11/9 - Sot tre vjet! - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

11/9 - Sot tre vjet!

11/9 - Sot tre vjet!

· 12 · 1462

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 11-09-2004, 09:23:57
Sot o mbushen plot tre vjet nga sulmet qe u shkaktuan ne territorin amerikan prej grupesh terroriste. 11 Shtatori i zi i 2001 sot perkujtohet me dhimbje, por dhe me urrejtje ndaj politikes se sotme, shkaktares se vetme te kesaj tragjedie.


 • Postime: 749
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 12-09-2004, 00:53:35
Tre vjete me pare nje grup morracakesh te thare per nje pike uje ne Sahara, kellira qe vinin era kaktus,ne emer te besimit te tyre per jihad, moren jeten e mijerave te pafajshmeve.

Tre vjete me pare nje grup gamilexhinjsh qe duan ta shnderrojne boten ne nje Kalifat te tipit te atij te shekullit te 6-shte ku do te mbizoteroje Shpata e Tespijet,Mulliri i Kafes e Okllaia, Shigjeta e Hallva ne vend te Apollo-ve e Sony-ve, Supersonik-eve e Microsoft-eve,BMW-ve e Microwave-ve, te orkestruar nga shpellat e guvat e ndyra te Avganistanit mbushur me tartabiqe e pleshta, me nje ide mefistofeliane ne koke, ate te vjedhjes se jetes te se pafajshmeve, kryen nje nga aktet me makabre ne historine moderne te botes.

Tre vjet me pare zhelexhinjte e vete-importuar nga pluhurat e zhuli i pjeses me regresiste te universit,pjeses me antihumane e antidemokratike te njerezimit, te indokrinuar me idera Neron'iane per dhune e gjak, ne emer te pseudo-shenjterimit e pseudo-besimit ne te Madhin Zot qe eshte Nje per te Gjithe, sulmuan Idhullin e Demokracise e Botes se Lire, Fenerin e Perparimit e Mireqenies, Ameriken, duke venitur zemrat e mijerave qe humben te afermit e tyre .

Perendia ja ndricofte shpirterat atyre qe sot nuk jane me ne kete jete, pasoje e atij barbarizmi.

Perendia i dhente force te afermve te viktimave,atyre femijeve qe mbeten pa prinder,vellezerve pa motra,prinderve pa femije e bashkeshorteve pa bashkeshorte.

Mallkuar qofshin shpirterat e krimineleve fondamentaliste e u shtofte numri i trupave te tyre pa jete , c'do dite.
« Editimi i fundit: 14-09-2004, 16:51:35 nga London-Tironc »

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#2 ne: 13-09-2004, 06:36:55
London tironc nuk ben mire te perdoresh tema si ai 'morracaket'. Ky forum eshte disi serioz.
Ndrushe do moderoheni. :et

#3 ne: 13-09-2004, 14:40:16
Edhe njehere ngushllime popullit amerikan, shpresoj te tregohen me intelegjent ne zgjedhjen e presidentit te ardheshem!

 • Postime: 121
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 13-09-2004, 21:28:41
Presidenti eshte per bukuri.
Mos u merzit london-tironc se do tu vije rradha gjith Barkthateve.
Soon.

 • Postime: 47
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 14-09-2004, 14:48:33
Kjo eshte nje tragjedi me teper politike per USA se sa njerezore pasi dihet qe ne shtete te tjera te botes vriten per dite aq sa u vran ne ate atente.Mgjtht ishin viktima te pa fajshme!Ajo qe ndodhi me 11shtator dhe kjo qe po ndodhe aktualishte ne politiken e USA shpresoj qe ti sherbeje amerikaneve, e te mendohen mire para se te shkojne te voteojne.

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#6 ne: 18-09-2004, 17:54:19
Kushdo qe perdor terma ofendues per nje religjion, race apo edhe individ jo vetem do moderohet por do merren masa ndeshkuese.
Anetaret qe e kane qef grricjen do te konsiderohen si te padobishem per forumin dhe si rrjedhoje do te largohen.
Kete merreni me shume si mjet i perdorur per mbarevajtjen e forumit.
Solist.

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 18-09-2004, 19:30:13
Pas tre vjetesh para se gjithash duhet te shtrohen disa pyetje ne lidhje me atentatet dhe te nxirren mesimet dhe pergjegjesite per kete tragjedi.

Se pari nuk duhet harruar se kamikazet erdhen nga Europa, studionin dhe jetonin ketu, kishin bursa studimi ne gjermani ose angli e vende te tjera.
Shkoni ne organizate teper te njohura radikale dhe terroriste. Mberiten pa asnje te keq ne Amerike.
Ku eshte pergjegjesia e Europiane ketu ? A nuk ju duket se ata mbajne nje pergjegjesi te plote qe lane kamikazet qe diheshin dhe ndiqeshin te largoheshin nga europa dhe qe as paten mundimin ti ndalojne dhe ti pyesnin pse ishe ne afganistan dhe pakistan keto vietet e fundit, sepse per turizem nuk shkohet atje.... Por hic.

Europa u pikellua qau me lote krokodili dhe filloi te interpretonte faktin se e ka fajin amerika qe e pesoi per shkak te politikes se saj arogante.
Antetatet filluan per here te pare ne 93 kur u vu bombe ne kamionin me cianur poshte WTC, ne 95 deshtoi atentat ne metrone e NY, ne ishte Tanzania dhe Kenya ambasadave amerikane, US Cole me pas. E pra ne keto vite asnjehre me pare amerka ishte e angazhuar ne lindjen e mesme, me planin e Paqes akordet e Oslos dhe te Sharm el Sheik per ceshtjen palestineze.
Oslo nuk u zbatua se u vra rabini, kurse Charm el Sheik sepse Arafati morri udhezime nga udheheqes europiane qe te mos firmoste.

E pra atentatet kishin filluar qe  ne kohen qe Clinton ishte President, pra president me te plote dhe te matur ska per te pasur ndoshta USA, por ama shume gjera i la pezull, dhe sollen pasoja me pas.

Amerika pesoi nje goditje por pas saj ajo u ngrit e plagosur edhe e vendosur per te elemininuar internacionalen e re terroriste qe ka zevendesura sot ate komuniste.

Por amerika eshte demokraci e re dhe si e tille ajo sigurisht duhet ende te mesoje dhe te nxjerre mesime ne rrugen e saj.

 

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 20-09-2004, 14:39:44
Keqardhjen mund ta shprehesh pa ofendime.
Solisti
« Editimi i fundit: 21-09-2004, 16:09:17 nga âˆÂëâ—‹lÑ–sÑ‚ »

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 29-09-2004, 16:10:50
KRIMINELET NUK KANE FE...

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 24-04-2005, 02:52:22
Njeriu i Al-Kaedës pranon sulmet e 11 Shtatorit

"Do sulmonim Shtëpinë e Bardhë". SHBA kërkon dënim me vdekje

UASHINGTON

Personi i vetëm që përballet me akuza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në lidhje me sulme e 11 shtatorit, Zacarias Moussaoui, deklarua dje fajtor për këto sulme para gjykatës. Francezi me origjinë marokene deklaroi se ishte përzgjedhur nga shefat e organizatës terroriste al-Kaeda për të sulmuar objektivat amerikane. Ai u deklarua fajtor në procesin gjyqësor kundër tij për të gjashtë akuzat me të cilat përballet për komplotim me anëtarët e Al-Kaedës, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters. Megjithatë, Moussaoui tha se nuk ishte i përfshirë në sulmet e 11 shtatorit në Neë York dhe Washington, por ishte pjesë e një komploti më të gjerë, në të cilin përfshihej dhe një sulm kundër Shtëpisë së Bardhë. Qeveria amerikane njoftoi dje se do të kërkojë dënimin e tij me vdekje dhe do të luftojë deri në fund për këtë. Deklarimi i tij fajtor para gjykatës është mirëpritur nga administrata e Bushit. Prokurori i Përgjithshëm, Alberto Gonzales, tha se qeveria amerikane do të kërkonte dënimin maksimal për të, atë me vdekje. Ai tha se nuk kishte më asnjë dyshim se shtetasi francez kishte qenë pjesëmarrës në një komplot terrorist. Por edhe pse u deklarua fajtor për gjashtë akuza, Moussaoui, me ton të vendosur, i tha gjykatës se nuk kishte qenë i përfshirë në sulmet e 11 shtatorit, por në një plan tjetër për të përplasur një Boeing 747 në Shtëpinë e Bardhë. Ndërsa roli i tij i saktë mbetet ende i paqartë, pas tre vjetëve me kthesa dhe vonesa, rasti i tij tani ka arritur deri në fazën e dënimit. "U trajnova për të sulmuar me avion Shtëpinë e Bardhë", tha Moussaoui. Ai tregoi se kishte kryer dy shkolla fluturimesh në SHBA para sulmeve të 11 shtatorit. Por, shtoi se qëllimi i komplotit të tij ishte të çlironte sheikun Omar Abdel-Rahman, që ndodhet në burg në SHBA për aktivitete terroriste në vend para sulmeve të 11 shtatorit. Tashmë i mbetet jurisë të vendosë nëse Zacarias Moussaoui duhet të ekzekutohet apo jo. Sulmet e 11 shtatorit 2001 në Nju Jork dhe Uashington shkaktuan mbi 3 mijë të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur. Menjëherë pas këtyre sulmeve administrata Bush ndërmori një luftë të ashpër kundër terrorizmit, në të cilën u përfshinë me vende të tjera të botës.

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 11-09-2005, 18:30:11
Ku jemi dhe ku po shkojme?!

Temat e fundit