Papa Gjon Pali II vdiq - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Papa Gjon Pali II vdiq

Papa Gjon Pali II vdiq

· 62 · 4477

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

ne: 01-04-2005, 14:39:48
Nga ora ne orë gjendja e Papes po keqësohet, sipas zedhensit te Vatikanit.

Ky ishte me te vertetë nje simbol i shenjte nje njeri i jashtëzakonshëm, nje PAP modern.

Karol Vojshtila lindi ne vitin 1920 ne Vadovice, afer Katovices kurse sherbeu si evek ne Krakovi qe nga viti 1964 ku pastaj u emrua Pap i Vatikanit me 1978.
Gjate procesit te "Soladarnost'' ishte mbrojtes i Lesh Valeses dhe njihet ne histori si mbeshtetes i drejtave te njeriut  dhe
ndikoj shume ne lirimin nga tutella ruse komuniste te satelitve te tijë. Nje Pap liridashes qe solli reforma te reja ne jeten e besimtareve katolike dhe sidomos unifikimin e te gjithe krishtijanve ne bote.

« Editimi i fundit: 02-04-2005, 18:39:58 nga Captain Albania »

#1 ne: 02-04-2005, 03:49:02
Mediat italiane e paraqesin te vdekur kurse Vatikani pohon se ai ende eshte gjalle. Shume kryetare te shteteve katolike nisen per ne Rome per ti dhene lamtumiren e fundit!
Ca po ndodh ne te vertete?!

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 02-04-2005, 04:06:18
pershendetje,

nje gje eshte e rendesishme, se Papa Gjon Pali II-te eshte ne castet e fundit te jetes se tij (eshte ne 'koma').
Mediat jane te lira te shkruajne se cfare te duan, shpeshhere bazohen edhe ne thashetheme... por vetem Mediat e Vatikanit (Radio Vatikani, Osservatore Romano...), dine me mire gjendjen shendetesore te tij (ne rast se ka vdekur apo eshte akoma gjalle?).

Ftoj cdo te krishtere (dhe jo te krishtere) qe te lutet per te, sepse Papa Gjon Pali i II-te nuk eshte vetem Pape i te krishtereve katolik, por i te gjitheve. Sepse eshte ai qe kerkoi falje per gabimet qe ka bere Kisha gjate historise, eshte ai qe shtriu doren te gjitha Religjioneve ne mbare boten, eshte ai qe ishte njeri i dialogut, i paqes... shkurt me humbjen e tij mbare Njerezimi (=bota) do te kete me pak dashuri.

pershendetje,
I krishteri

 • Postime: 196
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 02-04-2005, 04:12:17
aprilili
he really died
aprili
yes
no yes
no
i don't know myself
i just did aprili on myslef

hajt me iman e kuralist i lumi zot!

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 02-04-2005, 04:16:43
ore cun,

nuk je ne CHIT-CHAT ketu, por mos perhap DIS-INFORMATA!!!

Sot nuk eshte 1. prilli, por jemi me 2. prill, keshtu qe please azhornohu pak, sepse paske mbetur mbrapa nje qik  :P

mos harro: nuk behet lojera me jeten e tjetrit! (vdiq, s'vdiq..?).

tung

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 02-04-2005, 04:26:29
Papa GJon Pali II-të ia arriti qe ti permisoj gabimet e tjerve, sidomos ato te  dy Luftrave Boterore.
Duke iu falenderuar Gjon Palit II, europa u lirua nga kthetrat e stalinizmit.
Ai kishte adhurim te madh per njerez humanitare si Nena Tereza por diti tiu fali gabimet edhe atyre qe ishin ne anen e kundert, si Fidel Kastros.
Ishte Humanist i madh !
Tani flitet se do vije nje Pap me origjine nga amerika latine.
« Editimi i fundit: 02-04-2005, 06:29:35 nga Kreksi »

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 02-04-2005, 04:57:57
Tani flitet se do vije nje Pap me origjine nga amerika latine.

[size=14]Sipas Top Channel:

KARDINALI IVAN DIAS MUND TE JETE PASUESI I PAPES

Kardinali indian Ivan Dias, po perflitet se fundi si pasuesi i Vojtiles, ne postin e Papes se ri ne krye te Vatikanit. 69 vjeçari, i cili flet 16 gjuhe te botes, drejton aktualisht dioqezen e Mumbait ne Indi, ndonese eshte i njohur me sherbimet e tij edhe ne shume vende te Afrikes e Azise, por edhe si perfaqesues i Selise se Shenjte ne Shqiperi.[/size]


* shpresojme te jete i vertete ky lajm, sepse Ivan Dias eshte mik i madh i shqiptareve! Edhe pse me habit fakti qe Top Channel nuk citon burimin e lajmit se ku eshte bazuar...!

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 02-04-2005, 06:49:40
Kurajo !!!

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 02-04-2005, 07:50:44 nga Kreksi »

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 02-04-2005, 07:11:13
Me te Shenjten Nena Tereza

[attachment[/attachment]

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 02-04-2005, 07:16:27
TE KAPERCEHET PRAGU I SHPRESES

[attachment[/attachment]

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 02-04-2005, 07:43:41 nga Kreksi »

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 02-04-2005, 09:24:27
Papa eshte ne prag te vdeksjes por nuk ka vdekur akoma. Keto jane lajmet e fundit deri tani.

#11 ne: 02-04-2005, 16:03:40
Vdiq Papa Gjon Pali i dyt.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 02-04-2005, 16:26:55
Sot e Shtunde 2 Prill 2005 ne oren 21: 37 minuta vdiq ne Vatikan, Papa Gjon Pali II, njeriut qe qendroi deri ne piken e fundit ne krye te Papotes. Ne kete çast eshte tubuar nje turme te me se 75 000 vetave   ne Sheshin Shen Pierr, ne heshtje si të ngrire vendi, pere te shoqeruar Papen ne kete Pasage (kalim) te pa evituar pere te gjithe...
Kembanat filluan te bien ne tere Romen, ne shenje zie, 84 here aq sa kishte vite Papa.
Zoti e qoft ne Parajse.
« Editimi i fundit: 05-04-2005, 00:17:44 nga Kreksi »

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 02-04-2005, 16:57:04
Vdiq Papa Gjon Pali II, njeriu qe shembi Murin  e Berlinit.
Lavdi i qoftë, e Zoti yn i shqiptarve e bekoft se ka qen humanist i madh.

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#14 ne: 02-04-2005, 17:07:03:(:(:(:(:(:(:(

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 02-04-2005, 17:12:06
aprilili
he really died
aprili
yes
no yes
no
i don't know myself
i just did aprili on myslef

hajt me iman e kuralist i lumi zot!

...deri tani ishe ne rregull, kosovari_i_terbuar!!!
ç'ka te gjeti?

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#16 ne: 02-04-2005, 17:13:41
Ka vdekur vertete!! ora 21.37!!

Hap icik tv.


E merzitur jashte mase :(

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#17 ne: 02-04-2005, 17:14:51
  2005
 
 
Il cuore ha ceduto alle 21,37. Un allarme dei medici dopo il bollettino delle 19,30: «Il Papa sta peggiorando». L'ultimo pensiero rivolto ai giovani: «Vi ho cercato, siete venuti da me e vi ringrazio»

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#18 ne: 02-04-2005, 17:15:08
Settantamila persone hanno accolto la notizia a San Pietro «Il Papa Ú morto»: in piazza pianti e silenzio La recita del «De Profundis», poi un silenzio irreale. Alcuni Papaboys intonano «Alleluja». Domani messa alle 10.30  STRUMENTIVERSIONE STAMPABILEI PIU' LETTIINVIA QUESTO ARTICOLO
CITTA' DEL VATICANO - Piazza San Pietro, ore 22: monsignor Leonardo Sandri comunica che Giovanni Paolo II Ú morto. Settantamila persone affollano la piazza. Prima il silenzio, poi un applauso. E tante lacrime. Il «De Profundis» recitato dal cardinal Sodano, poi i rintocchi delle campane. Alla notizia della morte, la luce della finestra della stanza del Papa si Ú riaccesa. I prelati presenti sul sagrato hanno invitato i fedeli al silenzio «per accompagnare il papa in questi suoi primi passi in cielo». Un invito accolto immediatamente, tanto che nella piazza Ú sceso un silenzio assoluto, che sembra irreale, interrotto da un gruppo di Papaboys che accompagnati da una chitarra cantano «Alleluja, risorgerà». Momenti di raccoglimento, di dolore, per qualcuno di disperazione. In molti si inginocchiano sul selciato. Tante le candele accese, mentre i fedeli si avvicinano alla basilica di San Pietro recitando il Rosario. Alle 22.37, un'ora dopo il decesso, i rintocchi della campana a morto. L'afflusso di persone verso piazza San Pietro continua senza sosta. Un fiume di fedeli che tenta di entrare, ma ormai Ú impossibile raggiungere l'area del colonnato. Il traffico ha quasi paralizzato il quartiere Prati e le strade dell'Aurelio e del centro. Numerose ambulanze sostano attorno al Vaticano per assicurare.
 

#19 ne: 02-04-2005, 17:23:08
Paste ne qafe jetrat e gjithe atyre afrikaneve qe vdiqen nga AIDS-i se nuk perdornin prezervativet qe Papa i kishte shpalle te palejueshem.

 • Postime: 296
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 02-04-2005, 17:34:39
nuk ashte nje gje per ta pare si tragjedi , ngase qdo krijes qe lind ka me vdeke , ligj i Zotit e per veprat e veta gjithkuh do te jep llogari , diten e Gjykimit , pastaj edhe ka qene 'ne moshe te vjeter , po vdesin edhe te rinjet , pra vdekja spo vetka te ri apo te vjeter
« Editimi i fundit: 02-04-2005, 18:38:44 nga Captain Albania »

 • Postime: 605
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 02-04-2005, 17:52:09


Papa Gjon Pali i dyte nderroi Jete!
I thote sot Lamtumire jetes..
Ju prefte shpirti ne paqe nje njeriu i cili,mendoi dhe predikoi jo vetem per katoliket,por per gjithe njerezimin..
I themi dhe ne Lamtumiren e fundit..

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#22 ne: 02-04-2005, 18:58:37
E paq lehte dheun mbi vete...Ose ndryshe rahmet i paq shpirti.

 • Postime: 196
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 03-04-2005, 00:30:10
aprilili
he really died
aprili
yes
no yes
no
i don't know myself
i just did aprili on myslef

hajt me iman e kuralist i lumi zot!

...deri tani ishe ne rregull, kosovari_i_terbuar!!!
ç'ka te gjeti?

dude nuk eshte faji im.  une e  fillova kete tem me heret, e keta cenzoret ma futen ketu.  kjo ishte tme fare tjeter!

 • Postime: 38
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 03-04-2005, 05:12:47
Bota humbi  nje  nga  personalitetet  me  te  shquara  qe  kishte  lidhje  direkte  me  te  varferit,eshte  me  te  vertet  per  te  ardhur  keq  kur  humbasim  njerez  te  tille.
shpirtin  e  tij  zoti  e  cofte  ne parajse

Temat e fundit