×

Pushteti i Erdogan-it drejte fundit

Pushteti i Erdogan-it drejte fundit

· 1 · 129

  • Postime: 23993
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 24-06-2019, 08:01:25
Stambolli i jep goditjen e dytë dhe finale presidentit turk Recep Tayip Erdogan dhe partisë së tij AKP. Pavarësisht humbjes në raundin e parë, ku triumfoi kandidati i opozitës, Ekren Imamoglu i CHP, presidenti turk bëri gjithçka që zgjedhjet të përsëriteshin.

Në zgjedhjet e 31 marsit Imamoglu fitoi me një diferencë të ngushtë prej 0.2%, por Këshilli i Lartë Zgjedhor pranoi kërkesën e partisë së Erdoganit për ripërsëritje të zgjedhjeve, duke pretenduar se pati parregullsi.

Këtë diel në Stamboll u rivotua dhe kutitë e votimit u mbyllën rreth orës 17.00. Nga të dhënat paraprake kandidati i opozitës kryeson me 54.03% të votave përballë rivalit, ish-kryeministrit Binali Yildirim që ka siguruar vetëm 45.09% të votave.

Humbja e Stambollit do të ishte një goditje e rëndë për Erdoganin pasi ai konsiderohej si bastion i tij për gati 2 dekada. ©LAPSI.al
 

Pushteti i algoritmeve

Nisur nga M A XRubrika Diapazon

Postimi i fundit 09-09-2019, 14:21:16
nga Gjumashi
Rama: Ne do bëjmë për Tiranën gjithçka që u pengua nga pushteti i votave të vjedhura

Nisur nga InfoZRubrika Lajmet e Fundit

Postimi i fundit 11-02-2013, 14:50:05
nga InfoZ
Pushteti krijon varësi si kokaina

Nisur nga erlehtaRubrika Shkencat Politike

Postimi i fundit 30-04-2012, 00:55:24
nga erlehta
Seksi dhe Pushteti

Nisur nga M A XRubrika Diapazon

Postimi i fundit 08-01-2012, 20:49:42
nga Shej
Rroftë pushteti, poshtë opozita!

Nisur nga InfoZRubrika Lajmet e Fundit

Postimi i fundit 30-09-2011, 12:50:02
nga InfoZ