Bota Sot - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

M A X
22-07-2011, 15:10:59

Pasojat e financimit amerikan në Pakistan

Është fundi i Luftës së Dytë Botërore dhe Shtetet e Bashkuara po vendosin se çfarë të bëjnë rreth dy vendeve të mëdha, të varfëra, me popullsi të dendur në AziPasojat e financimit amerikan në PakistanLoja e dyfishtë e ISIËshtë fundi i Luftës së Dytë Botërore dhe Shtetet e Bashku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-07-2011, 17:15:58

Muza italiane e Europës?

Muza italiane e Europës?Infektimi i euros, vënë në lëvizje nga kriza e borxhit grek, tani ka prekur edhe Italinë. Qeveria e Silvio Berlusconi-t bashkë me një opozitë të përgjegjshme arritën të sigurojnë-vetëm në pak ditë-miratimin parlamentar për një paketë masash prej më shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2011, 15:12:08

Ukraina i thotë lamtumirë Rusisë

Edhe pse Yanukovich ka bërë gjithçka për të merituar epitetin autoritar dhe shtypës, ka diçka më shumë në kokën e këtij burri dhe në brendësi të shtetit të Ukrainës përtej regjimitUkraina i thotë lamtumirë RusisëDihet që nuk ekzistojnë lidhje afeksioni mes Europës dhe regjimit n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-07-2011, 22:06:59

Raportet speciale Berlin-Moskë

Raportet speciale Berlin-MoskëGregory FEIFERNuk është fshehtësi se Gjermania është njëri nga shtetet evropiane me marrëdhënie shumë të afërta me Rusinë. Berlini është blerësi më i madh i Moskës për gaz natyror dhe në përgjithësi partneri më i madh tregtar.Marrëdhëniet e afërta i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-07-2011, 21:58:25

Mexico City, kryeqyteti i dhunës dhe rrëmbimeve

Kohët e fundit, një institut kërkimesh deklaroi se Meksika vuan nga norma e dytë më e lartë e rrëmbimeve në botë, normë tre herë më e lartë se e Kolumbisë gjatë periudhës më të errët të dhunësMeksika, kryeqyteti i dhunës dhe rrëmbimeveMeksikë- Në një ditë të qetë nëntori, dy vjet më parë, Luis Á...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-07-2011, 21:56:37

A mund ta shpëtojë Rusia Qaddaf-in?

Sipas gazetës ruse, zyrtarët në Moskë thonë se lideri libian është duke dërguar sinjale të qarta, nga të cilët kuptohet se është i përgatitur të lëshojë pushtetin në këmbim të garancisë së sigurisë së tijA mund ta shpëtojë Rusia Qaddaf-in?Muammar al-Qaddaf-it i pëlqen të luajë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 10:31:35

Sudani i Jugut shpall pavarësinë

Vendi afrikan bëhet një shtet i pavarur përmes një procesi paqësor të përkrahur nga presidentët amerikanë, pas tensionesh të vazhdueshme nga shumë vite lufte.Presidenti Bush e vuri Sudanin në qendër të politikës së jashtme në Afrikë gjatë mandatit të tij, duke ndihmuar në arritjen e një marrëv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-07-2011, 19:55:01

Kinë, merr fund fuqia e lirë punëtore

Kostot e fuqisë punëtore në Kinë janë rritur me 50% vetëm në vitin e kaluar. Është shumë e vështirë t'i mbash punëtorët në punë dhe është akoma më e vështirë që të tërheqësh punëtorë të rinjKinë, merr fund fuqia e lirë punëtoreMë 25 maj, biznesmeni amerikan Charles Hubbs bëri nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-07-2011, 07:45:40

Turqia, kërkesë për të blerë ishujt grekë

Turqia duket se nuk heq dorë nga ideja e saj për të përfituar nga ishujt grekë, këtë herë duke i blerë ato. Kështu, media turke “Anatolia” citon kreun e një shoqate ndërtimi turke, “FİYAPI A.Ş”, Fikret İnan, të ketë thënë se ai dëshiron të blejë të paktën tre ishuj grekë, që vendi fqinj i tij mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-07-2011, 13:10:06

Bosnja, sfidat e reja të shtetit multietnik

Në dhjetor të vitit 1995 Marrëveshja e Dejtonit i dha fund luftës civile që prej më shumë se 3 vjetësh kishte shkatërruar Bosnje-Hercegovinën dhe kish shkaktuar midis 200 dhe 250 mijë viktimave, 50 mijë torturave e 20 mijë përdhunimeveBosnja, sfidat e reja të shtetit multietnikI...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2011, 17:00:28

Si ngeci Amerika në Lindjen e Mesme

Si ngeci Amerika në Lindjen e MesmeNjë nga librat e mi më të dashur është “Nëse i jep miut një karamele”. Përralla zbavitëse e Laura Numeroffit tregon për serinë e kërkesave dhe ngjarjeve që i ndjekin ato që nga momenti i një qerasjeje për një miush të vogël e të lezetshëm. Ky a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:51:38

Për çfarë ka nevojë realisht Greqia

Për çfarë ka nevojë realisht GreqiaLOUKAS TSOUKALISKryeministri i Greqisë, George Papandreou i mbijetoi pa shumë telashe një votëbesimi të martën, duke stabilizuar për momentin qeverinë e tij të brishtë socialiste si dhe duke i hapur rrugë një prurjeje të re ndihme financiare ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:51:09

Por, a dinë të shpëtojnë Europën

Por, a dinë të shpëtojnë EuropënPhilip StephensAnxhela Merkel dhe Nikolas Sarkozi ka kohë që protestojnë që euro dhe Bashkimi Europian janë të pandashëm. Qëllimi i tyre është i mirë: Duan të japin siguri, që Gjermania dhe Franca do të shpëtojnë monedhën e përbashkët, sepse dësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:46:11

Avigdor Lieberman tur në Kroaci e Shqipëri kundër Palestinës

Izraeli do të kërkojë edhe mbështetjen e Tiranës zyrtare për të mos lejuar krijimin e një shteti plaestinez. Sic raporton e përditshmja “Jeruzalem Post”, shefi i diplomacisë izraelite, Avigdor Lieberman është nisur drejt Kroacisë, si pjesë e parë e një turi që do ta sjellë atë edhe në Shqipëri e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-06-2011, 14:52:07

Greqi e dëshpëruar, Greqi e kalbur

Greqi e dëshpëruar, Greqi e kalburSHKRUAN: Michael Lewis Vanity Fair25-06-2011 11:41Cunami i kredive me përqindje të ulët që përfshiu planetin në periudhën 2002-’07, sapo ka krijuar një mundësi të re udhëtimi: turizmin e kolapsit financiar. Kreditë nuk ofroheshin vetëm në para...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:29:49

Ethet greke në Itali?

Agjensite ndërkombëtare të klasifikimit ekonomik, paralajmërojnë Italinë për një krizë të njëjtë si Greqia. Persa i perket nivelit te borxheve ne Eurozone, Italia renditet e dyta pas Greqise, por deri tani ka mundur ta shmange nje kolaps financiar. Por agjensia e klasifikimit te riskut Moody`s p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 17:15:37

Si mund ta mundin republikanët Obama-n

Si mund ta mundin republikanët Obama-nKëtë javë një koleksion republikanësh, kryesisht të panjohur, mbajtën debatin e parë televiziv të fushatës presidenciale të vitit 2012. Kushdo që do ta fitojë kandidimin e Partisë Republikane, më pas do duhet të përballet me Barcak Obama-n, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:29:54

Që kriza ekonomike të mos kalojë në krizë të sigurisë

Që kriza ekonomike të mos kalojë në krizë të sigurisë"Times"Anders Fogh RasmussenMisioni ajror dhe detar i NATO-s në Libi, është angazhimi i parë ushtarak i madh që prej krizës globale financiare. Me reduktimet drastike që aleatët evropianë të NATO-s po u bëjnë shpenzimeve për m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:26:47

Çlirimi nga sundimi i Putinit

Çlirimi nga sundimi i Putinit"Washington Post"Ndërsa diktatorët po bien në Lindjen e Mesme dhe madje edhe liderët e Kinës po i kap paniku kur po dëgjojnë fjalën "Jasminë", shtrohet pyetja: a është regjimi i Vladimir Putinit imun nga kjo valë e presioneve demokratike?Është një ba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2011, 13:52:34

Gjermania mund ta shpëtojë Europën

Si të ishte një kamion i mbingarkuar duke iu ngjitur një të përpjete thikë, projekti europian është gati në të ngecur. Nëse bllokohet, as edhe frenat e emergjencës nuk mund ta ndalin teposhtën mbrapsht nëpër kodrën nga është ngjitur, derikur të përmbyset anash rruge. Dy burra po stërmundohen në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gjumashi
15-06-2011, 21:26:15

Skandal në Bruksel me flamurin shqiptar

Kanë kaluar më shumë se 20 vjet që kur ra regjimi komunist në Shqipëri dhe simbolet e diktaturës u zhdukën, por gafat skandaloze nuk po reshtin. Në Bruksel ku zhvillohen mbledhjet e Parlamentit Evropian, flamuri shqiptar mban edhe yllin me pesë cepa.[img width=400 heigh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 15:31:17

Silvio Berluskoni - E mira e vetes, fatkeqësia e Italisë

E mira e vetes, fatkeqësia e ItalisëSilvio Berluskoni ka shumë arsye për të buzëqeshur. Plaku 74-vjeçar ka ngritur një perandori mediatike që e ka bërë njeriun më të pasur të Italisë. Ka dominuar politikën që nga viti 1994 dhe është aktualisht Kryeministri më jetëgjatë i Italisë, që nga koha e M...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2011, 01:00:52

Themelet e brishtë të demokracisë arabe

Themelet e brishtë të demokracisë arabeTIMUR KURANProtestuesit që kanë përmbysur ose vënë në rrezik diktatorët arabë po kërkojnë më shumë liri, zgjedhje të ndershme dhe luftë ndaj korrupsionit. Por ata nuk kanë promovuar një ideologji të dallueshme, le më koherente. Kjo, sepse o...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:27:52

Pranvera e përgjakur e Damaskut

Edhe pse regjimi diktatorial i president Bashar al-Assad në Siri fillimisht u duk se ishte i imunizuar nga vala e gjerë e protestave revolucionare që shpërthyen në Tunizi dhe në Egjipt, nuk kaloi shumë kohë kur, në mes të muajit mars, ky regjim filloi të tronditej nga demonstrata të fuqishme ant...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-05-2011, 15:11:58

Zgjedhjet në Spanjë, humbje historike për socialistët

Socialistët spanjollë të kryeministrit Jose Luis Rodriguez Zapaterokanë pësuar një humbje historike në zgjedhjet rajonale dhe lokale të zhvilluara ditën e dielë.Ata kanë arritur rezultatet më të dobëta në historinë më të re të Spanjës dhe sipas rezultateve paraprake kanë fituar rreth 28 për *...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-05-2011, 01:10:16

Skandali i Strauss-Kahn, lajm i mirë për Sarkozy

Tani që Dominique Strauss-Kahn, kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar po përballet me akuza të rënda seksuale, një numër i madh pyetjesh po dalin në sipërfaqe rreth burrit të pushtetshëm të martuarSkandali i Strauss-Kahn, lajm i mirë për SarkozyParis- Tani që Dominique Strauss-Kahn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-05-2011, 10:10:45

Presidenti Obama dhe pranvera arabe

"New York Times"Nuk duhet të jetë befasi se trazirat në botën arabe kanë prekur edhe palestinezët, të cilët vazhdojnë të jenë ende larg zgjidhjes së premtuar për dyshtetësinë. Në përvjetorin e krijimit të Izraelit, mijëra persona kanë marshuar nga Siria, Gaza, Libani dhe Bregu Perëndimor, duke s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 09:40:22

Urdhër arresti kundër Gaddafit dhe djalit të tij

Shefi i Gjykatës Penale Ndërkombëare në Hagë, Luis Moreno-Ocampo ka vendosur urdhër arresti ndërkombëtarkundër pushtetmbajtësit libian Muammar al-Gaddafi, djalit të tij Saif al-Islam si dhe shefit të shërbimit sekret Abdulla Senussi. Ata akuzohen për krime kundër njerëzimit, ndër të tjera për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:25:12

Përse vdekja e Bin Ladenit nuk i pëlqen Kinës

Një ditë pasi Obama deklaroi se kishin vrarë liderin terrorist Osama bin Laden, gazeta e Partisë Komuniste kineze "Global Times" mbante këtë titull kryesor: "Pas Bin Ladenit, a do të jetë Kina armiku i SHBA-së?"Përse vdekja e Bin Ladenit nuk i pëlqen KinësJOHN LEENjë ditë pasi P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-05-2011, 10:34:18

Në "Kështjellën Europë" rriten të djathtat e reja

Më 5 shkurt stacioni hekurudhor i Luton është i mbërthyer në kaos. Rreth 3000 mbështetës të English Defense League (EDL), kanë lënë takim në qytetin e Berdfordshire anglez për një street parade antiislamikeNë "Kështjellën Europë" rriten të djathtat e rejaMidis krizës ekonomike d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:43:38

Familja Assad dhe lufta për të mbajtur pushtetin me çdo kusht

Shtohen shumë spekulimet mbi fatin e liderëve të venditNdërsa Presidenti sirian, Bashar al Assad, përpiqet që të ulë vrullin e madh që kanë marrë në vendin e tij protestat kundër regjimit në fuqi, ja cilat janë intrigat dhe lidhjet familjare që ia kushtëzojnë shumë veprimet.Po t’i hedhësh rrjeti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 10:42:13

Zgjedhjet 2012 dhe lufta Putin-Medvedev

Ashtu siç shpjegon edhe Pavlovsky, fitorja e një kandidati të tretë do të ishte e mundur vetëm në një skenar: Nëse do të kishte një rivalitet të fortë mes Putinit dhe Medvedevit, nëse asnjëri nga të dy nuk do të tërhiqejZgjedhjet 2012 dhe lufta Putin-MedvedevMoskë- Nëse nuk ndod...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 10:40:27

Intrigë në Lindjen e Mesme

Intrigë në Lindjen e MesmeRobert FiskPikë së pari, t'u hedhim një sy kronikave të 14 prillit nga fronti revolucionar sirian. "Dje në mëngjes shkova në shesh të manifestoja, rashë dakord me miqtë e mi në Facebook, nuk i njoh, por kemi të gjithë të njëjtën dëshirë për liri. Një di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 10:38:26

BE po përpiqet të ndihmojë revolucionarët arabë

BE po përpiqet të ndihmojë revolucionarët arabëZgjedhja e miqve të rinjNë dëshirën e vet për t'u rrethuar me një "unazë" miqsh, Europa asnjëherë nuk e ngrinte pyetjen nëse po fërkonte krahët me njerëzit e duhur. Nga Algjeria në Bjellorusi, ka qenë rrethuar në pjesën më të madhe nga shtete polico...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:24:31

Barku bosh dhe Japonia

Barku bosh dhe JaponiaDavid RiefAskush nuk kishte parashikuar ngjarjet që tronditën Maghrebin dhe Lindjen e Mesme arabe, duke provokuar rënien e dy regjimeve dhe duke tronditur pothuajse të gjithë të tjerët, nga Maroku në Jemen. Analistët, Pentagoni, shërbimet perëndimore të sig...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-04-2011, 00:21:52

Merkel: Multikulturalizmi ka dështuar

"Multikulturalizmi ka dështuar, krejtësisht dështuar": Kështu Angela Merkel, mbi një muaj më parë, përpara të rinjve të Unionit Kristian të Demokratëve (CDU), ka hyrë në debatin e gjatë dhe intensiv lidhur me integriminMerkel: Multikulturalizmi ka dështuarEmigrantët dhe problemi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-03-2011, 14:48:30

Domino - Cilët gurë do të bien tani?

Domino/Cilët gurë do të bien tani?Protestat kanë prekur edhe Sirinë. Të premten në mbrëmje Presidenti Asad dha urdhër të lirohen të gjithë të arrestuarit e ditëve të fundit. Po presioni po rritet. Kjo, kur regjimi i Presidentit të Sirisë, Assad, që është njëri ndër aktorët më të rëndësishëm në L...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-03-2011, 14:47:44

Zotërinjtë e Damaskut

Zotërinjtë e DamaskutBERNARDO VALLILajmi që "pranvera e përgjakur" arabe po shtrihet edhe në Siri nuk më kap shumë në befasi, ndërkohë që ndjek Luftën Civile në Libi. Dhe jo vetëm sepse diktatorët në të gjithë kryeqytetet, në Maghreb e në Makresch, në Perëndim e Lindje janë thuajse të gjithë des...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-03-2011, 14:45:49

Bengasi - Llogorja e fundit

Llogorja e fundit/BENGASIBengasi është tashmë llogorja e fundit e revolucionit libian. Me Ajdabyia që ra shumë shpejt në duart e trupave besnike dhe Tobrukun nën rrethim, patriotëve libianë nuk u mbetet veçse të luajnë gjithçka që kanë për të mbrojtur atë, kryeqytetin e Cirenaica-s dhe shpirtin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:56:30

Neofeudalizmi i stilit rus

Shumë ekspertë perëndimorë e portretizojnë sot Rusinë si një vend që po shkon drejt totalitarizmit, duke ndjekur me ngadalë (ose jo aq ngadalë) rrugën e Bashkimit SovjetikNeofeudalizmi i stilit rusShumë ekspertë perëndimorë e portretizojnë sot Rusinë si një vend që po shkon drej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe