Bota Sot - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga bota dhe diskutime ne lidhje me arenen nderkombetare

M A X
18-11-2019, 22:16:42

Projekti i Makron-it për integrimin e Ballkanit perëndimor në BE

Fjala është për një qasje të re në procesin e anëtarësimit “objektivi final i të cilit do të jetë anëtarësimi i plotë dhe i pakufizuar” i shteteve kandidate në BE. Në dokumentin e punës që Franca e paraqet për diskutim riafirmohet “mbështetja pa ekuivoke për perspektivën evropiane të shteteve të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: Gjumashi, olti, erlehta

Termet politik ne Austri

Gjumashi
02-10-2019, 11:31:41
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
14-09-2019, 23:34:53

Thomas Piketty

Thomas Piketty publikon historinë e pabarazisë mes njerëzve dhe zgjidhjetSot është një ditëveçantë për libraritë, ekonomistët dhe poltikanët e majtë. Studiuesi me famë botërore, autori i “Kapitali në shekullin e XXI”, Thomas Piketty bën në Paris premirën botërore të librit të tij të fundit, “K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
05-09-2019, 23:29:17

Dy sisteme, një botë

Dy sisteme, një botë. Analiza e Joschka Fischerit.Ashtu si Lufta e Ftohtë e shekullit të njëzetë, midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, rivaliteti i ri mes Kinës dhe Perëndimit është një garë mes sistemesh politike themelisht të papajtueshme. Dhe ideja që liria e demokracia do të m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2019, 21:26:09

Trump vs. China

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-06-2019, 08:01:25

Pushteti i Erdogan-it drejte fundit

Stambolli i jep goditjen e dytë dhe finale presidentit turk Recep Tayip Erdogan dhe partisë së tij AKP. Pavarësisht humbjes në raundin e parë, ku triumfoi kandidati i opozitës, Ekren Imamoglu i CHP, presidenti turk bëri gjithçka që zgjedhjet të përsëriteshin.Në zgjedhjet e 31 marsit Imamoglu fit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-06-2019, 09:53:49

Aleancat e reja globale

Aleancat e reja globale, po kërcënojnë lidershipin e SHBA-së në botëKa një klikë të re vendesh që po punojnë bashkë, dhe sjellja e presidentit Donald Trump, garanton se thuajse ne nuk do të ftohemi që të bashkohemi me ta. Tensionet që kanë shkaktuar tarifat e tij, dhe fyerjet e rëndomta, i kanë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
21-04-2019, 19:54:47

“Bibi” Netanyahu, një histori e shkurtër

Ishte viti 1997 kur Ari Shavit, një gazetar i së përditshmes “Haaretz”, shkroi një artikull me titull “Viti i urrejtjes për Bibi”. Kjo urrejtje zgjat prej 20 vjetësh. Në fillim të marsit Binyamin Netanyahu do t’i flasë për herë të tretë Kongresit të Shteteve të Bashkuara. Dhe do të jetë rekord, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-03-2019, 23:55:10

Të mos zgjedhësh të keqen më të vogël

Derisa lexoj për betejën e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar me Brexit-in, asociacioni im i parë gjithmonë është i ndërlidhur me Stalinin. Në fundvitet 1920, gjeorgjiani u pyet nga një gazetar se cili devijim ishte më i keq – i djathti (i Buharinit me shoqëri), apo i majti (Trocki me bashkëp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-03-2019, 07:50:19

Golan drejte berjes de-jure territor izraelit

Lartesite Golan jane ne dore te Izraelit qe prej vitit 1967 dhe vendimi i se henes nga Shtepia e Bardhe, ku dhe SHBA njeh formalisht sovranitetin e Izraelit mbi kete territor, qe sidoqofte prej kohesh zoterohet nga shtetin sionist e keshtu si kane vajtur punet me Sirine nuk ka per t'iu kthyer me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeV@GαβθηD
23-07-2013, 20:38:12

ARRIA: BASHKËSIA NDËRKOMBËTARE MUNDËSOI GJENOCIDIN NË SREBRENICË

Në përvjetorin e 18 të gjenocidit në Srebrenicë, ish-zyrtari i OKB’së në BeH, Diego Arria, pohon: “Pas takimit me Karadzicin, e dinim se nga ai i çmendur mund të prisnim gjithçka”.Për gjenocidin në Srebrenicë përgjegjës janë OKB’ja, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Rusia, të cilat bënë gjithçka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
07-01-2013, 22:13:28

Turqia paralajmëron Greqinë:Mos tento në shpallje të njëanshme të kufirit detar

Reagon Turqia pas njoftimit të Athinës se do të avancoj në shpallje të njëanshme të kufirit të saj detar.“Turqia po ndjek me vëmendje shumë të madhe, çdo tentativë të Greqisë për shpallje të një anshme të kufirit të saj detar. Si dhe të vendeve të tjera për shtrirje të mëtejshme të Zonës Ekskluz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
18-10-2012, 09:29:49

Kush përfitoi nga kriza botërore?

"Jam i sigurtë që kjo krizë do të ndihmojë në realizimin e ëndrrës tonë më të madhe: Të bëhemi një ekonomi e zhvilluar", i tha Presidenti i Koresë së Jugut, Lee Myung-Bak një grupi biznesmenësh në vitin 2009Kush përfitoi nga kriza botërore?Koreja e Jugut"Jam i sigurtë që kjo kri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
20-05-2012, 00:28:02

Aleksis Cipras, njeriu që ka në duar fatin e euros

"Dalja e Greqisë nga monedha evropiane rrezikon të zhytë Britaninë në një recesion të dytë", kështu fillon artikulli që boton britanikja “The Guardian”, shkrim që shoqërohet me foton e kreut të SYRIZA-s, Alexis Cipras, me flokë të gjatë. Gazeta e përshkruan kreun e SYRIZA-s, si njeriun që "mban ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
19-05-2012, 10:58:36

SHËNDETËSIA NË SERBI NË VENDIN E FUNDIT NË EVROPË

 Serbia është e fundit në listën e 34 vendeve evropiane sa i përket cilësisë së kujdesit shëndetësor, tregon indeksi shëndetsor Evropian për viti 2012. Ndërsa Shqipëria qëndron më mire edhe se Bullgaria e cila është antare e Unionit Europian.  Sipas indeksit të EHCI me të cilën matet standardi i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
05-05-2012, 23:36:06

Rizgjimi ushtarak i Japonisë

Takimi i Kryeministrit japonez, Yoshihiko Noda me Presidentin Barack Obama dhe Sekretaren e Shtetit, Hillary Clinton në Washington, u kthye në titujt kryesorë të shumë gazetave gjatë kësaj javeRizgjimi ushtarak i JaponisëTakimi i Kryeministrit japonez, Yoshihiko Noda me Presiden...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
05-05-2012, 00:19:45

François Hollande është i rrezikshëm

The EconomistËshtë gjysma e motorit franko-gjerman që shtyn Bashkimin Europian. Ka qenë vendi vendimtar në krizat e euros, varur mes një Veriu të kujdesshëm dhe Jugut dorëshpuar dhe ndërmjet kreditorëve dhe borxhlinjve. Dhe është i madh. Nëse Franca do të ishte vendi i radhës që do të përfshihej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe