Bota Sot - 10

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

M A X
20-12-2008, 16:18:44

Korrupsioni amerikan

Nga Kate KlonickNjë nga gjërat më interesante (dhe kishte shumë të tilla), në konferencën e shtypit të FBI-së që lajmëroi paditjen e guvernatorit të Illinoisit, Rod Blagojevich, ishte një rresht nga hulumtuesit:....  “Nëse Illinois nuk është shteti më i korruptuar në SHBA, definitivisht është ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2008, 15:38:52

Frikë për një konflikt të ri etnik në Bosnjë

Në pamje të parë, ky kryeqytet i dërrmuar, me kisha dhe xhamitë e vjetra ende të goditura nga zjarri me armë të rënda, duket se po shijon rilindjen. Profesionistët e rinj shkojnë në kafenetë moderne, ndërsa besimtarët bëhen pjesë e grupeve të lutjes së mëngjesit.Hijet e masakrës së Srebrenicës e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-12-2008, 09:51:06

Programi i vertete i Rusise

PROGRAMI I VËRTETË I RUSISËNga Mikheil Saakashvili, Presidenti i GjeorgjiseUdheheqesit e NATO-s kete jave sinjalizuan se Gjeorgjia do ti bashkohet eventualisht NATO-s. Populli gjeorgjian e mirepriti kete si nje hap te rendesishe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2008, 11:37:01

Gjigandi i paftuar

Vërtet nga pala gjermane thuhet se takimet paraprake dypalëshe janë krejt normale dhe nuk mund të flitet aspak për zemërim të gjermanëve. Por, takimi i Londrës është sigurisht një shenjë për kritikën në rritje ndaj Merkelit.Për më tepër, që në takim ishte ftuar edhe Presidenti i Komisionit të BE...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
moçali
01-12-2008, 20:26:56

Genocidi ndaj europianeve ne SHBA

Statistikat e kriminalitetit ne Amerikë tregojnë për një genocid qe po ndodh atje ndaj popullsise europiane.Ne SHBA çdo vit ndodhin 20.000 perdhunime te afro-amerikaneve ndaj te bardheve (54 çdo ditë).Ndërkohë qe ndodhin më pak se 100 perdhunime ne vit te te bardheve ndaj afro-amerikaneve.Çdo 24...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2008, 11:20:09

A beson Europa në ligjin ndërkombëtar?

Kjo ndoshta do të na vendosë në një vijë me ata përkrahës të praktikave më të qarta jashtë vendit. Në fakt, përkushtimi i Europës ndaj ligjit ndërkombëtar është më shumë retorik. Ashtu si administrata Bush, europianët i binden ligjit ndërkombëtar vetëm atëherë kur ai është në përputhje me intere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2008, 13:41:24

Ruleta Ruse

Nostalgjia e Moskës për hegjemoninë sovjetike përplaset me krizën ekonomike dhe me ambiguitetin e një pushteti të zhbalancuar midis Car Putinit dhe delfinit Medvedev. Analiza e gazetarit Archangel'skijPër shkak të një prej atyre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-11-2008, 12:46:44

"Kjo fitore nuk është ndryshimi, por vetëm mundësia për ndryshim"

Fjalimi historik i Barak Obama-s para perkrahesve te tij pasi u be e ditur se fitoi zgjedhjet presidenciale.Mirëmbrëma Çikago! Nëse ka ende ndonjë që dyshon se Amerika është vendi ku gjithçka është e mundur, që ende pyet veten nëse ëndr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-10-2008, 12:55:35

Ishulli i majdanozit dhe wonderbra kinez

Ishulli i majdanozit dhe wonderbra kinez
Veton Surroi
1.Liu, paradite kamerier në restorantin kinez në qendër të Prishtinës dhe ushtrues masazhi tradicional këmbësh pasdite në bodrumin nën restorant, ditën kur mori letërnjoftimin e UNMIK-ut, s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-09-2008, 00:02:15

Ministri italian krahason krizen ne SHBA me piramidat shqiptare te '97

Ministri italian i financave Giulio Tremonti krahason krizen e madhe financiare qe perfshiu së fundi SHBA me piramidat shqiptare te '97
Citim
"The system is collapsing,
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2008, 15:05:08

Bota e Re

Farid ZakariaPërgjatë pesëqind vjetëve të fundit, kanë ndodhur tre ndryshime të mëdha në shpërndarjen e pushtetit në botë, të cilat kanë rimodeluar skenarin ndërkombëtar në rrafshin politik, ekonomik e kulturor. I pari ndryshim ka qenë ngjitja e botës perëndimore, një proces i filluar qysh në sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-09-2008, 11:22:02

Presidenti i ve i Pakistanit

është akuzuar për korrupsion e vrasje. Tani kryeson të vetmen fuqi bërthamore, islamikePresidenti i ve i PakistanitAsif Ali Zardari, njeriu që kapi pushtetin nën hijen e bashkëshortes
Asif Ali Zardar, ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2008, 23:03:18

Polonia, fronti i ri i Luftës së Ftohtë

Një fshat i vogël polak, me vetëm 1500 banorë, shënon vijën e re ndarëse mes Lindjes dhe Perëndimit
Polonia, fronti i ri i Luftës së Ftohtë
Në një bazë të vjetër do të ngrihet sistemi amerikan i mbrojtjes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2008, 14:10:37

Pas komunizmit, kalvarë demokratizimi

Historitë politike të Gjermanisë, Italisë dhe Spanjës tregojnë sesa kompleks, i mundimshëm dhe nganjëherë vrastar mund të jetë transformimi drejt demokracisëPas komunizmit, kalvarë demokratizimiShlomo AvineriTë përcaktosh se kur një periudhë, në një mënyrë ose në një tjetër, përfundoi ose, në fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

reklamat
25-08-2008, 03:49:51

Mc Cain vs Obama

Ka hyre ne rjedha interesante gara per presidentin e ri te amerikes.Supriza e fundit ka qene zgjedhja e Joe Biden si kandidat per zv president,vend i cili eshte lakmuar nga Hilari Klinton.Sipas analisteve mendohet qe mbeshtetesit e hilarit te votojne per Mc cain.Kjo eshte vene re dje ne pollet e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-08-2008, 13:21:08

Prapaskenat e konfliktit te fundit ne Kaukaz dhe gjeopolitika globale

Gjeorgjia, lufta që iu “imponua” Rusisë
Enri Hide
Në libërthin e tij të hershëm Sun Tzu, strateg kinez i thuajse 25 shekujve më parë, shkruante: “Armikun mos e vendosni kurrë me shpatulla pas muri, pasi nëse nuk i lini një shteg shpëtimi, ai d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-08-2008, 20:28:38

Presidenti pakestinez Musharraf dorehiqet

Me nje levizje te papritur presidenti i Pakistanit Pervez Musharraf dha doreheqjen sot duke bere per kete nje deklarate ne televizionin shteteror pakistanez.Musharraf beri nje levizje gati te detyruar duke i paraprire hapave te metejshme te partive opozitare ndaj tij, por qe kane qeverine ne dor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2008, 12:17:38

Ftohja e re botërore

Ftohja e re botërore
"The New York Times"
Pushtimi rus i Gjeorgjisë ka ngritur një varg pikëpyetjesh të cilave amerikanët dhe shumë të tjerë përreth botës kanë shpresuar se u ishte dhënë përgjigje kohë më parë. Rusia, një kërcënim për fqinjët ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2008, 12:37:01

Rusia drejt aneksimit te Osetise jugore dhe Abkazise

Te gjitha shenjat tregojne se Rusia eshte drejt aneksimit te ketyre dy republikave separatiste te Gjeorgjise.Vete presidenti rus Medvede deklaroi hapur se Rusia nuk do te lejoje me qe Gjeorgjia te marre nen kontroll keto territore dhe aksione "idjote" ushtarake si ato qe ndermori ushtira gjeorgj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Rust

Basket meritojne Atdheun e tyre...

Rust
16-08-2008, 04:30:57
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2008, 10:11:55

Apologji diplomatike ruse për komunizmin

Apologji diplomatike ruse për komunizminNga Petrit HalitiPresidenti i SHBA,Xhorxh Bush, mbajti më 24 korrik një fjalim me rastin e “Javës së Kombeve të Shtypur” në të cilin deklaroi se nazizmi dhe komunizmi ishi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2008, 15:13:18

Turqia, e shpëtuar nga një favor gjyqësor

Në fund të fundit, ishte një kompromis gjyqësor nga ana e Gjykatës Kushtetuese në Turqi. Sikur gjykatësit të kishin pranuar kërkesën e kryeprokurorit për të nxjerrë jashtë ligjit Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim dhe të dëbonin nga zyrat e tyre presidentin Abdullah Gul dhe kryeministrin Rexhep T...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-07-2008, 16:18:05

Mbreti i Jordanise, mos qëlloni mbi Iranin

Sovrani i një vendi kyç në arenën ndërkombëtare paralajmëron: Nëse bombardoni Teheranin, do të shkaktoni një krizë të pakontrollueshme në të gjithë rajonin. Ndërkohë në Palestinë po skadon koha e duhur për një marrëveshje paqeje Nuk ka më kohë për paqen mes Izraelit dhe Palestinës. Nëse marrëves...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Jakubi
19-06-2008, 18:56:01

SHBA: Ne vitin 2007 115 ushtare vraven veten.

Armata e Shteteve të Bashkuara tha se 115 ushtarë të saj aktivë kanë kryer vetëvrasje në vitin 2007, që paraqet bilancin më tragjik që nga regjistrimi i këtyre incidenteve në vitin 1980. Më shumë se 25 për qind e vetëvrasjeve janë kryer gjatë shërbimit në Irak. Zyrtarët e ushtrisë thanë se dislo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-05-2008, 11:13:41

Izraeli mbush 60 vjeç

Sot shteti hebraik mbush plot 60 vjet qe nga kri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-04-2008, 11:37:33

Berluskoni fiton thelle zgjedhjet ne Itali

E djathta italiane e drejtuar nga Silvio Berluskoni do të ketë 340 vende nga 617 të tilla në Dhomën e Deputetëve, kundrejt 239 që ka marrë e majta e drejtuar nga Valter Veltroni, sipas rezultateve përfundimtare, zyrtare, të zgjedhjeve legjislative të publikuara dje. Në Senat, e djathta, do të ke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-04-2008, 13:45:59

Ballkan i vështirë

Ballkan i vështirë
Nga Janusz Bugajski
Samiti i NATO-s ne Bukuresht, javen e kaluar, dha urime te kufizuara për Ballkanin. Megjithëse Shqipëria dhe Kroacia u ftuan ne Aleance, Maqedonia ishte ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-04-2008, 16:02:30

Papjekuria diplomatike dhe shtetërore e Shkupit

Përtej rolit të sajuar të viktimës së qëlluar në befasi, që qeveria e kryeministrit Nikolla Gruevski po kërkon të luajë në skenën politike të vendit dhe atë rajonale, e vërteta është se në samitin e Bukureshtit, Shkupi bëri paraqitjen dhe zgjed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
01-04-2008, 19:16:57

The Belgrade-Baghdad Weapon Axis

Shenim: Materjalin po e le qellimisht ne anglisht qe te jete i konsultueshem edhe nga te huajt!................... ................... .........Serbiaisthe hub...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-04-2008, 02:48:38

Marrëdhëniet ndërkombëtare e strategjike nën vartësinë e spiunazhit

Marrëdhëniet ndërkombëtare e strategjike nën vartësinë e spiunazhitNga Olsi Baze*Me ndryshimet dhe mutacionet që bota njeh në shekullin e XXI, padyshim që globalizmi është fenomen dhe faktor që po ndikon gjithmonë e më shumë në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 11:18:59

Vetëvrasja e Europës

Akti i deklarimit i një kontinenti deri më tani hegjemon Mbi faktin që Europa është prej shumë kohësh një kontinent në rënie kundrejt Amerikës nuk ekzistojnë dyshime. Mund të diskutohet vetëm mbi datën fillestare të një rënieje të tillë dhe atëhere do të kujtojmë se eséisti dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

albnobody
28-01-2008, 19:22:00

Evropa dhe politika e saj prosllave

21:00/24.01.08 (Nga Koço Danaj) Një milion e gjashteqindmije ultranacionaliste.f tohen të qarkullojnë pa viza nëpër Evropë!!Eshtë një realitet. Por që ka nevojë për disa sqarime. Sqarimi i parë: Shifra e mësipërme është sas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe