Evropa në krizë! - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Evropa në krizë!

Evropa në krizë!

· 24 · 2609

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 30-05-2005, 07:41:43
Francezët kanë votuar dje kundër Kushtetutës së parë të BE-së. Ngecin në vend proceset integruese

Francezët hodhën poshtë dje me shumicë votash Kushtetutën e re të BE-së. Sipas rezultateve të para të bëra publike nga Rojteri, rreth orës 10.00 të mbrëmjes së djeshme në referendumin popullor që u zhvillua në Francë 55 % e votuesve janë shprehur kundër Kushtetutës evropiane. Kështu BE zhytet në një krizë të thellë dhe gjithashtu vihet në pikëpyetje hyrja në fuqi e këtij dokumenti, i projektuar për të bërë të funksiononte më mirë ky organizëm prej 25 anëtarësh, i cili pritet të zgjerohet në të ardhmen me shtete të tjera. Po kështu vota kundër, shënon edhe një dobësim të pozitës franceze në bllokun aktual, shkakton një ngecje në vend të gjithë integrimit evropian dhe destabilizon tregun financiar, veçanërisht euron. Kjo votë kundër konsiderohet edhe një shuplakë në fytyrë për presidentin aktual francez Zhak Shirak, duke i bërë më të vështira edhe dy vitet që i kanë mbetur nga mandati i tij i dytë presidencial. Pak pas përfundimit të votimit, lideri i ekstremit të djathtë Jean-Marie Le Pen si dhe euroskeptiku Philippe de Villiers i bënë thirrje presidentit Shirak që të japë dorëheqjen.
Rezultatet paraprake janë llogaritur dje vonë, gati dy orë pas përfundimit të zgjedhjeve nga tre grupe të pavarura. Ato llogaritën se rreth 55 % e votuesve kundërshtuan Kushtetutën e parë të BE-së, që ishte përpiluar kryesisht për të thjeshtuar vendimarrjen në bllokun e zgjeruar vitin e shkuar me 10 anëtarë. Tashmë ekziston frika se 'efekti domino'i Francës do të përfshijë edhe vendet e tjera që presin të zhvillojnë referendume për Kushtetutën. Vota në Francë u konsiderua si një provë për këtë rregullore të re të BE-së, e cila duhej të miratohej nga gjithë shtetet anëtare. Tashmë ky dokument ose do t'i nënshtrohet ndryshimeve, ose nuk do të ketë më vlerë.
Deri pak orë para përfundimit të votimeve, ekzistonte shpresa se Kushtetuta do miratohej. Kjo për shkak të pjesëmarrjes së madhe të francezëve në votime. Dje kanë votuar më shumë se dy të tretat e 42 milionë votuesve të regjistruar. Kjo konsiderohet një nga pjesëmarrjet më të larta historikisht në zgjedhjet franceze, ku afërsisht morën pjesë 70 % e votuesve. Bëhet fjalë për një përqindje më të madhe sesa votimi që është bërë në të njëjtën ditë në vitin 1992 në referendumin për Traktatin e Maastricht-it, ku prezantua monedha e përbashkët evropiane 'euro'.
Votimi

Kushtetuta e re Evropiane
Kushetuta e re e BE-së është një dokument rregullash, ku shprehet qartë se çfarë kompetencash ka BE-ja dhe çfarë jo. Ajo shpall vlerat e BE-së dhe objektivat politike dhe bën të qartë se vendet anëtare kanë pushtete në BE. Ajo hap rrugën për integrim më të madh të BE-së, për të cilën popujt thonë se do ta kthejë këtë bashkim në një supershtet. Kushtetuta do të bëhet ligj vetëm nëse ratifikohet në çdo shtet anëtar, në disa raste me referendum.
- Trekëndëshi kushtetucional i BE-së: Komisioni, me anëtarë të emëruar, i cili propozon legjislacionin; Këshilli, ku përfshihen qeveritë e 25 shteteve dhe Parlamenti i zgjedhur direkt. Këto dy të fundit vendosin legjislacionin.
- Votimi në këshill (pas 2009-ës): Një vendim hyn në fuqi pasi merret nga 55% e shteteve anëtare dhe 65% e popullsisë së BE-së (që gjithsej është 455 milionë), ose kur e kundërshtojnë më pak se katër shtete anëtare. Disa vendime kërkojnë unanimitet.
- Kjo Kushtetutë redukton shumicën e nevojshme për shumicën e vendimeve në Këshill dhe shkurton numrin e fushave ku kërkohej një votë unanime
- Krijon një presidencë full-time të Këshillit, që do t'i japë më shumë vazhdimësi presidencës ekzistuese me rotacion.
- Redukton Komisionin Evropian, duke shkurtuar një të tretën e anëtarëve të tij që nga 2014-a e më pas.
- Kushtetuta i jep parlamenteve të kombeve më shumë mundësi të kundërshtojnë ligjet e BE-së, pavarësisht se nuk kanë pushtet që t'i ndryshojnë ato.
- Aftëson shtetet që të zgjedhin apo përshtasin iniciativa të reja, siç kanë bërë me euron.
- Përfshin kartën e BE-së për të drejtat themelore në ligjet e BE-së, për herë të parë.
- Ruan veton e shteteve anëtare në taksat direkte, në politikën e jashtme dhe të mbrojtjes dhe në buxhet.
- Krijon një ministër të Jashtëm të BE-së për koordinuar aktivitetet diplomatike dhe të ndihmave të huaja dhe një shërbim diplomatik. Por shtetet duhet të bien dakord unanimisht për politikën e jashtme. Nëse jo, ministri në fjalë nuk ka pushtet.

Procesi i votimit të Kushtetutës
Kushetuta është firmosur më 29 tetor 2004 në një ceremoni në Romë.
Kushetuta duhet të ratifikohet deri në fund të tetorit 2006 në Parlament ose me referendum nga 25 shtetet anëtare.
Nëntë prej tyre e kanë ratifikuar në Parlament (Austria, Gjermania, Greqia, Hungaria, Italia, Lituania, Sllovakia, Sllovenia, Spanja).
Franca, e para me referendum, Holanda voton pas tri ditësh, më 1 qershor. Të tjera shtete që do të vendosin me referendum: Republika çeke, Danimarka, Irlanda, Luksemburgu, Polonia, Portugalia, Britani e Madhe. Shtetet e tjera që mbeten, pritet ta ratifikojnë Kushetetutën e BE-së në një datë të caktuar gjatë këtij viti ose vitin e ardhshëm.

Pasojat e refuzimit të Kushtetutës
Një votë jo, qoftë e një vendi anëtar, do ta hedhë në erë Kushtetutën e BE-së. Vota "Jo" e Francës mund të shkaktojë efektin domino për të gjitha vendet e tjera që do të votojnë me referendum. Do të ndikojë për keq në Holandë, Poloni, Danimarkë dhe Britani. Në të gjitha këto vende, sondazhet tregojnë të njëjtin rezultat, si në Francë, Jo Kushetetutës. Përveç kësaj, Franca është një ndër gjashtë vendet themeluese të BE-së. Refuzimi nga ana e Francës mund të ndikojë tek gjitha shtetet e tjera anëtare. Nëse referendumi dështon, vendi mund të mbajë një referendum të dytë. Nëse vazhdon njësoj, ai vend mund të largohet nga BE-ja, pse duhet të ndryshohet Kushetetuta.
Referendumet kanë shkaktuar probleme në të kaluarën në BE. Irlandezët dhe danezët kanë votuar kundër traktatet kryesore të BE-së dhe i kanë rivotuar më pas pro.
Gjithsesi, nëse Kushtetuta dështon, pra nëse nuk miratohet në një prej vendeve anëtare, atëherë gjithçka do të funksionojë sipas rregullave aktuale të BE-së. Faktikisht, mënyra aktuale e funksionimit të BE-së është e pavolitshme dhe një zgjerim i mëtejshëm të BE-së me anëtarë të rinj, do të paralizonte tërësisht këtë organizëm, kryesisht në procesin e votimit.

Shekulli
« Editimi i fundit: 07-06-2005, 19:27:36 nga M A X »

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 01-06-2005, 14:54:46
Holandë, sot goditja e dytë ndaj Kushtetutës së BE-së?!

Holandezët do të votojnë sot në referendum për traktatin e BE-së. Sipas të gjitha parashikimeve, pritet që Kushtetuta të rrëzohet


Holandezët votojnë sot me referendum për Kushtetutën e BE-së. Sipas të gjitha parashikimeve, pritet që holandezët t'i thonë një "jo" të fortë dokumentit evropian, duke ndjekur kështu shembullin e Francës tri ditë më parë. Sondazhet e bëra deri në ditën e fundit kanë treguar se mbi 60% e votuesve holandeze janë kundër Kushtetutës. Edhe këtu, ashtu si në Francë, është shfrytëzuar nga skeptikët evropianë pakënaqësia e shtuar ndaj kryeministrit holandez, Jan Peter Balkenende. Holandezët nuk mbështesin politikat e tij për imigracionin dhe sigurinë, që janë ndërthurur edhe me rritjen e ngadaltë të ekonomisë, shtimin e papunësisë dhe shkurtimet e mëdha të buxhetit për mirëqenien sociale. Të gjitha këto përbëjnë një arsye më të fortë për t'i thënë jo Balkenende-s, sesa vetë përmbajtjes së dokumentit kushtetutes të BE-së. Megjithatë, holandezët shprehen se do ta rrëzojnë Kushtetutën e BE-së, edhe për shkak se janë kundër zgjerimit të mëtejshëm të bllokut, nga frika e humbjes së identitetit. Kryesisht ata kundërshtojnë anëtarësimin e Turqisë me shumicë myslimane. Pas referendumit në Francë, kryeministri holandez ka bërë edhe një përpjekje të fundit, duke u kërkuar qytetarëve të tij të mos ndjekin shembullin e Francës. "Franca nuk mund të na mësojë ç'duhet të bëjmë. Holandezët nuk duhet të marrin thjesht shembull nga francezët. Ata duhet të bëjnë zgjedhjen e tyre",- ka thënë ai. Kutitë e votimit në Holandë hapen sot në orën 7, sipas orës lokale, dhe mbyllen në orën 2100. Rezultatet e para pritet të jepen menjëherë pas mbylljes së kutive të votimit, pasi makineria elektorale holandeze është në përgjithësi e kompjuterizuar.
Efekti domino, që mund të pasojë në votimin kundër të Kushtetutës së BE-së, ka tronditur liderët e bllokut prej 25 anëtarësh. Kushtetuta duhet të votohet nga secili vend anëtar, qoftë me referendum ose në Parlament, në mënyrë që të hyjë në fuqi vitin që vjen. Ashtu si në Francë, edhe këtu nuk pritet ndonjë ndryshim i madh në qeveri, pasi në përgjithësi të gjitha partitë politike, përfshi dhe ato opozitare, e kanë mbështetur Kushtetutën e BE-së. Gati 80% e Parlamentit holandez e mbështet Kushtetutën. Siç u tha, edhe Shiraku, nëse do ta ratifikonte në Parlament Kushtetutën, vota do të ishte pozitive. Janë edhe një seri vendesh të tjera që pritet të shpallin referendum për dokumentin e BE-së, mes të cilëve edhe Britania e Madhe dhe Polonia. Duke parë këtë rezultat të referendumeve, shtypi britanik thotë se qeveria e Toni Blerit ka mundësi të heqë dorë nga referendumi i planifikuar për Kushtetutën. Kushtetuta e parë e BE-së parashikonte një rregullim të procesit të vendimmarrjes dhe krijonte më tepër lehtësira për funksionimin e bllokut me 25 anëtarë, që pret të zgjerohet më shumë në të ardhmen.

Shekulli

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#2 ne: 01-06-2005, 18:46:46
Anketat tregojnë se hollandezët e kanë hedhur poshtë kushtetutën e Bashkimit Evropian

 01-06-2005
 


Anketat pas votimit në referendumin e zhvilluan në Hollandë, tregojnë se hollandezët e kanë hedhur poshtë kushtetutën e Bashkimit Evropian, me 63 për qind të votave kundër dhe 37 në favor të saj.

Votimi u krye, tre ditë pasi francezët e hodhën poshtë dokumentin me 55 për qind kundër dhe 45 pro.

Shifrat paraprake tregonin se pjesëmarrja në votime ishte 62 për qind. Votimi në Hollandë nuk ka fuqi ligjore. Por të gjitha palët kishin rënë dakord se nëse mbi 30 për qind e qytetarëve me të drejtë vote, merrnin pjesë në votim, ata mund të bazoheshin në rezultatin e referendumit kur parlamenti i Hollandës të diskutojë për ratifikimin.

Shumë votues hollandezë thonë se druheshin se një kushtetutë e tillë do të krijonte probleme sociale, do të shkurtonte vende pune dhe do të lehtësonte emigracionin, duke rrezikuar më tej identitetin kombëtar të vendit.

Kryeministri Jan Peter Balkenede kishte bërë thirrje dje për një votë në favor të Kushtetutës, duke thënë se nëse ajo hidhej poshtë, do të dëmtohej reputacioni i Hollandës, si mbrojtëse e integrimit evropian.  

Ndërkohë, Komisioni Evropian

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-06-2005, 04:59:55
Keto mosaprovime ne te vertete nuk kane te bejne fare me kushtetuten, por ceshtja qendron diku tjeter. Nga anketat qe jane bere shumica e qytetareve thone se jane kunder pasi kostoja e jeteses eshte rritur shume, Euro e shtrenjtuar jeten, papunesia eshte rritur dhe numri i te huajve qe vijne gjithashtu eshte rritur. Pra ceshtje qe nuk kane te bejne fare me Kushtetuten. Pa marre parasysh qe kushtetuta europiane eshte nje dokument prej 400 faqesh teresisht i pakuptueshem per masat (gje qe mund te ishte faktor negativ per mosaprovim) perseri populli europian s'e ka fare me kushtetuten. Kjo eshte nje menyre kryengritje ndaj qeverive te vendeve te BE ndaj krizave ekonomike si dhe ne raste te tjera vjen si rezultat i mos qenies dakord te partive te medha dhe perdorimi i kushtetutes per qellime elektorale. E se fundi ksenofobia gjithmone ne rritje ne BE.

Francezet katolike, e quajne te papranueshme qe presidenti i tyre, Shirak, te jete nje nga pionieret e pranimit te Turqise me shumice myslimane ne BE. Gjithmone e me shume lexohet ne shtypin europian per shikimin e rrenjeve historike te europianeve, te qenia e tyre kristiane dhe mos "ndotja" me gjak jokristian. Keto pra jane shkaqet e verteta te kesaj "kryengrite" e cila po fut ne krize BE dhe ne dileme te ardhmen e saj.

Por duket se BE, Komisioni Europian me ne krye portugezin Barrozo e kane gjetur nje zgjidhje. Kushtetuta nuk do te ndryshoje, por referendumet per aprovimin e saj do te organizohen deri sa te marrin nje "Po". Pra ne France, Holande e gjetke, do behen referendume derisa keto vende t'i tone "Po" kushtetutes. Nuk dihet se sa aplikohet kjo menyre, gjithcka i ngelet te ardhmes.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 02-06-2005, 11:37:16
Françezët  i than "JO" Turqise dhe sateliteve te sajë, se s nuk eshte fare ne pyetje kushtetuta, si e tha edhe  MAX  më lartë, por kundershtimi i hyrjes se  Turqise ne europë. Me kete i than "JO"  europes e "PO" afrikes....
Tek e fundit me thon disa koleg, çka do fitojm nga europa ? Asgje tjeter vetem penalitete  si ne peshkatari si dhe bujqësi, kurse nga afrika i marrin te gjitha  qe nga gazi deri tek uraniumi etj... po edhe fuqia punetore pastaj edhe integrimi i afrikaneve eshtê më i shpejt se i turqeve sepse te dy komunitetet  jane kristiane. Halle më pake e profite te shumëta sidomos shumica e tyre jan koloni te vjetra te frances qe kan arritur ta ruajn ende gjuhen franqeze edhe  si gjuhe zyrtare...
Europa eshte nje deshtim !

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#5 ne: 02-06-2005, 17:32:44
Kur e shoh shembullin e Frances,me bje ne mend nje ,,projekt,, noer lansimin e raketave qe i qojne satelitet ne orbite Arian qe njekohesish eshte ,,projekt i perbashket Europian,,...Pas cdo prove te asaj rakete,nese do te ishte e suksesshme ,,gazetat franceze,, shkruanin:Franca lansoi Arian ne orbite me sukses,ndersa nese do te ishte jo e suksesshme shkruanin:Deshtoi lansuesi Europian!!!
Sa i perket Zhak Chirak kur e ndigova fjalimin e tij pas ,,mosaprovimit,, te kushtetutes ne asnje fjale apo fjali nuk mundje te degjoje emrin Europ...une mendoj se ky ishte nje deshtim i francezeve,sepse sic dihet Franca me Gjermanine jane dy ,,shtylla,, kryesore te Evropes  dhe nese keta nuk e aprovojne kushtetuten...do te dalin shum zera te pakendshme neper Evrope,dhe normal kjo nuk dot'i shkoj pershtati popullit evropian.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 05-06-2005, 15:13:41
Europa eshte futur vertete ne krize dhe po duket sikur e gjithe ajo BE, eshte vec nje ndertese prej rere. Keto dite cdo gje po vihet ne dyshim. Te gjithe po sulmojne institucionet e perbashketa te Brukselit dhe mjaft te tjere po vene ne dyshim te ardhmen e Bashkimit. Politikane te ndryshem po ngrejne tani pretendime. Psh disa thone se pranimi i Rumanise dhe Bullgarise duhet te pezullohet. Ne Itali, ministri i puneve sociale ka hedhur idene qe Italia te vere perseri ne pune Lireten perkrah Euros, qe praktikisht do te thote te hiqet dore nga Euro, vecse e ka thene pak me stil. Edhe ne Gjermani po ashtu po diskutohet rreth Euros. Ka pretendime qe per faj te monedhes se perbashket ekonomia gjermane nuk po ecen sic duhet.

Kriza e tanishme eshte pasqyruar dhe ne Bursa dhe Euro po bie poshte e me poshte.
Nje gje eshte e sigurte, qe BE eshte ne krize. Ndoshta do te kalohet kjo krize e do harrohet cdo gje, por dhe ndoshta jo, e endrra per nje Europe te bashkuar mund te shkerrmoqet. Popujt e Europes po tregohen shume egoiste e po i hedhin fajin BE  per problemeve te tyre edhe se ne shume raste keto probleme nuk kane te bejne fare me BE. Le te shohim!

 • Postime: 223
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 06-06-2005, 09:59:33
Te them te drejten me gezon pa mase kjo krize...dhe dhasht Zoti behet edhe me e madhe...

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#8 ne: 06-06-2005, 14:41:40
 :O...perse ?!!!mbase te ka shkel kemba ne USA apo?!!!
ncncncnc....kte mund te ndij vetem nga nje shqiptar,perse te gezon kriza e Evropes,une nuk muj te kuptoj,mbase edhe ne jetojme ne nje cep te Evropes dhe eshte me se e demshme cdo lloj krize ne Evrope ...sidomos per ne>Si ne aspektin ekonomik ahtu edhe politike.

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#9 ne: 06-06-2005, 16:38:51
Britania pezullon referendumin për kushtetutën e Bashkimit Evropian

06-06-2005
 


Sekretari i Jashtëm britanik Xhek Strou tha se qeveria ka pezulluar planet për mbajtjen e një referendumi mbi kushtetutën e re të Bashkimit Evropian.

Zoti Strou tha sot në parlament se hedhja poshtë e projekt-kushtetutës nga votuesit francezë dhe holandezë ka shkaktuar dyshime rreth të ardhmes së dokumentit. Ai tha se kundërshtimi francez dhe holandez ndaj projekt-kushtetutës duhet diskutuar në takimin e nivelit të lartë të Bashkimit Evropian më 16 qershor para se Britania të zhvillojë referendumin e saj.

Një zëdhënës i Partisë Konservatore, më e madhja e opozitës në Britani, tha se traktati tani ka marë fund. Dje Kancelari gjerman Gerhard Shroder dhe presidenti fracez Zhak Shirak u bënë thirje vendeve të tjera të Bashkimit Evropian të vazhdojnë procesin e ratifikimit.

VOA

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 07-06-2005, 07:38:58
Edhe Danimarka do e ndjeke Britanine. As atje nuk do mbahet referendumi i pritur.
Numrin i fundit i revistes prestigjoze gjermane "Der Spiegel" i kushtohet krizes se BE. Me germa te medha shkruhet: Die Diktatur der Bürokraten - Aufstand gegen Europa  (Diktatura e Burokrateve - Kryengritje kunder Europes)
Me kete kjo reviste i referohet kesaj tip kryengritje te popullit te thjeshte ndaj burokrateve, te cilet po e bejne Europen e bashkuar, pa e pytur dhe aq popullin, por duke marre vete persiper te bejne gjithcka dhe te mendojne ata se cfare eshte "e mire" per europianet. Duket se kesaj menyre i erdhi fundi.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 07-06-2005, 11:46:53
                    NJË GRUSHT HI NË  PJATËN E PERBASHKËT !

Kuptohet, po i preke gjermanet aty tek bursa(xhepi) ata edhe rrebelohen.
Dëmshperblimi që duhej të paguante gjermania pas humbjes së luftës së parë botërore ata i çoi dri aty qe një kile bukë duej paguar me një karrocë të holla prej letres, të paa vlefshme....dhe kjo e shtyri qe te marrin peerseri drejtimin e së keqes, përgatitjet përe luftën e dytë botërore. pra kur një popull që ka perjetuar gjëra të tilla më edhe i humb frika.

Per atë edhe kam thën disa here, lëre europen ore, ti pervilim mëngët edhe ne e të punojm tani përe të ardhmen tonë. Ky deshtim ka edhe anen tjeter të medalje, siç e kam thën se këta françezët jan në gjendje te djegin vehten vetem se të mos hyje turqia në europë kurrë  !
Andaj po deshen turqit le te hyjn vetun, keshtu thot populli...
Turqia ua preu barinnder këmbë europes, u pranua apo jo s'ka rëndësi për të , ata e kryen missionin e tyre, që besoj se kjo ishte e kurdisur mes dy vendeve për interesat e tyre, gjermano turke.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 07-06-2005, 12:26:21
Kreksi me vjen pak cudi me ty se shkrimet i bazon vetem ke Turqia lere ti se cthojn Francezet po sduhet te flasesh ne ate menyre ndoshta nuk i pelqen se eshte vend Islamik dhe kjo ska asgje te keqe.

 • Postime: 223
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 07-06-2005, 14:25:59
Lefter ! jo nuk jetoi ne USA jam ne Kosoven time.Si do qe i thone cep apo bisht  AI QE TE DO DUJE te tjeret cop u bafshin.E sipas teje kush na do ne???
I pam te gjithe edhe USA edhe EU edhe tjeret krejt ishin nje M.... i Madh qe i vjen era kah do neper Kosove.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 08-06-2005, 16:20:33
             KLUBI I PENZIONISTEVE

Kosova është mbushur me penzionista...nga B.E...

Ose i kan flokët e thime,  qela...
Jan krrusur së tepermi nga puna pes vjeçare, se shpejti duhet tua bejm gati edhe krrylet....
Vetëm ne mund ta nxjerrim vehten nga kriza, me punë ore...
Kush e ka lexuar, "Gjermania, viti ZERRO" ?

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 08-06-2005, 16:34:11
Kreksi me vjen pak cudi me ty se shkrimet i bazon vetem ke Turqia lere ti se cthojn Francezet po sduhet te flasesh ne ate menyre ndoshta nuk i pelqen se eshte vend Islamik dhe kjo ska asgje te keqe.


BeRni, më duket qe thash se e vetmja menyrë qe te dalim nga kriza, më së miri ne shqiptaret do ishte që të punojmi e jo te presim se ç'ka do na sjellin tjeret, europa etj... ketu e pata fjalen...
Kurse sa pe turqin(po e shkruaj me te vogla) me shpres qe s'do te bie më në sy...e thash të verteten nga syri dhe mendja e  françezve, e jo teza të çpikura nga une...

ju pershendes

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 08-06-2005, 22:02:36
gjermania se shpejti do i udheheqi evropes. nese ne bashkimin evropjan do ishte futur turqia dhe rusia do ishte fundi i amerikes. se shpejti nje "perandori e re" do ngrihet kush do jete...ne te arthmen do e shohim.

 • Postime: 847
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 09-06-2005, 13:36:22
Përshëndetje

Kjo Krizë Europiane u shkaktua dhe një herë nga "Nacionalizmi" i fuqishëm francez për mendimin tim.Gjithashtu mosaprovimi i Tekstit Kushtetues Europian ishte si pasojë e politikës ekonomike inefiçiente të kabinetit francez.Ishte më shumë një Jo e fuqishme ndaj dyndjes së krahut të lirë të punës (pjesa më e madhe nga Europa lindore) e cila solli rritjen e procentit të papunësisë pothuajse në të gjithë Europën Qendrore.Pastaj kam përshtypjen se edhe Shirak nuk para bëri përpjekje të mëdha që ky tekst të kalonte me sukses.Mu duk sikur e dëshironte diçka të tillë.

"Kapakun" ja vuri Hollanda e cila nuk bëri asgjë tjetër veçse ndoqi shembullin e "Motrës" më të madhe.

Për mendimin tim që Europa të dali nga kjo krizë politike duhet në rradhë të parë një konsensus nga të gjithë,dhe në rradhë të dytë më shumë kujdes përsa i përket politikave ekonomike që ndjek çdo shtet.Pakënaqsësia ishte një faktor i brendshëm francez që tashmë u bë Europian.

Jam shumë optimist për kapërcimin e kësaj "Krize" sa më shpejt,por jam shum skeptik përsa i përket zgjerimit të Be-së në lidhje me shtetet Ballkanike (përfshi këtu dhe Shqipërinë) para 2015-ës.

Ps.Për mendimin tim Turqia si nga pikpamja historike,kulturore nuk ka asnjë lidhje me Europën.

Gjithë të mirat

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 09-06-2005, 19:00:56
Europa do duhet te jete Europa e se ardhmes dhe jo ajo e historise dhe shikimit te tjetri i ndryshimeve kulturore e fetare. Europa do duhet te jete vendi ku disa i jane bashkuar njeri-tjetrit, per te pasur te mira reciproke. Kjo eshte idea e Europes dhe duke u bazuar ne kete ide, ne te mund te futet jo vetem Turqia, por dhe Maroku, Tunizia, Izraeli, Rusia e shume te tjere.

Sidoqofte tani ka nisur rrugen nje proces, te cilit nuk i dihet se ku do i dale fundi. Nuk besoj se eshte nacionalizmi i francezeve qe e futi bashkimin ne kete faze. Por eshte nje rezultat i pritshem. Shume gjera jane bere keshtu me "urdher nga lart" dhe ne vende, ku demokracia ka me shume se 50 vjet qe lulezon, eshte e veshtire qe njerezit te pranojne qe gjerat te behen pa i pyetur. Pastaj eshte dhe kriza e gjithanshme ekonimike, e cila me shume se sa te zgjerimi i ka diku tjeter shkaktaret. Por populli nuk do t'ia dije se nga vjen kriza, ata dine vetem se fajtor mund te jene vetem ata qe qeverisin; dhe kur keta qe qeverisin i kerkojne popullit te miratoje dicka pikerisht ne kohen e krizes, eshte normale qe populli nuk do e miratoje ate. E kjo jo se ajo qe i propozohet per miratim eshte e keqe, por thjeshte per ta "denuar" qeverisjen per gjendjen e keqe. Eshte pak a shume si referendumi qe u be ne Shqiperi ne vitin '94 per Kushtetuten. Nuk kishte asgje te keqe ajo kushtetute (dhe shumica as ia kishin idene se si ishte ajo vertete) por perseri ajo nuk u miratua, sepse populli per gjera te tjera fajsonte qeverisjen dhe me ane te votes per kushtetuten beri qeverisjen te paguaj.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 10-06-2005, 07:38:43
Nga Armand SALLABANDA


Dy "Jo"-te e thata te Frances dhe Hollandes per ratifikimin e Kushtetutes Europiane jane padyshim dhe ne menyre te qarte refuzimi i nje Bashkimi Europian qe ne gjendjen aktuale nuk i pelqen shume qytetareve te vet. Pas mos ratifikimit te ketij traktati nga ana e francezeve, themelues dhe nismetare te nje Europe te bashkuar, vjen dhe nje "shuplake" tjeter nga nje tjeter vend europianist sic eshte Hollanda. Eshte nje krize e dukshme politike por qe i ka bazat ne nje ngadalesim te rritjes ekonomike duke marre parasysh dhe squlljen e ekonomise nderkombetare ne pergjithesi. Daniel Gros, Drejtor i Qendresper Studimin e Politikave Europiane (Centre for Europen Policy Studies, CEPS) mendon se :"Jo"-te e Frances dhe Hollandes lindin si pasoje e qeverive te dobta dhe e nje Europe te perceptuar me shume si kosto se sa si perfitim." Dikush tjeter shkon edhe me tej duke ironizuar, me te drejte, e duke konsideruar dhjete vitet e fundit ku nuk mund te permendje fjalen Europe pa "elozhet" e rastit. Dhjete vjet ku termi Europe ishte sinonim virtuti dhe asnjehere nuk mund te shihje ndonje defekt ne kete skele solemne. Po ta beje do te vinin gishtin si Al Capone ne nje mbledhje ministrantesh.
Amsterdam. Kesaj rradhe humbes ekselent eshte Jan Peters Balkenende qe per jave te tera eshte munduar t'i mbushe mendjen bashkekombesve te tij per perfeksionin e Kushtetutes Europiane. Sipas analisteve europiane, edhe kesaj here "shuplaka" eshte me te vertete tingelluese, me 63% te hollanndezeve qe i thone jo, ne nje vend kozmopolit pas atij francez, qe mesa duket eshte nje deshtim i kryeministrit, qe si te ishte i perndjekur nga nje mallkim, sa here qe paraqitej ne public per kete ceshtje, fronti i jo-se fitonte terren ne menyre galopante. Sipas nje sondazhi (McKinsey) vetem 19% e hollandezeve mbeshtet politiken e kryeministrit Balkenende e sipas te njejtit sondazh 63% e hollandezeve nuk aprovon operatin e kryeministrit te tyre nder te cilet dhe ata qe, para dy vjetesh, votuan koalicionin actual qeverises. Me sa duket ne mendjet hollandeze spikat ende i forte kujtimi i nje politikani te ri si Pim Fotuyn, i cili u tregonte me pak si te silleshin, ndersa degjonte me shume zerin e tyre.
Megjithate, kjo "Jo"-Europes nuk deshperon vetem aksin franko-gjerman. Vajtojne dhe ata qe ne nje fare menyre, pa dashje, ka qene nje tjeter kauze e ketij refuzimi. Vajton hidrauliku polak qe ashtu si gjithe "Europa e re" shihte tek Kushtetuta Europiane nje shprese me shume per nje integrim me subtancial. Deshperohen edhe vende te tjera si Turqia, qe pasi mezi arriti te pranohej per bisedimet ne dialogun me BE, u be "arsyeja" e refuzimit te kushtetutes ne mendjet e mbeshtetesve te "Po-se". Per me teper qe "rreziqet" e nje zgjerimi drejt lindjes nuk jane te bazuara ne fakte konkrete. Presidenti francez Jacques Chirac, u shpreh, pas riformulimit te kabinetit qeveritar, qe prioriteti i tij eshte punesimi - si per te siguruar ate 71% te punonjesve pak a shume provizore qe i thane "Jo" hidraulikut polak. Per Turqine qe akoma duhet te behet pjese e BE, dje, ndersa hollandezet drejtoheshin drejt kutive te votimit, shpejtoi per te bere operativ ate Kod Penal te reformuar fluturimthi per te "embelsuar" kerkesat e Brukselit. Kjo eshte vetem njera nga aresyet qe po ckurdis oren europiane jo vetem ne France por dhe ne Gjermani ku opozita e ketij vendi mezi pret te "crrenjose" Schroder-in nga qeveria qe te pengoje hyrjen e Turqise ne BE.
"Teshtin" edhe bota arabe qe, sipas shume komentatoreve, konsideron Bashkimin Europian te drejtuar nga Parisi dhe Berlini, si te vetmen force potenciale ne gjendje te kundershtoje ate "kocke te forte" qe eshte SHBA, (shih luften ne Irak).
E verteta eshte se qytetaret europiane e kane te domosdoshme te ndjejne dicka qe ndryshon, nje iniciative qe te di te perballoje, ne terrenin institucional, kete krize ne Europe. Po kaq e rendesishme eshte edhe riperteritja e Bashkimit ne aspektin ekonomik duke i dhene pergjigje problemeve egzistuese. Kjo do te thote ne rradhe te pare perparimin e reformave dhe modernizimeve per te rilancuar me efektivitet, qofte ne aspektin ekonomik edhe ne ate politik, filozofine e demokracise europiane aq te deshiruar nga nismetaret e saj dhe te konsoliduar nga qytetaret e Europes.

Gazeta Shqiptare

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 19-06-2005, 02:12:20
Europa përfundon në krizë

Shirak e Shrëder akuza Britanisë e Holandës


BRUKSEL

Mosmarrëveshjet për buxhetin çojnë Europën në krizë. Liderët europianë pohuan dje se Bashkimi Europian po përjeton krizën më të rëndë të historisë së tij pas një samiti të dështuar që nuk arriti të gjente një zgjidhje për buxhetin dhe kushtetutën. "Kjo është një krizë shumë e rëndë. Ndjej turp përballë anëtareve të reja të BE-së", deklaroi dje kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker, vendi i të cilit mban presidencën e radhës së BE-së. Juncker kritikoi ashpër mungesën e kompromisit lidhur me buxhetin, gjë që mund të rrezikojë seriozisht strukturën e bllokut europian. Britania dhe të paktën 4 vende tjera i hodhën poshtë propozimet për kompromis rreth buxhetit për vitet 2007-2013. Londra zyrtare kërkoi reduktimin e subvencioneve të BE-së për bujqësinë në këmbim të rishikimit të reduktimit të pjesës së saj të buxhetit prej 5,5 miliardë dollarësh. Franca, shfrytëzuesja më e madhe e subvencioneve, kundërshtoi çdo ndryshim të ndihmave në bujqësi. Ndërsa, kryeministri britanik, Toni Bler u tha gazetarëve se pas refuzimit të projektkushtetutës së BE-së në Francë dhe në Holandë, blloku duhet të ndryshojë kursin, nëse dëshiron të mbetet i rëndësishëm për qytetarët.

Akuzat
Vetë kryeministri i Luksemburgut, Juncker, lëshoi akuza të ashpra kundër Britanisë dhe Holandës për këtë krizë. Ndërsa, presidenti francez, Zhak Shirak dhe kancelari gjerman Gerhard Shrëder nuk kanë ngurruar të nxjerrin edhe emrat. Kryeministri britanik dhe ai holandez janë tashmë në bankën e të akuzuarve pasi nuk deshën që Londra dhe Amsterdami të humbisnin disa favore ekonomike të BE-së për arsyet e brendshme politike. Ndërkohë, dhjetë anëtaret e reja të BE-së janë shprehur të zhgënjyera nga ky samit, edhe pse kanë deklaruar se nuk do të heqin dorë kollaj nga synimet e tyre. Sidoqoftë, dhjetë anëtarët e reja propozuan të mos paraqitej rezistencë ndaj kuotës së përfitimit të Britanisë, duke e favorizuar atë.

Konflikti
"Ishte një moment shumë impresionues përballë egoizmit të një apo disa vendeve më të pasura të bllokut", theksoi presidenti francez, pas samitit. Ndërsa, kancelari gjerman, Gerhard Shrëder, gjithashtu i çuditur nga ky gjest, tha se "ishte e turpshme që anëtaret e reja të BE-së u thanë Holandës dhe Britanisë se janë të gatshme të bëjnë sakrifica për problemet e tyre financiare". Vetë presidenti i BE-së, Juncker vendosi të "ndëshkojë" Britaninë duke deklaruar se nuk do të marrë pjesë në prezantimin e fjalimit të Bler në parlament, ku do të shpallet programi i Londrës për drejtimin e BE-së. Dhe kjo është një lëvizje diplomatike që ka pak, për të mos thënë asnjë precendent në mesin e vendeve anëtarë të BE-së. Situata brenda bllokut është përkeqësuar tej mase tashmë, ndërsa liderët kanë kërkuar më shumë kohë për reflektim. Por, më 1 korrik drejtimin e bllokut do ta marrë pikërisht ai vend që shkaktoi krizën e kësaj radhe, Britania, gjë që paralajmëron kohëra edhe më të vështira për Europën.
 

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 21-06-2005, 04:19:18
PAS "JO"-SË NDAJ KUSHTETUTËS

JOSÉ MARIA AZNAR
Refuzimi popullor ndaj Kartës Kushtetuese nuk duhet konsideruar si fundi i botës, as, aq më pak, si fundi i Bashkimit Europian. Në fakt, institucionet europiane mund të vazhdojnë të funksionojnë qetësisht, falë traktatit të nënshkruar nga shtetet anëtare në Nicë. që mbetet në të gjitha efektet në fuqi. Ajo që në fakt ka ndodhur më pak ose që duhet të ndodhë më pas (pas mësimit të ashpër të marrë nga Kushtetuta Europiane) është një mënyrë e caktuar e të menduarit të Europës, një mënyrë e caktuar për ta ndërtuar. Nga ana tjetër, arësyet e "Jo"-së, ashtu si ato të "Po"-së, janë padyshim komplekse, por nuk është ky problemi. Problemi i vërtetë është se se mund të votohej "Po" ose "Jo" bazuar në të njëjtat argumenta, sepse teksti i Kushtetutës së re Europiane nuk respekton mandatin e vet fillestar, domethënë të thjeshtëzojë institucionet komunitare, duke i afruar me qytetarin. Me fakte, Kushtetuta e re Europiane, falë një atribuimi të pushteteve që favorizon ë të mëdhenjtë, në kurriz të të gjithë të tjerëve, karakterizohet nga një mungesë ekuilibri që mund të ketë kontribuar në sanksionimin e refuzimit nga ana e qytetarëve. Megjithatë, mesazhi është i qartë: nuk është e mundur të vendoset e ardhmja e Europës pa angazhuar europianët. Faktikisht, për të mbështetur ngrehinën europiane, do të ishte e domosdoshme të shkohej përtej bindjes të thjeshtë, të verbër, se procesi në zhvillim të konkludohet mirë. Parasëgjithash, duhet rekuperuar një minimum besimi në vendimet e marra, në objektivat e parafiksuar dhe në politikën që hidhet në fushë për t'i çuar drejt përfundimit, të gjitha pasazhe mbi të cilat Bashkimi Europian, sidomos gjatë këtyre kohëve të fundit, ka treguar më shumë se një paqartësi. Shembujt nuk mungojnë. Kemi pranuar Paktin e Stabilitetit si kusht për të qenë të konsideruar europianë të mirë në aspektin ekonomik, për të zbuluar më pas se vetë baballarët e Paktit, në mënyrë krejtësisht unilaterale, kishin vendosur se ai edhe mund të mos respektohet dhe e gjitha kjo vetëm pse pikërisht ata nuk u kishin qëndruar besnik impenjimeve që imponon marrëveshja. Kemi adoptuar Axhendën e Lisbonës, po ta shikosh me kujdes mënyra më e mirë për ta transformuar Europën në një aktor të dorës së parë si nga pikëpamja ekonomike, ashtu dhe nga ajo teknologjike, për të zbuluar më pas se shumë shtete anëtarë kanë zgjedhur për të mos i futur reformat e domosdoshme në zhvillimin e pikave të stabilizuara nga vetë Axhenda në fjalë. Jemi impenjuar me Traktatin e Nicës dhe ua kemi imponuar vendeve kandidate. Por përpara se të hynte plotësisht në fuqi, kemi dëgjuar të flitej për një traktat të ri, që do të përmbyste rregullat që qeverisin aktualisht Bashkimin Europian. Me pak fjalë, një gjë është teoria e biçikletës, domethënë të vazhdohet të pedalohet për të mos humbur ekuilibrin; një gjë tjetër është mungesa e seriozitetit në mbajtjen e impenjimeve të marra. Të jetë e qartë, Europa për momentin nuk është thirrur të konfrontohet me një Apokalips iminent: faktikisht nga njëra anë, siç e kam thënë tashmë, mund të mbështetet mbi një pikë të shkëlqyer referimi, që është përfaqësuar nga Traktati i Nicës, nga ana tjetër i ofrohet mundësia për të ripërcaktuar rrugën e vetë Bashkimit Europian. "Jo"-ja ndaj tekstit kushtetues ka qenë i paekuivokueshëm. Të tentosh t'i vish në ndihmë, duke ju drejtuar masave fasadë, sigurisht që nuk do të ishte zgjidhja. Nuk mund të shtiret sikur nuk ka ndodhur asgjë, sepse diçka ka ndodhur, as aq më pak të ruhen formulimet fillestare për t'u lejuar mbështetësve të "Po"-së që të shpëtojnë fytyrën. Ndarja e tekstit dhe e hyrjes së tij në Traktatin e Nicës, një kapitull për rradhë, do të ishte njëlloj sikur t'i jepej jetë një mashtrimi të madh kundrejt opinionit publik dhe vetë Europës. Ajo që realisht i mungon kësaj Europe është një lidership politik që të marrë mbi vete barrën e përballimit deri në fund të problemeve që prekin kontinentin. Fati i Europës nuk mund të lëkundet midis një vizioni të trandafiltë nga njëra anë, që ngatërron faktikisht dëshirat me realitetin, dhe një pesimizëm të thellë nga ana tjetër, që parafiguron humbjen si të pashmangshme. Si çdo realitet tjetër në botë, Europa kërkon transparencë, rritje ekonomike, zhvillim dhe rinovim teknologjik. Realiteti vështirë se të mashtron dhe është një fakt që ekonomia e Europës, përveç përjashtimeve të përfaqësuara nga Irlanda, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, nuk ecën mirë. Reforma në gjendje të liberalizojnë dhe bërë fleksibël tregun bëhen të domosdoshme. Sigurisht, nuk mund të pretendohet që të arrihet gjithçka dhe shpejt, por është edhe e vërtetë se recetat ekonomike dhe politikat efikase janë përpara syve të të gjithëve, sepse flasim me rezultatet e mira të arritura deri më tani. Nëqoftëse europianët do të synojnë të gëzojnë cilësinë e tyre të jetesës në një botë që synon me shpejtësi drejt globalizimit, domosdoshmërisht do të duhet t'i përshtaten një mënyre të re për të krijuar pasuri. Në fakt, Axhenda e Lisbonës nuk është e vdekur pse është joefikase, por pë shumë sepse është likuiduar nga njerëz të cilët nuk e kanë respektuar. "Jo"-ja ndaj traktatit nuk duhet tw na hedhw nw dwshpwrim. Faktikisht, po ta shikosh mirë, nëqoftëse merret ashtu siç duhet, lejon të çelet një periudhë refleksioni dhe debati që fatkeqësisht, të paktën deri më tani, nuk kishte mundur të zhvillohej ashtu siç duhej. Kriza irakene ka treguar du mënyra të ndryshme në kuptimin e rolit të Kontinentit të Vjetër. Nga njëra anë, Europa atlantike, e hapur e dinamike, e aftë të ruajë marrdhënie të mira, nëpërmjet një bashkëpunimi faktik, me Shtetet e Bashkuara; nga ana tjetër, një Europë "europiane:, e preokupuar të ruajë një rend ekonomik tashmë arkaik. Një Europë me një identitet politik që do të dukej se mund të zhvillohe vetëm në kundërvënie me Shtetet e Bashkuara, kushtetuta nisej nga presupozimi se kjo ide e dytë ishte ndopshta predominuese midis të gjitha shteteve anëtare, por refuzimi që të cilit i është nënshtruar Karta i hap portën një ideje të Europës që shikon në të ardhmen (siç ka bërë gjithmonë në të kaluarën) si një realitet autonom, por gjithmonë aleate e Shteteve të Bashkuara. Kushtetuta nuk mund të shpërbëhet dhe më pas të rifutet nga një kapitull për rradhë: gjithmonë është frymëzuar nga një parim unitariteti dhe organiciteti, kurse t'i hipotezosh një fragmentim rezulton e papranueshme. Në fakt, gjëja e parë për t'u bërë është të rekuperohet me urgjencë axhenda e vënë mënjanë gjatë këtyre dy viteve të fundit, gjë që do të thotë - shumë thjesht - të respektohen impenimet e marra nga qeveritë dhe të mbahen premtimet e bërë opinionit publik. Kjo do të thotë të riniset Europa përgjatë rrugës së forcimit ekonomik dhe, nëpërmjet adoptimit të reformave të domosdoshme, të veprojë në mënyrë të atillë që Traktati i Nicës të futet realisht në regjim, ndërkohë, duhet edhe të impenjohemi për të rimenduar sesi Europa mund të kontribuojë për të bërë pjesën tjetër të botës një vend më të mirë, ku të mund të jetohet. Duhet të gjejmë mënyrën për të përballuar kërcënimet dhe rreziqet që na kërcënojnë (terrorizëm, krizë demografike, emigracion i paligjshëm), por edhe të ngremë në këmbë një mbrojtje të qartë të parimeve që na identifikojnë dhe janë bartës vlerash universale, si respektim i i të drejtave të njeriut, mbrojtja e lirisë dhe e demokracisë në botë. Clemenceau njëherë tha se lufta është një gjë tepër e rëndësishme për t'u lënë në duart e gjeneralëve. Mirë, Europa është një gjë tepër e rëndësishme sa për ta lënë fatin e saj në duart e pak njerëzve. Europa duhet të jetë (ose përndryshe nuk do të jetë aspak) një projekt i projektuar drejt përfshirjes të të gjithë anëtarëve të vet, që nga qeveritë arrin deri tek qytetarët. Nëqoftëse nuk do të jetë kështu, Europa do të transformohet në vendin e ofshamave dhe të tensioneve ku, në vend që të ndajë beneficet, do të ndajë frustrimet, si midis anëtarve, ashtu dhe midis atyre që, nga jashtë, na shikojnë me besim të madh.


Përgatiti: ARMIN TIRANA RD

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 23-06-2005, 17:34:34
Patjeter qe mospranimi i kushtetutes te re Evropiane nuk eshte fundi i botes ose fundi i BE-se. Kundeshtrimi Francez (edhe Hollandez) qendrom mbi friken se shume nga punet e rendometa dhe agrikulturale do zhvendosen ne shtetet anetare lindor te BE-se. Per mesiper, kushtetuta e re do te perqendronte te drejtat e veprimeve tregtare dhe ekonomike ne duart e "qeverise" qendrore. Psh. shtetet anetare nuk do te kishin mundesi te rregullonin tarifat dhe patentat treegtare lokale, ashtu si dhe tregtine nder-shtetase.

 • Postime: 9
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 08-08-2005, 17:07:03
Evropa ne Krize
Do te ishte shume me mire sikur te lexonim dhe te harxhomin me shume kohe ne nje teme qe per mendimin tim eshte pak a shume me interesante per ne Shqiptaret.
Shqiperia ne Krize.
A i intereson kombit shqiptare nje BE e forte?
Per mendimin tim Jo
Sepse ishite pikerisht Franca nje nga shtyllat me te forta te BE, qe kundershtoi vazhdimisht USA dhe UK qe ceshtja e Kosoves eshte ceshtje e brendeshme e Serbise, dhe sipas librit te Tim Judah " Kosovo war and revenge" ishin pikerisht gjeneralet francez ata qe informonin Ushtrine Serbe se ku do te bombardonte  NATO ne Kosove.
Historikisht Europa ka luajtur nje rrol jashtezakonisht negativ per Kombin Shqiptare, jane pikerisht keto fuqi Europiane qe lane jashte kufive gjysmen e trojeve shqiptare.
Themelet e BE jane hedhur qe ne vitin 1919 ne Paqen e Parisit. Dhe pikerisht po ne kete Paqe u dha mendimi nga Franca dhe Greqia qe Shqiperia eshte nje vend qe nuk mund te qeverise dote dhe se zgjidhja me e mire eshte qe ky vend te ndahet midis Greqise dhe te sapokrijuares Jogosllavi, dhe ishte pikerisht Presidenti i USA Wilson ai qe deklaroi qe " Nuk mund tja bejme kete padrejtesi popullit liridashes shqiptare".
Pra sic shihet si ne te kaluaren dhe ne tashmen jane Europianet ata qe na kane percare dhe na kane sjelle deme te jashtezakonshme kombit shqiptare, dhe jane po ata USA qe na kane mbrojtur egsistencen si shtet dhe jane po USA ato qe nismuan bombardimet ne Serbi, dhe jane po USA ato qe kerkojne ceshtjen e Kosoves te zgjidhet me Panvarsi.
Nje BE e forte mund ti interesoj Frances apo Gjermanise por kurresesi jo Kombit Shqiptare.    

Temat e fundit