Pse dhe si bota po ia hedh nga koronavirusi - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse dhe si bota po ia hedh nga koronavirusi

Pse dhe si bota po ia hedh nga koronavirusi

· 1 · 700

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 19-03-2020, 10:15:38
 

Lufta ndaj koronavirusit po vazhdon në të gjithë botën dhe niveli i vdekshmërisë në shumë vende ka kapur shifra alarmante, ndërkohë bota nga ana tjetër po përpiqet të ngdalësojë përhapjen e virusit .

Duhet të rikujtojmë që edhe numri i personave të shëruar deri më tani është: 82,868

Më poshtë abcnews.al sjell disa lajme të mira që tregojnë se bota po ia hedh nga koronavirusi:

1.Kina ka mbyllur spitalin e saj të fundit për koronavirusin, nuk ka pasur mjaftueshëm raste të reja për ta mbajtur hapur;

2.Mjekët në Indi kanë qenë të suksesshëm në trajtimin e koronavirusit. Kombinimi i barnave si: Lopinavir, Retonovir, Oseltamivir së bashku me Chlorphenamine ka ndihmuar në luftën ndaj virusit. Ata do të sugjerojnë të njëjtat barna, globalisht.

3. Studiuesit e Qendrës Mjekësore Erasmus pretendojnë se kanë gjetur një anti-trup që lufton koronavirusin;

4.Një gjyshe 103-vjeçare kineze u shërua nga COVID-19 pasi u trajtua për 6 ditë në Wuhan, Kinë;

5.Apple rihap 42 dyqane në Kinë;

6.Një klinikë në Cleveland shpiku një test ndaj COVID-19 që nxjerr rezultatet brenda disa orësh, jo ditësh;

7. Lajm i mirë vjen edhe nga Koreja e Jugut, bie numri i rasteve të prekura me COVID-19;

8. Ekspertët thonë se Italia ka pasur shumë viktima pasi ka popullsinë më të vjetër në Evropë;

9.Shkencëtarët në Izrael shumë shpejt do të kenë gati një vaksinë kundër koronavirusit;

10. Tre pacientë me koronavirusi nga Maryland janë rekuperuar plotësisht; do i rikthehen së shpejti jetës së përditshme;

11.Një grup shkencëtarësh kanadezë po ecim me hapa gjigant në studimin e Covid-19;

12.Një kompani bioteknike në San Diego është duke zhvilluar një vaksinë Covid-19 në bashkëpunim me Universitetin Duke dhe Universitetin Kombëtar të Singaporit.

13. Rasti i parë pozitiv me COVID-19 në Oklahoma është rekuperuar, ka rezultuar 2 herë negative ndaj testit.

14.Të 7 pacientët që ishin duke u trajtuar në spitalin Safdarjung në New Delhi, janë rekuperuar.

15. Plazma nga pacientët e rekuperuar nga Covid -19 mund të ndihmojë në trajtimin e personave të tjerë të infektuar meCovid-19.

Pra, nuk janë të gjitha lajme të këqija. Le të kujdesemi për njëri-tjetrin dhe të fokusohemi më tepër në përsonat që rrezikojnë më shumë të preken./abcnews.al

Temat e fundit