Masonët Shqiptar - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Masonët Shqiptar

Masonët Shqiptar

· 134 · 34758

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

ne: 23-03-2006, 12:49:28
 Ka shumë kohë që jam duke lexuar për historinë e Llozhave të Masonëve, mënyrën e organizimit, sekretësinë e tyre, ritualet e anëtarësimit dhe natyrisht vetes i kam shtruar pyetjen nëse Shqiptarët kanë pasur apo kanë Masonë apo Llozha të Masonëve.

 Sipas jush a ka pasur apo ka Llozha të Masinëve ndër Shqipëtar kudo që janë, apo ndonjë figurë politike apo personazh historik ka qënë anëtar i ndonjë llozhe?
 
« Editimi i fundit: 22-10-2020, 21:45:09 nga M A X »

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-03-2006, 16:47:07
   Pershendetje te nderuar/a aneter/e te forumit deshta t'iu pergjigjem anetarit "kelmendi" rreth pyetjes se tij se a ka Mason shqipetar.Mund te pergjigjem vetem per Kosoven ngase edhe jam prej Kosoves (Mitrovices) dhe mund te them me siguri te plote se ka Mason shqipetar ne Kosove,eshte per tu cuditur ngase luajne nje rol shume te madh,ne cfare aspekti,aty nuk mund te pergjigjem.

  Ka shqipetar te Kosoves qe jane Lozha Masone dhe bejne pjese ne Masoneri Boterore.

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 23-03-2006, 17:39:01
Valon.   E ki kallë! Dëshmi ma t'forte s'm'ka ra me ndi de'i sot.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 23-03-2006, 17:46:20
enver hoxha ka qene mason.
kur ishte ne france me studime, ai u njoh me masonet, filozofine e tyre, dhe erdhi ne shqiperi ku e vuri ne zbatim ate filozofi.

#4 ne: 23-03-2006, 17:52:23
Jam shume e interesuar rreth kesaj teme ,kush mund te me sjelle ndonje informacion te metejshem  ?

 • Postime: 93
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-03-2006, 19:25:09
lexo ne vuvuvu pike mason pike kom
kujdes se eshte sekret LOL

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 24-03-2006, 08:42:56
Capkene, cfare informacionesh kerkon??? Deshiron te dish per Masonet Shqiptare, apo per Levizjen Masone ne pergjithesi?

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 24-03-2006, 13:28:09
Të nderuar më vjen mirë që keni shfaqur ineres në këtë temë.
Dikush e kishte bërë hapin e parë, Valonn të falenderoi për kontributin tënd, se sa janë mason ata persona për të cilët ti mendon se janë mason aty kam një dyshim të madh zakonisht në Kosovë personat me influencë kanë qënë agjent të pa deklaruar te UDB-s të jesh i sigurt se edhe sot e kësaj dite ata janë gjallë dhe se rrjeta e tyre është akoma funksionale, nuk është e thënë se akoma punojnë për UDB-n apo për BIA-n (emri i ri i agjencisë shtetërore të sigurimit serb),këto rrjeta janë mirë të strukturuara dhe partitë e ndryshme kanë inglobuar një numër të këtyre personave, megjithëse kjo edhe mund të merret si lloj masonerie.
  Nëse je duke menduar për intelektual kosovarë apo shqipëtar që kanë studiuar jashtë vendit, të gjithë ata që kanë studiuar në vendet e lindjes mund ti largosh nga lista jote, aktivitetet masonike kanë qënë të ndaluara dhe të përndjekura në ish vendet komuniste. Ndërsa në përëndim ka gjasa që elementë shqiptarë të jenë anëtarësuar në llozha masonësh.

 Vështrimi i Sulltanit është interesant dhe aty mund të ketë diqka të vërtetë, por në këtë rast nuk shpjegohet pse Enver Hoxha e përqafoi komunizmin si ideologji dhe diktatrën si sistem.

 Se ndër shqipëtar nuk ka llozha masonësh të publikuar dhe të deklaruar ajo punë dihet, por nuk jam i sigurt se nuk ekziston ose nuk ka ekzistuar ndonjë llozhë sekrete.
 
 Në ditët e sodit llozhat masonike janë mjaft të përhapura si në mënyr publike si atë sekrete dhe anëtarësimi në to nuk është i pamundur, mund tju them se në Republikën e Maqedonisë prej pak  kohësh ekziston dhe zhvillon aktivitetin e saj Grand Llozha Masonike e Maqedonisë vetëm që nuk kemi imformata për llozha të tjera në nivel lokal apo shtetëror e të cilat sipas të gjitha gjasave ekzistojin dhe janë mjaft funksionale. Nuk përjashtohet mundësia që edhe inelektual shqipëtarë në Maqedoni të jenë anëtarë të këtyre llozhave.

 Nëpër botë dhe pothuajse në çdo shtet të europës ekzitojnë dhe janë të rregjistruara Grand Llozhat, këta elementë apo individë e përshkruajnë veten si filantrop dhe bamirës të cilët punojin për të mirën e njerëzimit. Qëndra dhe pika e referimit të të gjitha këtyre grand llozhave është Grand Llozha e Anglisë që njëherësh është dhe më e vjetra llozhë masonike. Të gjitha Grand Llozhat nëpër botë duhet të njihen nga kjo.

 Nuk jam i interesuar që të shkruaj më gjatë sepse atëherë askush nuk do ta lexoi këtë shkrim.
 Dërgoni sa më shumë shkrime, komente, informacione dhe kritika në mënyrë që ta diskutojmë shtruar këtë temë me të cilën sipas meje herët a vonë do të ndeshemi. Përshëndetje.
 
 
                                                                                                Kelmendi

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 24-03-2006, 14:52:42
Kelmend, te falenderoj per materialin e sjellur.

Te them te drejten, edhe une koheve te fundit jam marr ca si teper me Masonizmin, dhe vetvetiu me shkoi ne mendje se edhe ketu ku jam une, pra ne Maqedoni ka mundesi te ekzistojne Lozha Masonike.

Biles, para disa ditesh deshiroja te hap nje teme ne lidhje me masonizmin, por pasi e ke hapur ti kete teme, mendoj se do ishte mire te postojme edhe materiale te ndryshme qe kane te bejne me masonizmin.

Sido qe te jete, bindja ime eshte qe Masonet jane terroristet e njerezimit, jane pikerisht ata qe po sundojne ne shume vende te botes, dhe qe mundohen me c'do kusht qe te vendosin "RENDIN E RI BOTEROR" (A new world order - George W. Bush).

Paqe.

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 24-03-2006, 15:31:09
Me vjen keq qe nuk mund te flas ne disa Tema qe ndodhen ne forum.
Nje nga keto Temat eshte dhe kjo, qe ju mundoheni te gjeni Mashon shqipetar ...
Edhe Une kam lexuar se cthone disa libra ...por nuk i besoj librat verberisht ...

Nuk do komentoj Emrat qe u permenden si Mashone sigurisht ...po do bej nje pyetje e cila mundet dhe tju ndihmoj ...Dini gje se MAshonet kane grada dhe vetem ata qe jan lart njohim ata qe jan posht ...vetem mbas vdekjes mundet te deklarohet se ishte Mashon ...keto i thone vete ata te rangut te poshtem qe nuk munden te avancojne ....

Pra kini kujdes ju lutem shume se si e trajtoni, Temen dhe injorancen tone ...

-King

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 24-03-2006, 15:51:35
http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,6019.0.html

ky eshte nje link ku ka shume info per masonet.

shume humaniste kane qene masone, si psh: volteri, mirandola, etj. lenini, robespieri, stalini, etj kane qene masone.
pas revolucionit francez dhe atij bolshevik kane qene masonet.

#11 ne: 25-03-2006, 04:44:38
Isha duke lexuar nje liber ku flet per Puriganet dhe per masonet,plus kesaj kam degjuar qe masonet kane qene perkahesit e te Perndriturve dhe libri i Dan Brawn me ka shtyre te mendoj akoma me thelle per kete levizja.Doja te dija cfare perfaqesojne,perse quhen te tille,cfare qellimi kane etje.Falenderoj per informacionet e deri tanishme qe keni dhene.

#12 ne: 25-03-2006, 04:47:06
Kelmend, te falenderoj për materialin e sjellur.

Të them te drejtën, edhe unë kohëve te fundit jam marr ca si tepër me Masonizmin, dhe vetvetiu me shkoi në mendje se edhe këtu ku jam unë, pra ne Maqedoni ka mundësi te ekzistojne Lozha Masonike.

Biles, para disa ditesh deshiroja te hap një teme në lidhje me masonizmin, por pasi e ke hapur ti këtë teme, mendoj se do ishte mirë te postojmë edhe materiale të ndryshme qe kanë te bëjnë me masonizmin.

Sido qe te jetë, bindja ime është qe Masonet janë terroristet e njerezimit, janë pikërisht ata qe po sundojne ne shumë vende te botës, dhe qe mundohen me ç'do kusht qe te vendosin "RENDIN E RI BOTEROR" (A new world order - George W. Bush).

Paqe.

Dhe une e kam meduar per kete  shprehje "Rendi i ri Boteror "- mendoni se dhe ne Shqiperi egzistojne Masonet?

 • Postime: 93
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 25-03-2006, 09:02:49
lexoni lufta dhe paqja te Tolstoit
aty pershkruhet ceremonia e inicimit te masonit

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 25-03-2006, 10:01:47
Eshte edhe filmi From Hell nga Jonny Depp, nga ku mund te mesojme dicka. Gjithashtu kemi edhe libra te perkthyer ne shqip, sic jane "Qeveria Sekrete e Botes" dhe "Komploti Boteror".

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 27-03-2006, 18:37:24
   Te nderuar anetar/e te forumit dhe posaqerisht ju anetari "kelmendi",deshiroj te ju rikujtoj se ajo qe kam shkruar qendron plotesisht dhe qendroj prapa saj.Per ate se a jane ata njerez (qe jane mason)njerez influent ne jeten publike te Kosoves po ashtu nuk mund te ju informoj,ngase disa gjera nuk duhet treguar menjehere.Nuk jane te shkolluar ne vendet komuniste,absolutisht jo i nderuar anetar "kelmendi" ashtu sic theksoni ju.Ta dini se ne hapesirat e Ballkanit shume pak ka mason,mirepo edhe ata qe jane jane te zgjedhur dhe te filtruar shume shume mire dhe po ashtu nuk eshte procedure e lehte inkuadrimi ne kete "strukture".Hierarkia udheheqese eshte ne skemen piramidale,pra ne forme te piramides sa per t'iu informuar si dhe eshte e vertete se ai qe jepin urdhera eshte i  panjohur per te tjeret,pervec 2 personave te cilet urdherojne 2 persona te tjere e te cilet prap urdherojne 2 te tjere kjo shkon keshtu derisa te behet numri 6!Cudi pse ky numer,shume cudi mendoni ju lutem pse 6?

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 28-03-2006, 02:41:37
I lexova me vemendje postimet por nuk gjeta asnje fakt real per ekzistencen e masoneve ne Shqiperi. Kjo nuk do te thote natyrisht se ata nuk ekzistojne, por ama nuk do te thote edhe se ekzistojne.

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 28-03-2006, 08:19:14
   Anetar i nderuar "Sirio00" as qe kam permendur se ekzistojne mason ne Shqiperi,une vetem kam folur per shqiptaret e Kosoves dhe kam treguar se ka mason e qe jane shqiptare te Kosoves,kjo tregon se i ke lexuar apo jo shkrimet!Rilexoj i nderuar e pastaj flasim.Dhe ne fund mos po deshiron te ju shkruaj me emer e mbiemer se kush eshte Mason apo kush ka qene?Eshte absurde te tregohet nje gje e tille ngase keto gjera dihen shume pak dhe shume pak kush mund te ju tregoj,mirepo nese insistoni shume mund te ju tregoj se kush eshte,mirepo jo ne kete menyre.

