh Europën pa u menduar shumë/A është e mundur Europa?Shtetet anëtare të Bashkimit E...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe