Enverizmi dhe Kosova - 2 - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Enverizmi dhe Kosova

Enverizmi dhe Kosova

· 29 · 2722

  • Postime: 190
  • Karma: +11/-1

#25 ne: 15-12-2008, 02:45:44


Ti palloshi me dy emra,

Une memedheun nuk e njoh, mbase edhe e njoh, por kur ai shkruan ketu,jep vetem qendrimet e tija dhe me mua ska te beje ne kete forum asgje…ketu,ne kete debat nuk njoh aske! Dhe nuk dua te njoh! Me gezon pa mase “memedheu” kur ai paska vendosur te shkruaj dhe me nje menyre te me jep “perkrahje” .Ky “PALLOSHI” qe e quan ti, ka deshmuar dashurin per Atdheun me pjese te trupit te tij…dhe me mburrje ende lufton shqipatro-shkijet qe po mundohen ne cdo menyre te zhdukin “vizionin” e bashkimit kombtare.. Ai “palloshi” deshmor I gjalle, patjeter se eshte, i nderuari, Memedheu.
Ju shqiptaro-shkijet duke share Xhaxhin Enver mundoheni qe “vizionin” ta hudhni ne harese . Por fatkeqesisht(per ju) nuk do t’ia arrini.

“Ti palloshi me dy emra”
Shkaku eshte ky qe te pergjigjem.


Edhe nje keshille: Mos u mere me akivat ne te cilat ka pasur intervenime,dihet nga kush!
Memedheu ta solli se cka ka folur Enver Hoxha me rastin e ardhjes ne Jygoslavi qe ti e kishe postuar nje Foto..fort mire e kishte demantuar thenjen tende “Si ishte ajo shprehja : O me Enverin, o me Titon.  shoku nuk te duket vetja pak qesharak !?
E une te pyes, nuk te duket ty vetja se je Idiot!? Natyrisht pas atij afishimi te memedheut … Enver Hoxha i kerkon Titos te shenohet ne Traktatin e Miqesise kthimi i Kosoves.. Dhe dihet pas kesaj c’ndodhi..Vdiq Xhaxhi dhe kur me jygoslavin nuk beri mardhenje miqesore,e kunderta,armiqesia me e madhe ishte kunder  Jygoslavis,e jo siq pretendon te paraqet ti…A e di perse te pyes se a ndine veten Idiot?
Por,nuk ke nevoje  te me pergjigjesh!
Pyet prinderit tu,Pse me quajne shqiptaro-shka ne Forum.Besoje se do ta marresh pergjigjen per te dyjat.
Une kam perfunduar me kete teme.Spaku nuk dua te debatoje me TITISTA dhe GREKOFIL


  • Postime: 190
  • Karma: +11/-1

#26 ne: 15-12-2008, 02:50:04
jo nuk shoh jam chorr  :P  ,,,lavdi xhaxhit

pse more hargjon kohe ,duke ditur qe koha është vet zoti ,,mos hargjo zotin LOL

TUNGJATJETA O ENVER HOXHA    :perqafim

CHORI ME SY TE NDRITSHME!
pas demostratave ne Kosove /81 UDB-a e frikesuar gjere ne palce eshte ngutur te boton nje Liber ne Tirazh shume te madh me titull. Shqiperia e Enver Hoxhes!
Ne ate liber qene shkruar gjerat me te keqija per Enver Hoxhen dhe per Shqiperin. ky liber eshte botuar ne nje tirazh jashtezakonisht shume te madh, ne gjuehn shqipe dhe qe shperndare ne tere viset ku jetonin shqiptaret...
Shkrimet e atij libri te botuar nga UDB_ja. letrat si dhe akuzat qe i degjoni nga disa ketu ne FORUM jane nga ai liber.
Pra kjo tregon me se miri se sa kane qene te informuar disa qe po shkarravisin ketu ne kete Teme!

Enver Hoxha shpetoje Shqiperine ne vitet e saja me te rrezikshme te ekzistences 1941 - 1950, kur skenar te ndryshem ia venin lakun ne qafe dhe armiqe te bollshem,thote,Christina von Kohl aktiviste e Komitetit te HELSINKIT dhe gazetare dhe eksperte per Ballkanin ne librin e saj " Albanien Besk'schereihe" boton disa nga Konceptet e perpiluara nga Britaniket per te ardhmen e Shqiperise.

Me lejoni qe t'i sjelle ne Origjinal ashtu sic jane te paraqitura nga autorja:
"... In London wurden zwischen 1941 und 1943 mehrere Koncepte ausgearbeitet über die Zkunft Albaniens, die Grossbritanien bei einer Friedenkonferenz einzubringen plante.
Die verschiedenen Vorstellungen sahen enweder
a) eine jugosllavische - griechische Könfederation vor, in der Albanien ein Bestandteil sein sollte
b) Einen Anschluss Albaniens an Italien,
c) Eine Aufteilung des landes zwischen Jugoslawien und Grichenland
d) die Unterstellung unter eine Schutzmacht, bei der beispielweise an Dänemark als Protektor gedacht wurde...


Pra sic e shikoni kesi skenaresh pergaditeshin ne kurriz te Shqiperise...
Nje fragment nga libri:

" Ne Londer gjate viteve 1941 - 1943 jane perpunuar disa Koncepte per te ardhmen e Shqiperise, te cilat ne raste te nje Konference per Paqen do t'i paraqiste britania e madhe.
Konceptet nga me te ndryshmet do te ishin keto:
a) nje Konfederat Jugosllave- greke ku nje pjese e Shqiperise do te ishte mbrenda kesaj konfederate
b) NJE BASHKANGJITJE E SHQIPERISE ITALISE
c) NJe ndarje e Shqiperise ne mes Jugosllawis dhe Greqise( kujtone kerkesen jugoslalve te vitit 1945 per te derguar nje garnizon ne Jug te Shqiperise - gjoja per ta siguruar nga greqia)
d). Shqiperia te jete nje protektorat mbrojtes sipas shembullit te Danimarkes..."


Asnje nga keto skenare dhe skenare e Koncepte tjera s'munden te zbatoheshin ne praktike sepse Enver Hoxha u hengri qe te gjitheve kokrrat me kohe...
XHAXH or tungjatjeta!

  • Postime: 287
  • Karma: +0/-0

#27 ne: 18-12-2008, 19:13:59

Edhe një këshillë: Mos u mere me akivat ne te cilat ka pasur intervenime,dihet nga kush!


Jo mër jo paskan pas ndërhyrje, po un se di nga kush  hmmmmm:  ndoshta ke të drejtë janë më të besushme "faktet" që pruri mëmëdheu nga gazeta  :P

ta thash dhe më sipër mos masturbo mo ...

Nqs kërkon ndonjë të mirë të enverit, ka vetëm një Viti 1967

  • Postime: 88
  • Karma: +0/-1

#28 ne: 19-12-2008, 00:16:48
Bravo hendrix jimmy   ciao):pafshim, s'kam qka te shtoj pas fjaleve tua.

Temat e fundit