Bota Sot - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

M A X
04-11-2010, 10:22:59

Forbes: Presidenti kinez më i fuqishmi i botës

Sipas një klasifikimi të realizuar nga revista prestigjioze “Forbes” presidenti kinez Hu Jintao, është aktualisht njeriu më i fuqishëm në botë, duke parakaluar edhe vetë presidentin amerikan, Barak Obama.Në vend të tretë të këtij klasifikimi mësohet se renditet mbreti i Arabisë Saudite, Abdullah...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2010, 14:37:06

Po globalizohet Gjermania e vetme pa Europën?

Asnjë vend tjetër i zhvilluar nuk ka arritur të dalë nga kriza ekonomike duke qenë përsëri aq e fuqishme si Gjermania. Ministri i Ekonomisë, Rainer Brüderle, mburret për një rritje ekonomike me përmasa XLPo globalizohet Gjermania e vetme pa Europën?Në Francë, punëtorët e inatosu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2010, 14:30:36

Prova e vështirë e OBAMES

Mospërmbushja e pritjeve, e kombinuar me problemet ekonomike, ka krijuar përshtypjen se Obama dhe demokratët nuk dhanë ato që premtuan. Parashikimet paraqesin ndryshim të madh krahasuar me fitoren e 2008-ës të presidentitProva e vështirë e OBAMESHeather MaherAmerikanët votojnë t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2010, 14:29:57

Republikanët, në avantazh për Kongresin, por jo për Senatin

Politikanët republikanë dhe demokratë bënë parashikime tepër optimiste lidhur me rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit presidencial për Kongresin dhe guvernatorët e shteteveRepublikanët, në avantazh për Kongresin, por jo për SenatinNë bazë të anketimeve të fundit të bëra gjatë ditës së djeshme,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 22:59:17

Strategjia kineze, vëzhgo armikun dhe mëso

Konfrontimi i Shteteve të Bashkuara me Kinën spostohet në Paqësor. Ku do të jetë qendra e gravitetit e rendit të ri botëror? Ku do të jetë e përqendruar forca e superfuqisë së vetme në botë, Shteteve të Bashkuara?Beteja e gjigantëve botërorë/Strategjia kineze, vëzhgo armikun dhe mësoSipas thënie...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 22:56:35

Turqia si në kohet e perandorisë

Turqia si në kohet e perandorisëSot, është fantastike të jesh Turqia. Ekonomia, pothuajse e paprekur nga recesioni global, u rrit me 11.7% në tremujorin e parë të këtij viti dhe 10.3 përqind në të dytin. Si një perandori osmane e rilindur, Turqia ka mbështetur krijimin e një zone pa viza me Siri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 22:54:27

Lufta e monedhave

Lufta e monedhaveClaudi PérezEl PaísNë Uashington, në Rrugën Nëntëmbëdhjetë dallohen ndërtesa me dritare të mëdha, dyer të mbyllura si dhomat e varrimit të egjiptianëve të lashtë, prej të cilave herë pas here del një burrë i veshur me kostum ngjyrë gri. Duket sikur del nga një p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2010, 18:39:42

Arrivederçi Itali, italianët e rinj po të ikin

Ky vend, vendi yt, nuk është më një vend ku është e mundur të jetohet me krenari. Për këtë arsye, me zemër të lënduar më shumë se kurrë, të këshilloj që sapo të mbarosh studimet të marësh rrugën për jashtë shtetitArrivederçi Itali, italianët e rinj po të ikinNuk është një lloj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2010, 18:39:02

SUDANI - Gara e madhe e Afrikës

SUDANI/Gara e madhe e AfrikësKongresi amerikan po shqyrton plane për të nxitur Sudanin që t'u përmbahet zotimeve të mëparshme për paqe, nëse dëshiron normalizimin e marrëdhënieve. Mirëpo ditët e fundit, Presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir, lavdëroi Kinën për bashkëpunimin me ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2010, 18:37:30

Fox News - Televizioni në pushtet

Fox News/Televizioni në pushtetMilitantizmi që karakterizon prej 15 vitesh Fox News-in nuk ka precedentë në historinë televizive amerikane. Por në vitet e fundit, diçka ka ndryshuar: Fox është shndërruar në një protagonist të skenës politike amerikane, pjesë integrale e lëvizjes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2010, 18:32:24

Amerika nuk ëndërron më

Amerika nuk ëndërron mëJoe Klein/Time/SHBAPak kohë më parë në Phenix, në një mbrëmje shumë të nxehtë një grup personash u mblodhën për të folur mbi atë çfarë ndodhë në Shtetet e Bashkuara. Pas pak momentesh u gjendën duke diskutuar mbi rënien e Perandorisë Osmane. Këto kohë ndod...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2010, 15:54:58

Merkel: Gjermania ka dështuar në krijimin e një shoqërie multikulturore

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha dje se vendi ka dështuar në përpjekjet e tij për të krijuar një shoqëri ku të gjithë njerëzit nga kultura të ndryshme të jetojnë së bashku në paqe. Zonja Merkel tha në një aktivitet të partisë Bashkimi Kristian Demokrat se është e pamundur që njerëzit m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2010, 00:21:16

Historia e gjatë e Amerikës Neokonservatore

Historia e gjatë e Amerikës NEOKONSERVATOREDuke vërejtur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2008 dhe duke mbajtur parasysh opinionet e shprehura në sondazhe dhe në exit polls, është e ligjshme të theksohet se askush - përballë krizës ekonomike dhe të një presidence republikane që po ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, Trendafili i kuq

5 drejtuesit më të këqinj të politikës

erlehta
09-10-2010, 23:55:48
Keni harruar Saliun 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2010, 01:10:06

Fqinjësia e re pa gardhe - Rëndësia e integrimit të vazhdueshëm europian

 Marrëdhëniet me Europën Lindore nuk mund të jenë një lojë gjeostrategjike e trishtuar me shumatore zero në të cilën Rusia humbet atë çka Brukseli fiton dhe anasjelltas. Kjo dëmton askënd më shumë sesa vetë vendet e vogla lindoreFqinjësia e re pa gardheRëndësia e integrimit të vazhdueshë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2010, 01:08:59

Kina përballë Japonisë, lufta e ftohtë aziatike

Gazeta shtetërore "China Daily" deklaroi se incidenti në ishujt Diaoyu/Senkaku "i kishte shkaktuar dëme të pariparueshme lidhjeve të tyre bilaterale". Pekini pretendon një apologji dhe kompensim nga TokioKina përballë Japonisë, lufta e ftohtë aziatikePasi i kanë mbijetuar një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-10-2010, 11:36:06

Paqja në Çeçeni është diktaturë

Paqja në Çeçeni është diktaturëKatër vjet nga vrasja e Ana Politkovskaja, në Republikën e Kaukazit dhuna dhe shtypja vazhdojnë. Tani është bërë edhe më e rrezikshme të denoncosh poshtërsitë e Presidentit Kadyrov dhe bashkëpunëtorëve të tij. Ngjarjet e fundit nga një vend i cili vazhdon të jetë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2010, 13:07:28

Fitorja e Medvedevit kundër "Mjeshtrit të Moskës"

 Fitorja personale e Medvedevit kundër ish-kryebashkiakut Luzhkov nuk ka qenë edhe aq e lehtë, por ishte rezultati i një lloj lufte të egër për pushtet që Rusia nuk e kishte parë që në politikën e viteve '90Fitorja e Medvedevit kundër "Mjeshtrit të Moskës"Gjithçka ishte parashikuar prej shumë ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-09-2010, 13:32:47

Europa dhe forcimi i së djathtës ekstreme

Suedia, në një farë mënyre ka parathënë me rezultatin e zgjedhjeve të fundit parlamentare një tendencë gjithnjë e më në rritje në Europë. Dhe kjo nuk është as e para herë. Për dhjetëvjeçarë me radhë, Suedia ka qenë avangard i një mënyre të re të përcaktimit të modelit miks të tregtisë së lirë dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:50:03

EUROPA, në kërkim të origjinës, mes trashëgimisë dhe kufijve

 EUROPA, në kërkim të origjinës, mes trashëgimisë dhe kufijveJacques Le GoffEvropa qe fillimisht një mit dhe konceptim gjeografik. Miti e bën Evropën të lindë në Lindje. Fjala dhe ideja e bëjnë shfaqjen e tyre në mitologjinë greke, bërthama më e vjetër e qytetërimit të pranishëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2010, 14:05:06

Sanxhaku një vatër e re tensioni në Ballkan

Tensionet po rriten në rajonin e Sanxhakut në Serbi, të banuar me shumicë myslimane, ku boshnjakët thonë se nevojat e tyre nuk po përfillen nga zyrtarët në Beograd.Shqetësimet janë rritur edhe nga mospajtimet ndërmjet komuniteteve rivale myslimane.Sporti ishte gjithçka në ish-Jugosllavi, kështu ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2010, 23:52:24

Qendra e djathtë fiton zgjedhjet në Suedi

Stokholm, 19 shtator - Koalicioni në pushtet i qendrës së djathtë është fitues i agjehdjeve të sotme parlamentare në Suedi, por sipas të gjitha gjasave nuk do ta ketë shumicën në parlament, pasi partia e ekstremit të djathtë për herë të parë ka arritur të kalojë censusin dhe të hyjë në Kuvend, t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-09-2010, 00:36:02

Anxhelina Xholi viziton viktimat e përmbytjeve në Pakistan

Aktorja amerikane Anxhelina Xholi (Angelina Jolie) mbërriti sot në Pakistan në cilësinë e ambasadores së vullnetit të mirë të UNHCR-së, për t'i vizituar viktimat nga përmbytjet në këtë vend.

Berni
03-09-2010, 15:42:06

Pushteti i shtetit zviceran në duart e grave

Nefail MALIQIJanë shtatë femra në pushtetin qendror që “vetë shkruajnë e vetë vulosin” për Zvicrën.

ßåßy ღ
21-08-2010, 09:31:39

Ne Shtator, 10 vende do ta njohin Kosoven

Në fillim të shtatorit pritet vala e njohjeve të shteteve që do ta njohin Kosovën pas vendimit pozitiv të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Kësaj here lajmin e kanë furnizuar jo burime nga Kosova, por nga Beogradi. Edhe pse parashikimet e shefit të diplomacisë kosovare, Skënder Hyseni, se gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2010, 02:58:45

Kriza e re që rrezikon botën

 Nuk bëhet më fjalë për të vlerësuar vetëm efektin e një rritjeje të temperaturave mesatare, të nivelit mesatar të deteve ndaj jetës së njerëzve apo mbi sistemet ekonomike, por edhe për të menaxhuar, menjëherë, efektetKriza e re që rrezikon botënKërcënimi, "Land grabb"Nëqoftëse burimet energjiti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2010, 02:56:42

Nafta e Venezuelës dhe Çavez

Venezuela ka rezervat më të mëdha të naftës në botë dhe pasuria e naftës fuqizon fushatën e presidentitNafta e Venezuelës dhe ÇavezVenezuela ka rezervat më të mëdha të naftës në botë dhe pasuria e naftës fuqizon fushatën e Presidentit Hugo Çavez për çrrënjosjen e varfërisë dhe transformimin e ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2010, 02:55:51

Përse nuk është e vërtetë që Kina "po merr kontrollin" e botes

Përse nuk është e vërtetë që Kina "po merr kontrollin"KINA/Dragoi i butëNgjitja e Kinës është, ashtu si e dimë të gjithë tashmë, lajmi ekonomik dhe politik i kohëve që jetojmë. Çdo javë, një libër i ri flet për një "anim" të pandalshëm drejt lindjes, shfaqjen e "Chimerica-s" dhe një të ardhme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2010, 02:52:25

Rusia ne flake

Një vend në flakë. Kryeqyteti në gjunjë. Numri i të vdekurve i dyfishuar. Vonesat në ardhjen e ndihmës dhe popullariteti i Kryeministrit Putin në rënie të lirëFerr në MoskëMoska, mbretëresha e akujve. E pamposhtur kundër të ftohtit, shumë e dobët përballë përparimit të zjarrit. Sot, ashtu si dje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:25:01

Dinastia Mubarak

 Dinastia MubarakMe Mubarakun është si me "ftohësit" e Andropovit dhe të nomenklaturës sovjetike, kur distanca ishte edhe thelb i një pushteti ku hipokrizia qe një përbërës i domosdoshëm. Gërvishten shenjat e sigurta për të mbërritur në konkluzione të pasigurtë. Po vdes, është shumë sëmurë, e ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:21:59

Lufta, çfarë biznesi!

Këpucë me lëkurë gjarpëri. Këpucarët i qepin dhe i ngjisin në mesin e lagjes së baltosur që është sot qendra e Nyalas, kryeqyteti i shtetit të Darfurit të Jugut, afro 1 milion e 200 mijë banorë, që bashkë me migrantët e brendshëm është bërë qyteti i dytë i Sudanit pas Khartoumit. Ato këpucë, ndo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2010, 00:11:52

Daçiq: Shqiptarët mund të krijojnë shtetin e tretë në Maqedoni

 Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Ivica Daçiq kërkon një marrëveshje të re historike për rajonin e Ballkanit. Kjo sipas tij për t’i ikur “problemeve të mëdha në të ardhmen”. Në një intervistë për të përditshme serbe “Politika”, Daçiq ka vlerësuar se, në Ballkan akoma nuk janë zgjidhur ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-08-2010, 00:10:54

Të gjithë presidentët e SHBA-së kushërinj të mbretit John Lackland

Të gjithë presidentët e SHBA-së, pos njërit, janë kushërinj të mbretit anglez John Lackland, kurse këtë të dhënë interesante e zbuluar vajza 12 – vjeçe nga SHBA-ja, e cila ka studiuar emrat dhe pemët gjenealogjike.

M A X
02-08-2010, 02:36:32

Mafia e re meksikane

Mafia e re meksikaneWilliam FinneganThe New YorkerMëngjesin para mbërritjes time në Zitacuaro, dikush kishte lënë trupin e shfytyruar të një djaloshi në mes të kryqëzimit kryesor. Në këtë qytezë të shtetit Michoacan, në Meksikën perëndimore, njerëzit e quajnë "gjuha e kufomave". Në shumicën e ra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-07-2010, 09:21:00

Pakistan, rrëzohet avioni me 150 pasagjerë

Një avion me pasagjerrë është rrëzuar sot në afërsi të kryeqytetit të Pakistanit, Islamabad. Lajmin e bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare, sipas të cilave në bordin e avionit udhëtonin mbi 150 persona. Avioni ishte nisur nga Karaci dhe ishte drejtuar për në kryeqytetin pakistanez, saktësojnë bur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:31:42

Amerika top-secret

 Amerika top-secretDana PriestWilliam M. ArkinBota e fshehtë e krijuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara pas atentateve terroristë të 11 shtatorit 2001 është bërë kaq e madhe dhe kaq top secret, saqë askush nuk e di sa kushton, sa vetë punojnë dhe cilët janë detyrat dhe përgjegjësitë e tyre. H...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 01:12:57

Problemet e botës islamike

Abu Zayd shpjegon se në brendësi të botës myslimane reformistët dhe organizatat që përhapin parimet e liberalizimit, të barazisë, të demokracisë dhe të të drejtave të njeriut janë të shumtë, por Perëndimi duket se nuk po e kuptonProblemet e botës islamikeÇ'është Kurani për një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-07-2010, 15:43:17

Europa dhe Amerika

“The Times” Në korrik të vitit 2008, në Berlin, Evropa kishte rënë në dashuri me, kandidatin presidencial, Barack Obama. Kandidati presidencial nga radhët e demokratëve atëbotë kishte folur për Irakun dhe Afganistanin dhe për atë se si Amerika kishte humbur rrugën. Këtë retorikë të re të Obamës,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:22:25

Shembje idhujsh

Shembje idhujshStatuja e Stalinit është larguar nga sheshi qendror në vendlindjen e tij në Gjeorgji dhe pritet të vendoset në një muze në qytet. Ai nuk është udhëheqësi i parë që rrëzohet në vendin e lindjes. Cilët janë disa prej të tjerëve?IrakNuk kishte asgjë sekrete në shembjen e statujës së ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2010, 11:21:16

Politikanë të ndjekur nga skandalet seksuale

 Në momentin që bëhet fjalë për njerëz që kanë marrë përsipër një post publik që mbart përgjegjësi politike, edhe flirti më i pafajshëm kthehet në fatalitetPolitikanë të ndjekur nga skandalet seksualeLufta ndërmjet karrierës dhe pasionitNëse ata nuk do të kishin qenë figura shteti, veprimet e ty...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:16:22

Pse jemi myslimanë, demokratë, europianë

 Festojmë këtë vit përvjetorin e 50-të të marrëdhënieve diplomatike me Selinë e Shenjtë. Një prej çështjeve më të rëndësishme për vendin tim është si të përballojë sot të qenurit njëkohësisht një vend mysliman dhe demokratikPse jemi myslimanë, demokratë, europianëTakim me Ahmet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 17:27:14

Turqia - Izraelit: Kërkoni falje ose prishim marrëdhëniet

Ankara - Turqia kërcënon me anë të ministrit të saj të Punëve të Jashtme, se nëse Izraeli nuk kërkon falje për sulmin mbi flotiljen, hapësira ajrore turke do të bllokohet për çdo fluturim ushtarak dhe marrëdhëniet mes tyre do të ndërpriten.“Turqia do të ndërpresë marrëdhëniet e saj me Izraelin n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-06-2010, 00:58:28

SHBA, arrestohen dhjetë persona për spiunazh

Zyra Federale e Hetimeve, FBI, ka arrestuar dhjetë persona, nën akuzat se kanë qenë agjentë sekretë të shërbimit rus të zbulimit. Qëllimi i të arrestuarve ishte depërtimi në rrethet e politikë-bërësve amerikanë. Lajmi është bërë i ditur nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-ve. FBI-ja thotë se të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 21:38:43

Një nxitim drejt “Shengenit” ballkanik

Të besueshëm drejt Europës, por së pari me një Shengen ballkanik. Ndoshta, asnjëherë më parë se tani, liderët e Ballkanit e kanë kuptuar se trokitja në dyert e Europës duhet bërë bashkërisht dhe në një kohë të përshtatshme për të gjithë. Teza në fjalë e ideuar nga diplomacia shqiptare në fillim ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-06-2010, 12:26:00

Kush janë 16 gratë që po udhëheqin botën

Nga kryeministrja e Australisë, Julia Gillard e deri tek Angela Merkel Femrat përbëjnë më pak se 8 përqind të liderëve të vendeve të botës. Por, me zgjedhjen e Julia Gillard si kryeministre e Australisë duket se gjërat po përmirësohen. Ajo e çon numrin e lidereve femra në 16. Katër lidere femra,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 00:36:52

Rrëzimi i Amerikës, bota në kaos

Bota pas Amerikës mund të rezultojë në një kaos të errët, ashtu siç mori rrënjë, pas rënies së Perandorisë Romake. Ndoshta, mund të jetë një kaos i lumtur i bërë i mundur nga fuqizimi personal i teknologjive të shekullit XXIRrëzimi i Amerikës, bota në kaosNë një ekstrakt nga l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-06-2010, 00:00:03

Kriza, “Guardian”: Greqia nxjerr në shitje ishujt

ATHINE- E përditshmja angleze “Guardian” zbardh planin e Greqisë për të shlyer borxhet e për të dalë nga kriza. Sipas asaj që shkruhet në artikullin kushtuar Greqisë, shteti helen ka vendosur të nxjerrë në shitje disa nga ishujt e saj më të bukur në mënyrë që të shlyejë borxhet e mëdha ndaj Bash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe