Bota Sot - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

M A X
11-11-2011, 10:46:46

“Papandreu, një budalla i ndyrë”

Nuk duhet te kete qene një ditë e lehtë për Presidentin francez, Nikola Sarkozi, ajo pas takimit të G20-es, kur vuri në shenjestër jo vetem kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu, por edhe ish-kryeministrin grek, Jorgo Papandreu. Lajmi është shkruar në faqen e gazetës franceze “Le Parizien”, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-11-2011, 13:04:27

Papadhimos kryeministër i ri i Greqise

Greqi, Papadhimos kryeministër, pritet shpallja zyrtareDita e pestë e negociatave për emrin e kryeministrit dhe përbërjen e qeverisë së re. Ndiqni zhvillimet hap pas hapi (me orën lokale). Ora 13 40 - Nga casti në cast pritet njoftimi zyrtar. Spekulime lidhur me përbërjen e qeverisë së re. Sot b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2011, 23:28:45

Si e fundosi veten Kryeministri grek

Të mërkurën, drama brenda Parlamentit grek u bë aq serioze saqë i ka ngulur të gjithë grekët para televizorit në ankthin se, deri në fund të ditës mund të mos kenë më një lider, një plan shpëtimi, madje as një monedhëSi e fundosi veten Kryeministri grekPër herë të parë drama nuk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2011, 16:18:29

Bota feston Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë në të gjithë botën kremtojnë Kurban Bajramit. Kjo është dita e sakrifikimit, një nga më të rëndësishmet në kalendarin mysliman dhe përfshin pelegrinazhin në qytetin e shenjtë të Mekës. Ndryshe njihet si Haxhi dhe konsiderohet nje prej pesë shtyllave të islamit. Çdo mysliman ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2011, 15:19:09

"Prerje" 50% e borxhit të Greqisë

Marrëveshje të rëndësishme u arritën nga liderët evropianë dhe përfaqësuesit e bankave natën e kaluar në Bruksel, pas negociatash të vështira e të lodhshme. -Marrëveshja për «prerje» të borxhit grek rreth 50%, dmth 100 miliardë euro me pjesëmarrjen vullnetare të sektorit privat. -Rritja në 1 tri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-10-2011, 23:47:05

Greqia heq pensionet për 3 500 pensionistë nga Shqipëria

Enti i siguracioneve të Bujqësisë (OGA) në Greqi iu ka hequr pensionet 3 500 personave nga Shqipëria, sepse nuk depozituan brenda afatit ligjor dokumentacionin e kërkuar. Këtë e bëri të ditur ministri grek i punës dhe sigurimeve shoqërore, Jorgos Kutrumanis.Ministri sqaron se në kuadër zbatimit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2011, 00:20:08

Federata Ballkanike

Turqia: Të krijohet Federata BallkanikeKriza aktuale në Greqi nuk e ndihmon imazhin e Ballkanit në Perëndim. Por as nuk e ndihmon imazhin e Perëndimit në Ballkan. Kështu nis një artikull i medias turke "Today Zaman", me titullin "Për një Federatë Ballkanike", i cili mbron idenë e krijimit të një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 22:54:44

Funde diktatorësh

Tani nuk ka më dyshime, edhe pse flitet se ai u vra nga një shkëmbim zjarri: diktatori libian, Muamar Gadafi është ekzekutuar pasi u tërhoq zvarrë me plagë në këmbë. Një plumb në kokë i mori jetën atij. Por nuk ishte i vetmi që përfundon kështu. Adolf Hitler vrau veten, ndërsa trupin ia dogjën, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 20:22:24

Turqia tronditet nga tërmeti

Turqia tronditet nga tërmeti, dyshohet për mijra të vdekurNjë tërmet i fortë, me fuqi 7,3 ballë sipas institutit amerikan të gjeofizikës USGS, ra sot pasdite në lindje të Turqisë, duke shkaktuar, sipas autoriteteve turke, disa të vdekur dhe dëme të konsiderueshme."Tërmeti u ndje shumë në Van, qy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 19:49:58

Rrëzimi i Gaddafit, pikë kthese e revolucionit arab

Rrëzimi i Gaddafit, pikë kthese e revolucionit arabDyzet e dy vjet pasi e mori pushtetin në një puç, si një ushtarak i pashëm 27-vjeçar, diktatori më jetëgjatë i Afrikës më në fund u vra në vendlindjen e tij, Sirte. Në fillim u tha se Muammar Gaddafi ishte kapur dhe ishte lëndua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 00:22:21

Nxirreni Greqinë jashtë Eurozonës!

Ilaçi ekonomik që po i jepet Europës nuk po funksionon. Në fakt pacienti është përkeqësuar: Ekonomia greke është në prag të kolapsit dhe borxhi i saj po rritet më shumë duke nxitur propozime akoma më të egraNxirreni Greqinë jashtë Eurozonës!Ilaçi ekonomik që po i jepet Europës n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 00:21:50

Herman Cain, në vëmendjen e gjithë botës

Cain-it ndoshta nuk i pëlqen të flasë shumë për çështjet botërore, por ndërkohë botës ka filluar t'i pëlqejë të flasë për të. Gazeta të ndryshme përreth botës kanë filluar të komentojnë kandidatin e mundshëm republikanHerman Cain, në vëmendjen e gjithë botësNë fund të debatit kr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2011, 14:58:54

Falimentimi i Greqisë dhe dy vitet e shpresës

Politikanët europianë, synojnë të shtyjnë falimentimin e Greqisë për t'i dhënë kohë Madridit e Romës të tregojnë se janë financiarisht të qendrueshëm.Qeveria greke duhet të tërhiqet nga një situatë shumë e ndërlikuar. Borxhi i saj i jashtëm ka prekur nivele të papërmbajtshme, 150% të Prodhimit t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2011, 12:34:16

"Bashkimi Euroaziatik"

Putin: Jo një Bashkimi Sovjetik të ri, por një "Bashkim Euroaziatik"20 vjet pas rënies së Bashkimit Sovjetik, kryeministri rus Vladimir Putin propozoi krijimin e një "Bashkimi Euroaziatik". Ky do të ishte vazhdimi logjik i një politike që ai ka ndjekur për vite me radhë.Jo, ai nuk do të krijojë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2011, 12:26:28

Siria - Mes Teheranit dhe Ankarase

SIRI/Mes Teheranit dhe AnkarasOlivier RoySiria është ndoshta vendi ku pranvera arabe do të ketë pasojat më të mëdha gjeostrategjike. Ndryshe nga ajo çfarë ka ndodhur në Tunizi, Egjipt, Jemen apo Bahrein, largimi i klanit të Assad do të ndryshonte tërësisht situatën në të gjithë Lindjen e Mesme. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 15:59:30

Rikthimi i Putinit

Deklarata e Vladimir Putinit se do të rikthehej në Kremlin si President i Rusisë pas zgjedhjeve presidenciale të marsit nuk duhet të vinte si surprizë. Gjithë cka bërë gjatë muajve të fundit kryeministri rus-që nga krijimi i “Frontit Popullor” e deri te pozat mbi një Harley-Davidson-tregonin në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2011, 18:29:06

Forbes: Greqia, reforma si Shqipëria për të dalë nga kriza

Në një editorial për krizën e borxhit në Evropë, drejtuesi i revistës prestigjioze ekonomike "Forbes", Steve Forbes, ka këshilluar Greqinë, që për tatimin e sheshtë të ndjekë shembullin e Shqipërisë. Sipas tij, Greqia duhet të kryej reformat shqiptare për të përballuar krizën, kryesisht lehtësim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-09-2011, 00:23:48

Pse lufta antiterrorizëm i leverdisi Rusisë

Dhjetë vjet më parë, më 20 shtator 2001, Shtetet e Bashkuara nisën një luftë kundër terrorizmit. Katër ditë më pas, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ra dakord duke krijuar një lidhje të pazakontë me Shtetet e BashkuaraPse lufta antiterrorizëm i leverdisi RusisëDhjetë vjet më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-09-2011, 15:32:25

Turqia shpalos Planin Barbados te dominimit detar dhe i tregon dhembet Izraelit

Qytetareve izraelite nuk ju kishte ndodhur kurre qe te zhvisheshin ne te mbathura sic u ndodhi nje nga aeroportet kryesore turke . "Keto masa ekstreme te sigurise" jane nje kunderpergjigje ndaj ajo qe autoritetet turke e quajne : Poshterimi i perditshem qe hasin qyetaret turq ne aeroportet izrae...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2011, 16:11:24

A mund të ketë hartë për të ardhmen?

Kolapsi i rendit të Luftës së Ftohtë, ngritja e Kinës dhe Indisë si fuqi botërore dhe shfaqja e sfidave të reja transnacionale janë bashkuar të gjitha së bashku për të përmbysur faktet e vjetra dhe pikat e referencësA mund të ketë hartë për të ardhmen?Robert HutchingsBota është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 23:23:31

Leksioni i pamësuar i lirisë

Marshimi drejt lirisë, transparencës dhe demokracisë nisi në Bashkimin Sovjetik me Nikita Khrushovin, vazhdoi më pas me Mikhail Gorbachevin, por tashmë janë fshirë totalisht në Rusinë e Vladimir PutinitLeksioni i pamësuar i lirisë"Berlini duhet të jetë një qytet i lirë", përsëri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 23:21:08

Ku strehohen qeveritë kur gjërat shkojnë keq

Qaddafi nuk është i vetmi lider që ka thurur planin për t’u fshehur nën tokë kur gjërat të shkojnë keq e më keq. Korea e Veriut, Kina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Britania fshehin nën tokë bunkerë e tunele të pafundKu strehohen qeveritë kur gjërat shkojnë keqRebelët libianë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 23:19:58

Lamtumirë botë e vjetër!

Lamtumirë botë e vjetër!Rana ForooharQytetarët duhet të pranojnë faktin që nuk munden të kenë më shërbimet publikë që do të donin. Investitorët do të duhet të pranojnë një botë ku vendet e klasifikuar AAA nuk janë më ata të njëherë e një kohe. Bizneset do të duhet të përballen me stanjacionin e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2011, 01:25:21

Gabimet e politikës perëndimore në Libi

Gabimet e politikës perëndimore në LibiNgrihemi në mëngjes dhe “ushqimi i parë mediatik” është: “rebelët i afrohen Tripolit, por hasin rezistencë” e kështu me radhë. Mjaft persona që njoh, kanë filluar tashmë ndjesinë e “tifozllëkut” pro a po kundër Gedafit në këtë betejë me mijëra të vdekur. Pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2011, 00:39:55

I nxehti dyfishon luftrat

Shpërthimi i konflikteve civile mund të ketë lidhje të ngushtë me fenomene të mëdha klimetarike që kushtëzojnë kohën në shkallë globale si El-Nino.Kalimi i saj periodik në paqësor, i karakterizuar nga temperatura të larta dhe thatësirë, dyfishon mundësinë e konflikteve në vendet tropikale dhe mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2011, 01:17:48

Deti i Kinës së Jugut, vatra e re e konfliktit

Për shkak të mënyrës se si gjeografia ilustron dhe vendos përparësitë ndër shekuj, konturet fizike të Azisë Lindore parashikojnë një shekull detar. Një shekull detar që do të përjetojë beteja të egra detareDeti i Kinës së Jugut, vatra e re e konfliktitNëse Europa është një peiza...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2011, 17:21:51

Merkel i vendos kushte Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka dhënë Serbisë tri porosi për progres para marrjes së statusit të kandidatit: rezultate në bisedimet me Kosovën, shtrirjen e EULEX-it dhe veprimin në tërë territorin dhe heqjen e institucioneve paralele.Udhëheqja e shtetit gjerman, jo shumë e relaksuar, ka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-08-2011, 00:05:49

Si gjermanët modernë po kthejnë Rajhun IV

Nga Simon HefferMarrë nga Gazeta Panorama
Disiplina gjermane po bëhet sërish problem për Europën. Janë anglezët paralajmëruesit e një tjetër shtrirjeje, më të madhe se kufijtë tokësorë të politikës dhe “dhunës” fiskale gjermane. Në një analizë të gjatë në gazetën angleze “Daily Mail”, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, Trendafili i kuq

Dhuna përfshin Londrën

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-08-2011, 23:52:36

Quo vadis Erdogan?

Quo vadis Erdogan? - Luftë për pushtet në TurqiIsh shefi i shtabit Isik Kosaner, së bashku me komandantët e ushtrisë së forcave këmbësore, kundërajrore dhe të marinës, shkaktoi të premten e kaluar një tërmet të brendshëm politik të përmasave të papara deri tani në Turqi: ata kërkuan me vendosmër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-08-2011, 11:44:53

Pse Amerika është në krye?

Pse Amerika është në krye?Siç ka argumentuar në mënyrë brilante historiani i njohur Paul Kennedy, fuqizimi ekonomik u ka shërbyer historikisht shteteve të ndryshme që të rrisin influencën e tyre në shkallë globale për shkak të mundësisë që krijon zhvillimi ekonomik për rritjen e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: +ERELA+, olti

Drama në Afrikë :(

+ERELA+
29-07-2011, 10:05:31
o ZOT sa e tmerrshme
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 20:12:43

Fundosja titanike e Bashkimit Europian

Ka ca kohë që Europa nuk është aspak e qetë. Kriza financiare europiane është me të vërtetë një moment titanik, që kërcënon jo vetëm shkatërrimin e BE-së, por edhe atë të vendeve më të mëdhaFundosja titanike e Bashkimit EuropianKu shkoi solidariteti europian?Ka ca kohë që Europa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:19:46

Si u shkatërrua Greqia nga elita e saj politike

Si u shkatërrua Greqia nga elita e saj politikeGeorge Provopulos, guvernatori i Bankës së Greqisë, beson se rrëzimi i paketës së kursimeve, siç u përpoq të bënte opozita konservatore e vendit, do të kishte qenë një vetëvrasje. Megjithatë, Provopulos beson gjithashtu se Greqia ka prekur fundin dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe