Gjenocidi rus ne Ceceni - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjenocidi rus ne Ceceni

Gjenocidi rus ne Ceceni

· 21 · 4299

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0

ne: 11-08-2004, 18:50:24
Cecenia sot vuan nga sulmet te ushtrise ruse dhe politiken absurde te presidentit putin.
Me mijera te vrare, te plagosur dhe nje shtet i shkaterruar per dekada,por jo vetem kjo, atje zhvillohet nje gjenocid ndaj popullsise mashkullore te vendit derisa shume jetojne ne klandestinitet nga frika.
Pse nuk reagon bota ndaj ketyre krime dhe pse bota nuk intervenon per te ndale kete tmerri ?
Opinioni juaj...
« Editimi i fundit: 16-02-2005, 12:55:43 nga BeRni »

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#1 ne: 14-08-2004, 06:48:34
Europa ka treguar shenja te zbehta reagimi ndersa Amerika perkrah Putin per faktin qe konsiderohet si lufte kunder 'terrorrizmit' nderkombetar. Cecinia nuk paska te drejte te jete e lire nga nje uzurpator i drejte ama Irakut i duhet te clirohet per faktin se ishte nen diktature. Interesat Amerikane bejne qe te bej nje vesh shurdh e nje sy qorr per Cecenine. ne menyre qe Rusia e kenaqur te vrase e te prese popullin e pafajshem. Pak kohe me pare presidenti pro ruz Kadirov u vra nga separatistet cecene. I konsideruar si tradhtar i ceshtjes cecene Kadirov u ekzekutua me nje bombe ne podiumin ku asistonte paraden e radhes. Kete atentat e ka marre persiper grupi i komandantit te madh Tchamil Basajev.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 07-11-2004, 21:56:01
e di si eshte puna me koto super fuqite?
ku kane interes ndehyne e atje ku nuk kane nuk nderhyne.
Hallall ja bofte zoti Basajevit.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 16-02-2005, 12:54:11
çeçenia-një histori e shkurtër

Kjo është një histori e shkurtër që mbetet në të shumtën e rasteve e pashkruar, përveçse me gjakun e çeçenëve.

Populli çeçen ka luftuar kundër Rusisë për mbijetesën e tyre që nga 1722, kur forcat cariste u përpoqën për të pushtuar rajonin e Kavkazit perëndimorë. çeçenët, të pakët në numër dhe të paarmatosur mirë kanë mundur të mbajnë forcat ruse për 142 vjet, përpara se të biejnë në 1864.

Ata u hodhën në revoltë përsëri në 1877, pas kësaj Rusia masakroi 60% të popullsisë. Në 1918, duke parë mundësinë e dhënë nga revolucioni Rus, ata deklaruan pavarsinë. Rusia sulmoi edhe një herë.

Në janar 1921, Stalini hyri në një marrëveshje me çeçenët që ata të pranonin autoritetin sovjetik, ata do të lejoheshin të praktikojnë sheriatin, të kenë autonomi të plotë në punët e brendshme dhe të gjitha territoret e pushtuara nga Cari tiu kthehen atyre.

Rusët nuk e mbajtën fjalën e tyre, dhe Stalini filloi një program genocidi kundër popullit çeçen. Me 31 korrik, 193, Stalini urdhëroi që 14.000 çeçenë dhe ingush të ekzekutohen. Ishin këto 3% e popullatës së përgjithshme.

Në 1944, Stalini i akuzoi çeçenët se i kanë ndihmuar gjermanët, megjithëse gjermanët nuk arritën në këtë rajon. Si ndëshkim, Stalini i shpërnguli çeçenët në Siberi dhe Kazakatian. Censusi rus i vitit 1939 llogariti 407,690 çeçen. 400,000 nga ata ishin shpërngulur me forcë. Afërsisht 30% nga ata vdiqën në kampe gjatë këtij trasferimi.

Duke përshkruar krimet e Stalinit, shkrimtari i famshëm rus Aleksander Solzhenitsyn shkroi: "Ishte një popull që nuk donte të përulej, nuk kishte zakonin mendor të nënshtrimit dhe jo vetëm individët rebel por i tërë populli ndaj një burri. Ata ishin çeçenët".

Ata qëndruan ashtu deri në 1957, kur Hrushovi më së fundi i lejoi ata të kthehen në shtëpi.

Në 1991, çeçenët e deklaruan veten si një popull sovran. Në dhjetor 1994, forcat ruse sulmuan, çeçeninë, duke filluar një kapitull të turpshëm në historinë ushtarake ruse. Mbi 100,000 civil çeçen dhe 6,000 ushtarë rus u vranë, pjesa më e madhe e vendit u rrafshua dhe 17 milion mina toke u hodhën nga forcat ruse. Lufta përfundoi në 1996. Kjo luftë i kushtoi 5.5 bilion dollar në dëme ekonomike, ishte shkaku kryesor i krizës ekonomike kombëtare ruse në 1998, kur qeveria ruse provoi se ishte e paaftë për të kthyer borxhet e saja të mëdha.

Në shtator 1999, pas një hyrjeje të militantëve çeçen në Dagestan, Rusia e pushtoi përsëri çeçeninë. Mijëra çeçen dhe ndihmës të huaj, i mbajtën 100,000 rus deri në shkurt 2000, kur ata u larguan nga qyteti i Groznit. Ata që atëhere kanë bërë luftë gerile, duke rezultuar kjo në qindra ushtarë rus të vrarë dhe numra të pallogaritur të vrarësh në anën çeçene. Grozni ishte rrëzuar përdhe nga bombardimet ruse. Organizatat e të drejtave të njeriut kanë dokumentuar forcat ruse që kanë kryer ekzekutime dhe përdhunime në rradhët e civilëve çeçen.

Putini, si paraardhësit e tij Sovjetët dhe Cari mendoj se mund ta shtypte dëshirën e çeçenëve për liri me dhunë. Putini madje i tha popullit të tij që Lufta me çeçeninë kishte mbaruar, pasi kishte gjetur një çeçen (Ahmed Kadirov) për të qeverisur rajonin. Siç ngjarjet në Moskë tregojnë që ai nuk mundej të ishte më gabim se kaq.

...Është ajo të cilën e ka premtuar një lider çeçen çarit në 1818, që rusët nuk do të përjetonin paqen për deri sa edhe një çeçen i vetëm të mbetej i gjallë. 184 vjet kanë kaluar dhe kërcënimi ende qëndron më i vërtetë sesa kurrë.

Pasi provuan luftën, genocidin dhe shpërnguljen për 280 vjet dhe dështuan, a nuk është koha që rusët t'ja kthejnë çeçenëve lirinë e tyre?

Amir Butler

(shkruar në vitin 2002)

Marrë nga: a t r u e w o r d . c o m

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 16-12-2005, 06:34:47
e di si është puna me koto super fuqite?
ku kanë interes ndehyne e atje ku nuk kanë nuk nderhyne.
Hallall ja bofte zoti Basajevit.
Si mund te perkrahesh kriminelet me ne krye Basajev-in nuk e kuptoj???Te kesh qendrim kritik ndaj politikes se nje shteti kjo eshte normale po te perkrahesh dhe te thuash Bravo Basajev do te thote qe je pjese e krimit...
Kam perjetuar shume afer sulmet terroriste ne Rusi te cilat mbani vetem emrin e Basajev si autor dhe me besoni nuk ja uroj as armikut nje presion te tille psikologjik qe mbizoteron edhe sot e kesaj dite ne Rusi.

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 16-12-2005, 07:04:44
Po sulmet e shtetit rus ne Ceceni i ke perjetuar ti? Po shkaterrimin e qyteteve te tera dhe vrasjen e mijera civileve cecene i ke perjetuar? Po terrorizimin dhe zhvendosjen e ceceneve gjate epokes sovjetike e ke perjetuar?
Pasi t'i kesh lexuar se paku keto rrethana, atehere do kuptosh pse dalin Bashajevat!

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 16-12-2005, 07:24:20
Po sulmet e shtetit rus ne Ceceni i ke përjetuar ti? Po shkaterrimin e qyteteve te tera dhe vrasjen e mijëra civileve cecene i ke përjetuar? Po terrorizimin dhe zhvendosjen e ceceneve gjatë epokes sovjetike e ke përjetuar?
Pasi t'i kesh lexuar se paku këto rrethana, atëherë do kuptosh pse dalin Bashajevat!

Ushtria ruse nuk vret civil por njerez si Basajevi...
keto rrethana nuk njihen me mire duke lexuar (megjithese edhe kete e kam bere) por kur perjetohen...
Eshte vete populli cecen qe perkrah pavaresine nga Rusia por qe eshte kundra njerezve si Basajev...
Po deshe ndonje shembull konkret te vrasjeve, rrembimeve, perdhunimeve drogimeve te femrave qe perdoren per kamikaze bej ze ne MP se ketu seshte vendi per te te ilustruar.
Hajt tung!

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 16-12-2005, 08:16:45
Rasti i çeçenisë është gati plotësisht i njejt me rastin e Kosovës. Politikat sllave janë të njejta - spastrim etnik. Lirisht mund të terheqim vija paralele mes rastit Kosovë dhe rastit çeçeni. Qëndrimi kritik naj Rusisë nuk do të sjellë asgjë. Vetëm pushka e çeçenëve, ashtu siç bën me 1998 dhe ndihma e jashtme konkrete. Nuk ke çka të mbash qendrim kritik ndaj Rusisë kur ka shkatrru gjithë vendin, ka vrarë me mijra njerëz.
Shamil Basajev është terrorist. Po për kë? Ai është terrorist për armiqët e vendit të vet edhe kollaboratorëve të tyre.
Në Kosovë para luftës dhe gjatë luftës ka pasur kollaborator shqiptar (sikur Kadirovi) që kanë pranuar regjimin e Beogradit dhe kanë formuar Polici Lokale (të gjithë shqiptar) për të mbajtru "rendin" në Kosovë. E njejta gjë ndodh edhe në çeçeni. Populli manipulohet në çdo mënyrë.

A më mirë një Kosovë e lirë dhe pa tradhtar apo një Kosovë në Serbi falë tradhtarëve shqiptar? Kështu edhe për çeçeninë. çdo Rusia atje? Ka pak territore?

Edhe Kadirovi edhe çdo tradhtar prorusë është në parlamentin e Rusisë falë luftës së drejtë dhe rezistencës çeçedhe. Ata i duhen rusisë. Sikur të mos ishte Basajevi, atëherë Kadirovi do të vritej nga vetë rusët, sepse ishte çeçen. E për të evituar spastrimin etnik dhe për të drejta të popullit të vet lufton një djalosh siç është Basajevi. Ndërsa për të manipuluar botën dhe vetë popullin çeçen Rusisë i duhet ta ketë pranë një çeçen (Kadirovin), në rastin tonë tash të birin e Kadirovit ose njerëzit tjerë.

Shamil Basajev ( Adem Jashari, Ramush Haradinaj etj. -" terroristat shqiptar") është dhe do të jetë përherë legjend e gjallë e luftës çeçenisë  kundër pushtuesit rus.

Rusia do ta paguaj shumë shtrenjtë një ndër gjenocidet më antinjerëzor që njeh historia e njerëzimit. Dhunim, vrasje, persekutime, torutura, gjenocid. Po a ka kund më të poshtër se pushtuesit sllavo-ortodoks?
Ushtira ruse mori Ksenia s'kanë lënë gjë pa bërë me popullin çeçen. Përndryshe nuk do të kishte luftë fare atje. Por hakmarrja çeçene është historikisht e njohur. Pasi që je femër: do you want to send you a tape called "russian solider rape chechen girls"?

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 16-12-2005, 08:28:17
Rasti i çeçenisë është gati plotësisht i njejt me rastin e Kosovës. Politikat sllave janë të njejta - spastrim etnik. Lirisht mund të terheqim vija paralele mes rastit Kosovë dhe rastit çeçeni. Qëndrimi kritik naj Rusisë nuk do të sjellë asgjë. Vetëm pushka e çeçenëve, ashtu siç bën me 1998 dhe ndihma e jashtme konkrete. Nuk ke çka të mbash qendrim kritik ndaj Rusisë kur ka shkatrru gjithë vendin, ka vrarë me mijra njerëz.
Shamil Basajev është terrorist. Po për kë? Ai është terrorist për armiqët e vendit të vet edhe kollaboratorëve të tyre.
Në Kosovë para luftës dhe gjatë luftës ka pasur kollaborator shqiptar (sikur Kadirovi) që kanë pranuar regjimin e Beogradit dhe kanë formuar Polici Lokale (të gjithë shqiptar) për të mbajtru "rendin" në Kosovë. E njejta gjë ndodh edhe në çeçeni. Populli manipulohet në çdo mënyrë.

A më mirë një Kosovë e lirë dhe pa tradhtar apo një Kosovë në Serbi falë tradhtarëve shqiptar? Kështu edhe për çeçeninë. çdo Rusia atje? Ka pak territore?

Edhe Kadirovi edhe çdo tradhtar prorusë është në parlamentin e Rusisë falë luftës së drejtë dhe rezistencës çeçedhe. Ata i duhen rusisë. Sikur të mos ishte Basajevi, atëherë Kadirovi do të vritej nga vetë rusët, sepse ishte çeçen. E për të evituar spastrimin etnik dhe për të drejta të popullit të vet lufton një djalosh siç është Basajevi. Ndërsa për të manipuluar botën dhe vetë popullin çeçen Rusisë i duhet ta ketë pranë një çeçen (Kadirovin), në rastin tonë tash të birin e Kadirovit ose njerëzit tjerë.

Shamil Basajev ( Adem Jashari, Ramush Haradinaj etj. -" terroristat shqiptar") është dhe do të jetë përherë legjend e gjallë e luftës çeçenisë  kundër pushtuesit rus.

Rusia do ta paguaj shumë shtrenjtë një ndër gjenocidet më antinjerëzor që njeh historia e njerëzimit. Dhunim, vrasje, persekutime, torutura, gjenocid. Po a ka kund më të poshtër se pushtuesit sllavo-ortodoks?
Ushtira ruse mori Ksenia s'kanë lënë gjë pa bërë me popullin çeçen. Përndryshe nuk do të kishte luftë fare atje. Por hakmarrja çeçedhe është historikisht e njohur. Pasi që je femër: do you want to send you a tape called "russian solider rape chechen girls"?
tape? PO tape te incizoj une ty sa te duash dhe si ti duash...Une e thashe edhe njehere dhe skam ndermend te ndalem perseri...E mbeshtes kerkesen e popullit cecen per pavaresi por kurrsesi nuk perkrah Basajevin pasi ai eshte kriminel qe duhet ekzekutuar...
Sa per perdhunimin e ceceneve hahahaahah cme bere me qesh....Skane nevoje ruset per cecene se i kane te vetat si ti dush e kur tmi dush e sa here tmi dush...

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 16-12-2005, 08:34:42
Jojo ato të rusisë janë për europën (ashtu sic po thua ti). Po edhe në Kosovë dhunuesit serb madje kanë qenë të martuar dhe kishin pranë lavire të serbisë. Po ja se shtaza mbet shtazë, nuk ngopet.

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#10 ne: 16-12-2005, 19:18:12
Ushtria ruse nuk vret civil por njerëz si Basajevi...

:O :O....Sa ka vrare AdemJashari e Mic Sokoli aq vrane edhe Basajevi.....E sai perket hitorise se hidhur te popullit Cecen kam shum shum fakte e ilustrime qe nga koha e Stalinit(njeri njer qe u mundeua t;'i zhduk dhe qe ia arrti me teper se 50% te popullesise civile)....E ke gabim udhen ose me mire te them udherefyesin...... ;)

P.S nese ka dikush interesim mund t'ja sjelli fakte e dhunimeve te vajzave  Cecene nga forcat ruse edhe me foto

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#11 ne: 16-12-2005, 21:11:18
Ksenia,
Jo vetem sot ruset po bejn masakra ne Ceceni por ajo pune ka filluar qysh ne kohen e Careve. Cari deklaroi se, "sikur edhe nje cecen te jete i gjalle Rusia nuk do te kete qetesi". Teoria dhe praktika e tokes se djegur ka filluar dhe eshte aplikuar ne Ceceni nga ruset per here te pare. Pra digjen dhe shkatrohen nga themelet fshatra dhe qytete duke zhdukur komplete dhe popullsine civile...
 Lufta e ceceneve eshte nje lufte e drejte.
Ksenia,
Me akrobacira kerkon te permbysesh raportin viktime agresore.
Jashte ruset nga Cecenia, jashte greket, serbet, maqedonsit, malazezet nga trojet shqiptare...

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 16-12-2005, 21:13:05
Afër 300 mij civil janë vrarë vetëm në luftën e fundit në Kaukaz nga forcat kriminale ruse. Një njeri si Basajevi, që ia ka lakmi edhe vetë Rusia, rrallë kund gjindet. Ai është mburrja e gjithë popullit çeçen. Ka gabime sikur çdo njeri, por çdo ushtarak, komandat ia ka lakmi popullit çeçen që ka një njeri sikur Basajevin, ashtu siç mburret Kosova që kishte Adem Jasharin apo që ka Ramush Haradinajn e luftëtar të tjerë. Të tillë njerëz historia jep shumë pak, ndoshta në 100 vjet.

Shamil Basajevi është ai që në luften e parë çeçene të shekullit të kaluar, diku 1994-96, e mundi supërfuqinë botërore të asaj kohe. E detyroj të tërheq trupat nga çeçenia e të sjellë në tryezë Rusinë për bisedime për Pavarsinë e vendit. Atëbotë u nënshkrua marrëveshja për pranimin e pavarsisë pas 2 vitesh. Mirpo Rusia e theu premtimin, sic e kanë zakon gjithmonë, dhe u vërsul me tërbim dhe inatë ndaj çeçenisë duke rrënuar cdo gjë që zinte përpara.

Ah sikur ta kishin Shqiptarët një Shamil Basajev, një "terrorist" që do t'i turpëronte dhe detyronte në tërhekje qoftë edhe 1 muaj forcat serbe.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 18-12-2005, 11:35:29
ksenia mos u bazo ke lajmet qe jep rusi. e verteta ndryshon  nga lajmet qe shohim ne. pse eshte terrorist basaiev se po lufton per vendin e tije? ca krimesh ka bere basajevi? mos valle ajo ke shkolla e belsanit ishte faji i basajevit? lexo pak me shume shkrimet e gazetareve te pavarur si anglezi Robert Frisk.
vetem nese shikon syte e putinit do kuptosh shume gjera.
nejse se nuk kam shume kohe tani.

#14 ne: 18-12-2005, 22:29:07
Eshte turp kur thuhet se ruset nuk kan vrar dhe nuk vrasin popullaten civile ne Ceceni.
Kjo far ksenija a ka qellim te na tregon prralla ketu?

Gjat luftes ne Kosove ku popullata shqiptare e paarmatosur dhe jo ne gjendje t'i kundervihet sulmeve serbe te armatosura deri ne dhembe dhe jo veq aq: Shume oficer ruse kan vrar popullaten shqiptare nen unifromen e serbise, per kete tregojn njerzit te cilet kan patur fat te shpetojn (nuk kan pas exhel.).

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 19-12-2005, 03:19:54
Është turp kur thuhet se ruset nuk kan vrar dhe nuk vrasin popullaten civile ne Ceceni.
Kjo far ksenija a ka qëllim te na tregon prralla këtu?

Gjat luftës ne Kosovë ku popullata shqiptare e paarmatosur dhe jo ne gjendje t'i kundervihet sulmeve serbe te armatosura deri ne dhëmbë dhe jo veç aq: Shumë oficer ruse kan vrar popullaten shqiptare nën unifromen e serbise, për këtë tregojn njerzit te cilët kan patur fat te shpetojn (nuk kan pas exhel.).


Leri sentimentalizamt cuno dhe hape kafken e trurit te kuptosh ato qe shkruaj une (Nqs ke ndionje gje brenda asaj kafke). Nuk po flasim per ceshtjen e KOsoves. Kete ceshtje shko dhe diskutoje ne nje teme tjeter. PO flasim per Basajev dhe per cecenet. Cecenet jane kthyer ne rrezik per sigurine e popullit rus (Eshte faji i Putinit apo i dikujt tjeter kjo ska lidhje me kete teme). Fjala cecen ne Rusi shkakton tmerr dhe frike, jo perbuzje sic ndodh ne disa vende te Ballkanit per disa popuj. Une personalisht kur shikoj ne metro nje person me karkateristika te ceceneve dal nga metroja pa e menduar shume here.
Dhe kujdes kur permend emrin tim! Pergjigju duke dhene argumenta dhe jo duke perdorur ligjerate te zhdrejte prej gangsteri. Jo per gje por kam frike se humbet kontrollin pastaj dhe perplasesh ne trafik

#16 ne: 19-12-2005, 11:49:41
Leri sentimentalizamt cuno dhe hape kafken e trurit të kuptosh ato që shkruaj unë (N.q.s. ke ndionje gjë brenda asaj kafke). Nuk po flasim për çështjen e KOsoves. Këtë çështje shko dhe diskutoje ne një teme tjetër. PO flasim për Basajev dhe për cecenet. Cecenet janë kthyer ne rrezik për sigurine e popullit rus (Është faji i Putinit apo i dikujt tjetër kjo s'ka lidhje me këtë teme). Fjala cecen ne Rusi shkakton tmerr dhe frikë, jo perbuzje siç ndodh ne disa vende te Ballkanit për disa popuj. Unë personalisht kur shikoj ne metro një person me karkateristika te ceceneve dal nga metroja pa e menduar shumë herë.
Dhe kujdes kur përmend emrin tim! Pergjigju duke dhënë argumenta dhe jo duke perdorur ligjerate te zhdrejte prej gangsteri. Jo për gjë por kam frikë se humbet kontrollin pastaj dhe perplasesh ne trafik

Mori qika e abejes, me ket kafken t'ime qe kam ( gjithnji me ndihmen e Zotit te vetem te Madheruar) kam ndihmuar shume njerez me probleme shendtesore nga ma te ndryshmet - kur mjeket med. me kafka qfare i ke merak ti, nuk kan mundur te bejne gje.

E patem fjalen per masakrat qe jan bere ne populaten heroike Cecene nga ana e rusve dhe Une vetem permenda se ruset jan ata te cilet e kan ndihmuar serbine ne menyra me te ndryshme t'a kolonizojn - se fundi edhe ta zhdukin popullaten Shqiptare (a ke degjuar per nji far konsulli rus ne Prizren ne lidhje me konolizimin e Kosoves...)
dhe eshte ma se normale qe edhe Cecenet t'a luftojn rusine per t'u mbrojt prej tyre.

Sa i perket shqiptarve ne jemi lidh me Amerike dhe kurr ma serbi nuk ka me mujt me luejt me - Shqiptari.

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 20-12-2005, 02:55:29
Cika e abejes? Ceshte kjo???Di njeri gje???

U befte keshtu sic thua ti!

 • Postime: 52
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 20-12-2005, 04:44:25
Leri sentimentalizamt cuno dhe hape kafken e trurit të kuptosh ato që shkruaj unë (N.q.s. ke ndionje gjë brenda asaj kafke). Nuk po flasim për çështjen e KOsoves. Këtë çështje shko dhe diskutoje ne një teme tjetër. PO flasim për Basajev dhe për cecenet. Cecenet janë kthyer ne rrezik për sigurine e popullit rus (Është faji i Putinit apo i dikujt tjetër kjo s'ka lidhje me këtë teme). Fjala cecen ne Rusi shkakton tmerr dhe frikë, jo perbuzje siç ndodh ne disa vende te Ballkanit për disa popuj. Unë personalisht kur shikoj ne metro një person me karkateristika te ceceneve dal nga metroja pa e menduar shumë herë.
Dhe kujdes kur përmend emrin tim! Pergjigju duke dhënë argumenta dhe jo duke perdorur ligjerate te zhdrejte prej gangsteri. Jo për gjë por kam frikë se humbet kontrollin pastaj dhe perplasesh ne trafik


pershendetje ksenia.
nuk po me vjen cudi se pse po i mbron aq shume ruset kur po e shoh nofken tende...por nuk ka problem, jam ne gjendje te respektoj mendimin e cdonjerit ketu pa marre parasysh se cfare eshte dhe cka eshte. por, kjo nuk dmth se pajtohem me mendimet e tua dhe te disa te tjereve.
se pari po te them se disa gjera nuk i ke te qarta. si psh. situaten aktuale ne ceceni, historine e popullit cecen dhe histoirne e rusise. se po t'i shikoje keto gjera pak nga nje prizem neutral do te shohesh se populli cecen ka plotesisht te drejte per vetevendosje dhe liri. kete ia garanton cdo e drejte nderkometare dhe kombetare.
nje vella e ceku pak me larte se cka kane hjekur cecenet ne kohen e stalinit. e vertete eshte. me mijera e dhjetra mijera cecen, gra femije, pleq e plaka, pa dallim jane depertuar ne Siberi(apo ne e njohim si Sibir), ku ka pasur raste ku e kane ngrene edhe mishin e njeriut te vdekur per te mbijetuar. ky eshte vec nje shembull per terrorin qe i eshte bere popullit krenar cecen.
i them krenar se ne ta shoh shume pika te ngjajshme me ne shqiptaret e posacerisht ne mos perkuljen e tyre para nje armiku shume me te madh se ta.
ne lidhje me metodat e veprimit apo me mire reaksioni i tyre ndaj terrorit rus eshte menyra e vetme qe ata mund ta bejne per ekzistencen e tyre.
me nje fjale kane arritur me shpine per muri edhe nuk kane se ku te shkojne me.
se edhe bleta kur ta shkelesh te therr, a mund t'i thuash se eshte terrorist?
bile qellimi i vet cecenve eshte qe emri cecen te shkaktoje frike dhe tmerr ne rusi, ashtu sic ka shkaktur emri rus dhe sllav po ne kete republike te kaukazit.
a ajo qe ti frikohesh kur ne metro e sheh ndonje qe perngjan si cecen, ajo eshte problem tjeter. une te ti po verej edhe nje gje qe ti nuk po e shpreh. eshte nje fobi pak me e madhe se ajo qe ke ndaj ceceneve...por shnosh...
basajevi eshte vetem nje personazh qe eshte i nxjerrurr nga realiteti cecendhe njerezor, pas tij ka gjenerata e gjenerata qe do ta vazhdojne misionin e tij deri ne clirimin e cecenise dhe njerezimit ne teresi nga thundrrat barbare dhe antinjerezore.
pershendetje

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 20-12-2005, 05:08:17
Citim nga: Mr.Universi link=topic=1023.msg331558#msg331558 datë=1135050265

Përshëndetje ksenia.
nuk po më vjen çudi se pse po i mbron aq shumë ruset kur po e shoh nofken tënde...por nuk ka problem, jam ne gjendje të respektoj mendimin e cdonjerit këtu pa marrë parasysh se çfarë është dhe çka është. por, kjo nuk d.m.th. se pajtohem me mendimet e tua dhe te disa te tjerëve.
së pari po të them se disa gjëra nuk i ke te qarta. si p.sh.. situaten aktuale ne ceceni, historinë e popullit cecen dhe histoirne e rusise. se po t'i shikoje këto gjëra pak nga një prizem neutral do të shohësh se populli cecen ka plotësisht te drejtë për vetevendosje dhe liri. këtë ia garanton çdo e drejtë nderkometare dhe kombëtare.
një vëlla e ceku pak me lartëëë se çka kanë hjekur cecenet ne kohën e stalinit. e vërtetë është. me mijëra e dhjetra mijëra cecen, gra fëmijë, pleq e plaka, pa dallim janë depertuar ne Siberi(apo ne e njohim si Sibir), ku ka pasur raste ku e kanë ngrënë edhe mishin e njeriut te vdekur për te mbijetuar. ky është veç një shembull për terrorin që i është bërë popullit krenar cecen.
i them krenar se ne ta shoh shumë pika te ngjajshme me ne shqiptarët e posacerisht ne mos perkuljen e tyre para një armiku shumë me të madh se ta.
në lidhje me metodat e veprimit apo me mirë reaksioni i tyre ndaj terrorit rus është mënyra e vetme që ata mund ta bëjnë për ekzistencën e tyre.
me një fjale kanë arritur me shpine për muri edhe nuk kanë se ku te shkojnë me.
se edhe bleta kur ta shkelesh te therr, a mund t'i thuash se është terrorist?
bile qëllimi i vet cecenve është që emri cecen te shkaktoje frikë dhe tmerr ne rusi, ashtu siç ka shkaktur emri rus dhe sllav po ne këtë republike te kaukazit.
a ajo që ti frikohesh kur ne metro e sheh ndonjë që perngjan si cecen, ajo është problem tjetër. unë te ti po verej edhe një gjë që ti nuk po e shpreh. është një fobi pak me e madhe se ajo që ke ndaj ceceneve...por shnosh...
basajevi është vetëm një personazh që është i nxjerrurr nga realiteti cecendhe njerezor, pas tij ka gjenerata e gjenerata që do ta vazhdojnë misionin e tij deri ne clirimin e cecenise dhe njerezimit ne teresi nga thundrrat barbare dhe antinjerezore.
Përshëndetje

Seshte nevoja te me besh historinë e Rusise ti  mua se e njoh shumë mirë atë. Mesa shoh unë ne këtë teme unë i bije temës e ti i bije terezise tate...
E përsëris për herë e fundit dhe skam për ta bërë me këtë pasi shoh që lexuesit ose nuk kuptojnë shqipen time te pastër ose kanë ndonjë problem tjetër me vehten e tyre që s'me takon mua ta zgjidh.
O NJEREZ!
UNE SPO PERCAKTOJ DREJTESINE E POLITIKES QE NDJEK RUSIA ME CECENET. UNE E PERSERIS PER TE DISATEN HERE QE KURRSESI NUK PERKRAH NJEREZ KRIMINELE SI BASAJEV ( A PO FLASIM PER REBELET CECENE?). Terrorizmi është metodë kriminale e zgjidhjes se problemit.
N.q.s. ju perkrahni njerëz si Basajev do të thotë që jeni pjesë e tij dhe rreziku me i madh i gjithë kësaj është që ekzistoka një mine gati për te plasur ne Shqipëri. RUANA O ZOT!!!

« Editimi i fundit: 20-12-2005, 06:53:23 nga ksenia »

 • Postime: 52
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 20-12-2005, 06:46:15
ne te gjithe e dime se cfare metode eshte terrorizmi. edhe une personalisht jame kunder terrorizmit, por duhet kuptuar se ne disa raste eshte edhe metode e vetme per zgjidhjen e problemit (si ne rastin e cecenise).
basajev eshte hero i popullit cecen. une edhe ti, e perkrahem ose jo nuk ka shume rendesi.

ceshtja e terrorizmit eshte monedhe me dy ane. mos harro. nese dikush per ndokend eshte terrorist, per dike tjeter eshte hero.
edhe adem jashari per serbet ishte terrorist, ndersa per neve eshte hero. mos te paraqes edhe raste te tjera per mos te dalur jashte teme...

Temat e fundit