×

Aleksis Cipras, njeriu që ka në duar fatin e euros

Aleksis Cipras, njeriu që ka në duar fatin e euros

· 1 · 452

  • Postime: 7055
  • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 20-05-2012, 00:28:02
"Dalja e Greqisë nga monedha evropiane rrezikon të zhytë Britaninë në një recesion të dytë", kështu fillon artikulli që boton britanikja “The Guardian”, shkrim që shoqërohet me foton e kreut të SYRIZA-s, Alexis Cipras, me flokë të gjatë.

Gazeta e përshkruan kreun e SYRIZA-s, si njeriun që "mban të ardhmen e euros në duart e tij".

Në intervistën ekskluzive për "The Guardian", 37 vjeçari Aleksis Cipras, që gazeta e cilëson si “politikanin grek gjithnjë e më të fuqishëm”, ka thënë se është i vendosur "për të ndalur eksperimentin me politikat shtrënguese të vendosura nga Gjermania”. Ai i përshkroi rritjen e taksave dhe shkurtimet, si "një krim kundër popullit grek".

Udhëheqësi i partisë SYRIZA, suksesi i së cilës në zgjedhjet e muajit të kaluar shkaktoi paralizë politike në Athinë dhe zgjedhje të dyta të përgjithshme, tha se dëshiron që Greqia të mbetet në euro, por të luftojë kapitalizmin. "Nga njëra anë janë punëtorët, shumica e botës dhe nga ana tjetër kapitalistët, bankierët, etj. Kjo është një luftë midis popujve dhe kapitalistëve. Ky është sistemi ndërkombëtar financiar, ku bankat fitojnë më shumë", thotë ai.

“Një dalje e mundshme e Greqisë nga euro, rrezikon të zhytë Britaninë në një recesion të barabartë me egërsinë e recesionit të viteve 2008-09", sipas një eksperti. Robert Chote, drejtor i Zyrës së Përgjegjësisë për Buxhetin, paralajmëroi se ekziston rrezik i madh nga recesioni i dytë, i cili do të bëjë dëme të pariparueshme në Britani.

Sipas analistit Chote, Britania e Madhe do të zhytet në recesion për dy vjet. Deflacioni dhe papunësia në 2013-14 do të kapë shifrën 11% ndërsa borxhi do të arrijë mbi 90% të PBB.

Tek linku i mëposhtëm, mund të lexoni shkrimin tek "The Guardian"
http://www.guardian.co.uk/business/2012/may/18/uk-greece-exits-euro