Mendimi juaj ne lidhje me atentatet e bera ne londer dhe egjipt - 2 - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mendimi juaj ne lidhje me atentatet e bera ne londer dhe egjipt

Mendimi juaj ne lidhje me atentatet e bera ne londer dhe egjipt

· 52 · 3332

 • Postime: 113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#25 ne: 29-07-2005, 09:37:23
Revolta e ketyre njerezve kunder rezhimit Bush dhe Blair arsyetohet sepse si nuk kan te drejte keta njerez te bejen atentate ne popullesine civile poashtu nuk kane te drejte amerikanet, anglezet si dhe izraelitet te kyrejn krime mbi popullesine civile irakiaqne dhe palestineze.

 • Postime: 257
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 29-07-2005, 09:51:11

  Pershendetje Sara

 Pajtohem me ty plotesisht ketu

 Respekt

 • Postime: 87
 • Karma: +0/-0

#27 ne: 29-07-2005, 14:54:42
Duhet te kerkohet problemi dhe problemi nuk jane attantatet qe ndodhin, problemi nuk eshte ai qe e vrau van Goghun problemi duhet te kerkohet me thelle. Problemi nuk ishte Ladeni .......dhe i tere problemi nuk "lindi" nga te lartepermendurit, por pikerisht problemi "i lindi"edhe vrasesin e Van Goghute dhe kryersit e attentateve, edhe ladenin....etj etj

 • Postime: 138
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#28 ne: 29-07-2005, 15:10:58
Dikur moti njerzimi flionte njerez mbi rrasa guri pere hirл tл perendisл.
Sakrifikonin(flionin) femije qe perendia tл bindet se ata e donin perendin e tyre.
Keshtu ia shtroj si kusht edhe Ab-Ra-Hamit qe tл flionte birin e tije tл vetлm, Isakun, por kur e vrejti perendia  e tijл Yahve se ai donte qл tл therrte me thik djalin e tijл tл vetлm, iu lajmrua me keto fjalл;
Ndale doren Ab-Ra-Ham !
Ne vend te birit tлnd therre kete qлngjл !
Dhe qe prej asaj kohe mл njerzimi i ndaloj sakrificat njerzore....
Por tani djalli ka qpikur njл ide tjeter.
Ne vend qл ne te flijojm dike pere paqen e njerzimit, shkojn disa njerez dhe Auto-fliohen, si ne kohen e gurit....
Ec e mos u зudit tani !  

Mua mл ka shkuar mendja se ato gjallesa te kalcinuara me miliona vite mл parл mbi tokл e qл tani ne po ua djegim materjet e tyre, mл duket se ato kafsh po hakmirren ndaj njerzimit pas miliona vitesh !

Q'farл absurditeti, tani i terл njerzimi flijohet pлrл mbeturinat e qelbura tл balenave tл peshkaqejve tл delfinave e tл sardinave !!!

O kreski shiko shkruaj diku tjeter kete postim qe ke be.Se ja ke fut kot

 • Postime: 90
 • Karma: +0/-0

#29 ne: 29-07-2005, 15:11:21
 :O.................. ........LOL........ ................sa bukur :P

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 29-07-2005, 15:27:39
Mirë e ke.
Mendova se tërë bota i kupton  Metaforat.
Më paska shkuar mundi se koti pra.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 29-07-2005, 15:31:58
Nuk jane te gjithe "te afte" si ti qe folin me Metafora, te cilat sipas mendimit tim me mir le te quheshin Cinizma!!!

 • Postime: 90
 • Karma: +0/-0

#32 ne: 29-07-2005, 15:54:52
Kreksi, nuk e kisha me ty o vlla Jojo: se per mua e kishe qare shkrimin.
E kisha me ate qe i therret vetes truth_vs_untruth, filozofin e ardhshem LOL

 • Postime: 610
 • Karma: +1/-0

#33 ne: 29-07-2005, 18:12:09
Si muslimane qe jam, sjam dakort te kryen operacione te tilla, njekohesisht sjam dakort te mos perfillen arsyet qe cojne ne keto operacione.

A thua valle, femijet palestinez e irakian, etj., gjaku i tyre eshte uje, apo dolen ne kete bote nga laboratoret? E nuk kan as prinder, e as familje?!

Behuni me objektiv njehere ne jete! Gjaku i muslimaneve po derdhet cdo dite. Psh. shih palestinen. Afersisht 50 vjet nen tortura, e vuajtje, cdo dite vriten, e shtepia shkaterrohen.

Truth vs untruth mir e tha, duhet gjetur arsyen e ketyre ngjarjeve. Mirepo administrata e Bushit gjithnje ka refuzuar te organizohej nje konferenc nderkombetare per ARSYET E TERRORIZMIT. Kuptone tash pse!

Ndersa,  konferenca tjera ka organizuar, si psh KONFERENCA : KUNDER TERRORIZMIT; ALEANCA KUNDER TERRORIZMIT, etj.

Arsyeja e te menduarit identik eshte pjelle e globalizmit amerikan.Shihni kete foto. Viktime e FREEDOMIT - ne irak.

Nuk jane raste te vetme. Ka me qindra.


shenim:  Harrova te them, se kjo teme s'e ka vendin te teologjia, po te politika.
« Editimi i fundit: 29-07-2005, 19:32:21 nga Kosovarja »

 • Postime: 87
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 29-07-2005, 22:51:17
Pas ketij observimi te Kosovares edhe une them se tema nuk eshte ne vendin e duhur.

Per cdo musliman pergjigjja rreth pyetjeve te tilla duhet te jete Kurani, dhe Kurani thote: ".....Te vrasesh nje njeri eshte sikur te vrasesh tere njerezimin......"

Kur Ebu Bekri (halife) po dergonte nje ekspedite per te cliruar nje vend i tha komandantit te ekspedites: ".........ti ke vetem nje armik, ai eshte me arme...."

Keto te dyja mjaftojne si pergjigje e perhershme e cdo myslimani rreth sulmeve te ngjashme sikur ato ne Egjipt apo Londer........
Muslimanet nuk jane te detyruar qe pas cdo akti te tille te perserisin te shumperseriturat e tyre dhe te "ulen" nga te tjeret ne banken e te akuzuarve dhe te presin pyetje te llojllojshme.
Pyetjet ne lidhje me konceptet Islamike metiojne pergjigje, dhe muslimanet qysh nga sulmet e para ne US kane treguar qendrimin e Islamit ndaj tyre, andaj i njejti qendrrim eshte edhe per aktet e tjera te llojit te ngjashem dhe njerezit skan nevoje te pyesin per cdo akt te ri qendrrimin e muslimanve.

Pasi qe tema eshte politike do te ishte mire qe ajo te dergohet tek rubrika perkaese.

 • Postime: 113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#35 ne: 30-07-2005, 03:43:57
Edhe une po ate e thashe qe te gjitha atentatet e kryera ne shba dhe evrope kane nje arsye

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 30-07-2005, 03:46:32
Sa i përket rrafshit politik arsyeja është e cartë. Sa i përket fesë "qëllimi nuk e arsyton mjetin".

Dijetaret janë distancu me kohë.
Sodisni mbi fjalët e shejhul-Islam Abdul-Aziz Ibn Baz [v.1420H], Allahu pastë mëshirë ndaj tij, kur tha më 1996: "Këshilloj el-Mas'arin, el-Fakihun dhe Ibn Ladinin dhe të gjithë ata që përshkojnë shtegun e tyre, që ta lënë këtë shteg shkatërrimtar dhe ta kenë frikë Allahun dhe të ruhen nga hakmarrja dhe hidhërimi i Tij, si dhe t'i kthehen udhëzimit dhe të pendohen tek Allahu nga çfarëdo që ka dalë prej tyre në të kaluarën". Megjithëkëtë, njerëzve si el-Mas'ari dhe el-Fekih u është dhënë "azil politik" në Britaninë e Madhe. el-Mas'ari banon në Londër që prej vitit 1994, duke qenë i lirë të propagandojë ideologjinë e vet të çoroditur. Pra, mendoni thellë rreth kësaj!

 • Postime: 87
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 30-07-2005, 13:04:30
Kleriku mysliman Tantavi mban ceremoni anti-terroriste

30/07/2005

Ditën e Premte  në "Xhaminë e Paqes" në Sharm el-Sheik, Imami i madh i Az'harit, Muhamed Sejjid Tantavi ka mbajtur një ceremoni të fortë kundër terrorizmit . Para disa ditësh zona turistike e Sharm el-Sheik ishte goditur nga një seri bombash vdekjeprurëse.

Gjakderdhjet dhe masakrat e vazhdueshme në Irak dhe sulmet e fundit në Londër dhe Sharm  kan thelluar debatet në rritje në mes të shteteve myslimane mbi rrugën më të mirë që Islami duhet të merret me "terroristët" të cilët veprojnë në emër të Tij (Islamit).

Imami i madh i Az'harit – njërit nga institucionet më prestigjioze të botës Islame , iu drejtua qindra besimtarëve ende të tronditur nga bombat e hedhura në zonën turistike të Sharm-it, që morën jetët e dhjetëra egjiptianëve dhe turistëve të huaj.

Tantavi përdori termin arab "Mushrikët" – "politeistët" – term ky shumë i rëndë dhe me ngjyrim negativ në Islam. Kurani, libri i shenjtë i myslimanëve, dënon rëndë "Mushrikët" ,duke i pranuar Jahuded dhe Kristianet sikur pasues te monoteizmit

Ata që vranë dhjetëra të pafajshëm "nuk kanë justifikim dhe Islami nuk pajtohet me ta", tha Tantavi.

"Agresorëve te cilet i hudhin në erë vetat e tyre, makinat e tyre dhe të cilët hudhin bomba kunder te pafajshmive,grave dhe femijve ,nuk do tu ipet kurrfar meshire nga Zoti...ata do te mallkohen nga Zoti dhe engjëjt e Tij"- tha Tantavi.

Menjëherë pas sulmeve të Sharm-it, Levizja Libaneze Hizbullah tha se : "sulmet masive vdekjeprurëse kundër njerëzve të pafajshëm.....kërko jnë marrjen vendimi nga klerikët (mysliman)" kundër dhunës.

Pas luftës së gjatë me okupatorin Izraelian deri  në vitin 2000, Hizbullah konsiderohet si një forcë nacionaliste.

Po ashtu kleriku më i vjetër shiit i Libanit, Ayatullah Hussein Fadlallah i cili në të kaluarën kishte lidhje më grupin Llibanez, pas sulmeve në Sharme l-Sheik tha se myslimanët duhet të dënojnë sulmet e tilla.

Në ceremoninë e tij të së Premtes, Sheiku Fadlallah tha se "fenomeni i keq" i terrorizmit  "e ka burimin tek politika arrogante (e SHBA-ve dhe Izraelit)

Burimi: Guardian Unlimited


marre nga:  www.zgjohu.com

 • Postime: 121
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 30-07-2005, 16:44:51
 Kater te dyshuarit per ngjarjet e Londres me 21.07. u kapen. Do te shohim se cfare perralla do te na nxjerre "Scotland Yard" mbasi te i ket marre ne pyetje.
Mendoj se ngjarjet e 21.07 ishin vetem terheqje e vemendjes nga ngjarjet e 07.07, per asrye se ne ngjarjet e para mbeten shume gjera te dyshimta dhe te pa sqaruara. Psh. u tha qe shperthimet u ben nga kater atentatoret vetevrases. Mirepo u vertetua me vone se te kater kishin blere bileta kethyese ne relacionin Leeds-Liverpool, e kishin parapagu vendin e parkimit. Pra ai qe ben vetevrasje, perse te bleje bilet kethyese? Perse ta parapagoje parkimin e vetures ne stacionin e Leeds? Pastaj "Scotland Yard" tha qe ne veturen e atentatoreve, NJE FIAT I KUIQ, kane gjetur 9 bomba, disa dite me vone e njejta "Scotland Yard" thot se ne veturen e atentatoreve, NJE NISSAN I KUQ, jane gjetur 12 bomba. Perse gjithe keto kunderthenie? Pastaj perse "Atentatoret" te i lejn bombat ne veture kur ato deshten te bejn vetevrasje? Perse nuk i morren te gjitha bombat me veti kur qellimi i tyre ishte te vrasin sa me shume njerez? Jane pyetje qe ndoshta asnjehere nuk do te sqarohen, ashtu siq nuk u sqaruan ngjarjet e New York dhe ato te Madridit.
Edhe ngjarjet e Turqise dhe te Egjyptit per mendimin tem ishin te pregatitura per terheqjen e vemendjes se  opinionit, qe te mos dyshojne ne ngjarjet e Londres.
Shtrohet pyetja, ku do te ndodhin goditjet e ardheshme? Ndoshta ne Itali ose ne Australi ose........dhe prap fajtore do te jen muslimanet
« Editimi i fundit: 30-07-2005, 19:50:47 nga Alesund »

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#39 ne: 30-07-2005, 19:45:58
Sa i përket rrafshit politik arsyeja është e qartë. Sa i përket fesë "qëllimi nuk e arsyton mjetin".

Thuaje fort... ta degjojne e kuptojne te gjithe! Se na lodhet lodhje: :(


ps., E mqs jemi ne keto diskutime, 4 vraresit per bombat e 21 Korrikut ne Londer jane kapur nga forcat policore. Nderkohe, 12 persona jane ne custody. Finally... there is some justice in place. ;)

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#40 ne: 30-07-2005, 20:03:33
Finally... there is some justice in place. ;)

Kryt po me dhemb kur permendet justica (drejtësia) that is in place.  ><

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#41 ne: 31-07-2005, 05:57:31
Me thene te drejten, nuk e kuptova mire ate fjaline qe ke shkruajtur  (?)
Mos ke dashur te thuash, ''shpatullat po te dhembin'' kur permendet drejtesia...?
E nese eshte keshtu, une te keshilloj te mos lexosh perciptaz vetem fjalet qe shkruhen or Xhavo... perpiqu te kuptosh thelbin qe shtrihet nen to.
Jemi te gjithe te vetdijshem qe drejtesia (is far from being into place~) eshte shume larg te qenit ne vend... por une e kisha fjalen qe, me ne fund u arrit dicka dhe nga drejtesia per ato krime qe u kryen nga keta njerez mizor. Me fjale te tjera, u gjenden disa nga fajtoret e gjithe atyre njerezve te pafajshem qe humben jeten.
Te lutem, mos e lidh me varferine apo me te pafajshmit dhe foshnjat qe vdesin e vriten perdite ne kete bote (realitetin e dime te gjithe, sesi eshte ne kete aspekt :()... cilesimi im ishte vetem persa ndodhi ne Londer ditet e fundit. OK?


Me respekt
SmiLey

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 31-07-2005, 06:23:28
Me thene te drejten, nuk e kuptova mire ate fjaline qe ke shkruajtur  (?)
Mos ke dashur te thuash, ''shpatullat po te dhembin'' kur permendet drejtesia...?
E nese eshte keshtu, une te keshilloj te mos lexosh perciptaz vetem fjalet qe shkruhen or Xhavo... perpiqu te kuptosh thelbin qe shtrihet nen to.
Jemi te gjithe te vetdijshem qe drejtesia (is far from being into place~) eshte shume larg te qenit ne vend... por une e kisha fjalen qe, me ne fund u arrit dicka dhe nga drejtesia per ato krime qe u kryen nga keta njerez mizor. Me fjale te tjera, u gjenden disa nga fajtoret e gjithe atyre njerezve te pafajshem qe humben jeten.
Te lutem, mos e lidh me varferine apo me te pafajshmit dhe foshnjat qe vdesin e vriten perdite ne kete bote (realitetin e dime te gjithe, sesi eshte ne kete aspekt :()... cilesimi im ishte vetem persa ndodhi ne Londer ditet e fundit. OK?


Me respekt
SmiLey

Po ata që përkrahin pushtimin (krimin) e organizuar nuk mund të jenë të drejt as në gjykim të atij ordinar.

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#43 ne: 31-07-2005, 07:10:08
O Xhavo, te lutem...a ka mundesi te jesh me specific?
Kush ata? E ke fjalen per forcat policore? E ke fjalen per shtetin britanik? Apo e ke fjalen per njerezit e thjeshte si puna ime dhe e jotja qe dhe pse nuk kemi gje konkrete ne dore... perseri kemi te drejten e opinionit dhe moralit per te denuar e kerkuar for the justice to be put into place? Cilen e ke fjalen?
E nese e ke per autoritetet qe permenda...deri diku dhe te jap te drejte, but from the other side... I resent te perkrah ato qe mendoj se do te thuash... sepse realiteti i atille eshte (jane ata ne pushtet, e jo une e ti). Nderkohe qe, edhe pse ne te dy, mbartim te drejten morale te gjykojme ato njerez...kjo nuk do te thote qe ne duhet te presim deri sa te shkojme ne te dy ne ato poste ... coz then, we would have the right to call justice what we'd do! It doesn't work that way Jojo:
 Te keqinj apo te mire, fakt eshte qe ato jane forcat aktuale ne pushtet...e ne me ato na duhet te mjaftohemi. E perderisa po sjellin drejtesine persa i perket njerezve te pafajshem qe u vrane ketu, pikerisht ne kete moment une ndiej se dicka pozitive eshte arritur ne ate respekt. Nuk me intereson se kush e sjell... rendesi ka qe u soll!
Ky eshte thjesht mendimi im (qe jo medoemos mund te permbush kerkesat tuaja ne lidhje me kete ceshtje). :)

 • Postime: 113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#44 ne: 01-08-2005, 02:49:22
Alesund pajtohem plotesisht. Mendoje se keto atentate kane shumeqka misterioze ne to edhe ende gjerat nuk jane te spjeguara siq duhet ka shume supozime e pak fakte. Mendoje se eshte diqka politike por qka mbetet te zbulojme!!!!

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#45 ne: 01-08-2005, 06:44:14
Hajt pra, pse nuk po e zbuloni ju...ec... se juve po ju presim dhe ne ;)
Aman o goce, si nuk u lodhe per Zotin qe shkruan ne cdo teme duke lidhur cdo gje me islamin... e jo vetem kaq, por aq te eshte erresuar truri sa nuk sheh me pertej horizontit. Mblidh informacionet e duhura ...e pastaj, hajde e argumento! Nje avaz me ty...vetem me hamendje flet.
E persa i perket informacioneve apo gjetjeve te grumbulluara ne forme jo te njetratjshme nga forcat policore britanike... beni mire te arsyetoni pak. Jam kurioze... ju njerez cfare jeni, studenta... punonjes diku, a cfare? Po mire cfaredo qe te jeni, a valle nuk u ka ndodhur ndonjehere te gaboni keshtu? Une di, se njeriu human edhe gabon sepse ketu dallohet dhe nga robotet te cilet jane supozuar te mos gabojne. Apo ju jeni nga ata qe s'keni gabuar kurre ne gjykimin e ndonje gjeje... hmmm zor ta besoj hmmmmm:
Pastaj, nuk u ka ndodhur valle ndonjehere te mblidhni informacione jo te sakta per dicka, e ku jo medoemos u kane sjell ne rezultatin real qe ne fillim?  Mos valle me nje te qelluar vritkeni lepurin, ju keshtu?
Aman ore aman... po behet fjale per jete njerezish e jo per kokrra mollesh qe edhe po u kalben pune e madhe fort nuk bejne ndonje dem te madh. Asnje gje nuk eshte aq e lehte sa duket ne pamje te pare! Sepse po te ishte aq e lehte per te asgjesuar kriminelet e vrasesit anembane botes, sa me nje te hapur e te mbyllur te syve... do te kishim me cdo cep vetem burgje plot e perplot me kriminela. Por ne realitet nuk ndodh keshtu Jojo:... e une jam e vetdijshme se jetoj ne realitetin e shekullit 21-t (atje ku njeriu sado i prefeksionuar te jete si nga ana akademike po ashtu dhe teknike, perseri mund te gaboj!),...  por nese ju te tjeret mendoni se jetoni ne ''Elisa ne boten e cudirave''...hajt pra, pafshi enderra te bukura!

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#46 ne: 01-08-2005, 07:38:22
Zonjusha Smiley unë s'po mund të arrij të kuptoj se kë don ta shfajsosh me ketë qe ke shkruar. Po hajde njeriu po gaboka (edhe sipas teje i falet), atëhere s'paskan gabuar (si njerëz të shfajsuar) edhe ata terroristat që kishin kërkesa të drejta por në "objekte" të gabuara?

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#47 ne: 01-08-2005, 08:48:57
Z. Xhavo, pas gjithe atyre replikave dhe me ty... kujtoja se e kisha bere te qarte idene time persa i perket kesaj teme. Si duket jam gabuar...hmmm
Se pari, nuk po shfajesoj njeri… se eshte ndryshe te gabosh rende ku prej kendej merr emrin 'faji'(si psh, britaniket duhet te mbajne ne supe fajin e tyre persa i ndodhi atij brazilianit)… e eshte ndryshe te besh gabime njerezore kerkimore. Secili duhet te mbaj pergjegjesite e veta kur gabon, dhe kjo as nuk diskutohet ne kete pike. Por me erdhi cudi sesi disa ketu nje e dy, fillojne e hedhin batutat si…''o cdo gje qe ndodhi eshte bere nga Britaniket, ata kane gisht ne gjithe keto veprime…edhe ngjarjet e Turqise dhe te Egjyptit ishin pergatitur per te terhequr vemendjen opinionit e per ta larguar nga Londra, jo po Scotland Yard vetem intrigon per zbulimet qe ben...''….  etj etj marrezira te thena si keto. Gje konkrete nuk kane te hedhin poshte zbulimet e faktet qe jane treguar deri tani, por dhe fjale ne ajer leshojne. :O Mua keto mehamendje me te vertete qe me kthejne ne nje gjendje te plogesht....
Nuk me thoni ata 4 vrasesit qe i arrestuan… mos i pagoi anglezi dhe ato, mos ishin gje aktore e kishin ardh me lujt ndonje rol ketu ne Londer se s'kane ku ta luajne tjeter…? Aman pse duhet me qene kaq naiv xhanem.…pse nuk duhet t'i besosh te keqes kur ndodh, e ta pranosh ate? Perse?!
Nuk i kategorizoni ju ata njerez si kriminela per ato qe ben me 21 Korrik por dhe ata te dates 7-t (?.)… shpirtin e lenduar mund ta kene patur ato (dhe i kuptoj, sepse bashkeatdhetaret e tyre vriten pafajsisht atje larg… por shko laja hakun Bushit e tjetrit ne qeline e tyre, por jo me vra ashtu kot njerezit sikur me qene arra kokosi) Jojo:
Me tutje, ti Xhavo shkruan…''po hajde njeriu gaboka…edhe sipas teje falet''. Pse ti nuk fal keshtu? Une po flas per falje te grades te ulet (dmth fal, ato gabime qe mund te jene bere bere gjate kerkimeve policore), nuk po flas qe fal njerezit qe bejne gabime te pafalshme. Te kuptohemi qarte, he te lutem.
E persa i perket veprimeve te ketyre terroristave… JO JO JO! Nuk kishin aspak kerkesa te drejta ne ''objekte''te gabuara – sic i quan ti. Jojo: Keto ishin veprime te paramenduara… ishin te vetdijshem per aksionet qe po merrnin, ishin te vetdijshem se ajo qe po kryenin do te sillte humbje njerezish, dinin shume mire sesi do t'i shkonte filli atij muhabeti... jete njerezish te pafajshem do te merreshin, pra...kurresesi NUK mund t'i cilesoj si gabime!
Dhe te lutem, mos shko te krahasosh ne te njejtin nivel… gabime qe ben njeriu gjate nje zbulimi a kerkimi, me ate qe ben dikush per te vrare dike 'me qellim te percaktuar'. S'jane ASPAK njesoj e parallel (they don't come hand in hand)!!!


Diten e mire!

 • Postime: 121
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#48 ne: 01-08-2005, 09:21:41
Smiley, ju that me siper:  "Keto ishin veprime te paramenduara… ishin te vetdijshem per aksionet qe po merrnin, ishin te vetdijshem se ajo qe po kryenin do te sillte humbje njerezish, dinin shume mire sesi do t'i shkonte filli atij muhabeti... jete njerezish te pafajshem do te merreshin, pra...kurresesi NUK mund t'i cilesoj si gabime!"

Ku e dini ju? Ju flitni me aq bindje kunder ketyre personave, sikur keni qen prezent, ne organizimin e ketyre aksioneve.
Ju flisni sikur i keni njoh keto persona shume mire.
Nese u beson mediave angleze, te propozoj te i lexosh edhe njeher te gjith gazetat prej fillimit, do te shohish se sa kunderthenie ka ne to.
"Scotland Yard" eshte vet fajtor qe nuk i sqaron gjerat sa duhet dhe siq duhet.
Perse gazeta izraelite "Jerusalem Post" shkruajti se Netanjahu (qe ndodheshte ne daren 07/07 ne Londer) eshte paralajmeruar nga sherbimi sekret ne mengjes te asaj date per ndodhjen e ketyre goditjeve? Prej ku e dinte sherbimi sekret anglez qe do te ndodhin keto ngjarje?

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#49 ne: 01-08-2005, 09:53:37
Ej po si... dikush shkon e vret dike... e nuk di se cfare ndodh me mbrapa? Apo dikush shkon e hedh bombe apo gaz lotsjelles... e nuk di pasojat e ketyre veprimeve? Uaaa c'llogjike?! :O
C'me duhet t'i njoh keta tipa personalisht per te kuptuar qe kane shpirtin e erret sterr...e ku as te afermit e komuniteti i tyre nuk i perkrah per ato qe ben (!)...(le njehere qe as deshiroj t'i njoh, s'me interesojne hic njerez te tille :@)
Po ti, mos i njeh gje gjerat me imtesi sesi avancojne qe na flet me aq perpikmeri? Le te sqarojme nje here e mire dicka... hamendjet per keto veprime i dhe ti, e jo une! Jojo:
Une kam bindjen time se nje njeri qe ben akte te tilla kaq c'njerezore eshte fajtor deri me gryke dhe eshte i vetdijshem per jetet e njerezve te pafajshem  qe merr! NE nuk po flasim per njerez psiqik (qe nuk dine sec bejne e se ke vrasin, se s'mund te arsyetojne)... por po flasim per njerez qe supozohet te kene nje mendje te shendosh... e dikush qe eshte i tille, i punon ndergjegjia, i punon arsyetimi, i punon fajesia, i punon keqardhja... etj etj ndjenja qe karakterizojne nje njeri normal!
Dhe sa mire i besoke gazetes izraelite zotrote... po ta nisim me kete fryme sic e nis ti... atehere, perse nuk beson dhe ne te tjerat, e?! Apo you like to * n choose (~te pelqen te zgjedhesh cfare te kete enda ty?)
Sa per info, une i ndjek lajmet perdite, dhe jam ne kontakt te drejtperdrejt me gjendjen e krijuar sepse jetoj e punoj ne kete vend... gje qe s'eshte e vertete per ty. Nderkohe, ti lexo e beso lajmet e tua... e une po vazhdoj te lexoj ato te miat. Se keshtu vate kjo pune... secili per hesap te vet vepron ketu.


Gjithe te mirat!
 

Temat e fundit