Londra u goditë rëndë... - 2 - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Londra u goditë rëndë...

Londra u goditë rëndë...

· 76 · 4719

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#25 ne: 13-07-2005, 17:33:00

Pres pergjigje nga ti vajz e mir.


Po te pergjigjem me nenshkrimin qe ke vendosur poshte vecse po ndryshoj pak... se persa i perket kesaj teme, ti me te vertete o s'dashke me marr vesh... ose ose ke probleme shume me serioze sesa mendoja.


* Injo**nt nuk behesh, por mbetesh!

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#26 ne: 13-07-2005, 23:37:56
Stripe kacurreli,

Ato terroristet e IRA cfar jane??Mos jane muslimane edhe ato??

Po terroristet Serbe cfar jane?? Mos jane edhe ato muslimane??

Po terroristet e ETA cfar jane?? Mos jane edhe ato muslimane??Lexo dhe meso:

1.-Terroristet qe ke permendur asnjehere nuk ngriten bajrakun e fese, prandaj edhe nuk permendet feja e  tyre ne cilesimin terrorist.

2.- Perjashtim bejne Serbet qe donin te organizonin nje Kryqezate kunder Kosoves myslymane, por diplomacia Ruse ia nderpreu kete linje fantazie.

3- Duket se e nderpreu atje per ta ndezur ketu, ne nje forum shqiptar me ndihmen e disa surrogatove si ju.

4- Ke harruar mesiper te permendesh terroristet e UCK-se, qe nuk po e kuptoj se perse i ke lene menjeane. Ndoshta per t'i permendur kur te jete e nevojshme per kauzen antishqiptare.

5- Sllobo tha: kush ngrihet kunder okupimit eshte terrorist. Ne fakt kete fjale e perdori vetem ndaj shqiptareve te kosoves. Perse jo ndaj kroateve e slloveneve, apo qofte edhe boshnjakeve?

6- Terroristet dallohen prej luftetaret e lirise nga mjetet qe perdorin per realizimin e aspirates se tyre politike. Ne kete aspekt UCK nuk ishte organizate terroriste por ushtri clirimtare, ne beteje te drejtperdrejte me TRUPAT okupatore. Nuk ka fe ne bote qe t'i beje shqiptaret terroriste, mgjse ty dhe cAmI-t prej prizreni do ju rritej rroga.
« Editimi i fundit: 14-07-2005, 00:13:53 nga direku »

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 13-07-2005, 23:47:03


4- Ke harruar mesiper te permendesh terroristet e UCK-se, qe nuk po e kuptoj se perse i ke lene menjeane. Ndoshta per t'i permendur kur te jete e nevojshme per kauzen antishqiptare.


6- Terroristet dallohen prej luftetaret e lirise nga mjetet qe perdorin per realizimin e aspirates se tyre politike. Ne kete aspekt UCK nuk ishte organizate terroriste por ushtri clirimtare, ne beteje te drejtperdrejte me TRUPAT okupatore. Nuk ka fe ne bote qe t'i beje shqiptaret terroriste, mgjse ty dhe cAmI-t prej prizreni do ju rritej rroga.

Lexo dhe meso pak me shume!

UCK, nuk mund te quhet si nje organizat terroriste pasi u ngrit ne luft per ne mbrojtur identitetin shqiptare, te mohuar nga pushteti sllav.Si lufta ne Kosove, Presheve, po ashtu dhe ne Maqedoni, qellimi i krijimit te UCK, ishte mbrojtja e identitetit shqiptare.

Me trego ti nje raste ku UCK, ka bere atentat dhe jan vrar popullat e pafajshme?

Mos sha UCK, se eshte turp kush e lexon.

Pastaj e ke vleresuar me ETA dhe IRA, ku dihen dhe ka shembuj dhe po ashtu kemi qen deshmitare nga media e shkruar dhe ajo elektronike qe gjate sulmeve te ndermara jan vrar dhe njerez te pafajshem!
Pra ty duhet te ta sqaroje nje here definimin e termit ''Terrorrizem dhe Akt terrorrist''.

Sulmi i fundit ne Londer , u be i famshem se gjithe bota e gjeneralizuan si nje sulm nga pjesmarres islamik!

Kur dihet qe dicka e tille mohoet ne Kur'an ateher si mund te quhet musliman dikush qe nuk respekton rregullat e vendosuara ne Kur'an!

Po e le me kaq, pasi me vjen keq qe njerezit bejn nje gjeneralizim, qe kush eshte musliman eshte terrorriste, ateher i bie qe dhe une te jem i tille, pra keni kujdes se mos u vendojm ndonje bombe kur te hapni PM.

Me respekte dhe dashuri.
Gjumashi.

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 14-07-2005, 00:09:18
sulltani,

kur anglia ishte ne lufte me gjermanine aeroplanet e saj bombarduan gjermanine dhe vrane mijera civil gjerman. cfaj kishin civilet? po civilet ne irak c'faj kane? kur je ne lufte je ne lufte mundohesh ta demtosh armikun sa me shume. raporti i te pafajshmeve te vrare anglez me ata irakjan apo fgan eshte si cici ne oqean.

Kush eshte synimi i Irakianeve apo afganeve. Sigurisht nuk eshte pushtimi i anglise apo amerikes apo jo. Atehere sipas teje eshte clirimi nga okupimi.

Por se pari dua te te pyes se perse rane nen okupim keto vende. Lere me njeane naften se e kam te qarte kete pike.

Ti thua se nese te vrane ty femijen, ti duhet te shkosh te vrasesh femijen, bile jo te atij qe beri krimin, po nje femije tjeter cfaredo. Kjo nuk eshte as me pak dhe as me shume por nje reformim/deformim i fese. Dhe ti vete thua se:

nje gje duhet te dini qe nuk ka islam te moderuar. islami eshte nje dhe nuk moderohet apo lehtesohet, ndryshohet etj etj

Njerez pa bosht si ty i nxijne faqen jo fese, po tokes!

 • Postime: 27
 • Karma: +0/-0

#29 ne: 14-07-2005, 00:15:14
Shqiptaret pa dallim feje duhet ta denojne aktin terrorist me shume se askush, them ''shqiptaret'' pasi jemi ata qe jemi prekur nga akte te tilla. Disa plage akoma i kemi te hapura dhe disa tjera sdo sherohen kurre.

Vrasje po ndodhin cdo dite ne Irak nga kjo lufte e mallkuar qe sju nda botes asnjehere dhe sigurisht qe cdo njeriu i vjen keq por nga ana tjeter nuk duhet ngaterruar me rastin e Londres kur terroristet ishin lindur e rritur ne Angli.

Per mendimin tim lufta ishte-eshte e padrejte edhe pse, gjithe sipas mendimit tim - per popullin irakian do ishte me mire shembja e diktatures por e keqja eshte qe nuk doli plani i planifikuar me pare dhe sot Irakun e vesh ne zi VellaVrasja.

Sidoqofte, ne nuk duhet te jemi kaq anti-amerikan apo anti-anglez pasi na kane ndihmuar, kane shpetuar mijera jete dhe kane shporrur perfundimisht mishngrenesin serb nga Kosova.

Sa per UCK-ne, ata jane luftetaret/deshmoret e lirise sone, jane nderi i kombit dhe mos i ngaterroni me shemtirat arabo-vampire.

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#30 ne: 14-07-2005, 00:19:27
Gjumashi,

Pastaj e ke vleresuar me ETA dhe IRA, ku dihen dhe ka shembuj dhe po ashtu kemi qen deshmitare nga media e shkruar dhe ajo elektronike qe gjate sulmeve te ndermara jan vrar dhe njerez te pafajshem!

Keshtu te kane mesuar te lexosh tine ere ne shkollat e Serbise? Ik e pacul e loz me lodra dhe ve ca bomba neper PM-ra, se luften tende e bejne te tjeret.

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 14-07-2005, 00:27:38
direku...  Jojo: Je gabim njeri i klonuar se une shkollen e kam bere ne Gjuhen Shqipe dhe nese te vjen inat qe shkruaj shqip me mire shko vrit veten.

Se persona si ty rriten me klor dhe myken me kalimin e kohes, dhe ajo qe ngel eshte nje arom e cila mban ere disa dite dhe pastaj zhduket per cdo here!

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 14-07-2005, 01:37:12
o direk i thyer, ti o ke lindur injorant ose ke studjuar dhe je bere i tille. pse more frymor nuk lexon pak me shume qe te informohesh me mire? kush te tha ty qe ira nuk ben lufte fetare? ke degjuar ti per sulmet kunder kishave protestante? nuk ke faj ti jo se ti je epidemia e budallikut.

 • Postime: 58
 • Karma: +0/-0

#33 ne: 14-07-2005, 04:42:22
Ju permendni irakianet dhe afganet e vrare nga bombat. Si shpjegohet qe nuk keni te njejten keqardhje per te vraret nga qeverija e tyre, nga lufterat e klaneve, dhe mjerimi? Ku eshte/ishte shpirti luftarak i "terroristeve" kunder padrejtesise ose te pafeve qe i udheheqin? Per me shume, pse nuk "terrorizojne" (ne) shtetin e vet?
Kam pershtypjen qe nje i pafe nuk eshte me i mire se tjetri para Zotit pavaresisht nga kombesia. Po si duket ju jeni nga ata (hipokritet?)qe i shkoni pas pushtetit te fares suaj ashtu si edhe populli i Faraonit te Egjiptit, dhe feja eshte vetem ne fjale po jo edhe vepra.

I ke pyetur ndonjehere kosovaret ne se preferonin me mire genocidin serb apo bombardimet ne pikat ushtarake? Apo, dijenia juaj automatikisht kthehet ne mbinatyrore ne momentin qe i thoni vetes "une besoj".

Ju qe mbaheni si fetare te shquar te kombit, cfare keni deshmoni nga fetaria juaj, kur duket qarte se nuk keni pervetesuar durimin, gjuhen jo-fyese, meshiren per te pafajshmin, apo sensin njerezor te mirenjohjes? Sigurisht, dijetari nuk ka me shume vlere se gjaku i martirit per ju, se martiri (me sakte vetevrasesi, shperblehet ne moment keshtu qe nuk ka pse te perballoje me durim mundimet jetesore).

Sa larg jeni ju nga mesimet e atij qe pretendoni qe ndiqni. "Shume do falen ne ditet e fundit po vetem nje dore e vogel do jene besimtare."
« Editimi i fundit: 14-07-2005, 06:31:39 nga Tiras »

 • Postime: 126
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 14-07-2005, 04:46:38
Pse ju atje ne Shqiperi e  keni rregulluar shtetin e juaj tash ja bani dert Anglise?  :O , nese  aq shume ju dhimbsen njerezit e pafajshem pse nuk hapni nje teme edhe per muslimanet e pafajshem, te vrave, motrat muslimane te dhunuara ??? e nje gje qe e kam vrejte te ju "shqipetarte siq e quani veten ( e neve nga Kosova Kosovare, mbase beni dallime), se ju edhe nga ata qe jane muslimane nuk e mbajne fene e vetmja gje qe ju intereson eshte leku... :@

 • Postime: 58
 • Karma: +0/-0

#35 ne: 14-07-2005, 05:50:01
Pra Anglia qe e kishte te rregulluar shtetin e saj, nuk kishte pse ti bante dert kosovareve qe po vriteshin nga Serbi. Po prap ne frymen e shkrimit tuaj, ju e paskeni rregulluar shtetin ne Kosove e tani bo bani dert e po prisni Shqiperine te rregullohet…Eshte aftesi te ndash punet me nje te rene te hanxharit.

Ketu po dikutohet nje akt terrorist. Ashtu si serbet ju sulen Kosoves duke vrare muslimane e te krishtere te pafajshem, ashtu edhe terroristet ju sulen Londres duke vrare te pafajshem.

Terrori shteteror serb u frymezua nga kisha ortodokse. Shume nga ne ketu, po perpiqemi te theksojme se si zor qe ky lloji tjeter i terrorit frymezohet nga feja muslimane.

Temen e lekut ju sugjeroj ta debatoni te barkafja ose filozofia. Ne kete menyre mund te shprehni mosperfilljen tuaj te shenjte ne aferet e kesaj bote.
« Editimi i fundit: 14-07-2005, 06:25:29 nga Tiras »

 • Postime: 90
 • Karma: +0/-0

#36 ne: 14-07-2005, 06:06:00
Lexo dhe meso pak me shume!

Sulmi i fundit ne Londer , u be i famshem se gjithe bota e gjeneralizuan si nje sulm nga pjesmarres islamik!

Kur dihet qe dicka e tille mohoet ne Kur'an ateher si mund te quhet musliman dikush qe nuk respekton rregullat e vendosuara ne Kur'an!

Po e le me kaq, pasi me vjen keq qe njerezit bejn nje gjeneralizim, qe kush eshte musliman eshte terrorriste...


1- Po ti lexon dhe meson nga ato qe shkruhen???????!!!! ^o)

2- Pse cfare ishin bombarduesit e se famshme te enjte ne Londer? Budista, sik, orthodoksa, katolik... a cfare?
Emrat e fajtoreve na u shpallen, intervistat dhe pohimet nga familjaret e tyre u degjuan, ndersa ju akoma mohoni si dhelpra kur s'arriti te kapi rrushte tha:- jane te papjek!
I perkisnin fese MUSLIMANE dhe nuk e luan as topi! Po nese ishin muslimane te denje/mire a te keq, po ua leme juve ne dore te vendosni fatet e tyre... i yni eshte dhene me kohe, jane kriminela te grades superlative! Comprende?

3- Sa bukur arsyeton.. pah pah pah gjithe admirim LOL
Nga Kur'ani denohet dhe pija alkolike, dhe mashtrimet e genjeshtrat, dhe tradhetirat ... etj etj, po mos valle i kane stepur keto rregulla muslimanet e tjere qe vazhdojne dita dites te bejne keto? Jo! Ke nga ata qe falen nate e dite, e po gjate atyre oreve dergjen klubeve duke pire e duke cnderuar emrin e familjes se tyre dhe ate te muslimanit. Apo do te me thuash se te gjithe muslimanet jane engjej?
Mjafton te shohesh gjysmen e Dubait, Arabise Saudite, Egjiptit... ku vellezerit e tu muslimane qe mi ngren kaq shume ne piedestal jane jo vetem pedo por dhe mekataret me te medhenj!
Vazhdo misheroji dhe keta tipa, se pune e madhe te eshte hapur...

4- Lere me kaq, ashtu them dhe une... se po i hap gropen vetes me duart e tua. Gjeneralizime te tilla se kush eshte musliman eshte terrorist vetem nga ty e disa ketu po lexoj une... se mileti ka ore te tera qe shprehet vetem per ate pakice qe vuri bomben, por ju as sy te lexoni drejt nuk keni...

Asta la vista!

 • Postime: 90
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 14-07-2005, 06:13:29
...e nje gje qe e kam vrejte te ju "shqipetarte siq e quani veten ( e neve nga Kosova Kosovare, mbase beni dallime), se ju edhe nga ata qe jane muslimane nuk e mbajne fene e vetmja gje qe ju intereson eshte leku... :@


Flet per dallime krahinore ti????? Po pse ajo qe thua ti me siper mos te duket engjellore ty?! Ku na i ke takuar gjithe keta djem e vajza ti qe te arrish te konkludosh se gjithe shqiptareve te Shqiperise u interesoka vetem leku? ^o)

Shih punen tende vajze, e mos flit pallavra te tilla se crrenjos emrin qe mban!


Tung!

 • Postime: 1419
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 14-07-2005, 06:20:15
ore une nuk jam politikan dhe nuk me pelqen qe te bej politik,po nje gje dua ta them se BUSH DHE BAIR JANE TERORISTAT ME TE MDHEJ NE BOTE!

se sa ishte Sadami ne fuqi ne Irak prej gati gjysem shekulli nuk ka vrar sa ka vrar sa kan var kta dy ne nje vite?

 • Postime: 58
 • Karma: +0/-0

#39 ne: 14-07-2005, 06:33:47
Me cilin sy, me ate me xham apo me ate pa xham?

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#40 ne: 14-07-2005, 06:43:04
Njeher e pergjithmon bush, blair dhe të tjeret bashk me ta duhet të hecin dorë nga termi "terror islamik", ne të kundërten këta vecse i kanë shpallur luftë Islamit. Dhe e dyta Islamin e përfaqesojnë bashkësit Islame dhe këshillet për fetwa (dijetarët). Nese këto dy "organe" me të larta distancohen nga aktet vetëvrasëse ndaj civilëve atëhere s'ka pse t'i vishet Islamit.

Ju faleminderit!

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 14-07-2005, 09:43:08
Ka do ndyresyra ketu ne forum, qe presin me padurim te kryeje ndonje gje te keqe nje musliman apo nje "pseudomusliman" dhe menjeher fillojn te bombardojn me akuzat ndaj Islamit.

Pse mor breke grisur, nuk thoni asgje te mire, kur dihet se Muslimanet jane njerezit qe pine alkoolin me pak se te gjithe, kur dihet se muslimanet jane ato qe japin lemoshe me shume se te gjithe tjeret? Pse nuk folni per muslimanet, kur dihet se ato jane njerezit qe kane perqindjen me te vogel te prostitucionit dhe droges ne shoqerin e tyre???

Ketyre fjaleve tua, u gjendet edhe nje pergjigje.

Juve, jeni me monstra se ato qe bene aktin terrorist, jeni me perbindesha dhe me urrejtes se cka mund te jete nje njeri modest.

Turp te keni, qe kete akt terrorizmi ia mveshni 90% te Shqiptareve.Dhe ta keni parasysh, se ketu nuk po mbrojme terrorizmin, por po e mbrojme Fene Tone Islame, dhe dinjitetin tone.

 • Postime: 141
 • Karma: +0/-0

#42 ne: 14-07-2005, 10:49:28
Ka do ndyresyra ketu ne forum, qe presin me padurim te kryeje ndonje gje te keqe nje musliman apo nje "pseudomusliman" dhe menjeher fillojn te bombardojn me akuzat ndaj Islamit.

Pse mor breke grisur, nuk thoni asgje te mire, kur dihet se Muslimanet jane njerezit qe pine alkoolin me pak se te gjithe, kur dihet se muslimanet jane ato qe japin lemoshe me shume se te gjithe tjeret? Pse nuk folni per muslimanet, kur dihet se ato jane njerezit qe kane perqindjen me te vogel te prostitucionit dhe droges ne shoqerin e tyre???

Ketyre fjaleve tua, u gjendet edhe nje pergjigje.

Juve, jeni me monstra se ato qe bene aktin terrorist, jeni me perbindesha dhe me urrejtes se cka mund te jete nje njeri modest.

Turp te keni, qe kete akt terrorizmi ia mveshni 90% te Shqiptareve.Dhe ta keni parasysh, se ketu nuk po mbrojme terrorizmin, por po e mbrojme Fene Tone Islame, dhe dinjitetin tone.

Pershendetje!

Dua t'i them edhe une dy fjale ne lidhje me kete ngjarje dhe me zhurmen qe po behet.

Se pari, duhet qe te gjithe njerezit, pa dallim feje e nacionaliteti, te distancohen nga akte te tilla, sepse vrasja e njerezve te pafajshem nuk mund te justifikohet me asnje lloj qellimi. Jeten ta jep Zoti dhe vetem Ai ka te drejte qe te marre. Kuptohet se sipas feve egzistojne edhe rregulla dhe dispozita qe ligjesojne vrasjen (ne lufte, ne perleshje me arme) por ta vrasish tjetrin kur ai eshte i pambrojtur, kur thjesht po shkon ne pune te vet eshte diçka qe nuk e pranon asnje fe. Kjo eshte nje diçka qe nuk e pranon as feja se ciles ata kriminele ordinere pretendojne t'i perkasin dhe t'i sherbejne- FEJA ISLAME. Pra, asnje musliman qe e njeh fene e tij, nuk mund te jete mbeshtetes i atyre akteve, ashtu siç nuk mund te pranoje se personat qe kane bere nje akt te tille te jene perfaqesus te komunitetit dhe fese se tyre. Kjo eshte shume e rendesishme. Eshte e rendesishme per muslimanet ne rradhe te pare, sepse vetem ne kete menyre krijohet nje mure shume i rendesishem midis terrorit dhe islamit, dy gjera kto krejt te kunderta. Kjo parandalon luften e proklamuar nga teori te marra ala Huntigton te cilat flasin per perplasje civilizmiesh. Kjo eshte e rendesishme, gjithashtu, edhe per vete Perendimin. Vetem ne kete menyre behet identifikimi i fraksioneve me te vertete "armike" per te. Ne te kundert, ne nje rast urrejtje te pergjithshme karshi Orientit, organizata te tilla me synime keqadashese do kene me shume "material" dhe kjo vetem sa i keqeson punet per te dyja palet.

Se dyti, dua te cek pak problemin e AL KAEDAS. çfare eshte kjo organizate?
Duke u nisur nga nacionaliteti i atyre qe marrin pjese ne te, njeriu mendon se kemi te bejme me disa injorante afgane te rritur ne male, ne vende ku ha pula gure. Por, nga menyra se si ata godasin, nga menyra se si organizohen arrijme ne konkluzion se kemi te bejme me njerez shume te pergatitur dhe jo njerez te thjeshte. Nga ana tjeter, po t'i hedhim nje sy akteve qe ata kane ndermarre dhe konskekuencave qe kane pasur keto akte, kuptohet se nuk i kane sherbyer muslimaneve. Kjo eshte shume e qarte. çfare ka ndhur pas atyre qe ata kane bere? Jane pushtuar disa vende muslimane, jane vrare me qindra mijera civile, eshte ngritur nje fryme urrejtje karshi Islamit dhe i eshte veshtiresuar jeta muslimaneve. Pra, per nga punet qe bejne jane te zgjuar por nga konsekuencat kemi te bejme me njerez "budallenj". Pra, ata nuk i sherbejne ISLAMIT dhe MUSLIMANEVE, keshtu qe nuk do ishte çudi qe pas tyre te kete diçka joislame. Per ta vertetuar kete do duhet kohe dhe mbase vetem pas dhjetra vitesh do jete e mundur, por arsyet per te dyshuar jane açik. Ata ose jane budallenj te zgjuar ose perdoren nga dikush. PIKE.

Se treti, dua te vij tek ajo qe kam cituar me lart nga "Stripped". Qe ka njerez qe rrine ne prite per te sha muslimanet sa here qe ndodh diçka ku ata perfshihen kjo eshte krejt e qarte. Ti mos e vrit mendjen, se kudo ka njerez objektive qe dine t'i analizojne gjerat dhe dine te identifikojne te keqen nga e mira. ;) Po te te ish dhene mundesia te lexoje shtypin e perendimit e shihje se ka shume analiste qe dine ta bejne dallimin midis islamit dhe muslimaneve, midis marrezive te fraksioneve te ndryshme dhe vullnetit te muslimaneve ne pergjithesi. Pra, ata kopuka shqiptar qe, sa here u jepet rasti, shajne muslimanet thjeshte tregojne idiotesine e tyre dhe asgje me teper. Ne fakt, kjo ka te beje me kulturen e pjerdhun te shqiptareve qe ia fusin si kau peles thjesht per te thene diçka. Kete gje ne fakt e bajn edhe disa musliman. P.sh. kur doli nje prift methqim ortodoks pati shume prej muslimaneve qe fillun me ferku durt dhe me hedhe fjale mbi klerin ortodoks. Avash, mer ti! Ku te çon mushka?! Jojo:... Rri urte e mos u gezo me fatkeqesine e tjetrit. 

Ka diçka qe muslimanet duhet ta pranojne. Bota Islame gjendet ne nje krize te cilen duhet ta kaloje sa me shpejt. Fajtoret kryesor te kesaj krize jane muslimanet. Sadoqe nuk mohohet ndikimi i faktoreve te jashtem, perseri fajtori kryesor ngelen muslimanet. Te gjithe ata qe, ne menyre paranojake, mundohen t'ua hedhin fajin Amerikes, Anglise e çifuteve nuk bejne gje tjeter vetem sa ngadalesojne dhe paralizojne ndryshimin qe duhet te vije nga vete bota ISLAME.

Dua te citoj ketu Presidentin e Famshem te Bosnjes, nje prej njerezve me te shqur te shekullit te kaluar, dhe nje prej muslimaneve me te ditur te kohes se vet persa i perket gjendjes se njerezimit.

Islam is the best, but we Muslims are not the best. The West is neither corrupted not degenerate. It is strong, well-educated, and organized. Their schools are better than ours. Their cities are cleaner than ours. The level of respect for human rights in the West is higher, and the care for the poor and less capable is better organized. Westerners are usually responsible and accurate in their words. Instead of hating the West, let us proclaim cooperation instead of confrontation.

Jam i mendimit se ju te gjithe kuptoni Anglisht ndaj nuk ehste nevoja qe ta perkthej. Shpresoj qe te gjithe ta marrin mesazhin e madh qe jep i madhi ALIJA. :) • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#43 ne: 14-07-2005, 17:36:27
jam shume dakort me pjesen me te madhe te shkrimit te sphinx. me pelqen objektiviteti i tij. problemet do mbarojne kur perendimi te ndryshoj politiken ne mardhenie me vendet islamike. nese ata i lene te qete keto vende, vendet islamike nuk duan asgje nga perendimi. ca kerkon anglia ne irak? ne fillim thane qe ka arme berthamore, me vone pame qe ishte vetem nje genjeshter. me vone na doli mongesa e demokracise dhe o burra ti cojme nje thes me demokraci irakut se demokracia u be si me qene thes me patate qe po e eksporton. po leri irakjanet te hane koken e tyre me regjimin qe kishin. pse vetem iraku kishte diktature?  po e them dhe nje here qe jam kundrra vrasjes se te pafajshemve. dhe per ata qe nuk e dine po i perkthej fjalen Islam, qe do te thote paqe,nenshtrim.
pra nese permendim emrin terrorizem islamik kemi thene terrorizem paqesor.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#44 ne: 14-07-2005, 17:44:17
Ore, ai qe kupton, nuk ka nevoje ti shpjegosh kaq shume. Por, ske cti besh ati Koke Qypit qe edhe me mijera argumente po i paraqite, nuk e nderron mendjen.

Kot nuk thone se "Ke do Zoti qe te udhezoje, nuk ka se kush ta devijoje ate, ndersa ke Do Zoti ta largoje, nuk ka njeri qe e udhezon ate".

The Sphinx ka shkruajt te njejten qe une mendoj. Dhe ka shkruajt me mire, pasi ai ndoshta i sheh gjerat me thelle, per dallim nga une qe me prishet gjaku kur me ofendojne fene time te paster.

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#45 ne: 14-07-2005, 20:09:08
Ka diçka qe muslimanet duhet ta pranojne. Bota Islame gjendet ne nje krize te cilen duhet ta kaloje sa me shpejt. Fajtoret kryesor te kesaj krize jane muslimanet. Sadoqe nuk mohohet ndikimi i faktoreve te jashtem, perseri fajtori kryesor ngelen muslimanet. Te gjithe ata qe, ne menyre paranojake, mundohen t'ua hedhin fajin Amerikes, Anglise e çifuteve nuk bejne gje tjeter vetem sa ngadalesojne dhe paralizojne ndryshimin qe duhet te vije nga vete bota ISLAME.


Islam is the best, but we Muslims are not the best. The West is neither corrupted not degenerate. It is strong, well-educated, and organized. Their schools are better than ours. Their cities are cleaner than ours. The level of respect for human rights in the West is higher, and the care for the poor and less capable is better organized. Westerners are usually responsible and accurate in their words. Instead of hating the West, let us proclaim cooperation instead of confrontation.Shkrimi i tij ka me te vertete OBJEKTIVITET, dhe pikerisht e gjej akoma me shume te shprehur ne keto dy paragrafe te shkeputura. Eshte ky realitet i hidhur qe po i mundon disa ketu te pranojne e te kuptojne situaten sic duhet!
Por valle, ju qe shpreheni se e keni kuptuar se cfare ka shkruajtur ne cdo fjale te ketij shkrimi... me te vertete e keni kuptuar dhe jeni dakort? Cudi... deri tani keni kembengulur kembe si mushka qe West-i ua ka te gjitha fajet, West-i po u degjeron, ai nuk po tregohet i pergjegjshem, ai po shkel te drejtat njerezore... etj etj. Lexoni lexoni mire sec ka thene i madherishmi ALIJA... se sic duket iu kane shpetuar me te rendesishmet :P


- Stripped, ty te te vij TURP e shume madje... se e mban dhe veten per besimtare te madh zotrote pale. Po pse, te lejon feja ty more pinxho' te ofendosh e mallkosh njerezit, e? :@
I ke nja 19 vjec, po u rrite ti, u rrite te flasesh per vendet arabe sesa e pijne alkolin e drogen, e se cfare maskaralliqesh te tjera bejne, a thua se je rritur andej, e??? Me thuaj, a ke shkuar ndonjehere ne Saudia, e? Shko shko, se atje nevojiten njerez si puna jote qe vetem fantazojne me sy hapur se cdo gje ne fene islame shkoka vaj! Atje me te vertete kane nevoje per ty... se do te ndricosh si guri i arte ne mes te kashtes qe digjet LOL

Mjere ju thuaj, kur do arrini te merrni persiper fajet qe iu takojne... apo cdo here do te perpiqeni te fajesoni kedo per deshtimet tuaja?!


p.s., Sot ne nje dokumentar per c'ka ndodhi me date 7 korrik, midis te ftuareve ishin te ftuar ne diskutim dhe mjaft myslimane (njeri nga UK Myslim Council, tjetri i moskes...etj). Midis te tjera u shprehen:- Kemi deshtuar dhe na vjen keq qe nuk arrijme te edukojme me frymen e duhur filiza te rinj te fese tone. Nuk po arrijme te percjellim tek keta te rinj e bejme te kuptojme se renkimet e mospajtimi i tyre se cfare veprohet ne baze te Foreign Policies ne Palestine, Cecnia, Irak, Afgan...etc nuk u jep te drejten morale e as nacionale qe te ndermarrin veprime te tilla terrorista'! Ekzistojne alternativa te tjera per te ndihmuar e perkrahur situaten mjerane qe eshte andej! Nuk duam te shtojme me urrejtje, fajesime e humbje jetesh njerezore kudo qofshin!

Pra, kur vet komuniteti i tyre i denon, juve perse nuk shikoni te njejten drite e?
Apo dhe syte shikojne deri ne nje kufi e jo me tej....upss


-- Edhe Ju pershendes me ate fjaline e fundit nga ALIJA (shkruar me blu).
Peace out now ;-)

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#46 ne: 14-07-2005, 21:53:23
Pra, kur vet komuniteti i tyre i denon, juve perse nuk shikoni te njejten drite e?
Apo dhe syte shikojne deri ne nje kufi e jo me tej....upss

smiley kush nuk po i denon se nuk po e marr vesh. kushdo qe ka shkruajtur ne kete tem eshte shprehur kunder vrasjes se te pafajshmeve. problemi nuk eshte ke denimi i keti akti , se edhe po e denuam te gjithe a zgjidhem gje? jo nje vrime te madhe ne uje beme. e keqja duhet zhdukur qe ne themel. bombat ishin pasoja, problemi eshte qe duhet eleminuar shkaku. nuk po i justifikoj ata qe vene bomba apo nuk po i perkrah thjesht po them qe bombat ishin si pasoje e nje politike buce. prej kesaj politike po vriten njerez te pafajshem nga te dy palet. mundohu ti evitosh ato epitetet ofenduse apo krahasimet metaforike qe ofendojne antaret, te cilet ty nuk te ofendojne. mos ma merr per keq. nese dikush te ofendon mund ta justifikoj te shkruajturin ofendus.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#47 ne: 15-07-2005, 10:07:01- Stripped, ty te te vij TURP e shume madje... se e mban dhe veten per besimtare te madh zotrote pale. Po pse, te lejon feja ty more pinxho' te ofendosh e mallkosh njerezit, e? :@
I ke nja 19 vjec, po u rrite ti, u rrite te flasesh per vendet arabe sesa e pijne alkolin e drogen, e se cfare maskaralliqesh te tjera bejne, a thua se je rritur andej, e??? Me thuaj, a ke shkuar ndonjehere ne Saudia, e? Shko shko, se atje nevojiten njerez si puna jote qe vetem fantazojne me sy hapur se cdo gje ne fene islame shkoka vaj! Atje me te vertete kane nevoje per ty... se do te ndricosh si guri i arte ne mes te kashtes qe digjet LOL

Mjere ju thuaj, kur do arrini te merrni persiper fajet qe iu takojne... apo cdo here do te perpiqeni te fajesoni kedo per deshtimet tuaja?!


[
me duket se ti sikur the qe nuk poston me ketu, apo seshte ashtu???

Si duket e paske hapur profilin tim, qe te shohesh me qarte se me cilin ke te besh pune. Po  te them dicka.

Cte duhen vitet tua ty kur nuk di te si te sillesh???Edhe, turpin duhet ta mbash Ti, e jo une, se shprehje ofenduese nuk te kam shkruajtur, ndersa ti me quan edhe PINXHO, ndersa une te shkruajta ne MP qe ofendimet dhe mllefet tua ti shprazesh aty, e jo ketu, sepse ketu rrenon personalitetin tend dhe tregon fytyren tende te vertet.

Nuk te kuptova nje gje....Cfar lidhje kane ato 19 vjetet e mi ketu??? mos te duket vetja ti me e madhe?? Por, dije se edhe femija mund te dalloje te miren, e cmeti per mua.

Une, e quaj vetem besimtar, sepse gezimin, pikellimin, shpresen, friken, rehatine dhe Paqen ia kerkoj vetem Allahut te Plotfuqishem. Jam besimtar, sepse jam i bute dhe i meshirshem me ato qe me duan dhe respektojne, dhe jam agresiv dhe i pameshirshem me ato qe me ofendojne dhe me urrejne.

A e din ti vajze se je shume Cinike??? Me ket shkrimin tend, ke nxjerr ne pah te gjithe ate qe ke ne zemer dhe ne shpirt. Pa me thuaj njeher, cfar dreqin te kane ber ato Sauditet ti qe po i "respekton" aq shum??? Dhe pastaj thua qe nuk urren muslimanet, thua se atje ku ndodhesh shoqerohesh me vajza muslimane.

Dije se ti ndeshesh me veten tende.

me duket se nuk ja vlen te merrem me njerez si puna jote, se vetem qe me prishni rehatin shpirterore, e asgje tjeter sme beni.

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#48 ne: 15-07-2005, 10:52:26
perjetesisht... E paske marre me gjithe zemer kete teme.


Ja po te theme vetem disa gjera qe ose nuk deshiron ti shikosh, ose nuk ben sikur si kupton.

E para, lexo nje here Kur'an se nuk qorrohesh dhe nese ne ndonje pjes te ti lexon se Allahu ose Zoti ka thene te vrasesh njerez te pafajshem ateher mund ti quajm ''Terrorrista Musliman'', jo vetem ajo, por gjithe kriminelet ne bote.

E dyta, ke permendur ate qe behet ne vendet Arabe.
Pse mer pjesa e Europes Perendimore ca eshte Parajse, USA, ca eshte Parajse?
Jetoje ne Austi ka 4 vjete dhe ketu ka 5 diskoteka (qe i njoh une dhe i kam vizituar), qe mariuana shitet sikur blen buk, ke plot diskoteka ku shitet si gjiza ne pazar, dhe ke vende neper rruge ku e shesin me te madhe.Ateher ku eshte dallimi me vendet e tjera, apo se ato vende jan Muslimane????

E treta, une nuk bera simpati per ate qe ndodhi ne Londer, per kundrazi e denova, dhe cfar eshte me e keqja, mua me krahason me ato dhe me fut ne nje these , edhe pse jam Shqiptare, jam musliman dhe jam terrorrist sipas teje.
Ja kete teze e keni nxjerr ju te gjithe qe po shkruani ketu.

Ka dallime ndermjet shume gjerave te cilat asnjeri prej jush nuk i kupton ose ben sikur nuk kupton.

Ja do e theme ate qe kam dashte ta theme cdo here ne lidhje me Terrorristet Musliman.

Sa i perket Al Kaides, dhe Osama Bin Laden, une mendoje qe keta jan aktor dhe jan figura te shpikura nga USA dhe Anglia.
Me ate superfuqi qe ka USA me gjithe ate kontrollim qe i ben botes nuk paska mundesi te zen nje Terrorrist te super perfolur si Osama Bin Laden?!?!?!

Eshte nje skenar shume i pergatitu nga vete USA dhe Britania e Madhe, dhe eshte nje loje e cila luhet shume me kujdes dhe me nje saktesi te pa pare.
Pervec fotove dhe videove te shfaqura nga Al Xhazera, skam pare ndonje dokumentar lidhur me Bin Laden.
Sipas dokumentarit te regjistorit amerikan Majkel Mur, i cili familjen e Bushit dhe familjen e Bin Ladenit i nxjerr miq dhe ate miq te ngushte.

Pse mer, ajo qe ndodhi ne 11 shtator ne usa dhe kjo qe ndodhi ne Londer, mendoni juve qe sherbimet sekrete se kan ditur?Vertet , tu pyes u ka shkuar mendja qe nje gje te tille nuk njihet nga Sherbimet Sekrete?Nuk din Londra dhe NY se kush hyn e kush del atje?Ku shumica e sateliteve qe ndodhen ne gjithesi jan satelita qe spiunojn.

E pra mundoheni te mendoni me shume sesa u jepet mundesia, mos u perkufizoni si ai kali ne parmend, nga informacionet qe i lexoni, ose degjoni dikundi , se ajo nuk quhet mendim, por quhet idiotizem.

Do e le me kaq kete duke shpresuar se nuk do bejm me fjal per gjera te tilla, te cilat nuk tregohet asgje me shume, vetem shahet feja e dikujt, dhe kapen ne mangesi qe feja ime i ka dhe ajo qe behet ne cdo vende do behet dhe ketu, lufta fetare per krijimin e nje feje te paster.


Ju pershendes dhe ju deshiroje pushime te kendeshme!
Befshi qef.
Gjumashi.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#49 ne: 15-07-2005, 11:21:50
nje lajm qe e degjova nga nje kapiten policie ne usa...pentagoni ne 9/ 11 nuk u godit nga nje aeroplan po nga nje raket. kerkoni ne internet dhe do e shikoni. per fat te keq nuk e di si quhet web site ndothet ky lajm. gjumash ke shume te drejte kur flet per ate skenarin e pregatitur nga usa,anglia me kompani.

Temat e fundit