Masonët Shqiptar - 2 - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Masonët Shqiptar

Masonët Shqiptar

· 134 · 34730

 • Postime: 104
 • Karma: +0/-0

#25 ne: 28-03-2006, 15:15:43
capkene,shiko librin qe flet rreth"tampiliereve",te faqa e Harun Jahjas.Por edhe "Komploti boteror" me autor Nikolai Nikolov

#26 ne: 28-03-2006, 17:16:26
   To Honorable Member "Capkenja" mund te te jep një ndihmese rreth numrit 6,ka lidhje edhe me yllin  me 6 thepa te hebrenjeve,mirëpo Nr.6 është pararendes i Yllit te famshem mos harro

  Nr.6 mund te këtë rëndësi edhe te te tjerët mirëpo jo sa te hebrenjet
Hebrenjte janë njerëzitë me te pasur ne botë............... a mund ti quash ata Mason? Nuk di pse bëj disa lidhje te tilla,njeriu sa me shumë lexon aq me shumë kupton qe nuk di nga kjo teme mendoj unë.Se shpejti do të ble librin Komplot Boteror ne gjuhën shqipe dhe do jetë një ndihmë besoj .Ndoshta me duhet te filloj te lexoj biblen,aty flitet per yllin e Davidid ,duhet te kete ndonje kuptim ky yll me 6 cepa?

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 28-03-2006, 17:25:54
  Pasi ke kuptuar qe nuk di në lidhje me këtë teme,mirë shumë,bravo.Një fjale e Sokratit thotë se:"E di se nuk di asgjë"pa keqkuptime,ju lutem.Kur njeriu e kupton se nuk ka njohuri te caktuara atëherë bene përpjekje për t'u pasuruar me dituri apo për ta shtuar diturine.Është e vërtetë se hebrenjet janë njerëzitë me te pasur ne botë,mirëpo jo te gjithë janë Mason.Kujdes

  Nuk do të rekomandoja të lexoni Biblen ngase aty ka trillime rreth Yllit te Davidit,ndërsa Ylli i Davidit është para krishtereve.Nuk mund Bibla te te jep sqarime rreth Yllit te Hebrenjeve.

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 28-03-2006, 17:55:02
O valonn mendoj qe e ke gabim pasi bibla ka filluar te shkruhet ne vitin 1513 p.e.s
Shpesh degjojme te flitet vetem per Beselidhjen e re (Dhjaten e re) Por bibla ka edhe Beselidhjen e vjeter (Dhjata e vjeter)

Kaq dija kaq te thashe.

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 28-03-2006, 18:29:47
   I nderuar shumë mirë qe po e potencon qe Bibla është e shkruar nga dora e njeriut,por mos te devijojme nga tema e debatit tani. Nuk jam fajtor qe "njerezit e mencur" kane ndryshuar Biblen.Absolutisht nuk jam gabim i nderuar,jam i njoftuar se ekzistojne Dhjata e Vjeter dhe Dhjata e Re.E sa për atë qe kam potencuar ne shkrimin me herët qëndroj plotësisht pas saj pa ansje pikë dyshimi,se Bibla trillon rreth Yllit te Davidit e sa për me shumë informacione mund te orientohesh ne Toren e Vjeter Hebraike dhe Talmudin Hebraik.
 

 

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

#30 ne: 29-03-2006, 11:04:53
 Te nderuar,
me vjen mire qe kjo teme po e ngjall interesim dhe po diskutohet, por do t'ju lutesha qe te mos dilni nga tema dhe te jeni sa me te kjarte rreth kesaj.
Jo rastesisht kam dashur te titulli temen Msaonët Shqiptar.
 I falenderoi te gjithe antaret e forumit per kontributin e tyre, e falenderoi edhe antarin Valonn i cili ka kontribuar disa here. Valonn mendoi se ne kete forum te gjithe jemi ne nivel kulturor dhe intelektual mjaft te ngritur, nese mendon se ke informacion do te kerkoja ta ndash ate me te gjithe ne.
 Besoi se e keni verejtur se ne shkrimet e mia jam munduar qe te mos perdori emra, perveq ne nje rast, prandai asnjeri nuk kerkon qe te jepni emra e mbiemra.
Do te ishte ne interesin e te gjithve qe te fokusohemi ne teme, ti evitojim keqkuptimet dhe te mundohemi te japim nje ide rreth ekzistences eventuale te masonerise shqiptare, fushave te jetes ku ajo vepron, implikacioneve me karakter kombetar apo nderkombetare dhe se fundi te shprehim idene tone se a jemi te pajtimit qe nje llozhe masonike te udheheq me jetet dhe shtetin tone.
 Ne te ardhmen do te nderhyj serish me informacione dhe me linja te zhvillimit te bisedes, deri atehere ju pershendes.

                                                                                       Kelmendi

 • Postime: 104
 • Karma: +0/-0

#31 ne: 29-03-2006, 11:42:56
ylli me 6 cepa eshte kombinimi i kompasit me trekendeshin ,gje e cila eshte perdorur nga egjiptianet e lashte.Por per detaje rreth kesaj qe kerkoni,nuk ka nevoje qe te lodheni.Mjaft te lexoni librin per tampilieret nga Harun Jahja,si edhe librin e Nikolai Nikolov "komploti boteror".Te uroj ta gjesh kete liber,sepse eshte veshtire ta gjesh.Ka dale ne shitje qysh prej 5 vjetesh.Kurse per tampilieret,e gjen ne internet te web faqa e Harun Jahja.

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 29-03-2006, 12:45:33
    Përshëndetje te nderuar/a anëtar/e e veçanërisht atyre qe po kujdesen për këshilla dhe udhezime.Është absurde ajo qe thuhet nga anëtari "kelmendi", po citoj:"...te mundohemi te japim një ide rreth ekzistencës eventuale te masonerise shqiptare, fushave te jetës ku ajo vepron, implikacioneve me karakter kombëtar apo ndërkombëtare dhe së fundi te shprehim idenë tonë se a jemi te pajtimit qe një llozhe masonike te udheheq me jetet dhe shtetin tonë".
   
     Nuk e di te kem thene une se ndonjeri nga debatuesit eshte i nivelit me te larte apo me te ulet kulturor apo intelektual,Honorable Member "kelmendi".

   Si mund të flasë njeriu për ekzistencën eventuale te një "strukture" kur ajo veç ekziston?Kush pyet a je i pajtimit apo nuk je?Poenta është se masoneria ekziston dhe vepron me rol mjaft aktiv e ku me shumë,natyrisht ku përveç se ne Politike.


 

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

#33 ne: 31-03-2006, 03:53:07
Pershendetje,
me vjen keq qe dikush e ka keqkuptuar shkrimin tim te meparshem, qellimi i vetem i imi ka qene qe te riorjentoi diskutimin.
 Une personalisht nuk do ta jepja per aq te njohur ekzistencen e llozhave apo strukturave masonike nder shqiptare, per kete teme nuk flitet apo pak kush flet, me siguri ata qe flasin per kete teme nuk jane mason dhe nuk mund te flasi me bindje te plote per nje gje te tille.
Keto qe po i shkruajme ne jane sypozime ose informata ne te cilat kemi qasje, e te cilat nuk jane sekrete, per te qene ne gjendje te shkruajme me siguri te plote, ose do te thot se jemi pjese e ndonje strukture, llozhe ose se punojim per struktura tjera qe percjellin aktivitetet sekrete qe zhvillohen ne vend pra Sigrim- Inteligenc . Ne te kunderten do te arrija ne perfundimin se keto struktura nuk jane edhe aq sekrete, ose ose ata qe shkruajne jane duke ja futur kot.
Tash! Pa marre parasysh burimin e informacionit nese jemi te sigurt qe keto "struktura" llozha masonike ekzistojin dhe jane te lira te veprojin atehere demokracia e brishte te cilen po mundohemi te ndertojim eshte ne rrezik.
Ne anen tjeter mund te them se nuk ka politike pa ekonomi, nese masoneria vepron ne politike ajo eshte drejtperdrejt dhe aq me teper e implikuar ne jeten ekonomike te vendit, ne kete rast ajo qe ndodh eshte koncentrimi i te gjitha resurseve ekonomike ne duar te disa elementeve dhe kjo e prek drejtperdrejt secilin prej nesh.
Individualizmi i theksuar nder shqiptar, te cilin munda ta verej edhe ne kete forum, ben qe secili prej nesh te mos shqetesohet per gjerat qe ndodhin pertej oborrit te shtepis sone dhe na shtyn qe te pajtohemi me çdo gje qe ne menyre direkte dhe te menjehershme nuk e prek interesin tone.
Ne vendet demokratike keto qeshtje diskutohen ne parlament, stukturat e sigurimit shteteror i vezhgoin keto fenomene, sistemi gjyqesor vepron dhe opinioni publik nderhyn dhe nuk e luan vetem rrolin e viktimes se nenshtruar siq jemi mesuar te bejme ne.
Prandaj po them se ja vlen te hulumtojim, te debatojim ne menyre qe te ngrisim nivelin e vetedijes kolektive dhe ti kundervihemi ketyre fenomeneve negative qe paraqiten ne shoqeri te zhvilluara.
Te jeni te sigurt se nuk eshte dhe aq mire qe masoneria te udheheq shtetin dhe procesin ekonomik te vendit sepse ateher nuk ngelet hapesir veprimi per intelektual te lire dhe shoqeri civile e aq me pak mund te arrihet mirqenia dhe barazia sociale.
Shpresoi qe mes nesh te mos kete te atille qe e admiroin keto lloj shoqerish sekrete e ekzoterike.

Deri ne shkrimin tjeter, pershendetje.
                                                                                                                                                                                                           Kelmendi  

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#34 ne: 31-03-2006, 13:35:18
   Përshëndetje te nderuar/a anëtar/e te forumit po ashtu nje pershendetje e veçant edhe atyre qe po kujdesen për (c)riorientimin e debatit,ngase gjithmone ka nevoje per te tille.Ka te atille qe presin se do te dalin njerez dhe do te thone se jemi masone,kemi keto qellime,kjo eshte strategjia jone e veprimit,blla-blla-blla...Jo te nderuar askush nuk do te del dhe t'iu drejtohet me altoparlant (loudspeaker) dhe t'iu thote se jane mason,harrojeni ate gje,eshte plotesisht nonsense te pritet nje gje e tille.Nuk ka nevoje te theksohen disa gjera kur ato jane te njohura se ekzistojne.Mirepo ka edhe te atij niveli qe nuk i shohin,presin qe t'ua hapin syte me gisht per t'i pare gjerat.Nuk e di se ka Demokraci dikund,ky term ekziston vetem ne leter,ndersa ne zbatim nuk eshte askund madje as ne ShBA-ne "Demokratike".Tani, do t'ua them nje fakt qe per dikend mund te jete intersant.Nga te gjithe 43 Presidentet Amerikan vetem njeri nuk ka pasur lidhje me strukturat masone,cudi apo JO!?Kur nuk munden amerikanet te largojne strukturat masone nga State Department-i,si mund te largojne shqiptaret?
 

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

#35 ne: 31-03-2006, 16:08:21
 Zoti nuk do ta ndryshoi gjendjen e nje populli perderisa ai te mos e ndryshoi veten.
 Per disa nuk ja vlen as te jetojin nese dihet se fundi eshte vdekja.
 Nuk kemi ndermend te jetojim si skllav, kujt i duket kjo e vetmja zhgjidhje le te vazhdoi me keto mendime servil dhe prej te nenshtruari.
 Ne te tjeret kemi Fe, kemi Moral, kemi Emer, kemi Identitet, kemi Komb dhe kemi Ideale, nuk do te lejojim qe dikush te na i shkel edhe nese duhet te vdesim per to.


                                                                                                    Visar Kelmendi

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 31-03-2006, 17:03:54
  Përshëndetje te nderuar/a anëtar/e te forumit.Thank You Honorable Member "kelmendi", nuk janë mendime servile, por reale,sytë janë për të parë.OK ndrysho gjendjen përmes Parlamentit,Sherbimeve Sekrete, Honorable Member "kelmendi",pasi qe ne vendet "demokratike" ndryshimet bëhen ne këtë mënyrë,pasi po thekson kështu.Si mund te ndryshohet gjendja ne Parlamente apo ne Sherbime Sekrete kur kryesuesit e këtyre institucioneve janë te lidhura me strukturat masone?Shumë çuditshëm po tingellon he!

  Po shihet se sa shqiptaret kanë fe,moral,emër,identitet,komb,ideale dhe po ashtu se si vdesin njerëzitë për ato.

  Faktet po flasin nuk kanë nevojë njerëzitë te flasin.

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#37 ne: 31-03-2006, 17:40:17
 

 Po shihet se sa shqiptarët kanë fe,moral,emër,identitet,komb,ideale dhe po ashtu se si vdesin njerëzitë për ato.

 

Punet nuk ndryshojne ...
po mos i ngaterroni punet ama ...mos u beni kokefort.
Ai qe eshte fanatik ...e para eshte per veten e tij e dyta eshte situate, si ajo e fes apo ajo e problemit te iroines ...(sipas Jungut te jesh fanatik eshte te jesh shume rende i semure )

-King

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 31-03-2006, 18:36:22
nëse doni të lexoni librin e harun yahias ja ku e keni librin

http://harunyahya.com/albanian/libër/frankmasoneriaglobale/frankmasoneriaglobale.php


linku është ne shqip

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 01-04-2006, 16:05:07
    Pershendetje anetar/e te forumit.Ka mundesi te jesh me i qarte anetari "KingS00l"

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

#40 ne: 01-04-2006, 16:23:02         Masoneria ose Historia alternative, do te ishte mire te titullohej kjo teme
ose prej Masoneve deri te projektet mentale. Alternativa e te "vertetave" te cilat
iu servohet publikut nga ana e mediumeve elite te cilat, prapa skenave apo haptas, qendrojne ne bote nga perkujtues shekujsh. Nga informacionet e tilla te pa sakta ose jo te plota, jane themeluar libra historik, te cilat elitat oligarkike kane
manipuluar me shumicen.
         Historia alternative, eshte edhe udhezues i vogel nepermes te arriturave te
kerkimeve bashkohore te kujteses.
          HEKTORI

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

#41 ne: 03-04-2006, 07:36:56
 Përshëndetje te nderuar/a anëtar/e te forumit.Thank You Honorable Member "kelmendi", nuk janë mendime servile, por reale,sytë janë për të parë.OK ndrysho gjendjen përmes Parlamentit,Sherbimeve Sekrete, Honorable Member "kelmendi",pasi qe ne vendet "demokratike" ndryshimet bëhen ne këtë mënyrë,pasi po thekson kështu.Si mund te ndryshohet gjendja ne Parlamente apo ne Sherbime Sekrete kur kryesuesit e këtyre institucioneve janë te lidhura me strukturat masone?Shumë çuditshëm po tingellon he!

  Po shihet se sa shqiptarët kanë fe,moral,emër,identitet,komb,ideale dhe po ashtu se si vdesin njerëzitë për ato.

  Faktet po flasin nuk kanë nevojë njerëzitë te flasin.

Po ju perkujtoi se çdo qytetar ka te drejt vote dhe nepermjet votes zgjidhen perfaqsuesit ne kuvend edhe ne kuvend votohet per udheheqes te kuvendit.
Per sa i perket sherbimeve sekrete Kosova nuk ka sherbime sekrete te njohura dhe qe funksionojin ne nje kuader ligjor, keto qe po mendoni jane falanga private, jane polici ilegale, jane ata qe ne emer te nje qellimi madhor mbledhin reket neper kosove.
Jam i pajtimit se keta individ nuk mund te bejin dhe nuk do te bejin asgje, ata vete jane grupe interesi dhe ne momentin kur do te kalohet nga pashtetesia ne shtetesi keta te fundit do te shenderrohen ne sherbime inteligjence te kosoves, ne kete menyr do te shohim legalizimin e ilegales dhe formimin e oligarkise.
Mos harroni keta individ nuk e kane monopolin e forces as te manipulimit.


                                                                                            KELMENDI

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 03-04-2006, 16:39:01
  Thank You,Honorable Member "kelmendi",mirepo jam i njoftuar se sipas Kornizes Kushtetuese per Veteqeverisje te Kosoves,Kreu 9, Neni 9.1.3 (c) ;cdo person qe ka mbushur moshen 18-vjecare dhe qe ploteson kriteret e votimit ka te drejten e votes,ndersa Kryetari i Kuvendit zgjedhet sipas Kreut 9, Neni 9.1.9 nga partia ose koalicioni qe ka fituar numrin me te madh te votave ne zgjedhjet per Kuvend.
  Nuk mbaj mend nese kam permendur gje per Sherbimet Sekrete ne Kosove!Jane te njohura disa sic jane :(SHIK-u) Sherbimi Sekret i Kosoves, Sigurimi i Atdheut,.... Perkundrazi i nderuar keta e kane  monopolin e forces dhe te manipulimit.Ju lutem keni kujdes dhe mos bjeni ne kundershtim me veten tuaj.
 
