Papa Gjon Pali II vdiq - 2 - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Papa Gjon Pali II vdiq

Papa Gjon Pali II vdiq

· 62 · 4484

 • Postime: 108
 • Karma: +0/-0

#25 ne: 03-04-2005, 05:40:35
Amin, qofte i xhenetit

 • Postime: 6093
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 03-04-2005, 05:54:31
I vafte shpirti ne parajse, ishte me te vertete nje person i shenjte edhe nuk besoj se do te harrohet kurre nga ne.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 03-04-2005, 06:33:54
Per mendimin tim ky eshte Papa me me shume respekt ne gjithe historine e papatit. Asnje pape para tij nuk ka pasur kaq popullaritet dhe eshte respektuar kaq shume. Une personalisht kam pasur vleresim dhe respekt per te. U prehte ne paqe.

Me poshte do tregoj nje akt historik qe ka bere Papa Gjon Pali i II ne vitin 1999, duke puthur  Kuranin, librin e shenjte te myslimaneve

On May 14, 1999 a delegation of Christian and Muslim leaders
from Iraq visited Pope John Paul II in Rome.
A Muslim representative brought the Holy Qur'an,
and the pope kissed it in front of all the participants.


[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 03-04-2005, 06:46:04 nga Captain Albania »

 • Postime: 160
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 03-04-2005, 10:21:40
Ngushellime gjithe Botes Katolike  , I pushofte shpirti ne parajse

 • Postime: 296
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 03-04-2005, 10:45:03
me te vertet eshte dhimbje per vdekjen e papes , mirpo duhet te na e ngushlloj ajo qe vdeka eshte nje ligj i Zotit , e sa i perket Kurani , ai nuk ashte vetem liber i muslimaneve por per ter njerezimin , e pra edhe papa e ka pranuar ate duke e puthur . Me falni sepse nuk desha te dal pej teme

 • Postime: 34
 • Karma: +0/-0

#30 ne: 03-04-2005, 11:17:44
I FALEMINDERIT  PAPA GJON PALIT II per te gjitha veprat qe i beri per te MIREN e NJERZIMIT.

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#31 ne: 03-04-2005, 12:24:59
Papa Gjon Pali i Dytë, njëri prej papëve me karrierë më të gjatë në krye të Vatikanit, vdiq të shtunën në mbrëmje në moshën 84 vjeç.
Papa ndërroi jetë në orën 21.37 në studion e tij në Vatikan, pas disa problemesh shëndetësore, përfshirë edhe një atak në zemër.

Disa mijëra vetë u mblodhën në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë për t'i bërë homazhe Papës, ndërsa këmbanat e kishave filluan të binin në të gjithë qytetin.

Njoftimet thonë se Papa priti vizitorë deri në çastet e fundit të jetës.

Sipas buletinit të fundit mjekësor që u bë publik dy orë përpara se Papa të vdiste, ai kishte qenë në gjendje të reagonte me raste ndaj atyre që e rrethonin pranë shtratit të tij, duke u përgjigjur me saktësi kur i kishin folur këshilltarët e tij më të afërt.

Qeveria italiane ka shpallur tri ditë zie.

Televizioni italian njoftoi se funerali i Papa Gjon Palit të Dytë do të zhvillohet të mërkurën, ndonëse kjo nuk është konfirmuar ende nga Vatikani.

"Ceremonia e funeralit do të jetë grumbullimi më i madh i udhëheqësve botërorë në historinë e njerëzimit", tha televizioni italian.

Në Vatikan do të zhvillohet një mbledhje të hënën në mëngjes për të filluar përgatitjet për funeralin e Papa Gjon Palit të Dytë.

Trupi i Papës do të dërgohet në Bazilikën e Shën Pjetrit, ku do të bëhen homazhe.

Përgjegjësinë për të zgjedhur pasuesin e tij e kanë 117 kardinalët e Kishës Katolike.

Ata duhet të mblidhen jo më shumë se 20 ditë pas vdekjes së Papës.

Kardinalët, të mbledhur në atë që njihet si konklavë, do të zhvillojnë një seri votimesh të fshehta derisa kardinali më i vjetër të deklarojë publikisht në latinisht "Habemus Papam - Kemi një Papë".


 :( :( :(

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 03-04-2005, 17:03:07
Trupi i Papes eshte vendosur ne sallen Klementine ne Vatikan.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 03-04-2005, 17:03:57
PUSHOFTE NE PAQE!

I lehte qofte dheu...

 • Postime: 1621
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#34 ne: 03-04-2005, 17:21:36
Ngushellimet e mia te sinqerta.

 • Postime: 1609
 • Karma: +10/-0

#35 ne: 03-04-2005, 21:02:45
Shpreh ngushellime besimtareve katolike per ndarjen e prijsit te tyre nga kjo jete!

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#36 ne: 03-04-2005, 22:19:52
Ndahet nga jeta Papa qe la la me shume shenje ne historine e Katolicizmit. Papa Gjon Pali i Dyte ishte figure e respektuar ne te gjithe besimet fetare. Ngushellime kane ardhur nga rabinet cifute, sekti ortodoks madje edhe nga bota Islame. Vlen per te theksuar edhe solidarizmi i radikal islamikeve te Hamasit te cilet shprehen: "Shprehem ngushellimet tona 'vellezerve' katolike per humbjen e nje njeriu qe beri shume per paqen. Ai ishte mik i Palestines."

 • Postime: 196
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#37 ne: 04-04-2005, 03:33:40
Papa Gjon Pali II u quajt I Madh. Dhe i madh ishte kontributi i tij per lirine e Evropes Lindore, per paqen, per zhdukjen e hendeqeve sociale, per njerezimit dhe mbarevajtjen e feve.
Kombi SHqiptar i ka kaq shume borxh Vojtiles dhe sot i japim tere respektin dhe lutjet tona.

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 04-04-2005, 04:20:35
KAROL WOJTYLA[size=13]Fëmijëria
Karol Vojtila ishte papa më i ri i shuguruar në shekullin e 20-të. Ai u rrit në fshatin Wadowice, në jug të Polonisë.
Ai ishte djali i një ushtaraku dhe u rrit në një ambjent ku mbizotëronte disiplina dhe përkushtimi.
Nëna dhe vëllai i tij vdiqën kur ai ende nuk kishte mbushur 14 vjeç.
Në moshë të re atij i pëlqente sporti, përfshirë këtu futbollin dhe skitë, kishte shumë dëshirë të luante në skenë dhe i pëlqente teatri.
Në vitin 1939 në kohën kur gjermanët pushtuan Poloninë ai ishte ende adoleshent.

Prift i ri
Gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit nazist ai punonte si punëtor krahu, dhe studjonte fshehtazi teologji.
Në vitin 1944 pas një fushate kundër studimeve fetare ai u detyrua të jetonte i fshehur.
Shumë nga shokët e tij u dërguan në kampet e përqëndrimit.
Por duke i vazhduar studimet pas luftës, ai u dorëzua prift në vitin 1946. Nga viti 1964 ai ishte arqipeshkvi i Krakovit dhe tre vjet më vonë u bë kardinal.
Gjatë këtyre viteve ai fitoi respekt për qëndrimin e tij kundër regjimit komunist.

Papa GjON PALI I II-te
Karol Vojtila 58-vjeçar u zgjodh papë në vitin 1958) ishte një zgjedhje e papritur.
Ai ishte i pari joitalian që zgjidhej papë në 450 vjet dhe ishte konsideruar si person i jashtëm për këtë detyrë. Ai mori emrin Gjon Pali i Dytë.
Një prej udhëtimeve të tij të para ishte në atdheun e tij, vizita e parë nga një papë në një vend nën sundimin komunist.
Por vizita e tij u dha forcë zemrave dhe mendjeve të njerëzve dhe ndihmoi në mbjelljen e farës së revolucionit, që do të vinte dhjetë vjet më vonë.
Pas dy paraardhësish të dobët fizikisht ai konsiderohej si një njeri i veprimit.

Atentati
Gjon Pali i Dytë ka hyrë në histori si Papa që ka udhëtuar më shumë nëpër botë.
Këshilltarët e tij e kishin paralajmëruar se ndikimi i tij në rritje mund ta bënte atë objekt të ndonjë përpjekjeje për ta vrarë, por ai ruajti ritmin e aktiviteteve publike.
Më 13 maj 1981 ai u qëllua dhe u plagos rëndë nga një vrasës i paguar në sheshin e Shën Pjetrit, ndërsa doli nga makina e tij.

Falje
Pas një kohe të gjatë që iu desh për t'u shëruar, Papa takoi atentatorin e tij, turkun Mehmet Ali Agcha, dhe e fali.
Në maj të vitit 2000, me rastin e përvjetorit të atentatit, Vatikani bëri të ditur se në vitin 1917 tre fëmijë barinj në Portugali kishin parë një vizion profetik të përpjekjes për vrasjen e Papës.
Ky ishte i ashtuquajturi sekreti i tretë i Fatmës, që ishte mbajtur i fshehtë për dekada, dhe u publikua për të përkuar me vizitën e Papës në vendin e shenjtë të Fatmës. Ai besonte se Fatma e virgjër i kishte shpëtuar jetën.

Udhëtimet në botë
Masat e sigurimit përreth Papës ishin gjithnjë të forta pas atentatit për ta vrarë, në vitin 1981.
Udhëtimet e tij të rregullta jashtë vendit, i dhanë botës një shprehje të re: "i lëvizshëm si Papa".
Makinat me xhama kundër plumbit, ku Papa Gjon Pali i Dytë mund të qëndronte në këmbë dhe të përshëndeste njerëzit, u bënë një pamje e njohur.

çaste historike
Papa përjetoi shumë ndryshime politike në të gjithë botën, përfshirë edhe rënien e komunizmit në Evropën lindore dhe fundin e aparteidit në Afrikën e Jugut.
Në shtator të vitit 1995 ai vizitoi Afrikën e Jugut Ai takohet me presidentin e parë zezak të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela.


I sëmurë
Në vitet e mëvonëshme, Papa Gjon Pali i Dytë vuajti nga sëmundja e artritit dhe e Parkinsonit.
Në prill të vitit 1994, ai bëri një operacion për zëvendësimin e njerit prej çapokëve dhe gjatë një vizite në Francë në vitin 1996 atij i ra të fikët.
Por Papa i vazhdoi udhëtimet nëpër botë.
Në Janar të vitit 1998 Papa vizitoi Kubën dhe u përshëndet nga Presidenti Fidel Kastro, udhëheqësi komunist i një vendi me traditë katolike.

Udhëtime me karakter fetar
Papa shkon në maje të malit Nebo, në perëndim të kryeqytetit të Jordanisë, Aman, ku të krishterët besojnë se Mojsiu pa për herë të parë Tokën e Premtuar.
Kjo vizitë ishte pjesë e një udhëtimi në një numër vendesh me rëndësi fetare në vitin 2000 për të shënuar mijëvjeçarin e ri.
Në shkurt të po atij viti, ai ishte Papa i parë që vizitoi Egjiptin -- një vend kryesisht mysliman -- ku ai bëri thirrje për harmoni midis grupeve të ndryshme fetare.
Një nga vendet më të rëndësishme ku ai qëndroi gjatë pelegrinazhit të tij ishte Bethlehemi, ku ai ndërhyri në politikën e rajonit duke thënë se palestinezët kanë të drejtë të natyrshme për të patur një atdhe të tyre.


Viti i Jubileut
Papa Gjon Pali i Dytë i caktoi vetes një program të ngjeshur për vitin 2000, por ishte i vendosur t'i udhëhiqte festimet për 'vitin jubile' të katolicizmit.
Momenti kulminant arriti me mesazhin tradicional me rastin e Pashkëve, të cilin ai e mbajti në një ceremoni solemne të zhvilluar në sheshin e Shën Pjetrit në muajin prill.
Muajin në vazhdim ai festoi 80 vjetorin e lindjes.
Megjithëse nuk ishte mirë me shëndet, ai dukej se kishte një energji të brendëshme që e bënte atë të vendosur për të vazhduar punën.[/size]

 • Postime: 196
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 04-04-2005, 04:59:58
Me duket se postimit te mesiperm i mungon nje element mjaft i rendesishem:
Vizita e paharruar e Papes ne Shqiperi ne prill 1993 e cila perbente njekohesisht edhe viziten e pare te nje Pape ne Ballkan dhe perfundonte udhetimin e nisur nga Piu II me 1464  por  i lene mjerisht pergjysem nag vdekja e tij ne Portin e Ankones ndersa behej gati te nisej per tu takuar me Heoin tone Skenderbeun.

 • Postime: 390
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#40 ne: 04-04-2005, 05:06:56
Sirio,

ate se cfare kam lene une pa thene e plotesove ti lal  ;)

kalo mire :pafshim

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 04-04-2005, 07:39:08
Papa u ndal ne Shqiperi me 25 Prill 1993 ne Katedralen e Shkodres.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 04-04-2005, 07:59:11
Papa Gjon Pali i dyte gjate vizites se tij ne Shqiperi ne 1993

[attachment[/attachment]

 • Postime: 845
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#43 ne: 04-04-2005, 07:59:15
Shpreh keqardhje dhe ngushellim per humbjen e Papes ...

E vleresoj si njeri human, nje klerik kristian mori guximin per here te pare  duke  kerkuar falje publike, per krimet e bera nga kryqtaret ne kohen e mesjetes....Kerkoi rrishikimin e dosjeve te asaj kohe famekeqe....

Nuk pushoi se kerkuari paqe ne bote, mesazhet e tij vazhdimisht qen  kunder dhunes, kunder luftrave,  shtimin e besimit te madhe per Zotin tek njerezit.

Katolicizmi humbi klerikun qe i dhuroi botes shpirtin e shenjte te nje njeriu  te mire, adhuruesi me i madh i jetes, miku i nen Terezes shenjtores shqiptare.....

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#44 ne: 04-04-2005, 18:44:55
         KOMPLIMENTI   DJALLEZOR

Sa e ndjen kete dhembje populli yn pere nje njeri te tille s'iq ishte Karol Vostila une jam i sigurte por opinjoni i huaj mjerishte qe s'po e shef dhimbjen tone  fare apo s'don ta pranoje me qellim edhe pse kemi dhene shembuj si me te Shenjten Nena Tereza kjo familja europiane  ende vazhdon te na cungoje edhe ne keso raste te tilla permes mediave duke na shtuar komplimente te padeshiruara fare, qe zgjojn tek opinjoni i huaj edhe me tej huti dhe  laramani ndaj popullit shqipetare.
Ata e shtrojn edhe nje here kete pyetje, ç'eshte ky popull albane ne europe?

E gjithe bota paska te drejt te mbaji zi pere Karol Vojstilen i cili njihet ne bot pere humanizem paqe e dashuri se sa nje fetar
edhe atje ne kongo mbajn zi pere te kurse pere ne çenka çudia e bote se qysh shqipetaret po majkan zi pere te?
Kjo pra eshte bote e mbrapsht....e mediave te cilet e infektojn masen e injorantave edhe me zi qe te shtojn urrejtje ndaj popujve te mjer qe kurr s'ju kemi bere nje gje te keqe.
Keshtu ndodhi edhe kete here si herat tjera te dielen mbreama ne kanalin tf1 kur komentatori tregonte dhimbjet neper vendet e botes duke cekur izraelin polonin e vende te tjera ajo u ndal si me qellim djallezor qe ta na bej kete kompliment me keto fjale:
<<....edhe qeveria shqipetare ka deklaruar dite zie per Papen, kurse dihet qe feja e tyre oficiale eshte islami....>>
Merre me mend, shkon ndalet ajo gogla e komorit vetem tek NE !

Me nevorikosin keto gjera, se aj komentatori shifte thua?
Keshtu u krijua polemike edhe kur vdiç Nana Tereza...
Shumica e gazetarve  thonin se ajo eshte shtetase maqedonasae besa edhe jugosllave...
Kurse per Paprn thojn se ai ishte me ORIGJIN POLAKE, pa e cekur se q'fare shtetesie kishte ai.
Keto dallime apo mistifikime s'kan te ndalun ndaj nesh sikurse me te vertet se kemi vendin mbi kete planet fare...
Ku e di une se ku eshte problemi me neve.
Nje gje po  e di se jemi larg gjirit te Europes nënë !
Para tyre ne edhe po te djegemi ne Sheshin Shen Pierre  pere hire te Papes apo te kristianizmit  kot e kemi ne...s'na besojn dhe s'dojn te dijn se kush ishim por na shofin si do bisha te egra
te papershtatshme, te padeshirushme, si  te pabes.

me falni se ndoshta s'jemi kuptuar por ky eshte realiteti yn i hidhur.
Ky ishte komlimenti i sherrit.
« Editimi i fundit: 05-04-2005, 00:12:00 nga Kreksi »

 • Postime: 639
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#45 ne: 04-04-2005, 20:00:30
Pershendetje te gjithve...!!!

Me keqardhje e deshperim shpreh nderimet e mia per  te adhurueshmin papa
Vdekja esht nje hap i kesaj jete qe sma merr mendja se do i shpetoj ndonje..Zoti e past atje afer vetes ...Te flas per ate njeri  ne kete forum do mbaroja gjith fletat e sdo mbaronin fjalet e mira per ate njeri....
E respektoj  si njeri e shoh si shenjt e pse jo si hero e gjithcka ...Kam tre dite qe shoh filmime te tijat e mbrekullit qe ka bere qe asnje pape perpara si beri ato qe beri ky...I vetmi pap qe hyri ne cdo vend te botes e qe beri shume gjera te mbrekullueshme qe sdua te hyj en detaje ti them ketu pasi edhe nese ndokush si di mund te shoh tv dhe sheh se kush ka qene...Per vete e adhuroj si njeri ne radhe te pare si njeri te afte te shenjt e te mendcur ....

Dy fjale per ju recaro  ju lutem pasi sjam ketu te ndryshoj mendimet e askujt por nese flisni keq dhe per kete pap ateher ne tjeret cfare jemi???? :o

I pushoft shpirti in heaven e ishalla i vjen kesaj bote nje tjeter pap sa gjysma e atij...flm

 • Postime: 639
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#46 ne: 04-04-2005, 20:09:40
Paste ne qafe jetrat e gjithe atyre afrikaneve qe vdiqen nga AIDS-i se nuk perdornin prezervativet qe Papa i kishte shpalle te palejueshem.

Me fal o njeri por te pakten kete gje ne keto dite sishte dasht ta thoje .... :o
Edhe pse kam respekt per ju neper shkrimet qe keni bere ketu me falni por se kam iden si keni qene kur keni shkruar kete teme... :o :o
Gjithsesi krishti ne kryqezim tha :Fali o zot se sdin cka bajne....pra me siguri e ke then kot...
Edhe en bibel edhe ne kuran e gjithkund o zoteri zoti e shenjtet e edhe papa kane thene shume gjera te cilat njerzit sduhet ti bejne po ja qe njerzit i bejne dhe i sterbejne pra clidhje ka papa ketu????Me dhimbsen ato njerez por ne ato vende me fal qe shprehem keshtu por lexo njeher mire per ato vende pastaj shkruaj ketu...Papa ka then per gjith boten nenat sduhet te abortojne femijet po ja qe ka <nena>ashtu i thencin qe e bejne nje gje te tille?a mos esht faji ipapes ???Le qe kush jemi une e ti te gjykojme nje figure si ai...
Flm e zoti truajt :pafshim

 • Postime: 639
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#47 ne: 04-04-2005, 20:12:58
 :(Pushoft ne paqe  :(

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#48 ne: 04-04-2005, 21:34:19
sa do qe ne ta lavderojme ose ta shajme dike, ai do japi llogari per veprat e tija.(te mira apo te keqia qofshin)

respekte recaro

 • Postime: 350
 • Karma: +1/-0

#49 ne: 05-04-2005, 04:46:05
Historia do te flas per te, dhe njerzimi do ta kujtoj si nje NJERI qe ka lufutuar me cdo ARME ideollogjike per ti dhene nje faqe tjeter njerzimit ashtu sic arriti ne nje pjesez.

p.s. Nuk duhet te behemi preheje e partikolarizmit dhe  e te ideve te radikalizuara.

Temat e fundit