Keshilli i kardinaleve zgjedh Papen e Ri - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Keshilli i kardinaleve zgjedh Papen e Ri

Keshilli i kardinaleve zgjedh Papen e Ri

· 27 · 1546

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-04-2005, 12:29:21
Keshilli i kardinaleve zgjedh nje pape te ri.

Ne oren 18H09 minuta ne Rome, kolegji i kardinaleve zgjedhes ka zgjedhur papen e  
RI.

Behet fjale per nje suprize nga mediat e ndryshme.

« Editimi i fundit: 19-04-2005, 19:04:41 nga Hyllus »

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-04-2005, 12:42:47
Kardinali i ri qe u zgjodh Pape sot eshte Ratzinger i cili ka zgjedhur emrin

Benoit 16 ose Benedictus 16
« Editimi i fundit: 19-04-2005, 12:59:38 nga Olsi Baze »

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 19-04-2005, 12:45:35
Papa i ri eshte Joseph Ratzinger

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 19-04-2005, 12:48:03
Papa i ri eshte Joseph Ratzinger

Do te marre emrin Benedikti XVI

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 19-04-2005, 13:04:57
Me ne fund pas dy tentativave te tymit te zi, u duk tymi i bardh sot rrethe ores 18:45 ne kapelen Sikstin.
Pape i ri u zgjodh Xhozef Ratcinger, 75 vjeçare, gjerman me origjin austriake i cili zgjodhi pere titull emrin Benedikt XVI,  reformator si Papa Bendikt XV, qe ishte gjate vitit 1914-1922.
Pere mendimin tim ky eshte shume i vjeter. 
Ky eshte Papa i gjashte me origjine gjermane.

Papa Benedikt XVI eshte kunder ko, traceptivit,
Kunder Marteses se Prifterinjve,
Kunder Prezervativit,
Kunder hyrjes se turqis ne europe.
« Editimi i fundit: 19-04-2005, 14:22:25 nga Kreksi »

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 19-04-2005, 13:07:13
Thuhet Benedikti ?

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 19-04-2005, 15:08:10
Thuhet Benedikti ?

ca eshte pyetje kjo?

nejse... Papa i ri quhet Benedikti XVI-te

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 19-04-2005, 18:02:15
Eshte pyetje e mire ajo, pasi ne gjuhe te ndryshme emri i Papes shqiptohet ndryshe dhe une do te doja te dija si eshte per versionin shqiptar ky emer. A ka te tille emer katolik shqiptar, pra Benedikt?

#8 ne: 19-04-2005, 18:06:27
E shqiptarizojme tashi edhe pak, se sben ndryshe. Nejse, me shendet kete Papen e ri!

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 19-04-2005, 18:35:16

--------------

MAX,

te gjithe Papet me emrin Benedikt, gjate historise se Kishes jane quajtur ne kete menyre, pra Benedikt (domethenia e emrit dtth i bekuar, i lumtur...).

pershendetje,
I krishteri
« Editimi i fundit: 19-04-2005, 18:51:33 nga M A X »

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 19-04-2005, 18:49:11
Urime për Papën e ri. :)
Shumë fat e vetëm përpara.

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 19-04-2005, 18:52:45
flmd Sineri per urimet  ;)

#12 ne: 19-04-2005, 18:53:57
Urime dhe me jete te gjate!

:)

P.S, Kardinali Austrial , Kardinal Schönbrun, me ate e kam takuar, dhe kisha qef qe te behet ai Pape, pasi eshte njeri i mire.
Por dhe ky qe u zgjodhe i mire eshte.

:)

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 19-04-2005, 19:00:06
Gjumashi,

kush e di ndoshta do bohet radhen tjeter kardinali austriak Christoph Schoenborn (Arqipeshkev i Vjenes), mqnse eshte akoma i ri.

Sido qofte edhe ky ka qene nder kandidatet e mundshem per tu emeruar Pape (nder 117 kardinalet).

pershendetje  ;)

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 19-04-2005, 19:15:45
BENEDIKTI XVI-te

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 20-04-2005, 04:59:24
Habemus Papam. Amen

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 20-04-2005, 06:12:53
Ajo qe degjohet shume ketej eshte zeri i disave te cilet pretendojne se kisha duhet te ndryshoje, te "modernizohet" dhe urojne qe me papen e ri te ndodhe kjo gje. A mund te modernizohet valle ky institucion dymije vjecar?  Pyes jo ne eshte e mundur, por ne eshte e drejte?

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 20-04-2005, 10:09:03
...Nga vet Gjermanët konsiderohet si mjaft konservativ!?

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 20-04-2005, 10:17:36
ka qene roli, te cilin e ka shtyer te jete konservator.
Deri tani Joseph Ratzinger ka qene Prefekt i Kongregates per Doktrine te Fese, keshtu qe detyra e tij primare ka qene te ruaj dhe mbroje ortodoksine e Fese se Krishtere katolike.
Nje detyre e tille, sado mire ta kryesh perseri do te quajne konservator. Poashtu mos harro se ate detyre e ka ushtruar rreth 25 vjet rresht (nga 1980 deri 2005).


Per MAX,

Papa Gjon Pali II-te ka reformuar shume Kishen katolike, ka qene nder Papet qe kane dhene nje reformim te pergjithshem mbare Kishes Katolike ne te gjitha aspektet. Pra shkurt Kisha Katolike gjate mandatit te tij ka bere hapa te medha ne krahasim me Kishat tjera te krishtera.

Ndersa per Papen aktual, pra Benedikti XVI-te t'ia leme kohes, sepse koha do te flas vet.

ciao,
I krishteri  ;)

#19 ne: 20-04-2005, 11:13:34
Presidenti Moisiu uron Papa Benedikti XVI me rastin e zgjedhjes ne krye te Kishes Katolike

TIRANE (20 Prill) -Presidenti i Republikes, Alfred Moisiu, ka uruar Papa Benedikti XVI me rastin e zgjedhjes ne krye te Kishes Katolike. Ne mesazhin e urimit derguar Papes se ri thuhet: "Une dhe populli shqiptar kemi perjetuar mbreme emocione shume te vecanta gezimi per zgjedhjen Tuaj si Papa Benedikti XVI ne krye te Kishes Katolike nga Konklava e Kardinaleve. Eshte nje rast i paperseritshem per mua, qe ne emer te gjithe shqiptareve, t'Ju uroj per Misionin Tuaj te larte e te shenjte qe fillon nga dita e sotme. Ne keto momente, edhe ne shqiptaret, lutemi per Ju dhe urojme qe me Ju ne krye te Selise se Shenjte, misioni i lene nga Ati i Shenjte Papa Gjon Pali II, te shkoje me perpara, duke i sjelle njerezimit me shume paqe, miresi e begati ne kete bote me aq nevoja. Emri Juaj, Ati i Shenjte, Papa Benedikti XVI, eshte per shqiptaret me rendesi dhe me nje simbolike te vecante, sepse Papa Benedikti XV pati bere aq shume per Shqiperine dhe shqiptaret ne nje kohe te veshtire per ta dhe me shume pak aleate. Me kete rast, une jam i bindur se vendi im dhe populli shqiptar do vazhdojne te kene mbeshtetjen dhe bekimin Tuaj ne rrugen e tyre plot perpjekje drejt zhvillimit, progresit e integrimit. Shenjteria Juaj zgjidhet ne krye te Selise se Shenjte ne nje kohe kur vendet, popujt, besimtaret dhe lidershipi boteror po perballen me shume sfida dhe kur roli Juaj dhe i Selise se Shenjte eshte shume i cmuar dhe i pa zevendesueshem. Jo vetem besimtaret katolike, por gjithe njerezit sot jane me Ju, kane shikimin nga Ju dhe lutemi qe Papa Benedikti XVI dhe Selia e Shenjte te jene pjese e pandare e perballimit te sfidave dhe e zhvillimeve pozitive per popujt e vendet ne nevoje dhe per njerezimin. Urimet e mia me te mira e me te perzemerta per Ju, Ati i Shenjte, Papa Benedikti XVI, dhe per suksese gjate Misionit Tuaj Papnor." . em/em(/BalkanWeb)

#20 ne: 20-04-2005, 11:20:20
Presidenti i Kosoves Ibrahim Rugova pergezon Papen e ri

PRISHTINE (20 Prill) -Presidenti i Kosoves, Ibrahim Rugova, ka pergezuar Papen e sapo zgjedhur, Atin e Shenjte Benedikti XVI. Ne telegramin e urimit thuhet: "Ju lutem pranoni urimet e mia te perzemerta dhe te popullit te Kosoves me rastin e zgjedhjes Tuaj per Pape. Vendi im, Kosova - Dardania antike, e ka pritur me gezim e nderim te vecante zgjedhjen Tuaj. Ne kete leter urimi per Ju, i shprehim mirenjohje te larte Papa Gjon Palit II per lutjen qe ka bere per lirine dhe pavaresine e Kosoves. Ju lutem te vazhdoni te luteni per njohjen formale te pavaresise se vendit tim, Kosoves, qe do te qetesonte shpirtin e popullit tim dhe kete pjese te Evropes e te botes. I dashuri Ati i Shenjte, Ju lutem pranoni deshirat e mia per pune te mbare ne misionin Tuaj te Shenjte per te miren e njerezimit dhe te forcimit te besimit permanent ne Zotin." em/em (Radio Kosova/BalkanWeb)

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#21 ne: 20-04-2005, 12:31:03
Papa i ri Benedikt XVI jep meshën e parë


20-04-2005
 


Papa i sapo zgjedhur Benedikti XVI dha meshën e parë, duke u zotuar të bashkojë të gjithë të krishterët dhe të vazhdojë një dialog të hapur dhe të sinqertë me të gjitha fetë e tjera.

Ish kardinali Josef Ratcinger e mbajti meshën sot në latinisht në Kapelën Sistine, para kardinalëve që e zgjodhën atë më pak se 24 orë më parë. Papa 78-vjeçar i lindur në Gjermani tha se pati një ndjenjë pasigurie kur kardinalët e zgjodhën atë ditën e dytë të konklavit. Por ai tha se ndjeu se paraardhësi i tij Papa Gjon Pali i Dytë, "po i shtërngonte dorën".

Papa konfirmoi gjithashtu se do të marrë pjesë në festimet e Ditës Botërore së Rinisë në Këln të Gjermanisë në muajin gusht. Mesha zyrtare për inagurimin e Papës Benedikt, udhëheqësit të 265-të të Kishës Katolike Romane do të mbahet të djelën në Sheshin e Shën Pjetrit.

Kreu i Kishës Ortodokse ruse e përshëndeti zgjedhjen e Papës së ri, Benediktit XVI. Media ruse citoi Patriarkun Aleksi i Dytë se ka bërë thirrje për dialog dhe për një bashkëpunim më të ngushtë mes dy kishave të krishtera, që u ndanë nga njera tjetra në vitin 1054. Patriarku citohet të ketë thënë se shpreson që marrëdhëniet të përmirësohen gjatë papatit të Benediktit XVI.

VOA

[attachment[/attachment]

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#22 ne: 20-04-2005, 12:36:16
Une per vete shpresoj se Papa Benedikti XVI(kardinale Ratzinger) sado pak i ka ndryshuar mendimet e veta nga ato te viteve te meparshme.Sepse dihet boterisht se  eshte kunder anetarsimit te Turqise ne BE me arsyetimin se Evropa eshte familje krishtere dhe se Turqia nuk ka vend ne Evropen krishtere.Dhe sipas meje eshte nje paragjykim...Por pajtohem me postuesit te siperm se kete pune t'ja lejme kohes.

 • Postime: 278
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 21-04-2005, 09:54:06
Papa Benedetto XVI(ne shqip i bekuari ose Bekimi i XVI)Mu be qejfi qe zgjodhe Ratzinger si pape se eshte njeri me shume i zgjuar ka botuar shume vepra ne te cilat shpreh idete e tij per probleme te ngryshme.Dhe po te lexosh veprat e tij do te kuptoni qe nuk eshte aq konservator sa eshte thene me lart.Persa i perket moshes se tij para se te fillonte konklvi te gjithe autoritetet fetare ne rome ishin te mendimit qe papa i ri duhet te ishte ca i moshuar se Papa Giovanni II kishte qene per shume kohe ne pushtet dhe kjo gje nuk duhet te perseritej me ndoshta sepse pushteti i papes eshte i perjetshem nje here qe zgjithet pervec rasteve kur mund te jape doreheqjen por zakonisht kjo nuk ndodh.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 21-04-2005, 11:37:46
Berisha, mesazh urimi për Papën Benedikti XVI

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Prof. Dr. Sali Berisha i dërgon mesazh Shenjtërisë së tij Atit të Shenjtë Papa Benedikt XVI, në të cilin ndër të tjera theksohet:

Atit të Shenjtë

Papa Benedikt i XVIMë lejoni t'ju paraqes përgëzimet më të ngrohta dhe urimet më të përzemërta Shenjtërisë Tuaj për misionin e lartë që iu është besuar Juve, ideator i madh, njeri i madh i mendimit Katolik, si Udhëheqësi i Kishës Katolike. Shqiptarët e vuajtën në mënyrë tepër të ndjeshme humbjen e Papës së Madh, Gjon Pali II, i cili ishte miku më i madh, më i dashur dhe më i çmuar i kombit tim. Zgjedhja e Shenjtërisë Suaj si Papa Benedikt XVI është ndjekur me një admirim të madh nga të gjithë njerëzit në këtë planet dhe nga Shqiptarët, të cilët kanë marrëdhënie miqësore shekullore me Selinë e Shenjtë. Unë jam i bindur për kontributin Tuaj që do të jepni për çështjet e lirisë, bashkimit të madh midis njerëzve dhe gjithashtu për një botë më të mirë në paqe.

Unë u bashkohem bashkëkombësave të mi dhe miliona qytetarëve të tjerë të botës, të cilët luten për zgjuarsinë dhe forcën Tuaj, gjatë kohës që Shënjtëria Juaj do të udhëheqë Kishën Katolike.

Temat e fundit