--> Komploti greko-komunist kundër Demokracisë Shqiptare <-- - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

--> Komploti greko-komunist kundër Demokracisë Shqiptare <--

--> Komploti greko-komunist kundër Demokracisë Shqiptare <--

· 53 · 5874

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

ne: 25-10-2005, 21:10:40
Komploti greko-komunist kundër Demokracisë Shqiptare
Edith HarxhiPJESA E PARE

Pas trazirave dhe klimes se ftohte Shqiptaro-Greke te
viteve 1993-1995, normalizimi i siperfaqshem i
marredhenieve qe ishte ne disfavor te Shqiperise, erdhi me
nje ndryshim ne politiken e jashtme Greke ndaj Shqiperise,
dhe me nje perulje te politikes se jashtme shqiptare ndaj
fqinjit jugor. Menjehere pas lirimit te agjenteve grek te
OMONIA-s, dhe debimit te qindra e mijera emigranteve
shqiptare nga Greqia, politika e jashtme shqiptare ndryshoi
qendrimin e saj dhe vershoi ne drejtim te promovimit te
miqesise shqiptaro - greke, duke lene menjeane kontradiktat
si dhe nderhyrjet greke ne territorin Shqiptar.
Politika e jashtme greke ndaj Shqiperise ka qene e njejte
ne çdo moment te historise se marredhenieve Shqiptaro
Greke, por me mbarimin e luftes se ftohte ajo u modernizua,
ashtu siç ndryshoi edhe ritmi ekspansionit i Greqise ndaj
Shqiperise.
Kjo politike u reformua qe ne vitin 1991 gjate vizites se
pare te bere nga Kryeministri grek i asaj kohe Micotaqis,
ku ai i kerkoi Ramiz Alise vendosjen e Kryepeshkopit
Janullatos ne drejtim te Kishes Ortodokse Autoqefale
Shqiptare, permiresimin e te drejtave te minoritetit grek
ne Jug te Shqiperise dhe pergatitjen e nje neni te veçante
ne ligjin elektoral ne zgjedhjet e para pluraliste ne
Shqiperi te vitit 1991 ku, minoriteti grek duhej te
perfaqesohej politikisht me ane te organizates OMONIA si
dhe nje lloj presioni nga ana e qeverise se Tiranes per te
shtyre mijera shqipetar te kalonin ilegalisht kufirin
shqiptaro grek ne Jug te Shqiperise, duke realizuar ne kete
menyre endrren e madhe greke per asimilim me ane te
nderrimit te emrave dhe fese te shqiptareve emigrante, qe
do te futeshin ne territorin grek per arsye ekonomike dhe
politike.
Te gjitha kerkesat e kushtezuara, te bera nga kreu i
qverise greke te asaj kohe u realizuan ne nje kohe rekord
nga Ramiz Alia dhe qeveria komuniste ne Shqiperi qe kalonte
ditet e fundit para kthimit te dyte te tyre ne pushtet ne
vitin 1997.
Keshtu, Kryepeshkopi Janullatos pavaresisht bujes se madhe
qe beri dhe kerkeses per mospranim te mijera Shqiptareve
brenda dhe jashte vendit, u pranua te drejtonte Kishen
Ortodokse Shqiptare, duke shkelur ne kete menyre vendimin e
marre nga patriotet Shqiptare dhe veçanerisht Fan Noli dhe
mbreti Zog per ndarjen e kishes Autoqefale Ortodokse
Shqiptare nga Patriarkana. Qe ne kohen e pranimit te tij ne
Shqiperi dhe deri sot kleri i huaj Ortodoks ne Shqiperi, ka
qene armiku me i madh i vendit dhe agjentura me e forte ne
territorin Shqiptar qe ka punuar dhe luftuar per
helenizimin e Jugut te Shqiperise dhe rrenjesimin e
politikes ekspansioniste greke ne vendin tone, duke
kanalizuar gjitheçka nen ombrellen e Kishes Ortodoxe Greke.
Gjithashtu ne ligjin elektoral te vitit 1991 dhe, me pas te
vitit 1993 u vendos nje nen i veçante per perfaqesimin
politik te minoritetit grek ne Shqiperi qe u be precedenti
me i rrezikshem ne marredheniet Shqiperi-Greqi si dhe baza
kyçe pas te ciles jane fshehur gjithe projektet dhe planet
greke per asimilimin e Shqiperise se jugut. Ne kete menyre
minoritetit grek ne Shqiperi, jo vetem qe iu la hapsire e
madhe veprimi politik ne te gjitha instancat e qeverisjes
se vendit dhe administraten shteterore, por gjithashtu iu
plotesuan te gjitha kerkesat per arsimim ne gjuhen e tij
ametare, si dhe u identifikua perfundimisht me emrin
komunitet etnik. Keshtu duke u treguar inferiore ndaj
perendimit dhe kerkesave te tij per te drejtat e njeriut,
Shqiperia nuk beri as perçapjen me te vogel per te njohur
arvanitasit ne Greqi qe jane autoktone, si dhe te drejten e
çameve te pervuajtur dhe te masakruar nga andartet grek.
Emigracioni Shqiptar ne Greqi, ai ilegal dhe legal, eshte
toleruar dhe shtyre vete nga qeverite greke qe nga viti
1991, per tre arsye kryesore. E para, per te asimiluar me
kollaj nje pjese te konsiderueshme shqiptaresh duke bere te
mundur pagezimin e tyre ne kishat greke dhe nderrimin e
emrave nga shqipetare ne grek; E dyta, per te rimekembur
industrine e rende greke dhe ata pjese te ekonomise greke
te cilat kishin mbetur pas dore ne Greqi, pa te cilat
ekonomia greke nuk mund te ngrinte nivelin e saj ne stadin
e vendeve te tjera te Bashkimit Europian; E treta, me ane
te pranimit ne Greqi te mijera emigrantve shqiptare, Greqia
donte te tregonte se bente bamiresi duke mbrojtur, ushqyer
dhe punesuar shqiptaret e pervuajtur nga diktatura
komuniste dhe ne kete menyre mund te perfitonte te ardhura
te konsiderueshme nga Bashkimi Europian.
Pasi arriti qellimin e saj me ane te kerkesave te
siperpermendura, Greqia filloi te dilte hapur me kerkesa te
tjera ne lidhje me pronesine e minoritetit, dhe futjes se
agjentures greke ne çdo sektor te shoqerise shqiptare.
Per realizimin e ketij qellimi, nje rol vendimtar luajti
edhe lobi grek ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes i cili ka
investuar mjaft ne perfshirjen e intelektualeve nacionalist
grek ne administraten Amerikane dhe ekonomine e vendit me
te fuqishem ne bote.
Ne kete menyre duke perfituar nga mungesa e nje strategjie
te mirefillte ne Ballkan te Politikes se Jashtme Amerikane,
nga perqendrimi i vemendjes amerikane dhe te perendimit
drejt Marreveshjes se Daytonit ne Bosnjen e pasluftes, nga
hapesira qe iu la Millosheviçit ne Kosove pas luftes se
Bosnjes dhe ngritjen e ndergjegjes kombetare te faktorit
shqiptar ne Kosove dhe Maqedoni, si dhe nga renia e skemave
piramidale ne Shqiperi, politika greke ndaj Shqiperise
filloi riaktivizimin ne terren dhe nderhyrjen aktive dhe
pikerisht arriti finalen e saj ne fund te vitit 1996 dhe
fillimin e vitit 1997.
Duke hulumtuar shtypin dhe median greke gjate diteve te
nxehta te vitit 1997, si dhe duke analizuar faktet e shumta
qe hedhin ne drite vete shtypi dhe media greke, i
ashtuquajturi "Revolucioni I vonuar I vitit 1997 ne
Shqiperi" mund te perifrazohet pa frike edhe "Pushtimi
Greko -Komunist i Shqiperise". Quhet pushtim per arsye se
qe nga ai moment, Shqiperia u pushtua, politikisht, dhe
ushtarakisht nga Greqia dhe se per kete pushtim qarqe te
caktuara greke perdoren çdo mjet dhe menyre per te aneksuar
Shqiperine duke financuar dhe investuar gjithashtu edhe
politikanet me ekstremist te majte te Shqiperise te cilet
sot drejtojne vendin dhe mundohen te ç'rrenjosin ndjenjen
kombetare tek shqiptaret, duke luajtuar politiken me
antishqiptare qe ka pasur ndonje here historia shume
shekullore e vendit tone, per interesat e tyre meskine dhe
per llogari te padroneve te tyre financues ne Greqi, kunder
strategjise se aleateve tane ne bote.
Keto fakte qe dalin perhere te pare ne shtypin Shqiptar,
tregojne mesemiri shkaktarin kryesor te trazirave ne
Shqiperi, aktivizimin e gjithe segmenteve greke, qeveritare
dhe jo-qeveritare si dhe fillimin e plote te aneksimit te
Jugut te Shqiperise nga Greqia. Aneksimi ka filluar heret
ne Shqiperi. Megjithate Greqia kish filluar te vinte ne
jete kete plan famekeq, qe ne vitin 1996 duke shfrytezuar
edhe misionaret e saj ne Shqiperi te cilet flisnin ne emer
te minoritetit grek por ne te njejten kohe benin politiken
e helenizimit ne vendin tone. Ja seç thote Thoma Miço
ish-deputet ne parlamentin shqiptar dhe nje nga drejtuesit
kryesore te organizates OMONIA ne Shqiperi, ne nje
interviste te dhene gazetes greke "Qerdhos" me 21 Prill
1996.
"Helenizimi i Vorio Epirit eshte bllokuar ne Greqi"
Interviste me Thoma Miçon
"Politika e vizave ne vend qe te inkurajoje qendrimin e
minoritetit ne Shqiperi, ben te kunderten. Kohet e fundit,
helenizimi i Epirit te Veriut eshte bllokuar ne Greqi. Ai
qe shkon ne Greqi qendron atje pasi i ka mbaruar viza dhe
ka frike qe te kthehet pasi nuk e di nese mund te kthehet
perseri apo jo. Ne fazen e pare ne duam qe te hiqen vizat
per greket e Shqiperise dhe me pas per te gjithe. Vetem ne
kete menyre do te mund te ruhet prezenca ne kete vend duke
i bere banoret qe te ndjehen te sigurte se mund te shkojne
e te vine lirisht. Gjithashtu mekanizmi i vizave ka krijuar
mundesi edhe me te mira per te shfrytezuar emigrantet".
Kjo politike helenizimi qe ne vitin 1996 filloi te
mbeshtetej hapur nga media dhe shtypi Grek. Ja seç shkruan
gazeta greke "Stohos" ne artikullin e saj te 15 Qershorit
1996:
"Si mund te ringjallet perandoria bizantine e kombit Grek"
"Roma i dhuron Shqiperise çamerine. Ne Greqi nuk ka zone me
emer çameri. Ndoshta çameria ndodhet pertej Tiranes ose
Ankones ne Itali, te cilen ne se do Italia tia jape
Shqiperise. Ne ne Greqi nuk kemi as çamer dhe as çameri.
Dihet tashme fakti se Italia se bashku me Austrine kane
patur si qellim dhenien e Epirit te Veriut shtetit te ri
Shqiptar, te krijuar ne vitin 1912. Shqiptaret te cilet
perbehen nga farera dhe popuj te ndryshem, inegzistent si
komb, pa bashkim kombetar, pa shkim dhe histori, pa
ndergjegje kombetare, te islamizuar dhe sherbetore te
perandorise osmane, u bene komb dhe shtet ilir me ndihmen e
Italise dhe te Austrise ne dem te helenizmit. E njejta gje
po ndodh edhe sot me Shkupin, i cili po krijohet si shtet e
sigurisht si komb maqedonas, me ndihmen e politikaneve grek
ne disfavor te helenizmit. Shqiptaret kane grabitur token
greke, Epirin e Veriut si dhe shqiponjen me dy krena te
flamurit bizantin. Bullgaro-Shkupianet akoma me keq, kane
vjedhur emrin dhe historine e Greqise. Tashme ka dale edhe
historia e çamerise inegzistente ne Greqi. Pertej lumit
Kallamas banonin popullsi islame ndoshta me origjine greke
por qe prej vitesh kishin ndergjegje turke. Pas katastrofes
se Azise se Vogel, nenshkrimit te traktatit te Lozanes dhe
nderrimit te popullsise ndermjet Greqise dhe Turqise, te
ashtuquajturit çam, benin pjese ne ate grup qe do te
shkonin ne Turqi, bashke me muslimanet e tjere te
Maqedonise dhe Bullgarise. Disa politikane vendosen
perfundimisht qe "çamet" te mos nderroheshin. Prej asaj
kohe per te mos ti quajtur turq i quajten shqiptare dhe
jetuan ne ate zone deri ne fund te luftes se dyte boterore.
Dihet tashme qe çamet kane bashkepunuar me fuqite e bllokut
qendror si dhe kane kryer kerime te shumta ne dem te
grekerve. Pas luftes se dyte boterore, per shkak te krimeve
dhe masakrave qe kishin bere, ata nuk mund te qendronin me
ne Greqi dhe shkuan ne Shqiperi, e cila se bashku me
Italine drejtuan luften kunder Greqise. Keshtu çeshtja e
ketyre "çameve" u mbyll njehere e pergjithmone. Perpjekjet
e Italise per çamerine jane vetem dokra kjo e fundit nuk
mund te shkepuste me toke greke per tia dhene Shqiperise.
Ketij qellimi ata nuk do tia arrijne kurre jo vetem per
shkak te rezistences greke por edhe per arsye se pas pak
kohesh Italia do te pushoje se egzistuari si shtet me kete
emer. Ne nje te ardhme te afert, do te flitet vetem Per
gadishullin italik (njesoj si gadishulli Ballkanik), e jo
me si shtet Italian. Shperberja e Italise pothuajse ka
filluar. Liga e Veriut pothuajse ka krijuar shtetin e vet
me emrin Padania, me kryeqytet Milanon. Italia do te
perbehet nga tre shtete. Ne veri Padonia, shteti i Italise
qendrore me emrin Republika Latine me kryeqyetet Romen dhe
shteti i trete ai i Jugut i cili do te permbledhe rajonet e
Puglia se poshteme, Kalabrise, ishullit te Siçilise,
Stropolit Pantelerise etj. Per shtetin e Italise se Jugut e
dime qe do te quhet "Greqia e Madhe" dhe do te jete shtet
grek me kryeqytet Taranton dhe nen/kryeqytet Sirakuzen.
Popullsia e "Greqise se madhe" eshte me origjine greke dhe
po ndergjegjesohet çdo dite, keshut rikthimi i helenizimit
eshte çeshtje kohe. Rikthimi i ortodoksise ne "Greqine e
Madhe" e Siçili, do te ndihmoje shume ne ç'latinizimin e
banoreve te cilet Papati i latinizoi ne fe dhe gjuhe. Vitet
qe po vijne jane vitet e helenizimit, i cili perseri do te
luaj rolin e tij krijues e historik. Per te luajtur kete
rol ne rradhe te pare helenizimit i duhet te fitoje tokat e
humbura te cilat sot ndodhen jashte kufijve aktual te
Greqise, ne drejtim te veriut ne vijen: Lumi Shkumbin (ne
Shqiperi); Krusovo-Vilazona (ne Maqedonine e Veriut);
Filipupoli, Aktopoli (Thraka e Veriut); Stambolli (ne
Thraken Lindore). Ne Lindje Greqia do te shtrihet ne vijen:
Iraklio (ne Azine e Vogel); porti i Sagarius-Ikomo-Ekvoles,
ne lumin Kalimandhru (Kilikia--Qipro). Ne Veri-Lindje:
pondet do te bashkohen me Greqine dhe do te kene si
kryeqyetet Stambollin, njekohesisht edhe qendra e
ortodoksise boterore.
Ne etapen e dyte, helenizmi do te perfshihet ne vatrat
aterore dhe do te krijoje perandorine Bizantine, duke
filluar nga deti Turin (Greqia e madhe) deri ne lumin
Danub, nga Pondet ne Kaukaz, Andioqia, Qipro dhe
Aleksandria me rrethinat e saj. Rikthimi i perandorise
bizantine do te arrihet ne dhjetevjeçarin e pare te
shekullit te 21 dhe Per kete arsye ky shekull do te jete
edhe shekulli i helenizimit. Te gjithe Turqit do te kthehen
ne vendin e tyre ne Turkistan, Bullgaret ne lumin Vollga,
dhe Shqiptaret do te pershhen te gjithe midis nesh dhe
Serbise se Madhe (sepse jane njerez pa troje). Popullsia
greke qe jeton ne Pondet si kriptokristiane do te çlirohet
dhe do te bashkohet me Greqine e Madhe d.m.th. me
Perandorine Bizantine e cila nuk do te njohe as minoritetet
te huaja, as besime fetare te huaja dhe as gjuhe te huaja,
perveç nje kombi te bashkuar helen, fese ortodokse dhe
gjuhes greke."
Paveresisht se artikulli i mesiperm eshte botuar ne nje nga
gazetat me ekstreme te Greqise, ky perben ne te njejten
kohe edhe thelbin e politikes se helenizimit qe mbrohet sot
jo vetem prej elementeve me ekstremist grek ne bote por
edhe prej autoriteteve shteterore greke. Per te faktuar
thenien e fundit shembulli me i sakte eshte ai i fjalimit
te mbajtur nga Presidenti aktual i Greqise Stephanolulos me
rastin e festave te krishtlindjeve te fundvitit te shkuar,
nepermjet pershendetjes qe ai i ben lobit grek ne bote.
"...une shtoj bindjen time se Greqia mirepret shekullin e
ri me kujtimet e luftes se pergjakshme per Helenizm, per
çlirimin e te gjithe grekerve skllever, rruges per
mbrojtjen dhe konsolidimin e pavaresise kombetare te vendit
tone...... dhe lindjen e çudise se madhe te diteve tona ate
te te qenit Grek jashte vendit. Sot lulezimi i komuniteteve
Greke ne bote, ruajtja e gjuhes dhe traditave Greke, dhe
uniteti i kalitur mes nesh, nen mburojen e Kishes Ortodokse
Greke dhe Keshillit Boteror te Heleneve, eshte nje force e
madhe kontributi dhe shprese per Helenizmin. Ne prag te
mijevjeçarit te trete, pergjegjesia jone si perçues te
trashigimise kombetare dhe civilizimit Helen eshte e madhe
dhe rritet edhe me teper sepse eshte detyra jone ti
provojme vetes se jemi perçues te denje te atij
civilizimi."
(Athine, 23 Dhjetor 1999) marre nga Athens News Agency
(ANA).

Siç del edhe nga materialet e meposhteme kjo politike
arriti nje nga majat e saj ne fillim te vitit 1997 kur
mbeshteti fuqimisht shkaterrimin e Shqiperise dhe djegjen e
jugut duke mundesuar edhe pushtimin final te Shqiperise.
Materialet e meposhteme jane eskluzive dhe hidhen per here
te pare ne shtypin shqiptar, duke treguar me se miri, ate
qe pergatitej ne Greqi kunder Shqiperise gjate diteve te
tragjedise se madhe ne Shqiperi, te cilat do te mbetetn te
paharruara ne mendjen e çdo shqiptari qe arriti ti
perjetoje. Nje pjese e madhe e popullsise ne Shqiperi nuk
arriti kurre te mesonte te verteten e hidhur se kush mori
pjese ne prishjen e lumturise se shqiptareve, pas nje
periudhe te eger 50-vjeçare te diktatures se proletariatit.
Kush ishte shkaktari kryesore i prishjes se qetesise dhe
rendit, ne vend, i harmonise dhe bumit ekonomik qe kish
nisur ne Shqiperi dhe per ç'arsye u krye ky shkaterrim.
Me ane te ketij materiali i cili eshte nje analize politike
e marredhenieve Shqiptaro-Greke nga viti 1997 e deri sot, i
bazuar ne fakte te nxjerra nga vete shtypi dhe media greke,
per here te pare po behet e mundur e dalja e te vertetes se
hidhur ne shesh, ne nje moment, kur sulmi grek ndaj
Shqiperise se pervuajtur ka arritur kulmin e tij me
krijimin e te gjitha mundesive per aneksimin e plote te
jugut te Shqiperise dhe varesine ekonomike dhe politike te
vendit tone ne politiken ekspansioniste greke. Duke qene se
materialet e meposhteme jane faktet me te gjalla te asaj
ç'ka u gatua ne Shqiperi, komenti mbetet i panevojshem duke
e lene lexuesin dhe çdo shqiptar te beje komentin personal
mbi tragjedine e madhe shqiptare te vitit 1997.
Gazeta "Pondiqi" 20 Shkurt 1997
"Luftetari Shqiptar -- Mitropoliti i Konices e filloi
perseri luften e tij: Kerkese per autonomi"
"Kryepeshkopi I Shqiperise Anastasios Janullatos dhe
Mitropoliti I Konices, Andrea Trabelas u nisen nga e njejta
"bime": Nga organizata e teolgeve "Zoi" me pas "Opus Dei"
(Organizate shume e forte e Frankos ne Spanje) qe luajti
rol percaktues nga vitet '40 deri ne vitet '70 – te.Njeri
nga te mesipermit, Anastasio u shkeput nga ideologjite e
thara dhe mori rrgen e studentit te juridikut ne vitin 1973
dhe sot ne Shqiperi perpiqet qe ta mbaje larg Kishen
Ortodokse nga nacionalistet.
I dyti qe eshte djale shpirteror I Sebastianosit, ka
ngritur bajrakun e tij te nacionalizmit dhe te autonomise
se Epirit, duke mos perfillur as pozicionin zyrtar te
qeverise greke dhe te politikave te tjera greke. Shembull
per kete eshte deklarata e fundit me rastin e 83 vjetorit
Epirit te Veriut."
Revista "çeshtje Politike" 20 Shkurt 1997
"Analize mbi gjendjen ne Ballkan dhe Pozicioni i Greqise"
"çeshtja e Epirit te Veriut shpejt a vone do te perbeje nje
"Toke te humbur per Greqine", ashtu si shume "toka te tjera
te humbura". Ne nje kohe kur Greqia eshte indiferente per
fatin e popullsise prej 400.000 vetesh te Vorio Epirit te
cilet po largohen per te siguruar burime me te mira jetese,
pranon ne Greqi 500.000 shqiptare emigrante te paligjshem
çka perbejne nje rrezik shume te madh per te dhe do te
krijojne menjehere probleme minoriteti…"
Gazeta "Avgi" 21 Shkurt 1997
"Rrofte MABH, Rrofte Himara"
"Tete te akuzuarit u liruan pasi moren denime
konvencionale. Pas lirimit te tyre salla u inkurajua dhe
filloi te bertiste me te madhe: Rrofte MABH – Rrofte
Himara.Ishin skena qe ulin dinjitetin e drejtesise, te
shoqates se avokateve si dhe qeverine e PASOK–ut pas
deponimeve ne sallen e gjyqit se gjoja nuk dinin ndonje
lidhje me ëeshtjen e MHAB–it. Ishin ata qe I futen ne burg
te "tetet" sepse gjoja ishin mpleksur me organizaten e
paligjeshme MAHB–i.Te tetet u liruan nga burgu pasi moren
denime konvencionale duke u duartrokitur nga salla e
Gjykates se Apelit. Avokati Filoklis Asimaqis pas largimit
te trupit gjykues nga salla e gjyqit thirri me te madhe:
"Rrofte MABH" ne nje kohe kur para disa ditesh te gjithe qe
gjendeshin ne sallen e gjyqit pyesnin veten nese ekzistonte
me te vertete MAHB? Menjehere zotit Asimaqi I erdhi
pergjigja korale nga salla: "Rrofte MAHB, Rrofte Himara!"
Zoti Filoklis Asimaqis that:-- ...ne kemi hapur llogari me
5 miljon dhrahmi te cilat do te duhen per krijimin e MAHB –
it te Ri, qellimi I te cilit do te jete Autonomia e Epirit
te Veriut. Gjithashtu kemi gjetur dhe apartament per zyrat
e kesaj organizate me adrese "Vuli 35 ne menyre qe t'i
inspirojme greket qe te mos I mbyllin syte. Po ashtu
Asimaqi shperndau libra te MABH–it per gazetaret.
Agjensia e lajmeve ANA 24 Shkurt 1997
"Ftesa per Berishen nuk ka nenkuptime politike, thote
Presidenti grek"
"Presidenti Stefanopolus tha dje se ftesa e tij per
Presidentin e Shqiperise, Sali Berisha per te vizituar
Greqine nuk eshte e lidhur ne asnje aspekt me zhvillimet e
fundit ne vendin fqinj.
"Ftesa dhe çdo gje qe ka te beje me te nuk kane çfaredo
lidhje me ngjarjet ne Shqiperi" tha zoti Stafanopolos gjate
nje vizite ne veri te Greqise.
"Ne nuk deshirojme te perfshihemi ne keto (zhvillime) ne
asnje menyre ose te shprehim pelqimin apo mospelqimin per
cilindo. Une besoj se kjo do te kuptohet nga miqte tane ne
Shqiperi" shtoi ai.
Deklarata u nxit nga njoftimet nga Shqipeeria se opozita e
vendit fqinj kishte reaguar ne menyre jo-dashamirese per
njoftimin e te shtunes se ambasadori I Greqise ne Tirane I
kishte dorezuar Zotit Berisha nje ftese zyrtare (per te
vizituar) Athinen.
Shqiperia eshte goditur nga demonstrimet dhe trazirat
sociale qe nga falimentimi I skemave huamarrese piramidale
ne te cilat mijera shqiptare te varfer kishin investuar
kursimet e tyre.
Zoti Stefanopolos shpjegoi se ftesa, me rokumandimin e
qeverise greke ishte ne pergjigje te vizites se tij ne
Tirane ne pranveren e viti te kaluar."
"Vizite ne Beograd ne fund te Marsit"
"Ministri I Mbrojtjes Kombetare Akis Tsohatopoulos do te
beje nje vizite zyrtare ne Beograd nga data 5-6 Mars bejne
te ditura burime diplomatike ne kryeqytetin jugosllav.
Ne nje takim te premten nen drejtimin e Kryeministrit
Radoje Kodiq, qeveria jugosllave planifikoi ne kuadrin per
bisedime qe do te kete Ministri I Mbrojtjes se Jugosllavise
Pavle Bulatoviq me zotin Tsohatzopoulos.
Vizita do te kryhet me ftese te pales jugosllave dhe zoti
Tsohatzopoulos do te kete rastin te zhvilloje bisedime me
udheheqesit civile dhe ushtarake te Jugosllavise."vazhdim...

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#1 ne: 25-10-2005, 21:12:11
vazhdim..

Gazeta "Eleftero Tipos" 25 Shkurt 1997
"çeshtja kritike e vorioepiroteve"
"E njejta gje me ate te Qipros eshte edhe ajo e
verioperiteve per te cilet shteti grek duhet te jape
zgjidhje te plote – ka theksuar ish ministri Sotir Kuvelas
ne Vatren Epirote, me rastin e peevjetorit te çlirimit te
Janines. Sotir Kivelas theksoi se qellimi kryesor per tu
realizuar eshte kthimi dhe vendosja e "vorioperitoeve"
prane vatrave te tyre ne kojhen kur po realizohet
demokratizimi ne Shqiperi.Dy miliard dhrahmi qe merr
Idhrima Palinostundun (Instituti I Ndihmave) nga njezet
miliarde qe kerkojne per zhvillimin fillestar te programit
te saj jane "therrime" ne lidhje me parate qe shpenzohen ne
raste te tjera."
Gazeta "Pondiqi" 25 Shkurt 1997
"Te nderhyjme menjehere! Te pambrojtura varret e ushtareve
grek ne Shqiperi"
"Grupe varresh te ushtareve greke te cilet u vrane ne
luften italo – greke ndodhen ne jug te Shqiperise. Ne
fshatin Bularat u gjend nje grup varresh me pesedhjete
ushtare greke. Ndersa ne Kelcyre u gjenden eshtrat e pese
ushtareve te vrare greke te cilat u bene te njohura
nepermjet te ambasades greke ne Tirane. Per kete aresye
duhet te formohet komiteti I perbashket greko – shqiptar I
cili do te merret me ndertimin e varreve te medha ne Jug te
Shqiperise dhe ti nderoje ata si heronj.E njejta kerkese
eshte bere ne drejtim te Shqiperise nga pala gjermane per
grumbullimin e eshtrave te ushtareve gjermane te cilet u
vrane gjate terheqjes se ushtrise naziste."
Axhensia e lajmeve ANA, 5 Mars 1997
"Greqia ben thirrje per nje qeveri te unitetit kombetar ne
Shqiperi me qellim qe te kapercehet kriza. Greqia beri
thirrje per formimin e nje qeverie te unitetit kombetar ne
Shqiperi me pjesmarrjen e te gjitha forcave politike te
vendit si oferte per te gjetur nje zgidhje per krizen e
ashper ne vendin fqinj. Duke shprehur shqetesim per
zhvillimet e fundit ne Shqiperi, zedhenesi I qeverise
Reppas tha se Athina eshte duke bere perpjekje serioze per
te ndihmuar ne nje zgjidhje per dhunen dhe mungesen e
stabilitetit qe ka perfshire pjesen jugore te ketij vendi.
Kriza eshte ekonomike dhe politike, prandaj kerkohet nje
zgjidhje politike me pjesmarrjen e te gjitha forcave
nepermjet te dialogut" tha Reppas. Kryeministri Kostas
Simitis nga ana e tij zhvilloi nje takim urgjent naten e
kaluar me udheheqesin e opozites kryesore, Demokracia e Re,
Militiadhis Evert, ndersa me vone Kryeministri kryesoi
mbledhjen e qverise per çeshtjet e jashtme dhe te mbrojtjes
(KYSEA) I cili u perqendrua mbi situaten ne Shqiperi.
Perveç kesaj, Zv. Ministri I jashtem Kranidiotis pati nje
takim me Ambasadorin Shqiptar ne Athine gjate te cilit beri
nje demarsh qe kerkon mbrojtjen e minoritetit grek ne ate
vend. Nga ana e tij, Ministri Plotesues, George Papndreu
zhvilloi takime te veçanta me ambasadoret e partenereve te
BE - se ne Greqi si dhe ambasadoret e ShBA - ve dhe te
Rusise. Zedhenesi Reppas tha se qeveria ishte e shqetesuar
mbi fatin e udheheqesit socialist Fatos Nano."
Gazeta "Stohos", 05 Mars 1997
"Oficere Vorioperote drejtojne kryengriteresit: e Kiço
Mustaqit, ish Minister I Mbrojtjes I Shqiperise. Ngrihet
flamuri dhe shpallet automomia ne Himare e Tepelene. Shtabi
i andarteve te Epirit te veriut ben thirrje: "Tani
autonomi, mos na tradhetoni prape"
Trqind te rinj nisen nga Athina per ne Sarande ne duart e
autonomisteve greke prape Epiri I Veriut. Gati ushtria jone
te nderhyje. Flamuri I autonomise se Epirit te Veiut u
ngrit parpe ne Himare, Tepelene. Ngritja e flamurit
çlirimtar vetem 15 dite pas pervjetorit te shpalljes se
autonomise (17 Shkurt 1914) us hoqeruar nga thirrjet e
shtabit drejtues te andarteve te Epirit te Veriut te cilet
ftojne helenizmin qe te mbeshtese veprimet e autonomisteve.
Iu behet thirrje edhe politikaneve tanee qe te mos na
pengojne dhe te mos na tradhetojne perseri. Oficeret tane
vorioepirote, dikur nen arme ne ushtrine shqiptare tani po
e marrin situaten ne dore. Ata po marrin nen kontroll anije
luftarake te Shqiperise. Oficeret tane vorioepirote jane te
pergatitur per kete gjendje. Ushtria jone ndodhet ne
Gjirokater. "Gati planet, kjo eshte kerkese e oficereve. Te
mos kundershtojne politikanet!"
Kanali Televiziv "Mega", 5 Mars 1997, lajmet e ores 14:00
"Sot grupe te armatosura neJug te Shqiperise ngriten per
here te pare flamurin e Vorio Epirit. Ata kerkojne ndarjen
e pjeses se jugut nga pjesa tjeter e vendit duke filluar
nga Tepelena duke shpallur keshtu edhe autonomine e jugut
te Shqiperise. Sot popullsia e Sarandes eshte ngritur me
arme dhe te gjithe deklarojne njezeri se jane te uritur dhe
kerkojne furnizim me buke dhe uje nga Korfuzi. Gjithashtu
kryengritesit shprehen se nese do te filloje kryengritja
edhe ne Gjirokaster atehere pothuajse gjysma e Shqiperise
do te kontrollohet nga populli i armatosur i jugut.
Problemi i hershem i Shqiperise ka qene ai veri-jug.
Shiperia ndahet ne mes nga lumi Shkumbin i cili ka bere
ndarjen e vendit ne baze te perkatesise fetare, dhe
gjuhesore. Keshtu kriza aktuale ne Shqiperi eshte
perqendruar ne jug te Shqiperise ku popullsia eshte
greqisht folese.
Axhensia e lajmeve ANA, 6 Mars 1997
"Gjate konferences per shtyp te dites se djeshme te mbajtur
nga Zedhenesi i Qeverise Z. Dimitris Repas u fol mbi
kerkesen e Z. Simitis ndaj qeverise se Tiranes ne lidhje me
shqetesimin e Greqise Per mbrojtjen dhe pronat e
komunitetit etnik grek ne Shqiperi si dhe rendesine qe ka
ky minoritet ne marredheniet midis Athines dhe Tiranes.
Sipas Z. Repas, Kryeministri Simitis i ka kerkuar Tiranes
zyrtare qe minoriteti te mbetet aty ku sot ndodhet dhe te
begatoje. Gjithashtu ai hodhji poshte zerat se
pgergjegjesia Per trazirat ne Shqiperi bie mbi minoritetin
grek atje.
Po keshtu zedhenesi Repas tha se Ministri i Mbrojtjes Akis
Tsohatzopoulos ka qene ne kontakt me homologun e tij ne
Tirane dhe i ka kerkuar ketij te fundit rendesine e
mosperfshirjes se ushtrise ne asnje iniciative qe mund te
acaroje situaten. Z. Tsohatzopoulos ne takimin e djeshem te
Partive Socialiste Europiane ka ngritur idene e presionit
qe duhet te ushtrohet ndaj Tiranes zyrtare per lirimin nga
burgu te udheheqesit te Partise Socialiste Fatos Nano."
Kanali Televiziv "Sky", 6 Mars 1997, lajmet e ores 17:00
"Para disa minutash kane dale nga mbledhja kreret e grupeve
te armatosura te Sarandes, te cilet kane vendosur te
sulmojne sonte ne darke Gjirokastren. Ata nuk do t'i
leshojne postoblloqet si dhe presin me padurim gjyqin e
sotem popullor qe do t'u behet tre roberve te kapur ne
sheshin kryesor te Sarandes te cilet thuhet se jane
punonjes te SHIK-ut dhe me perkatesi veriore."
Gazeta "Dimokratiko Logos", 7 Mars 1997
"Kryetare e partive te opozites shqiptare do te takohen ne
Strasburg"
"Gjate punimeve te Parlamentit Europian, ne Strasburg, ne
datat 10-15 Mars do te takohen kryetaret e te gjitha
partive politike shqiptare te opozites pas inisiatives se
eurodeputetit Aleko Alavanos, e cila u mireprit edhe nga
grupet e tjera politike te parlamentit. Ne kete takim do te
marrin pjese: Fatos Lubonja, Rexhep Mejdani, Neritan Ceka,
Petrit Kalakula dhe Skender Gjinushi. Nder te tjera keta
perfaqesues do te marrin kontakte me z.Van Mirlo, Van Der
Brouk si dhe kryetaret e grupeve politike te parlamentit
Europian".
Gazeta "Elefteri Ora'' 7 Mars 1997
"Kerkojme historine tone, Z. Simiti.
-- Pergjigje e popullit grek ndaj deklarimit te Simitis -
nuk kerkojme asgje"
"Per me shume se tre ore, vazhdoi mbledhja ne Shtabin e
Pergjithshem nen drejtimin e kryeministrit Simitis, ne te
cilin u shqyrtuan problemet e programeve te armatimit dhe
te zhvillimeve ne Shqiperi. Nderkohe u bene edhe emerimet e
reja ne kete shtab.
Ne nje kohe qe populli grek po ndjek me agoni valen e
dhunes qe ka shperthyer ne Epirin e Veriut, nga grupe te
armatosura ndaj grekerve te rajonit, ne nje kohe qe I
gjithe opinioni shpreh shqeteaimin peer jeten e pronat e
epiroteve te veriut, te vellezerve tane, ne nje kohe qe
Sali Berisha flet per banore te jugut, te nxitur nga
faktore te huaj, duke lene te kuptohet qarte se ben fjale
per epirotet e veriut, te cilet ne te veertete jane
viktimat, qeveria greke luan rolin e spekttorit te
thjeshte. Vete Simitis deklaroi publikisht se "nuk kerkojme
asgje" gje e cila do te thote se helenizimi I Epirit te
Veriut nuk ka se c'te prese nga Greqia. Ne I bejme thirrje
kryeministrit dhe gjithe udheheqjes politike te vendit:
"Jo, jo zoterinj,populli grek kerkon historine e tij;
kerkon me cdo kusht mbrojtjen e epiroteve te veriut dhe pse
jo edhe autonomine e Epirit te Veriut e cil ne nje menyre
ose nje tjeter eshte bere realitet ne Protokollin e
Korfuzit te vitit 1914. Pyetja qe del nga goja e cdo greku
eshte: Ne se ne vend te Greqise do te ishte Turqia,
Izraeli, Britania apo dikush tjeter, a do te lejonte qe te
ndodhte nje gje e tille, sic po ndodh me nje pjese te
kombit tone.
Ne nje deklrate te sajen SFEVA, pasi ve ne dukje 'situaten
e veshtire ne te cilen ndodhet Epiri I Veriut, iu ben
thirrje te gjithe epiroteve te veriut te kthehen ne
"vatrat" e tyre per te mbrojtur pronat e vendin e tyre.
Ne kete moment te veshtire - thekson deklarata - vete
epiriotet e veriut duhet te marrin pergjegjesine e fatin ne
duart e tyre."
Gazeta "Ta Nea", 7 Mars 1997
"Pergatisin kampe ushtarake per te ikurit nga Shqiperia"
Gazeta "Stohos", 7 Mars 1997
"Partia Demokratike po mundohet te binde njerezit se te
gjithe oficeret minoritare, te liruar nga detyra jane ata
qe drejtojne kryengritjen ndaj Shqiperise. Numri i tyre i
kalon te katerqintet. Kete gje e bejne per te rritur
urrejtjen ndaj minoritetit te shkaktojne hakmarrje ndaj tij
dhe ne nje moment te duhur, te kalojne ne veprime me
tragjike."
"...Treqind epirote te veriut te rinj do te hyjne ne
Shqiperi per te mbrojtur helenizmin."
"E shpallen autonomine ne Himare e Tepelene". "Ne duart e
grekeve autonomiste, perseri Epiri I Veriut" dhe "Na
ndihmoni, na ndihmoni, njemije here na ndihmoni".
Gazeta "Maqedonia e Selanikut", 7 Mars 1997
"Thirrje e mitropolitit te Drinopulit: Kemi nevoje per
nderhyrje te menjehereshme, per mbrojtjen e minoritetit
grek". "Mitropoliti Andreas I Drinopulit drejton thirrje
per permbushje te borxhit kombetar."
Kanali Televiziv "Antena", 7 Mars 1997
"Sot paradite ne residencen qeveritare "Megaro Maksimo"
zonja Simitis u takua me bashkeshorten e ish-Kryeministrit
Fatos Nano Znj. Rexhina Nano, takim i cili zgjati reth
gjysem ore. Ne biseden e zhvilluar midis dy zonjave, Znj.
Simitis i shprehu Zonjes Rexhina Nano, mbeshtetjen e
Greqise per lirimin e burrit te saj te burgosur ne nje nga
burgjet e Tiranes. Nga ana e saj Znj. Nano, kerkoi
mbeshtetje edhe me te madhe nga pala greke per lirimin e
burrit te saj, si i vetmi udheheqes qe mund te zbuse
situaten e renduar ne vend, dhe si i burgosur politik i
keqtrajtuar ne burgjet shqiptare. Znj. Nano shtoi se ne
rast te lirimit te burrit te saj nga burgu i Tiranes, burri
i saj do te bashkepunoje me qeverine e Athines per
zgjidhjen sa me te shpejte te krizes ne Shqiperi dhe
mos*lejimin e prekjes se minoriteti grek ne jug te
Shqiperise. Gjithashtu ajo falenderoi Qeverine Greke dhe
kryeministrin Simitis e Ministrin e Puneve te Jashtme
Pangalos, per presionin qe kane ushtruar ndaj qeverise
aktuale te Tiranes per masat e sigurise ndaj jetes se Z.
Nano dhe largimin e tij nga burgu i Tepelenes ne ate te
Tiranes."
Kanali televiziv "Ekai", 08 Mars 1997
"Ne Sarande u zgjodh komandanti I policise I forcave
rrebele. Po keshtu jane bere zgjedhjet per pushtetin lokal.
Ka filluar puna per pastrimin e qytetit. "
Kanali Televiziv "Tele Nora", 08 Mars 1997, lajmet e ores
17:00
"Vorio Epiri"
"Populli I Vorio Epirit duhet te ngrihet vete per te fituar
autonomine. Greqia nuk mund te nderhyje zyrtarisht per
arsye te rrezikut te nje sulmi te mundshem nga ana e
Turqise ne mbojtje te aleateve te tyre historik."
Kanali Televiziv "ET1", 08 Mars 1997
Interviste e deputetit Thoma Miço
"Gazetari: Si e keshilloni elektoratin tuaj te veproje ne
lidhje me urdherin per dorezimin e armeve deri neser ne
mengjes;
Z. Mico: Nuk deshiroj t'i pergjigjem kesaj pyetje. Une jam
deputet i nje zone ku elektorati im eshte 90 % minoritet.
Ne i keshillojme kryengritesit te ruajne gjakftohtesine."
Kanali Televiziv "ANTENA", 08 Mars 1997 - lajmet e ores
14:00, 18:00
"Vazhdojne edhe sot luftimet e pergjakshme per te marre
"Argjirokastron", midis popullit te armatosur dhe forcave
pro-qeveritare te derguara nga Tirana. Populli i
Argjirokastros kerkon hapur e me te drejte autonomine e
Vorio Epirit. Eshte momenti me I mire historik per te marre
ate qe kemi enderruar."
Kanali televiziv "Ekai", 08 Mars 1997
Ne Sarande u zgjodh komandanti I policise I forcave
rrebele. Po keshtu jane bere zgjedhjet per pushtetin lokal.
Ka filluar puna per pastrimin e qytetit.
CNN International, 8 Mars 1997
"Interviste me Ministrin e Jashtem te Greqise Z. Pangalos"
"Ne rradhe te pare Greqia duhet te mbroje komunitetin qe ka
ne jug te Shqiperise, te cilin ne e quajme Vorio-Epir, dhe
me pas duhet te mundohemi te marrim pjese ne zgjidhjen e
krizes ne Shqiperi."
Gazeta "To Vima", 09 Mars 1997
"Shtetesi e dyfishte per greket e Shqiperise"
"Qeveria greke po shqyrton çeshtjen e dhenjes se
dyshtetesise greke, te gjithe grkerve te Shqiperise. Si
organi kompetent, Ministria e Brendshme I ka parashtruar
Ministrise se Jashtme kerkesen per dhenjen e dyshtetesive.
Kjo ka karakter te thelle politik dhe do te zgjidhet
nepermjet te bisedimeve te drejtperdrejta me qeverine
shqiptare sapo atje te rregullohet situata. Zevendes
Ministri i Brendshem, Z.Papadhimas ka rene dakort me
dhenjen e shtetesise se dyfishte dhe sapo te jepet drita
jeshile per kete gje, sherbimet e kesaj ministtrie do ta
zbatojne ate. Deri tani çdo shtetesi e dhene per grket e
Shqiperise eshte dhene pas nje studimi te hollsishem,
ndonese kjo ka ndodhe mjaft rrale. Te vetmit qe mund ta
fitojne kete te drejte me me pak veshtiresi jane ata te
cilet mund te vertetojne se kane qene te persekutuar
politikisht ose per arsye fetare gjate rregjimit komunist
deri me 1989. Ne te njejten kohe Ministria e Brendshme po
pergatit nje projektligj per kodofikimin e rregullave te
dhenjes se shtetesise se dyfishte, gje e cila do te
lehtesoje punen e sherbimeve per te arritur kete qellim.
Nuk do te kete ndryshim te procedurave ligjore, pra do te
veprohet si me pare. Edhe greket e Qipros dhe ata te
Stambollit e fitojne kete te drejte vetem pasi te kene
mbushur dhjete vjete qendrimi ne Greqi. Lehtesia e vetme
rezervohet per femijet te cilet mund te perfitonin ate
vetem me nje kerkese te thjeshte prane ambasades apo
konsullates greke ne vendin ku gjindet."
Kanali Televiziv "SKY", 09 Mars 1997
"Interviste e Everts, Kryetar i Partise Demokracia e Re"
"Korrespondenti: çfar duhet te beje qeveria greke per te
ndihmuar demokracine ne Shqiperi dhe minoritetin grek atje?
Everts: Demokracia ne Shqiperi kerkon kohe qe te vije.
Persa i perket çeshtjes se grekeve, qeveria greke duhet
t'ja beje te qarte qeverise shqiptare se ne qofte se do te
preket minoriteti grek atehere ajo do te kete te beje me
Greqine dhe duhet t'i kujtojme asaj se sa shume e kemi
ndihmuar. Duhet qe kryeministri te mbaje kontakte te
vazhdueshme per keto probleme. Mendoj se Simitis duhet te
shkoje ne Tirane. Duhet qe ai te shkoje patjeter, sepse ne
rast se nuk shkon kryeministri yne, atehere do te shkoje
kryeministri italian. Ky do te jete nje gabim i madh per
ne. Nese kryeministri do te niset per ne Shqiperi, une do
te shkoj patjeter me te. E them kete sepse nuk behet fjale
per ceshtje mardhenjesh partiake por per interesat greke."
Kanali Televiziv "ANTENA", 10 Mars 1997
"7 qytete jane tani ne duart e kryengritesve: Gjirokastra,
Saranda, Delvina, Himara, Vlora, Tepelena, dhe Memaliaj.
Synimi i ketyre forcave eshte qe te marrin nen kontroll
Fierin dhe Ballshin. Ne kete menyre ato do te kontrollojne
gjithe Shqiperine e Jugut."
"Interviste me vellain e peshengritesit Piros Dimas"
"Une po pres ta di se si do te zgjidhet çeshtja. Jam gati
te shkoj e te ndihmoj patriotet e mi. Qe kur erdhi Berisha
ne pushtet, u pergatit lufta midis veriut e jugut, pasi siç
dihet veriu eshte me i varfer. Ai eshte perpjekur qe
pasurite tona, t'i marrin ata te veriut dhe kete e ka bere
me fakte, jo me llafe, pra me dokumente, me testament. Nje
pjese e ketyre dokumenteve (librat e trashgimise se
pasurise) jane zhdukur. Jam ne krahun e te krishtereve
greke dhe shqiptare sepse edhe te krishteret shqiptare jane
greke. Kete e di cdokush nga historia. Do te shkoj te
luftoj atje."
Axhensia e lajmeve ANA 11 Mars 1997
"Greqia e kenaqur pas marreveshjes se Tiranes
- Rebelet fitojne qytete te tjera ne jug"
Greqia ka shprehur te dielen kenaqesine e saj pas nje
marreveshje te perfunduar ndermjet Presidentit Shqiptar
Sali Berisha dhe partive te tjera te opozites pert'i dhene
fund krizes qe ka goditur vendin prej me shume se nje jave.
Marreveshja e perfunduar te dielen, pas dy dite bisedimesh
dhe ndermjetesimi nga te derguarit europiane, ben thirrje
per formimin e nje qeverie te perkohshme me pjesmarrjen e
te gjitha partive, e cila do te kujdeset per zgjedhjet e
pergjithshme elektorale qe do te mbahen ne qershor.
Megjithate, revolta ne jug te vendit duket se u perhap dje,
me rebelet qe nuk pranuan marreveshjen e shqyrtuar nga
Presidenti Berisha, duke vazhduar thirrjet e tyre per
dorehejen e Presidentit dhe corganizimin e ushtrise ne
terheqje. Njoftimet thone se zonat e fundit qe rane ishin
qyteti i vjeter i Beratit i braktisur pa lufte nga ushtria
dhe qyteti I afert I Kucoves, ku banoret plackiten nje baze
te forcave ajrore, njeri nga dy aerodromet me te
rendesishme ne Shqiperi. Njoftimet nga Tirana tregojne se
qytetet e Policanit dhe çorovodes ne jug te kryeqytetit,
ishin gjithashtu ne duar te rebeleve.
Axhensia Rojter njofton se naten e fundit rebelet ne Vlore
kane rene dakort te lene armet pas ndermjetesimit te
diplomateve Italiane. Korespondenti I agjencise ANA nga
kryeqyteti I Shqiperise, njoftoi se Zoti Berisha thirri nje
takim urgjent te udheheqesve te partive politike ne
perpjekjen e fundit per te ndaluar perhapjen e metejshme te
rebelimit. Sipas te njejtit burim, Zotit Berisha I eshte
bere propozimi qe opozita kryesore, Partia Socialiste te
zgjidhte kryeministrin ne qeverine e perkohshme. Zedhenesi
I qeverise Dimitris Reppas tha ne nje deklarate dje se
Kryeministri Kostas Simitis I telefonoi Zotit Berisha te
dielen ne darke dhe i shprehu kenaqesine e tij mbi arritjen
e marreveshjes."
Zedhenesi reppas tha gjithashtu se ne kete telefonate
kryeministri Simitis "theksoi nevojen e plotesimit te
gjitha hapave ne gjetjen e nje zgjidhje perfundimtare dhe e
siguroi Zotin Berisha per mbeshtetjen e Greqise ne
perpjekjet e popullit shqiptar per arritjen e progresit,
zhvillimit dhe demokracise. Zoti Reppas shtoi se Greqia "ne
bashkpunim me BE-ne dhe forcat politike shqiptare, do te
vazhdojne te bejne te gjithat perpjekjet e mundeshme ne
ruajtjen e institucioneve, respektimit e te drejtave te
njeriut dhe perparimin e vendit fqinj."
Zevendes Sekretari i Jashtem Yiannos Kraniditios, duke
permbledhur takimin e tij te shtunen me Presidentin Sali
Berisha, beri thirrje per vazhdimin e rrugeve diplomatike
per zgjidhjen e krizes shqiptare. Duke folur per shtypin ne
Tirane, pas takimit, zoti Kraniditios tha se ai kishte
theksuar shqetesimin e Greqise per minoritetin grek etnik
ne jug te Shqiperise. Sipas burimeve te informuara, zoti
Berisha dhe Ministri i Jashtem i Shqiperise e siguruan ate
se nuk kishte asnje problem te ndonje perfshirje te
minoritetit grek ne konflikt.
Kanali Televiziv Amerikan "CNN" 11 Mars 1997
"Kriza Shqiptare thjeshte politike - jo problem etnik,-
thote per CCN -in Pangallos:"
Pangalos: ---Rebelimi ne jug te Shqiperise nuk ishte per
shkak te faktit se nje pjese e popullsise atje ishin greke.
"Rebelimi eshte per shkak se)
Axhensia e lajmeve ANA , 12 Mars 1997
"Shpejt pasi Berisha njoftoi naten e kaluar per emerimin e
Kryeministrit te ri, zoti Pangalos beri pershkrimin e
Bashkim Finos --si modest dhe te besueshem--.
Zoti Pangalos theksoi se Greqia eshte kunder perfshirjes se
nje force nderkombetare ne Shqiperi dhe e ajo preferon qe
problemin ta zgjidhin vete shqiptaret. Ai shtoi se Athina
ishte ne kontakt me te gjitha palet ne konflikt dhe ishte
pergatitur te trajtonte çdo rritje te emigracionit ilegal
nga Shqiperia, si dhe çdo kercenim te minoritetit etnik
grek ose ndonje kerkese Per ndihme humanitare. Z. Pangalos
shtoi se Greqia nuk ishte ne favor te nderhyrjes se nje
force nderkombetare nese kjo mund te shmangej. Po ashtu
Ministri i Puneve te Jashtme Pangalos mohoi para gazetareve
se Italia i ka kerkuar Greqise te perjashtohet nga çdo
force nderkombetare Per shkak te pozicionit te saj si vend
fqinj.

Pas vizites se tij ne Tirane Zv. Ministri i Puneve te
Jashtme Z. Kranidiotis tha para gazetareve --...ne rast te
nje kercenimi te minoritetit grek ne Shqiperi, do te behet
çdo levizje per ti mbrojtur nepermejt organizmave
nderkombetare. Ne te njejten kohe ne do ta quajme
Shqiperine pergjegjese per mbrojtjen e minoritetit.
Shqiperia eshte e varur dhe vazhdon te varet ekonomikisht
dhe politikisht nga Greqia."


vazhdim...

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#2 ne: 25-10-2005, 21:13:00
vazhdim..

Buletini "Athens News", 15 Mars 1997
"...Partia Komuniste Greke deklaroi sot se: -- populli grek
duhet te qendroje vigjilent dhe duhet te reagoje ndaj çdo
nedrhyrje ushtarake ne Shqiperi, pavaresisht nese ne te do
te perfshihet Greqia.
Po keshtu Znj. Papariga, Kryetare e Partise Komuniste Greke
deklaroi sot se: --vendimi i qverise greke Per te marre
pjese ne dergimin e forces policore ne shumekombeshe ne
Shqiperi do te ndihmoje ne ngritjen e nje sistemi
Berishian, por pa Berishen. Ndersa Kryetari i Koalicionit
te Majte ne Greqi u shpreh se ---Jemi Per nje zgjidhje
politike te shpejte ne Shqiperi. E vemja zgjidhje eshte
largimi i Berishes.
Greqia po ushtron presion Per nje zgjidhje paqesore te
krizes ne Shqiperi, ne menyre qe te parandaloje nje mase te
madhe rrefugjatesh dhe te siguroje qe komuniteti etnik Grek
ne jug te jete i qete. Megjithate informacionet nga
Shqiperia e Jugut thone se situata po keqesohet nga
vjedhjet qe shkaktojne grupet e armatosura....... Nderkaq
forcat greke te sigurimit jane ne gatishmeri te larte.
Zedhenesi repas tha sot se:---Ne baze te zhvillimeve ne
vendin fqinje çdo frike eshte e justifikueshme---duke
dashur te lajmeroje per nje mundesi per lufte civile.
Gjithashtu ai shtoi se: ----Bazuar ne disa komente se
Presidentit Shqiptar Sali Berisha do ti jepet azil politik
ne Greqi ne se ai e kerkon kete, asnje kerkese e tille nuk
eshte bere nga Shqiperia. "
Kanali Televiziv "ET1", 15 Mars 1997 - lajmet e ores 21:00
"Ne Tirane qarkullojne zera se Berisha ka dhene doreheqjen
dhe eshte larguar nga Tirana. Ne aeroportin e Rinasit jane
pare ushtare amerikane te cilet kane ardhur per evakuimin e
Berishes"
Kanali Televiziv "ET1", 15 Mars 1997 - lajmet e ores 21:00
"Interviste me ish-kryetarin e keshillit te rrethit te
Sarandes dhe anetar i PBDNJ-se Z. Dhimiter Stefo"
"Te gjitha kerkesat e kryengritesve jane plotesuar, u be
doreheqja e qverise se Berishes, u krijua Qeveria e
Pajtimit Kombetar, u be marreveshje per zgjedhje te reja ne
Qershor te ketij viti. Kerkesa e fundit e paplotesuar eshte
doreheqja e Presidentit Berisha. Megjithate edhe kjo
kerkese eshte plotesuar pasi kemi marre vesh se familja e
tij eshte larguar nga Shqiperia dhe keshtu do te bej edhe
ai vete."
Kanali Televiziv "ET1", 15 Mars 1997 - lajmet e ores 21:00
(Lajm direkt nga Gjirokastra)
"Ne Gjirokaster po festohet doreheqja e Berishes. Populli
ketu e mesoi kete lajm nga kanalet greke. Ne çdo shtepi te
jugut, ne çdo shtepi te Gjirokastres dhe Sarandes kuptohet
lehte, se te vetmet kanale qe ndiqen nga te gjithe njerezit
jane kanalet televizive greke dhe radiot greke. Lajmin per
doreheqjen e Berishes ashtu si dhe shume te tjera njerezit
ketu e mesuan nga kanalet greke. Kanali i vetem televiziv
nuk ka asnje interes per tu pare nga populli. Sot Z. Gjolek
Malaj deklaroi per kanalin tone se pas dy ditesh Berisha
nuk do te jete me."
Gazeta "Elefteros Tipos", 16 Mars 1997
"Xohaxopulos dhe gjeneralet kunder Pangalosit"
"Trajtimi i çeshtjes shqiptare nga qeveria ka shkaktuar nje
boshllek ne marredheniet Xohaxopulos- Pangalos. Kjo ka te
beje me evakuimin e shtetasve te huaj nga Durresi,
pavaresisht perpjekjeve te Z. Simitis per te marre ne dore
drejtimin e Ministrise se Jashtme. Zv. Ministri i Puneve te
Jashtme Kranidiotis shpreh se ka shenja autonomie ne jug te
Shqiperise."
Gazeta "Ta Nea", 16 Mars 1997
"Greqia kerkon doreheqjen e Sali Berishes"
"Greqia eshte nje nder vendet qe ka marre inisiativa
konkrete ne shume nivele per gjetjen e nje zgjidhjeje
politike ne krizen shqiptare. Greqia e ka shprehur qarte
dhe anon ne idene e doreheqjes se Sali Berishes. Nga ana e
tij lideri konservator Everts, dekalroi se kryengritesit
jane te vendosur per kete."
Kanali Televiziv "ET1", 16 Mars 1997 - lajmet e ores 16:00
"Anija "Kaliopi" prone e epiroteve te veriut, u rrembye sot
nga nje grup kryengritesish te armatosur dhe se bashku me
nje numer te madh njerezish u nis drejt brigjeve te
Italise.
Lidhur me situaten ne Shqiperi, Zedhenesi i qeverise
Dimitris Repas tha sot para gazetareve se -- Mendoj se
levizja e Greqise ne kerkim te zgjidhjes se krizes
shqiptare do te hap nje periudhe te re ne marredheniet
shqiptaro-greke. Ne kete periudhe te re minoriteti do te
rilin dhe do te marre fryme perseri."
Kanali Televiziv "ANT1", 16 Mars 1997 - lajmet e ores 14:00
"Sot ne oren 9:00 te mengjesit, Kryetari i Partise
Demokracia e re Miltiadhis Evert i shoqeruar nga
ish-konsulli grek ne Gjirokaster Kristo Jakovi, kaluan
kufirin shqiptaro-grek. Ata u priten nga konsulli i Greqise
ne Gjirokaster Z. Niko Kanellos dhe paten nje takim rreth
tre ore. Pas ketij takimi Z. Everts deklaroi para
gazetareve: -Greqia nuk kerkon asgje nga asnje vend i
Ballkanit. Greqia deshiron paqen dhe stabilitetin ne
Ballkan. I gjithe helenizmi dhe te gjitha partite politike
ndjekin politike kombetare te perbashket ne perballimin e
situates ne Shqiperi. Mbeshtesim qeverine e Z. Fino
perderisa kjo eshte zgjedhje e faktoreve politik ne
Shqiperi, por Shqiperia duhet te kete shume shpejt
kushtetuten e saj.
Me pas Z. Everts pati takime me udheheqesit e kryengritesve
Agim Gozhita dhe Gjolek Malaj."…
Ne ditet me te nxehta te luftes ne Shqiperi, gjate mesit te
Marsit, ajo ç'ka solli edhe nje renie te sulmit Grek, ishte
hyrja ne loje e Turqise. Sot analiste shqiptare dhe te huaj
deri ne nje fare mase mposhtjen e sulmit te armatosur grek
ne Shqiperi gjate Marsit te vitit 1997, ia dedikojne ne
veçanti ish-Kryeministres se Turqise Znj. Tansu çiller dhe
ish-Shefit te Pergjithshem te Shtabit te Turqise Ismail
Haki Karadagi. Me daten 17 Mars 1997, kryeministrja çiller
deklaroi para gazetareve ne Ankara: "Turqia nuk do te
qendroje spektatore ndaj perpjekjeve per te perçare
Shqiperine. Per ruajtjen e teresise territoriale te
Shqiperise dhe zgjidjen ne nje kohe sa me te shkurter te
krizes Qeveria turke ka intensifikuar veprimtarine e saj ne
interes te Shqiperise, ne NATO, OSBE dhe organizma te tjere
nderkombetare. Turqia eshte gati te zere vendin e saj ne
çdo force nderkombetare apo ne çdo projekt qe do te
hartohet per kete qellim. Gabimi qe u be me Bosnjen nuk
duhet te perseritet ne Shqiperi. Ne kete kuader Turqia do
ti jape Shqiperise te gjitha ndihmat e nevojshme sine
planin politik, ekonomik ashtu edhe ushtarak" Gazeta turke
"Hyrriyet" 18 mars 1997.
Ndersa administrata shteterore turke filloi aktivizimin e
saj optimal dhe nxorri ne shesh planin grek per copetimin e
Shqiperise, nje dite perpara deklarates zyrtare te
ish-Kryeministres turke çiller, gazeta turke "ZAMAN" botoi
nje artkull i cili zbulon ate qe te gjithe mund ta kishin
nepermend, por vetem nje sherbim informativ i fuqishem si
ai Turk mund ta dinte me siguri.
Ne shkrimin e saj "Komploti Grek Ndaj Shqiperis" gazeta
Zaman e dates 16 Mars 1999 shkruan: "Lefkosa: Greqia po
kerkon qe te ndaje Shqiperine me qellim qe te themeloje nje
Republike Greke Orthodokse ne disa pjese te saj. Sipas
Axhensise se Mardhenieve Nderkombetare (INAF) veprimtarite
e fshehta greke kane qene nen survejimin e Sherbimit te
Fshehte Turk.(MIT)
Ky sherbim ka zbuluar se Greqia ka planifikuar, ne menyre
te vecante ne dy vjetet e fundit, te pergatise shqiptare
ortodoks ne pjesen greke te Ishullit te Qipros, ne Shqiperi
dhe ne Greqi per themelimin e Republikes Greke Orthodokse.
Rreth 200 te rinj shqiptare me origjine greke nga Epiri I
Veriut kane marre trajnim si oficere policie dhe agjente te
fshehte ne Qipron Greke. Raportohet se nje pjese e parave
te mbledhura nepermjet te fushates se organizuar nga Kisha
Greke Qiperiote jane derguar ne Shqiperi. 100 gra te reja,
jane trajnuar si infermiere nen masken e trainimit per
sherbime sociale.
Nderkohe, eshte zbuluar qe agjentet e Sherbimit te Sekret
Grek, kane kaluar kufirin dhe jane vendosur neper Kishat
Orthodokse me rroben e prifterinjeve qe ne vitin 1993. Ne
dy vitet e fundit, 1.000 te rinj shqiptar me origjine
greke, kane kaluar kufirin per aresye te ndryshme per tu
trajnuar si komando, si dhe 40 oficere greke jane
specializuar se si te organizojne shqiptaret ortodokse.
Perseri ka raporte se Greqia i ka furnizuar shqiptaret me
origjine greke me 1.000 kallashnikove. Qarqe diplomatike
paraqesin shqetesimin se Greqia po perpiqet qe te krijoje
ne Epir nje situate te ngjashme me ate ne Qipro".
Ky informacion i leshuar jo pa qellim dhe ne nje kohe te
caktuar zbuloi edhe faktin se Turqia po e ndiqte me
vemendje shume te madhe situaten ne Shqiperi.
Shkrimi ne fjale nxiti nje takim te 18 kryetareve te
Shoqatave Shqiptaro Turke qe veprojne ne Stamboll te
takoheshin me Presidentin turk Demirel. Presidenti Turk i
siguroi shtetasit e tij me origjine shqiptare se Turqia po
e ndiqte me vemendje te madhe situaten dhe se askush nuk do
te guxonte qofte edhe te mendonte qe te merrte nje pellembe
toke nga Shqiperia. Ne te njejten dite u organizua edhe nje
takim i tre diplomateve shqiptare te akredituar ne Turqi me
personalitete te larta turke te cilat perseriten te njejtin
angazhim si edhe Presidenti i Republikes Turke.
Disa ore me vone, diplomatet u njohen me nje draft prej 12
pikash nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Turke lidhur me
aksionin qe do te ndermerrej ne Lindje te Greqise ne rast
te nje agresioni te kesaj te fundit ndaj Shqiperise.
Kjo beri qe planet greke te mbeteshin vetem ne lojen e
fjaleve te qeveritareve dhe ne mendjet e semura te
organizatave vorio – e pirote. Megjithate demi qe iu
shkaktua Shqiperise ishte shume i madh. Ne vijim me 29 Mars
1997, pas nje takimi urgjent me Shefin e Pergjithshem te
Shtabit te Turqise, Gjeneralin Ismail Haki Karadagi,
Kreyministrja çiller deklaroi perseri para shtypit dhe
medias turke: "Turqia eshte e vendosur te ruaj integritetin
territorial te Shqiperise, dhe nuk mund te qendroje pasive
ndaj ngjarjeve qe kercenojne copetimin e Shqiperise.
Perkeqesimi i situates ne Shqiperi eshte i palejueshem dhe
do te ishte turp per Europen, ndaj nga ana e saj Turqia
eshte e gatshme te bej gjitheçka per stabilizimin e
gjendjes ne Shqiperi." (Marre nga e perditshmja Turke
"Turkish Daily News" 30 Mars 1997).
Pas deklaratave te njepasnjeshme te qeverise dhe ushtrise,
filloi dukshem edhe devijimi i sulmit grek ne Shqiperi. Por
ja seç shkruan shtypi grek pas dates 17 Mars 1997.Kanali
Televiziv "Mega", 17. Mars 1997, lajmet e ores 14:00
"Sot ne zyren e Kryeministrit u zhvillua nje takim midis
tij Ministrit te Jashtem Pangalos dhe Ministrit te
Mbrojtjes Xohaxopulos, ku u diskutua gjate per krizen ne
Shqiperi. Gjate ketij takimi u vendos krijimi i Komisionit
te Bashkerendimit dhe Sinkronizimit Per Perballimin e
Situates ne Shqiperi, dhe veçanerisht per mbrojtjen e
minoritetit. Ne fund te takimit Pangalos tha para
gazetareve --- ekziston nje tendenece e Bashkimit Europian
Per largimin e Berishes nga skena politike, e cila mund te
ndihmoje ne zgjidhjen e krizes shqiptare. Gjithashtu ka
edhe nje deklarate te Berishes sipas se ciles ai do te jape
doreheqjen nese partia e tij nuk fiton zgjedhjet e
ardhshme."
Neser, Zv. Ministri i Puneve te Jashtme te Greqise do te
shkoj ne Gjirokaster dhe do te marre takim me drejtuesit e
minoritetit dhe udheheqesit e kryengritesve ne rrethet e
jugut."
Kanali Televiziv "5", 17 Mars 1997 lajmet e ores 18:00
"Ish Ministri i Puneve te Jashtme te Greqise Z. Karolos
Papulias foli sot Per mikrofonin tone dhe u deklarua:--
Qeveria Greke duhet te braktise sa me pare Berishen.
Berisha duhet te largohet nga pushteti me mjete politike.
Qeveria Greke duhej te kishte bere qe ne fillim presion
ndaj qeverise shqiptare Per zgjidhjen e problemit te
fajdeve. Nese Berisha nuk jep doreheqjen dhe vendin e
perfshijne turbullire me konseguenca per popullin shqiptar
dhe minoritetin grek, atehere qeveria greke duhet ta
nxjerre Berishen para opinionit nderkombetar, para OKB-se
dhe komunitetit Europian si shkaktar te krizes ne Shqiperi
dhe veçanerisht ndaj minoritetit grek qe jeton aty, si te
paafte Per te mbrojtur te drejtat e ketij minoriteti---."
Gazeta "Elefteros Tipos", 17 Mars 1997
"Vizita e Everts ne Shqiperi, eshte vizita e pare e nje
politikani Grek ne Jugun e djegur. Kjo vizite i dha shprese
mijera bashkepatrioteve tane Greke, te cilet shprehen
pakenaqesine e tyre per mungesen e qeverise Greke ne kete
rajon. Duke mberritur ne Sarande, Evert deklaroi se
---Qellimi yne eshte i dyfishte. Se pari te informohemi,
megjithate arsyeja kryesore qe me anen e vizites eshte ti
japim force minoritetit grek duke i garantuar prezencen
tone ketu. --
Everts pati takime me udheheqesit e pushtetit lokal dhe
perfaqesues te kryengritesve, duke premtuar se do te
nderhynte per dergimin e menjehershem te ndeihmes
humanitare. Nderkohe ne fshatrat e minoritetit mori ai u
angazhua ne rradhe te pare Per mbrojtjen me te gjitha
mjetet qe Greqia disponon, te vatrave dhe pasurive te tyre.
Gjithe opozita ne Athine eshte shprehur per largimin e
Berishes."
Gazeta "Adezmeftos Tipos", 17 Mars 1997
"Lojra per karten, me koken e Berishes. Interesat e NATO-s,
mafioze te veriut e te jugut dhe udheheqes ushtarake te
kryengritjes do te vendosin per fatin e Berishes."
Gazeta "To Vima", 17 Mars 1997
"Vendi mbizoterohet nga kaosi, frika dhe shpresa. Keto jane
oret e fundit te Berishes. Ushtaraket greke kane plane dhe
frike"
"Nga burime te ndryshme jemi vene ne dijeni se
Informacionet e Sherbimit Informativ Grek i kane paraqitur
qeverise greke se ka nje rrezik te madh mbi futjen ne Greqi
te nje pjese te armatimit qe u vodh ne depot ushtarake ne
Shqiperi. Ky rrezik qendron me futjen e ketij armatimi
direkt ose me pajisjen me arme te mafias shqiptare. Per
kete arsye, Ministri i Rendit Romeos, dha urdherin per te
derguar ne kufijte me Shqiperine rreth 700 police te
forcave speciale."
Gazeta "Ta Nea", 18 Mars 1997
"Ndihme greke per ushtrine shqiptare"
"Qeveria greke ka vendosur te mbeshtese dhe te rindertoje
ushtrine shqiprae, pas kerkeses se bere nga Ministri i
Mbrojtjes i Shqiperise Z. Sh. Vukaj. Deri tani ushtria
shqiptare ka patur keshilltare ushtarak turq dhe oficere te
liruar amerikan."
Gazeta "Elefterotipia", 18 Mars 1997
"Ne kohen kur kerkesat kryesore e te revoltuarve ne
Shqiperi eshte largimi i Berishes, qeverite e Italise dhe
te Frances mundohen te mbeshtesin Berishen. Komuniteti
Nderkombetar duhet te vleresoje ne menyre te qarte se
shkaktar kryesor i kesaj te keqe te madhe, ishte Berisha.
Eshte e sigurt se lojrat politike, per mbeshtetje te Sali
Berishes, do ta çojne Shqiperine ne lufte civile, e cili
nuk ka filluar ende dhe duhet te shmanget."
Gazeta "Apojevmatini", 18 Mars 1997
"Ushtri e deshperuar ne kufijte tane"
"Banda me maska, vjedhin makinat e ndihmes humanitare dhe
grabisin shtepite e epiroteve te veriut."
Gazeta "Elefteros Tipos", 18 Mars 1997
"Ultimatumi per doreheqjen e Berishes, vjen nga jugu.
Kryengritesit nuk i lene armet dhe per 48-ore do te
marshojne drejt Tiranes."
Gazeta "Elefteros Tipos", 18 mars 1997
"Interviste e Liderit Socialist te Shqiperise Fatos Nano"
"Udheheqesi socialist, qe me dekret te Presidentit Berisha,
doli nga burgu pas kater vjetesh, ftoi Presidentin te mos
perzihet ne zhvillimet e tanishme ne vend por megjithate
nuk kerkon doreheqjen e tij.
Nano: -- Me e mira do te ishte qe Berisha te zere nje
qoshe. Une e konsideroj te domosdoshme rishqyrtimin dhe
ripercaktimin e politikes shqiptare ndaj minoritetit grek
ne Shqiperi."
Gazeta "Kathimerini", 18 Mars 1997
"Qeveria Greke, ende nuk mendon se eshte e gatshme te
kerkoje zyrtarisht doreheqjen e Presidentit Berisha. Ky
hezitim vjen per tre arsye: Ne rradhe te pare Presidenti
Shqiptar kontrollon nje numer te madh te armatosurish, pese
deri ne dhjete mije vete, te cilet mund ti nis per
kunderveprim ndaj grekerve te Shqiperise. Kete problem nuk
mund ta perballojne as Shtetet e Bashkuara e as Europa. Se
dyti, presioni per doreheqjen e Presidentit Berisha mund te
çoje ne renien e qeverise se Bashkim Finos, ne te cilen
bejne pjese edhe ministra nga Partia Demokratike e
Presidentit Shqiptar. Se treti, doreheqja e Berishes eshte
nje çeshtje e veçante ne rendin e dites, ne bisedimet e
perfaqesuesve te vendeve komunitare ne BE."
Buletini "Athens News", 18 Mars 1997
"Ministri i Puneve te Jashteme Pangalos i pyetur pas
takimit nga gazetaret se pse Greqia nuk ben thirrje Per
doreheqjen e Berishes tha se " ne nuk do te diktojme
zhvillimet politike ne Shqiperi, por Bashkimi Europian
thote se doreheqja e Berishes mund te ndihmoje zhvillimet."
Gazeta "Ethnos", 18 Mars 1997
"Nikolao Pavlloviç Ignatiev, para 100 vjetesh krijoi
Bullgarine e Madhe e cila jetoi vetem kater vjet e gjashte
muaj. Po keshtu Kolkotroni dhe Riga enderronin per nje
shtet te perbashket te grekerve dhe shqiptareve. Ata
luftonin per nje shoqeri demokratike qe te mbulonte
Ballkanin dhe Azine e Vogel."
Gazeta "Stohos" 18 Mars 1997
"Ora e andartizimit. Organizim i plote i forcave
çlirimtare. Nuk ka me pengese ne lumin Shkumbin. Shqiperia,
Qipro, Pondet perkrahin farcat çlirimtare te Vorio Epirit"
"Oficeret e vorioepirit jane drejtuesit kryesore te
kryengritjes ne pjesen tone te pushtuar, por Per arsye
sigurie nuk mund ti deklarojme emrat e komandanteve te
cilet jane kolonele te debuar nga armata e Tiranes. Kufiri
verior i Greqise do te arrije deri ne paralelin 41', dhe
keshtu me ne fund kerkesat tona kombetare do te kenaqen
plotesisht. Kjo kerkohet nga oficeret me shpirt helen. Ne
vend qe trupat tane te shkojne e te luftojne ne Somali, ata
duhet te dergohen Per çlirimin perfundimtar te
Vorio-Epirit."
Agjensia e lajmeve "ANA", 19 Mars 1997
Greqia i ofron ndihme financiare Shqiperise.
"Greqia I ofroi Shqiperise nje ndihme financiare prej 20
miliarde dhrahmishe Shqiperise me qellim kepercimin e
krizes qe ka pllakosur dhe ristrukturimin e forcave te
armatosura." (!) (Shen. I autorit: Kjo ndihme ishte me
interes aq te larte sa nuk u pranua nga Shqiperia).
"çeshtja Kranidiotis"
Si per te neglizhuar teresisht autoritetin e shtetit
shqiptar dhe per tu dhene nje shprese "vorio – epiroteve",
me nje gjest te pashoq ne mardheniet nderkombetare, Zv.
Minsitri Grek i Puneve te Jashtme Kranidiotis, i cili e
humbi jeten para pak muajsh gjate nje udhetimi me aeroplan
mbi Rumani, kaloi kufirin Greko-Shqiptar dhe shkoi ne
Gjiorkaster per te biseduar me te ashtuquajturat Komitete
te Shpetimit.
Veprimi Kranidiotis ne te vertete duhet pare jo si nje
veprim i njeanshem pavaresishte se ne ate kohe per shkak te
strukturave qeveritare te formuara nga dorca te ndryshme
poltike njera pale e ngriti zerin fort ndersa tjetra e cila
kishte dore ne kete çeshtje te heshti. çeshtja Kranidiotis
pavaresisht se u mundua te anashkalohej nga Qeveria Greke,
ishte sinjali me perfekt dhe shembulli me i qarte, se gjate
Marsit te vitit 1997, ishte vete qeveria e Greqise ajo qe
drejtonte levizjen per shkaterrimin e plote te Shqiperise.
Ne vijim shfaqen nje seri shkrimesh te shtypit grek lidhur
me viziten si dhe Noten Verbale e Ministrise se Puneve te
Jashtme te Shqiperise.Kanali televiziv "Sky" 18 Mars 1997
"Sot mberriti ne jug te Shqiperise Zevendes Ministri i
Puneve te Jashtme te vendit tone Z. Janos Kranidiotis, i
cili u prit dhe shoqeruar nga Konsulli yne ne Gjirokaster
Nikos Kanellas. Pas takimeve me komitetet e kryengritesve
Z. Kranidiotis deklaroi Per mikrofonin tone:---- Degjuam me
vemendje idete dhe pikepamjet e tyre ne lidhje me ate ç'ka
po ndodh ne Shqiperi. Konstatojme se kemi nje pike te
perbashket dhe ajo eshte mbeshtetja Per qeverine e Z. Fino.
Ata kane kerkuar mbeshtetjen dhe ndihmen e Greqise, dhe ne
te njejetn kohe shprehen konsideratat e tyre te larta, Per
ndihmen humanitare qe ka dhene Greqia, nderhyrjen politike
dhe rolin e greqise ne zhvillimet e krizes ne Shqiperi.
Kerkesa e tyre eshte largimi i Berishes nga skena politike
dhe nese Berisha nuk largohet atehere ata do te marshojne
drejt Tiranes e do te krijojne nje keshill presidencial me
pjesemarrjen e partive politike e te perfaqesive te
kryengritesve ose do te sulmojne te gjitha qytetet ne jug
te Tirane dhe do ta shkepusin ate plotesisht nga jugu duke
formuar keshtu qeverine e jugut te Shqiperise--.
Me pas Zevendes Ministri i Puneve te jashtme Z. Kranidiotis
vizitoi fshatin Derviçan dhe ne prani te gazetareve dhe
grekerve te tjere deklaroi: --Qellimi i Greqise eshte te
mbeshtese helenizimin, i cili duhet te qendroje ne rrenjet
e tij."
Agjensia e lajmeve "ANA", 20 Mars 1997
"Kranidiotis perfundon misionin dyditor ne Shqiperine e
Jugut"
"Zevendes Sekretari I Puneve te Jashtme, Kranidiotis
perundoi viziten e tij dy ditore ne Jug Shqiperise ju u
takua me perfaqesuesit e minoritetit grek, autoritetet
lokale dhe perfaqesuesit e komiteteve te qytetareve ne
Gjorkaster.
Takimi me kryeministrin Bashkim Fino u anullua per shkak te
pamundesise se ketij te fundit per te udhetuar drejt
qytetit te tij. Qeveria greke hedh poshte pretendimet e
Tiranes se vizita e Z, Kranidiotis ishte bere pa dijenine e
saj pasi Kryeministri Fino ishte I njoftuar per kete. Nje
note e leshuar nga Ministria e Jashtme e Shqiperise e
dorezuar ne Ambasaden Greke ne Tirane u fokusua ne takimin
midis zevendes – sekretarit dhe perfaqesuesve te
kryengritesve ne Jug te Shqiperise. Nota terheq verejtjen
se rebelet nuk njihen ligjerisht e per pasoje takimi eshte
nje provokacion.
Por Kranidiotis u pergjigj akuzave te ngritura nga Tirana
se:--Qeveria shqiptare ka qene e informuar per viziten
time. Une e njoftova zotin Fino, personalisht. Zoti Fino na
tha neve se ishim te mirpritur, prandaj edhe ne ndoqem
procedurat formale. Ne shkuam ne Shqiperi per te mbeshtetur
ate qe ka filluar.. Vizita na ndihmoi qe te kemi nj epamje
te plotete situates ne Jug te Shqiperise te cilen do ta
kolojme per shqyrtim ne qeverine greke, ne Bashkimin
Europian dhe ne qeverine shqiptare.
Te njejten gje perseriti edhe zedhenesi Reppas duke
afirmuar se qeveria shqiptare ka qene ne dijeni ndersa
mardheniet nuk do te demtohen nga ky veprim. Anullimi i
takimit te zotit Kranididiotis me Z.Fino nuk kiste lidhje
me demarshin e Ministrise se Jashtme Shqiptare.
Nderkohe, Ministri I Jashtem Grek, Pangallos ben nje vizite
ne Shkup. Ai vec te tjerash trajton krizen ne Shqiperi dhe
rrezikun e perhapjes se saj.
Zedhenesi Reppas tha sot para gazetareve se vizita e Zotit
Pangaltos ne Shkup dhe Beograd lidhet direkt me situaten ne
Shqiperi dhe sidomos lidhur me minoritetin shqiptar ne
Kosove dhe Tetove. Vizita e Zotit Pangalos eshte nje
inisiative greke dhe perben kontributin e Greqise ne
perpjekjet per te shmangur destabilizimin ne
Ballkan."Agjensia Telgrafike Shqiptare "ATSH", 18 Mars 1997
"Note Verbale e Ministrise se Puneve te Jashtme te
Shqiperise"
Ministria e Puneve te Jashtme e Republikes se Shqiperise i
paraqet komplimentat e saj Ministrise se Puneve te Jashtme
te Republikes Greke dhe i shpreh rezervat e saj lidhur me
viziten e bere sot me date 18 Mars 1997, ne Gjirokaster nga
ana e Zevendes Ministrit te Puneve te Jashtme te Greqise,
Janos Kranidiotis.
Qeveria shqiptare ka vleresuar mbeshtetjen e pales greke si
ne kuahdrin dypalesh ashtu edhe ne kuader te BE – se dhe te
OSBE – se per zgjidhjen e krizes ne te cilen ndodhet
aktualisht vendi yne. Ajo sinqerisht do te vleresonte cdo
veprim konstruktiv te pales greke qe do te kontribuonte
sadopak ne permiresimin e situates dhe daljen perfundimtare
te vendit nga kjo krize.
Megjithe interesimin e Ministrise se Puneve te Jashtme te
Shqiperise, lidhur me viziten e Kranidiotis, pala
shqiptare, pra Ministria e Puneve te Jashtme dhe Ambasada
Shqiptare ne Athine, jane njoftuar vetem formalisht per
realizimin e kesaj vizite. Lidhur me kete vizite, nga
qeveria greke nuk eshte marre miratimi paraprak ne parim
dhe vleresimi i pales shqiptare per dobine e kesaj vizite
ne keto momente kur ne Shqiperi ndodhet aktualisht nje
mision shumepalesh i BE – se dhe i OSBE – se ne perberje te
te cilit ka edhe disa perfaqesues greke. Vetem disa ore
para realizimit te kesaj vizite, pala shqiptare eshte vene
para faktit te kryer se kjo vizite do te behet.
Ne kohen kur Qeveria Shqiptare e Pajtimit Kombetar e
Kryeministrit Fino, ne kantakte e bashkepunim te ngushte me
OSBE–ne dhe BE–ne po ben perpjekje kolosale per zgjidhjen e
krizes dhe stabilizimin e situates ne vend, takimet e
zhvilluara nga Kranidiotis ne Gjirokaster edhe me forca te
cilat vetem ata e dine se cfare perfaqesojne, duket se jane
nje injorim i organieve legjitime dhe instirucioneve
zyrtare shqiptare, por ne te njejten kohe perbejne veprime
te cilat cojne ne acarimin e metejshem te situates ne
Shqiperi. Ne menyre te vecante, deklara e Z. Kranidiotis
per nevojen e nje zgjidhje politike eshte nje inkurajim per
veprime jo institucionale. Zgjidhjen politike e kane
percaktuar partite politike shqiptare duke miratuar ne
takimin me Presidentin e Republikes platformen e pajtimit
kombetar te cilen gjithashtu e ka pershendetur edhe
Kryeministri Simitis.


vazhdim..

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#3 ne: 25-10-2005, 21:13:28
vazhdim..


Ministria e Puneve te Jashtme e Republikes se Shqiperise,
duke perseirtur edhe nje here rezervat e saj lidhur me
viziten e Zevendesministrit te Puneve te Jashtme te
Greqise, Z. Karnidiotis ne Gjirokaster perfiton nga rasti
ti terheqe vemendjen Minsitrise se Puneve te Jashtme te
Republikes Greke qe veprime te tilla te mos perseriten ne
te ardhmen".Agjensia e lajmeve "ANA", 20 Mars 1997
"Ministri I Jashtem Grek Pangallos zhvilloi bisedime me
Presidentin Milosheviç dhe Ministrin e Puneve te Jashtme te
Yugosllavise Milan Milutinovic. Ata u fokusuan ne krizen
shqiptare.
Gjate bisedes se tij Zoti Pangallos u ndal ne keto pika:
- Rivendosja e stabilitetit politik ne Shqiperi;
- Kontroll i rrepte mbi kufijte per te evituar trafiqet e
armeve droges etj.
- Bashkepunim midis minsitrive te Mbrojtjes te dy vendeve.
Zoti Pangallos nenvizoi nevojen e bashkepunimit te dendur
midis Greqise, FYROM – it dhe Jugosllavise me qellim qe te
formulohet nje qendrim i perbashket ne takimin e Ministrave
te Jashtem qe do te mbahet ne Selanik me 9 Qershor.
Zoti Pangallos tha se perhapja e krizes shqiptare ne
provincen serbe te Kosoves dhe ne rajone te tjera te
Jugosllavise duhet te shmanget me çdo çmim."Buletini
"Athens News", 20 Mars 1997
"Sikur Berisha te jipte doreheqjen"
"Drama e sterzgjatur ne Shqiperi duket sikur nuk ka te
mbaruar, tamam ne nje kohe kur njerezit menduan se pak
stabilitet ne situaten tejet te tensionuar kishte filluar
me ardhjen ne fuqi te qverise ekumenike te Bashkim Finos,
kur Presidenti Sali Berisha refuzon te jap doreheqjen.
Refuzimi i "njeriut te forte" te Shqiperise nuk i permbush
kerkesat kryesore te protestuesve. Berisha mund ta
ç'tensionoje situaten nese do te jipte doreheqjen vetem
disa ore para ultimatumit te kryengritesve.
...Ridalja impresive ne skene e liderit Socialit Fatos
Nano, tregon se ka alternative tjeter perveç Berishes. Nese
pritja popullore qe ju be Nanos heren e pare qe ridoli ne
skene mund te quhet tregues, atehere Nano mund te veproje
si force e moderuar dhe stabilizuese qe do ti ktheje vendit
qetesine. Natyrisht kthimi ne normalitet do te ndodhe vetem
kur Berisha te jape doreheqjen. Persa kohe qe ai do te
refuzoje te degjoje te tjeret dhe te vazhdoje te sillet si
patriarku i popullit shqiptar, qe ai ne te vertete nuk
eshte, situata do te keqesohet edhe metej..."
(Artikulli i meposhtem eshte shkruar nga Dr. Dimitrios
Trintaphillous, Zv/drejtor i Fondacionit Helenik per
Politiken e Jashteme dhe Europiane ELIAMEP, i cili gjate
pjesemarrjes se tij ne Konferencen "Per Sigurimin
Demokratik dhe Stabilitetin rajonal" te organizuar me 15
shkurt 1999 ne Tirane, pati takime te veçanta me te dy
liderit e permendur ne artikullin e mesiperm duke shprehur
konsideraten e tij te larte per te dy politikanet
Shqiptare. Z. Trintaphillous ka mbrojtur doktoraten me teme
"Minoritet ne Ballkan", ku eshte perqendruar ne çeshtjen e
Kosoves, dhe ka hedhur tezen se populli Shqiptar ne Kosove
nuk eshte gje tjeter veçse minoritet).
Gazeta "Adhezmeftos Tipos", 21 Mars 1997
"Kembe Italiani ne Shqiperi. Zbarkim ushtarak ne Shqiperi
nen masken e ndihmes humanitare qe ndermorren Italianet"
Gazeta "Kathimerini", 26 Mars 1997
"Bisedimet e Nanos me Xhohaxhopulos, Kranidiotis, dhe
Pecalnikos, te rendesishme"
"Bisedimet dhe takimet e udheheqesit te Partise Socialiste
te Shqiperise, Fatos Nano ne Selanik me qeveritare Grek,
pavaresisht karakterit privat e jozyrtar te vizites se tij
ne Greqi, ishin shume te rendesishme. Udheheqesi socialist
u takua dhe bisedoi me Xohaxopulos, Kranidiotis dhe
Pecalnikon per zhvillimet e fundit dhe u informua per
inisiativat greke. Pavaresisht se te dyja palet iu shmangen
deklaratave zyrtare ne shtyp, nga burime te sigurta mesohet
se Z. Nano kerkoi mbeshtetjen e komunitetit nderkombetar
dhe sidomos te Qeverise greke ndaj qeverise se pajtimit
kombetar dhe shprehu kerkesen e tij Per shuarjen e krizes
me mjete politike. Nano siguroi qeveritaret greke se
incidenti i krijuar nga pala shqiptare, me rastin e vizites
se Kranidiotit ne Gjirokaster, quhet tashme i kaluar dhe se
zhvillimet brenda rradheve te partise socialist jane nen
kontroll e tij."
Gazeta "Elefterotipia", 26 Mars 1997
"Takime misterioze te Nanos me Xhohaxhopulin, Kranidiotin e
Pecalinkon"
Nje vello misterioze ka mbuluar çeshtjen e vizites se
udheheqesit te partise Socialiste te Shqiperise, Fatos
Nano, ne Selanik dhe eshte ka mbetur pa shpjegim qellimi i
tij, nderkohe qe Qeveria Greke beri te pamunduren Per ta
mbajtur te fshehte kete gje dhe u mundua te mbaj ne
distance shtypin dhe median.
Ministri i Maqedonise e Thrakes, Pecalnikos, u shpreh se
qellimi i vizites eshte thjesht privat, dhe se Nano ka
ardhur ne greqi vetem Per te kaluar disa dite me familjen e
tij dhe te gezoje disa momente humane.
Ne te njeten kohe burime te ndryshme pohojne Per gazeten se
Nano do te udhetoj Per ne Athine, dhe do te pritet nga
Simitis dhe Pangallos. Megjithate Ministri i Mbrojtjes
Xhohaxhopulos nuk deshiroi te bente asnje koment para
medias dhe shtypit duke thene se ishte nje takim miqesor.
Zv. Ministri i Puneve te Jashtme Kranidiotis pasi bisedoi
rreth njeore me zotin Nano, tha para gazetareve se -siç e
dini Z. Nano ndodhet ketu Per nje vizite private Per te
pare familjen e tij. Une e takova miqesisht dhe patem nje
shkembim mendimesh rreth gjendjes ne Shqiperi dhe krizes qe
po perballon vendi. Takimi ishte mjaft interesant."
Gazeta "Adezmeftos Tipos", 26 Mars 1997
"çfar fsheh vizita e Fatos Nanos"
"çfar morri me vete Fatos Nano?"
"Ajo mund te ish gjitheçka, por vetem private.........nuk
ishte vizita e Nanos ne Selanik, i cili u takua me dy
anetare te larte te Keshillit te Mbrojtjes se Greqise."
Gazeta "Adezmeftos Tipos", 26 Mars 1997
"Mos na lini tani"
Kryetari i sillogut te Himarioteve u beri thirrje te
gjitheve Per te ndihmuar helenizmin ne keto dite te
veshtira qe po kalon ne Shqiperi.
Gjate drekes ne restorantin ne sheshin Mavili, merrnin
pjese edhe avokati i njohur Likurezos dhe deputete te
tjere.
Ne fund te ketij takimi miqesor pjesemarresit nxorren keto
konkluzione:
1-Njohja e komunitetit kombetar Grek, i cili shtypet
sistematikisht nag Qeveria e Tiranes vitet e fundit.
2-Rifunksionimi i te gjitha shkollave greke qe mbylli Enver
Hoxha dhe vazhdon ti mbaje te mbyllura edhe rregjimi i
Berishes, pavaresisht kerkesave pafund te himarioteve.
3- Ushtrimi i te gjitha lirive fetare dhe zgjerimi i
veprimtarive kulturore.
4- Krijimi i kushteve te sigurta Per qendrimin e banoreve
te zones ne menyre qe te kete zhvillim ekonomik e shoqeror,
si dhe kuader ligjor.
5- Investimeve ne kete rajon dhe pranimi nga ana e qeverise
shqiptare per hapjen e linjes detare Korfuz-Himare.
6- Ndihme ekonomike nga Greqia.
7- Prezence e forcave ushtarake greke ne kete zone, ne
kuader te iniciativave paqeruajtese te komunitetit
nderkombetar, te cilet do te veprojne fuqishem ne qetesimin
e situates.
Ne kete takim u be thirrje per ndihme ekonomike ne Himare
dhe Per kete gje te interesuarit mund te komunikojne me
kete sillog ne numrin e telefonit 6429828, ose mund te
vendosin kontributet e tyre financiare ne llogarine me
numer 82813004, te degeve te Bankes Tregetare greke."
Gazeta "Eksusia", 26 Mars 1997
"E humbet lojen Greqia"
"Kapele italiane, ne Shqiperi"
Gazeta "Elefteros Tipos", 26 mars 1997
"Boshatiset Epiri i Veriut. Minoritaret kerkojne strehe per
ti shpetuar mafies shqiptare".


vazhdim..

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#4 ne: 25-10-2005, 21:14:04
PJESA E TRETE

Ky material i medias greke me tere kete intensitet dhe
angazhim tregon qarte se sa me padurim e priti opinioni
grek kolapsin e Shqiperise per te cilin aq shume kishin
punuar. Por ky nuk ishte vetem nje angazhim sa per
angazhim. Kjo do te kishte shkallet e tjera destruktive e
cila e marre se bashku do te perbente ashtu siç ndodhi ne
te vertete grushtin e shtetit ne Shqiperi dhe pushtimin
politik-ekonomik-kulturor te vendit tone ne vitin 1997.
Pikesepari kjo do te realizohej duke vene ne krye te puneve
njerezit te cilet tashme do ta realizonin skenarin brenda
vendit.
Objektivat kryesore per shkaterrimin e plote te Shqiperise
do te ishin:
1.- Te realizohej stanjacioni ekonomik pas nje zhvillimi te
menjehereshem te ekonomise shqiptare gjate viteve
1994-1996. Ky zhvillim perbente nje kercenim ne te ardhmen
Per greqine fqinje, pasi do te thithte kapital te huaj dhe
do te sillte investime te fuqishme ne te gjithe sektoret e
ekonomise se vendit, dhe veçanerisht, industrine e burimeve
minerare si ate te kromit, bakrit etc; bujqesi, dhe
turizem. Rreth 3.800 firma te huaja qe operonin ne Shqiperi
deri ne ditet para revolucionit te vitit 1997, e lane
Shqiperine per tu zevendesuar nga firmat mafioze greke,
duke nderhyre thelle keshtu ne te ardhmen ekonomike te
vendit tone. Sot firma si Sarandopulos e cila ka investuar
tek qeveritaret Shqiptare dhe ka sabotuar ndertimin e te
gjitha tenderave qe ka fituar deri tani ne Shqiperi, e
shume te tjera si kjo kane marre persiper shkaterrimin edhe
me te tjeskajshem te eknonomise shqiptare duke e
monopolizuar ate ne doren e tyre dhe duke thithur fondet
per rindertimin e Shqiperise nga Banka Boterore, Banka
Europiane per Zhvillim e Bashkimi Europian.
Duhej te shkaterrohej Shqiperia ne menyre qe me ane te
kredive dhe ndihmave financiare te dhena nga Bashkimi
Europian, keto fonde te drejtoheshin nga Greqia zyrtare dhe
me pas te perfitohej nga interesi i tyre financiar.
Duhej te rrenohej çdo sipermarrje e investitoreve shqiptar
ne vend per prodhimin bujqesor dhe shfrytezimin e
prodhimeve bujqesore sidomos ne jug te Shqiperise, ne
menyre qe te sigurohej importi nga Greqia, i te gjitha
produkteve ushqimore e bujqesore, nga magazinat greke te
produkteve te pashitura ne tregjet europiane.
Duhej te digjeshin dhe shkaterroheshin te gjitha pyjet,
vreshtat dhe ullishtat e jugut te Shqiperise ne menyre qe
kjo pjese kaq produktive e ekonomise Shqiptare te mos
riperterihej me dhe te mos u krijonte konkurence Greqise ne
tregjet boterorei pikerisht ne momentin kur investitore
angleze, gjermane, austriake dhe hollandeze kishin filluar
te interesoheshin per investime serioze ne vend.
Duhej te futej ne dore sistemi financiar, duke privatizuar
te gjitha bnakat shqiptare nga ana e firmave greke, dhe
duke ndermarre transferimin e parave nepermejt hapjes se
gjashte bankave private greke.
Duhej te sabotohej prodhimi ne vend i naftes dhe gazit per
ta kthyer Greqine ne nje trampolin te kalimit te ketyre
produkteve nga Lindja e Mesme ne tregun shqiptar per
perfitimet e veta.
Duhej te mos kryhej liçensimi i kompanive greke te naftes
dhe petrolit, te cilat duhej te krijonin monopol ne tregun
shqiptar.
Nje rrenim te papare duhet te pesonte e tere industria e
prodhimit te materialeve te ndertimit, sidomos ajo e
çimentos dhe hekurit, thjesht per ta kthyer Shqiperine ne
treg te produkteve te prodhuara ne Greqi. Po keshtu
Shqipria duhej te behej konsumatore e materialeve te
ndertimit, te skaduara greke te prodhuara enkas per tregun
primitiv shqiptar.
Duhej te bindeshin shqiptaret me ane te propagandes
pro-greke, se "Greqia eshte vend bujar dhe po na mban 500
mije shqiptare" pavaresisht dhunes qe perdoret ndaj tyre,
dhe gjithe propagandes raciste ne Greqi qe shqiptaret jane
burim i kriminalitetit.
Bumi ekonomik qe kishte filluar ne Shqiperi, enthusiazmi me
te cilin populli shqiptar e perqafoi demokracine, dhe
ekonomine e tregut, venia ne pune e burimeve natyrore
nepermjet nje fluksi te investimeve te huaja, do te ishin
nje rrezik per Greqine. Nuk mund te mos kihet parasyshe
fakti qe, nje destinacion i ri turistik per amerikanet,
gjermanet, anglezet, francezet, zvicerianet e sa e sa
vendeve te tjera europiane sic do te ishte Shqiperia, e
virgjera natyrore e Mesdheut, do te sillte nje reduktim te
jashtezakonshuem te te ardhurave te Greqise nga industria e
turizmit qe eshte baza e saj ekonomike. Shqiperia, nuk
eshte vetem vendi i " Tre S-ve" siç thuhet ne gjuhen e
turizmit (Sun, Sand, Sea) diell, rere, dete, por edhe i
qendrave te mrekullueshme arkeologjike, historike e fetare.
Te gjitha keto shtrihen ne nje largesi maksimale prej 400
km ne territorin shqiptar dhe perfshijne kultura me te
lashta se ato greke dhe deshmojne te gjitha kulturat e
kombit me te lashte te Ballkanit, qe nga ajo prehistorike e
deri tek ajo moderne. Duke shkaterruar nje pjese te
ekonomise shqiptare dhe duke monopolizuar pjesen tjeter,
Greqia mundesoi pengimin e fillimit te ndertimit te
infrastruktures ne Shqiperi, duke hapur mbeshtetur dhe
investuar revolucionin te vitit 1997 dhe forcat destruktive
ne jug te Shqiperise, per te perhapur panik dhe frike tek
shqiptaret dhe ti verbuar ata duke i dhene jugut te
Shqiperise nje imazh shkaterrues.
2- Duhej te shkaterrohej ushtria, ne menyre qe Shqiperia te
ishte e paafte per tu vete mbrojtur si dhe me ane te
shitjes se armeve nga Shqiperia ne Kosove te ndahej
kapitali i nxjerre nga kjo shitje. Prandaj ne krye te
ushtrise duhej te vinin gjenerale, oficere dhe ushtarake te
cilet kane mbushur moshen e pensionit, duke mos i lene
rruge keshtu gjithe ushtarakeve te rinje shqiptar te
specializuar dhe shkolluar ne akademite me te fuqishme te
botes. Ne kete menyre do te ishte me kollaj te mbushej
ushtria shqiptare me anetare te minoritetit grek te cilet
do te mundesonin pengimin e mjaft marreveshjeve,
bashkepunimit, dhe kontratave me aleatet e Shqiperise
SHBA-te, Turqine dhe Gjermanine. Nderkohe Parlamenti I
kallashnikoveve duhej te perterinte mandatin e Gardes
Pretoriane Greke te Qeveritareve shqiptare per ta ruajtur
ate ne cdo moment kur populli shqiptar do te reagonte ndaj
dhunes e rivendosjes se komunizmit ne vend.
Duhej te hapeshin depot e armatimeve dhe te shperndaheshin
armet nga me te lehtat deri tek me te rendat ne menyre qe
Shqiptari te pasqyrohej perpara botes se civilizuar si
njeri primitiv.
3- Te futej ne dore Sherbimi informativ dhe te
diskretitohej ai i meparshmi i cili ndonese jo me forcen e
duhur, kishte filluar te ndalonte veprimtarine e agjentures
greke e sidomos ate qe vepronte nen petkun e zi te
prifterinjeve te Kishes Ortodokse Greke. Duhej te
deskretitohej Shqiperia si nje vend qe mbeshtet terrorizmin
duke e kanalizuar ate ne terrorizem islamik lidhur me
terrorizmin nderkombetar per shkak te shumices se
popullsise se vet muslimane, ne menyre qe te ngjallte panik
ne arenen nderkomebtare.
Duhej te infiltrohej ne administraten e larte te Shteteve
te Bashkuara dhe pikerisht CIA me ane te drejtuesve te saj
me te larte, ne menyre qe te sigurohej ftohja e
marredhenieve Shqiptaro-Amerikane duke e inkuadruar
Shqiperine nder vendet baze mbeshtetese te terrorizmit
anti-amerikan ne bote dhe duke e futur ate ne axhenden e
vendeve qe qytetaret amerikane nuk duhej te udhetobin per
arsye sigurie.
Duhej te mundesohej mbyllja e Ambasades Amerikane ne Tirane
me ane te mbeshtetjes se lobit grek ne SHBA-te ne menyre qe
qytetaret shqiptare qe do te aplikonin per probleme vizash
e konsullore, te paguanin shuma te majme per te udhetuar ne
Athine per çdo çeshtje konsullore.
4- Duhej te vihej diplomacia shqiptare nen kontrollin e
sherbimeve greke dhe çdo levizje e diplomacise shqiptare te
komandohej nga Athina. Duhej te reduktohej niveli
diplomatik i Shqiperise ne vende kyçe si SHBA-te, Turqi,
Britani e Madhe, Gjermani per te lene fare jashte dore me
pas perfaqesite diplomatike ne vendet islamike. Duhej te
instruktoheshin gjithe diplomatet e emeruar nga qeverite
aktuale per te mos diskutuar kurre dhe per te mos bere
asnje demarsh diplomatik per çeshtjen e Kosoves si dhe per
tu shprehur gjithemone pro-politikes se fqinjesise
Shqiptaro-Greke ne Ballkan. Duhej lançuar ideja se Ballkani
eshte i Ballkansve dhe se kufijte duhen hequr, duke krijuar
keshtu nje Federate Pan-Ballkanike, e cila do te ishte ne
dem te shqiptareve.
5- Duhej shkaterruar kultura ilire duke rrembyer dhe
prishur çdo relike te periudhes ilire, dhe duke djegur e
plaçkitur biblotekat, shkollat dhe universitetet e
Shqiperise. Duhej hedhur Per here te pare ideja e ndasise
jug-veri ne Shqiperi Per te kryer me mire perçarjen e
vendit.
6- Me se fundi por jo me me pak rendesi, konkurenca e
ashper e tregut ne nje rajon si Ballkani me nje komunikim
te kufizuar e alternuar me qellimet e erreta shoviniste
primitive greke dhe te mbeshtetura nga formacione
anti-shqiptare te majta ne vendin tone, ishin ato qe sollen
realizmin e komplotit greko – komunist ndaj Shqiperise me
vitin 1997 dhe qe vazhdon te zbatohet edhe sot.

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#5 ne: 25-10-2005, 21:18:14
Ne vend te epilogut

Marredheniet Shqiptaro - Greke pas revolucionit te vitit
1997 e deri sot.

Media greke e shkruar dhe elektronike eshte nje nder
indikatoret me te mire qe i jipen ne dore cilitdo shqiptar
qe ka predispoziten te degjoje, te lexoje dhe te vleresoje
ate cfare I ndodhi Shqiperise me 1997. Por keto materiale
te medias greke te athereshme nuk do te kishin ndonje vlere
aq te madhe ne se do te hidheshin ne leter ose ne valet e
radios thjesht per kronike. Keto materiale nuk do te kishin
vleren qe kane po te mos kishin qene preludi i asaj qe po
ndodh sot ne Shqiperi.

Me ardhjen ne fuqi te qeverise se Pajtimit Kombetar dhe
sidomos pas futjes ne Shqiperi te forces shumekombeshe, pra
Misionit Alba, edhe presioni i hapur pro-grek ndaj
Shqiperise pati nje renie te theksuar. Kjo ndodhi per dy
arsye kryesore: E para, Shqiperia hyri ne valen e
zgjedhjeve te pergjithshme te 29 Qershorit 1997, dhe duke
pare revolten mbare popullore qe shpertheu ne te gjithe
vendin si dhe daljen ne skenen politike te figurave me
anti-shqiptare, qarqe te caktuara greke, filluan te
vepronin nen mburojen e ketyre te fundit, pasi nuk kish me
nevoje te dilej hapur. Gjithashtu, shume nga keto figura
politike te ekstremit te majte u specializuan ne Greqi para
dhe gjate diteve te revolucionit te 1997-es, pra ishin
instruktuar mire, per formen e qeverisjes se mepasshme ne
Shqiperi dhe kthesen qe duhej marre ne formulimin e
politikes se jashtme te Shqiperise, duke e lene vendin pa
nje platforme kombetare. Po keshtu, qarqe te caktuar greke
investuan mjaft mire ne elektoratin shqiptar te para
zgjedhjeve, i cili ne ato momente ishte konfuz, i paqarte,
i lodhur dhe frikesuar nga lufta dhe i traumatizuar nga
humbja e parave te humbura ne skemat piramidale. Ky lloj
investimi siguroi edhe fitoren ne nje plan te gjere te
shume figurave te koalicionit "Aleanca per Shtetin" edhe ne
zona elektorale qe historikisht kishin qene te prirura nga
e djathta dhe partite nacionaliste shqiptare.

Se dyti, fillimi i operacionit "Alba" ne Shqiperi solli
aktore te rinje ne token Shqiptare, dhe jo vetem kaq por
edhe nje ndarje kantonale te zonave te influeneces se
shteteve te ndryshme pjesemarrese ne kete operacion si ne
vitet 1920. Pra qarqet greke nuk mund te vepronin me hapur
ne token Shqiptare ne nje moment qe filloi edhe influenca e
vendeve te tjera Europiane me ane te trupave ushtarake te
cilat u kamufluan nen ombrellen e ruajtjes se ndihmes
humanitare. Por megjithe renien e revanshit grek ndaj
Shqiperise gjate muajve Maj-Qershor 1997, gjithe politika
greke ndaj Shqiperise mori nje pamje te re pas zgjedhjeve
te manipuluara parlamentare. Ardhja ne fuqi e koalicionit
te majte "Aleanca per Shtetin" lehtesoi perfundimisht
qendrimin grek ndaj vendit tone si dhe mundesoi kryerjen e
shume planeve per aneksimin ekonomik, politik dhe ushtarak
te Shqiperise. Ky aneksim u mundesua edhe me teper nga
dobesimi i te djathtes Shqiptare dhe kaosi i madh qe e
pershkroi te djathten ne muajt dhe dy vitet me pas. Nese do
te analizonim sot marredheniet Shqiptaro-Greke pas
zgjedhjeve te Qershorit te vitit 1997, atehere do te mund
te qartesoheshim edhe se ne cilat aspekte te jetes
politike, shoqerore dhe ekonomike shqiptare, fqinji yne
jugor nderhyri fuqimisht per te bere gjunjezimin e plote te
Shqiperise zyrtare ndaj tij.


1- Gjate ketyre tre viteve te fundit, vizitat e
qeveritareve shqiptare ne Greqi kane qene te panumerta dhe
ne disbalance me vizitat qe jane kryer ne vende te tjera
perendimore te cilat konsiderohen pika kyçe ne politiken e
jashtme Shqiptare. Ne çdo vizite qeveritare qe eshte kryer
ne Greqi, qeveritaret shqiptare kane marre mesazhin e
dhenies se ndihmave financiare apo kredive pa afat dhe me
afat, prej miliona dhramish dhe mijera dollaresh, prej te
cilave asnjera prej tyre nuk eshte realizuar deri tani.


2- Pas perfundimit te misionit "Alba" ne Shqiperi dhe
largimit te trupave te huaja nga vendi, te vetmit qe
qendruan ne Shqiperi ishin 200 a me teper ushtare greke.
Qendrimi i ushtareve grek ne Shqiperi u be pa asnje mandat
te caktuar apo marreveshje ushtarake nen kuadrin e ndonje
institucioni ndrekombetar. Perkundrazi Qeveria Shqiptare e
justifikoi qendrimin e trupave greke me ndihmesen qe ato do
te jipjnin ne mbrojtjen e spitalit ushtarak ne Tirane. Ky
perben nje fakt sa qesharak aq edhe te hidhur, kur mendon
se nje shtet i pavaruar, dhe sovran i formuar 80- vjet me
pare nuk ka fuqi te mbroje institucionet e veta ushtarake.
Gjithashtu kurre nuk u shtrua pyetja se kundra kujt do ti
mbronin ushtaret grek institucionet shqiptare, kunder vete
shqiptareve?

Ne gjuhen politike ky pranim i trupave te huaja ne token e
nje shteti sovran do te thote pushtim nga ushtria e huaj
dhe dorezim pa kushte ndaj nje vendi te huaj. Per me teper
kjo ndodh ne nje kohe kur Qeveria Greke nuk e ka hequr
akoma ligjin e luftes qe eshte vendosur ne Greqi qe ne
vitin 1940 gjate luftes Italo-Greke. Pavaresisht gjithe
deklaratave te bera ne kohera te ndryshme qe pas
rivendosjes se marredhenieve diplomatike midis Greqise dhe
Shqiperise ne vitet 1970, ne baze te ligjit no. 13 te vitit
1944, ligjerisht Shqiperia akoma perben nje "Vend Armik" ne
kalendrat zyrtare greke. Pra, mbajtja e nje trupe ushtarake
ne nje vend qe ligjerisht akoma ekziston si "Vend Armik" ne
aspektin juridik dhe politik perben nje pushtim te plote te
Shqiperise nga Greqia fqinje. Misioni i vertete i trupave
greke ne Shqiperi doli hapur gjate ngjarjeve te 14
Shtatorit, te cilat ne te vertete perbejne nje puç tjeter
ushtarak por jo nga ana e opozites Shqiptare siç eshte
trumpetuar dhe trumpetohet edhe sot nga shtypi dhe media e
majte ne Shqiperi, por puç ushtarak i organizuar nga trupat
Greke ne Shqiperi dhe misionaret qeveritare ne shqiptare te
cilet u kishin dhene mandatin per te shtypur çdo lloj
zemerimi mbare popullor qe mund te kercenonte planet
greko-komuniste ne vendin tone.


3- Siç eshte thene edhe me larte, politika Greke ndaj
Shqiperise gjate dhjetevjeçarit te fundit ka pasur edhe
bazen e vet ne vendin tone me ane te misionit qe ka luajtur
kleri ortodoks grek ne Shqiperi. Me ane te parave te
derdhura nga kisha ortodokse greke eshte bere e mundur
ndertimi i kishave ortodokse greke ne Shqiperi, 90% e tyre
ne jug te vendit. Nese deri sot qeverite Greke nuk kane
pushuar se deklaruari se Greqia eshte gjithemone e gatshme
te ndihmoje nga ana financiare Shqiperine fqinje, nuk do te
kish qene disa here me mire, qe ne vend te miliona
dollareve te derdhura ne Shqiperi per ndertimin e kishave,
te ishin ngritur industri dhe qendra prodhimi te cilat do
te punesonin mijera Shqiptare ne menyre qe krahu me i ri i
punes ne vendin tone te mos merrte rruget e kurbetit per te
ndertuar ekonomine personale, duke rimekembur ato pjese te
ekonomise greke te cilat ishin lene pas dore ne Greqi? Ne
baze te kushtetutes Greke, kisha ortodokse greke eshte
pjese e shtetit, pra keto para te hedhura per kishen
ortodokse perbejne nje politike zyrtare greke. Shqiptaret
do te ishin disa here me te lumtur dhe te kenaqur nese do
te kishin tre fabrika ne token e tyre sesa dhjete kisha e
katedrale. Pra politika e hapjes se kishave ortodokse greke
dhe e nxjerrjes jashte loje te kishes Autoqefale Shqiptare,
gjate tre viteve te fundit, perbejne nje politike zyrtare
greke per te helenizuar dhe asimiluar jugun e Shqiperise
duke plotesuar ne kete menyre me se miri endrren greke te
"Vorio-Epirit", me ane te idese se hedhur shpesh nga Greqia
se çdo ortodoks shqiptar eshte grek.


4- Minoriteti grek ne Shqiperi gjate tre viteve te fundit
ka sherbyre mese miri si nje nga kupolat e politikes Greke
ne vendin tone. Jo vetem i eshte lene hapsire per tu
perfaqesuar mese mire ne administraten e larte shteterore
te vendit dhe ushtri, por ka arritur te marre edhe poste
ministeriale kyçe ne qeverite e viteve te fundit. Kjo
politike e luajtur nga qeverite shqiptare qe pas vitit
1997, ka qene krye keput e njeaneshme, pasi Shqiperia ka
arritur jo vetem ti krijoj kushtet me optimale anetareve te
ketij minoriteti, por asnje here nuk ka ngritur çeshtjen e
perfaqesimit politik te arvanitasve ne Greqi te cilet ne
numer jane dhjetra apo qindra here me teper dhe origjina e
tyre shqiptare si dhe te drejtat per arsimim e perfaqesim
politik, gjithemone jane mohuar nga Greqia zyrtare.
Tashme vendi yne jo vetem ka arritur te pranoje rezoluta
dhe ligje europiane te serviruara nga bashkesia europiane,
per njohjen e minoriteteve ne vend, te cilat akoma nuk jane
votuar nga vende me me teper eksperience demokratike se
Shqiperia dhe me pakica disa here me te medha se Shqiperia,
por ka arritur te kerkoje zyrtarisht nga institucionet
nderkombetare ndihme per te njohur gjuhen dhe per te bere
ligjerisht te mundur ne te gjitha shkollat e territorit
Shqiptar gjuhen e ketyre pakicave. Keshtu, politikane dhe
qeveritare shqiptare pranojne zyrtarisht kerkesat zyrtare
te Greqise per te njohur gjuhen greke si gjuhe te dyte ne
te gjitha shkollat shqiptare ne vendit tone, dhe per te
arritur kete kerkojne ndihme ne dyert e institucioneve te
huaja ne Shqiperi, per ti paraqitur parlamentit shqiptar
per miratim ligjin "Mbi njohjen dhe perdorimin zyrtar te
gjuheve te minoriteteve ne territorin e Republikes se
Shqiperise".

Ne kete rast lind pyetja po Greqia dhe Maqedonia a e kane
votuar me pare kete rezolute te Keshillit te Europes?. Sa
shkolla shqiptare ka ne Greqi, kur dihet numri i stermadh i
emigranteve shqiptar qe jetojne atje, pa marr parasysh
arvanitasit e pafund te cilet ligjerisht nuk njihen fare?
Ne te gjitha takimet dhe vizitat e ndermarra nga
qeveritaret shqiptare te viteve pas revolucionit, asnje
here nuk eshte folur per hapjen e shkollave shqipe ne
Greqi, pasi politika qe ka luajtur Tirana zyrtare ndaj
popullsise se saj ne Greqi ka qene dhe mbetet edhe me
anti-shqiptare se ajo greke vete.

Nje pasqyre e qarte e te drejtave per arsimim qe gezon
minoriteti greke ne Shqiperi eshte dhene nga Axhensia
Telgrafike Shqiptare me 8 janar 1999: "Gjate vitit shkollor
1998-1999, nder 2 615 femije te pakicave greke e maqedonase
qe mesojne ne gjuhen e tyre amtare ne Shqiperi, 1 670
nxenes i perkasin minoritetit grek. Ata vazhdojne
rregullisht mesimet ne shkollat 8 vjeçare ne 4 rrethet e
vendit, Gjirokaster, Sarande, Delvine e Permet. Per femijet
e pakices greke funksinojne 26 shkolla fillore dhe 40
shkolla 8 vjeçare. Vetem ne 11 prej tyre ata mesojne bashke
me simoshataret shqiptare. Per te arsimuar keta femije jane
punesuar rreth 300 mesimdhenes, 271 nga te cilet i perkasin
minoritetit grek dhe jane trajnuar nga ana profesionale ne
Greqi. Ne shkollat e ciklit te ulet, 90 % e lendeve
zhvillohet greqisht, ndersa ne ciklin e larte te arsimit te
detyruar ky raport shkon ne 60 % greqisht dhe 40 % shqip.
Krahas 4 shkollave te mesme qe funksionojne ne fshatrat e
rretheve te mesiperme, ne qytetin e Gjirokastres prej
vitesh qendron e hapur dhe shkolla pedagogjike, ku
pergatiten mesues per femijet e pakices greke. Gjate vitit
shkollor 1998-1999, ketu studiojne 133 te rinj dhe japin
mesimin e greqishtes 20 mesues. Ne Universitetet e
Gjirokastres e te Tiranes funksionojne departamentet e
mesimit te gjuhes greke".

Perkundrazi jo vetem, qe nuk eshte diskutuar asnje here e
drejta per arsimim e shqiptareve ne Greqi, ne gjuhen e tyre
ametare, por nuk eshte bere asnje note zyrtare nga ana e
Ministrise se Puneve te Jashtme, per keqtrajtimin e
emigranteve shqiptare ne Greqi, per mos-zbatimin e
legalizimit te emigranteve Shqiptare, per debimet dhe
rrahjet ne kufi te panumerta, sidomos ne momente acarimesh
politike nderpartiake ne Shqiperi. Kur Qeverite Shqiptare
te tre viteve te fundit nuk kane kerkuar asnje here te
drejtat e emigranteve tane ne Greqi, mund te merret me mend
se çeshtja çame nuk ka qene asnje here prezente ne asnje
bisedim zyrtar dypalesh, ne asnje tryeze negociatash
shqiptaro-greke, biles eshte neglizhuar ne menyren me te
turpshme, edhe sa here media shqiptare e ka shtruar thjesht
si pyetje para kyeministrave dhe zyrtareve te dy vendeve.
Jo vetem kaq por qeverite aktuale te Shqiperise kane
arritur edhe te nderhyjne dhunshem ndaj protestave te
organizuara nga çamet ne sheshet e Tiranes, gjate vizitave
te autoriteteve greke ne Shqiperi. çeshtja çame filloi te
rihapet vetem pas Luftes se Kosoves, ne momentin qe
nacionalistet shqiptare moren krah nga perkrahja e madhe qe
aleatet e Shqiperise treguan gjate luftes se Kosoves, dhe
parti te djathta shqiptare filluan te rimarin kthesen e
duhur persa i perket çeshtjes kombetare shqiptare.
Megjithate akoma edhe sot, shume shqiptare nuk dine akoma
ose dine shume pak mbi vertetesine e çeshtjes çame, mbi
masakrat dhe kerkesat legjitime te Shqiptareve te çamerise,
te cilat jo vetem qe nuk kerkohen nga qeveria aktuale
Shqiptare por ato mohohen dhe perbuzen me qellimin kryesor
"te mos prishjes se marredhenieve Shqiptaro-Greke". Ne nje
moment qe Turqit e Thrakes perendimore, e maqedonasit e
Greqise veriore kane filluar te kerkojne te drejtat e tyre
per njohje si minoritete etnike ne Greqi dhe jo ne kuadrin
e "minoritetit musliman" siç jane quajtur deri tani nga
greket, Greqia zyrtare, vazhdon te mohoje qenien e
arvanitasve dhe mohon publikisht para Kryeministrit
Shqiptar Meta, "ekzistencen e çeshtjes çame", pa lene vend
fare me pas per te diskutuar mbi kthim e pronave te
sequestruara nga ligji akoma ne fuqi i vitit 1941.5- Nderhyrja e Greqise ne punet e brendeshme te Shqiperise
ka arritur deri ne ate mase, sa vete Qeveria greke kerkon
te bej rishikimin e historise shqiptare, ne menyre qe tu
servire brezave te ardhshem shqiptare historine e shkruar
sipas versionit grek. Kjo nderhyrje ne kulturen dhe
historine shqiptare eshte vazhde e vales per helenizim, qe
ka perfshire Shqiperine dhe politikes Greke te agresuar
gjate viteve te fundit per te bere ligjin ne Shqiperi. Kur
permendet shprehja "Per te bere ligjin" duhet te kihet
parasysh qe kjo ka jo vetem kuptim figurativ por ne kete
kontekst perdoret edhe ne kuptimin e plote te saj, duke
pasur parasysh gjithe nderhyrjen dhe presionin grek per
Kushtetuten Shqiptare famekeqe te vitit 1998, ku qarqe te
caktuara greke asistuan dhe bashkepunuan me qeveritaret
Shqiptare per te shtuar nene te cilat nuk i permbajne edhe
kushtetutat e vendeve me demokratike ne bote.6- Gjate tre viteve te fundit Shqiperia ka nenshkruar 23
marreveshje ne fusha te ndryshme me Greqine fqinje. Ne se
do ta shihnim ne kontekstin e bashkepunimit te fqinjesise
se mire, atehere te gjitha marreveshjet e nenshkruara ne
Athine apo Tirane do te ishin te justifikuara, por duke
patur parasysh se shumica e marreveshjeve te nenshkruara i
kane dhene prioritet nderhyrjes edhe me te madhe Greqise ne
jeten politike, ekonomike dhe kulturore shqiptare, atehere
kjo nuk eshte gje tjeter veçse nje fqinjesi jo e mire.
Gjate vizites se fundit te kryeministrit shqiptar ne
Athine, ne Dhjetor te vitit 1999, u nenshkrua edhe
marrevshja per turizmin, ne veçanti mbi bashkepunimin ne
zonen e liqenit te Prespes. Kjo marreveshje u nenshkrua
vetem dy jave pas hapjes se skandalit te shitjes se tokave
dhe truajve shteterore ne bregdetin jugor te Shqiperise,
anetareve te minoritetit grek ne Shqiperi, anetareve te
Partise se te Drejtave te Njeriut, investitoreve me
origjine Greke, me nje çmim fare qesharak. Menjehere pas
nenshkrimit te kesaj marreveshje shtypi grek filloi te
trumpetoje zhvillimin e turizmit shqiptar gjate veres se
vitit 2000 ne zonat bregdetare. Si eshte e mundur qe Greqia
te jete e interesuar kaq shume per zhvillimin e turizmit ne
Shqiperi, ne nje kohe qe ka disa vite rresht qe vuan nga
nje renie e theksuar e turizmit vendas. Mos eshte kjo
thjesht nje propagande e re per ate pjese te turizmit ne
Shqiperi te cilen ajo tashme e quan turizem te sajin? Mos
eshte kjo edhe nje manover tjeter politike qe me ane te
marreveshjeve te nenshkruara nga qeveria Shqiptare dhe
shitjes se truajve gjate bregdetit jugor shqiptar, Greqia
fqinje te pervetesoje perlen shqiptare dhe nje nga pikat me
kyçe te se ardhmes se Shqiperise e cila per ata nuk perben
gje tjeter veçse te ashtuquajturin Vorio-Epir?7- Muajt e fundit revanshi i qarqeve te caktuar Greke ndaj
Shqiperise se gjunjezuar ka arritur ne fazen e tij finale.
Ne muajin Dhjetor te vitit 1999, eshte themeluar ne
ilegalitet Qeveria e Epirit. Kjo qeveri e drejtuar nga
Princi Aleksander i Epirit ka hapur edhe faqen e saj ne
internet me
adrese(http://www.geocities.com/epirus_in_exile/). Teksti
origjinal i themelimit te kesaj qeverie thote: "Tani
Pavaresi: Qe ne vitin 1913 Qeveria e Shqiperise ka pushtuar
ilegalisht Epirin, tani ka ardhur koha te KERKOJME, qe
Epirit ti jipet mundesia e ushrimit te vetvendosjes, e
drejte e cila i perket. Qeveria e Epirit u formua ne vitin
1999 me kerkese te Ekselences se tij, Princit te Aleksander
te Epirit dhe u be shperndarja e Organizates Patriotike
Epirote. Tani Qeverija ka si qellim te siguroje qe te
drejtat e epiroteve te mos shtypen me nga forcat pushtuese
te Shqiperise. Se fundi, Qeveria po aplikon per anetaresim
ne UNPO dhe po kerkon njohjen nga qeveri te tjera. Kerkohet
ndihma juaj per te siguruar te drejtat e Epiroteve.
Lajmeroni perfaqesuesit e qeverise suaj dhe ju shprehni
mebshtetjen per nje referendum mbi Pavaresine e Epirit."
(Ky tekst eshte shoqeruar me vulen dhe stemen e Qeverise se
re te Epirit dhe fotografine e Princit Aleksander dhe
Princeshes Elisabeth te Epirit qe drejtojne kete qeveri).
Teksti i mesiperm nuk ka nevoje per koment, pasi tregon
fare qarte qellimin final te qarqeve zyrtare greke ndaj
jugut te Shqiperise dhe sulmin e fundit te ndermarre prej
tyre tashme qe kane bere te mundur te kontrollojne shume
segmente te jetes politike ne Shqiperi, por ne te njeten
kohe kjo politike mbeshtetet edhe nga drejtues te larte te
administrates shteterore amerikane siç eshte rasti i
Drejtorit te Pergjithshem te CIA-s amerikane, Xhorxh Tened,
i cili ne Dhjetor te vitit 1999, ne nje fjalim te mbajtur
ne Shoqaten Helenike Mjekesore te Nju Jorkut tha
tekstualisht: "Nena ime shpetoi nga Epiri I Veriut me nje
nendetese britanike bash ne momentin kur komunistet po e
merrnin pushtetin dhe po i mbyllnin kufijte per te mos e
pare me kurre familjen e saj" (National Herald , Forca e
Familjes dhe Tradites, 11-12 Dhjetor 1999)
Themelimi i te ashtuquajtures "Qeveri e Epirit" qe ka si
qellim copetimin e Shqiperise, eshte shoqeruar me vendimin
e marre nga qeveria greke per biresimin e femijeve
shqiptare, si nje menyre tjeter per te helenizuar dhe
asimiluar shqiptaret, ne nje moment kyç per te ardhmen
politike dhe demografike te Greqise. Pas gjithe bujes qe
beri ky vendim, Qeveria e Shqiperise jo vetem qe nuk
reagoi, por duket se e pranoi pa shume zhurme, pavaresisht
se femijet shqiptare jane shitur e blere gjate
dhjetevjeçarit te fundit ilegalisht, dhe qeverite tona deri
tani kane mbyllur syte ndaj ketij fenomeni tragjik.
Natyrisht ashtu siç eshte bere e mundur nderrimi i emrave i
shume prej emigranteve shqiptar nga Arian ne Kristo, e nga
Mirela ne Vasilika, duke i pagezuar ne kishat greke, si te
vetmen mundesi per tu punesuar ne Greqi, ashtu do te
vazhdoje ky ndryshim dhe do te jete edhe me radikal nese do
te tolerohet qe nje femije jetim Shqiptar te biresohet nga
nje familje greke e pas 20-30 vitesh te thote me gojen
plote qe une jam grek dhe jo shqiptar, te mos flas me
gjuhen shqipe dhe te mos percjelle kulturen shqiptare
brezave qe do te vijne me pas.8- Ne fillim te vitit 2001 Keshilli i Euorpes dhe Bashkimi
Euoprian kane vendosur te bejne rregjistrimin e pupollsise
ne Shqiperi. Me nderhyrjen e fqinjeve tane dhe sidomos
Greqise, eshte vednosur gjithashtu qe perkrah rregjistrimit
te behet edhe anketimi i popullsise. Greqia nderhyri
perseri dhe vuri veton, qe ne kete anketim te popullsise te
kete dy pyetje: Cilit besim fetar i perkisni? dhe A flisni
gjuhe tjeter ametare perveç gjuhes shqipe? Sipas analisteve
politik te huaj dhe atyre vendas ky anketim behet per te
nxjerre nje minoritet disa here me te madh se ky qe eshte
faktikisht sot ne Shqiperi.9- Politika Greke ne Ballkan gjate dhjetevjeçarit te
fundit, qe pas perfundimit te luftes se ftohte, ka marre
nje orientim te ri, ate te lidershipit ne rajon. Per te
luajtur kete rol Greqia ka marre krahe nga promovimi i saj
i plote si vend anetar i Bashkimit Europian duke mundur te
kanalizoje ne kete menyre gjithe interesin politik dhe
ekonomik te BE-se per transformimin e Ballkanit. Per kete
arsye, gjithe nje e me teper Greqia ka mundesur, kalimin e
gjithe investimeve dhe ndihmave financiare te dhena nga
Bashkimi Europian per vendet ne tranzicion ne Ballkanin e
periudhes post-komuniste, duke i servivur me pas keto
ndihma si asistence qe Greqia vete jipte dhe vazhdon tu
jape vendeve Ballkanike dhe veçanerisht Shqiperise. Ne kete
menyre ajo ka perfituar miliona dollare vetem nga interesat
bankare te ndihmave ne fjale te dhena nga BE-ja per
Shqiperine pa diskutuar me pas per shtetet e tjera
Balkanike.
Ne baze te divizes qe Greqia ka ndermarre lidershipin ne
Ballkan dhe mbikeqyrjen e Ballkanit per llogari te BE-se,
eshte hedhur qe ne fillim te viteve 90-te dhe vazhdon te
perkrahet edhe sot nga politikane te majte ne Shqiperi,
ideja se rruga e Shqiperise per ne Europe kalon nga Athina,
ne nje kohe qe po ta marresh nga pikepamja thjesht
gjeografike, Athina eshte me larg Europes se gjithe
Shqiperia.
Ne menyre qe te stabilizoje rolin e saj si udheheqese e
shume iniciativave ne Ballkan, Greqia eshte munduar me te
gjitha menyrat te largoje sa me shume Turqine nga Ballkani,
duke i hapur probleme te brendeshme dhe duke u kthyer ne
nje nga vendet kyçe qe ka financuar dhe mbeshtetur
terrorizmin ne rajon. Qellimi kryesor ne kete lufte te
ftohte Ballkanike gjate dhjete vjeçarit te fundit ka qene
kryesisht fuqizimi i aksit Beograd Athine si mundesia e
vetme per te shmangur ngritjen, shtimin dhe fuqizimin e
faktorit shqiptar ne Ballkan. Ky qellim doli qarte ne
Nentor te viti 1997 gjate mbledhjes famekeqe te Kretes, e
cila u sajua nga Greqia fqinje ne bashkepunim me qeverine e
atehereshme Shqiptare duke ia shitur çeshtjen shqiptare
Milosheviçit, ne nje moment kur vete Shtetet e Bashkuara te
Amerikes ishin shfaqur kunder ketij takimi pasi prekte
thelle perpjekjet e tyre per te siguruar paqen ne Kosove.
Me pas, gjate luftes se Kosoves se vitit te shkuar, Greqia
ishte vendi i vetem i NATO-s qe fuqimisht ngriti zerin dhe
qendroi kundra bombardimeve te NATO-s ne Kosove,
".........ne kemi deklaruar qe ne fillim se nuk do te
marrim pjese ne asnje operacion ushtarak. Greqia eshte vend
fqinje dhe ne asnje menyre nuk mund te nderhyje ne nje
konflikt qe mund te na beje ne pjese te tij" (Athens News
Agency)-tha kryeministri Grek Simitis me 22 Mars 1999, duke
deklaruar keshtu perfundimisht rolin anti-shqiptar te
Greqise ne kete lufte.
Greqia jo vetem nuk pranoi kalimin e avioneve luftarak te
NATO ne territorin e saj ajror, por politika e saj zyrtare
arriti kulmin kur mohoi roli e bombardimeve te NATO-s gjate
luftes duke shpallur keshtu vazhdimesine e konfliktit
Greqi-NATO ose e thene me mire Greqi-Forcat Aleate me ne
krye SHBA-te. Ne fjalimin e tij para parlamentit Grek me 4
Maj 1999 Kryeministri Grek Simitis u shpreh:
"...........une dyshoj korrektesine e bomabardimeve te
NATO-s, te cilat nuk kane dhene asnje rezultat", ndersa
Kryetari i Partise Demokracia e Re Karamanlis po ne te
njejten dite ne parlament tha tekstualisht: "Partia ime
mbeshtet fuqimisht idene e pandryshueshmerise se kufijve,
eshte plotesisht kunder krijimit te nje shteti te pavaruar
Kosovar, dhe kerkojme fuqimisht ndalimin e bombardimeve nga
ana e NATO-s qe po viktimizon jete te pafajshme."
Politika zyrtare Greke arriti te tregonte edhe imazhin e
saj anti-human duke mosstrehuar dhe pranuar asnje shqiptar
te Kosoves, biles urdheroi dhe kercenoi edhe qeverine e
shqiptare te mos strehonte asnje kosovar ne jug te
Shqiperise sepse mund te kercenohej stabiliteti, dhe pronat
e minoritareve duke dashur te ruaj te pater nga Shqiptaret
e siper Drinit, ate qe ajo e quan "Vorio-Epir".
Anti-shqiptarizmi i politikes zyrtare greke, gjate lutes se
Kosoves duke i bere bllokade mijera shqiptareve te debuar
me dhune nga shtepite e tyre ne Kosove, dhe gjithe politika
pro-serbe qe u luajt gjate kohes se bombardimeve duke
viktimizuar ata qe viktimizuan nje milione shqiptare u
shfaq edhe me teper ne kohen qe Greqia u mundua te thyej
embargon ndaj Serbise duke transportuar nafte dhe gaz,
gjate te njejtes kohe qe forcat e tjera te NATOs mbronin
faktorin shqiptar dhe patrullonin Adriatikun dhe hyrjen e
anijeve qe thyenin embargon ne portet e Malit te Zi.
Por jo vetem qarqet zyrtare greke ben demarshe me lloj lloj
menyrash te bllokonin ndihmen e NATO-s ne Kosove, por edhe
qarqe te caktuara greke te cilat jane te njohura tashme per
ndihmesen qe i kane dhene krimineleve Serb te luftes se
Bosnjes si Mlladiç dhe Kardziç, perdoren te gjitha rezurset
fianciare dhe politike, duke u bashkuar hapur me
Milosheviçin dhe kriminele te tjere gjate luftes se vitit
te shkuar. Keshtu avokati i njohur Lykourezos, qe ishte
edhe nje nga figurat kryesore ne pergatitjen e Kushtetutes
se vendit tone, dhe i cili ka luajtur nje rol madhor ne jug
te Shqiperise gjate revolucionit te vitit 1997, arriti sa
hodhi vete NATO-n ne gjygjin nderkombetar, per llogari te
serbeve dhe Milosheviçit. Radio Hellenike (Era) ne
edicionin e lajmeve te dates 7 Maj 1999 nder te tjera tha:
"I mirenjohuri avokati grek Aleksandros Lykourezos ka
ngritur çeshtjen kunder udheheqesve politik dhe ushtarak te
NATO-s, ne Gjykaten e Larte te Hages, me padine per krime
lufte te kryera gjate fushates se bombardimeve te fundit ne
Jugosllavi".
Protestat anti-shqiptare dhe pro-serbe te mbajtura ne
rruget e Athines dhe te Selanikut gjate luftes se Kosoves
kishin si baze kryesore, politiken zyrtare greke, e cila
megjithese per arsyet e saj personale u mundua te mos
kepuste lidhjet me anetaret e tjere te NATO-s, duke pranuar
ne heshtje ate ç'ka Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe
aleatet e tjere kishin ndermarre ne Ballkan, perseri bente
deklarata ne te cilat favorizohej Milosheviçi, dhe kerkohej
pushimi i bombardimeve. Gjate diteve te luftes dhe
pikerisht me 26 Maj 1999, ne nje sondazh te bere nga rrjeti
televiziv Amerikan CNN dhe nje nga gazetat me te shquara ne
SHBA-te USA Today, 97% e popullsise Greke ishin kunder
bombardimeve te NATO-s ne Kosove dhe 64% e popullsise Greke
mbeshtesnin Milosheviçin dhe politiken e tij
anti-shqiptare. Po keshtu 75% e grekerve deshironin te
shihnin presidentin Clinton te ndeshkuar dhe vetem 14 % e
tyre pranonin se Milosheviçi duhet derguar ne Hage.
Nje nga arsyet kryesore te kesaj politike e cila erdhi si
pasoj e rigjallerimit te çeshtjes shqiptare, eshte e lidhur
kryesisht me fobine greke per rrezikun qe mund ti vije nga
krijimi i nje shteti te dyte shqiptar ne Ballkan dhe
bashkimi i me shume se 7 milione shqiptareve ne rajon. Kjo
u pohua edhe nga Kryeministri grek Simitis disa dite pas
perfundimit te luftes me 11 Qershor: "Une jap alarmin dhe
bej sot te qarte se nese Kosova do te fitoj pavaresine dhe
kufijte do te ndryshojne, do te kemi nje lufte te
pergjithshme Ballkanike"- The Guardian 18 Qershor 1999.
Megjithate politika Greke edhe pas luftes se Kosoves,
pavaresisht pjesemarrjes se trupave Grek ne misionin e
UNMIKU-t ne Kosove, por kjo me teper per llogari te
mbrojtjes se serbeve te mbetur ne Kosove, nuk rreshti se
punuari kunder çeshtjes se ridale shqiptare edhe gjate
diteve te Samitit te Sarajeves ne Gusht te vitit te shkuar
apo edhe me pas kur diskutohej se cili vend Ballkanik do te
merrte drejtimin e Paktit te Stabilitetit, duke u munduar
ti heqe Prishtines te drejten legjitime per te marre
lidershipin ne kete iniciative nderkombetare per
stabilizimin e rajonit. Kjo politike arriti kulmin e saj
gjate vizites se ndermarre nga Presidenti Clinton ne
Ballkan ne Nentor 1999, kur Athina dhe Selaniku u kthyen ne
qendrat kryesore te protestave massive, kunder politikes
amerikane ne Ballkan dhe pikerisht mbi faktorin shqiptar ne
rajon.
Ne realizimin e synimeve afatgjata anti-shqiptare dhe ne
fuqizimin e aksit Beograd-Athine, gjate viteve te fundit,
nje rol vendimtar ka luajtur edhe lobi grek ne Shtetet e
Bashkuara te Amerikes. Ky lob, duke punuar drejt financimit
dhe investimit te politikanve te rinj e te vjeter amerikane
me origjine greke, si dhe bizneseve kyçe ne Shtetet e
Bashkuara, ka mundesuar futjen e interesit ekspansionist
grek deri ne nivelet me te larta te qeverisjes se Amerikes.
Deri ne fund te vitit 1996 ky lob arriti te siguroje
mbeshtetje te fuqishme edhe nga administrata aktuale
amerikane, por me pas, ne momentin qe Greqia deklaroi
blerjen e raketave S-300 nga Rusia per ti vendosur ne
Qipron Greke, mbeshtetja amerikane filloi te binte dukshem.
Nje rol te madh ne shfuqizimin e keti lobi luajti edhe lobi
izraelit ne bashkepunim me ate turk ne Amerike. Gjate
diteve te nxehta te revolucionit te vitit 1997 ne Shqiperi,
diplomati Amerikan Holbrook ishte ne Ballkan dhe diskutonte
me udheheqesit grek e turq per mundesine e paqes ne Qipro.
Por thelbi i bisedimeve nuk ishte mbi te ardhmen e ishullit
te ndare te Qipros por mbi blerjen e raketave nga Qipro
greke e cila nuk perben gje tjeter veçse nje satelit te
vogel Grek. Gjithashtu blerja e raketave te cilat tashme
kane perfunduar ne Krete, nuk ishte thjeshte çeshtje qe do
te destabilizonte ishullin e Qipros ne pergjithesi, duke
perbere keshtu nje kercenim te hapur ndaj Qipros turke, por
problemi kryesor ishte se u deklarua se keto raketa do te
drejtoheshin nga Izraeli dhe Turqia dhe ne kete menyre
perbenin nje kercenim te forte ndaj politikes amerikane ne
rajon dhe pikerisht ndaj aleateve te saj ne Mesdhe, duke
forcuar keshtu aksin Greqi-Rusi kunder aksit Amerike-
Izrael-Turqi. Orientimi i politikes greke kunder politikes
se sigurimit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, erdhi ne
nje moment, kur administrata amerikane po rishikonte
objektivat e saj ne rajon, dhe interesat e saj afatgjate
per te krijuar nje zone influence te sajen nga kufijte e
Kines, e deri ne Shqiperi. Gjithashtu SHBA-te filluan te
ridimensionin edhe politiken e tyre afatgjate ne Ballkan
dhe pikerisht ate te lidhur me stabilizimin e faktorit
shqiptar ne rajon dhe te ruajtjen e stabilitetit te
Maqedonise. Pikerisht ky eshte edhe thelbi kryesor i
mbeshtetjes se fuqishme te Shteteve te Bashkuara te
Amerikes gjate luftes se Kosoves e me pas, por ne te njeten
kohe kjo eshte edhe baza e promovimit te korridorit 8, te
dyja keto vatra te minuara nga politika Greke e viteve te
fundit e cila sheh nje humbje te madhe te saj, nga
zhvillimi politik dhe ekonomik qe do te marrin Shqiptaret
ne Ballkan dhe çfuqizim te aksit Moske-Beograd-Athine.
Pra, pasi doli kunder luftes se NATO-s ne Kosove, politika
zyrtare greke tani eshte orientuar kryekeput drejt minimit
te Korridorit 8 duke u munduar ta anashkaloje Shqiperine,
por gjithenje duke harruar se si nga pikepamja politike
ashtu edhe nga pikepamja gjeografike devijimi i korridorit
8 nga Selaniku dhe jo nga Durresi perben nje pamundesi.
Interesi politik kryesore i ndertimit te korridorit 8 eshte
thjeshte lidhja e vendeve te Kaukazit dhe Turqise, me
Ballkanin dhe pikerisht Maqedonine dhe Shqiperine. Me ane
te kesaj linje qe sipas projektit Amerikan fillon nga
Durresi dhe perfundon ne kufi me Kinen, eshte qe te
krijohet nje bllok shtetesh te pasura me rezerva natyrore
qe jane akoma te pashfrytezuara, duke i krijuar nje bllok
Rusise ne kufijte e saj me ish Republikat Ruse, duke
kontrolluar gjithe kete linje kaq fitimprurese nga Azia
deri ne Europe, si dhe duke kontrolluar si nga ana politike
ashtu edhe ekonomike lidhjet e Europes me Azine. Ky
korridor ne aspektin ekonomiko-politik, perfshin projektet
pafund si ato te fibrave optike, te transportit hekurudhor,
te lidhjes se tubacioneve te naftes dhe te gazit (i cili
quhet edhe ari i zi dhe perben politiken kryesore te fuqive
te medha ne bote gjate 50-vjeçarit te fundit) qe vijne nga
Baku, kryeqyteti i Azerbaixhanit dhe nderlidhen ne Turqi ne
aksin Baku-Ceylan (jug lindje e Turqise), deri ne Shqiperi
ne Vlore. Gjithashtu ndertimi i autostrades qe do te kape
10 shtete nga Azia dhe do te perfundoje apo edhe hyje
anasjelltas ne/nga porti i Durresit ka per qellim,
transportin e gjithe mallrave nga rruga e mendafshte e deri
ne Europe, duke e kthyer portin e Durresit ne nje nga
portet me strategjike dhe fitimprurese te botes. Pikerisht
strategjia dhe interesi politik e ekonomik i korridorit
8-te dhe veçanerisht portit te Durresit ose ndryshe
(Roterdamit te dyte) perbejne kercenimin kryesor per
Greqine ne kete shekull. Keshtu perpelitjet e politikes
Greke ditetve te fundit per ti marr kete shans Shqiperise
mund te konsiderohen fare te pashpresa, ne nje kohe kur
korridori 8 dhe pikerisht porti i Durresit, Kosova e lire
dhe ndertimi i bazes ajrore me te madhe ushtarake amerikane
qe pas luftes se Vietnamit ne Ferizaj te Kosoves,
stabilizimi i fatorit shqiptar ne Ballkan, ruajtja e
stabilitetit te Maqedonise, fuqizimi i Turqise si aleati
kryesor i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, dhe mbeshtetja
qe po i jipet shteteve te Kaukazit, jane elementet kryesore
te politikes amerikane ne Europe dhe Azi sot.
Fatekeqesia me e madhe e Shqiperise ne keto momente eshte
se bashke me Greqine ne kete vale te fundit te
destabilizimit politik dhe ekonomik te Shqiperise, jane
perfshire edhe qeverite Shqiptare te tre viteve te fundit,
e cila e ka arritur finalen e saj ne takimin Meta-
Papandreu ne jug te Shqiperise nje jave me pare. Pikerisht,
ne momentin qe shqiptaret per here te pare ne keto dy
shekuj po kuptojne se kane mbeshtetje dhe aleate te
fuqishem ne bote, qe jane kthyer ne qendren kryesore ku po
luhet interesi politik i fuqive te medha, dhe kur kane
arritur te ndergjegjesohen per çeshtjen e tyre kombetare
pjese e te ciles eshte vete korridori i 8-te dhe Kosova e
lire, qeveria Shqiptare, shet interesat madhore te vendit
dhe merr pamjen e saj me anti-kombetare duke i sherbyer pa
kushte politikes Greke per asimilimin dhe helenizimin e
Shqiperise se jugut, dhe politikave perçarese te disa
vendeve te tjera Europiane qe mbajne Greqine si pinjoll.

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#6 ne: 25-10-2005, 21:21:14
Konkluzion


Hulumtimi, analiza dhe me se fundi botimi i ketyre
dokumenteve qe prezantuam ne kete shkrim jane nje apel i
vendosur ndaj te gjithe bashkeatdhetareve tane, patriote,
nacionaliste qe besojne tek e drejta qe kane shqiptaret per
te jetuar te lire ne trojet e tyre, ne te cilat kane ardhur
bashke me Diellin. Ky material i bazuar ne pretendimet
greke ndaj Shqiperise te dhena nga vete media greke, si dhe
shtratit anti - kombetar qe ajo ka gjetur ne radhet e
komunisteve shqiptare dhe elementit anti - shqiptar brenda
shoqerise shqiptare, perfaqesuesve te qarqeve anti
shqiptare greke ne pushtet dhe ne opozite, kane si qellim
ti shtohen perpjekjeve te patrioteve dhe nacionalisteve
demokrate shqiptare ane e mbane botes, e sigurisht atyre qe
e perjetojne direkt presionin greko - komunist ne Shqiperi.
Me ane te ketij materiali dhe fakteve te hedhura per here
te pare ne shtypin dhe median shqiptare, menduam se do te
mundesojme perhapjen e te vertetes se hidhur, se kush ishte
shkaktari kryesor i prishjes se qetesise qe mbreteronte ne
Shqiperine e para vitit 1997 dhe se kush u mundua te
minonte luften Per çlirimin dhe pavaresimin e Kosoves.
Ky materiali i bashkohet zerit te nacionalisteve shqiptar,
punes se diaspores shqiptare jashte vendit, endrres se
mijera intelektualeve shqiptare jashte Shqiperise dhe
trojeve shqiptare, per te pare nje shtet te perparuar me te
cilin ne mund te krenohemi.
Ky material, sherben si kushtrim, per te gjithe Shqiptaret
brenda dhe jashte vendit, per te kuptuar, menduar dhe
vepruar kunder asimilimit te Shqiperise dhe planeve te
fqinjeve tane per aneksimin e vendit, shkaterrimin total te
ekonomise tone, per nxjerrjen e Shqiperise jashte planeve
dhe politikave te vendeve aleate te cilat duan te shohin
nje Ballkan te zhvilluar por ne baze te stabilizimit te
faktorit shqiptar te rroberuar ne shekuj nga fuqite dhe
akset lindore.

Ne keto momente qe po luhet edhe akti final per
stabilizimin e çeshtjes se pambyllyr shqiptare, kur
Shqiperia eshte futur ne nje qorrsokak nga klika
greko-serbe-komuniste, kur shqiptaret vazhdojne te marrin
rruget e mergimit per nje jete me te mire duke kenaqur
endrren serbo-greke per pastrim etnik te trojeve shqiptare,
kur truri dhe mendja e ndritur e intelektualeve shqiptare
mergon dhe vuan pasojat e largimit nga Shqiperia dhe me
deshperim pret ti jipet shansi i vetem per tu rikthyer, kur
populli ne territorin e Republikes se Shqiperise ka arritur
varferine maksimale dhe nje pesimizem patologjik per te
ardhmen e vendit dhe politiken ne pergjithesi, kur çeshtja
shqiptare eshte shitur ne menyren me flagrante ne tregjet e
politikes serbo-greke, kur Kosova eshte drejt rruges se
qarte per fitoren e pavaresise dhe eshte zgjuar ndergjegjia
kombetare e shqiptareve ane e mbane botes, duhet te
kuptohet qarte nga çdo shqiptare se vetem ne jemi te zotet
te rikthejme vlerat kombetare qe kane patur gjysherit dhe
stergjysherit tane, vetem ne mund te ndalojme shperberjen
tone si komb, vetem ne mund te pengojme andartizimin e
jugut te Shqiperise, vetem ne mund te rifitojme besimin ne
vetevete dhe ne arenen nderkombetare, vetem ne mund te
rindertojme ekonomine tone te shkaterruar, vetem ne mund ti
rikthejme vetes ekonomine familjare qe kishim filluar ta
ngrinim deri ne vitin 1996, vetem ne mund te kthejme
qetesine dhe rendin ne vend, dhe se fundi ne jemi
pergjegjes per te ardhmen qe na pret dhe krijimin e nje
platforme kombetare nga e cila do te varet mbarevajtja jone
politike, ekonomike dhe shoqerore. Per kete, ne rradhe te
pare duhet ndergjegjesim mbi ate qe na ndodhi dhe se kush
na shkaterroi e vazhdon te na shkaterroje dhe poshteroje,
si dhe kthim ne vlerat e verteta kombetare dhe demokratike.
Mars 2000


Edith Harxhi ( Analiste politike, asistente prane
Universitetit Bilkent ne Turqi)

Mal Berisha (Analist politik, ish-Konsull i Pergjithshem i
Shqiperise ne Stamboll).

Shenim: Autoret e ketij materiali falenderojne Znj. Eleni
Clark asistente prane Universitet Kent ne Angli per
ndihmesen e dhene ne hulumtimin dhe perkthimin nga
Greqishtja ne Anglisht te shtypit dhe medias greke gjate
periudhes Shkurt-Mars 1997.

Edith Harxhi

Ka lindur ne Tirane me vitin 1972. Ka kryer studimet e
larta ne Universitetin e Edinburghut ne Skoci (Britani e
Madhe) ne degen e Shkencave Politike dhe Marrdhenieve
Nderkombetare. Ka mbrojtur titullin Master of Arts MA., ne
po te njejtin universitet me tezen "Marrdheniet
Shqiptaro-Greke, ne baza te teorise se nacionalizmit" dhe
ka fituar titullin e nderit me kete dizertacion.
Ne vitin 1996 u kthye ne Shqiperi me deshiren per te punuar
ne vendin e saj. Nga Tetor 1996 deri ne Prill 1997 punoi ne
departamentin e Ballkanit prane Ministrise se Puneve te
Jashtme te Shqiperise. Me Prill 1997 u emerua keshilltare e
pare (Zv. Ambasadore) prane Ambasades se Republikes se
Shqiperise ne Ankara, Turqi, detyre qe e vazhdoi deri me
prill 1998. Me ardhjen ne fuqi te koalicionit te majte
qeveritar, u pushua nga detyra pa asnje justifikim.
Aktualisht punon ne Ankara-Turqi, si asistente ne katedren
e Marredhenieve Nderkombetare, prane Universitetit Bilkent,
ku kryen edhe doktoraten. Eshte specializuar ne politiken e
jashtme te vendeve te Ballkanit dhe veçanerisht Shqiperise.
Ka shkruar artikuj dhe analiza politike per shtypin dhe
median ne Turqi.
Eshte anetare e bordit drejtues te Institutit Shqiptar per
Studime Nderkombetare dhe Strategjike ne Tirane.
Ne vitin 1995 ka botuar ne Itali librin "An Invitation to
Albania - an overview of Albania's economy and natural
resources" ("Ftese ne Shqiperi - Nje Pershkrim i Ekonomise
Shqiptare dhe Burimeve te saj Natyrore.)
Ne Gusht te ketij viti del nga shtypi libri i saj i fundit
"The Albanian Question in the Post Cold War Balkans"
(çeshtja Shqiptare ne Ballkanin e pas Luftes se Ftohte) qe
botohet ne gjuhen angleze, nga shtepia botuese angleze
MacMillan.
Artikulli "Revolucioni i Vitit 1997 ne Shqiperi eshte pjese
e ketij libri si dhe pjesa e dyte e dizertacionit te saj te
Masterit.Mal Berisha


Ka lindur ne Shqiperi me vitin 1952. Ka mbaruar studimet e
larta ne Institutin e Arteve ne Tirane. Ne vitin 1992 ka
filluar punen si diplomat ne Ministrine e Puneve te Jashtme
te Shqiperise. Ne vitin 1993 eshte specializuar per
diplomaci ne Universitetin "Hacetepe" ne Turqi. Me pas
eshte emruar konsull i Shqiperise ne Stamboll dhe nga viti
1995 deri ne 1997 sherbeu si Konsull i Pergjithshem ne te
njeten perfaqesi diplomatike. Pas zgjedhjeve te Qershorit
te vitit 1997, u shkarkua nga Ministria e Puneve te Jashtme
pa justifikim. Ka punuar si keshilltar me marredheniet me
jashte dhe anetar i bordit drejtues prane Liges Civile
Shqiptaro-Amerikane ne New York. Aktualisht punon si
keshilltar dhe analist politik prane shoqatave shqiptare ne
Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe merret me organizimin e
lobit shqiptar ne bote.

Eshte perkthyes i librit "Southern Albania or
Northern-Epirus in European International Affairs,
1912-1923" (Jugu i Shqiperise apo Epiri i Veriut ne
çeshtjet Nderkomebtare Europiane) i shkruar ne vitin 1923
nga Edith Pierpont Stickney, botuar ne shqip nga shtepia
botuese "Koha". Eshte perkthyes i librit "Rescue in
Albania" (Shpetimi ne Shqiperi, botuar nga shtepia botuese
"Koha") i shkruar nga Harvey Sarner mbi historine e
marredhenieve te komunitetit çifut ne Shqiperi me popullin
shqiptar, gjate Luftes se Dyte Boterore.
Ka shkruajtur dhjetra artikuj per Shqiperine, Kosoven dhe
çeshtjen kombetare Shqiptare ne shtypin brenda dhe jashte
Shqiperise, Amerike dhe Turqi. Ka qene pjesemarres dhe
analisti kryesor i 11 debateve te drejtperdrejta per luften
e Kosoves ne CN8 ne SHBA-te.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 26-10-2005, 04:19:18
Nuk mund te ravijezosh idete mbi politiken e nje vendi vetem e nisur nga gazetat e sidomos ato ultranacionaliste. Eshte jesoj sikur politiken e shqiperise ta beje gazeta 55 apo memedheu

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 26-10-2005, 05:48:11
Faqja e "qeverisë epirote" (po cfare epirot këta pisa?) është:

http://members.cox.net/epirus/

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 26-10-2005, 06:25:30
Tell to those idiots that the Epirus, including the south Epirus, is part of Illyrian - Albanian root.

What has to do Epirus whith Greek - Hellanic minorities? • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#10 ne: 26-10-2005, 20:13:12
Xhavo,
Me kenaqe.
Petriti

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#11 ne: 12-11-2005, 23:54:06
Gjaku i gomarit dhe Vorio Epiri
Si nje vend i percare jo nga perkatsite fetare, por ajo gjeografike, jug-veri,- e mbylli shkrimin per Shqiperine, gazetari grek i ”Kathemerini-se” dhe mua mu kujtua imazhi i hartes se Shqiperise ne televizionin grek ne vitin 1997. Nje vije e kuqe pulsonte pikerisht ne kufirin ku greket kane pretendimin teritorial per Vorio Epirin.                              
                                                         ***
Ne nje det me dallge keni marre peshkarexhen dhe ashtu ne kembe perpiqeni te skiconi idete tuaja-i thashe.
Gjake maloku, maloku... jugoret ate se kane dashur, e keshtu me radhe ja plasi IQV-ja (nofka e te ashtuquajturit shqiptare). Debatonim per Familjen Mbreterore Shqiptare. I ashtuquajturi shqiptar, kishte dhene qysh heret shenja te nje urrejtje te pa mase kundrejt gjysmes tjeter shqipatre, asaj veriore.
Natyrisht i thashe, malsoret kane gjak malsori, fushoret gjak fushori, bregdetaret gjak bregdetari, por mbi te gjitha ai eshte gjak shqiptari. Ndersa ne damaret tuaj rrjedh gjak gomari dhe per kete shkak juve jeni teper krenar.
Patjeter qe nje pjese e popullsise se jugut nuk e kane dashur Ahmet Zogun pasi artopalantet e paguar nga greku qe nuk punojne me rryme elektrike por me gjake gomari kane patur efekt ne nje pjese te saj. Qellimi; percarja e shqiptareve si mundesia e vetme per te realizuar endren e tyre te Vorio Epirit.
A nuk ishit juve gjak gomeret e paguar me Dhrahmi, qe ne vitin 1997 tentuat te benit realitet poshtersine shoviniste greke ne kurriz te shqiptareve duke nxitur urrejtjen ndaj verioreve me parullat na mbyten,na shtypen, na rrahen, na vrane maloket -e pyeta.
Nuk mora pergjigje. IQV-ja kete radhe si traktore me zinxhira qe Dulla prodhonte me “forcat e veta” qe bukosur dhe Dhrahmite e kaperdira nuk po i benin derman.

marre nga http://everteta.myblogsite.com

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#12 ne: 21-01-2006, 12:26:45
Nuk mund te ravijezosh idetë mbi politikën e një vendi vetëm e nisur nga gazetat e sidomos ato ultranacionaliste. Është jesoj sikur politikën e Shqipërisë ta beje gazeta 55 apo memedheu

Fakt është se politikën e Shqipërisë po e bene Akademia e Shkencave Greke nëpërmjet programve qe ja dergon sherbetoreve servile të tyre qeveritare ne Shqipëri

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 23-01-2006, 03:26:12
Sqarim, ne Greqi nuk ka Akademi Shkencash.

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 23-01-2006, 13:34:37
Sirio si shume mundohesh te justifikosh vendin fqinje... mire qe jemi ne shek 21 se do na vinte deri ne vlore me ushtri vendi fqinj qe justifikon ti , apo do ishe i gezuar ti?' ( me sa shoh une ).  Tani sfut ushtrine, fut spiunat.  Me e keqja eshte, se keta kane shume influence dhe ne SHBA, keshtu qe do jete nje problem shume i madh. Ju kujtoj te gjitheve qe ne shqiperi kane qene ne 1991-92, me te dhena zyrtare, 50000 grek , tani ne 2002 ata pretendonin se kane 400000 dhe si mos te mjaftoje kerkojne te fusin gjuhen greke si gjuhe zyrtare.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 24-01-2006, 04:47:34
Miri,
1.Une nuk kam justifikuar askend por kam thene vetem se ne Greqi NUK ka AKademi Shkencash. Nqs ty te rezulton ndryshe, urdhero e me thuaj. Nuk besoj se ky eshte justifikim por nje fakt qe postuesit e tjere te mos ja fusin kot.
2. Kush ka kerkuar qe Greqishtja te behet gjuhe zyrtare? Edhe ky eshte nje spekullim.

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#16 ne: 24-01-2006, 17:34:21
Spiro,
Si i specilaizuar për Greqine desha te dija se a është e vërtetë se MARK TWAIN ne vitin 1879 ne Paris (Francë) mbajti një fjale te shkruter me titull "Sience of ononism" ku theksoi ne paragrafin e tretë se ne librin e dytë te Iliades, Homeri me entuziazem te madhe tha  "Give me masturbation or give me death!"
Faleminderit
Petriti

P.S
Nuk eshte e thene qe institucioni akademik te perkthehet akademi shkencash, por kur perkthehet perkthehet ekuivalenti ne shqipe...
Jo vetem qe keni kerkuar gjuhe zyrtare por e niset me tabelat e rrugeve qe i vuret ne dy gjuhe greqisht dhe shqipe...
Dhe jo hapur por midis njeri tjeterit, ju te paguarit krahasoni Kosoven me Jugun e Shqiperise...

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 24-01-2006, 17:54:57
Kush do te mesoje me shume per shovinizmin grek dhe serb,,, te hapi veprat e  ENVERIT  me mire se ai nuk ka shkruar njeri .!   per ate te gjith ishin armiq se jetonim ne rrethim ..!!   ju  nuk e doni me ate,, apo e doni ????  !!! hahahahahaha ..
  Tani cfare prallisni  me  rrezikun greko komunisto bolshevik .. !!  !!
  qeveria demokratike ne qoftese eshte  demokratike   te kete mendjen, te punoje per vendin  e per popullin e vet, e te mos i ndaje veri jug, e te urreje me shume  partine socialiste ,,sesa greket e ku di un !!
NERZIT E PAATE FAJIN JA HEDHIN TJETRIT ,!!  ;)

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 25-01-2006, 06:52:32
Po mire o Petrit, me gjej emrin e asaj Akademise, apo quaje si te duash dhe te shohim sesi mund ta pershtasim ne shqip.Nqs eshte nje institucion shteteror do te kete nje emer patjeter.
Ate punen e Markut nuk e kam lexuar dhe vargu i Iliades nuk po me kujtohet, por po e pranoj apriori qe shte ashtu...E cfare del prej kesaj ne lidhje me komplotin e grekeve kunder shqiperise?
Del qe Homeri masturbohej...po pse une ia kam fajin Homerit qe nuk gjente dashnore?>
Tabelat ne dy gjuhe jane vendosur vetem ne zonat minoritare dhe e pare ne pikepamje praktike, ato nuk demtojne askend, nqs ndalohej venia e tyre, atehere po qe do te mund te kishte probleme. Ne ato zona flitet greqishtja si gjuhe ametare, mesohet ne shkolla dhe nuk ka pse te mos vihet ne tabela.

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#19 ne: 25-01-2006, 23:22:04
Spiro,
Jo për gjë por me qe je i specializuar ne historin dhe avancimin e ineteresave greke ne Shqipëri thashë se a kishit njohuri për atë punën e Homerit qe e thotë Marku...

Per sa i takon institucioneve qe "nuk jane qeveritare" dihet si funksionojne si OJQ, si institucione te pavaruara , si organizata jo fitim prurse, si kisha (institucione fetare) etj... Financimet dhe lidhjet dihen... Tani cilesoji ti Spiro si ekspert grek qe je.

Ja pra Spiro,
Tabelat nuk kanë gjë te keqe, pastaj duhet te njihet si gjuhe zyrtare dhe pastaj me qe Kosovë kërkonë pavarsine dhe ju doni pavarsin dhe te bashkoheni me Greqine.
A është kështu Spiro ? A është ky qëllimi juaj final?

 • Postime: 128
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 25-01-2006, 23:30:03
po te pyesesh spiron shqipetaret jane greke dhe cdo pellembe shqiptare eshte toke greke.kjo sme befason pasi shqiperia ka njohur plot tradhetare.edhe presidenti i greqise eshte me origjine shqiptare por ai e urren vatanin e te pareve dhe preferon greqine

 • Postime: 155
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 26-01-2006, 04:36:08
Jetojme ne shekullin 21, ku bota eshte e hapur  dhe mendohet te hiqen kufijt,neqoftese u mendoni se vetem greeket po bejne kompllote,,po amerikanet italianet te gjithe keta e te tjere europian,jane ulur kembe kryq ne qeverin e ketij vendi.. apo bejne edhe keta ndonje komplot ???? ;)kunder qeverise demokratike???

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 26-01-2006, 09:50:59
Mos u shmang dhe mos hipotetizo gjera qe ti nuk e di nese une i mendoj, mbeshtes apo votoj.
me the Akademia e Shkencave dhe te thashe me sill emrin e vertete, mos me bej akrobacira me OJQ.Nje OJQ eshte nje OJQ dhe nje Akademi eshte nje Akademi.
Keto koncepte duhet ti kesh te qarta.
Mos abuzo me ato qe une shkruaj se nese jam i specializur ne histori greke apo kineze, kjo eshte vetem fale dijeve te mija qe i kam fituar po vete dhe kjo nuk do te thote qe jam specializuar edhe ne gjera te tjera kute con ty fantazia jote...
QARTE???!!!

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 26-01-2006, 10:36:54
Ndegjo me vëmendje o spiro, se këtu del në shesh edhe një histori shumë interesante:

Ministri i atëhershëm i arsimit Dhimitër Egjiniti, arbëror (shqiptar) nga Egjiniti, raportoi dhe pastaj me 18 mars 1925 u botuan urdhëresat kryesore dhe kështu u krijua akademia e Athinës, e cila edhe sot ka ruajtur pamjen dhe misionen e vet shkencor dhe kulturor.
Me 1856, tregtari tepër i pasur nga Voskopoja e Korçës në Vjen të Austrisë, Simon Sina, dëshironte t'i bëntë një dhuratë të madhe Greqisë, brenda në Athinë. Simon Sina ishte biri i Gjergj Sinës, ish-konsull i përgjithshëm i qeverisë greke në Austri në vitin 1834.
Sina bisedoj me ambasadorin e Greqisë në austri Skina dhe mënjeher i tha që ta ndërtonte pallatin e Akademisë. Sina ia paraqiti planin inxhinierit Teofil Hanse, i cili krijoj kryeveprën që vazhdon të jetë edhe sot ndërtesa e akademisë. Për të mos e zgjatur e është histori e gjatë dhe interesante...

Me armët e shqiptarit u bë Greqia e re dhe zgjuarsia shqiptare formoj edhe Akademinë e Athinës

Kontribuesit shqiptar në Akademinë e Athinës:
- Dhimitër Egjiniti
- Angjerlo Gjini
- Sotir Skipi
- Gjeorgjio Sotiriu
- Spiridon Doda
- Kostandin Horemi
- Aleksandro Diomidi
- Vasil Egjiniti
- Maksim Miçopulos
- Vasil Malamos
- Dhimitri Kaburoglu
- Teofil Voreas

Të gjithë këta pra ishin ndër themeluesit e parë të Akademisë së Athinës. Të gjithë këta ishin Arbëror (Shqiptar) autokton të Epirit të Vertetë.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 26-01-2006, 10:45:47
Po, por ketu xhavo ka nje keqkuptim: Ajo qe quhet Akademi e Athines nuk eshte ajo qe nenkuptonte Petriti si perqasje me Akademine e Shkencave, por Universiteti i Athines, i cili u quajt Akademi ne kujtim te Akademise se Platonit ne antikitet dhe eshte me te vertete nje ndertese emrekullueshme ne qendre te qytetit, me nje stil tepersosur neoklasik dhe ku sot gjendet Rektorati i Universitetit te Athines.
Pra, nuk po flasim per te njejten gje.

 

Temat e fundit