Postim i ri

×

Postim i ri

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Ωμέγα
« ne: 23-01-2023, 00:23:22 »

 

Edhe një herë, grackat ligjore dhe deficiti i entuziazmit që mundojnë ofertën e Donald Trump për nominimin republikan në 2024 janë shfaqur. Të enjten, një gjykatës federal vendosi 938,000 dollarë sanksione ndaj Trump dhe avokatëve të tij. Ndërkohë, një paraqitje e shpallur nga Trump si një ngjarje e madhe e fushatës nuk ishte gjë tjetër veçse një fjalim me dyer të mbyllura për mohuesit e zgjedhjeve me xhepa të thellë në një pronë të Trump.

Për ata që kërkojnë ngritje nga fushata e Trump, ato ditë kanë mbaruar. Përkundrazi, ankesat personale dhe pretendimet për një zgjedhje të vjedhur të 2020-ës ka të ngjarë të jenë temat e tij dominuese. Për presidentin e 45-të, kjo mund të sjellë katarsis. Për të gjithë të tjerët në partinë republikane, kjo paraqet kaos, dhimbje koke dhe mundësinë e një humbjeje tjetër të Trump nga duart e Joe Biden dhe demokratëve.

“Zoti Trump është një sulmues pjellor dhe i sofistikuar, i cili vazhdimisht po përdor gjykatat për të kërkuar hakmarrje ndaj kundërshtarëve politikë”, tha gjykata në vendimin e saj. “Ai është truri i abuzimit strategjik të procesit gjyqësor”.

Gjykatësi Donald Middlebrooks copëtoi Trumpin dhe avokatët e tij për ngritjen e një padie të dështuar dhe joserioze kundër Hillary Clinton-it, aleatëve të saj politikë dhe një numri të ish-zyrtarëve të qeverisë. Në sytë e gjyqtarit, padia nuk ishte gjë tjetër veçse një fjalim i ripaketuar i fushatës së Trump-it.

Një ditë më vonë, Trump hoqi një padi të veçantë kundër Letitia James, prokurores së përgjithshme të Nju Jorkut. Edhe ai rast ishte në pritje përpara Middlebrooks, i cili në mënyrë të ngjashme e shikonte atë çështje si “të bezdisshme dhe joserioze”. Kërcënimi i sanksioneve qëndronte në ajër.

Më herët gjatë ditës, Trump ishte zotuar të jepte një njoftim të madh politik më vonë atë natë. Ai gjithashtu premtoi të rifillojë tubimet e tij të firmave. Në vend të kësaj, ai foli me dyer të mbyllura në Trump Doral, vendpushimin e tij në Miami, me Judicial Watch, një grup i përjashtuar nga taksat, i përkushtuar gjoja për të promovuar “integritetin, transparencën dhe llogaridhënien në qeveri dhe besnikërinë ndaj shtetit të së drejtës”.

Tom Fitton, presidenti i Judicial Watch, e shtyu Trumpin të shpallte fitoren herët në natën e zgjedhjeve 2020 dhe të ndalonte numërimin e votave. Fitton gjithashtu argumentoi se të dhënat e Shtëpisë së Bardhë ishin të Trumpit për t’u mbajtur.

Rregull i ligjit? Jo aq shumë, në fakt.

Për të qenë të sigurt, Trump ende kryeson paketën e kandidatëve të mundshëm republikanë presidencialë. Asnjë pretendent tjetër republikan nuk ka të njëjtin raport me bazën e klasës punëtore të bardhë të partisë; Askujt tjetër nuk i detyrohet kaq shumë Kevin McCarthy, kryetari i rrethuar i Dhomës së Kongresit.

Nga shifrat, Trump ruan një avantazh dyshifror ndaj Ron DeSantis, guvernatorit të Floridës. Deri më tani, problemet ligjore në rritje të presidentit të 45-të, fushata e pangopur dhe fërkimi me udhëheqjen ungjillore nuk e kanë zhvendosur atë nga vendi i tij.

Në të njëjtën kohë, fusha republikane duket e gatshme për një rritje.

Tani për tani, gjithsesi, sfiduesit e mundshëm të Trump po vrapojnë në vend ose po formojnë skuadra rrethore pushkatimi. Mike Pence, zëvendëspresidenti i tij. Ndërkohë, janë emra si Mike Pompeo, sekretari i shtetit i Trump, dhe Nikki Haley, ambasadorja e tij e dikurshme në OKB, janë përfshirë publikisht në një grindje personale.

Megjithatë, përkundër të gjitha gabimeve të kundërshtarëve të tij të mundshëm, rruga e Trump drejt riemërimit nuk do të jetë një kurorëzim. Mojo e tij mungon, aura e tij e pashmangshmërisë është dëmtuar, nëse nuk është zhdukur. Në dy muajt që kur Trump shpalli kandidaturën e tij, ai mezi ka dalë nga kufijtë e Mar-a-Lago-s.

Ekziston edhe kalendari primar. Trump mund të përballet me Chris Sununu, guvernatorin popullor të Nju Hampshire, në zgjedhjet paraprake të shtetit. Një humbje e Trumpit në shtetin e granitit do të ishte monumentale. Ai fitoi atë konkurs shtatë vjet më parë. Dhe poshtë në Gjeorgji, guvernatori Brian Kemp mund të jetë në dhembje për hakmarrje.

Përtej kësaj, Trump ka pësuar një sërë pengesash ligjore të fundit. Muajin e kaluar, një juri në Manhattan dënoi Organizatën Trump për akuza tatimore dhe mashtrim. Gjykata vendosi 1.6 milion dollarë gjoba, maksimumi i lejuar sipas ligjit të shtetit.

Pastaj është procesi gjyqësor për sulm seksual dhe shpifje. E ardhmja e afërt nuk duket shumë më e ndritshme. Një gjykim është caktuar për më vonë këtë pranverë.

Ndërkohë, këshilltari special ecën përpara dhe prokurori i qarkut të Manhattan raportohet se tregon interes të ripërtërirë për pagesat e Organizatës Trump për pornostaren Stormy Daniels. Gjatë rrugës, Michael Cohen është rishfaqur. Cirku është kthyer.

Si përfundim, në Xhorxhia, një gjykatë e qarkut Fulton do të dëgjojë argumentet këtë javë që vjen nëse do të publikojë një raport të jurisë së madhe për zgjedhjet e vitit 2020. Nëse akuzohet, fati i ekstradimit të Trump mund të jetë me DeSantis. Tani kjo është ironike.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL