Bota Sot - 9

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

M A X
10-12-2009, 00:58:00

Lukashenko, si po mbijeton "diktatori i fundit i Europës"

Aleksandr Grigorievich Lukashenko në rusisht, Aljaksandar Ryhoravi? Lukašenka në bjellorusisht. "Diktatori i fundit i Europës" e ka quajtur Departamenti amerikan i Shtetit, duke e vendosur Bjellorusinë midis "avamposteve të tiranisëLukashenko, si po mbijeton "diktatori i fundit i Europës"/Si p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2009, 13:33:12

Çështjet më të rëndësishme të takimit për klimën në Kopenhagën

Dhjetëra mijëra diplomatë, aktivistë, gazetarë, biznesmenë, njerëz të famshëm të botës së artit dhe spektaklit kanë zbarkuar në kryeqytetin danez, Kopenhagën për të marrë pjesë dhe asistuar në takimin vjetor të OKB-së për ndryshimet klimatike.Çështjet më të rëndësishme të takimit për kli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-12-2009, 14:37:04

SHBA dhe Kina - Aleancë pragmatike dhe rivalitet

SHBA dhe KinaAleancë pragmatike dhe rivalitetDritan HotiFilozofi anglez Thomas Hobbes, dishepull i realizmit, aq shumë i adhuruar sa edhe i kontestuar, i vendoste shtetet, ashtu si edhe njerëzit, përbri njëri-tjetrit në një gjendje konflikti të përhershëm. Me një fjalë, sipas ti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
30-11-2009, 15:36:59

Vizat, BE miratoi listën e bardhë të Ballkanit

BRUKSEL -Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Europian miratuan propozimin e Komisionit për heqjen e vizave Shengen me ish-republikën jugosllave të Maqedonisë, Malin e Zi dhe Serbinë. Me këtë vendim, këto vende vihen në listën “e bardhë” Shengen, që nënkupton se nuk do duhet të aplikojnë për viza ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-11-2009, 19:23:31

Përse Rusia po riarmatos ushtrinë.....?!

Medvedev po planifikon të reformojë ushtrinë dhe Obama nuk po shqetësohet Në një ditë të ftohtënë fillim të kësaj vjeshte në një pyll pranë kufirit lituan, Dmitri Medvedev doli jashtë për të inspektuar një nga raketat e fundit taktike të Rusisë ashtu siç ishte, në një pozitë l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:07:46

A po i paraprin BE një ere të re në politikën botërore?

Shumica e vendimeve të politikës ekonomike nuk merren më në nivel shtetesh anëtare, por më shumë në nivel Bashkimi Europian dhe ekziston një integrim i konsiderueshëm i drejtësisë dhe i politikave të brendshme shtetëroreA po i paraprin BE një ere të re në politikën botërore?Duke rishikuar Westph...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 22:37:02

Europa rrezikon largimin nga realiteti

Europa rrezikon largimin nga realitetiTony Barber-“Financial Times”Në politikën ndërkombëtare ka katër apo pesë leopardë, gjarpërinj të llojeve të ndryshme, disa majmunëdhe shume milingona në të gjithë territorin e xhunglës. Bashkimi Europian duket se ka vendosur të dalë nga tur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 00:15:08

Kryeministri belg zgjidhet president i BE

Lideret e vendeve anetare te BE kane zgjedhur kryeministrin belg Herman van Rompuy si presidentin e pare te perhershem te Keshillit Evropian.Posti tjeter i larte i krijuar nga Traktati i Lisbones, ai i shefit te Ceshtjeve te Jashtme, do t’i shkoje komisioneres se BE per Tregtine, baroneshes Cath...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 17:03:12

Rebelimet që "s'pranojnë" të shuhen

LISTA/Rebelimet që "s'pranojnë" të shuhenJoshua Keating1. Euskadi Ta Askatasuna (ETA)Shteti: SpanjëNisi: 1959Historia: Themeluar fillimisht si një lëvizje studentore që i kundërvihej represionit të diktatorit Franko ndaj kulturës dhe gjuhës baske, ETA ishte një prej organizatav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

teverlani
25-10-2009, 23:03:10

Francë, kap vrasësin e së bijës pas 27 vjet kërkimi

    Francë, kap vrasësin e së bijës pas 27 vjet kërkimiAndre Bamberski, ka investuar gati tri dekada në kërkim të Diter Krombah, kardiologut gjerman dhe mikut të ri të gruas së tij i dyshuar për vrasjen e vajzës 14 vjeçare    25 Tetor, 2009Prej 27 vjetësh ka kërkuar vrasësin e së bijës, në atë k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-10-2009, 16:26:23

Bashkëpunim Turqi - Rusi apo Turqi - Uashington?

Ankaraja, Moska dhe Uashingtoni në llogarinë e tubacionit euraziatikBashkëpunim Turqi - Rusi apo Turqi - Uashington?Të paktën qysh nga koha e Luftës së Krimesë e 1853, Turqia ka luajtur një rol strategjik në zhvillimet euraziatike dhe europiane. Në vitet 1850, Turqia osmane u bë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2009, 13:02:01

Pakti Molotov-Ribentrop ende ndan Evropën

Pakti Molotov-Ribentrop ende ndan EvropënAhto LobjakasOpinionet janë të ndara, madje edhe në mesin e akademikëve dhe politikanëve, të cilët, megjithatë, bien dakord në një pikë, se zbardhja e krimeve sovjetike është pjesë qenësore e shërimit të plagëve historike të Evropës."70 v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2009, 13:00:34

Misteri i "Arctic Sea", anijes që u "zhduk"

 Piratë? Mossadi? Shërbimi i fshehtë rus?Misteri i "Arctic Sea", anijes që u "zhduk"Luke HARDINGE nisur si një kuriozitet në një faqe të panjohur interneti, historia u transformua në pak kohë në misterin e kësaj vere që sapo iku. Çfarë ndodhi në të vërtetë me "Arctic Sea", anije...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2009, 16:47:53

Dënime me vdekje në Iran

Një zyrtar nga Ministria e Drejtësisë e Iranit tha se tre veta, që ishin arrestuar gjatë përleshjeve pas-zgjedhore, janë dënuar me vdekjeDënime me vdekje në IranDënimi me vdekje i Zamanit ka shkaktuar shqetësim te ndërkombëtarët dhe është dënuar ashpër nga ta.Organizata për të d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-10-2009, 19:47:59

Si do të jetë bota në 100 vitet e ardhshme

Japonia dhe Turqia formojnë një aleancë për të sulmuar Shtetet e Bashkuara. Polonia bëhet aleati më i ngushtë i Amerikës. Meksika përpiqet fort për supremaci globale dhe një luftë e tretë botërore zhvillohet në hapësirëSi do të jetë bota në 100 vitet e ardhshmeLufta e fshehtë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-09-2009, 17:12:42

Pasojat e luftës për një copë nga Lindja e Mesme

• Popujt dhe idetë mund t'i influencojnë ngjarjet, por ajo që i përcakton në të vërtetë, sot akoma më shumë se dje, është gjeografia. Konfliktet e së ardhmes janë tashmë të shkruara në logjikën e gjeografisë së sotme• Bracken: "Ekziston një "rrip i pandërprerë vendesh", nga Izraeli tek Koreja e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-09-2009, 17:11:23

E ardhmja e Rusisë, më e errët se e kaluara

Nëqoftëse ekziston një forcë që mund të ruajë njëfarë versioni të Rusisë, ajo mund edhe të mos jetë identike me Putinin, por domosdoshmërisht duhet të ketë shumë të përbashkët me atë që përfaqëson PutiniE ardhmja e Rusisë, më e errët se e kaluaraTë shumta janë ngjarjet që kanë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-09-2009, 13:34:35

"Miti Masonik"

Në librin e tij të ri, "Miti Masonik", Kinney ka për qëllim t'i japë dritë disa thashethemeve këmbëngulëse rreth grupit, duke shpjeguar edhe se si u bë vetë ai një frankmasonKriteret për të qenë një mason, duhet të jesh patjetër mashkullIntervistë e gazetës "Time" nga M.J. StepheyKërkoni në Enci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-09-2009, 13:31:03

Gorbaçov: Tre vendet europiane që nuk donin ribashkimin e Gjermanisë

Mendimi i tij tani është se Rusia duhet të reformojë veten dhe kritikon zotin Putin për mënyrën që ai zgjedh për të përfaqësuar interesat e Rusisë dhe thotë se, ato do të provojnë se do të jenë kundra-produktiveGorbaçov: Tre vendet europiane që nuk donin ribashkimin e GjermanisëMe afrimin e përv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2009, 14:39:55

Mekristal paralajmëron për disfatë në Afganistan, pa trupa shtesë

Gjenerali Mekristal paralajmëron për disfatë në Afganistan, pa trupa shtesëKomandanti më i lartë i trupave amerikane dhe të NATO-s në Afganistan paralajmëron se, misioni ndërkombëtar në atë vend ka gjasa të përfundojë me dështim, nëse nuk dërgohen trupa shtesë brenda vitit të ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 14:47:28

Obama: Ka koncept të ri të mbrojtjes raketore

Programi do të zëvendësojë planin e administratës “Bush” për vendosjen e mburojës raketore në Republikën e Çekisë dhe Poloni. Planet e reja amerikane synojnë që të adresojnë më mirë kërcënimin që paraqet IraniPresidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka shpallur konceptin e ri të mbrojtje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2009, 19:53:23

Venezuela pajiset me raketa nga Rusia

Presidenti venezuelian Hugo Chavez ka njoftuar se vendi i tij do te pajiset me raketa ruse me nje reze veprimi prej 300 kilometrash.I sapokthyer nga nje tur 10 ditor ne Afrike, Azi dhe Evrope, perfshire Rusine, Chavez po planifikon per te blere arme ruse te tipit “T-72” dhe “T-90”.“Se shpejti di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:34:30

Britania e Madhe, fundi i një miti?

 Forca ekonomike dhe kulturore e saj, aftësia bërthamore dhe ushtarake e saj, lidhja e jashtëzakonshme e saj me Amerikën - gjithçka që e ka ndihmuar këtë ishull të vogël që të vrasë lart, mbi mundësitë e sajBritania e Madhe, fundi i një miti?Stryker McGuireEdhe në dhjetëvjeçarët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2009, 21:14:17

Qyteti në cepin e perandorisë kineze - Një histori e gjatë proteste

Më 5 shkurt të vitit 1997, diçka ndodhi në Jining, një qytet i vogël kufitar në Kinën veriperëndimore. Pati patjetër një marshim, ka mundësi një revoltë, ndoshta edhe një masakërQyteti në cepin e perandorisë kineze/Një histori e gjatë protesteRajoni autonom ujgur Ksinzhang i Kin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:10:42

BE: Bullgaria dhe Rumania, me nivel të lartë korrupsioni

Bashkimi Evropian ka kritikuar përsëri këto dy vende për luftën e pamjaftueshme kundër korrupsionitBE: Bullgaria dhe Rumania, me nivel të lartë korrupsioniBashkimi Evropian ka kritikuar përsëri Bullgarinë dhe Rumaninë për shkak të luftës së pamjaftueshme kundër korrupsionit. Ka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:07:33

Bashkimi Europian, do t'ia dalë apo do të shpërbëhet?

 Kriza është një testim për ecurinë e Bashkimit Europian. Ekonomia e Europës bazohet mbi teorinë e një modeli më të çekuilibruar se ai amerikan, por Bashkimi i paplotësuar rrezikon në të vërtetë që të shpërbëhetBashkimi Europian, do t'ia dalë apo do të shpërbëhet?Rusia në NATO a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:00:59

KADYROV, TIRANI I ÇEÇENISE

Flitet se Ramzan zotëron një burg privat në Tsentoroi, vendlindja e tij në juglindje të Grozny. Fushat përreth Tsentoroit janë të minuara dhe të gjitha rrugët që çojnë aty janë të bllokuara nga pika kontrolliKADYROV, TIRANI I ÇEÇENISEDuar të përlyera me gjak të pafajshëmRamzan Akhmadovich Kadyro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2009, 15:56:00

Iran, rivalët e lojës për pushtet

Që nga Lideri Suprem, Presidenti Ahmadinejad, kandidatët e shefat e ushtrisëIran, rivalët e lojës për pushtetDhjetë figurat që do t‘i japin formë të ardhmes së venditPavarësisht të gjitha kritikave që merr vazhdimisht nga Perëndimi, Republika Islamike e Iranit është shumë më demokratike krahasua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-06-2009, 10:40:09

Zgjedhjet e parlamentit Europian, e djathta ne avantazh.

Rezultatet e deritanishme per Europarlamentin tregojne nje fitore te forcave te djathta qe kane siguruar 267 vende ne parlamentin prej 736 eurodeputetesh. Por ajo qe vlen te theksohet eshte fakti se keto ishin zgjedhjet me pjesemarrjen me te ulet te votuesve te zhvilluara ndonjehere, me 43.55 pe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 15:19:12

Islamofobia dhe nacionalizmi europian

Europa e pasluftës u ndërtua mbi një intolerancë të intolerancës dhe një minimizim i traditës kombëtare - një mënyrë të menduari e lavdëruar si antiracizëm dhe i përqeshur si korrektësi politikeFrikë e maskuar si tolerancë/Islamofobia dhe nacionalizmi europianEuropa e pasluftës u ndërtua mbi një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-05-2009, 15:58:49

Zbulohen detaje te planit te paqes se Obames per Palestinen

Zbulohen detaje te planit te paqes se Obames“Shtet palestinez i pavarur, demokratik, i cmilitarizuar, me kryeqytet Jeruzalemin lindor”. Shtypi izraelit publikoi detajet e planit te paqes se presidentit amerikan Barack Obama, te hartuar me mbretin Abdullah te Jordanise.Plani mbes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-04-2009, 00:39:59

Një situatë e re strategjike Serbi-Shqipëri

 Nga Petrit Haliti I vetmi shtet në rajon që jo vetëm nuk u gëzua nga hyrja e Shqipërisë në NATO, por madje nuk bëri as gjestin formal protokollar të dërgimit të një telegrami zyrtar përshëndetës, ishte Serbia. (A e dini se udhëheqja e Serbisë nuk i ka dërguar akoma udhëheqjes së Shqipërisë tele...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-04-2009, 11:30:42

G-20, liderët që vulosin për ekonominë tonë

G-20, liderët që vulosin për ekonominë tonëTe dhenat per kreret e shteteve qe ndodhen ne LonderBritania e MadheKryeministër: Gordon BraunMosha: 57 vjeçStili: Gjakftohtësi skoceze.Thënia e fundit: "Nuk e ndërmora udhëtimin tim të fundit në disa vende të botës vetëm për t‘u dhënë ftesën e takimit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-03-2009, 12:12:22

FMN kusht Serbisë të njohë pavarësinë e Kosovës

Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk i ka thënë as po dhe as jo kërkesës së Serbisë për ndihma në para. FMN i ka vënë si kusht që do të ndihmojë shtetin vetëm në rast se ndryshon politika serbe në drejtim të Kosovës. Serbia ndodhet para një vendimi të madh shtetëror për shkak të krizë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-03-2009, 13:18:16

Ish-gazetari që do të qeverisë El Salvadorin

Pas 20 vitesh sjell të majtën në pushtet, duke lënë në opozitë të djathtën ekstremeIsh-gazetari që do të qeverisë El SalvadorinTashmë President, Mauricio Funes rrëfen planin për ndryshimin e vendit"Këtë herë me Mauricion si Pres...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shkumbin.A
09-02-2009, 16:24:10

OBAMA DHE UFO-T?!

Dilema qe eshte krijuar keto ditet e fundit se ne inaugurimin e Presidentit me te ri te shteteve te bashkuara Barack Obama  rreth e perqark kan levizur UFO-t me teknologjine e tyrelevizese!Nese kjo eshte e vertet,Pyetja tjeter qe lind eshte LIdhja mes obamas dhe UFO-ve?|shikoni videot dhe koment...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-01-2009, 23:19:27

Betohet presidenti i ri amerikan, Barak Obama

Me doren e mbeshtetur mbi bibel, Barak Obama betohet se do te punoje per te miren e kombit dhe se do te ruaje Kushtetuten amerikane."Une betohem se do te ekzekutoj detyren e presidentit me ndershmeri dhe do te mbroj Kushtetuten e SHBA. Me ndihmo, Zot!", u shpreh Obama. Tashme Ob...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe