Bota Sot - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

Berni
23-03-2011, 11:54:50

Gedafi sfidon Perëndimin: Këto bomba më bëjnë të qesh

Nga rezidenca-kazermë e tij në Bab el Aziziya në Tripoli, Gedafi ka mbledhur mbrëmë mbështetësit e tij, duke u premtuar fitoren finale. "Bombat e koalicionit më bëjnë të qesh", tha lideri libian.Në një dalje të shkurtër mbrëmë, Gedafi u ka premtuar fitoren finale forcave që e mbështesin, duke nx...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-03-2011, 01:19:59

Këshilli miratoi rezolutën e cila vendos ndalim-fluturimin në qiellin e Libisë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ndërmerr hapin e parë kundër liderit libian, Muamar Gedafi.Këshilli miratoi rezolutën e cila vendos ndalim-fluturimin në qiellin e Libisë. Rezoluta e paraqitur nga Libani, Britania e Madhe, Franca dhe me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara u miratua me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 10:25:59

Permbytje biblike në vendin lider të gatishmërisë

I gjendur në harkun e aktivitetit sizmik që rrethon të gjithë Paqësorin, Japonia është një nga vendet më të prirura të botës për t’u goditur nga tërmetet, por edhe një nga vendet më të stërvitura për ta pritur një të tillë Permbytje biblike në vendin lider të gatishmërisë TOKIO– Një tsunami i tm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2011, 15:11:13

Libia, nafta dhe pyetjet që shtrohen pas saj

Ngjarjet që po zhvillohen në botën arabe, epiqendra e prodhimit të naftës globale, janë një kujtesë e kthjellët në tregtinë e naftës, se "nëna" e të gjitha produkteve të saj, është në zemër të një loje politikeLibia, nafta dhe pyetjet që shtrohen pas sajNew York City: Ngjarjet q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 18:04:59

“Revolucionet arabe” dhe Muri i Madh kinez

Nëse tronditjet e mëdha revolucionare të këtyre dy muajve të fundit në Tunizi, Egjipt, Jemen, Bahrein, Libi dhe në vende të tjera të botës arabe e zunë të papërgatitur Perëndimin, sa e mundur është që efekti domino i këtyre ngjarjeve të ndihet në rajone të tjera të botës së tretë, në Afrikë dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 13:50:13

Si u kthye Gjermania në Kinën e Europës

Gjermania ka krijuar sektorin industrial më të mirë dhe një ekonomi të avancuar. Prova e saj është shpërthimi i eksporteve, të cilat shkuan deri në 18.5% në vitin 2010, gjë që tashmë e ka zili e gjitha bota e zhvilluarKolosi europian "Made in Germany"Si u kthye Gjermania në Kinën e Europ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 13:49:35

E ardhmja drejt Bashkimit Europian

Pajtimi pa ndërhyrje në Ballkan nuk do të funksionojë asnjëherë, shkruan Slavenka Drakuliç. Një ndryshim substancial në qëndrimet sociale mund të arrihet vetëm nëpërmjet promovimit të tolerancës dhe bashkëpunimitDisa hapa të "lehtë" drejt pajtimitE ardhmja drejt Bashkimit Europian
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 13:48:16

Sa shumë klishe të vjetëruara

Sa shumë klishe të vjetëruaraMICHAEL LINDPërse përsëriten në mënyrë të pafundme idetë e gabuara në politikën e jashtme? Qoftë në formën e parashikimeve alarmiste që nuk vërtetohen asnjëherë, qoftë në klishetë bajate që riciklohen në mënyrë konstante pavarësisht se si janë diskredituar, apokalips...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 13:47:36

Sabotazh bërthamor

Financial TimesMajid Shahriari u bë martir në një ditë vjeshte në Teheran, teksa shkonte në punë. Përgjatë shëtitores "Artesh", një pajisje shpërthyese hodhi në erë makinën e tij. Shahriari ishte 45 vjeç dhe ishte një njeri i devotshëm: Iranianët e konsideronin një Hezbollah, një mbështetës kren...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-03-2011, 00:30:47

Ja si u katandis Greqia! Nga vendi i parajsës, në skëterrë

Nga Shpëtim ZINXHIRIA(Emigrantët braktisin çdo ditë Greqinë)Asnjë vend nuk do të kishte dëshirë nga ana morale dhe politike që ekonomia e vendit të tij të kontrollohej e të kalonte në mikroskop nga Komisioni Evropian.Por keq qeverisja e vendit nga politika prej 30 vjetësh e katandisën këtë vend ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 14:51:36

Maqedonia po shkon drejte ndarjes

Maqedonia do të përballet së shpejti me një rrezik konkret për ndarjen e territorit të saj dhe shpërbërjen e shtetit. Kështu shkruan e përditshmja ruse “Pravda”, sipas të cilës ish-republika jugosllave do të ndahet dhe një pjesë e saj do t’i kalojë Bullgarisë, ndërsa tjetra Kosovës. Ndërkohë që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 13:58:39

Kina dhe SHBA në garën e shkencës

Plani i Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama për të "fituar të ardhmen", duke ia kaluar të gjithë botës me inovacion, ishte pika kryesore e fjalimit të tij të para ca kohëveKina dhe SHBA në garën e shkencësPlani i Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 13:57:34

Harta fisnore libiane, rrjeti që përcakton fatin e Gedafit

Fiset libiane kanë luajtur një rol të rëndësishëm në luftën e vendit kundër kolonializmit osman dhe më pas atij italian, me shumë anëtarë fisesh libiane që kanë sakrifikuar jetët e tyre në luftëHarta fisnore libiane, rrjeti që përcakton fatin e GedafitFiset libiane kanë luajtur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 22:43:20

Trashëgimia e tradhtisë

Hipoteza e "Eurabisë", që ndonjë politikan kohët e fundit e ka deklaruar se është e "pashmangshme", ngjall preokupim në shumicën e atyre që kanë për zemër ruajtjen e identitetit kombëtar të popujve europianëTrashëgimia e tradhtisëMëria e madhe ndaj refugjatëveEmigracioni i njerë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 22:42:41

Autokratët që janë larguar me shkelma

Duke u përballur me muaj të tërë protestash masive dhe greva të përgjithshme në vitin 1978, Shahu i Iranit tentoi t'i kundërpërgjigjej me ushtrinë e egërsuar dhe më pas tentoi ta qetësonte publikun me gjestet e liberalizimitAutokratët që janë larguar me shkelmaMohammed Reza Pahl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 22:42:05

Mitet e revolucionit egjiptian

Mitet e revolucionit egjiptian që nga ngritja e Vllazërisë Myslimane dhe rolit të saj në protestat e sheshit "Tahrir" e deri tek teoria domino e autokracisë së botës arabe. A po e mund populli autokracinë?Mitet e revolucionit egjiptian"Facebook-u mposhti Mubarak-un"Jo. Javët e f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 22:41:10

Të ndërtosh sigurinë në epokën e pasigurisë

Fjalimi i plotë i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s në Konferencën e Sigurisë në Mynih. "Më lejoni të filloj duke thënë sesa i kënaqur dhe i nderuar ndihem që m'u dha mundësia të nis këtë edicion të 2011-s"Të ndërtosh sigurinë në epokën e pasigurisëAnders Fogh RasmussenPër sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 22:40:15

Të fshehtat e super elitës

Mëngjesin e 1 gushtit 2010 NBC transmetoi një intervistë të vetme. Në studion e "Meet the press", i ftuari i David Gregory këmbëngulte me argumenta efikasë që ekonomia e Shteteve të Bashkuara është bërë "ekstremisht e shtrembëruar". Të pasurit, bankat dhe kompanitë e mëdha, shpjegonte i ftuari, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 12:17:38

"Francë 24": Ben Ali ka vdekur

Sipas një raporti të televizionit francez 'Francë 24' ish-presidenti i Tunizisë, Zine El Abidine Ben Ali ka vdekur në një spital në Jaddah.Burime nga Arabia Sauditë njoftojnë se Ben Ali ishte në gjendje kritike pas disa komplikacioneve të vazhdueshme dhe qendrimit ne koma per dy dite.Më 14 janar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
gysi
12-02-2011, 22:27:43

Let my people go!

Let my people go!Elton Hatibihttp://e-zani.blogspot.com/2011/02/let-my-people-go.htmlPrej më shumë se dy javësh tashmë, Egjipti po përjeton një prej ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-01-2011, 13:44:32

Në botën arabe ka nisur një epokë e re

Ute Schäffer, DWNë Tunizi lëvizja protestuese rrëzoi regjimin e Ben Alisë, në Egjipt Mubaraku druhet se po i rrëshqet nga duart pushteti. Si do të rrjedhin ngjarjet: në botën arabe ka nisur një epokë e re.A do të kapërcejë shkëndija në vende të tjera? Dje Tunizia, sot Kajro, nesër Sanaa apo Dama...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-01-2011, 09:58:09

Turqia si kartë e Perëndimit në rivalitetin perso-arab

Bisedimet mes P-5+1 me Iranin do të zhvillohen në datat 21-22 janar. Për ata që nuk janë të sintonizuar me zhargonin e errët të botës diplomatike, këto janë bisedime mes pesë anëtarëve të përhershëm (permanent members) të Këshillit të Sigurimit të OKB-së (SHBA, Britani e Madhe, Franca, Kina dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2011, 00:11:36

Dy carë për një poltronë

Dy carë për një poltronëNdeshja më e fundit mes Putinit dhe Medvedevit luhet në borën e Moskës. Ose më saktë se si kryebashkiaku i ri i Moskës, Sergei Sobianin, i mbështetur me forcë nga Dmitri Medvedev do të arrijë të menaxhojë problemin e përvitshëm të trafikut që bllokon krye...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2011, 00:10:53

Përse duhet mbështetur dhe forcuar bashkëpunimi global

Përse duhet mbështetur dhe forcuar bashkëpunimi globalCommon WealthJeffrey D. SachsNë shekullin 21, ndryshimet globale do të jenë edhe më të thella se sa thjesht një ribalancim i ekonomisë dhe politikës mes pjesëve të ndryshme të botës. Sfidat e zhvillimit të qëndrueshëm, mbrojt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:03:28

5 mitet kineze, komunizmi që nuk do të bjerë kurrë!

Kina e ka rrëzuar sistemin komunist ekonomik dhe e ka zëvendësuar planifikimin e egër të centralizuar me sipërmarrje tregtare shtetërore, të cilat bashkëjetojnë në simbiozë perfekte me sektorin privat gjigand5 mitet kineze, komunizmi që nuk do të bjerë kurrë!1. "Kina është komun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:00:15

OKB është më mirë se sa duket

KOMBET E BASHKUARA/OKB është më mirë se sa duketBAN KI-MOONDuket sikur OKB ka sot dy fytyra. Nga njëra anë është shënjestër e kritikave të shumta për arsye se nuk di të zgjidhë të gjithë të këqiat e botës. Nga ana tjetër vendet anëtare dhe popujt e botës e shtyjnë që të intensifikojë më shumë se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 00:59:26

2011 - Bota që do të vijë

2011/Bota që do të vijëL'ECONOMIA/Ndryshimi i politikës për të dalë nga krizaJOSEPH STIGLITZEkonomia globale e ka mbyllur vitin 2010 më e ndarë se sa ishte. Nga një anë vendet në zhvillim si India, Kina dhe ekonomitë e Azisë Juglindore, rriten pa probleme. Nga ana tjetër, stanjacioni "alla japon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2010, 19:18:06

Globalizimi - Rishpërndarja e shpresës

Globalizimi/Rishpërndarja e shpresës"Hope" është një prej fjalëve më të mbipërdorura në jetën publike, bashkë me "ndryshim". Megjithatë ka shumë rëndësi. Politikanët i kushtojnë shumë rëndësi indikatorëve të shpresës. Besimi përcakton nëse konsumatori shpenzon, dhe si rrjedhim n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 17:59:56

Një "hartë" e botës si do të jetë

Në 100 vitet e ardhshme, luftrat do të zhvillohen nga hapësira, midis vendeve që sot janë miq me njëri-tjetrin; popullsia do të pakësohet dhe vendet e industrializuara do të konkurrojnë për emigrantë si fuqi punëtore; Polonia, Turqia, Meksika dhe Japonia do të dalin si superfuqi. Këto janë vetëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:48:20

Indonezia, superfuqia demokratike e botes myslimane

Gjatë vitit 2010 ka patur shumë çështje e histori të papritura, por jo të gjitha janë përfolur gjerësisht nga media. Këto janë gjërat që nuk i keni vënë re, por që do të mbushin gazetat e vitit 2011Çështjet që nuk janë vënë re gjatë 2010-sLajme të mira dhe të këqijaIndonezia, superfuqia demokrat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:45:29

Dy anë të forta të Atlantikut

Dy anë të forta të AtlantikutËshtë miqësia më e madhe, më e ngushtë dhe më e pasur në botë, si dhe Aleanca ushtarake më e rëndësishme. Amerika dhe Europa zënë gjysmën e GDP globale dhe afro një të tretën e tregtisë. Secila anë e Atlantikut investon më shumë se 1 trilion tek tjet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:10:30

Kriminelët brazilianë: terror vendit nga brenda qelisë

Duket si skena e një filmi: "Të burgosurit planifikojnë ekzekutime nëpërmjet celularit. Nuk mund të harrosh zërat e bosëve që shprehin votën e tyre, njëri pas tjetrit: 'të vritet', 'të vritet', 'të vritet'. Kam dëgjuar shumë herë biseda të kësaj natyre"Kriminelët brazilianë: terror vendi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:05:40

Dokumentat sekrete, përse nuk i befasojnë rusët

Shtëpia e Bardhë: Politika e jashtme amerikane nuk do të ketë pasoja nga publikimet në WikileaksDokumentat sekrete, përse nuk i befasojnë rusëtShtetet e Bashkuara e konsiderojnë Vladimir Putinin si udhëheqësin real në Rusi, pavarësisht një lloj miqësie dhe deklaratave në publik ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:03:41

E ardhmja e rendit botëror e drejtuar nga SHBA

Një intervistë me G. John Ikenberry. Për një gjysmë shekulli bota ka pasur një sistem qeverisjeje dhe masash sigurie, të organizuara rreth lidershipit hegjemonist amerikan dhe i përbërë nga aleanca dhe institucione multilateraleE ardhmja e rendit botëror e drejtuar nga SHBAG. Jo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:15:25

Recep Tayyip Erdogan

Duke inkurajuar një bum të vërtetë ekonomik dhe sipërmarrës në Turqi, Erdogani ka treguar se Turqia nuk do të ketë më frikë të imponojë peshën e saj në arenën ndërkombëtareNjeriu i vitit, Erdogan.Recep Tayyip ErdoganKur tërbimi i Izraelit mbi flotiljen e aktivistëve, që tentonin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2010, 00:10:10

Politikë dhe Leitkultur

Që nga fundi i gushtit, Gjermania është tronditur nga zhurmënaja e ligjerimit politik rreth integrimit, multikulturalizmit dhe rolit të “Leitkultur – ës” apo kulturës prirëse kombëtare. Ky ligjërim, në anën tjetër, përforcon prirjet në rritje të ksenofobisë në popull.Këto prirje kanë qenë të duk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:45:11

Bota po përballet me një bombë mbipopullimi

Fëmijët në të gjithë botën nuk do të jenë më shumë 49 milionë deri në mes të shekullit, ndërkohë numri i njerëzve mbi moshën 60-vjeçare do të shkojë deri në 1.2 bilionSi u thinj kaq shpejt kjo botë?Bota po përballet me një bombë mbipopullimiPo, një mbipopullim me pleq. Jo shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:44:12

Italia dhe vendet e zonës ballkanike

Në pritje të përvjetorit të 150-të të Bashkimit të Italisë, qendra studimore Geopolitica.info vazhdon rrugëtimin e saj të refleksionit mbi vlerën historike, kulturore dhe politike të kësaj date të rëndësishmeItalia dhe vendet e zonës ballkanikeNë pritje të përvjetorit të 150-të të Bashkimit të I...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:43:08

"Dikush kishte guxuar të sulmonte Amerikën. Ata do ta paguanin"

"Dikush kishte guxuar të sulmonte Amerikën. Ata do ta paguanin"Të martën, në 11 shtator 2001, u zgjova para agimit në suitën time në Colony Beach pranë Sarasota, Florida. Nisa mëngjesin duke lexuar Biblën dhe më pas zbrita për një vrap. Ishte errësirë teksa nisa të vrapoja përre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2010, 23:33:49

Tani, marshim drejt Shtëpisë së Bardhë

Mes kandidatëve të mundshëm, fytyra të njohura si Romney dhe RubioTani, marshim drejt Shtëpisë së Bardhë"Epo, nëse nuk ka ndonjë tjetër, mund ta bëj sakrificën..." Që përpara fitores së madhe republikane të së martës, Sarah Palin ishte shprehur e gatshme që të kandidonte për Sht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2010, 00:24:14

A mund t'i kënaqë Turqia të gjithë miqtë e saj?

Turqia është sot shumë herë më e famshme dhe e fortë nga çka qenë gjatë periudhës së ndritur të Perandorisë Osmane. E vetmja pyetje është: a mund t'i kënaqë të gjithë miqtë e saj në të njëjtën kohë?A mund t'i kënaqë Turqia të gjithë miqtë e saj?James Traub, Foreign PolicyTurqi, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2010, 00:23:30

WikiLeaks: a është Rusia nën shënjestër?

WikiLeaks: Do të "plasin bomba të tjera" që do të ekspozojnë sekrete akoma më të nxehta jo vetëm rreth forcave ushtarake të Shteteve të Bashkuara, por edhe rreth disa "regjimeve shtypëse" si ai i Rusisë apo KinësWikiLeaks: a është Rusia nën shënjestër?Mund të thoni ç'të doni rre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-11-2010, 00:00:17

Amerikanët të zhgënjyer nga Obama, fitojnë republikanët

Partia Republikane në Shtetet e Bashkuara e ka marrë kontrollin në Dhomën Përfaqësuese, e cila më parë dominohej nga Partia Demokratike e presidentit Barack Obama. Demokratët kanë mbajtur shumicën në Senat, ndërsa lëvizja më e re në SHBA, Tea Party, ka fituar së paku tri vende në këtë institucio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-11-2010, 15:16:27

Apatia e amerikanëve ndaj çështjeve ndërkombëtare

Amerikanët e kanë harruar pjesën tjetër të botës. Asgjë nuk e bën më të qartë këtë fakt sesa kandidatët që garojnë për në Kongresin amerikan aktualisht.Nëse u hedh një sy parullave apo reklamave të fushatës, Afganistani shfaqet shumë, shumë rrallë, Iraku është histori, kurse procesi i paqes në L...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe