×

Portreti neo-nazist i Greqisë

Portreti neo-nazist i Greqisë

· 4 · 1201

  • Postime: 7055
  • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 20-05-2012, 00:29:57
Aida Tuci
 

“Agimi i Artë” quhet partia neo-naziste greke, që mori 6,3% të votave në zgjedhjet e cilësuara si më të rëndësishme të Greqisë. Kjo parti e cilëson veten e saj nacionaliste dhe ka për logo një motiv të antikitetit grek që simbolizon trimërinë dhe betejën. Grupimi edhe pas kësaj fitoreje vazhdon që të mbetet enigmatik. Lideri i tij nuk pranon që të intervistohet dhe të dalë jashtë në ndonjë fjalim fushate, përveçse se kur shpalli fitoren para gazetarëve. Thuhet se, nëse do të anëtarësohesh në këtë parti, duhet që të kalosh vite të tëra dedikimi. Me Greqinë që është në kulmin krizës ekonomike dhe sociale, Partia “Agimi i Artë” ka dalë nga skuta në të cilën ka mbijetuar për disa kohë, për t’u shfaqur si një subjekt politik. Kryetari i saj, Nikos Mijaloliakos, 55 vjeç, një ish-ushtarak, në prezantimin e parë si “triumfues” para gazetarëve nuk hezitoi të shfaqte hapur frymën e partisë së tij. Në sallën e tejmbushur me gazetarë vendës dhe të huaj, ai hyri me hap ushtaraku me kryet lart si triumfator dhe u kërkoi atyre që të ngriheshin në këmbë për të nderuar “liderin”: Me gjithë shpifjet tuaja, me gjithë diktaturën e medias, unë fitova, iu drejtua ai me arrogancë atyre. “Agimi i Artë” është një parti që e ka shprehur hapur se është kundër emigrantëve në Greqi dhe që adhurojnë Hitlerin. “Këtë fitore ia kushtoj guximit të këmishave të zeza”. Vetë grupi mohon të jetë neo-nazist, duke fajësuar sërish gazetarët për “mashtrim”, pavarësisht se ata kanë adoptuar përshëndetjen naziste dhe kanë vendosur kryqin e thyer si logon e tyre. Kryetari i saj, Mijaloliakos, marshoi pas fitores rrugëve të Athinës, duke akuzuar drejtuesit e dy partive kryesore si tradhtarë, ndërsa mbështetësit e tij thërrisnin “Greqia i përket grekëve”. Portreti i liderit të neo-nazistëve grekë Nikos Mijaloliakos nuk të lë përshtypjen e një lideri radikal. Por mënyra sesi ka rrjedhur jeta e tij flet krejt ndryshe. Ai ka lindur në vitin 1957 në Athinë. U diplomua për Matematikë në Universitetin e Athinës. Në moshën 16-vjeçare iu bashkua partisë nacionaliste radikale “4 Gushti” të Kostantinos Plevris. Rininë e kaloi më shumë burgjeve sesa në shtëpinë e tij. Për herë të parë u arrestua në korrik të vitit 1974 gjatë një proteste të dhunshme përpara Ambasadën Britanike në Athinë, kundër qëndrimit të Mbretërisë së Bashkuar ndaj pushtimit turk të Qipros. U arrestua sërish dy vjet më vonë, por u lirua shpejt për shkak të procedurave teknike që ndoqi policia për arrestimit e tij. Ndërsa hynte dhe dilte nga burgu, ai u njoh me udhëheqësit e juntës greke. Kjo e ndihmoi që t’i bashkohej ushtrisë dhe u bë komando e forcave speciale. U arrestua sërish më 1978 si anëtar i grupit të ekstremit të djathtë dhe u dënua me një vit heqje lirie. U arrestua sërish më 1978  për armëmbajtje dhe posedim të lëndëve eksplozive. Pasi u lirua, hedh në treg revistën “Chrysi Avgi”, që më së shumti e përdori si një faqe mediumi ku ai të mund të propagandonte idetë e tij radikale. Revista u mbyll më 1984, por i shërbeu që të bëhej pjesë e Unionit Politik Kombëtar të drejtuar nga Georgos Papadopoulos, por vetëm një vit më vonë vendos që të largohet nga ky bashkim për të krijuar lëvizjen “Agimi i Artë”. Nikos Mijaloliakos mbeti udhëheqësi i kësaj lëvizjeje derisa shpalli shpërbërjen në nëntor të 2005-ës për shkak të përleshjeve me antifashistët. Në vitin 2005-2007 ai, si dhe shumica e anëtarëve të kësaj lëvizjeje, e vazhdoi aktivitetin politik duke iu bashkuar Aleancës Patriotike. Partia u reformua nën udhëheqjen e tij në vitin 2007 dhe më 2012 me votat e grekëve pretendon dhe vende në Parlamentin grek, duke hapur debat nëse kjo parti përbën një kërcënim për të ardhmen e Greqisë.
« Editimi i fundit: 06-05-2020, 02:33:15 nga InfoZ »

  • Postime: 525
erionmuca
#1 ne: 20-05-2012, 19:15:05
Urimet e mia te perzemerta per Greqine.
 
« Editimi i fundit: 06-05-2020, 02:33:36 nga InfoZ »

  • Postime: 118
  • Gjinia: Mashkull
TorontoCute
#2 ne: 12-06-2012, 06:22:45
Ishalla e marin keta Neocons mbase i fusin ne burg keta plehrat... Kush e kupton sistemin ekonomik global si funksionon e shef si gje pozitive cfare ndodhi ne greqi

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull
ciarli
#3 ne: 02-09-2012, 18:29:48
Nazizmi Grek eshte paksa i vecante dhe konkret edhe pse pothuaj e shkaterruar Greqia mbeti ende nje vend me nazizem filozofik apo nazizem qe kerkon fakte.
 

Portreti i femres

Nisur nga lookingRubrika Imazhe

Postimi i fundit 08-07-2019, 17:01:20
nga looking
Ekspozohet portreti ‘i ri’ i Rembrandt

Nisur nga dreammRubrika Pikturë

Postimi i fundit 31-03-2012, 10:59:10
nga dreamm
Portreti Descartes-it

Nisur nga M A XRubrika Habia Filozofike

Postimi i fundit 29-04-2011, 01:52:48
nga M A X
"Portreti i një gruaje të panjohur"

Nisur nga erlehtaRubrika Pikturë

Postimi i fundit 23-01-2010, 16:25:51
nga erlehta
Superliga, portreti i 12 skuadrave të sezonit 2007-2008

Nisur nga BerniRubrika Futbolli

Postimi i fundit 27-08-2007, 10:55:43
nga Berni