Pushteti i shtetit zviceran në duart e grave - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pushteti i shtetit zviceran në duart e grave

Pushteti i shtetit zviceran në duart e grave

· 1 · 442

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 03-09-2010, 15:42:06
Nefail MALIQI

Janë shtatë femra në pushtetin qendror që “vetë shkruajnë e vetë vulosin” për Zvicrën.Titulli "Pushteti i shtetit zviceran në duart e grave" nuk do të është edhe aq interesant për shtetet demokratike, ku emancipimi dhe integrimi i femrës në shoqëri deri në kreun e shtetit është në nivel të duhur, sikur që është Zvicra. “Shtatë femra në Qeverinë e Zvicrës, pak si shumë a ?!”, kanë dalë me tituj të gazetave zvicerane dhe për çudi autorët nuk janë femra. Doris Leuthard (presidente) Micheline Calmy-Rey (shefe e diplomacisë) Eveline Widmer-Schlumpf (shefe e policisë dhe drejtësisë), Pascale Bruderer Wyss (shefe e Parlamentit) Erika Forster-Vannini (kryetare e Këshillit të Shtetit), pastaj Simonetta Sommaruga, Karin Keller-Sutte në qeveri, pra janë këto zonjat që e udhëheqin shtetin e Zvicrës.

Shtypi zviceran për “pushtetin” e femrave

Shtypi zviceran shkruan, nga autorë, natyrisht, meshkuj se “shtatë femra në Qeverinë e Zvicrës, pak si shumë a” ?! Madje këtë fenomen demokratik shefja e diplomacisë zvicerane (ish-presidente e Zvicrës) Madame Micheline Calmy-Rey e shpjegon si diçka normale, si një hap të mirë, duke mos fshehur satisfaksionin e saj në mediet e këtushme, duke deklaruar: «Jam e kënaqur që në Këshillin Federal femrat janë mazhorancë.. ». Pa këtyre deklaratave , sikur “pakica” (meshkujt) ka reaguar duke shprehur pakënaqësi. Kështu shtypi (Le Matin, 24 heures, La Liberte…) ka shkruar se “femrat në Qeveri, një çështje problematike?.”

Të rikujtojmë se bisedën e fundit me shefen e policisë zvicerane, me të cilën e prekëm edhe këtë temë, ku pos saj në krye të kantonit po ashtu është një femër, me emrin Sandrine Salerno, në cilësinë e kryetares së qytetit. Znj. Bonfanti e pyetëm se çfarë mendon për këtë « diskriminim» të meshkujve të cilët deri dje kishin luftuar për avancimin e femrave në shoqëri znj. Bonfanit duke qeshur na u përgjigj se « mjaft ju kemi dëgjuar juve meshkujve, tash ne e kemi radhën. Faleminderit juve meshkujve për këtë besim,vazhdoni të na besoni se nuk ju del keq ! »...thotë duke qeshur në shaka shefja e policisë së Gjenevës.

Femra në pushtet, avancim i demokracisë

Në fakt sipas saj « kjo prezencë e femrës në institucionet larta kantonale apo shtetëror është një dëshmi jo vetëm ndryshime në botën e civilizuar por edhe në avancimin e proceseve demokratike në vendin tonë. Mendoj se barometër më i mirë i zhvillimit të një mjedisi shoqëror apo shteti është (mos) përfshirja e femrës në institucionet e atij vendi. Jam krenar se Zvicra ne këtë drejtim jo vetëm qe nuk e ka ketë problem, por mund të merret edhe si shembull për disa vende për përfshirjen e femrave jo vetëm në administratë por edhe në struktura drejtuese qofshin ato lokale, kantonale deri tek ato shtetërore. » Duket se në këtë rrugë po ecën edhe Partia Socialiste (PS) e Zvicrës ku në zgjedhjet e ardhshëm për kryetar-e të partisë në fjalë janë radhitur 5 femra (Simonetta Sommaruga, Jacqueline Fehr, Regine Aeppli dhe Anita Fetz).

Temat e fundit