#18 ne: 28-03-2006, 09:37:28
  Të nderuar anëtar/e te forumit dhe posaqerisht ju anëtari "kelmendi",dëshiroj te ju rikujtoj se ajo qe kam shkruar qëndron plotësisht dhe qëndroj prapa saj.Për atë se a janë ata njerëz (qe janë mason)njerëz influent ne jetën publike te Kosovës po ashtu nuk mund te ju informoj,ngase disa gjëra nuk duhet treguar menjehere.Nuk janë te shkolluar ne vendet komuniste,absolutisht jo i nderuar anëtar "kelmendi" ashtu siç theksoni ju.Ta dini se ne hapësirat e Ballkanit shumë pak ka mason,mirëpo edhe ata qe janë janë te zgjedhur dhe te filtruar shumë shumë mirë dhe po ashtu nuk është procedure e lehtë inkuadrimi ne këtë "strukture".Hierarkia udheheqese është ne skemen piramidale,pra ne formë te piramides sa për t'iu informuar si dhe është e vërtetë se ai qe jepin urdhëra është i  panjohur për te tjerët,përveç 2 personave te cilët urdherojne 2 persona te tjerë e te cilët prap urdherojne 2 te tjerë kjo shkon kështu derisa te bëhet numri 6!çudi pse ky numer,shumë çudi mendoni ju lutem pse 6?


Nr 6 permendet kudo,dhe une kam pyetur vetem pse?Tek Engjej dhe djaj sa vula permenden 5 apo 6?Kjo domethenia e numerave me ka coroditur shume..

#19 ne: 28-03-2006, 09:38:23
  Anetar i nderuar "Sirio00" as qe kam përmendur se ekzistojne mason ne Shqipëri,unë vetëm kam folur për shqiptarët e Kosovës dhe kam treguar se ka mason e qe janë shqiptare te Kosovës,kjo tregon se i ke lexuar apo jo shkrimet!Rilexoj i nderuar e pastaj flasim.Dhe në fund mos po deshiron te ju shkruaj me emër e mbiemer se kush është Mason apo kush ka qenë?Është absurde te tregohet një gjë e tillë ngase këto gjëra dihen shumë pak dhe shumë pak kush mund te ju tregoj,mirëpo nëse insistoni shumë mund te ju tregoj se kush është,mirëpo jo ne këtë mënyrë.


Te lutem me dergo ne Mp dicka me shume..

 • Postime: 104
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 28-03-2006, 09:47:38
capkene,mund te futesh edhe ne faqen e HARUN JAHJA,dhe te lexosh nje liber rreth historise se krijimit te masoneve qe i kane rrenjet shume te hershme.

 • Postime: 27302
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 28-03-2006, 09:50:10
Ne linket me poshte mund te gjeni materiale sa doni!

http://en.wikipedia.org/wiki/Freemasonry


http://www.google.com/search?hl=en&q=Freemasonry

#22 ne: 28-03-2006, 10:29:16
capkene,mund te futesh edhe ne faqen e HARUN JAHJA,dhe te lexosh një libër rreth historisë se krijimit te masoneve qe i kanë rrenjet shumë te hershme.

Une e hapa po kam pak problem me orientimin,falenderoj dhe Max per informacionin.Nuk e di pse jam fiksuar pas kesaj gjeje,libri i Dan Brawn me ka futur ne mendime shume ne lidhje me kete gje...

 • Postime: 221
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 28-03-2006, 11:44:59
Përshëndetje.
Teme e gjerë.
Ka shumë e shumë materiale, fakte të ndryshme rreth kësaj qe pohohet.
Kjo është shumë e vërtetë, derisa ata kanë "pijuna" kudo ne botë, nuk është e mundur qe te mos kenë nder shqiptare, qe gjithmonë ne servilave nga mesi ynë ja kemi pa sherrin.
Pastaj, percillni ngjarjet qe ndodhin ne botë, dhe mendoni.
Kush, kujt po don me ja shkaterru kulturën, doket, e zakonin, fenë, dhe shumë gjëra tjerea.
Me këtë e kuptoni, e ky synim i tyre don "pijuna" pa dyshim.
Me respekt loni19.

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 28-03-2006, 12:35:08
    To Honorable Member "Capkenja" mund te te jep një ndihmese rreth numrit 6,ka lidhje edhe me yllin  me 6 thepa te hebrenjeve,mirëpo Nr.6 është pararendes i Yllit te famshem mos harro

  Nr.6 mund te kete rendesi edhe te te tjeret mirepo jo sa te hebrenjet

Temat e fundit