  P.S. Kishte me qene mire qe te mos dalim nga tema e debatit.

 • Postime: 11
 • Karma: +0/-0

#43 ne: 03-04-2006, 20:43:01
I nderuar Valonn,
te falenderoi qe po me citon artikujt e kornizes kushtetuese, ka 3 vite qe nuk e kam lexuar, ne ate kohe isha kunder nenshkrimit te sa.
Nese mundohesh ti kuptosh gjerat une nuk po bej vetem konstatime, meso te lexosh.
Kjo teme ishteinteresante derisa nuk filluam ta perdorim ne te dy si fushbetej ideore, nese deshiron te diskutojim me shtruar per gjerat ne te cilat je nxe aq shum dergoma nje mail, une nuk e kam te fshehur adresen.
Sa per ate qe thua ti dhe per grupet te cilat i permend, ato nuk jane gje tjeter perveq grupe fantomatike e dizajnera ne Corel, perralla per femije, e bole as ata nuk po ju besojin ma.

                                                                                                         Visari

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#44 ne: 04-04-2006, 06:08:39
   O Member "kelmendi",keni filluar te ndryshoni temen ngase nuk keni pasur lidhje dhe ide se cfare teme keni postuar qe ne fillim kur ja keni nisur,prandaj ne secilin shkrim vetem sa po devijoni me shume.FLM per keshilla,mirepo qe ne klase te pare kam mesuar shkrim e lexim.Edhe per cilat gjerat jam "nxe"pasi thoni ashtu!Huh!Po shihet se cfare grupe jane nuk kam nevoje te komentoj madje as te lodhem duke shkruar per fraksione te tilla.

#45 ne: 10-04-2006, 15:45:35
Kam qene ne Shqiperi kete jave dhe nga biseda me njerez te ndryshem rezultova qe vertet ka Masone Shqiptar.Emra ska rendesi,sepse ne fund te fundit kjo eshte dicka publike.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#46 ne: 10-04-2006, 15:59:17
Kam qenë ne Shqipëri këtë jave dhe nga biseda me njerëz te ndryshëm rezultova qe vërtetë ka Masone Shqiptar.Emra s'ka rëndësi,sepse në fund te fundit kjo është diçka publike.

a mund te na thuash dhe neve qe nuk jemi ne shqiperi se cilet jane keta masone shqiptare?
kush qenkan keta njerez qe ty te paskan folur per masonet e shqiperise?

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#47 ne: 10-04-2006, 17:46:33
     Honorable Members,pas nje kohe te gjate again back to You.Mund te i'u them se ka masone shqiptar,mirepo mund te i'u flas vetem per Kosoven dhe FYROM-in,ndersa per Shqiperine hee?Masonet shqiptare te cilet veprojne ne Kosove dhe FYROM jane aktive ne POLTIKE shume shume shume te nderuar.

#48 ne: 11-04-2006, 10:06:43
a mund te na thuash dhe neve qe nuk jemi ne Shqipëri se cilët janë këta masone shqiptare?
kush qenkan këta njerëz qe ty te paskan folur për masonet e Shqipërisë?


Ska rendesi kush se ketu ka njerez dhe jane ceshjte publike.Por nqs do mund te me coni MP dhe tju jap informacione te metejshme

 • Postime: 90
 • Karma: +0/-0

#49 ne: 11-04-2006, 10:36:10
I nderuar BlueDragon, lexoni pikën e dytë te rregullores!

Rregullorja e Zeri YT!

Ju lus mos postoni materiale ne gjuhe te huaja po merrni mundimin dhe perktheni materialet.
çdo postim ne gjuhe të huaj do të editohet/fshihet pa paralajmerim!

Kjo vlen për gjith rubrikat e forumit ne perjashtim te -Babylon Forum- !

Flm per mirkuptimin
Sinqerisht, Aida
« Editimi i fundit: 15-04-2006, 04:31:22 nga Aida »

Temat e fundit